Рішення від 10.12.2025 по справі 380/14341/25

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Львів

10 грудня 2025 рокусправа № 380/14341/25

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кондратюк Ю.С., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління міністерства внутрішніх справ України у Львівській області (в особі Ліквідаційної комісії ГУМВС України у Львівській області) про визнання протиправною відмови та зобов'язання вчинити дії, -

УСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з позовом до Головного управління міністерства внутрішніх справ України у Львівській області (в особі Ліквідаційної комісії ГУМВС України у Львівській області) (далі - відповідач) у якому, просить:

- визнати відмову відповідача від 12 червня 2025 року у проведенні розслідування нещасного випадку, що стався 26.07.2004 року о 21 год. 40хв. із позивачем ОСОБА_1 незаконною;

- зобов'язати відповідача провести повне, всебічне та об'єктивне розслідування нещасного випадку (у тому числі поранення), що стався з позивачем ОСОБА_1 26 липня 2004 року о 21 год. 40 хв. та за результатами розслідування нещасного випадку (у тому числі поранення), що стався з позивачем ОСОБА_1 26 липня 2004 року о 21 год. 40 хв., зобов'язати відповідача видати позивачеві акти встановленої форми;

- за результатами розслідування нещасного випадку (у тому числі поранення), що стався з позивачем ОСОБА_1 26 липня 2004 року о 21 год. 40 хв., зобов'язати відповідача видати позивачеві акти встановленої форми.

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що 10 квітня 2024 року Ліквідаційною комісією був складений Акт форми Н-5 розслідування нещасного випадку (в тому числі поранення), який трапився 26.07.2004 року о 21 год. 40хв. та Акт за формою НТ №52 про нещасний випадок невиробничого характеру. Не погоджуючись із висновками вище зазначених актів та, вважаючи їх помилковими через відсутність повноти, всебічності та об'єктивності вище згадуваного розслідування, що лягли в основу необґрунтованого Акту форми Н-5 розслідування нещасного випадку (в тому числі поранення), який трапився 26.07.2004 о 21 год. 40хв. та Акту за формою НТ №52 про нещасний випадок невиробничого характеру, 20.05.2025 позивач повторно звернувся до Ліквідаційної Комісії із заявою щодо проведення розслідування нещасного випадку, який трапився 26.07.2004 о 21 год. 40хв., проте отримав відмову. Додатково звертає увагу, що Висновок, який зазначений у вище перелічених Актах щодо встановлення факту, що затримання особи і отримання травм ОСОБА_1 при затриманні ОСОБА_2 26.07.2004 не пов'язане із виконанням ОСОБА_1 службових обов'язків не підтверджується жодним доказом, а відтак вище згадуване службове розслідування щодо даного факту є не повним, необґрунтованим та не всебічним. Не погоджуючись з наведеним, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Ухвалою судді від 18.07.2025 відкрито спрощене позовне провадження в адміністративній справі.

06.08.2025 від відповідача надійшло клопотання про залишення позовної заяви без розгляду.

06.08.2025 від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, відповідно до якого вважає позовні вимоги необґрунтованими та просить у задоволенні позовних вимог відмовити.

Вказує, що у ході розслідування нещасного випадку, членам комісії не вдалось отримати достатніх та переконливих документальних підтверджень і свідчень, про те, що нещасний випадок 26.07.2004 з капітаном міліції ОСОБА_1 , пов'язаний з виконанням ним службових обов'язків.

08.08.2025 від представника позивача надійшли заперечення на клопотання про залишення позовної заяви без розгляду.

12.08.2025 від представника позивача надійшла відповідь на відзив, в якій додатково обґрунтовує підставність позовних вимог.

14.08.2025 від представника відповідача надійшли додаткові пояснення, в яких наводить додаткові обґрунтування про наявність підстав для залишення позовної заяви без рогляду.

Ухвалою суду від 10.12.2025 у задоволенні клопотання Головного управління міністерства внутрішніх справ України у Львівській області про залишення позову без розгляду - відмовлено.

З'ясувавши обставини, на які сторони посилаються, як на підставу своїх вимог та заперечень, дослідивши докази, якими вони обґрунтовуються, суд встановив наступні обставини та відповідні їм правовідносини.

ОСОБА_1 проходив службу у Головному управлінні внутрішніх справ у Львівській області.

27.02.2024 позивач звернувся із письмовою заявою до ліквідаційної комісії Головного управління МВС України у Львівській області, в котрій просив провести службове розслідування відповідно до вимог Наказу УМВС України від 27.12.2002 №1346 та видати Акт встановленої форми (а.с. 35).

Наказом ГУМВС України у Львівській області № 3435 від 06.03.2024 створено комісію із розслідування нещасного випадку (а.с. 39).

За результатами проведення розслідування нещасного випадку було складено Акт розслідування нещасного випадку, що стався 26 липня 2004 року о 21:40 форми Н-5* від 10.04.2024, відповідно до якого комісія з розслідування нещасного випадку визнає, що нещасний випадок (у тому числі поранення) 26.07.2004 із начальником ВДАІ Франківського РВ ЛМУ УМВСУ у Львівській області капітаном міліції ОСОБА_1 , стався в період проходження служби і не пов'язаний з виконанням службових обов'язків (а.с. 9-10).

Також складено Акт №52 про нещасний випадок невиробничого характеру форми НТ* від 10.04.2024, відповідно до якого комісія з розслідування визнає, що нещасний випадок (у тому числі поранення) 26.07.2004 з начальником ВДАІ Франківського РВ ЛМУ УМВС України у Львівській області капітаном міліції ОСОБА_1 , стався в період проходження служби і не пов?язаний з виконанням службових обов?язків (а.с. 6-8).

Вищезазначені Акти позивач отримав 18.04.2024, що підтверджується Журналом реєстрації осіб, що потерпіли від нещасних випадків.

Не погоджуючись із висновками вище зазначених актів та, вважаючи їх помилковими позивач повторно звернувся до Ліквідаційної Комісії із заявою від 20.05.2025, в якій просив провести повторне службове розслідування нещасного випадку (у тому числі поранення), що стався 26 липня 2004 року о 21 год. 40 хв. (а.с. 33).

Листом від 12.06.2025 відповідач повідомив, що відповідно до пункту 3.15 Порядку, копії матеріалів проведеного розслідування нещасного випадку скеровано у Сектор державного нагляду МВС України. Станом на даний час будь-яких зауважень шодо здійсненого розслідування та правильності прийнятого комісією рішення - не надходило, відповідно підстави для повторного проведення розслідування нещасного випадку - відсутні.

Вважаючи дії відповідача щодо відмови у проведенні розслідування нещасного випадку протиправними, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Змістом спірних правовідносин є відмова у проведенні розслідування нещасного випадку.

Порядок розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій, що сталися в органах і підрозділах системи Міністерства внутрішніх справ, затверджений наказом Міністерства внутрішніх справ України №1346 від 27 грудня 2002 року (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) (далі - Порядок №1346). Порядок №1346 розроблений з метою врегулювання питань, пов'язаних із розслідуванням та веденням обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій, що сталися в органах і підрозділах внутрішніх справ України.

Відповідно до пункту 2.1 Порядку №1346 розслідуванню підлягають раптові погіршення стану здоров'я, поранення, травми, у тому числі отримані внаслідок тілесних ушкоджень, заподіяних іншою особою, гострі професійні захворювання і гострі професійні та інші отруєння, теплові удари, опіки, обмороження, утоплення, ураження електричним струмом, блискавкою та іонізуючим випромінюванням, інші ушкодження, отримані внаслідок аварій, пожеж, стихійного лиха (землетруси, зсуви, повені, урагани та інші надзвичайні події), контакту з тваринами, комахами та іншими представниками фауни і флори, що призвели до втрати працівником працездатності на один робочий день чи більше або до необхідності переведення потерпілого на іншу (легшу) роботу терміном не менш як на один робочий день, а також випадки смерті в підрозділі (далі - нещасні випадки).

Пункт 2.2 Порядку №1346 передбачає, що за результатами розслідування складаються акти за формою Н-1* (додаток 1) і беруться на облік нещасні випадки (у тому числі поранення), які сталися з працівниками в період проходження служби при виконанні службових обов'язків.

Якщо за висновками роботи комісії з розслідування прийнято рішення, що про нещасний випадок не повинен складатися акт за формою Н-1*, тобто нещасний випадок не пов'язаний з виконанням службових обов'язків, відповідно до пункту 2.4 Порядку №1346 про такий нещасний випадок складається акт за формою НТ* (додаток 2).

Згідно із пунктом 3.5 Порядку №1346 керівник підрозділу, одержавши повідомлення про нещасний випадок (у тому числі поранення), крім випадків зі смертельним наслідком та групових випадків травматизму, наказом або розпорядженням організовує його розслідування комісією, до складу якої включаються: керівник (спеціаліст) служби охорони праці підрозділу (голова комісії), керівник (безпосередній або прямий начальник) структурного підрозділу, де працює потерпілий, інші посадові особи, а в разі гострих професійних захворювань (отруєнь) - також спеціаліст СЕС.

Комісія з розслідування нещасного випадку (у тому числі поранення), відповідно до пункту 3.8. Порядку №1346, зобов'язана протягом трьох діб після утворення комісії:

- обстежити місце події, опитати свідків і осіб, причетних до неї, і одержати пояснення потерпілого, якщо це можливо;

- визначити відповідність умов служби (праці, навчання) вимогам нормативно-правових актів про охорону праці;

- з'ясувати обставини і причини, що призвели до нещасного випадку (у тому числі поранення), визначити осіб, які припустилися порушення нормативно-правових актів, а також розробити заходи щодо запобігання подібним випадкам;

- визначити, чи трапився нещасний випадок (у тому числі поранення) у період проходження служби при виконанні службових обов'язків (не пов'язаний з виконанням службових обов'язків) або в період проходження служби при виконанні службових обов'язків, пов'язаних з безпосередньою участю потерпілого в охороні громадського порядку, громадської безпеки або в боротьбі зі злочинністю;

- скласти акт розслідування нещасного випадку (у тому числі поранення) за формою Н-5* (додаток 4) у трьох примірниках, а також акт за формою Н-1* (НТ*) у п'яти примірниках і передати їх на затвердження керівнику підрозділу.

У разі необхідності встановлений термін розслідування може бути продовжений керівником, який призначив комісію.

За пунктом 3.9 Порядку №1346 комісія з розслідування визнає, що "нещасний випадок трапився при виконанні службових обов'язків", якщо він стався в період проходження служби під час:

- перебування на робочому місці, на території підрозділу або в іншому місці роботи чи служби (далі - роботи) протягом робочого часу або, за дорученням керівника, в неробочий час;

- приведення в порядок знарядь праці, засобів захисту, одягу перед початком роботи і після її закінчення, виконання правил особистої гігієни;

- проведення навчання, тренувань, обов'язкових фізичних занять у встановлений час;

- використання власного транспорту в інтересах підрозділу з дозволу або за дорученням керівника;

- подання підрозділом шефської допомоги;

- провадження дій в інтересах підрозділу, у якому проходить службу (працює) потерпілий;

- перебування в транспортному засобі або на його стоянці, на території вахтового селища, у тому числі під час змінного відпочинку, якщо причина нещасного випадку (у тому числі поранення) пов'язана з виконанням потерпілим службових (трудових) обов'язків або з дією на нього небезпечного чи шкідливого фактора чи середовища;

- прямування працівника до об'єкта (між об'єктами) обслуговування за затвердженими маршрутами або до будь-якого об'єкта за дорученням керівника;

- прямування до місця відрядження та в зворотному напрямку відповідно до завдання про відрядження.

Згідно із пунктом 3.11 Порядку №1346 комісія визнає, що "нещасний випадок трапився в період проходження служби і не пов'язаний з виконанням службових обов'язків", якщо нещасний випадок (у тому числі поранення) стався:

- за обставин, не пов'язаних з виконанням службових обов'язків, зазначених у пунктах 3.9, 3.10, 3.11;

- унаслідок отруєння алкоголем, наркотичними або іншими отруйними речовинами, а також унаслідок їх дії (асфіксія, інсульт, зупинка серця тощо) за наявності медичного висновку, якщо це не викликано застосуванням цих речовин із службовою метою, або порушення вимог безпеки щодо їх зберігання і транспортування, або якщо потерпілий, який перебував у стані алкогольного чи наркотичного сп'яніння, був відсторонений від служби (роботи) згідно з установленим порядком;

- під час скоєння злочинів або інших правопорушень, якщо ці дії підтверджені рішенням суду;

- у разі природної смерті або самогубства, за винятком випадків, зазначених у пункті 3.10 цього Порядку, що підтверджено висновками судово-медичної експертизи та органів прокуратури;

- унаслідок порушення потерпілим службової (трудового) дисципліни.

До першого примірника акта розслідування нещасного випадку (у тому числі поранення) за формою Н-5* (далі - акт розслідування нещасного випадку), відповідно до пункту 3.15 Порядку №1346, долучаються: акт за формою Н-1* (НТ*), пояснення свідків, потерпілого, витяги з нормативних документів, схеми, фотографії та інші документи, що характеризують місце події (робоче місце), стан технічних засобів (транспорту, устаткування, апаратури тощо), діагноз травми, медичний висновок щодо втрати здоров'я потерпілим у результаті нещасного випадку (у тому числі поранення), а в разі необхідності - також висновок щодо наявності в його організмі алкоголю, отруйних чи наркотичних речовин.

Пунктом 3.13 Порядку №1346 передбачено, що нещасні випадки (у тому числі поранення), про які складаються акти за формою Н-1* (НТ*), реєструються у підрозділі в журналі за встановленою формою (додаток 5).

Згідно із пунктом 3.14 Порядку №1346 керівник підрозділу повинен розглянути і затвердити акти за формою Н-1* (НТ*) протягом доби після закінчення розслідування, а щодо випадків, які сталися за межами підрозділу, - протягом доби після одержання необхідних матеріалів.

За змістом пункту 3.15 Порядку №1346 затверджені акти Н-1* (НТ*) разом з актом розслідування нещасного випадку Н-5* не пізніше трьох днів з моменту закінчення розслідування видаються потерпілому або його довіреній особі, а також надсилаються:

- керівникові (спеціалістові) служби охорони праці підрозділу разом з першими примірниками актів розслідування нещасного випадку (поранення) за формами Н-5*, Н-1* (НТ*) та всіма іншими матеріалами розслідування;

- керівнику відповідної служби державного нагляду за охороною праці МВС, ГУМВС, УМВС разом з примірниками актів розслідування нещасного випадку (поранення) за формами Н-5*, Н-1* (НТ*) і копіями всіх матеріалів розслідування;

- органу, до сфери управління якого належить підрозділ,

- акти розслідування нещасного випадку (поранення) за формами Н-5*, Н-1* (НТ*);

- до особової справи потерпілого - акт Н-1* (НТ*).

На вимогу потерпілого керівник зобов'язаний ознайомити потерпілого або особу, яка представляє його інтереси, з матеріалами розслідування нещасного випадку.

Як встановив суд, Наказом ГУМВС України у Львівській області № 3435 від 06.03.2024 створено комісію із розслідування нещасного випадку.

За результатами проведення розслідування нещасного випадку було складено Акт розслідування нещасного випадку, що стався 26 липня 2004 року о 21:40 форми Н-5* від 10.04.2024, відповідно до якого комісія з розслідування нещасного випадку визнає, що нещасний випадок (у тому числі поранення) 26.07.2004 із начальником ВДАІ Франківського РВ ЛМУ УМВСУ у Львівській області капітаном міліції ОСОБА_1 , стався в період проходження служби і не пов'язаний з виконанням службових обов'язків.

Також складено Акт №52 про нещасний випадок невиробничого характеру форми НТ* від 10.04.2024, відповідно до якого комісія з розслідування визнає, що нещасний випадок (у тому числі поранення) 26.07.2004 з начальником ВДАІ Франківського РВ ЛМУ УМВС України у Львівській області капітаном міліції ОСОБА_1 , стався в період проходження служби і не пов?язаний з виконанням службових обов?язків.

Вищезазначені Акти позивач отримав 18.04.2024, що підтверджується Журналом реєстрації осіб, що потерпіли від нещасних випадків. Також Акти були скеровані у Сектор державного нагляду МВС України.

Суд звертає увагу, що позовні вимоги обґрунтовані незгодою з актами форми Н-5* від 10.04.2024, №52 форми НТ* від 10.04.2024, проте такі ніким не оскаржувалися і не скасовувалися, на час розгляду справи є чинними.

За таких обставин, позивачем не надано, а судом не встановлено обставин та подій, які відповідно до положень Порядку №1346 можуть слугувати підставою проведення розслідування нещасного випадку, що стався 26.07.2004 о 21 год. 40 хв.

З огляду на викладене, позовні вимоги про визнання протиправною відмови відповідача від 12 червня 2025 року у проведенні розслідування нещасного випадку, про зобов'язання відповідача провести повне, всебічне та об'єктивне розслідування нещасного випадку (у тому числі поранення), що стався з позивачем ОСОБА_1 26 липня 2004 року о 21 год. 40 хв. та за результатами розслідування нещасного випадку (у тому числі поранення), що стався з позивачем ОСОБА_1 26 липня 2004 року о 21 год. 40 хв. та зобов'язання відповідача видати позивачеві акти встановленої форми, задоволенню не підлягають.

Відповідно до ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно до ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Суд дійшов висновку, що поведінка відповідача у спірних правовідносинах відповідає визначеним ч. 2 ст. 2 КАС України критеріям, тому у задоволенні позову потрібно відмовити.

Надавши оцінку усім доказам в сукупності, повно та всебічно проаналізувавши матеріали справи, суд дійшов до висновку про відсутність підстав для задоволення адміністративного позову.

Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору за подання цього позову, відповідно до ст. 139 КАС України судові витрати між сторонами не розподіляються.

Керуючись ст.ст. 2, 8-10, 14, 72-79, 90, 139, 241-246, 293, 295 КАС України, суд, -

УХВАЛИВ:

1. У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління міністерства внутрішніх справ України у Львівській області (в особі Ліквідаційної комісії ГУМВС України у Львівській області) про визнання протиправною відмови та зобов'язання вчинити дії - відмовити.

2. Судові витрати розподілу не підлягають.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Відповідно до ст. 295 КАС України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було проголошено скорочене (вступну та резолютивну частини) рішення суду або якщо розгляд справи здійснювався в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Інформація про учасників справи:

Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ).

Відповідач: Головне управління міністерства внутрішніх справ України у Львівській області (в особі Ліквідаційної комісії ГУМВС України у Львівській області) (79007, пл. Генерала Григоренка, буд. 3, м. Львів, ЄДРПОУ 08592247).

Повне рішення суду складено 10.12.2025.

Суддя Кондратюк Юлія Степанівна