1Справа № 335/11612/25 3/335/2971/2025
16 грудня 2025 року м. Запоріжжя
Суддя Вознесенівського районного суду міста Запоріжжя Стеценко А.В., розглянувши справу про адміністративного правопорушення стосовно
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , громадянки України, проживає за адресою: АДРЕСА_1 ,
За ч. 1 ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення від 17.11.2025 серії ЕПР1 № 515373 17.11.2025 о 07 год 27 хв м. Запоріжжя, вул. Перемоги, 62, водій ОСОБА_2 керувала тз AUDI Q7 з реєстраційним номером НОМЕР_2 , перебуваючи у стані алкогольного сп'яніння. Огляд на стан алкогольного сп'яніння проводився на місці зупинки тз із застосуванням спеціального технічного приладу газоаналізатору Alcotest Drager 7510, результат 1,50 проміле, тест 26. Дії ОСОБА_3 кваліфіковані особою, яка склала протокол про адміністративне правопорушення, як порушення вимог пп. «а» п. 2.9 ПДР, за що відповідальність передбачена ч. 1 ст. 130 КУпАП.
ОСОБА_3 , повідомлена про дату, час та місце розгляду справи про адміністративне правопорушення шляхом направлення судової повістки у вигляді текстового повідомлення на номер мобільного телефону, зазначений в протоколі про адміністративне правопорушення, в судове засідання, призначені на 13 год 10 хв 03.12.2025 та 09 год 10 хв 16.12.2025, не з'явилася, причини неявки суду не повідомила.
Частиною 1 ст. 277 КУпАП передбачено, що справа про адміністративне правопорушення розглядається у п'ятнадцятиденний строк з дня одержання органом (посадовою особою), правомочним розглядати справу, протоколу про адміністративне правопорушення та інших матеріалів справи.
У відповідності до приписів ст. 268 КУпАП справи про адміністративні правопорушення, передбачені ст. 124 КУпАП, можуть бути розглянуті судом за відсутності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, у разі її належного повідомлення про дату, час та місце розгляду справи.
З огляду на викладене, вважаю за можливе розглянути справу про адміністративне правопорушення за відсутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності.
Захисник Полулях С.Ю. в судовому засіданні звернувся до суду з клопотанням про закриття провадження в справі. Клопотання захисника обґрунтоване тим, що огляд водія ОСОБА_3 проводився в межах з'ясування обставин дорожньо-транспортної пригоди, де один з учасників вказував на ушкодження здоров'я, був доставлений до лікарні. Отже, у відповідності до приписів п. 8 Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої наказ Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства охорони здоров'я України від 09.11.2015 № 1452/735, огляд ОСОБА_3 мав би бути проведений у закладі охорони здоров'я, а не на місці ДТП поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. Проте огляд ОСОБА_3 у закладі охорони здоров'я не проводився, що підтверджується матеріалами справи. З огляду на викладене, захисник просить суд закрити провадження в справі у зв'язку з відсутністю в діях ОСОБА_3 складу інкримінованого їх правопорушення.
Заслухавши клопотання захисника, дослідивши матеріали справи, суддя доходить наступних висновків.
Відповідно до ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Підпунктом «а» п. 2.9 Правил дорожнього руху передбачено, що водієві забороняється керувати транспортним засобом у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Частиною 1 ст. 130 КУпАП передбачена відповідальність за керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Винуватість ОСОБА_3 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, доведена поза розумним сумнівом доданими до протоколу про адміністративне правопорушення доказами.
Зокрема, з відеозаписів з нагрудних камер поліцейських вбачається, що на місці ДТП, яка сталася 17.11.2025 на вул. Перемоги в місті Запоріжжі, ОСОБА_3 , яка є учасником зазначеної пригоди, пояснила механізм ДТП за участю керованого нею автомобіля AUDI Q7 з реєстраційним номером НОМЕР_2 та автомобіля Рута з реєстраційним номером НОМЕР_3 . На вимогу поліцейських ОСОБА_3 о 09 год 16 хв пройшла огляд на стан сп'яніння на місці ДТП за допомогою спеціального технічного приладу. Після цього поліцейські роз'яснили ОСОБА_3 , що у разі незгоди з результатами огляду, проведеного поліцейським, огляд може бути проведений у закладі охорони здоров'я, на що остання повідомила, що вона згодна з результатами огляду, оскільки перед цим вживала алкогольні напої.
З роздруківки результатів тесту на алкоголь, проведеного поліцейським з використанням спеціального технічного засобу Drager Alcotest 7510, вбачається, що вміст алкоголю у видихаємому ОСОБА_3 повітрі склав 1,50 %.
Суд відхиляє доводи захисника про те, що результати проведеного поліцейським огляду із застосуванням спеціального технічного засобу Drager Alcotest 7510 є недопустимим доказом з огляду на наступне.
Процедура огляду на стан алкогольного сп'яніння особи, яка керувала транспортним засобом, визначена ст. 266 КУпАП, Інструкцією про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства охорони здоров'я України від 09.11.2015 № 1452/735, Порядком направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.12.2008 № 1103.
Зокрема, ч. 1 ст. 266 КУпАП передбачено, що особи, які керують транспортними засобами, і щодо яких є підстави вважати, що вони перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, підлягають відстороненню від керування цими транспортними засобами, морськими, річковими, малими, спортивними суднами або водними мотоциклами та оглядові на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції.
Огляд особи, яка керувала транспортним засобом, на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення (ч. 2 ст. 266 КУпАП).
У разі незгоди особи, яка керувала транспортним засобом, на проведення огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів або в разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров'я (ч. 3 ст. 266 КУпАП).
Огляд осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, здійснюється в закладах охорони здоров'я не пізніше двох годин з моменту встановлення підстав для його здійснення. Огляд у закладі охорони здоров'я та складення висновку за результатами огляду проводиться в присутності поліцейського. Кожний випадок огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, у закладі охорони здоров'я реєструється в порядку, визначеному спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади в галузі охорони здоров'я (ч. 4 ст. 266 КУпАП).
Відповідно до ч. 5 ст. 266 КУпАП огляд особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, проведений з порушенням вимог цієї статті, вважається недійсним.
Направлення особи для огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду здійснюються в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України (ч. 6 ст. 266 КУпАП).
Інструкцією про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства охорони здоров'я України від 09.11.2015 № 1452/735, визначено процедуру проведення огляду водіїв транспортних засобів на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, та оформлення результатів такого огляду.
Пунктом 6 розділу І зазначеної Інструкції передбачено, що огляд на стан сп'яніння проводиться: поліцейським на місці зупинки транспортного засобу з використанням спеціальних технічних засобів (законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки, які відповідають вимогам законодавства про метрологію та метрологічну діяльність) (далі - спеціальні технічні засоби); лікарем закладу охорони здоров'я (у сільській місцевості за відсутності лікаря - фельдшером фельдшерсько-акушерського пункту, який пройшов спеціальну підготовку).
У разі відмови водія транспортного засобу від проходження огляду на стан сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу або його незгоди з результатами огляду, проведеного поліцейським, такий огляд проводиться в найближчому закладі охорони здоров'я, якому надано право на його проведення відповідно до статті 266 Кодексу України про адміністративні правопорушення (пункт 7 розділу І Інструкції).
Пунктом 8 розділу І зазначеної Інструкції передбачено, що у разі скоєння дорожньо-транспортної пригоди (далі - ДТП), унаслідок якої є особи, що загинули або травмовані, проведення огляду на стан сп'яніння учасників цієї пригоди є обов'язковим у закладі охорони здоров'я.
З доданих до протоколу про адміністративне правопорушення відеозаписів вбачається, що іншого учасника ДТП - водія маршрутного таксі Рута з реєстраційним номером НОМЕР_3 оглянуто лікарями ШМД на місці ДТП. О 07 год 55 хв лікар ШМД повідомив поліцейському про те, що водія маршрутного таксі необхідно доставити до лікарні для огляду нейрохірургом. ОСОБА_3 за медичною допомогою на місці ДТП не зверталася. О 09 год 03 хв на місце ДТП поліцейським доставлені пояснення та заяву водія маршрутного таксі Рута, ознайомившись з якими поліцейський дійшов висновку про складання стосовно ОСОБА_3 протоколу про адміністративне правопорушення за ст. 124 КУпАП та висунув останній вимогу пройти огляд на стан сп'яніння поліцейським із застосуванням спеціального технічного засобу, на що ОСОБА_3 погодилася.
З постанови Вознесенівського районного суду міста Запоріжжя від 03.12.2025 у справі № 335/11612/25, на яку посилається захисник, вбачається, що згідно протоколу про адміністративне правопорушення від 17.11.2025 серії ЕПР1№ 515397 17.11.2025 о 07 год 27 хв м. Запоріжжя, вул. Перемоги, 62, водій авто AUDI Q7 з реєстраційним номером НОМЕР_2 під керуванням ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , не вибрала безпечної швидкості руху щоб мати змогу постійно контролювати його рух та безпечно керувати ним, не дотрималася безпечної дистанції, у результаті чого здійснив зіткнення з авто Рута 22 з реєстраційним номером НОМЕР_3 під керуванням ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , який рухався попереду, чим порушила п.п. 12.1, 13.1 Правил дорожнього руху, внаслідок чого автомобілі отримали механічні пошкодження, завдано матеріальної шкоди, травмованих немає.
Доказів того, що на момент висунення ОСОБА_3 вимоги пройти огляд на стан алкогольного сп'яніння у поліцейських були відомості про те, що учасники дорожньо-транспортної пригоди отримали в її результаті травми, матеріали справи не містять.
З огляду на викладене, доходжу висновку, що поліцейськими не допущено порушень процедури огляду ОСОБА_3 на стан алкогольного сп'яніння, які тягнуть недопустимість результатів такого огляду.
Протокол про адміністративне правопорушення за ч. 1 ст. 130 КУпАП складений уповноваженою на те особою, а його зміст в повній мірі відповідає вимогам ст. 256 КУпАП.
Згідно відомостей, що містяться ІТС «Інформаційний портал національної поліції України», ОСОБА_3 раніше не притягувалася до адміністративної відповідальності за правопорушення, передбачені ст. 130 КУпАП, посвідчення на право керування транспортними засобами отримала 27.07.2023.
Відповідно до ст. 23 КУпАП адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.
Пом'якшуючих та обтяжуючих винуватість ОСОБА_3 обставин суддею не встановлено.
Врахувавши тяжкість та обставини вчинення ОСОБА_3 правопорушення, особу правопорушника, з метою виховного впливу та запобігання вчиненню останньою нових правопорушень, суддя вважає за доцільне накласти на неї адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з позбавленням права керування транспортним засобом на строк один рік.
У відповідності до приписів ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» та ст. 40-1 КУпАП з правопорушника на користь держави підлягає стягненню судовий збір у розмірі 605,60 грн.
Керуючись ст. ст. 40-1, 130, 279, 266, 268, 283-285 КУпАП, суддя
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, та накласти на неї адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 17000 (сімнадцять тисяч) гривень 00 копійок з позбавленням права керування транспортними засобами на строк 1 (один) рік.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , в дохід держави судовий збір у розмірі 605 (шістсот п'ять) гривень 60 копійок.
Постанова судді набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова судді може бути оскаржена протягом десяти днів з дня винесення постанови до Запорізького апеляційного суду через Орджонікідзевський районний суд м. Запоріжжя.
Копію постанови надіслати правопорушнику.
Роз'яснити правопорушнику, що згідно зі ст. 307 КУпАП штраф повинен бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження або опротестування такої постанови не пізніше як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги або протесту без задоволення.
У разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений частиною ч. 1 ст. 307 КУпАП, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до відділу державно виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.
У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується:
- подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті КУпАП;
- витрати на облік зазначених правопорушень.
Реквізити для сплати штрафу: отримувач: ГУК у Запорізькій області/Запорізька обл./21081300, код отримувача: (ЄДРПОУ) 37941997, номер розрахунку (IBAN): UA708999980313000149000008001 Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), код класифікації доходів бюджету: 21081300.
Реквізити для сплати судового збору: отримувач коштів: ГУК м. Києві/м. Київ/22030106, код ЄДРПОУ: 37993783, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), номер рахунку (IBAN): UA908999980313111256000026001, код класифікації доходів бюджету: 22030106, Судовий збір, стягувач: Державна судова адміністрація України.
Суддя А.В. Стеценко