Рішення від 19.12.2025 по справі 340/3209/24

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 грудня 2025 року м. Кропивницький Справа № 340/3209/24

Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі судді Кравчук О.В., розглянув у порядку спрощеного позовного письмового провадження у м. Кропивницькому адміністративну справу

за позовом керівника Знам'янської окружної прокуратури Кіровоградської області (код ЄДРПОУ 02910025; вул. Братів Лисенків, 5, м. Знам'янка, Кіровоградська обл., 28000)

до Олександрівської селищної ради Кропивницького району Кіровоградської області (27500, м. Світловодськ, вул. Обсерваторна, 5, код ЄДРПОУ - 02970688)

про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язати вчинити певні дії.

Позивач звернувся до Кіровоградського окружного адміністративного суду, в якому просить суд :

- визнати протиправною бездіяльність Олександрійської селищної ради Кропивницького району Кіровоградської області щодо неоформлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку площею 4,3 га за адресою: вул. Шкільна, 1 с. Цвітне Кропивницький район Кіровоградська область, на якій розташована Цвітненська філія комунального закладу «Красносільський ліцей» Олександрівської селищної ради Кропивницького району Кіровоградської області та зобов'язати Олександрівську селищну раду Кропивницького району Кіровоградської області, в межах повноважень вжити заходів щодо оформлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку площею 4,3 га за адресою: вул. Шкільна, 1 с. Цвітне Кропивницький район Кіровоградська область, на якій розташована Цвітненська філія комунального закладу «Красносільський ліцей» Олександрівської селищної ради Кропивницького району Кіровоградської області шляхом винесення на розгляд сесії питання про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, на якій розташовані будівлі закладу, вчинити дії щодо виготовлення технічної документації із землеустрою та реєстрації речового права на земельну ділянку.

В обґрунтування позовних вимог прокурор зазначив, що в порушення норм чинного законодавства відповідачем протягом тривалого часу не вчинено дій, направлених на оформлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку, що знаходиться у користуванні навчального закладу, а відсутність таких документів створює передумови зловживань щодо розпорядження вказаним об'єктом.

Відповідач правом на подачу відзиву на позовну заяву не скористався.

Судом вчинені такі процесуальні дії та розглянуті заяви і клопотання сторін у справі:

- ухвалою судді Кіровоградського окружного адміністративного суду від 21 травня 2024 року відкрито провадження в адміністративній справі справу вирішено розглядати у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін;

Розглянувши подані сторонами заяви по суті справи, додані до них документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно і неупереджено оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд

УСТАНОВИВ:

Відповідно до статуту комунального закладу «Красносільський ліцей» Олександрівської селищної ради Кропивницького району Кіровоградської області, затвердженого рішенням Олександрівської селищної ради №2657 від 30.11.2021 встановлено, що Комунальний заклад «Красносільський ліцей» Олександрівської селищної ради Кропивницького району Кіровоградської області (далі Заклад) - комунальне унітарне підприємство, утворене на базі відокремленої частини комунальної власності територіальної громади Олександрівської селищної ради Кропивницького району Кіровоградської області.

Заклад с правонаступником комунального закладу «Красносільське навчально-виховне об'єднання» Олександрівської Кропивницького району Кіровоградської області. селищної ради

Заклад є юридичною особою, має відокремлене майно, печатку із своїм найменуванням та індефікаційним кодом, штампи, бланки зі своїм найменуванням (пункт 1.10 статуту).

Відповідно до п. 1.5 Статуту комунального закладу «Красносільський ліцей», Олександрівської селищної ради Кропивницького району, Кіровоградської області, затвердженого рішенням Олександрівської селищної ради від ЗОЛ 1.2021 №2657, його засновником є Олександрівська селищна рада Кропивницького району Кіровоградської області.

На підставі п.5.1 Статуту, матеріально-технічну базу закладу становлять виробничі (учбові) і невиробничі фонди (будівлі, споруди, земля, комунікації, обладнання, транспортні засоби), а також інші матеріальні цінності, вартість яких відображається у балансі закладу.

Майно, закріплене за Закладом, перебуває у комунальній власності територіальної громади Олександрівської селищної ради, закріплюється за ним на правах оперативного управління та не може бути вилученим у нього, якщо інше не передбачено законодавством (п.5.2 Статуту).

Заклад, відповідно до чинного законодавства, користується землею, іншими природними ресурсами і несе відповідальність за дотримання вимог та норм з їх охорони (п.5.3 Статуту).

Згідно п.1.11 Статуту юридична особа публічного права - комунальний заклад «Красносільський ліцей» Олександрівської селищної ради Кропивницького району Кіровоградської області має у своєму складі окремі підрозділи (філії) без статусу юридичних осіб, серед них Цвітненська філія комунального закладу «Красносільський ліцей» Олександрівської селищної ради Кропивницького району Кіровоградської області (місцезнаходження філії: 27320, Кіровоградська область, Олександрівський (на даний час Кропивницький) район, с. Цвітне, вул. Шкільна, 1).

На підставі рішення Олександрівської селищної ради від 28.01.2021 за №133, комунальний заклад «Красносільське навчально-виховне об'єднання», правонаступником якого на підставі п.1.1 Статуту є комунальний заклад «Красносільський ліцей» Олександрівської селищної ради Кропивницького району Кіровоградської області, до складу якого входить Цвітненська філія, прийнято у власність територіальної громади Олександрівської селищної ради Кропивницького району із спільної власності територіальних громад сіл і селищ колишнього Олександрівського району Кіровоградської області. Засновником прийнятих у власність комунальних закладів визнано Олександрівську селищну раду.

За інформацією відділу освіти Олександрівської селищної ради Кропивницького району Кіровоградської області від 26.03.2024 за №01-23/450/01 Цвітненська філія комунального закладу «Красносільський ліцей» Олександрівської селищної ради Кропивницького району Кіровоградської області користується земельною ділянкою площею 4,3 га, правовстановлюючі документи на яку до цього часу не оформлено.

Вважаючи бездіяльність відповідача щодо незастосування заходів щодо оформлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку, позивач звернувся до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з такого.

Статтею 131-1 Конституції України на органи прокуратури покладено функцію представництва інтересів держави в суді у виключних випадках і в порядку, що визначені законом.

За змістом статті 23 Закону України ''Про прокуратуру'' представництво прокурором інтересів громадянина або держави в суді полягає у здійсненні процесуальних та інших дій, спрямованих на захист інтересів громадянина або держави, у випадках та порядку, встановлених законом.

Прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.

Тобто, законодавством прямо передбачено право прокурора звертатися до суду в інтересах держави у разі не здійснення або неналежного здійснення органом місцевого самоврядування відповідних повноважень.

Відповідно до частини 4 статті 53 КАС України прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує, в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах.

Разом з тим, поняття ''інтереси держави'', відповідно до рішення Конституційного суду України №3-рп/99 від 08.04.1999, є оціночним і в кожному конкретному випадку прокурор чи його заступник самостійно визначає і обґрунтовує в позовній заяві, в чому полягає порушення інтересів держави чи в чому існує загроза інтересам держави.

У резолютивній частині рішення Конституційного Суду України №3-рп/99 зазначено, що прокурори та їх заступники подають до суду позови саме в інтересах держави, а не в інтересах підприємств, установ і організацій незалежно від їх підпорядкування і форм власності. Під поняттям '' орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах'' потрібно розуміти орган державної влади чи орган місцевого самоврядування, якому законом надано повноваження органу виконавчої влади.

Інтереси держави Україна та інтереси певної територіальної громади є частинами єдиного цілого'' інтересів держави'', про які зазначено в ч. 3 ст. 23 Закону України ''Про прокуратуру''.

Суспільство є окремим суб'єктом публічно-правових відносин, яке може мати власні (публічні) інтереси, що є відмінними від інтересів конкретної (приватної) особи та інтересів держави. При цьому, Основним Законом України передбачено, що суспільні (публічні) інтереси підлягають самостійному захисту, а також обов'язковому врахуванню при прийнятті найважливіших рішень на рівні держави або відповідної територіальної громади.

Суспільний (публічний) інтерес є оціночним поняттям, що охоплює широке і водночас чітко не визначене коло законних та таких, що ґрунтуються на моральних засадах, інтересів, які складають певну сукупність приватних інтересів або важливі для значної кількості фізичних і юридичних осіб потреби та відповідно до законодавчо встановленої компетенції забезпечуються суб'єктами владних повноважень (суб'єктами публічної адміністрації); це поняття не піддається однозначній кваліфікації (визначенню), а тому наявність суспільних (публічних) інтересів повинна бути предметом самостійної оцінки суду у кожному конкретному випадку.

Відтак, обов'язок органів державної влади та місцевого самоврядування полягає у створенні, у межах визначених законом повноважень, умов для отримання дитиною освіти, забезпечення її доступності шляхом, зокрема, належного функціонування розгалуженої мережі навчальних закладів.

Даний висновок узгоджується з правовою позицією, що міститься, зокрема, у постанові Верховного Суду від 18.10.2018 у справі № 822/3692/17, від 05.11.2019 у справі № 804/4585/18, від 01.06.2021 у справі № 0440/6514/18.

Відповідно до позиції Великої Палати Верховного Суду, що міститься у постанові від 26.06.2019 у справі № 587/430/16-ц - у разі, якщо підставою для представництва інтересів держави прокурор зазначив відсутність органу, до компетенції якого віднесені повноваження здійснювати захист законних інтересів держави у спірних правовідносинах, цей довід прокурора суд повинен перевірити незалежно від того, чи надав прокурор докази вчинення ним дій, спрямованих на встановлення відповідного органу.

Предметом цього позову є визнання незаконною бездіяльності Благовіщенської міської ради, що виражається у невжитті передбачених законодавством заходів щодо оформлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку площею 4,3 га за адресою: вул. Шкільна, 1 с. Цвітне Кропивницький район Кіровоградська область, на якій розташована Цвітненська філія комунального закладу «Красносільський ліцей» Олександрівської селищної ради Кропивницького району Кіровоградської області шляхом винесення на розгляд сесії питання про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, на якій розташовані будівлі закладу, вчинення дій щодо виготовлення технічної документації із землеустрою та реєстрації речового права на земельну ділянку.

Відсутність правовстановлюючих документів на земельну ділянку на якій розташовані будівлі закладу створює передумови для зловживань щодо розпорядження зазначеним нерухомим майном, ризики безпідставного вибуття останнього з власності територіальної громади, інтереси якої представляє міська рада, що може призвести до негативних наслідків та порушення прав громади, людей, в тому числі дітей.

За таких обставин, у зазначеному випадку, наявний як державний, так і суспільний інтерес, який полягає у необхідності дотримання встановленого Конституцією України принципу верховенства права, задоволення суспільної потреби дітей у відновленні законності у сфері майнових правовідносин, та як наслідок - реалізації державних гарантій щодо захисту права власності. Отже, прокурор є самостійним позивачем.

Згідно з частиною 1 статті 10 Закону України ''Про місцеве самоврядування в Україні'' сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.

Відповідно до частини 3 статті 16 Закону України ''Про місцеве самоврядування в Україні'' матеріальною і фінансовою основою місцевого самоврядування є рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, земля, природні ресурси, що є у комунальній власності територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах, а також об'єкти їхньої спільної власності, що перебувають із управлінні районних і обласних рад.

У статті 26 Закону України ''Про місцеве самоврядування в Україні'' зазначено, що виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються відповідно до закону питання управління в межах, визначених радою, майном, що належить до комунальної власності відповідних територіальних громад, до яких віднесено розпорядження комунальним майном територіальних громад та інше.

Статтею 29 Закону України ''Про місцеве самоврядування в Україні'' визначено, що до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належить управління в межах, визначених радою, майном, що належить до комунальної власності відповідних територіальних громад.

Відповідно до частини 5 статті 16 Закону України ''Про місцеве самоврядування в Україні'' від імені та в інтересах територіальних громад права суб'єкта комунальної власності здійснюють відповідні ради.

При цьому, територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах належить право комунальної власності на рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, землю, природні ресурси, підприємства, установи та організації, в тому числі банки, страхові товариства, а також пенсійні фонди, частку в майні підприємств, житловий фонд, нежитлові приміщення, заклади культури, освіти, спорту, охорони здоров'я, науки, соціального обслуговування та інше майно і майнові права, рухомі та нерухомі об'єкти, визначені відповідно до закону як об'єкти права комунальної власності, а також кошти, отримані від їх відчуження.

Згідно з частиною 2 статті 60 Закону України ''Про місцеве самоврядування в Україні'' підставою для набуття права комунальної власності є передача майна територіальним громадам безоплатно державою, іншими суб'єктами права власності, а також майнових прав, створення, придбання майна органами місцевого самоврядування в порядку, встановленому законом.

Відповідно до частини 8 статті 60 Закону України ''Про місцеве самоврядування в Україні'' право комунальної власності територіальної громади захищається законом на рівних умовах з правами власності інших суб'єктів. Об'єкти права комунальної власності не можуть бути вилучені у територіальних громад і передані іншим суб'єктам права власності без згоди безпосередньо територіальної громади або відповідного рішення ради чи уповноваженого нею органу, за винятком випадків, передбачених законом.

Отже, Олександрівська селищна рада зобов'язана була, згідно з вимогами чинного законодавства, вжити заходів щодо оформлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку площею 4,3 га за адресою: вул. Шкільна, 1 с. Цвітне Кропивницький район Кіровоградська область, на якій розташована Цвітненська філія комунального закладу «Красносільський ліцей» Олександрівської селищної ради Кропивницького району Кіровоградської області.

Проте, за наявності підстав та відповідних повноважень відповідачем, як органом місцевого самоврядування, що здійснює від імені та в інтересах громади, відповідні права власника комунального майна, фактично не здійснено юридично значимих обов'язкових дій щодо оформлення правовстановлюючих документів на зазначену вище земельну ділянку.

Згідно з частиною 1 статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Частиною 1 статті 9 КАС України передбачено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до частини 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Станом на час розгляду справи, доказів вжиття заходів щодо оформлення правовстановлюючих документів на спірну земельну ділянку відповідач до суду не надав.

Враховуючи наведене, суд вважає, що позиція позивача є обґрунтованою, а тому позові в цій частині підлягає задоволенню.

З приводу позовних вимог про зобов'язання вчинити дії щодо виготовлення технічної документації із землеустрою та реєстрації речового права на земельну ділянку суд зазначає наступне.

Згідно вимог Земельного кодексу України виготовлення технічної документації із землеустрою можливе лише після отримання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, а реєстрація речового права на земельну ділянку - після виготовлення технічної документації.

Прокурор в даному позові просить суд зобов'язати відповідача здійснити такі дії за відсутності дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та без доведення того, що відповідач за його наявності буде обов'язково ухилятися від виготовлення технічної документації із землеустрою та подальшої реєстрації речового права на земельну ділянку, а тому такі позовні вимоги на разі є безпідставними та передчасними.

Відповідно до частини 2 статті 139 КАС України при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

Оскільки, позивач не поніс судові витрати, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз, підстави для розподілу судових витрат на підставі вказаної норми відсутні.

На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 9, 72-77, 139, 241 - 246, 255 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов керівника Знам'янської окружної прокуратури Кіровоградської області (код ЄДРПОУ 02910025; вул. Братів Лисенків, 5, м. Знам'янка, Кіровоградська обл., 28000) до Олександрівської селищної ради Кропивницького району Кіровоградської області (27500, м. Світловодськ, вул. Обсерваторна, 5, код ЄДРПОУ - 02970688) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язати вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Олександрійської селищної ради Кропивницького району Кіровоградської області щодо не оформлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку площею 4,3 га за адресою: вул. Шкільна, 1 с. Цвітне Кропивницький район Кіровоградська область, на якій розташована Цвітненська філія комунального закладу «Красносільський ліцей» Олександрівської селищної ради Кропивницького району Кіровоградської області.

Зобов'язати Олександрівську селищну раду Кропивницького району Кіровоградської області, в межах повноважень вжити заходів щодо оформлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку площею 4,3 га за адресою: вул. Шкільна, 1 с. Цвітне Кропивницький район Кіровоградська область, на якій розташована Цвітненська філія комунального закладу «Красносільський ліцей» Олександрівської селищної ради Кропивницького району Кіровоградської області шляхом винесення на розгляд сесії питання про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, на якій розташовані будівлі закладу.

В задоволенні решти позовних вимог - відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складення судового рішення.

Суддя Кіровоградського

окружного адміністративного суду О.В. КРАВЧУК