Харківський окружний адміністративний суд
61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
17 грудня 2025 р., м. Харків cправа № 520/29283/24
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Ширант А.А., розглянувши у порядку письмового спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Міністерства оборони України, третя особа: ІНФОРМАЦІЯ_1 , третя особа: ОСОБА_2 про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,
Позивач звернувся суду з позовною заявою, в якій просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність Міністерства оборони України, що полягає у непризначенні дружині загиблого 09.11.2023 у період дії воєнного стану солдата ОСОБА_3 - ОСОБА_1 іншої 1/2 частини розміру одноразової грошової допомоги у сумі 7 500 000,00 (сім мільйонів п'ятсот тисяч) гривень;
- зобов'язати Міністерство оборони України в особі Комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням i виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум призначити дружині загиблого 09.11.2023 у період дії воєнного стану, солдата ОСОБА_3 - ОСОБА_1 іншу1/2 частину розміру одноразової грошової допомоги у сумі 7 500 000,00 (сім мільйонів п'ятсот тисяч) гривень.
Процесуальні дії у справі
Ухвалою суду від 06.11.2024 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін. Запропоновано відповідачу надати відзив на позовну заяву.
Відповідач 22.11.2024 через систему "Електронний суд" надав відзив на позовну заяву із низкою документів, якими заперечував позовні вимоги.
Ухвалою суду від 03.04.2025 витребовано у Люботинського міського суду Харківської області інформацію чи зверталась ОСОБА_2 з позовною заявою до Люботинського міського суду Харківської області про право на виплату одноразової грошової допомоги після смерті військовослужбовця - померлого пасинка ОСОБА_3 , якого вона виховувала не менше як п'ять років та інформацію щодо персональних даних ОСОБА_2 , яка міститься у справі №630/800/24 (ПІБ, код ЄДРПОУ, адресу реєстрації та проживання).
21.05.2025 від Люботинського міського суду Харківської області надійшли пояснення.
Ухвалою суду від 07.07.2025, залучено в адміністративній справі як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору, на стороні відповідача - ОСОБА_2 ( АДРЕСА_1 , код РНОКПП НОМЕР_1 ). Запропоновано ОСОБА_2 подати до суду пояснення щодо позову разом з доказами, які підтверджують обставини, на яких вони ґрунтується (у разі неможливості їх подання - зазначити докази, які не можуть бути подані разом з поясненнями із зазначенням причин їх неподання) та документами, що підтверджують надіслання (надання) пояснень та доданих до них доказів іншим учасникам справи - у десятиденний строк з дня отримання зазначеної ухвали, відповідно до вимог ст.ст.162, 165 КАС України.
Оскільки у період з 18.09.2024 по 20.09.2024, 25.09.2024 по 28.09.2024, з 14.11.2024 по 15.11.2024 суддя перебувала у відрядженні, з 23.09.2024 по 24.09.2024, 13.11.2024, 31.12.2024, з 24.02.2024 по 09.03.2025, з 11.03.2025 по 16.03.2025, з 31.03.2025 по 02.04.2025, з 07.04.2025 по 18.04.2025, з 02.06.2025 по 10.06.2025, з 21.07.2025 по 25.07.2025 суддя перебувала у щорічній відпустці, з 07.10.2024 по 11.10.2024, 27.01.2025, з 10.02.2025 по 14.02.2025, 28.02.2025 суддя перебувала на навчанні, у період з 02.12.2024 по 06.12.2024, з 02.12.2024 по 06.12.2024, з 25.02.2025 по 28.02.2025 та з 01.03.2025 по 10.03.2025, 17.03.2025 по 19.03.2025, з 07.04.2025 по 25.04.2025 суддя перебувала на лікуванні, у відпустці з 02.06.2025-10.06.2025, 03.07.2025-04.07.2025, 21.07.2025-25.07.2025, 06.08.2025-08.08.2025, 25.08.2025-27.08.2025, 15.09.2025-17.09.2025, 13.10.2025-17.10.2025, 30.10.2025-31.10.2025, 03.12.2025-05.12.2025 - розгляд справи здійснюється з урахуванням днів відрядження, відпустки, навчання та лікування.
Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється згідно з вимогами ст.229 КАС України.
Відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
Позиція позивача
В обґрунтування позову позивач зазначила, що вона є дружиною загиблого під час виконання 09.11.2023 військовослужбовця - ОСОБА_3 . Відповідно до положень Постанови № 168 від 28.02.2022 має право на виплату одноразової грошової допомоги у розмірі 15 000 000,00 грн. Проте згідно Витягу з протоколу засідання Комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням i виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум № 136/168 від 21.06.2024 позивачці призначено одноразову грошову допомогу в розмірі 7 500 000,00 грн.
З письмових відповідей відповідача та третьої особи позивачка дізналась, що гр. ОСОБА_2 так само зверталась до відповідача для отримання одноразової грошової допомоги як опікун ОСОБА_3 , якій відповідно до протоколу Комісії від 21.06.2024 №17/д повернуто документи на доопрацювання.
Позивачка також зазначає, що іншу половину одноразової грошової допомоги зарезервовано за особою, яка не є членом сім'ї загиблого військовослужбовця відповідно до Постанови № 168 від 28.02.2022 та Законом України від 20.12.1991 № 2011-XII.
Оскільки на момент звернення до суду з позовною заявою питання про призначення одноразової допомоги не вирішено, позивачка не погоджується з вказаною бездіяльністю відповідача, у зв'язку з чим звернулась до суду з даним позовом.
Позиція відповідача
Відповідач заперечив доводи позовної заяви та зазначив, що в провадженні Люботинського міського суду Харківської області знаходиться справа № 630/800/24 за заявою ОСОБА_2 про встановлення факту, що має юридичне значення, а саме факт того, що ОСОБА_2 виховувала та утримувала померлого пасинка ОСОБА_3 не менше як п'ять років, а саме з 25.12.1999 по 07.05.2006. На момент подачі відзиву право ОСОБА_2 на отримання одноразової грошової допомоги залишається невизначеним, відповідна частка допомоги нерозподілена.
Крім того, відповідач зазначив, що ним повністю виконано обов'язок перед позивачкою щодо призначення їй одноразової грошової допомоги у встановленому законом розмірі.
Враховуючи викладене, просить відмовити позивачу у задоволенні позову.
Норми права, які застосовує суд: процесуальні положення
У КАС України визначені завдання та основні засади адміністративного судочинства, зокрема вказано, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку (ст. 2 КАС України).
Кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом: визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень; визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання утриматися від вчинення певних дій (ч. 1 ст. 5 КАС України).
Захист порушених прав, свобод чи інтересів особи, яка звернулася до суду, може здійснюватися судом також в інший спосіб, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень (ч. 2 ст. 5 КАС України).
Суд вживає визначені законом заходи, необхідні для з'ясування всіх обставин у справі, у тому числі щодо виявлення та витребування доказів з власної ініціативи (ч.4 ст. 9 КАС України).
Згідно зі ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Суб'єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі.
У ч.1 ст. 90 КАС України зазначено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Норми права, які застосовує суд: Конституція, закони, підзаконні нормативні акти
Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України (ч. 2 ст. 19 Конституції України).
У ст. 17 Конституції України визначено, що захист суверенітету і територіальної цілісності України, забезпечення її економічної та інформаційної безпеки є найважливішими функціями держави, справою всього Українського народу.
Оборона України, захист її суверенітету, територіальної цілісності і недоторканності покладаються на Збройні Сили України.
Забезпечення державної безпеки і захист державного кордону України покладаються на відповідні військові формування та правоохоронні органи держави, організація і порядок діяльності яких визначаються законом.
Збройні Сили України та інші військові формування ніким не можуть бути використані для обмеження прав і свобод громадян або з метою повалення конституційного ладу, усунення органів влади чи перешкоджання їх діяльності.
Держава забезпечує соціальний захист громадян України, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, а також членів їхніх сімей.
Закон України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.1991 № 2011-XII (далі - Закон № 2011-XII) відповідно до Конституції України визначає основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей, встановлює єдину систему їх соціального та правового захисту, гарантує військовослужбовцям та членам їх сімей в економічній, соціальній, політичній сферах сприятливі умови для реалізації їх конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни та регулює відносини у цій галузі.
У ст. 1-1 Закону № 2011-XII визначено, що законодавство про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей базується на Конституції України і складається з цього Закону та інших нормативно-правових актів.
За змістом пп. 2 п. 1 ст. 3 Закону № 2011-XII дія цього Закону поширюється, зокрема, на членів сімей військовослужбовців, які загинули.
Відповідно до п.1 ст.16 Закону № 2011-XII одноразова грошова допомога у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (далі - одноразова грошова допомога), - гарантована державою виплата, що здійснюється особам, які згідно з цим Законом мають право на її отримання.
Згідно з пп. 1 п. 2 ст. 16 Закону № 2011-ХІІ одноразова грошова допомога призначається і виплачується у разі загибелі (смерті) військовослужбовця під час виконання ним обов'язків військової служби або внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням ним обов'язків військової служби, або смерті особи, звільненої з військової служби, протягом року після звільнення її з військової служби, якщо смерть настала внаслідок поранення, контузії, каліцтва, захворювання, пов'язаних з виконанням обов'язків військової служби.
У ст. 16-1 Закону № 2011-ХІІ передбачено, що у випадках, зазначених у пп. 1-3 п.2 ст. 16 цього Закону, право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги мають батьки, один із подружжя, який не одружився вдруге, діти, які не досягли повноліття, утриманці загиблого (померлого). Утриманцями вважаються члени сім'ї, які мають право на пенсію у разі втрати годувальника відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" за загиблого (померлого) військовослужбовця, військовозобов'язаного або резервіста (особу, звільнену з військової служби, смерть якої настала протягом року після звільнення).
У ч.ч. 1, 6, 9 ст. 16-3 Закону № 2011-XII визначено, що одноразова грошова допомога у випадках, передбачених пп. 1-3 п. 2 ст. 16 цього Закону, призначається і виплачується рівними частками всім особам, які мають право на її призначення та отримання, за їх особистою заявою чи заявою їх законних представників. У разі відмови якоїсь з осіб, зазначених у ст. 16-1 цього Закону, від призначення та отримання одноразової грошової допомоги, або якщо одна із зазначених осіб у строк, встановлений п. 8 цієї статті, не реалізувала своє право на призначення та отримання такої допомоги, її частка розподіляється між іншими особами, які мають право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги. Особам, які мають право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги, її виплата здійснюється незалежно від реалізації права на призначення та отримання такої допомоги будь-якою з осіб, зазначених у ст. 16-1 цього Закону.
Одноразова грошова допомога призначається і виплачується Міністерством оборони України, іншими центральними органами виконавчої влади, що здійснюють керівництво військовими формуваннями та правоохоронними органами, а також органами державної влади, військовими формуваннями та правоохоронними органами, в яких передбачено проходження військової служби військовослужбовцями, навчальних (або перевірочних) та спеціальних зборів - військовозобов'язаними, проходження служби у військовому резерві - резервістами.
Порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги визначається Кабінетом Міністрів України.
Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до п. 20 ч. 1 ст. 106 Конституції України, Закону України "Про правовий режим воєнного стану" введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24.02.2022 строком на 30 діб. У подальшому воєнний стан продовжувався і триває до цього часу.
На виконання Указів Президента України від 24 лютого 2022 р. № 64 Про введення воєнного стану в Україні та № 69 Про загальну мобілізацію Кабінет Міністрів України Кабінет Міністрів України прийняв постанову від 28 лютого 2022 р. № 168 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану" (далі - Постанова № 168).
Відповідно до положень п. 2 постанови № 168 установлено, що сім'ям загиблих осіб, зазначених у п. 1 цієї постанови, виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 15 000 000 гривень, яка розподіляється рівними частками на всіх отримувачів, передбачених у статті 16-1 Закону України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», крім громадян Російської Федерації або Республіки Білорусь та осіб, які постійно проживають на територіях цих країн, осіб, які засуджені за державну зраду, колабораційну діяльність, пособництво державі-агресору.
Особи, які мають право на отримання одноразової грошової допомоги, передбаченої цією постановою, можуть реалізувати це право з дня його виникнення. Днем виникнення такого права є дата загибелі особи, зазначеної у п. 1 цієї постанови, в період дії воєнного стану, що зазначена у свідоцтві про смерть.
У разі відмови однієї або кількох осіб, які мають право на отримання одноразової грошової допомоги, передбаченої цією постановою, від її отримання або якщо зазначені особи протягом трьох років з дня виникнення у них такого права його не реалізували, їх частки розподіляються між іншими особами, які мають право на одноразову грошову допомогу. Особам, які мають право на одноразову грошову допомогу, виплата їх частки здійснюється незалежно від реалізації такого права іншими особами.
Якщо після призначення та виплати одноразової грошової допомоги у повному розмірі, зазначеному в абзаці першому цього пункту, за її отриманням звертаються інші особи, які мають на неї право, питання щодо перерозподілу суми такої допомоги вирішується за взаємною згодою осіб або в судовому порядку.
Державні органи, які зазначені у п. 1 цієї постанови, мають право отримувати інформацію з державних реєстрів щодо осіб, які мають право на отримання одноразової грошової допомоги.
Виплата одноразової грошової допомоги, передбаченої у цьому пункті, здійснюється також сім'ям осіб, зазначених у п. 1 цієї постанови, які померли внаслідок поранення (контузії, травми, каліцтва), отриманого у період дії воєнного стану під час захисту Батьківщини, участі у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах їх ведення (здійснення), зокрема на тимчасово окупованій Російською Федерацією території України, на території між позиціями сил оборони та позиціями військ держави-агресора, у період здійснення зазначених заходів, не пізніше ніж через один рік після поранення (контузії, травми, каліцтва).
Одноразова грошова допомога виплачується особі шляхом перерахування коштів уповноваженим органом на рахунок в установі банку державного сектору, зазначеного одержувачем у заяві.
Отже, постанова № 168 є нормативно-правовим актом, який встановлює право на отримання одноразової грошової допомоги сім'ям загиблих осіб, зазначених у п. 1-1-2 цієї постанови, у період дії воєнного стану. Водночас постанова № 168 не визначає порядок і умови виплати одноразової грошової допомоги.
Порядок і умови визначають завдання органів військового управління, військових частин, установ, військових навчальних закладів щодо оформлення документів для призначення та виплати одноразової грошової допомоги, передбаченої п. 2 постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану" (далі - ОГД), алгоритм її призначення та виплати, перелік необхідних документів визначають Порядок і умови призначення та виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) військовослужбовців Збройних Сил України в період дії воєнного стану, затверджені наказом Міністерства оборони України від 25 січня 2023 року № 45 (далі - Порядок і умови № 45).
Відповідно до п.1.2 Порядку і умов № 45 ОГД призначається та виплачується у разі загибелі військовослужбовця Збройних Сил України (далі - військовослужбовець) під час дії воєнного стану, а також смерті осіб, які померли внаслідок поранення (контузії, травми, каліцтва), отриманого на військовій службі в Збройних Силах України у період дії воєнного стану під час захисту Батьківщини, участі у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах їх ведення (здійснення), зокрема на тимчасово окупованій Російською Федерацією території України, на території між позиціями сил оборони та позиціями військ держави-агресора у період здійснення зазначених заходів, не пізніше ніж через один рік після поранення (контузії, травми, каліцтва) (далі - під час захисту Батьківщини).
Згідно п.1.3, 1.4 Порядку і умов № 45 сім'ям загиблих військовослужбовців відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168 “Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» виплачується ОГД, яка розподіляється рівними частками на всіх отримувачів, передбачених у статті 16-1 Закону України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», крім громадян Російської Федерації або Республіки Білорусь та осіб, які постійно проживають на територіях цих країн, осіб, які засуджені за державну зраду, колабораційну діяльність, пособництво державі-агресору.
Особи, які мають право на отримання ОГД, можуть реалізувати це право з дня його виникнення. Днем виникнення такого права є дата загибелі (смерті) особи, зазначеної у пункті 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168 “Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану», що вказана у свідоцтві про смерть. Право осіб на отримання ОГД визначається станом на дату загибелі (смерті) військовослужбовця.
Відповідно до п.1.7 Порядку і умов № 45 ОГД призначається і виплачується рівними частками всім особам, які мають право на її призначення та отримання, за їх особистою заявою чи заявою їх законних представників. Заява (додаток 1) подається до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (далі - ТЦКСП) незалежно від місця реєстрації заявника.
Згідно з п. 4.1, 4.2 Порядку і умов № 45 члени сім'ї звертаються до районного (міського) ТЦКСП незалежно від місця реєстрації та подають документи, зазначені в додатку 2.
Районний (міський) ТЦКСП приймає від заявника (незалежно від місця його реєстрації) документи, завіряє копії цих документів, не пізніше 7 робочих днів після надходження всіх документів (додаток 5) надсилає їх обласному (Київському міському) ТЦКСП за підпорядкуванням.
Додатком 2 Порядку і умов № 45 визначено перелік документів які надають члени сім'ї до районного (міського) ТЦКСП для призначення та виплати ОГД.
Обставини, встановлені судом
Зі змісту позовної заяви судом встановлено, що ОСОБА_3 відповідно до Указу Президента України "Про загальну мобілізацію" від 24.02.2022 № 69/2022 призваний на військову службу під час мобілізації та проходив службу на посаді стрільця 1 стрілецького відділення 1 стрілецького взводу 2 стрілецької роти військової частини НОМЕР_2 .
ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_2 загинув, що підтверджується сповіщенням сім'ї № 70/2335, витягом з ЄРДР за номером кримінального провадження 12023221220001670, довідкою про причину смерті від 11.11.2023, свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_3 , витягом з Державного реєстру актів цивільного стану № 00042327757 від 16.11.2023, довідкою військової частини НОМЕР_2 від 19.01.2024 № 235 про безпосередню участь особи у заходах необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти Ураїни, Т.1, а.с.16 - 21.
Відповідно до свідоцтва про шлюб серія НОМЕР_4 позивачка з 05.11.2022 є дружиною ОСОБА_3 , Т.1, а.с. 15.
Позивачка звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_3 з заявою від 20.11.2023 про виплату їй одноразової грошової допомоги в порядку, передбаченому постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168 “Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і навчальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану», Т.1, а.с. 22-24.
Позивачці призначено частку одноразової грошової допомоги в розмірі 1/2 частини 15 000 000 грн, в сумі 7 500 000 грн 00 коп відповідно до витягу з протоколу № 7 від 15.04.2024, Т.1, а.с. 26-27.
Позивачка через свого представника протягом серпня-вересня 2024 зверталась до відповідача та третьої особи щодо надання інформації про призначення i виплату одноразової грошової допомоги, Т.1, а.с. 34-39, 41-44,46-53,55-57.
У відповідях на вказані запити відповідачем та третьою особою зазначено, що гр. ОСОБА_2 так само зверталась із заявою про призначення і виплату одноразової грошової допомоги, Т.1, а.с. Т.1, а.с. 40,45,54,58-59.
Відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру судових рішень, ухвалою Люботинського міського суду Харківської області по справі № 630/800/24 від 23.08.2024 відкрито провадження за заявою ОСОБА_2 про встановлення факту, що має юридичне значення, а саме факт того, що ОСОБА_2 виховувала та утримувала померлого пасинка ОСОБА_3 не менше як п'ять років, а саме з 25.12.1999 по 07.05.2006, яка ухвалою суду від 14.01.2024 залишена судом без розгляду.
Зміст спірних правовідносин
Спір виник щодо бездіяльності відповідача, яка полягає у ненарахуванні та не виплаті одноразової грошової допомоги в повному розмірі (15000000 грн) у разі коли на вказану суму наявні особи, які можуть мати також право на отримання вказаної допомоги.
Висновки суду
Пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 року № 168 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану" встановлено, що сім'ям загиблих осіб, зазначених у пунктах 1-1-2 цієї постанови, виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 15 000 000 гривень, яка розподіляється рівними частками на всіх отримувачів, передбачених у статті 16-1 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" (далі Закон), крім громадян Російської Федерації або Республіки Білорусь та осіб, які постійно проживають на територіях цих країн, осіб, які засуджені за державну зраду, колабораційну діяльність, пособництво державі-агресору.
У статті 16-1 редакції Закону, чинній на дату смерті ОСОБА_3 , право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги мають батьки, один із подружжя, який не одружився вдруге, діти, які не досягли повноліття, утриманці загиблого (померлого). Утриманці загиблого (померлого) військовослужбовця, військовозобов'язаного або резервіста визначаються відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Порядок та умови призначення та виплати одноразової грошової допомоги визначеної наказом Міністерства оборони України від 25 січня 2023 року № 45 "Про затвердження Порядку і умов призначення та виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) військовослужбовців Збройних Сил України в період дії воєнного стану", який зареєстровано в Міністерстві юстиції України 30 січня 2023 року за № 176/39232 (далі Порядок).
Відповідно до алгоритму, встановленого Порядком, рішення про призначення заявникам одноразової грошової допомоги чи відмову у її призначенні приймається Комісією Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум (далі Комісія), на підставі комплектів документів, що надсилаються обласними (Київським міським) територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки.
Окрім позивачки, з заявою про виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку з загибеллю ОСОБА_3 звернулась також ОСОБА_2 яка може мати статус опікуна (піклувальника) загиблого до досягнення повноліття.
Водночас, оскільки ОСОБА_2 не надала документів, що підтверджують її право на частку зазначеної одноразової грошової допомоги, протокольним рішенням Комісії від 21.06.2024 № 17/д її документи повернуто на доопрацювання.
Частиною 1 статті 16 Закону регламентовано, що одноразова грошова допомога у разі загибелі (смерті) це гарантована державою виплата, що здійснюється особам, які згідно з цим Законом мають право на її отримання.
Статтею 2 Закону передбачено, що ніхто не вправі обмежувати військовослужбовців та членів їх сімей у правах і свободах, визначених законодавством України.
Особи, які мають право на отримання одноразової грошової допомоги, можуть реалізувати це право з дня його виникнення. Днем виникнення такого права є дата загибелі (смерті) особи, що вказана у свідоцтві про смерть.
Згідно частини 8 статті 163 Закону, особи, які мають право на отримання одноразової грошової допомоги, передбаченої цим Законом, можуть реалізувати його протягом трьох років з дня виникнення у них такого права.
З огляду на викладене, протокольним рішенням Комісії від 21.06.2024 № 136/168 ОСОБА_1 призначено належну частку одноразової грошової допомоги, в розмірі 1/2 частини 15 000 000 грн, в сумі 7500 000 грн 00 коп.
Судом встановлено, що ОСОБА_2 може бути особою яка має також право на отримання одноразової грошової допомоги. Саме тому дії відповідача щодо нерозподілу частки допомоги (1/2) є обгрутнованими і тому суд не знаходить підстав для визнання безідяльності відповідача протиправною.
До того ж держава, в особі Міністерства оборони України, повністю виконала свій обов'язок перед позивачем (дружиною загиблого військовослужбовця) щодо призначення їй одноразової грошової допомоги у встановленому законом розмірі, що виключає можливість задоволення позову.
Враховуючи вищевказане, суд приходить до висновку, що позовні вимоги задоволенню не підлягають.
Судові витрати
Відповідно до ч.1 ст.139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Оскільки у задоволенні позову відмовлено, розподіл судових витрат не здійснюється.
Керуючись ст. ст. 2, 6-10, 13, 14, 77, 139, 205, 242-246, 250, 255, 257-262, 293, 295, 297 КАС України, суд
1. Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , адреса для листування: АДРЕСА_3 , код РНОКПП НОМЕР_5 ) до Міністерства оборони України (просп. Повітряних Сил, буд. 6, м. Київ, 03049, код ЄДРПОУ 00034022), третя особа: ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_4 , код ЄДРПОУ НОМЕР_6 ), третя особа: ОСОБА_2 ( АДРЕСА_1 , код РНОКПП НОМЕР_1 ) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - залишити без задоволення.
Роз'яснити, що рішення підлягає оскарженню згідно з ч. 1 ст. 295 КАС України (протягом 30 днів з дати складання повного судового рішення) та набирає законної сили відповідно до ст. 255 КАС України.
Cуддя А.А. Ширант