Постанова від 03.12.2025 по справі 160/8247/25

ТРЕТІЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 грудня 2025 року м. Дніпросправа № 160/8247/25

Третій апеляційний адміністративний суд

у складі колегії суддів: головуючого - судді Шлай А.В. (доповідач),

суддів: Малиш Н.І., Кругового О.О.,

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційні скарги ОСОБА_1 та Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 20 травня 2025 р. (суддя Златін С.В) в адміністративній справі №160/8247/25 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду із адміністративним позовом, в якому просив:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, викладені у листі від 13 березня 2025 р. № 12080-6306/Г-01/8-0400/25 щодо зменшення йому з 83% до 70% розміру пенсії, при проведенні з 01 лютого 2023р. її перерахунку на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 №ФД 104922 від 17 червня 2024 р.;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити йому з 01 лютого 2023 р. перерахунок та виплату пенсії відповідно до статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служб, та деяких інших осіб», виходячи із відсоткового значення розміру пенсії 83% від суми грошового забезпечення, вказаної у довідці №ФД 104922 від 17 червня 2024 р. та здійснити доплату із урахуванням проведених пенсійних виплат;

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, викладені у листі від 13 березня 2025 р. № 12080-6306/Г-01/8-0400/25 щодо обмеження максимальним розміром пенсії при проведенні з 01 лютого 2023 р. її перерахунку на підставі довідки №ФД 104922 від 17 червня 2024 р.;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити йому з 01 лютого 2023 р. перерахунок та виплату пенсії на підставі довідки №ФД 104922 від 17 червня 2024 р. без обмеження її максимальним розміром та із урахуванням індексації пенсійних виплат;

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, викладені у листі від 13 березня 2025 р. № 12080-6306/Г-01/8-

0400/25 щодо припинення нарахування і виплати йому індексації пенсії в розмірі 2258,43 грн., передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 р. №118, після проведеного з 01 лютого 2023 р. перерахунку пенсії;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області поновити йому з 01 лютого 2023 р. нарахування та виплату індексації пенсії в розмірі

2258,43 грн. згідно постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 р. №118.

В обґрунтування позовних вимог вказав, що отримує пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служб, та деяких інших осіб», яку після здійсненого з 01 лютого 2023 р. перерахунку на виконання вимог рішення суду, відповідач протиправно обмежив максимальним розміром, а також зменшив її відсоткове значення, та припинив виплату індексації.

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 20 травня 2025р., ухваленим за результатами розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження, адміністративний позов ОСОБА_1 задоволено частково.

Судом:

- визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, викладені у листі від 13 березня 2025 р. № 12080-6306/Г-01/8-0400/25 щодо зменшення з 83% до 70% розміру пенсії ОСОБА_1 при проведенні з 01 лютого 2023 р. перерахунку пенсії на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 про розмір грошового забезпечення №ФД 104922 від 17 червня 2024 р.;

- зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити з 01 лютого 2023 р. перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 відповідно до статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служб, та деяких інших осіб», виходячи із відсоткового значення розміру пенсії 83% від суми грошового забезпечення, вказаної у довідці ІНФОРМАЦІЯ_1 №ФД 104922 від 17 червня 2024 р. та здійснити доплату із урахуванням проведених пенсійних виплат;

- визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, викладені у листі від 13 березня 2025 р. № 12080-6306/Г-01/8-0400/25 щодо обмеження максимальним розміром пенсії ОСОБА_1 при проведенні з 01 лютого 2023 р. перерахунку пенсії на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 про розмір грошового забезпечення №ФД 104922 від 17 червня 2024 р.;

- зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити з 01 лютого 2023 р. перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 без обмеження максимальним розміром на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 про розмір грошового забезпечення №ФД 104922 від 17 червня 2024 р. із урахуванням індексації пенсійних виплат.

В іншій частині позовних вимог відмовлено.

У поданій апеляційній скарзі Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області просить рішення суду першої інстанції скасувати та ухвалити нове, яким у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 відмовити.

В обгрунтування вимог апеляційної скарги вказано, що на виконання рішення суду у справі №160/24338/24 проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01 лютого 2023 р. у розмірі 70% від грошового забезпечення 30373,75 грн., яке визначено станом на 01 січня 2023 р. та зазначено у довідці від 17 червня 2024 р. Відповідно до ч. 2 ст. 13 Закону № 2262-ХІІ розмір пенсії за вислугу років не повинен перевищувати 70 % відповідних сум грошового забезпечення.

У поданій апеляційній скарзі ОСОБА_1 просить скасувати рішення суду першої інстанції в частині, якою йому відмовлено у задоволенні позовних вимог та ухвалити в цій частині нове рішення, яким вказані вимоги задовольнити.

В обгрунтування вимог апеляційної скарги вказав, що проведення перерахунку його пенсії з 01 лютого 2023 р. за довідкою № ФД 104922 від 17 червня 2024 р., не може бути підставою для припинення виплати йому індексації, яка нараховувалась згідно постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 р. №118.

В поданому позивачем письмовому відзиві на апеляційну скаргу відповідача вказано, що судом першої інстанції із дотриманням норм матеріального права та процесуального права прийнято рішення в частині задоволених заявлених ним позовних вимог, в зв'язку із чим він просить апеляційну скаргу залишити без задоволення а рішення суду першої інстанції у відповідній частині залишити без змін.

Розгляд апеляційної скарги здійснено в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, як це передбачено статтею 311 Кодексу адміністративного судочинства України.

Судом першої інстанції встановлено наступні обставини у справі.

ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Листом від 13 березня 2025 р. № 12080-6306/Г-01/8-0400/25 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області повідомлено ОСОБА_1 , що йому проведено перерахунок пенсії у розмірі 70% суми грошового забезпечення, яку вказано у довідці №ФД104922 від 17 червня 2024 р. Оскільки розмір пенсії перераховано на підставі довідки про розмір грошового забезпечення станом 01 січня 2023 р., то відсутні підстави для проведення індексації пенсії відповідно до постанов Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 р. № 118 та від 24 лютого 2023 р. № 168.

Вважаючи такі дії відповідача протиправними, позивач звернувся до суду.

Частково задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, оскільки пенсія позивача перераховувалася із підвищеного розміру грошового забезпечення у зв'язку зі зростанням прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого станом на 1 січня 2023 р., то відсутні підстави для виплати йому індексації. Також судом вказано, що частина 7 статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", якою було передбачено обмеження пенсій максимальним розміром, втратила чинність з часу проголошення рішення Конституційного Суду України від 20 грудня 2016 р. № 7-рп/2016. Положення статті 13 Закону № 2262-ХІІ, якими встановлено розмір пенсії виходячи з 70 % від грошового забезпечення, стосуються питань призначення пенсії, а не її перерахунку.

Здійснюючи перевірку оскарженого рішення суду першої інстанції, колегія суддів керується приписами статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України, відповідно до яких рішення суду повинно ґрунтуватись на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Перевірка рішення здійснюється в межах доводів та вимог апеляційних скарг, як це передбачено статтею 308 Кодексу адміністративного судочинства України.

Щодо зменшення відсоткового розміру пенсії слід зазначити наступне.

Згідно частини 4 статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.

Постановою Кабінету Міністрів України №704 від 30 серпня 2017 р. змінено грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу.

Законом України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" від 8 липня 2011 р. №3668-VI внесено зміни до частини 2 статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", яким встановлено, що максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 80 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43).

В подальшому Законом України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні від 27 березня 2014 р. № 1166-VII внесено зміни до частини 2 статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", згідно яких цифри " 80" замінено цифрами " 70".

Внесення відповідних змін стосується порядку призначення пенсії, а не перерахунку вже призначеної. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення.

При перерахунку раніше призначеної пенсії на підставі статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", її розмір має обчислюватися, виходячи із розміру пенсії у відсотках, право на які особа набула на момент виходу на пенсію, і їх розмір не може бути зменшений наступними змінами в законодавстві.

Зазначена позиція суду узгоджується із висновками Великої Палати Верховного Суду в постанові від 16 жовтня 2019 р. у зразковій справі №240/5401/18.

Отже, суд першої інстанції дійшов вірного висновку про протиправне зменшення відповідачем відсоткового розміру пенсії позивача з 83 % до 70% відповідних сум грошового забезпечення при здійсненні її перерахунку.

Щодо обмеження пенсії максимальним розміром слід зазначити наступне.

Частиною 7 статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" в редакції Закону №3668-VI, із змінами, внесеними Законом №911-VIII від 24 грудня 2015 р. визначено, що максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною), не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Тимчасово, у період з 01 січня 2016 р. по 31 грудня 2016 р., максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10 740,00 грн.

Рішенням Конституційного Суду України від 20 грудня 2016 р. у справі №1-38/2016 №7-рп/2016 визнано неконституційними положення частини 7 статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Конституційний Суд України дійшов висновку, що особи, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, створених відповідно до законів України, а також члени їхніх сімей мають спеціальний статус та особливі умови соціального захисту, а обмеження максимального розміру пенсії та призупинення виплати призначеної пенсії особам, яким право на пенсійне забезпечення встановлене Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", порушує суть конституційних гарантій щодо безумовного забезпечення соціального захисту осіб, передбачених частиною п'ятою статті 17 Конституції України, які зобов'язані захищати суверенітет, територіальну цілісність і недоторканність України.

Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 06 грудня 2016 р. №1774-VIII, який набрав чинності з 01 січня 2017 р., в частині 7 статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та в частині 3 статті 85 Закону України "Про пенсійне забезпечення" слова і цифри "у період з 1 січня 2016 р. по 31 грудня 2016 р." замінено словами і цифрами "по 31 грудня 2017 р.".

Водночас, внесені Законом №1774-VIII зміни (щодо періоду, протягом якого діють обмеження пенсії), самі по собі не створюють підстав для такого обмеження.

Також, не підлягають застосуванню положення постанов Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 р. № 118, від 24 лютого 2023 р. № 168, від 23 лютого 2024 р. № 185 щодо обмеження пенсії максимальним розміром, оскільки вони суперечать приписам частини 7 статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", із урахуванням Рішення Конституційного Суду України від 20 грудня 2016 р. № 7-рп/2016.

Крім того, Рішенням Конституційного Суду України від 12 жовтня 2022 р. №7-р(ІІ)/2022 визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними) приписи статті 2 Закону №3668-VI зі змінами, що поширюють свою дію на Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". У пункті 2 резолютивної частини цього Рішення зазначено, що приписи статті 2 Закону №3668-VI втрачають чинність через шість місяців з дня ухвалення цього Рішення, тобто з 12 квітня 2023 р.

Таким чином, до 12 квітня 2023 р. мала місце колізія між приписами частини 7 статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", з урахуванням Рішення Конституційного Суду України від 20 грудня 2016 р. № 7-рп/2016, та статтею 2 Закону № 3668-VI, з урахуванням Рішення Конституційного Суду України від 12 жовтня 2022 р. №7-р(ІІ)/2022, в частині обмеження пенсії максимальним розміром.

Велика Палата Верховного Суду у постанові від 06 листопада 2018 р. у справі №812/292/18 зазначила, що норми законодавства, які допускають неоднозначне або множинне тлумачення, завжди трактуються на користь особи.

Як вбачається із наявного в матеріалах справи розрахунку, основний розмір пенсії позивача станом на 01 лютого 2023 р. становить 21 261,63 грн., а із урахуванням обмеження 20930,00 грн.

Отже, судом першої інстанції зроблено вірний висновок щодо протиправності обмеження відповідачем максимальним розміром пенсії позивача при здійсненні її перерахунку з 01 лютого 2023 р.

Щодо індексації пенсії слід зазначити наступне.

Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України №118 від 16 лютого 2022 р. установлено, що перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. № 124 "Питання проведення індексації пенсій у 2019 році", проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,14.

Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України №168 від 24 лютого 2023 р. установлено, що з 1 березня 2023 р. перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. № 124 "Питання проведення індексації пенсій у 2019 році", проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,197.

Великою Палатою Верховного Суду в постанові від 13 березня 2025 р. у справі №400/6254/24 вказано, що перерахунок пенсії військовослужбовця на підставі рішення суду, із урахуванням розмірів посадового окладу та окладу за спеціальним званням, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого Законом України про Державний бюджет на 01 січня 2021 р., 01 січня 2022 р., 01 січня 2023р. на відповідний тарифний коефіцієнт згідно із додатками 1, 12, 13, 14 до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. № 704, є перерахунком пенсії із підвищенням, що є правомірною підставою для невиплати індексації пенсії.

Верховним Судом в постанові від 22 жовтня 2025 р. у справі №300/7308/24 вказано, що при перерахунку пенсії на підставі довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01 січня 2023 р. наявні підстави для припинення у 2023 році виплати індексації пенсії згідно постанови Кабінету Міністрів України №168 від 24 лютого 2023 р., однак відсутні підстави для невиплати індексації за попередній 2022 рік згідно постанови Кабінету Міністрів України №118 від 16 лютого 2022 р.

На виконання рішення суду у справі №160/24338/24 відповідачем з 01 лютого 2023 р. здійснено перерахунок пенсії за вислугу років позивача, виходячи із розміру грошового забезпечення, зазначеного у довідці №ФД104922 від 17 червня 2024 р., із урахуванням розмірів посадового окладу та окладу за спеціальним званням, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня 2023 р. на відповідний тарифний коефіцієнт згідно із додатками 1, 12, 13, 14 до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. № 704.

Отже, після вказаного перерахунку пенсії позивач втратив право на індексацію пенсії згідно постанови Кабінету Міністрів України №168 від 24 лютого 2023 р., як вірно вказав суд першої інстанції.

Водночас, позивач мав право на індексацію пенсії у 2022 році згідно постанови Кабінету Міністрів України №118 від 16 лютого 2022 р. Як зазначено вище, відповідач здійснив перерахунок пенсії позивача з 01 лютого 2023 року, виключивши із її розміру індексацію за 2022 рік. Оскільки індексація пенсії є її складовою, і відсутні докази перерахунку пенсії позивача у зв'язку із підвищенням розміру грошового забезпечення з 01 січня 2022 р., позивачу має бути врахована індексація пенсії за 2022 рік при її виплаті у 2023 році (з 01 лютого). Аналогічний висновок наявний у постанові Верховного Суду у справі №300/7308/24.

Враховуючи вищевикладене, доводи апеляційної скарги позивача колегія суддів вважає обґрунтованими, а висновки суду першої інстанції у цій частині - помилковими, у зв'язку із чим, наявні підстави для часткового скасування оскарженого рішення суду та прийняття нового рішення про задоволення позовних вимог у відповідній частині. Апеляційна скарга відповідача залишається без задоволення з мотивів, наведених вище.

Керуючись статтями 315, 317, 321, 322, 325 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області - залишити без задоволення.

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - задовольнити.

Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 20 травня 2025 р. в адміністративній справі №160/8247/25 - скасувати в частині, якою відмовлено у задоволенні позовних вимог та ухвалити в цій частині нове рішення.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо припинення з 01 лютого 2023 р. нарахування та виплати ОСОБА_1 індексації пенсії за 2022 рік, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України №118 від 16 лютого 2022 р.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області поновити з 01 лютого 2023 р. нарахування та виплату ОСОБА_1 індексації пенсії за 2022 рік, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України №118 від 16 лютого 2022 р.

В іншій частині рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 20 травня 2025 р. в адміністративній справі №160/8247/25 - залишити без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили 03 грудня 2025 р. і оскарженню в касаційному порядку не підлягає відповідно до пункту 2 частини 5 статті 328 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий - суддя А.В. Шлай

суддя Н.І. Малиш

суддя О.О. Круговий