10 грудня 2025 року м. Дніпросправа № 160/11156/25
Третій апеляційний адміністративний суд
у складі колегії суддів: головуючого - судді Щербака А.А. (доповідач),
суддів: Баранник Н.П., Малиш Н.І.,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Державної податкової служби України на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 04 серпня 2025 року (суддя Лозицька І.О.) у справі за позовом Приватного підприємства «ДС-ФУРНІТУРА» до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області, Державної податкової служби України про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,-
ПП «ДС-ФУРНІТУРА» звернулося з позовом до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області, Державної податкової служби України про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні ді.
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 04 серпня 2025 року позов задоволено.
Суд вирішив визнати протиправним та скасувати рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних 12307474/36721798 від 03 січня 2025 року.
Зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну №35 від 30 листопада 2024 року на загальну суму з податком на додану вартість 620 991,61 грн., подану ПП «ДС-ФУРНІТУРА», датою її фактичного отримання.
Державною податковою службою України подана апеляційна скарга, просить рішення суду першої інстанції скасувати, в задоволенні позову відмовити.
Апеляційна скарга обґрунтована тим, що судом першої інстанції порушено норми матеріального та процесуального права, суд не врахував, що позивачем не було послано повідомлення про подання додаткових пояснень та документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної.
Адміністративна справа розглянута апеляційним судом відповідно до пункту 3 частини 1 ст.311 КАС України в порядку письмового провадження, на підставі наявних у ній доказів.
Колегія суддів доходить висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню.
Як було встановлено судом першої інстанції, Приватне підприємство «ДС-ФУРНІТУРА» зареєстровано, як юридичну особу 26.03.2010 р., номер запису в ЄДР 12041020000003370 та взято на податковий облік в ГОЛОВНОМУ УПРАВЛІННІ ДПС У ДНІПРОПЕТРОВСЬКІЙ ОБЛАСТІ, КРИВОРІЗЬКА ДПІ (КРИВОРІЗЬКИЙ Р-Н).
Починаючи з 01.10.2023 року ПП «ДС-ФУРНІТУРА» є платником податку на додану вартість, що підтверджується витягом №2304184500026 з реєстру платників податку на додану вартість. Індивідуальний податковий номер: 367217904183. ПП «ДС-ФУРНІТУРА» (ЄДРПОУ 36721798) здійснює господарську діяльність, відповідно до Статуту підприємства та видам діяльності, які зареєстровані в ЄДРЮО та ФОП. Основним видом діяльності ПП «ДС-ФУРНІТУРА» є механічне оброблення металевих виробів (код КВЄД 25.62). Також підприємство здійснює наступні види діяльності: 22.29 - виробництво інших виробів із пластмас; 25.61 - оброблення металів та нанесення покриття на метали; 25.72 - виробництво замків і дверних петель; 25.94 - виробництво кріпильних і ґвинтонарізних виробів; 25.99 - виробництво інших готових металевих виробів, н.в.і.у.; 46.90 - неспеціалізована оптова торгівля; 68.10 - купівля та продаж власного нерухомого майна; 68.20 - надання в оренду й експлуатацію власного чи орендованого нерухомого майна.
ПП «ДС-ФУРНІТУРА» здійснює діяльності за наступними адресами, в зв'язку з чим підприємство орендує складські, торгівельні та офісні приміщення: - 53020, Дніпропетровська область, Криворізький район, с. Лозуватка, вул. Котовського, б. 35 (Договір оренди № 1-12/23 від 01.01.2023 р.); - 50000, Дніпропетровська область, м. Кривий Ріг, вул. Фабрична, буд. 3/1 (договір оренди нежитлового приміщення № ОНП-ДСФ/01-2019 від 01.06.2019 р.).
У рамках вказаного напрямку діяльності ПП «ДС-ФУРНІТУРА» та для забезпечення господарської діяльності були укладені договори між ПП «ДС-Фурнітура» з наступними організаціями: АТ «ДТЕК Дніпровські електромережі» заява-приєднання до умов договору споживача про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії; ТОВАРИСТВО З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ « ЯСНО+» Заява-приєднання до умов Договору споживача про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії.
В зв'язку з тим, що за адресою: вул. Фабрична, 3/1 у м. Кривий Ріг знаходяться підприємства та організації, які є субспоживачами електричних ресурсів ПП «ДС-Фурнітура» уклала договори про надання таких послуг з наступними підприємствами та організаціями: ТОВ «ВК «Золотий Дракон» (ЄДРПОУ 41607663), ТОВ «Самодєлкін» (ЄДРПОУ 39083278), ТОВ «ФАБРИКА ТІСТА» (ЄДРПОУ 43471695).
ПП «ДС-Фурнітура» не є підприємством, що генерує та розподіляє електричну енергію, в зв'язку з цим не потребує оформлення відповідного виду діяльності для надання послуг з передачі електричної енергії та технічного забезпечення електропостачання субспоживачам, що територіально розташовані у зоні прокладених комунікацій.
ПП «ДС-Фурнітура» на основі даних показів приладів обліку фіксує кількість спожитих електро- та водних ресурсів субспоживачами, на підставі яких формуються рахунки та акти за спожиті ресурси.
Між ПП «ДС-ФУРНІТУРА» та ТОВ «САМОДЄЛКІН» (ЄДРПОУ 39083278) був укладений договір про надання послуг з передачі електричної енергії та технічного забезпечення електропостачання споживача №45 від 01 листопада 2018 року (далі - договір).
Відповідно до умов вказаного договору ПП «ДС-ФУРНІТУРА», як власник мереж забезпечує надання електричної енергії та технічну можливість передачі електричної енергії власними технологічними електричними мережами ТОВ «САМОДЄЛКІН», як споживачу в обсягах, відповідно до заявленої величини електричної енергії, з показниками допустимих відхилень від стандартних умов надання обсягу електричної енергії та рівня дозволеної потужності за класами напруги, а споживач дотримується установленого режиму споживання електричної енергії та своєчасно сплачує за отримані послуги, визначені пунктом 4.1 цього договору. Надходження електричної енергії забезпечується відповідно до однолінійної схеми, наведеної в додатку 1.
На підставі вищевказаних актів Товариством виписано рахунки на оплату.
Товариством на підставі бухгалтерських та фінансово-господарських документів за правилом першої події було складено та направлено на реєстрацію в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі-ЄРПН) податкову накладну №35 від 30 листопада 2024 року на загальну суму з податком на додану вартість 620 991,61 грн. Проте, реєстрацію вищезазначеної податкової накладної було зупинено, що підтверджується отриманою квитанцією: №1 від 17 грудня 2024 року в ЄРПН за №9383464645. Згідно з отриманою квитанцією податкова накладна збережена, але її реєстрація зупинена.
Підставою зупинення реєстрації стало те, що відповідно до п.201.16 ст.201 ПКУ: «Обсяг постачання товару/послуги 96.09, перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п. 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій».
На виконання пропозиції органів ДПС, ПП «ДС-ФУРНІТУРА» засобами електронного зв'язку у встановленому порядку направило повідомлення про надання пояснень та копії документів щодо податкової накладної, реєстрацію якої зупинено, самі письмові пояснення та копії документів, достатні для прийняття рішення про реєстрацію вищевказаної податкової накладної. Відсутність залишку за даними податкового органу такого виду робіт/послуг пояснюється тим, що постачальники електричної енергії ТОВ «ЯСНО+» та АТ «ДТЕК Дніпровські електромережі» мають право застосовувати касовий метод податкового обліку, то датою віднесення сум податку до отриманих нами податкового кредиту визначається як дата списання коштів з рахунків платника податку в банку, тобто податковий кредит ПП «ДС Фурнітура» отримує по сплаті за послуги. Враховуючи той факт, що послуги з електропостачання мають ритмічний характер, постачальники цих послуг ТОВ «ЯСНО+» та АТ «ДТЕК Дніпровські електромережі» складають не пізніше останнього дня місяця, в якому отримано кошти, зведені податкові накладні.
Комісією регіонального рівня, 03 січня 2025 року, було прийнято рішення про відмову в реєстрацію ПН/РК в ЄРПН №12307474/36721798.
Не погоджуючись з вищевказаними рішеннями про відмову у реєстрації податкових накладних/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Товариством 10.01.2025 року подано скаргу до Комісії з питань розгляду скарг Державної податкової служби України на вищевказане рішення разом з додатками, які підтверджують реальність господарської операції.
За результатами розгляду скарг, 16 січня 2025 року, Комісією з питань розгляду скарг ДПС України винесено рішення №3406/36721798/2, яким подану скаргу Товариства залишено без задоволення, а вищевказане рішення комісії регіонального рівня - без змін.
Позивач звернувся до суду з даним позовом.
Задовольняючи позов, суд першої інстанції зазначив, що відповідачами правомірність оскарженого рішення не було доведено.
Колегія суддів з висновками суду першої інстанції погоджується.
Відповідно до пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України, при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.
Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.
Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України «Про затвердження порядків з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних» від 11 грудня 2019 року № 1165 затверджено Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Відповідно до пункту 2 Порядку № 1165, автоматизований моніторинг відповідності податкової накладної/розрахунку коригування критеріям оцінки ступеня ризиків - сукупність заходів та методів, що застосовуються контролюючим органом для виявлення ознак наявності ризиків порушення норм податкового законодавства за результатами проведення автоматизованого аналізу наявної в інформаційних системах контролюючих органів податкової інформації.
Згідно з пунктом 5 Порядку № 1165, платник податку, яким складено та/або подано для реєстрації в Реєстрі податкову накладну/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряється щодо відповідності критеріям ризиковості платника податку (додаток 1), показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку (додаток 2).
Податкова накладна/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряються щодо відповідності відображених у них операцій критеріям ризиковості здійснення операцій (додаток 3).
Пунктом 6 Порядку № 1165 передбачено, що у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу платник податку, яким складено податкову накладну/розрахунок коригування, відповідає хоча б одному критерію ризиковості платника податку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.
У разі коли за результатами автоматизованого моніторингу податкової накладної/розрахунку коригування встановлено, що відображена в них операція відповідає хоча б одному критерію ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної/розрахунку коригування, складених платником податку, який відповідає хоча б одному показнику, за яким визначається позитивна податкова історія, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється (пункт 7 Порядку № 1165).
Додатками № 1 та № 3 до Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних визначені Критерії ризиковості платника податку на додану вартість та Критерії ризиковості здійснення операцій відповідно.
Додатком 1 до Порядку № 1165 встановлено наступні Критерії ризиковості платника податку на додану вартість:
Відповідно до п. 8 якого у контролюючих органах наявна податкова інформація, яка стала відома у процесі провадження поточної діяльності під час виконання покладених на контролюючі органи завдань і функцій, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, зазначеної в поданих для реєстрації податковій накладній/розрахунку коригування.
Довідник кодів податкової інформації, що стала підставою для розгляду питання про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку, визначається ДПС та затверджується відповідним наказом, який оприлюднюється на офіційному веб-сайті ДПС.
Пунктом 6 Порядку № 1165 передбачено, що питання відповідності/невідповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку розглядається комісією регіонального рівня.
У разі встановлення відповідності платника податку хоча б одному з критеріїв ризиковості платника податку комісією регіонального рівня приймається рішення про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.
Включення платника податку до переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, здійснюється в день проведення засідання комісії регіонального рівня та прийняття відповідного рішення.
Як встановив суд першої інстанції, згідно змісту квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної № 1 від 13.05.2024 підставою для такого зупинення став п. 8 Критеріїв ризиковості здійснення операцій.
Наказом Міністерства фінансів України від 12.12.2019 № 520 затверджено Порядок прийняття рішень про реєстрацію/ відмову в реєстрації податкових накладних/ розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, який визначає механізм прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/ розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, реєстрацію яких відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України зупинено в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.
Пунктами 4,5 Порядку № 520 встановлено, що у разі зупинення реєстрації ПН/РК в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у ПН/РК, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації ПН/РК в Реєстрі.
Платник податку, який склав податкову накладну / розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації таких податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі може подати такі документи:
договори, у тому числі зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них;
договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції;
первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунки-фактури / інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні;
розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків;
документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством;
інші документи, що підтверджують інформацію, зазначену у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі.
Відповідно до пункту 6 Порядку № 520, письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного в податковій накладній / розрахунку коригування.
Згідно із пунктами 9,10,11 письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 4 цього Порядку, розглядає комісія регіонального рівня.
Комісія регіонального рівня приймає рішення про реєстрацію/ відмову в реєстрації ПН/РК в Реєстрі за формою згідно з додатком до цього Порядку.
Комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі в разі:
ненадання / часткового надання додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, при отриманні Повідомлення;
та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.
Пунктом 3 Порядку № 520 встановлено, що комісія регіонального рівня приймає рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі у терміни, визначені пунктом 9 цього Порядку, та надсилає його платнику податку на додану вартість (далі - платник податку) засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» і «Про електронні довірчі послуги».
Суд першої інстанції вірно взяв до уваги, що у квитанції не конкретизовано, які саме документи слід надати платнику податків та чого мають стосуватися пояснення такого платника податків для того, аби реєстрація податкових накладних стала можливою, що свідчить про невідповідність сформованої квитанції вимогам до таких, що визначені пунктом 11 Порядку №1165.
В оскаржуваному рішенні про відмову в реєстрації податкової накладної в якості підстав відмови у реєстрації зазначено встановлено наявність ризикових операцій.
Судом вірно було враховано, що відповідачем у рішенні викладено загальне формулювання, та не є конкретизованим, а відсутність вказаної інформації та конкретного переліку документів у квитанції зупинення реєстрації ПН щодо підтвердження інформації, зазначеної в податковій накладній, зумовлюють необізнаність позивача про необхідні для подання документи з метою прийняття рішення про реєстрацію ПН.
Колегія суддів погоджується з судом першої інстанції, що контролюючий орган не довів правових підстав для відмови позивачу у реєстрації податкової накладної №35 від 30.11.2024 р., тому оскаржуване рішення про відмову у реєстрації податкової накладної підлягає скасуванню.
Суд також вірно встановив необхідність зобов'язання Державну податкову службу України зареєструвати податкову накладну №35 від 30 листопада 2024 року на загальну суму з податком на додану вартість 620 991,61 грн., подану ПП «ДС-ФУРНІТУРА», датою її фактичного отримання.
Доводи апеляційної скарги вказаного не спростовують.
Підстави для скасування рішення суду першої інстанції відсутні.
Керуючись ст. ст. 315, 316, 321, 322 КАС України, суд, -
Апеляційну скаргу Державної податкової служби України залишити без задоволення.
Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 04 серпня 2025 року у справі за позовом Приватного підприємства «ДС-ФУРНІТУРА» до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області, Державної податкової служби України про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України.
Постанова у повному обсязі складена 10 грудня 2025 року.
Головуючий - суддя А.А. Щербак
суддя Н.П. Баранник
суддя Н.І. Малиш