з питань зміни способу і порядку виконання судового рішення
Справа № 500/5971/21
17 грудня 2025 рокум.Тернопіль
Тернопільський окружний адміністративний суд у складі судді Чепенюк О.В., розглянувши у порядку письмового провадження заяву Шевченківського відділу державної виконавчої служби у м. Києві Київського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України про зміну способу і порядку виконання судового рішення в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб про визнання відмови протиправною та стягнення завданої майнової шкоди,
В провадженні Тернопільського окружного адміністративного суду перебувала адміністративна справа за позовом ОСОБА_1 до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб про визнання відмови протиправною та стягнення завданої майнової шкоди,
Рішенням Тернопільського окружного адміністративного суду від 02.12.2025, яке набрало законної сили 11.05.2023, позовну заяву задоволено повністю, визнано протиправною відмову Фонду гарантування вкладів фізичних осіб у виплаті ОСОБА_1 гарантованої суми відшкодування коштів за вкладом за рахунок коштів Фонду гарантування вкладів фізичних осіб; стягнуто з Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на користь ОСОБА_1 завдану майнову шкоду в сумі 95949,24 грн (дев'яносто п'ять тисяч дев'ятсот сорок дев'ять грн 24 коп). Стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на користь ОСОБА_1 судовий збір у сумі 959,49 грн (дев'ятсот п'ятдесят дев'ять грн 49 коп.).
У справі оформлено та видано виконавчі листи.
03.12.2025 від Шевченківського відділу державної виконавчої служби у м. Києві Київського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України до суду надійшла заява про зміну способу і порядку виконання судового рішення в частині стягнення за рахунок бюджетних асигнувань Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на користь ОСОБА_1 судового збору у сумі 959,49 грн на стягнення з Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на користь ОСОБА_1 судового збору у сумі 959,49 грн (без зазначення за рахунок бюджетних асигнувань).
Ухвалою суду від 04.12.2025 призначено заяву до розгляду у відкритому судовому засіданні на 17.12.2025 о 12:00 год., встановлено боржнику Фонду гарантування вкладів фізичних осіб строк для надання письмових пояснень по суті заяви про зміну способу та порядку виконання судового рішення, а також надання відомостей Єдиного реєстру розпорядників та одержувачів бюджетних коштів стосовно того чи Фонд гарантування вкладів фізичних осіб зареєстрований як одержувач бюджетних коштів.
Від боржника надійшли пояснення, які зводяться до того, що на примусовому виконанні у Шевченківському відділі державної виконавчої служби у м. Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) перебуває виконавче провадження ВП №70612162 від 27.12.2022 з примусового виконання виконавчого листа по справі №500/5971/21, виданого Тернопільським окружним адміністративним судом, про стягнення за рахунок бюджетних асигнувань Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на користь ОСОБА_1 судового збору у сумі 959,49 грн. Згідно з частинами 1, 2, 5 статті 20 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» Фонд є єдиним розпорядником коштів, акумульованих у процесі його діяльності. Кошти Фонду не включаються до Державного бюджету України, не підлягають вилученню і можуть використовуватися Фондом виключно для цілей, визначених в частині 2 цієї статті. Відповідно до пункту 1.2 Порядку формування Єдиного реєстру розпорядників бюджетних коштів та одержувачів бюджетних коштів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 22.12.2011 №1691, Єдиний реєстр розпорядників бюджетних коштів та одержувачів бюджетних коштів - автоматизована система збирання, накопичення, обліку та надання інформації про розпорядників бюджетних коштів та одержувачів бюджетних коштів. Згідно з відомостями Єдиного реєстру розпорядників та одержувачів бюджетних коштів Фонд гарантування вкладів фізичних осіб не зареєстрований як одержувач бюджетних коштів. Фонд не отримує бюджетні асигнування відповідно до положень чинного законодавства, у зв'язку з чим відсутні законні підстави для стягнення судового збору у розмірі 959,49 грн за рахунок бюджетних асигнувань, а тому вважає, що наявні підстави для зміни способу і порядку виконання судового рішення в частині стягнення «за рахунок бюджетних асигнувань Фонду» на користь ОСОБА_1 судового збору у сумі 959,49 грн на «стягнути з Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 959,49 грн». Просить заяву державного виконавця задовольнити.
У призначене судове засідання сторони не прибули, проте державний виконавець та боржник, у поданих до суду заявах зазначали про розгляд питання про зміну способу і порядку виконання судового рішення без участі їх представників.
Оскільки відсутні перешкоди для розгляду заяви про зміну способу і порядку виконання судового рішення за відсутності сторін, то питання наявності підстав для зміни способу і порядку виконання судового рішення вирішується судом у порядку письмового провадження.
Розглянувши заяву, оцінивши її доводи та заперечення проти неї, дослідивши докази, суд дійшов таких висновків.
Рішенням Тернопільського окружного адміністративного суду від 02.12.2021, яке набрало законної сили 11.05.2023, позов ОСОБА_1 до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб про визнання протиправною відмови та стягнення завданої майнової шкоди задоволено повністю.
Визнано протиправною відмову Фонду гарантування вкладів фізичних осіб у виплаті ОСОБА_1 гарантованої суми відшкодування коштів за вкладом за рахунок коштів Фонду гарантування вкладів фізичних осіб.
Стягнуто з Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на користь ОСОБА_1 завдану майнову шкоду в сумі 95949,24 грн (дев'яносто п'ять тисяч дев'ятсот сорок дев'ять грн 24 коп).
Стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на користь ОСОБА_1 судовий збір у сумі 959,49 грн (дев'ятсот п'ятдесят дев'ять грн 49 коп.).
У цій справі видано виконавчі листи 10.02.2022, у тому числі щодо стягнення за рахунок бюджетних асигнувань Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на користь ОСОБА_1 судового збору у сумі 959,49 грн.
На примусовому виконанні у Шевченківському відділі державної виконавчої служби у м. Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) перебуває виконавче провадження ВП №70612162 від 27.12.2022 з примусового виконання виконавчого листа по справі №500/5971/21, виданого Тернопільським окружним адміністративним судом, про стягнення за рахунок бюджетних асигнувань Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на користь ОСОБА_1 судового збору у сумі 959,49 грн, що підтверджується даними Автоматизованої системи виконавчих проваджень.
Рішення суду в частині стягнення судового збору не виконане. Державний виконавець звернувся до суду з заявою про зміну способу виконання судового рішення шляхом виключення виразу про стягнення саме «за рахунок бюджетних асигнувань» Фонду гарантування вкладів фізичних осіб.
Відповідно до частини другої статті 14 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України.
Обов'язковість судових рішень безпосередньо гарантується статтею 124 Конституції України.
Згідно з статтею 370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Порядок та підстави зміни чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення в адміністративному судочинстві врегульовані статтею 378 КАС України.
Відповідно до змісту частин першої, третьої статті 378 КАС України за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.
Підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.
Отже, виключною правовою підставою для прийняття судом рішення про встановлення або зміну способу або порядку виконання судового рішення є наявність обставин, які унеможливлюють або ускладнюють його виконання у спосіб чи порядок, які первинно визначені в рішенні суду. При цьому, під зміною способу і порядку виконання рішення суду слід розуміти прийняття судом нових заходів для реалізації рішення в разі неможливості його виконання в раніше встановлений порядок і спосіб. Разом з тим, здійснення судом зміни порядку чи способу виконання рішення не повинно змінювати способу захисту порушеного права, обраного судом при вирішенні справи.
Статтею 3 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» визначено правовий статус Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, а саме:
Фонд є установою, що виконує спеціальні функції у сфері гарантування вкладів фізичних осіб та виведення неплатоспроможних банків з ринку і ліквідації банків у випадках, встановлених цим Законом.
Фонд є юридичною особою публічного права, має відокремлене майно, яке є об'єктом права державної власності і перебуває у його господарському віданні. Фонд є суб'єктом управління майном, самостійно володіє, користується і розпоряджається належним майном, вчиняючи стосовно нього будь-які дії (у тому числі відчуження, передача в оренду, ліквідація), що не суперечать законодавству та меті діяльності Фонду.
Фонд є економічно самостійною установою, має самостійний баланс, поточний та інші рахунки в Національному банку України, у тому числі рахунки умовного зберігання (ескроу), а також рахунки в цінних паперах у депозитарних установах - банках України.
Фонд є установою, що не має на меті отримання прибутку.
Фонд має печатки із зображенням Державного герба України із своїм найменуванням, веде облік і звітність відповідно до законодавства.
Стаття 20 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» передбачає порядок розпорядження коштами Фонду, зокрема:
Фонд є єдиним розпорядником коштів, акумульованих у процесі його діяльності.
Кошти Фонду не включаються до Державного бюджету України, не підлягають вилученню і можуть використовуватися Фондом виключно для:
1) виплати гарантованої суми відшкодування вкладникам коштів за вкладами відповідно до цього Закону;
2) покриття витрат, пов'язаних з виконанням покладених на Фонд функцій та повноважень, зокрема, пов'язаних з процедурою виведення неплатоспроможного банку з ринку, у межах кошторису витрат Фонду, затвердженого адміністративною радою Фонду;
2-1) погашення облігацій і виплата доходів за ними (сплата векселів), враховуючи витрати, пов'язані з їх розміщенням (видачею);
2-2) покриття витрат, пов'язаних із залученими Фондом кредитами;
3) забезпечення поточної діяльності Фонду, утримання його апарату, розвитку його матеріально-технічної бази в межах кошторису витрат, затвердженого адміністративною радою Фонду;
4) надання фінансової підтримки приймаючому або перехідному банку;
7) надання кредиту перехідному банку, створеному з метою, визначеною пунктом 2 частини двадцятої статті 42 цього Закону, на підставі рішення Кабінету Міністрів України про участь держави у виведенні неплатоспроможного банку з ринку у спосіб, визначений пунктом 4 частини другої статті 39 цього Закону, у порядку та на умовах, визначених нормативно-правовими актами Фонду;
8) формування статутного капіталу перехідного банку;
10) повернення гарантійних внесків, перерахованих учасниками відкритого конкурсу у випадках, передбачених цим Законом;
11) здійснення перерахувань до Державного бюджету України за рішенням виконавчої дирекції Фонду відповідно до цього Закону.
Відповідно до пункту 6 частини першої статті 2 Бюджетного кодексу України бюджетне асигнування - повноваження розпорядника бюджетних коштів, надане відповідно до бюджетного призначення, на взяття бюджетного зобов'язання та здійснення платежів, яке має кількісні, часові та цільові обмеження.
За змістом частини першої статті 47 Бюджетного кодексу України відповідно до затвердженого розпису бюджету розпорядники бюджетних коштів одержують бюджетні асигнування, що є підставою для затвердження кошторисів.
Відповідно до статті 10 Бюджетного кодексу України, наказом Міністерства фінансів України 22.12.2011 № 1691 затверджений Порядок формування Єдиного реєстру розпорядників бюджетних коштів та одержувачів бюджетних коштів.
Цей Порядок розроблено з метою формування переліку всіх розпорядників бюджетних коштів та одержувачів бюджетних коштів, упорядкування мережі розпорядників бюджетних коштів нижчого рівня (далі - розпорядники нижчого рівня) та одержувачів бюджетних коштів (далі - мережа) та встановлення загальних процедур з формування Єдиного реєстру розпорядників бюджетних коштів та одержувачів бюджетних коштів (п. 1.1).
За визначенням пункту 1.2. Порядку, Єдиний реєстр розпорядників бюджетних коштів та одержувачів бюджетних коштів (далі - Єдиний реєстр) - автоматизована система збирання, накопичення, обліку та надання інформації про розпорядників бюджетних коштів та одержувачів бюджетних коштів; реєстраційна картка розпорядника бюджетних коштів (одержувача бюджетних коштів) (далі - Реєстраційна картка) - документ встановленого зразка, який містить сукупність даних про розпорядника бюджетних коштів (одержувача бюджетних коштів).
Дія цього Порядку поширюється на розпорядників та одержувачів коштів державного та місцевих бюджетів, відокремлені структурні підрозділи розпорядників бюджетних коштів (одержувачів бюджетних коштів), до яких застосовуються вимоги бюджетного законодавства, визначені для розпорядників бюджетних коштів (одержувачів бюджетних коштів) (п. 1.3).
У заяві Шевченківського відділу державної виконавчої служби у місті Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) про зміну способу і порядку виконання рішення зазначено, що виконавчий лист у частині стягнення з Фонду гарантування вкладів фізичних осіб за рахунок його бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 судового збору у розмірі 959,49 грн залишається не виконаним, що підтверджено боржником. Виконанню перешкоджає те, що Фонд гарантування вкладів фізичних осіб не зареєстрований в Єдиному реєстрі розпорядників бюджетних коштів та одержувачів бюджетних коштів, а отже Фонд не отримує бюджетні асигнування відповідно до положень чинного законодавства, у зв'язку з чим відсутні законні підстави для стягнення судового збору у розмірі 959,49 грн за рахунок бюджетних асигнувань.
Згідно відомостей Єдиного реєстру розпорядників та одержувачів бюджетних коштів, Фонд гарантування вкладів фізичних осіб дійсно не зареєстрований як одержувач бюджетних коштів.
Згідно з приписами пункту 6.8 глави 6 розділу V Положення про виведення неплатоспроможного банку з ринку, затвердженого рішенням виконавчої дирекції Фонду від 05.07.2012 № 2 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 14.09.2012 за № 1581/12/21893), оплата витрат, пов'язаних зі здійсненням ліквідації, здійснюється позачергово протягом усієї процедури ліквідації банку в межах кошторису витрат банку, затвердженого виконавчою дирекцією Фонду. До цих витрат, зокрема, належать витрати на сплату судового збору.
Наведений вище висновок суду узгоджується з правовою позицією Великої Палати Верховного Суду викладений в постанові від 29.05.2019 року в справі № 826/9960/15, а також підтримана Касаційним адміністративним судом в складі Верхового Суду у постановах від 21.05.2021 року в справі № 804/4897/17, від 19.03.2021 року в справі № 826/6958/17, від 25.02.2021 року в справі № 826/25009/15, що відповідно до вимог частини 5 статті 242 КАС України суд враховує до спірних правовідносин.
Таким чином, враховуючи встановлені обставини, які ускладнюють виконання рішення у цій справі, а також необхідність забезпечення судом виконання судового рішення, суд вважає за можливе змінити спосіб та порядок виконання рішення Тернопільського окружного адміністративного суду від 02.12.2021 у цій справі в частині стягнення з Фонду гарантування вкладів фізичних осіб за рахунок його бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 судового збору у розмірі 959,49 грн на стягнення з Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на користь ОСОБА_1 судового збору у розмірі 959,49 грн.
При цьому органом, що здійснюватиме примусове виконання рішення суду у цій справі, залишається відповідний відділ державної виконавчої служби, оскільки примусове виконання рішення суду про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів покладається на відповідний орган Державної казначейської служби, а згідно з відомостями Єдиного реєстру розпорядників та одержувачів бюджетних коштів, Фонд гарантування вкладів фізичних осіб не зареєстрований як одержувач бюджетних коштів.
На підставі викладеного, розглянувши обставини, викладені у заяві Шевченківського відділу державної виконавчої служби у місті Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) про зміну способу і порядку виконання рішення суду у цій справі, та з'ясовані під час судового розгляду, з метою забезпечення виконання судового рішення, суд вважає необхідним її задовольнити.
Керуючись статтями 205, 248, 378 КАС України, суд
Заяву Шевченківського відділу державної виконавчої служби у м. Києві Київського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України про зміну способу і порядку виконання судового рішення в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб про визнання відмови протиправною та стягнення завданої майнової шкоди задовольнити.
Змінити спосіб і порядок виконання рішення Тернопільського окружного адміністративного суду від 02.12.2021 у справі № 500/5971/21 в частині присудження судового збору в сумі 959,49 грн (дев'ятсот п'ятдесят дев'ять грн 49 коп.) на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на такий: «Стягнути з Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на користь ОСОБА_1 судовий збір у сумі 959,49 грн (дев'ятсот п'ятдесят дев'ять грн 49 коп.)».
Ухвала суду набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Ухвала може бути оскаржена до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Копію цієї ухвали надіслати державному виконавцю та учасникам справи.
Повний текст ухвали виготовлено і підписано 17 грудня 2025 року.
Суддя Чепенюк О.В.