Справа № 606/1883/25
10 грудня 2025 року м. Теребовля
Суддя Теребовлянського районного суду Тернопільської області Мельник А.В., розглянувши матеріали, які надійшли від ГУ ДПС у Тернопільській області, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрованої та жительки за адресою: АДРЕСА_1 , ФОП,
за ч.1 ст. 156 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
До Теребовлянського районного суду Тернопільської області із ГУ ДПС у Тернопільській області надійшли матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за вчинення нею правопорушення, передбаченого ст.156 КУпАП.
Постановою Теребовлянського районного суду Тернопільської області від 04.11.2025 матеріали справи про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ст.156 КУпАП повернуто для належного дооформлення в ГУ ДПС у Тернопільській області.
24.11.2025 матеріали справи повернулися до Теребовлянського районного суду Тернопільської області після дооформлення.
Протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 24.11.2025 справу передано для розгляду судді Мельник А.В.
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення від 29.10.2025 серії №1308/19-00-09-01 та додаткових матеріалів про доопрацювання, 16.08.2025 та 23.09.2025 ОСОБА_1 порушила ст. 62 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального" від 18.06.2024, а саме встановлено реалізацію алкогольних напоїв без марок акцизного податку встановленого зразка по 2 епізодах 16.08.2025 та 23.09.2025 на суму 216 грн, чим вчинила правопорушення, передбачене ч.1 ст. 156 КУпАП.
У судовому засіданні ОСОБА_1 свою вину у вчиненні адміністративного правопорушення передбаченого ч.1 ст.156 КУпАП визнала частково, вказала, що у чеках було відображено однакові акцизні марки через те, що інколи їх неможливо просканувати та доводиться вводити вручну, під час чого була технічна помилка.
Суд, дослідивши матеріали адміністративної справи, приходить до наступного висновку.
Відповідно до пп.14.1.107 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України марка акцизного податку - це спеціальний знак для маркування алкогольних напоїв та тютюнових виробів, віднесений до документів суворого обліку, який підтверджує сплату акцизного податку, легальність ввезення та реалізації на території України цих виробів.
Відповідно до ч. 4 ст. 11 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» алкогольні напої і тютюнові вироби, які виробляються в Україні, а також такі, що імпортуються в Україну, позначаються марками акцизного податку в порядку, визначеному законодавством.
Згідно з п.226.5 п.226.6 ст. 226 Податкового кодексу України маркування алкогольних напоїв і тютюнових виробів здійснюється марками акцизного податку, зразки яких затверджуються Кабінетом Міністрів України. Маркуванню підлягають усі алкогольні напої з вмістом спирту етилового понад 8,5 відсотка об'ємних одиниць.
Згідно з п. 226.7 ст. 226 Кодексу кожна марка акцизного податку на алкогольні напої повинна мати окремий номер, місяць і рік випуску марки та позначення про суму сплаченого акцизного податку за одиницю маркованої продукції, крім суми акцизного податку з реалізації суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі алкогольних напоїв.
Також Положенням про виготовлення, зберігання, продаж марок акцизного податку та маркування алкогольних напоїв, тютюнових виробів і рідин, що використовуються в електронних сигаретах, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2010 року № 1251 із змінами та доповненнями (далі Положення № 1251), визначені реквізити, які наносяться на МАП.
Так, одними з обов'язкових реквізитів, які повинна містити МАП, є серія з чотирьох літер і шестизначний номер та штрих-код (зазначається на марках для алкогольних напоїв). Штрих-код містить інформацію про серію та номер марки.
Частиною 1 ст. 156 КУпАП передбачена адміністративна відповідальність за роздрібну або оптову торгівлю алкогольними напоями чи тютюновими виробами без марок акцизного податку чи з підробленими марками цього податку.
Вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення доведена наступними матеріалами справи, дослідженими в судовому засіданні, а саме: відомостями, які містяться в протоколі про адміністративне правопорушення серії від 29.10.2025 серії №1308/19-00-09-01; актом Головного управління ДПС в Тернопільській області від 30.10.2025, з якого слідує, що в ході фактичної перевірки магазину-кафе, розташованого за адресою: АДРЕСА_2 , в якому здійснює діяльність ФОП ОСОБА_1 , за період перевірки з 01.04.2024 по 17.11.2025 встановлені факти реалізації алкогольних напоїв з однаковими марками акцизного податку 02.02.2025, 07.05.2025, 16.08.2025, 23.09.2025; копією чеків №0000009236, 0000008862 від 23.09.2025, 16.08.2025 ФОП ОСОБА_1 про оплату алкогольних напоїв з акцизною маркою АІРВ926511 на суми 108,00 грн, 368,00 грн. та іншими матеріалами справи.
Отже, в діях ОСОБА_1 наявні ознаки адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.156 КУпАП тобто - роздрібна торгівля алкогольними напоями без марок акцизного податку.
Разом з тим, з матеріалів справи слідує, що один із епізодів правопорушення мав місце 16.08.2025.
Відповідно до вимог ч. 2 ст. 38 КУпАП, якщо справи про адміністративні правопорушення відповідно до цього Кодексу чи інших законів підвідомчі суду, стягнення може бути накладено не пізніше, як через три місяці з дня вчинення правопорушення, а при триваючому правопорушенні не пізніш як через три місця з дня його виявлення.
Згідно з п. 7 ст.247 КУпАП провадження у справі про адміністративне правопорушення підлягає закриттю у випадку закінчення на момент розгляду справи строків, передбачених ст. 38 цього Кодексу.
Таким чином на час розгляду справи сплив тримісячний строк притягнення до адміністративної відповідальності за вчинення ОСОБА_1 порушення за ч.1 ст.156 КУпАП, що мало місце 16.08.2025, а тому в цій частині провадження слід закрити відповідно до п.7 ст. 247 КУАП у зв'язку із закінченням на момент розгляду справи строку накладення адміністративного стягнення.
За вчигнення епізоду правопорушення за ч.1 ст.156 КУпАП, яке мало місце 23.09.2025 ОСОБА_1 слід притягнути до адміністративної відповідальності та накласти на неї адміністративне стягнення в межах санкції статті, передбаченої за вчинення адміністративного правопорушення за ч.1 ст.156 КУпАП.
При накладенні адміністративного стягнення, відповідно до ст.33 КУпАП, беручи до уваги характер вчиненого правопорушення, обставини справи, особу, яка притягується до адміністративної відповідальності вперше, за один епізод адміністративного правопорушення, вважаю, що ОСОБА_1 слід притягнути до адміністративної відповідальності, наклавши на неї адміністративне стягнення у виді штрафу в мінімальному розмірі, передбаченому санкцією статті, а саме двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Враховуючи, що суд розглядає справу в межах складеного протоколу, до нього не долучені відомості про товари та/або виручку, одержану від продажу, суд не вирішує питання щодо їх конфіскації.
Згідно ст. 40-1 КУпАП, у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення у проваджені по справі про адміністративне правопорушення, особою на яку накладено таке стягнення, сплачується судовий збір.
Відповідно до ст.40-1 КУпАП, вважаю, що з ОСОБА_1 слід стягнути в дохід держави судовий збір в сумі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, а саме 605,60 грн.
На підставі наведеного, керуючись ст.ст. 33, 38, 40-1, 156, 283, 284 КУпАП, суддя,
ОСОБА_1 визнати винною у вчиненні адміністративного правопорушення передбаченого ч.1 ст.156 Кодексу України про адміністративні правопорушення та за епізодом від 23.09.2025 накласти на неї адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 3400 (три тисячі чотириста) гривень в дохід держави.
Стягнути із ОСОБА_1 в дохід держави судовий збір у розмірі 605 (шістсот п'ять) грн 60 коп.
Провадження в справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.156 Кодексу України про адміністративні правопорушення за епізодом від 16.08.2025 закрити на підставі статті 38 КУпАП в зв'язку із закінченням строку накладення адміністративного стягнення.
Роз'яснити, що штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
У випадку несплати штрафу у зазначений строк, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.
У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення стягується подвійний штраф в дохід держави.
Постанова судді у справах про у справах про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова судді у справах про адміністративне правопорушення може бути оскаржена особою, щодо якої її винесено, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником протягом десяти днів з дня винесення постанови до Тернопільського апеляційного суду.
Суддя А.В.Мельник