справа № 380/26089/24
про перехід з спрощеного позовного провадження в загальне позовне провадження
08 грудня 2025 року м. Львів
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Андрусів У. Б., розглянувши питання про розгляд в порядку загального позовного провадження адміністративної справи за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Головного управління Державної податкової служби у Львівській області про визнання протиправним та скасування рішення,
фізична особа-підприємець ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) пред'явила позов до Головного управління ДПС у Львівській області (місцезнаходження: вул. Стрийська, буд. 35, м. Львів, 79026; ЄДРПОУ 43968090), у якому просить суд визнати дії Головного управління Державної податкової служби у Львівській області протиправними та скасувати податкове повідомлення-рішення №25336/13-01-07-09 від 07.06.2024.
Ухвалою судді від 14.01.2025 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами.
Під час розгляду справи судом встановлено, що предметом оскарження є податкове повідомлення-рішення №25336/13-01-07-09 від 07.06.2024 на суму 421425,00 грн.
У контексті зазначеного суд звертає увагу на таке.
Згідно з приписами ч. 1, 3 ст. 12 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) адміністративне судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку позовного провадження (загального або спрощеного).
Загальне позовне провадження призначене для розгляду справ, які через складність або інші обставини недоцільно розглядати у спрощеному позовному провадженні.
Частиною 4 ст. 257 КАС України закріплено перелік справ, які розглядаються виключно за правилами спрощеного позовного провадження.
Пунктом 4 цієї норми до такої категорії віднесено справи у спорах щодо оскарження рішення суб'єкта владних повноважень, на підставі якого ним може бути заявлено вимогу про стягнення грошових коштів у сумі, що перевищує: для юридичних осіб - п'ятсот розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб; для фізичних осіб та фізичних осіб - підприємців - вісімдесят розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Зважаючи на наведений нормативний припис та заявлену позовну вимогу, суд дійшов висновку, що справа підлягає розгляду за правилами загального позовного провадження.
Крім того, суд звертає увагу, що згідно з ч. 2 ст. 49 КАС України треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого засідання або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права, свободи, інтереси або обов'язки. Вони можуть бути залучені до участі у справі також за клопотанням учасників справи. Якщо адміністративний суд при вирішенні питання про відкриття провадження у справі або при підготовці справи до судового розгляду встановить, що судове рішення може вплинути на права та обов'язки осіб, які не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі в справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору.
Аналіз вищезазначеної норми права вказує, що підставою для залучення третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору є обґрунтоване припущення, що рішення суду у справі може вплинути на їхні права, свободи, інтереси або обов'язки.
З огляду на те, що фактичну перевірку, за наслідками якої складено акт від 25.04.2024 №002875 та винесено оскаржуваний акт індивідуальної дії, проведено Головним управлінням ДПС у Волинській області, суд дійшов висновку про доцільність залучення його до участі у справі третьою особою, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача.
Відповідно до ч. 1 ст. 179 КАС України для виконання завдання підготовчого провадження в кожній судовій справі, яка розглядається за правилами загального позовного провадження, проводиться підготовче судове засідання.
Частиною 4 ст. 173 КАС України регламентовано, що підготовче провадження має бути проведене протягом шістдесяти днів з дня відкриття провадження у справі. У виняткових випадках для належної підготовки справи для розгляду по суті цей строк може бути продовжений не більше ніж на тридцять днів за клопотанням однієї із сторін або з ініціативи суду.
Водночас суд роз'яснює учасникам справи, що відповідно до ч. 4 ст. 180 КАС України клопотання та заяви учасника справи з питань, визначених у ч. 3 цієї статті, подані після закриття підготовчого засідання, залишаються без розгляду, за винятком випадків, коли вони стосуються доказів, поданих після закриття підготовчого засідання.
Керуючись ст. 12, 248, 256, 257, 260 КАС України, суд
1. Перейти до розгляду справи за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Головного управління Державної податкової служби у Львівській області про визнання протиправним та скасування рішення за правилами загального позовного провадження.
2. Призначити у справі підготовче судове засідання на 02 січня 2026 року о 13:00 год, яке відбудеться у приміщенні Львівського окружного адміністративного суду (м. Львів, вул. Чоловського, буд. 2, 2-й поверх, зал судових засідань №1).
3. Залучити до участі у справі третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача, Головне управління ДПС у Волинській області (місцезнаходження: Київський майдан, буд. 4, м. Луцьк, Волинська обл., 43010; ЄДРПОУ 44106679).
4. Запропонувати третій особі подати письмові пояснення на позовну заяву протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення цієї ухвали.
5. Копію цієї ухвали надіслати учасникам справи.
6. Повідомити сторін про наявність у Львівському окружному адміністративному суді можливості проведення судового засідання в режимі відеоконференції.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею. Заперечення на ухвалу можуть бути включені до апеляційної скарги на рішення суду.
СуддяАндрусів Уляна Богданівна