Рішення від 08.12.2025 по справі 200/7600/25

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 грудня 2025 року Справа№200/7600/25

Донецький окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Духневича О.С.,

розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 (адреса: АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

02.10.2025 до Донецького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 , в якій позивач просить суд:

- визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо невнесення даних про визнання непридатним до військової служби та виключення з військового обліку до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів;

- зобов'язати відповідача привести у відповідність дані у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів шляхом внесення даних до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів про визнання непридатним до військової служби та виключення його з військового обліку.

Обгрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначає, що згідно довідки військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 від 23.05.2022 № 78 проведено 23.05.2022 медичний огляд ВЛК, на підставі ст. 39 А, 66 Б графи ІІ Розкладу хвороб визнаний непридатний до військової служби з виключенням з військового обліку. Однак, згідно відомостей Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів він знаходиться на військовому обліку, що підтверджується електронним військово-обліковим документом.

На думку позивача, відповідачем допущено протиправну бездіяльність, що полягає у невнесенні даних про визнання непридатним до військової служби та виключення з військового обліку до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 07.10.2025 відкрито спрощене позовне провадження у справі без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання за наявними у справі матеріалами в порядку, визначеному статтею 262 КАС України. Запропоновано позивачу протягом 10 днів з дня вручення даної ухвали, подати до суду письмові пояснення щодо того, чи звертався він до відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу із заявою про внесення змін до відомостей Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, а також надати підтверджуючі документи (копію звернення, відповідь або інші докази такого звернення).

03.12.2025 на адресу суду надійшла заява ІНФОРМАЦІЯ_1 у якій відповідач просить поновити строк для подання відзиву на позовну заяву та додані до нього докази. Також подано відзив на позовну заяву.

Обгрунтовуючи відзив відповідач зазначив, що позивач не надав доказів підтвердження проживання/перебування/реєстрації в АДРЕСА_3 . Згідно з ч. 3 ст. 33 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», облік ведеться за місцем проживання. Порядок організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2022 № 1487 вимагає наявності конкретних підстав (реєстрація, заява) для постановки на облік у певному територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки. Такі підстави в справі відсутні.

Також, згідно Єдиного державного реєстру призовників військовозобов'язаних та резервістів ОСОБА_1 перебуває на обліку в ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Відповідач зазначив, пункт 4 Порядку оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних, та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 № 559, передбачає: «У разі невідповідності відомостей, зазначених у посвідченні призовника, тимчасовому посвідченні військовозобов'язаного, військовому квитку осіб рядового, сержантського і старшинського складу та військовому квитку офіцера запасу, відомостям, що містяться у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, громадянин України для внесення відповідних змін у паперовій формі повинен звернутися до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу (органу СБУ, розвідувального органу) за місцем перебування на військовому обліку». Позивач не звертався особисто до ІНФОРМАЦІЯ_1 з заявою про внесення змін до відомостей реєстру та не надав необхідних документів, що свідчить про невиконання ним встановленої законом процедури.

Підставою для внесення відповідних відомостей щодо непридатності до військової служби, що слугує в подальшому підставою для виключення з військового обліку є довідка військово-лікарської комісії (додаток 4 до Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 14.08.2008 № 402) та заява військовозобов'язаного.

Крім того відповідач вказав, що виключення позивача з військового обліку можливе лише після отримання та перевірки висновку ВЛК, який є єдиним належним та допустимим доказом непридатності до військової служби. Оскільки оригінали таких документів вилучені у рамках кримінального провадження і перебувають у розпорядженні органу досудового розслідування, територіальний центр комплектування та соціальної підтримки позбавлений законної можливості виконати вимоги позивача. Виключення з військового обліку без належних документів буде суперечити вимогам ст. 19 Конституції України, яка зобов'язує органи державної влади діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією і законами України. Також, необхідно підтвердити направлення даної особи на військово-лікарську комісію відповідним ІНФОРМАЦІЯ_3 . Проте, в рамках кримінального провадження № 62024100130000414 від 07.03.2024 ТУ ДБР у м. Києві під час обшуку було вилучено відповідні документи військовозобов'язаних осіб виключених з військового обліку за станом здоров'я.

У зв'язку з вилученням Першим слідчим відділом Територіального управління Державного бюро розслідувань: Журналів реєстрації тимчасових посвідчень, виданих військовозобов'язаним ІНФОРМАЦІЯ_1 , Книг протоколів ВЛК та документів ОСОБА_1 , що підтверджують непридатність та є підставою для виключення його з військового обліку, вищезазначені документи фігурують в рамках кримінального провадження, станом на даний час виконати позовні вимоги не є можливим.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 05.12.2025 заяву відповідача про поновлення строку для подання відзиву на позовну заяву задоволено. Визнано поважними причини пропуску такого строку та поновлено строк для подання відзиву на позовну заяву.

08.12.2025 на адресу суду надійшла відповідь на відзив, у якому позивач вважає твердження відповідача, що викладені у відзиві необгрунтованими.

Мотивуючи відповідь на відзив позивач зазначає, що після прийняття рішення ВЛК про непридатність до військової служби з виключенням з військового обліку, відповідальна особа відповідача повинна була внести відповідні данні до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, чого зроблено не було і будь-яких спростувань вищенаведеному відповідач не зазначає.

Розглянувши матеріали справи, судом встановлені наступні обставини.

Позивач зареєстрований в АДРЕСА_1 , що підтверджується записами в паспорті громадянина України серії НОМЕР_3 .

Згідно витягу з застосунку ОСОБА_2 , сформованого 07.08.2025 та долученого до позовної заяви, встановлено, що адреса проживання позивача: АДРЕСА_4 . На військовому обліку перебуває в ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Відповідно до тимчасового посвідчення військовозобов'язаного № НОМЕР_4 від 23.05.2022 дата виключення з військового обліку - 23.05.2022 ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_1 був визнаний непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку.

Позивач за допомогою додатку Резерв+ встановив, що за даними реєстру він перебуває на військовому обліку в ІНФОРМАЦІЯ_2 та відповідачем не внесено до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів запису про визнання непридатним до військової служби та виключення з військового обліку.

Не погоджуючись з бездіяльністю відповідача, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Визначаючись стосовно позовних вимог, суд виходить з наступного.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Положеннями ст. 65 Конституції України встановлено, що захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов'язком громадян України. Громадяни відбувають військову службу відповідно до закону.

Відповідно до ч. 1 ст. 17 Конституції України, захист суверенітету і територіальної цілісності України, забезпечення її економічної та інформаційної безпеки є найважливішими функціями держави, справою всього Українського народу.

Указом Президента України від 24.02.2022 року № 64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні" у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до п. 20 ч. 1 ст. 106 Конституції України, Закону України "Про правовий режим воєнного стану" в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24.02.2022 року строком на 30 діб.

У подальшому воєнний стан неодноразово продовжувався і триває дотепер.

Указом Президента України від 24.02.2022 року № 65/2022 "Про загальну мобілізацію", затвердженим Законом України від 03.03.2022 року № 2105-IX, оголошено проведення загальної мобілізації. Згідно з цим Указом призову на військову службу за мобілізацією підлягають військовозобов'язані та резервісти.

У відповідності з ч. 1 ст. 1 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" від 25.03.1992 № 2232-XII (далі Закон № 2232-XII), захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України.

Згідно з ч. 2 ст. 1 Закону № 2232-XII, військовий обов'язок установлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення (далі - Збройні Сили України та інші військові формування), посади в яких комплектуються військовослужбовцями.

Відповідно до ч. 3 ст. 1 Закону № 2232-XII, військовий обов'язок включає, зокрема, проходження військової служби, дотримання правил військового обліку.

За приписами ч. 8 ст. 2 Закону № 2232-XII виконання військового обов'язку в запасі полягає в дотриманні військовозобов'язаними порядку і правил військового обліку, проходженні зборів для збереження та вдосконалення знань, навичок і умінь, необхідних для виконання обов'язків військової служби в особливий період.

Статтею 3 Закону № 2232-XII передбачено, що правовою основою військового обов'язку і військової служби є Конституція України, цей Закон, Закон України "Про оборону України", "Про Збройні Сили України", "Про мобілізаційну підготовку і мобілізацію", інші закони України, а також прийняті відповідно до них укази Президента України та інші нормативно-правові акти щодо забезпечення обороноздатності держави, виконання військового обов'язку, проходження військової служби, служби у військовому резерві та статусу військовослужбовців, а також міжнародні договори України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.

Згідно з ч. 1, 3 та 4 ст. 33 Закону № 2232-XII військовий облік громадян України поділяється на облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Військовий облік усіх призовників, військовозобов'язаних та резервістів ведеться за місцем їх проживання і відповідно до обсягу та деталізації поділяється на персонально-якісний, персонально-первинний та персональний.

Військовий облік військовозобов'язаних та резервістів за призначенням поділяється на загальний і спеціальний.

Частиною 5 ст. 33 Закону № 2232-XII визначено, що військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів ведеться в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Персонально-якісний облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів передбачає облік відомостей (персональних та службових даних) стосовно призовників, військовозобов'язаних та резервістів, які узагальнюються в облікових документах та вносяться до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів. Ведення персонально-якісного обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів покладається на відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки (ч. 1 ст. 34 Закону № 2232-XII).

Відповідно до ч. 3, 4 ст. 37 призовники, військовозобов'язані та резервісти після прибуття до нового місця проживання зобов'язані в семиденний строк стати на військовий облік.

У разі декларування місця проживання особи за декларацією про місце проживання, поданою в електронній формі засобами Єдиного державного веб-порталу електронних послуг, взяття на військовий облік, зняття з військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів здійснюється відповідними районними (міськими) територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки на підставі відомостей про призовників, військовозобов'язаних та резервістів в електронній формі, надісланих органами реєстрації через Єдину інформаційну систему Міністерства внутрішніх справ України до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

У період проведення мобілізації (крім цільової) та/або протягом дії воєнного стану призовники, військовозобов'язані та резервісти, які залишили або покинули своє місце проживання, зобов'язані в семиденний строк з дати взяття на облік внутрішньо переміщеної особи стати на військовий облік у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки за місцем перебування на обліку внутрішньо переміщеної особи (військовозобов'язані та резервісти Служби безпеки України - у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, а військовозобов'язані та резервісти розвідувальних органів України - у зазначений строк повідомити про зміну місця проживання відповідному підрозділу розвідувальних органів України).

Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України "Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів" від 16.03.2017 № 1951-VIII (далі - Закон № 1951-VIII) Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Реєстр) - інформаційно-комунікаційна система, призначена для збирання, зберігання, обробки та використання даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів, створена для забезпечення військового обліку громадян України.

Основними завданнями Реєстру є: 1) ідентифікація призовників, військовозобов'язаних, резервістів та забезпечення ведення військового обліку громадян України; 2) інформаційне забезпечення комплектування Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань особовим складом у мирний час та в особливий період; 3) інформаційне забезпечення громадян України, у тому числі осіб, звільнених з військової служби, які мають право на пенсію, та членів сімей загиблих військовослужбовців відомостями щодо виконання ними військового обов'язку. (ч. 1 ст. 2 Закону № 1951-VIII).

За приписами ч. 8, 9 ст. 5 Закону № 1951-VIII органами ведення Реєстру є Міністерство оборони України, районні (об'єднані районні), міські (районні у місті, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, Центральне управління Служби безпеки України та регіональні органи Служби безпеки України, відповідні підрозділи розвідувальних органів України. Органи ведення Реєстру забезпечують ведення Реєстру та актуалізацію його бази даних.

Права та обов'язки призовників, військовозобов'язаних та резервістів визначені ст. 9 Закону № 1951-VIII, до яких віднесено, що призовник, військовозобов'язаний та резервіст має право: 1) отримувати інформацію про своє включення (невключення) до Реєстру та відомості про себе, внесені до Реєстру, в тому числі через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста; 2) звертатися в порядку, встановленому адміністратором Реєстру, до відповідного органу ведення Реєстру з мотивованою заявою щодо неправомірного включення (невключення) до Реєстру запису про себе, виправлення недостовірних відомостей Реєстру.

Призовник, військовозобов'язаний та резервіст зобов'язаний подавати до органу ведення Реєстру достовірну інформацію про свої персональні дані, що вносяться до Реєстру.

Частинами 1, 3 ст. 14 Закону № 1951-VIII передбачено, що ведення Реєстру включає:

1) внесення запису про призовників, військовозобов'язаних та резервістів до бази даних Реєстру для взяття на облік або при відновленні на військовому обліку з перевіркою відповідності персональних та службових даних призовників, військовозобов'язаних та резервістів існуючим обліковим даним;

2) внесення змін до персональних та службових даних призовників, військовозобов'язаних, резервістів на підставі відомостей органів виконавчої влади, інших державних органів, органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, закладів освіти незалежно від підпорядкування і форми власності, а також відомостей, що подаються органу ведення Реєстру призовниками, військовозобов'язаними, резервістами;

3) знищення повторного запису Реєстру в разі його виявлення.

Актуалізація бази даних Реєстру здійснюється на підставі відомостей, що вносяться органами ведення Реєстру, а також шляхом електронної інформаційної взаємодії (обміну відомостями) між Реєстром та інформаційно-комунікаційними системами, реєстрами (у тому числі публічними), базами (банками) даних, держателями (розпорядниками, адміністраторами) яких є державні органи, передбачені цією частиною.

На виконання ч. 5 ст. 33 Закону № 2232-XII Кабінет Міністрів України затвердив Порядок організації ведення військового обліку військовозобов'язаних, призовників та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2022 № 1487 (далі - Порядок № 1487), п. 2 якого визначено, що військовий облік є складовою змісту мобілізаційної підготовки держави. Він полягає у цілеспрямованій діяльності державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій щодо: фіксації, накопичення та аналізу наявних людських мобілізаційних ресурсів за військово-обліковими ознаками; здійснення заходів із забезпечення виконання встановлених правил військового обліку призовниками, військовозобов'язаними та резервістами; подання відомостей (персональних та службових даних) стосовно призовників, військовозобов'язаних та резервістів до органів ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Військовий облік ведеться на підставі даних паспорта громадянина України та військово-облікових документів. У разі зміни місця проживання або у разі, коли в паспорті громадянина України відсутні відмітки про реєстрацію місця проживання, призовниками, військовозобов'язаними та резервістами подається інформація, яка підтверджується документами або відомостями відповідно до Закону України “Про надання публічних (електронних публічних) послуг щодо декларування та реєстрації місця проживання в Україні» та Порядку декларування та реєстрації місця проживання (перебування), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 07.02.2022 № 265 “Деякі питання декларування і реєстрації місця проживання та ведення реєстрів територіальних громад». Для внесення запису/актуалізації даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів ними надаються персональні дані відповідно до вимог Закону України “Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» (п. 20 Порядку № 1487).

Відповідно до приписів п. 79 Порядку № 1487 районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, з-поміж іншого:

організовують та ведуть військовий облік на території адміністративно-територіальної одиниці;

здійснюють взяття, зняття або виключення з військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів у випадках, передбачених законодавством;

виявляють призовників, військовозобов'язаних та резервістів, які проживають на території адміністративно-територіальної одиниці, проте не перебувають на військовому обліку;

організовують взаємодію з державними органами, підприємствами, установами та організаціями щодо строків та способів звіряння даних списків персонального військового обліку та карток первинного обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, а також їх оповіщення;

організовують та забезпечують зберігання облікової документації призовників, військовозобов'язаних та резервістів, персональних даних, які містяться в них;

проставляють у військово-облікових документах призовників, військовозобов'язаних та резервістів відповідні відмітки про взяття їх на військовий облік, зняття та виключення з нього;

виконують архівно-довідкову роботу з питань військового обліку;

виконують функції з ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Отже, на районні (об'єднані районні), міські (районні у місті, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки покладено обов'язок вносити до Реєстру передбачені Законом України "Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів" відомості про призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Відповідно до ч. 6 ст. 37 Закону № 2232-XII виключенню з військового обліку у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (військовозобов'язаних та резервістів Служби безпеки України - у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, військовозобов'язаних та резервістів розвідувальних органів України - у відповідному підрозділі розвідувальних органів України) підлягають громадяни України, які: 1) померли або визнані в установленому законом порядку безвісно відсутніми або оголошені померлими; 2) припинили громадянство України; 3) визнані непридатними до військової служби; 4) досягли граничного віку перебування в запасі; 5) були кандидатами для прийняття на військову службу за контрактом відповідно до частини десятої статті 20 цього Закону, але не були прийняті на військову службу за контрактом; 6) звільнені з військової служби за контрактом відповідно до підпунктів "й" або "к" пункту 3 частини п'ятої статті 26 цього Закону.

У громадянина, якого виключено з військового обліку відповідно до пунктів 3 та 4 цієї частини, військово-обліковий документ не вилучається. До військово-облікового документа громадянина вносяться дані про виключення із військового обліку.

Позивач, обґрунтовуючи бездіяльності відповідача вважає, що оскільки він був поставлений, а потім - виключений з військового обліку на підставі визнання його непридатним до військової служби, відповідач зобов'язаний був внести відповідну інформацію в Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів, але протиправно не зробив цього.

З матеріалів справи судом встановлено, що позивач зареєстрований в АДРЕСА_1 , що підтверджується записами в паспорті громадянина України серії НОМЕР_3 .

Як вбачається з витягу з застосунку Резерв+ ОСОБА_1 , сформованого 07.08.2025 та долученого до позовної заяви, адреса проживання позивача: АДРЕСА_4 .

Суд зазначає, що Дніпровська набережна знаходиться в Дарницькому району м. Києва.

Доказів на підтвердження проживання позивача в Голосіївському районі м. Києва станом на день виключення з військового обліку та станом на день звернення до суду із цим позовом позивачем не надано.

Відповідач у відзиві зазначає, що в рамках кримінального провадження № 62024100130000414 від 07.03.2024 ТУ ДБР у м. Києві під час обшуку було вилучено документи військовозобов'язаних осіб виключених з військового обліку за станом здоров'я, зокрема щодо ОСОБА_1 Першим слідчим відділом Територіального управління Державного бюро розслідувань вилучено: Журнали реєстрації тимчасових посвідчень, виданих військовозобов'язаним ІНФОРМАЦІЯ_1 , Книги протоколів ВЛК та документів ОСОБА_1 , що підтверджують непридатність та є підставою для виключення його з військового обліку. Станом на даний час вищезазначені документи фігурують в рамках кримінального провадження.

Як вже встановлено судом, позивач перебуває на військовому обліку в ІНФОРМАЦІЯ_2 , що підтверджується витягом з застосунку Резерв+ ОСОБА_1 , сформованого 07.08.2025 та долученого до позовної заяви.

Таким чином, позивач змінивши місце проживання не став на військовий облік за новим місцем проживання.

Отже, позивачем не надано належних доказів на підтвердження його проживання у Голосіївському районі міста Києва та виконання ним обов'язку після прибуття до нового місця проживання в семиденний строк стати на військовий облік до ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Аналогічного висновку дійшов Другий апеляційний адміністративний суд в постанові від 27.10.2025 по справі № 520/5641/25.

Крім того, суд зазначає, що постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 № 559 затверджено Порядок оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів і форми такого документа (далі - Порядок № 559).

Відповідно до п. 3 Порядку № 559 відомості, що зазначені у військово-обліковому документі громадянина України, який перебуває або був виключений з військового обліку Збройних Сил, СБУ, розвідувального органу, повинні відповідати відомостям, що містяться в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

За приписами п.п. 12 п. 8 Порядку № 559 військово-обліковий документ в електронній формі містить такі відомості з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, зокрема, відомості про перебування на військовому обліку (найменування територіального центру комплектування та соціальної підтримки, у якому громадянин перебуває або знятий (виключений) з військового обліку, та підстава зняття (виключення) з військового обліку).

Згідно з пунктом 4 Порядку № 559 передбачено, що у разі невідповідності відомостей, зазначених у посвідченні призовника, тимчасовому посвідченні військовозобов'язаного, військовому квитку осіб рядового, сержантського і старшинського складу та військовому квитку офіцера запасу, відомостям, що містяться у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, громадянин України для внесення відповідних змін:

у паперовій формі - повинен звернутися до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу (органу СБУ, розвідувального органу) за місцем перебування на військовому обліку;

в електронній формі - повинен скористатися засобами електронного кабінету призовника, військовозобов'язаного, резервіста для звернення до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу за місцем перебування на військовому обліку.

Зміни вносяться протягом п'яти робочих днів з дня реєстрації заяви.

Таким чином, у разі виявлення невідповідностей в документах (в електронному чи паперовому вигляді) військовозобов'язаний повинен звернутись до РТЦКСП із заявою про усунення таких невідповідностей.

З метою встановлення факту звернення позивача до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу із заявою про внесення змін до відомостей Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, а також надати підтверджуючі документи (копію звернення, відповідь або інші докази такого звернення), ухвалою суду від 07.10.2025 було запропоновано позивачу надати відповідні пояснення.

Станом на день ухвалення рішення позивачем не надано таких пояснень. Також не надано доказів звернення до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу із заявою про внесення змін до відомостей Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Таким чином, вимога позивача щодо зобов'язання відповідача вчинити дії щодо виключення його з військового обліку є передчасною.

Аналогічного висновку дійшов Третій апеляційний адміністративний суд в постанові від 02.12.2025 по справі № 160/12959/25, Шостий апеляційний адміністративний суд в постанові від 04.11.2025 по справі № 580/4144/25, Другий апеляційний адміністративний суд в постанові 14.10.2025 по справі № 520/11264/25.

Інші доводи учасників справи, викладені у позові та у відзиві, не впливають на правильність вирішення спору по суті. При цьому суд зазначає, що згідно з усталеною практикою Європейського суду з прав людини, зокрема у рішенні у справі "Серявін та інші проти України" від 10 лютого 2010 року, заява № 4909/04, відображено принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі "Руїс Торіха проти Іспанії" від 9 грудня 1994 року, серія A, № 303-A, п. 29).

Також, у рішенні ЄСПЛ по справі "Ґарсія Руіз проти Іспанії" (Garcia Ruiz v. Spain), заява № 30544/96, п. 26, ECHR 1999-1, суд зазначив, що хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, це не може розумітись як вимога детально відповідати на кожен довід.

Частиною 1 статті 77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Згідно із статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Враховуючи вищевикладене, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, що у задоволенні позову слід відмовити.

Розподіл судового збору не здійснюється у зв'язку із відмовою у задоволенні позову.

Керуючись ст. 2, 77, 78, 94, 139, 241-246, 257-258, 262 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ

В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії - відмовити.

Розподіл судових витрат судом не здійснюється.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Суддя О.С. Духневич