Харківський окружний адміністративний суд
61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
08 грудня 2025 р. № 520/16633/25
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Полях Н.А., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (код ЄДРПОУ 14099344, майдан Свободи, буд. 5, Держпром, під. 3, пов. 2, м. Харків, 61022) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,-
До Харківського окружного адміністративного суду звернувся представник позивача з адміністративним позовом, в якому просить суд:
- визнати протиправною бездіяльності Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо припинення з 01.05.2025 нарахування і виплати пенсії з урахуванням індексації за 2022 рік згідно Постанови КМУ №118 від 16.02.2022;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області поновити з 01.05.2025 нарахування і виплату індексації пенсії за 2022 рік згідно Постанови КМУ №118 від 16.02.2022 у розмірі 2639,77 грн.
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду було прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито спрощене провадження в адміністративній справі.
Відповідач подав до суду відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що у спірних правовідносинах він діяв згідно чинного законодавства.
Керуючись приписами ст. 171, 257, 262 КАС України, суд зазначає, що розгляд позовної заяви здійснюється за правилами спрощеного позовного провадження.
Згідно з ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
З огляду на вказане вище, суд вважає за можливе розглянути справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
Відповідно до приписів ч. 4 ст. 229 КАС України, оскільки розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи згідно із приписами ст. 258 КАС України, то фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Суд, повно виконавши процесуальний обов'язок зі збору доказів, перевіривши доводи сторін добутими доказами, дослідивши зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст належних норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, виходить з таких підстав та мотивів.
Судом встановлено, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Харківській області та отримує пенсію за вислугу років, призначену відповідно до ст.12 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб».
З 01.05.2024 позивачу була перерахована пенсія на підставі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.04.2019 на виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду по справі № 520/36465/23 від 20.02.2024.
З 01.01.2025 на виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду по справі № 520/15436/24 від 13.11.2024 Головним управлінням здійснено перерахунок пенсії ОСОБА_1 без обмеження максимальним розміром.
Рішенням Харківського окружного адміністративного суду по справі № 520/414/25 від 11.03.2025 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області провести ОСОБА_1 перерахунок пенсії з 01.02.2023 на підставі оновленої довідки від 09.09.2024 р. № ФХ- 90453 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023.
В адміністративному позові позивач посилається на те, що відповідач неправильно провів перерахунок пенсії, а саме протиправно не врахував індексацію за 2022 рік.
Листом від 11.06.2025 Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області повідомило, що виплата індексації припинена, оскільки після перерахунку пенсії на виконання рішення суду по справі № 520/15436/24 з 01.05.2024 року відбулося підвищення грошового забезпечення ОСОБА_1 , і відповідно, підстави для індексації, передбаченої постановою № 118, відсутні.
З 01.05.2025 року пенсія виплачується в розмірі, обрахованому на виконання рішення суду, з урахуванням норм чинного законодавства.
Позивач вважає протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо припинення виплати індексації пенсії за 2022 рік в розмірі 2 639,77 грн., що стало підставою для звернення до суду з даним адміністративним позовом.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Частиною 2 статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Відповідно до ч. 4 ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон №2262-ХІІ), пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01.01.2011 страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Питання перерахунку раніше призначених пенсій регламентовано статтею 63 Закону №2262-ХІІ, згідно з якою перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції та податкової міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій (частина 4 статті 63 Закону №2262-ХІІ).
Статтею 64 Закону №2262-ХІІ визначено, що у разі якщо пенсії, призначені військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію згідно з цим Законом, та членам їх сімей у попередньому календарному році та до дати індексації пенсії включно у році, в якому проводиться індексація пенсій, не перераховувалися відповідно до частини четвертої статті 63 цього Закону, для забезпечення їх індексації проводиться перерахунок пенсій у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, із застосуванням коефіцієнта збільшення, що визначається відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Сума індексації враховується під час подальшого перерахунку пенсії відповідно до статті 63 цього Закону.
Згідно з п. 2 постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 №118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році», з 01.03.2022 розміри пенсій, призначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону №2262-ХІІ (без урахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації пенсії, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, щомісячної доплати до пенсії, адресної допомоги до пенсійної виплати та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за зазначеним Законом (крім військовослужбовців строкової служби), та членам їх сімей і строк призначення яких до 31.12.2021 включно, підвищуються на коефіцієнт збільшення, установлений абзацом другим пункту 1 цієї постанови (1,14), у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом.
Підвищення на коефіцієнт збільшення, установлений абзацом другим пункту 1 цієї постанови, застосовується також у разі поновлення виплати пенсії, призначеної до 31.12.2021 відповідно до Закону №2262-XII, та перерахунку пенсії відповідно до Закону №2262-XII, крім перерахунків пенсії, що проводилися у період з 01.01.2021 до 28.02.2022 за рішенням Кабінету Міністрів України відповідно до частини четвертої статті 63 зазначеного Закону.
Підвищення пенсії, передбачене цим пунктом, враховується під час подальших перерахунків пенсії відповідно до частини четвертої статті 63 Закону №2262-XII.
При вирішенні даної справи, суд враховує висновок Верховного Суду, сформований у постанові від 16.12.2024 за результатом розгляду справи № 400/6254/24 як зразкової, згідно з яким перерахунок пенсії військовослужбовця на підставі рішення суду, з урахуванням розмірів посадового окладу та окладу за спеціальним званням, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2022, 01.01.2023 на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14 до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" є таким перерахунком пенсії з підвищенням, який відповідно до постанов Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 р. № 118 "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році" та від 24.02.2023 р. № 168 "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році", змінює розмір грошового забезпечення військовослужбовців (посадового окладу) та є правомірною підставою для припинення виплати індексації в розмірі, передбаченому Постановами № 118, 168.
Водночас, як вже було зазначено, відповідно до приписів ст.64 Закону 2262-XII індексація пенсії не здійснюється, якщо перерахунок відповідно до частини четвертої статті 63 Закону 2262-XII відбувся у попередньому календарному році та/ або в році можливої індексації (до дати такої).
З матеріалів справи встановлено, що проведені перерахунки пенсії позивача у 2024- 2025 роках були наслідком виконання судових рішень у справах №520/36465/23, №520/15436/24 та №520/414/25. Такі перерахунки були спрямовані на усунення допущених раніше порушень при визначенні розміру пенсійної виплати. зокрема, щодо урахування грошового забезпечення за новими довідками та скасування обмеження максимальним розміром пенсії, та мали на меті відновлення порушеного права позивача на отримання пенсії в належному розмірі.
Отже, перерахунки пенсії позивача були зумовлені не прийняттям Кабінетом Міністрів України рішень про підвищення грошового забезпечення військовослужбовців у зв'язку зі зміною прожиткового мінімуму та реалізацією приписів частини четвертої статті 63 Закону №2262-ХІІ, а виключно необхідністю виконання судових рішень, якими встановлено протиправність попередніх дій/бездіяльності пенсійного органу.
Разом з тим, як убачається з листа Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області від 11.06.2025, підставою для припинення з 01.05.2025 виплати індексації за 2022 рік відповідач визначив саме підвищення грошового забезпечення позивача в результаті перерахунку пенсії на виконання рішення суду у справі №520/15436/24.
Вказане свідчить, що відповідач ототожнив перерахунок пенсії на виконання судового рішення, спрямований на усунення допущених порушень, з перерахунком у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення у розумінні частини четвертої статті 63 Закону №2262-ХІІ та пункту 2 Постанови №118.
Суд зазначає, що такі дії відповідача не можуть бути визнані такими, що гуртуються на положеннях закону.
Як випливає з наведених вище норм Закону №2262-ХІІ та Постанови №118, підставою для незастосування механізму індексації є саме проведення перерахунку пенсії у попередньому календарному році та/або до дати індексації у році її проведення у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення, яке здійснюється в порядку та на умовах, визначених Кабінетом Міністрів України.
Такий перерахунок випливає з нормативного акту, що змінює розміри посадових окладів, окладів за званням чи інших складових грошового забезпечення, і реалізується через Порядок, затверджений постановою КМУ №45.
Натомість перерахунок пенсії на виконання судового рішення має іншу правову природу, такий перерахунок відновлює вже існуючі права позивача, порушені внаслідок неправильного застосування норм законодавства пенсійним органом.
Отже, саме по собі збільшення розміру пенсійної виплати, зумовлене виправленням попередніх порушень, не може розцінюватися як перерахунок у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення у значенні частини четвертої статті 63 Закону №2262-ХІІ і, відповідно, не є підставою для припинення індексації, встановленої Постановою №118.
При цьому суд звертає увагу, що у зразковій справі №400/6254/24 Верховний Суд дійшов висновку про можливість припинення виплати індексації у випадку, коли перерахунок пенсії військовослужбовця, у тому числі на виконання судового рішення, фактично здійснюється із застосуванням оновлених розмірів грошового забезпечення, визначених шляхом множення прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на відповідні дати (01.01.2022, 01.01.2023), на тарифні коефіцієнти згідно з постановою КМУ №704. Такий перерахунок пенсії за своїм змістом є перерахунком у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення, що виключає подальшу виплату індексації за Постановами №118 та №168.
Разом з тим обставини цієї справи відрізняються від обставин, покладених в основу вказаної зразкової справи. Як уже зазначалося, підставою для припинення індексації позивачу відповідач вказує перерахунок пенсії з 01.05.2024 на виконання рішення у справі №520/15436/24, яким було зобов'язано виплачувати пенсію без обмеження максимальним розміром.
Суд також враховує правову позицію Верховного Суду, висловлену у постанові від 26.05.2025 у справі №300/8001/24, згідно з якою відсутність у 2021- 2022 роках перерахунку пенсії у зв'язку зі зміною прожиткового мінімуму, навіть за наявності подальших перерахунків за довідками станом на 2023 рік або на виконання судових рішень, не позбавляє особу права на індексацію пенсії за 2022 рік відповідно до Постанови №118.
Відтак, припинення нарахування та виплати індексації на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022р. №118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» є протиправним.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо припинення з 01.05.2025 нарахування і виплати пенсії з урахуванням індексації за 2022 рік згідно Постанови КМУ №118 від 16.02.2022, є протиправною та як наслідок наявність підстав для зобов'язання відповідача поновити з 01.05.2025 нарахування і виплату індексації пенсії за 2022 рік згідно Постанови КМУ №118 від 16.02.2022.
Щодо позовних вимог в частині зобов'язання відповідача поновити нарахування і виплату індексації пенсії у розмірі 2639,77 грн., суд зазначає, що адміністративний суд, перевіряючи рішення, дію чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень на відповідність закріпленим ч.2 ст.2 КАС України критеріям, не втручається у дискрецію (вільний розсуд) суб'єкта владних повноважень поза межами перевірки за названими критеріями. Завдання адміністративного судочинства полягає не у забезпеченні ефективності державного управління, а в гарантуванні дотримання вимог права, інакше було б порушено принцип розподілу влади.
Отже, суд не може перебирати на себе функції, які відносяться до виключної компетенції органів Пенсійного фонду, зокрема-функції щодо розрахунку розміру індексації пенсії.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку про наявність підстав для часткового задоволення позовних вимог.
Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи встановлені у справі обставини та положення норм законодавства, суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача підлягають частковому задоволенню.
Судовий збір підлягає розподілу відповідно до ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України.
Керуючись ст. 14, 22, 194, 243, 246, 249, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (код ЄДРПОУ 14099344, майдан Свободи, буд. 5, Держпром, під. 3, пов. 2, м. Харків, 61022) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо припинення з 01.05.2025 нарахування і виплати пенсії ОСОБА_1 з урахуванням індексації за 2022 рік згідно Постанови КМУ від 16 лютого 2022 року № 118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році».
Зобов?язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області поновити з 01.05.2025 нарахування і виплату індексації пенсії ОСОБА_1 за 2022 рік згідно Постанови КМУ від 16 лютого 2022 року № 118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році».
У задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (код ЄДРПОУ 14099344, майдан Свободи, буд. 5, Держпром, під. 3, пов. 2, м. Харків, 61022) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) судовий збір у розмірі 968,96 грн. (дев'ятсот шістдесят вісім гривень 96 копійок).
Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення складено 08 грудня 2025 року.
Суддя Н.А. Полях