Рішення від 16.12.2025 по справі 320/51862/24

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 грудня 2025 року Київ № 320/51862/24

Київський окружний адміністративний суд у складі судді Скрипки І.М., розглянувши у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до Київського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області (далі - відповідач, ГУ ПФУ у Київській області).

Просив суд:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області щодо незарахування заробітної плати позивача з дати призначення пенсії;

- зобов'язати відповідача здійснити перерахунок пенсії на підставі довідки про заробітну плату від 02.05.2022 № 7 за період роботи з 01.01.1991 по 30.06.1996, яка видана комунальним Броварським заводом алюмінієвих будівельних конструкцій з 12.04.2022 по 31.07.2024.

Позовні вимоги обґрунтовано тим, що позивач є пенсіонером, перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Київській області та з 12.04.2022 отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Стверджує порушення його прав при призначенні пенсії з підстав не взяття до розрахунку коефіцієнта заробітної плати довідку про заробітну плату від 02.05.2022 № 7 за період роботи з 01.01.1991 по 30.06.1996, яка видана комунальним Броварським заводом алюмінієвих будівельних конструкцій.

Ухвалою суду від 18.11.2024 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання.

Відповідач проти позову заперечував, надіслав відзив на позовну заяву, відповідно до якого просив суд у задоволенні позову відмовити. Стверджували відсутність правових підстав для перерахунку пенсії у запропонований позивачем спосіб, оскільки відповідно до пункту 2 статті 24 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» страховий стаж обчислюється органами Пенсійного фонду України відповідно до вимог цього Закону за даними, які містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом (01.01.2004).

Зазначили, що позивач при призначенні пенсії надав довідку про заробітну плату для обчислення пенсії від 02.05.2012 № 7 за період з 01.10.1991 по 30.09.1996, видану комунальним Броварським заводом алюмінієвих будівельних конструкцій. Довідки про заробітну плату не були враховані, оскільки був відсутній акт перевірки та є розбіжності в заробітних платах з копіями особових рахунків. Також зазначили, що відсутня розшифровка кодів виплат, з яких складається заробітна плата.

13.08.2024 позивачу був проведений перерахунок пенсії згідно з актом перевірки від 10.07.2024 № 1000-1104-1/5428 та довідки про заробітну плату від 17.06.2024 № 1.13.06-05/П-67, виданої виконавчим комітетом Броварської міської ради. До перерахунку були взяті періоди з 01.01.1991 по 01.12.1996.

Розглянувши подані документи та матеріали, з'ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив таке.

Позивач є пенсіонером, перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Київській області та отримує пенсію з 12.04.2022 відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Установлено, що 09.05.2022 позивач звернувся до територіального управління Пенсійного фонду України із заявою про призначення пенсії за віком відповідно до статті 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

За принципом екстериторіальності, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області з 12.04.2022 призначено за віком пенсію позивачу відповідно до названого Закону.

Зі змісту позовної заяви слідує, що до розрахунку коефіцієнта заробітної плати не взято до уваги довідку про заробітну плату від 02.05.2022 № 7 за період роботи з 01.01.1991 по 30.06.1996, яка видана комунальним Броварським заводом алюмінієвих будівельних конструкцій, у зв'язку з непідтвердженням первинними документами та за відсутності акта перевірки.

Судом установлено, що комунальним Броварським заводом алюмінієвих будівельних конструкцій за підписом голови ліквідаційної комісії Антонюк А.С., на ім'я ОСОБА_1 виготовлено довідку про заробіток для обчислення пенсії від 02.05.2022 № 7, відповідно до якої його заробітна плата при обчисленні пенсії склала 3938,91755 грн.

У довідці зазначено, що на всі виплати нараховані страхові внески до Пенсійного фонду України. Суми, вказані у довідці, перенесені з оригіналів особових рахунків, ці документи пронумеровані та прошнуровані і зберігаються за адресою: 02160, м. Київ, вул. Каунівська, 3, ТОВ «Київський механічний завод «Магістраль» ім. М.П. Шульгіна. Довідка видана відповідно до пункту 18 статті 106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Довідка видана на підставі особових рахунків за період 01.10.1991 - 30.09.1996. Зазначено, що не заперечують проти проведення перевірки первинних документів за період, зазначений у цій довідці.

06.07.2022 позивач звернувся до відповідача із заявою про надання роз'яснення щодо неврахування заробітної плати за період роботи з жовтня 1991 року по вересень 1996 року по довідці від 02.05.2022 № 7.

У відповідь на заяву відповідач листом від 20.07.2022 № 1000-0202-8/65376 повідомив, що розмір пенсії позивача обчислено з урахуванням страхового стажу 39 років 8 місяців 9 днів. Коефіцієнт стажу складає 0,39667. Стаж враховано по 31.03.2022. Заробітна плата визначена за період з 01.07.2000 по 31.03.2022. Середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачені страхові внески застосована в розмірі 10846,37 грн. Індивідуальний коефіцієнт по заробітній платі становить 0,77356. Середньомісячний заробіток для обчислення пенсії склав 8390,32 грн (10846,37 х 0,77356). Розмір пенсії за віком з 12.04.2022 з надбавками становить 3405,55 грн, де: 3328,19 грн розмір пенсії за віком (8390,32 х 0,39667); 77,36 грн доплата за понаднормовий стаж (4 роки). Згідно з Порядком № 22-1, Головним управлінням буде проведена перевірка відповідності довідки від 02.05.2022 № 7 за період роботи з 01.10.1991 по 30.09.1996 первинним документам. Після надходження акта зустрічної перевірки, розмір пенсії буде переглянутий. Пенсія розрахована на підставі документів, які містяться в матеріалах пенсійної справи та відповідно до чинного законодавства.

Відповідно до листа Управління контрольно-перевірочної роботи Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві від 14.10.2022 № 2600-1005-9/132838 «Щодо проведення перевірки», адресованого відповідачу, установлено що Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві на запит Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області, який завантажено в підсистему «КПР» (№ картки 174361 від 15.06.2022, № звернення 4648) щодо проведення перевірки довідки про заробітну плату від 02.05.2022 № 7, наданої ліквідаційною комісією комунального Броварського заводу алюмінієвих будівельних конструкцій (код ЄДРПОУ: 05503378) для призначення пенсії позивачу, повідомило таке.

Довідка про заробітну плату від 02.05.2022 № 7 підписана головою ліквідаційної комісії А.С. Антонюком, має печатку комунального Броварського заводу алюмінієвих будівельних конструкцій. При цьому, у довідці вказано місцезнаходження первинних документів у ТОВ «Київський механічний завод «Магістраль» ім. М.П. Шульгіна (код ЄДРПОУ: 05416857) за адресою: м. Київ, вул. Каунаська, 3. Згідно з інформацією з ЄДР юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, установа комунальний Броварський завод алюмінієвих будівельних конструкцій перебуває в стані припинення, юридична адреса: Київська обл., м. Бровари. До складу комісії з припинення входять: голова - Антонюк Адам Сергійович, Замишляк Оксана Жоресівна та ОСОБА_2 . При цьому, керівниками юридичної особи, які можуть вчиняти дії від імені юридичної особи, у тому числі підписувати договори тощо, є Кузнєцов Володимир Федорович та Антонюк Адам Сергійович.

Спеціалістом відділу контрольно-перевірочної роботи № 2 управління контрольно-перевірочної роботи Головного управління, згідно з направленням на проведення перевірки по іншому пенсіонеру, 21.09.2021 було здійснено вихід на вказану адресу та встановлено, що на території розташована будівля ТОВ «Київський механічний завод «Магістраль» ім. М.П. Шульгіна з прохідною. Від вахтера спеціалістом була отримана інформація, що архівні документи комунального Броварського заводу алюмінієвих будівельних конструкцій дійсно знаходяться на території заводу, але представники установи там відсутні, та надано телефон представника заводу. Із телефонної розмови виявлено, що голова ліквідаційної комісії Антонюк А.С. звільнився п'ять років тому, а ОСОБА_3 звільнився п'ятнадцять років тому, довідки, які надаються пенсіонерам, підписані третьою особою, але в них вказується посада і прізвище ОСОБА_4 . Також особа повідомила інспектора, що перевірка довідки можлива за адресою: вул. Терещенківська, 11. Зміни до ЄДР юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань щодо зміни керівництва не вносилися.

Відповідно до частини третьої статті 44 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та з метою недопущення затримки передачі матеріалів перевірки до пенсійної справи та своєчасного обчислення пенсії у повному розмірі, Головним управлінням направлено листи до комунального Броварського заводу алюмінієвих будівельних конструкцій від 28.09.2021 № 2600-1003-8/154139, від 21.10.2021 № 2600-1003-8/166754 та до засновника юридичної особи - комунального Броварського заводу алюмінієвих будівельних конструкцій: Київської міської державної адміністрації від 28.09.2021 № 2600-1003-6/154307 з проханням забезпечити проведення перевірки виключно в присутності керівників, які вказані в ЄДР юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань або у разі призначення нового ліквідатора цієї установи, повідомити Головне управління та надати його контакти.

Згідно з отриманою відповіддю від Департаменту промисловості та розвитку підприємства Київської міської державної адміністрації від 03.11.2021 № 052-6289 розроблено проєкт розпорядження виконавчого органу Київської міської ради, яким будуть внесені зміни до персонального складу ліквідаційної комісії по ліквідації комунального Броварського заводу алюмінієвих будівельних конструкцій, який на теперішній час знаходиться на погодженні в структурних підрозділах виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації).

Враховуючи викладене, здійснення перевірки відповідності первинним документам довідки про заробітну плату від 02.05.2022 № 7, наданої ліквідаційною комісією комунального Броварського заводу алюмінієвих будівельних конструкцій для призначення пенсії позивачу неможливо.

14.03.2024 позивач звернувся до відповідача із заявою про зміну періоду 60 місяців до 01.07.2000, у відповідь на яку отримав рішення Головного управління пенсійного фонду України в м. Києві від 21.03.2024 № 8148/03-16 (о/р № 103650007406), відповідно до якого встановлено наступне.

14.03.2024 позивач звернувся до Управління ПФУ із заявою від 14.03.2024 № 3257 щодо перерахунку пенсії з урахуванням заробітної плати до 01.07.2000 відповідно до статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». До заяви позивачем надана довідка про заробітну плату від 14.03.2024 № 3, видана комунальним Броварським заводом алюмінієвих будівельних конструкцій за період з 01.10.1991 по 30.09.1996. Для перевірки достовірності видачі довідки про заробітну плату управлінням направлено запити на підприємство. Ураховуючи зазначене, позивачу у перерахунку пенсії згідно зі статтею 40 Закону на підставі заяви від 14.03.2024 № 3257 з урахуванням заробітної плати до 01.07.2000 відповідно до статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» відмовлено у зв'язку з ненаданням копій первинних документів для підтвердження довідок про заробітну плату.

Позивачем до голови Правління Пенсійного фонду України скеровано звернення про вирішення спірного питання щодо неврахування довідки про заробітну плату від 02.05.2022 № 7.

Назване звернення листом від 17.04.2023 № 14806-18357/П-03/8-2800/23 було надіслано за належністю до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області.

У відповідь на звернення, Головним управлінням Пенсійного фонду України у Київській області листом від 25.03.2024 № 1000-0209-8/53075 позивачу надано копію рішення про відмову у призначенні пенсії від 21.03.2024 № 103650007406.

Відповідно до листа Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області від 28.04.2023 № 1000-0202-8/63813, установлено, що позивач 09.05.2022 звернувся до Головного управління із заявою про призначення пенсії за віком та надав документи, у т.ч. довідку про заробітну плату від 02.05.2022 № 7 за період роботи з 01.10.1991 по 30.09.1996, видану комунальним Броварським заводом алюмінієвих будівельних конструкцій. До довідки додано копії первинних документів, згідно з якими надана ця довідка. Оскільки в сумах заробітної плати, зазначених у довідці виявлено розбіжності з копіями первинних документів, а також відсутня розшифровка кодів виплат, з яких складається заробітна плата, тому довідка потребує проведення перевірки.

За принципом екстериторіальності, заяву позивача про призначення пенсії опрацьовано Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, яким було направлено запит на проведення перевірки довідки з первинними документами до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві.

Листом Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві від 14.10.2022 № 2600-1005-9/132838, було повідомлено про неможливість здійснення перевірки довідки про заробітну плату від 02.05.2022 № 7 первинним документам, оскільки за вказаною у довідці адресою представники заводу відсутні, а також повідомлено про розробку проєкту щодо змін у складі ліквідаційної комісії заводу, який перебуває на погодженні.

Після можливості проведення перевірки довідки про заробітну плату та надходження акта, буде проведено перерахунок пенсії, за наявності підстав.

Представником позивача надіслано адвокатський запит від 18.09.2024 відповідачу (зареєстрований 19.09.2024 за № 29006/8), відповідно до якого просили надати рішення про перерахунок або відмову у перерахунку пенсії позивачу з урахуванням довідки про заробітну плату від 02.05.2022 № 7, яка видана комунальним Броварським заводом алюмінієвих будівельних конструкцій за період з 12.04.2022.

Листом відповідача «Про надання інформації по гр. ОСОБА_1 » від 25.09.2024 № 1000-0202-8/158815, відповідач у відповідь на адвокатський запит надав копії документів на 9 аркушах в одному примірнику.

Відповідно до акта перевірки № 1000-1104-1/5428 достовірності документів, наданих для призначення (перерахунку) пенсії від 10.07.2024, судом установлено, що відповідачем проведено перевірку достовірності архівної довідки про заробітну плату позивача від 17.06.2024 № 1.13.06-05/П-67, виданої Архівним відділом виконавчого комітету Броварської міської ради Броварського району Київської області на підставі первинних документів комунального Броварського заводу алюмінієвих будівельних конструкцій, що зберігаються в архівному фонді № 297, за період роботи з 01.01.1991 по 31.12.1996.

Перевірка проведена з відома начальника Архівного відділу виконавчого комітету Броварської міської ради Броварського району Київської області ОСОБА_5 , та у присутності головного спеціаліста Архівного відділу виконавчого комітету Броварської міської ради Броварського району Київської області Петровської Ольги Валеріївни. Перевірка розпочата та закінчена 10.07.2024. Підстава для проведення перевірки: автоматизоване звернення від 18.06.2024, картка перевірки № 552554. Під час перевірки були використані особові рахунки з обліку заробітної плати за 1991-1996 роки (фонд № 297, опис № 1-к, справи: 443, 573, 663).

За результатами перевірки довідки № 1.13.06-05/П-67 розбіжностей з даними первинних документів не встановлено.

У довідці № 1.13.06-05/П-67 включено суми нарахувань (складові заробітної плати зазначено під шифрами), з яких не утримувались страхові внески до Пенсійного фонду України (прим., перелік зазначений в акті перевірки). Згідно з первинними документами, з усіх нарахованих сум проведені утримання внесків у повному обсязі відповідно до законодавства, що діяло на період, який підлягав перевірці.

Первинні документи, що використовувалися під час перевірки, прошнуровані, пронумеровані, відповідають зношеності часом.

Уважаючи дії відповідача щодо незарахування заробітної плати на підставі довідки про заробітну плату від 02.05.2022 № 7 за період роботи з 01.01.1991 по 30.06.1996, яка видана комунальним Броварським заводом алюмінієвих будівельних конструкцій протиправними, позивач звернувся з позовом до суду.

Надаючи правову оцінку спірним відносинам, що виникли між сторонами у справі, суд виходив із такого.

Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

За положеннями статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

За правилами частини першої статті 40 Закону України від 09.07.2003 № 1058-ІV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058-ІV у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 01 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами у період до 01.01.2016 або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 01.07.2000 становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 01.07.2000 незалежно від перерв.

Заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 01.07.2000 враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами, а за період страхового стажу починаючи з 01.07.2000 за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.

За нормами пунктів 4.1, 4.2, 4.7 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1 (далі - Порядок № 22-1 у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) заяви, що подаються особами відповідно до цього Порядку, реєструються в електронному журналі звернень органу, що призначає пенсію.

Заяви про перерахунок пенсії приймаються органом, що призначає пенсію, за наявності в особи всіх необхідних документів.

При прийманні документів працівник структурного підрозділу, який здійснює прийом та обслуговування осіб: ідентифікує заявника (його представника); надає інформацію щодо умов та порядку призначення (перерахунку) пенсії; реєструє заяву, перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів, відповідність викладених у них відомостей про особу даним паспорта; уточнює інформацію про факт роботи (навчання, служби, підприємницької діяльності) і про інші періоди діяльності до 01.01.2004, що можуть бути зараховані до страхового стажу. У разі необхідності роз'яснює порядок підтвердження страхового стажу, повідомляє про право особи на здійснення доплати до мінімального страхового внеску відповідно до частини третьої статті 24 Закону, та/або на добровільну участь у системі загальнообов'язкового пенсійного страхування; з'ясовує наявніcть у заявника особливого (особливих) статусу (статусів), особливих заслуг, інших обставин, які можуть бути підставою для встановлення підвищень, надбавок, доплат; повідомляє про необхідність дооформлення документів або надання додаткових документів у тримісячний строк з дня подання заяви про призначення пенсії, у разі неналежного оформлення поданих документів або відсутності необхідних документів; сканує документи. На створені електронні копії накладає кваліфікований електронний підпис; надсилає запити про витребування з відповідних інформаційних систем необхідних відомостей, передбачених пунктом 2.28 розділу II цього Порядку; повідомляє про можливості подавати заяви через вебпортал; видає особі або посадовій особі розписку із зазначенням дати прийняття заяви, переліку одержаних і відсутніх документів, строку подання додаткових документів для призначення пенсії та пам'ятку пенсіонеру (додаток 6). Скановані розписка та пам'ятка пенсіонеру зберігаються в електронній пенсійній справі; повідомляє особу, у вибраний нею спосіб, про відсутність відомостей або/та наявність розбіжностей у відповідних інформаційних системах та строки подання необхідних документів для призначення пенсії, не пізніше двох робочих днів після отримання відповіді органу, який веде відповідний інформаційний реєстр.

Після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів (із зазначенням часу їх створення), електронну пенсійну справу.

Право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об'єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію.

За змістом частини третьої статті 44 Закону № 1058-ІV органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію.

За приписами статті 101 Закону України від 05.11.1991 № 1788-ХІІ «Про пенсійне забезпечення» (далі - Закон № 1788-ХІІ у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) органи, що призначають пенсії, мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі.

Підпунктом 3 пункту 2.1, пункту 2.10 Порядку № 22-1 передбачено, що за бажанням пенсіонера ним може подаватись довідка про заробітну плату (дохід) по 30.06.2000 (додаток 5) із зазначенням у ній назв первинних документів, на підставі яких її видано, їх місцезнаходження та адреси, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам.

Довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами.

Суд звертає увагу, що позивачем до відповідача подана довідка про заробітну плату для обчислення пенсії від 02.05.2022 № 7, видана ліквідаційною комісією комунального Броварського заводу алюмінієвих будівельних конструкцій, в якій зазначений розмір заробітної плати позивача по місяцям, починаючи з жовтня 1991 року по вересень 1996 року із зазначенням підстав її видачі та адреси знаходження особових рахунків, на підставі яких вона була видана.

Як видно з матеріалів справи, органами Пенсійного фонду вчинялися дії для перевірки даних довідки від 02.05.2022 № 7 шляхом намагання провести перевірку зазначених у ній відомостях, однак отримати такі дані органи Пенсійного фонду не змогли, обґрунтовуючи відсутністю акта перевірки та наявності розбіжностей в заробітних платах з копіями особових рахунків, відсутністю розшифровки кодів виплат, з яких складається заробітна плата.

Натомість, як установлено судом і не заперечується учасниками справи, відповідно до акта перевірки № 1000-1104-1/5428 достовірності документів, наданих для призначення (перерахунку) пенсії від 10.07.2024, відповідачем проведено перевірку достовірності архівної довідки про заробітну плату позивача від 17.06.2024 № 1.13.06-05/П-67, виданої Архівним відділом виконавчого комітету Броварської міської ради Броварського району Київської області на підставі первинних документів комунального Броварського заводу алюмінієвих будівельних конструкцій, що зберігаються в архівному фонді № 297, за період роботи з 01.01.1991 по 31.12.1996.

Під час перевірки були використані особові рахунки з обліку заробітної плати за 1991-1996 роки (фонд № 297, опис № 1-к, справи: 443, 573, 663). За результатами перевірки довідки № 1.13.06-05/П-67 розбіжностей з даними первинних документів не встановлено.

У довідці № 1.13.06-05/П-67 включено суми нарахувань (складові заробітної плати зазначено під шифрами), з яких не утримувались страхові внески до Пенсійного фонду України (прим., перелік зазначений в акті перевірки). Згідно з первинними документами, з усіх нарахованих сум проведені утримання внесків у повному обсязі відповідно до законодавства, що діяло на період, який підлягав перевірці.

Зі змісту відзиву на позовну заяву вбачається, що 13.08.2024 позивачу проведено перерахунок пенсії згідно з актом перевірки від 10.07.2024 № 1000-1104-1/5428 та довідки про заробітну плату від 17.06.2024 № 1.13.06-05/П-67, виданої виконавчим комітетом Броварської міської ради.

До перерахунку були взяті періоди з 01.01.1991 по 01.12.1996.

Відповідачем здійснено позивачу перерахунок пенсії у зв'язку з уточненням даних в ЕСП, 01.08.2024 на підставі зміни періоду 60 місяців згідно з актом перевірки від 10.07.2024 № 1000-1104-1/5428, що підтверджено перерахунком пенсії (дата-час розрахунку: 29.07.2024 16:41).

Оскільки дані довідки від 02.05.2022 № 7 не підтверджені первинними документами, відповідачем правомірно відмовлено в перерахунку пенсії позивачу на підставі довідки від 02.05.2022 № 7, виданої ліквідаційною комісією комунального Броварського заводу алюмінієвих будівельних конструкцій.

Разом із тим, як видно з довідки від 02.05.2022 № 7, остання видана на підставі особових рахунків за період з 01.10.1991 по 30.09.1996, у той час як позивач обґрунтовує позовні вимоги наявністю у нього права на перерахунок пенсії на підставі довідки від 02.05.2022 № 7 за період роботи з 01.01.1991 по 30.06.1996.

За вказаних обставин, ураховуючи, що в довідці зазначений конкретний період з жовтня 1991 року по вересень 1996 року, а відомостей щодо періоду з 01.01.1991 по 30.06.1996 названа довідка від 02.05.2022 № 7 не містить, у суду відсутні підстави констатувати наявність у позивача права на зарахування періоду з 01.01.1991 по 30.06.1996 саме за довідкою від 02.05.2022 № 7.

За результатами розгляду справи суд ураховує, що відповідно до листа Управління контрольно-перевірочної роботи Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві від 14.10.2022 № 2600-1005-9/132838 «Щодо проведення перевірки», адресованого відповідачу, Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві на запит Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області щодо проведення перевірки довідки про заробітну плату від 02.05.2022 № 7, наданої ліквідаційною комісією комунального Броварського заводу алюмінієвих будівельних конструкцій (код ЄДРПОУ: 05503378) для призначення пенсії позивачу, повідомило, що довідка про заробітну плату від 02.05.2022 № 7 підписана головою ліквідаційної комісії А.С. Антонюком, має печатку комунального Броварського заводу алюмінієвих будівельних конструкцій.

У довідці вказано місцезнаходження первинних документів у ТОВ «Київський механічний завод «Магістраль» ім. М.П. Шульгіна (код ЄДРПОУ: 05416857) за адресою: м. Київ, вул. Каунаська, 3.

Згідно з інформацією з ЄДР юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, комунальний Броварський завод алюмінієвих будівельних конструкцій перебуває в стані припинення, юридична адреса: Київська обл., м. Бровари. До складу комісії з припинення входять: голова - Антонюк Адам Сергійович, Замишляк Оксана Жоресівна та ОСОБА_2 . При цьому, керівниками юридичної особи, які можуть вчиняти дії від імені юридичної особи, у тому числі підписувати договори тощо, є Кузнєцов Володимир Федорович та Антонюк Адам Сергійович.

Спеціалістом відділу контрольно-перевірочної роботи № 2 управління контрольно-перевірочної роботи Головного управління, згідно з направленням на проведення перевірки по іншому пенсіонеру, 21.09.2021 було здійснено вихід на вказану адресу та встановлено, що на території розташована будівля ТОВ «Київський механічний завод «Магістраль» ім. М.П. Шульгіна з прохідною. Від вахтера була отримана інформація, що архівні документи комунального Броварського заводу алюмінієвих будівельних конструкцій дійсно знаходяться на території заводу, але представники установи там відсутні, та надано телефон представника заводу.

Із телефонної розмови спеціалістом територіального управління ПФУ виявлено, що голова ліквідаційної комісії Антонюк А.С. звільнився п'ять років тому, а ОСОБА_3 звільнився п'ятнадцять років тому, довідки, які надаються пенсіонерам, підписані третьою особою, але в них вказується посада і прізвище ОСОБА_4 . Також особа повідомила інспектора, що перевірка довідки можлива за адресою: вул. Терещенківська, 11. Зміни до ЄДР юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань щодо зміни керівництва не вносились.

Головним управлінням направлено листи до комунального Броварського заводу алюмінієвих будівельних конструкцій від 28.09.2021 № 2600-1003-8/154139, від 21.10.2021 № 2600-1003-8/166754 та до засновника юридичної особи - комунального Броварського заводу алюмінієвих будівельних конструкцій - Київської міської державної адміністрації від 28.09.2021 № 2600-1003-6/154307 з проханням забезпечити проведення перевірки виключно в присутності керівників, які вказані в ЄДР юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань або у разі призначення нового ліквідатора цієї установи, повідомити Головне управління та надати його контакти.

Згідно з отриманою відповіддю від Департаменту промисловості та розвитку підприємства Київської міської державної адміністрації від 03.11.2021 № 052-6289 розроблено проєкт розпорядження виконавчого органу Київської міської ради, яким будуть внесені зміни до персонального складу ліквідаційної комісії по ліквідації комунального Броварського заводу алюмінієвих будівельних конструкцій, який на теперішній час знаходиться на погодженні в структурних підрозділах виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації).

Ураховуючи викладене, здійснення перевірки відповідності первинним документам довідки про заробітну плату від 02.05.2022 № 7, наданої ліквідаційною комісією комунального Броварського заводу алюмінієвих будівельних конструкцій для призначення пенсії позивачу неможливо.

Станом на день розгляду справи, акта перевірки достовірності документів, наданих для перерахунку пенсії, зокрема довідки від 02.05.2022 № 7, наданої ліквідаційною комісією комунального Броварського заводу алюмінієвих будівельних конструкцій, відповідачем суду не надано у зв'язку з неможливістю проведення перевірки.

У той же час, суд не може перебирати на себе дискреційні повноваження відповідача і здійснювати перевірку достовірності документів, наданих для перерахунку пенсії згідно з довідкою про заробітну плату від 02.05.2022 № 7. При цьому, у матеріалах справи відсутні будь-які докази та інформація на підтвердження достовірності зазначених у довідці даних, які б суд міг перевірити.

Суд бере до уваги й те, що довідка від 02.05.2022 № 7 видана ліквідаційною комісією комунального Броварського заводу алюмінієвих будівельних конструкцій за підписом голови ліквідаційної комісії Антонюка А.С., підписана ОСОБА_4 , який за даними ПФУ станом на день її підписання був звільнений із займаної посади, а також інформацію про розроблення проєкту розпорядження виконавчого органу Київської міської ради, яким будуть внесені зміни до персонального складу ліквідаційної комісії по ліквідації комунального Броварського заводу алюмінієвих будівельних конструкцій, який на теперішній час знаходиться на погодженні в структурних підрозділах виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), що підтверджено листом Управління контрольно-перевірочної роботи Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві від 14.10.2022 № 2600-1005-9/132838 «Щодо проведення перевірки» адресованого відповідачу.

Під час розгляду справи судом не встановлено обставин, які свідчили б про бездіяльність відповідача щодо вжиття заходів з метою перевірки достовірності даних, зазначених у довідці від 02.05.2022 № 7, а навпаки встановлено, що такі дії відповідачем вчинялися, однак до позитивного результату не призвели, у зв'язку із цим відсутні підстави стверджувати порушення відповідачем прав позивача у контексті підстав і предмета цього спору.

Із урахуванням викладеного, суд констатує відсутність підстав для задоволення позову. Оскільки у задоволенні позову відмолено, підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Керуючись статтями 9, 14, 73-78, 90, 139, 143, 159, 162, 242-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

у задоволенні адміністративного позову - відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Суддя Скрипка І.М.