Постанова від 04.12.2025 по справі 420/36182/24

П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 грудня 2025 р.м. ОдесаСправа № 420/36182/24

Категорія:111030000 Головуючий в 1 інстанції: Завальнюк І.В.

Місце ухвалення: м. Одеса

Дата складання повного тексту:08.01.2025р.

Колегія суддів П'ятого апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого - Бітова А.І.

суддів - Лук'янчук О.В.

- Ступакової І.Г.

у зв'язку з поданням апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції, яке ухвалене в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у порядку письмового провадження), справа розглянута згідно п.3 ч.1 ст. 311 КАС України,

розглянувши в порядку письмового провадження в місті Одесі адміністративну справу за апеляційною скаргою товариства з обмеженою відповідальністю "МЕБЛІОПТТОРГ" на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 08 січня 2025 року у справі за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "МЕБЛІОПТТОРГ" до Головного управління ДПС в Одеській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,

ВСТАНОВИЛА:

У листопаді 2024 року товариства з обмеженою відповідальністю (далі - ТОВ) "МЕБЛІОПТТОРГ" звернулось до суду з позовом до ГУ ДПС в Одеській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення ГУ ДПС в Одеській області від 10 червня 2024 року №24628/15-32-04-06.

Обґрунтовуючи свої вимоги, позивач вказував, що в позивач належним чином повідомив контролюючий орган про неможливість своєчасної сплати податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки у порядку, передбаченому ПК України. Однак, відповідач вказану заяву не врахував та наклав штраф у розмірі 89 183,91 грн. за затримку сплати податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки. Позивач не погоджується із податковим повідомлення-рішенням ГУ ДПС в Одеській області від 10 червня 2024 року №24628/15-32-04-06, вважає його протиправним та таким, що підлягає скасуванню, звернулося до суду із даним позовом.

Відповідач позов не визнав, вказуючи, що заява про відсутність можливості своєчасного виконання податкових обов'язків необґрунтована, у зв'язку з недостатністю документів, що підтверджують неможливість виконання платником податків податкових обов'язків, Головним управлінням ДПС в Одеській області прийнято рішення щодо можливості своєчасного виконання платником податків свого податкового обов'язку.

Справу розглянуто за правилами спрощеного позовного провадження в порядку письмового провадження.

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 08 січня 2025 року у задоволенні адміністративного позову ТОВ "МЕБЛІОПТТОРГ" до ГУ ДПС в Одеській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення відмовлено.

В апеляційній скарзі ТОВ "МЕБЛІОПТТОРГ" ставиться питання про скасування судового рішення в зв'язку з тим, що воно постановлено з неправильним застосуванням норм матеріального права, з порушенням норм процесуального права, з неповним з'ясуванням обставин, що мають значення для справи, а також що у зв'язку з тим, що висновки суду не відповідають обставинам справи.

Доводи апеляційної скарги:

- у разі недостатності документів (копій документів), що підтверджують неможливість виконання у платника податків податкових обов'язків, контролюючий орган направляє попереднє рішення щодо можливості чи неможливості своєчасного виконання платником податків свого податкового обов'язку за формою, що додається, з пропозицією щодо надання платником податку конкретних додаткових документів (копій документів) на підтвердження зазначеної у заяві підстави (підстав) неможливості виконання платниками податків податкових обов'язків;

- попереднє рішення має бути направлене платнику податків не пізніше 20 календарних днів з дня, наступного за днем отримання контролюючим органом заяви та відповідних документів (копії документів), інформації у порядку передбаченому п.3 цього розділу;

- будь-яких конкретних документів, які необхідно надати, стосовно підтвердження неможливості платником податків здійснювати свій податковий обов'язок, контролюючим органом не вказано;

- суд першої інстанції в оскаржуваному рішенні, окрім цитування норм податкового законодавства, неактуальної судової практики, не надано жодних належних та допустимих доказів, які б спростовували доводи, викладені у позові щодо протиправності та незаконності винесення податкового повідомлення-рішення.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши доповідача, доводи апеляційної скарги ТОВ "МЕБЛІОПТТОРГ", перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах позовних вимог і доводів апеляційної скарги, колегія суддів приходить до наступного.

Судом першої інстанції встановлені, судом апеляційної інстанції підтверджені, учасниками апеляційного провадження неоспорені наступні обставини.

На підставі пп.20.1.4 п.20.1 ст. 20, п.75.1 ст. 75 ПК України, у порядку п.76.2 ст. 76 ПК України проведено камеральну перевірку з питання порушення термінів сплати узгодженої суми податкового зобов'язання з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, протягом строків, визначених пп.266.10.1 п.266.10 ст. 266 ПК України платника ТОВ "МЕБЛІОПТТОРГ" (код ЄДРПОУ 32432004), за результатами за складено акт від 13 травня 2024 №20270/15-32-04-06/32432004.

Перевіркою встановлено порушення платником граничних термінів сплати самостійно визначеного грошового зобов'язання з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, протягом строків, визначених пп.266.10.1, п.266.10 ст. 266 ПКУ, в сумі 1 026 596,05 грн за звітні податкові періоди 2022 - 2024 роки.

Не погодившись із висновками, викладеними в зазначеному акті перевірки, ТОВ "МЕБЛІОПТТОРГ" 24 травня 2024 року звернулося до ГУ ДПС в Одеській області із письмовими запереченнями за вих.№2405/-1.24 до акту №0270/15-32-04-06/32432004 від 13 травня 2024 року на результати камеральної перевірки щодо порушення правил (термінів) сплати (перерахування) податків, платежів, зборів ТОВ "МЕБЛІОПТТОРГ" щодо підтвердження відсутності вини та наявності пом'якшуючих обставин, що звільняють від фінансової відповідальності за несвоєчасну сплату податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки.

У своїх запереченнях ТОВ "МЕБЛІОПТТОРГ" посилалось на те, що 30 вересня 2022 року направило лист №3009/-1.22, в якому повідомило ГУ ДПС в Одеській області про те, що внаслідок початку військової агресії Російської Федерації проти України, господарська діяльність підприємства зазнала значного негативного впливу. Акцентувало увагу на тому, що у зв'язку з бойовими діями, різким зниженням ділової активності, виїздом частини працівників за межи України, знаходженням частини працівників з документами підприємства на території, тимчасово окупованій збройними силами російської федерації, ТОВ "МЕБЛІОПТТОРГ" не мало можливості проводили господарську діяльність у нормальному режимі. Всі господарські операції були зведені до мінімально необхідних задля життєзабезпечення підприємства. Не зважаючи на скрутне становище та суттєве зменшення надходжень, для підтримки працівників та їх сімей, підприємство виконувало всі обов'язки по оплаті заробітної плати та податків. На підтвердження, викладених у листі обставин, ТОВ "МЕБЛІОПТТОРГ" в якості доказів надало лист Торгово-промислової палати України від 28 лютого 2022 року №2024/02.0-7.1 та довідку банку, що підтверджувала недостатність коштів на розрахунковому рахунку підприємства для оплати податків на той момент. У зв'язку із чим ТОВ "МЕБЛІОПТТОРГ" просило ГУ ДПС в Одеській області застосувати підпункт 69.1 п.69 підрозділу 10 розділу ХХ ПКУ з приводу звільнення від відповідальності за відсутності можливості своєчасного виконання своїх податкових обов'язків з податку на нерухоме майно, з січня 2022 року до закінчення дії в Україні воєнного стану.

При цьому позивач зазначив, що про прийняття ГУ ДПС рішення 19 жовтня 2022 року за №92/15-32-04 щодо можливості своєчасного виконання платником податків свого податкового обов'язку ТОВ "МЕБЛІОПТТОРГ", останнє дізналося лише з акту перевірки, у зв'язку із чим просило надати копію цього рішення.

За результатами розгляду письмових заперечень позивача до акту перевірки №20270/15-32-04-06/32432004 від 13 травня 2024 року, ГУ ДПС України в Одеській області було направлено на адресу позивача лист-відповідь та податкове повідомлення-рішення ГУ ДПС в Одеській області №24628/15-32- 04-06 від 10 червня 2024 року, які ТОВ "МЕБЛІОПТТОРГ" отримало засобами поштового зв'язку 24 червня 2024 року.

Відповідно до податкового повідомлення-рішення ГУ ДПС в Одеській області №24628/15-32-04-06 від 10 червня 2024 року, ТОВ "МЕБЛІОПТТОРГ" зобов'язано сплатити штраф у розмірі 89 183,91 грн за затримку сплати податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки.

Відповідно до розрахунку штрафних (фінансових) санкцій за порушення правил сплати (перерахування) грошового зобов'язання відповідно до статті 124 Податкового кодексу України:

- за декларацією 903295712 від 16 лютого 2022 року, граничний термін сплати - 30 січня 2023 року; дата фактичної сплати - 15 червня 2023 року; кількість днів затримки - 136; сума 154 825,96 грн; розміру штрафу 10% - 15 482,60 грн;

- за декларацією 9029208387 від 20 лютого 2022 року; граничний термін сплати 01 травня 2023 року; дата фактичної сплати 06 липня 2023 року; кількість днів затримки - 66; сума - 200 000 грн; розміру штрафу 10% - 20 000 грн;

- за декларацією 9029208387 від 20 лютого 2022 року; граничний термін сплати 01 травня 2023 року; дата фактичної сплати 07 липня 2023; кількість днів затримки 67; сума 15 0000 грн; розміру штрафу 10% - 15 000 грн;

- за декларацією 9029208387 від 20 лютого 2022 року; граничний термін сплати 01 травня 2023 року; дата фактичної сплати 18 липня 2023 року; кількість днів затримки 78; сума 102 256,67 грн; розміру штрафу 10% - 10 225,67 грн.

- за декларацією 9029208387 від 20 лютого 2022 року; граничний термін сплати 01 травня 2023 року; дата фактичної сплати 15 червня 2023 року; кількість днів затримки 45; сума 0,04 грн; розміру штрафу 10% - 0 грн;

- за декларацією 9029208387 від 20 лютого 2022 року; граничний термін сплати 31 липня 2023 року; дата фактичної сплати 06 вересня 2023 року; кількість днів затримки 37; сума 149 999,38 грн; розміру штрафу 10% - 149 99,94 грн;

- за декларацією 9029208387 від 20 лютого 2022 року; граничний термін сплати 31 липня 2023 року; дата фактичної сплати 01 серпня 2023 року; кількість днів затримки 1; сума 269 514 грн; розміру штрафу 5% - 13 475,70 грн.

При цьому у відзиві ГУ ДПС в Одеській області зазначає, що заява про відсутність можливості своєчасного виконання податкових обов'язків у відповідності до вимог наказу Міністерства фінансів України від 29 липня 2022 року №225 "Про затвердження Порядку підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов'язків, визначених у підпункту 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ "Перехідні положення" ПК України та переліків документів на підтвердження від платника ТОВ "МЕБЛІОПТТОРГ" (код за ЄДРПОУ 32432004) до ГУ ДПС в Одеській області надійшла 30 вересня 2022 року за №46460/6.

У зв'язку з недостатністю документів, що підтверджують неможливість виконання платником податків податкових обов'язків, ГУ ДПС в Одеській області прийнято рішення щодо можливості своєчасного виконання платником податків свого податкового обов'язку від 19 жовтня 2022 року №92/15-32-04 та направлено ТОВ "МЕБЛІОПТТОРГ" поштою. Згідно з офіційними даними Укрпошти, ТОВ "МЕБЛІОПТТОРГ" не отримало рішення (повернулось 01 грудня 2022 року за закінченням терміну зберігання).

Не погодившись із вищезазначеним податковим повідомленням-рішенням, Товариство звернулося до суду із даним позовом.

Вирішуючи справу, суд першої інстанції виходив з того, що посилання позивача у позові на масовані ракетні атаки, відключення електроенергії тощо само по собі не доводить існування дійсних перешкод своєчасного виконання обов'язку зі сплати задекларованих податкових зобов'язань. Жодних конкретних, а не загальних, перешкод, що вплинули на можливість дотриматися норм чинного законодавства, позивачем не наведено.

У свою чергу, рішення відповідача за №92/15-32-04 і було прийнято саме через ненадання платником податків надані документів згідно з Переліком, що підтверджують неможливість платника податків юридичної особи, зокрема щодо своєї філії, представництва, відокремленого чи іншого структурного підрозділу, своєчасно виконати свій податковий обов'язок, у тому числі обов'язок податкового агента.

Отже податковий орган мав можливість застосувати штрафні санкції, встановлені ст. 124 ПК України за результатами проведення камеральної перевірки. Будь-яких порушень з боку контролюючого органу при оформленні результатів камеральної перевірки та прийнятті за її результатами податкового повідомлення-рішення судом не встановлено.

Колегія суддів вважає ці висновки суду першої інстанції правильними і такими, що відповідають вимогам ст. ст. 19, 67 Конституції України, ст. ст. 2, 6-12, 77 КАС України, Податкового Кодексу України, Постанови Кабінету Міністрів України "Про встановлення карантину та запровадження обмежувальних протиепідемічних заходів з метою запобігання поширенню па території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2" від 09 грудня 2020 року №1236.

Колегія суддів відхиляє доводи апелянта, виходячи з наступного.

Відповідно до вимог ч.2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 67 Конституції України, кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів регулює Податковий кодекс України, який, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.

За положеннями п.п.16.1.4 п.16.1 ст. 16 ПК України платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

Відповідно до п.36.1 ст. 36 ПК України податковим обов'язком визнається обов'язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи.

За змістом положень ст.38 ПК України виконанням податкового обов'язку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов'язань у встановлений податковим законодавством строк.

Сплата податку та збору здійснюється платником податку безпосередньо, а у випадках, передбачених податковим законодавством, - податковим агентом, або представником платника податку.

Пунктом 31.1 ст. 31 ПК України встановлено, що строком сплати податку та збору визнається період, що розпочинається з моменту виникнення податкового обов'язку платника податку із сплати конкретного виду податку і завершується останнім днем строку, протягом якого такий податок чи збір повинен бути сплачений у порядку, визначеному податковим законодавством. Податок чи збір, що не був сплачений у визначений строк, вважається не сплаченим своєчасно.

Приписами п.54.1 ст. 54 ПК України визначено, що крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.

Згідно п.287.1 ст. 287 ПК України, власники землі та землекористувачі сплачують плату за землю з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою.

У разі припинення права власності або права користування земельною ділянкою плата за землю сплачується за фактичний період перебування землі у власності або користуванні у поточному році.

Пунктом 288.7 ст. 288 ПК України визначено, що податковий період, порядок обчислення орендної плати, строк сплати та порядок її зарахування до бюджетів застосовується відповідно до вимог статей 285-287 цього розділу.

Відповідно до п.286.2 ст. 286 ПК України, платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму плати за землю щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають до відповідного контролюючого органу за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому ст. 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій.

За положеннями п.287.3 ст. 287 ПК України, податкове зобов'язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.

З урахуванням викладеного, в період існування спірних правовідносин ПК України передбачений обов'язок платників земельного податку забезпечити своєчасну сплату визначеного у податковій декларації податкового зобов'язання щодо плати за землю.

Сплачуючи податкові зобов'язання за межами визначеного податковим законодавством строку платник податків неналежно виконує вимоги ПК України, що становить закінчене податкове правопорушення.

Пунктом 124.1 ст. 124 ПК України встановлено, що у разі якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов'язання (крім грошового зобов'язання у вигляді штрафних (фінансових) санкцій, застосованих до нього на підставі цього Кодексу чи іншого законодавства, контроль за яким покладено на контролюючі органи, а також пені, застосованої до нього на підставі цього Кодексу чи іншого законодавства, контроль за яким покладено на контролюючі органи) протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу в таких розмірах:

при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 5 відсотків погашеної суми податкового боргу;

при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу.

Аналіз наведеної норми ПК України свідчить, що податкове правопорушення за несвоєчасну сплату узгодженого грошового зобов'язання є вчиненим із моменту закінчення граничного терміну сплати такого грошового зобов'язання, передбаченого п.3 ст. 287 ПК України.

Розмір штрафної (фінансової) санкції встановлений ст. 124 ПК України у відсотках до погашеної суми податкового боргу, а тому сума штрафної санкції за порушення строку сплати узгоджених сум грошових зобов'язань, з урахуванням положень ст. 124 ПК України, розраховується за період з дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати грошових зобов'язань, і до дня фактичної сплати боргу.

Штрафна санкція нараховується на суму фактичної сплати в залежності від кількості днів затримки сплати узгодженої суми грошового зобов'язання.

Таким чином строк затримки сплати має правове значення для визначення розміру штрафної санкції, а не для його кваліфікації.

18 березня 2020 року набрав чинності Закон України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо підтримки платників податків на період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)" від 17 березня 2020 року №533- IX (далі - Закон №533-IX).

У зв'язку із набранням чинності Закону №533-ІХ (з урахуванням змін, внесених Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв'язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)" від 30 березня 2020 року №540-IX та Закону України від 13 травня 2020 року №591-ІХ "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо додаткової підтримки платників податків на період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)") підрозділ 10 розділу XX "Перехідні положення" ПК України доповнений п.52-1 такого змісту:

"За порушення податкового законодавства, вчинені протягом періоду з 1 березня 2020 року по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), штрафні санкції не застосовуються, крім санкцій за:

- порушення вимог до договорів довгострокового страхування життя чи договорів страхування в межах недержавного пенсійного забезпечення, зокрема страхування додаткової пенсії;

- відчуження майна, що перебуває у податковій заставі, без згоди контролюючого органу;

- порушення вимог законодавства в частині:

- обліку, виробництва, зберігання та транспортування пального, спирту етилового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів;

- цільового використання пального, спирту етилового платниками податків;

- обладнання акцизних складів витратомірами-лічильниками та/або рівномірами-лічильниками;

- здійснення функцій, визначених законодавством у сфері виробництва і обігу спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, пального;

- здійснення суб'єктами господарювання операцій з реалізації пального або спирту етилового без реєстрації таких суб'єктів платниками акцизного податку;

- порушення нарахування, декларування та сплати податку на додану вартість, акцизного податку, рентної плати.

Протягом періоду з 1 березня 2020 року по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), платникам податків не нараховується пеня, а нарахована, але не сплачена за цей період пеня підлягає списанню".

Пункт 52-1 підрозділу 10 розділу ХХ "Перехідні положення" ПК України містив чітку вказівку на темпоральний критерій незастосування штрафних санкцій за вчиненні відповідні порушення: з 1 березня 2020 року і по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину.

Законодавець шляхом внесення змін до ПК України запровадив мораторій на застосування штрафних санкцій, у тому числі за порушення граничних термінів сплати податків та зборів у відповідний період.

Карантин був встановлений Кабінетом Міністрів України на підставі Постанови від 11 березня 2020 року №211 з 12 березня 2020 року.

Постановою від 27 червня 2023 року №651 "Про відміну на всій території України карантину, встановленого з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2" Кабінет Міністрів України відмінив з 24 години 00 хвилин 30 червня 2023 року на всій території України карантин, встановлений з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2.

Разом з тим, до завершення карантину Указом Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" №64/2022 від 24 лютого 2022 року в Україні введений воєнний стан, який на підставі Указів Президента України "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні" продовжувався та станом на час розгляду справи триває.

З метою реалізації необхідних заходів щодо підтримки військових і правоохоронних підрозділів у відбитті збройного нападу Російської Федерації та забезпечення прав і обов'язків платників податків Верховна Рада прийняла Закон України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо особливостей оподаткування та подання звітності у період дії воєнного стану" від 3 березня 2022 року №2118-IX, який набрав чинності 7 березня 2022 року (далі - Закон №2118-IX).

Законом №2118-IX підрозділ 10 розділу XX "Перехідні положення" ПК України був доповнений п.69, яким установлено, що тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, справляння податків і зборів здійснюється з урахуванням особливостей, визначених у цьому пункті.

Підпунктом 69.1 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" ПК України було визначено, що у випадку відсутності у платника податків можливості своєчасно виконати свій податковий обов'язок, зокрема щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої п.46.2 ст. 46 цього Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових або акцизних накладних, розрахунків коригування, подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового тощо, платники податків звільняються від передбаченої цим Кодексом відповідальності з обов'язковим виконанням таких обов'язків протягом трьох місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні.

Підпунктом 69.9 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" ПК України було встановлено, що для платників податків та контролюючих органів зупиняється перебіг строків, визначених податковим законодавством та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.

В подальшому Законом України №2142-IX від 24 березня 2022 року "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо вдосконалення законодавства на період дії воєнного стану" були внесені зміни у пп.69.1 п.69 підрозділу 10 розділу XX ПК України, а саме слова "трьох місяців" замінено словами "шести місяців".

12 травня 2022 року Верховна Рада України прийняла Закон України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей податкового адміністрування податків, зборів та єдиного внеску під час дії воєнного, надзвичайного стану" №2260-IX (далі - Закон №2260-IX), який набрав чинності 27 травня 2022 року.

Згідно вказаного Закону №2260-IX з 27 травня 2022 року пп.69.1 п.69 підрозділу 10 розділу ХХ ПК України викладено у такій редакції:

"У разі відсутності у платника податків можливості своєчасно виконати свій податковий обов'язок щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових або акцизних накладних, розрахунків коригування, подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового тощо, платники податків звільняються від передбаченої цим Кодексом відповідальності з обов'язковим виконанням таких обов'язків протягом шести місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні.

Платники податків, які мають можливість своєчасно виконувати податкові обов'язки щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої п.46.2 ст. 46 цього Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових накладних, розрахунків коригування, звільняються від відповідальності за несвоєчасне виконання таких обов'язків, граничний термін виконання яких припадає на період починаючи з 24 лютого 2022 року до дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей податкового адміністрування податків, зборів та єдиного внеску під час дії воєнного, надзвичайного стану" за умови реєстрації такими платниками податкових накладних та розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних до 15 липня 2022 року, подання податкової звітності до 20 липня 2022 року та сплати податків та зборів у строк не пізніше 31 липня 2022 року.

Порядок підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов'язків, визначених у цьому підпункті, та перелік документів на підтвердження затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику".

Відтак, з набранням чинності Законом №2260-IX передбачене пп.69.1 п.69 підрозділу 10 розділу ХХ ПК України звільнення від відповідальності поставлене в залежність від підтвердження у визначеному законодавством порядку можливості чи неможливості виконання платником податків обов'язку, зокрема, щодо реєстрації у відповідному реєстрі податкових накладних.

Закон №2260-IX пп.69.2 п.69 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" ПК України доповнив положеннями, відповідно до яких у разі виявлення порушень законодавства за результатами проведення перевірок до платників податків застосовується відповідальність згідно з цим Кодексом, законами, контроль за виконанням яких покладено на контролюючі органи, з урахуванням обставин, передбачених підпунктом 112.8.9 пункту 112.8 статті 112 цього Кодексу, що звільняють від фінансової відповідальності. При цьому вимоги законодавства щодо мораторію (зупинення) застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) на період дії воєнного, надзвичайного стану та/або на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), не застосовуються.

Колегія суддів вважає необхідним зазначити, що з 27 травня 2022 року припинили застосовуватися положення законодавства щодо мораторію (зупинення) застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) на період дії карантину, які поширювалися на правовідносини, що врегульовувались п.52-1 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" ПК України.

З огляду на зазначене, колегія суддів дійшла висновку, що безпідставними є доводи позивача стосовно того, що оскільки порушення вимог податкового законодавства в частині сплати узгоджених сум податкових зобов'язань з плати за землю допущені товариством у період дії карантину, то в силу положень п.52-1 підрозділу 10 розділу ХХ ПК України за такі порушення штрафні санкції не застосовуються.

Законом №2260-IX було внесено зміни й до пп.69.9 п.69 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" ПК України, згідно яких для платників податків та контролюючих органів зупиняється перебіг строків, визначених податковим законодавством та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, крім, дотримання строків реєстрації податкових накладних, розрахунків коригування до них в Єдиному реєстрі податкових накладних, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої п.46.2 ст. 46 цього Кодексу, сплати податків та зборів платниками податків.

Законом України від 13 грудня 2022 року №2836-IX, який набрав чинності 03 січня 2023 року, пп.69.1 викладено в новій редакції, згідно якої, у разі відсутності у платника податків можливості своєчасно виконати свій податковий обов'язок щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності та/або документів (повідомлень), у тому числі передбачених ст.ст. 39 і 39-2, п.46.2 ст. 46 цього Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових або акцизних накладних, розрахунків коригування, подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового тощо, платники податків звільняються від передбаченої цим Кодексом відповідальності з обов'язковим виконанням таких обов'язків протягом шести місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні.

Крім того згідно внесених змін до цього пункту, платники податків, які мають можливість своєчасно виконувати обов'язки, звільняються від відповідальності за несвоєчасне виконання таких обов'язків щодо: строків сплати податків та зборів за звітні (податкові) періоди - 2021 рік (для річного звітного (податкового) періоду), I квартал 2022 року (для квартального звітного (податкового) періоду), січень-травень 2022 року (для місячного звітного (податкового) періоду), за умови їх сплати не пізніше 1 серпня 2022 року (для сплати податку на доходи фізичних осіб та/або військового збору - не пізніше 31 грудня 2022 року).

Отже, якщо платником податків порушено граничний строк сплати узгоджених податкових зобов'язань за звітні періоди, які припадали на період дії мораторію (січень - травень 2022 року), а сплата таких податкових зобов'язань відбулась з порушенням строку після 01 серпня 2022 року, у контролюючого органу є підстави для застосування штрафних (фінансових) санкцій відповідно до пункту 124.1 статті 124 ПК України (а саме за порушення строків сплати податків та зборів після 01 серпня 2022 року по день фактичної сплати податкових зобов'язань).

У другому випадку платник податків звільнявся від відповідальності у разі, якщо у нього відсутня можливість виконати свій податковий обов'язок.

Отже, з набранням чинності Законом №2260-IX передбачене пп.69.1 п.69 підрозділу 10 розділу ХХ ПК України звільнення від відповідальності поставлене в залежність від підтвердження у визначеному законодавством порядку можливості чи неможливості виконання платником податків обов'язку, зокрема, щодо реєстрації у відповідному реєстрі податкових накладних.

Вносячи до ПК України зміни в частині особливостей справляння податків і зборів на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, законодавець виходив з того, що внаслідок настання указаних обставин з'явились дві категорії платники податків: ті, що мають можливість своєчасно виконувати податкові обов'язки, і ті, у яких така можливість відсутня. Про існування такого поділу свідчить і зміст п.69 підрозділу 10 розділу ХХ "Перехідні положення ПК України в редакції Закону №2118-IX, водночас, Законом №2260-IX ці положення були уточнені.

Для тих платників податків, які мають можливість своєчасно виконувати податкові обов'язки, законодавець передбачив можливість звільнення від відповідальності, зокрема за несвоєчасну сплату податків і зборів, за умови, що така сплата буде здійснена у строк до 01 серпня 2022 року.

Для тих же платників, у яких відсутня можливість своєчасно виконати свій податковий обов'язок, зокрема, щодо сплати податків і зборів, законодавець передбачив звільнення від відповідальності за умови виконання такого обов'язку протягом шести місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні.

При цьому встановлене абз.1 пп.69.1 п.69 підрозділу 10 розділу ХХ "Перехідні положення" ПК України звільнення від відповідальності є залежним від отримання рішення про неможливість своєчасного виконання платником податків податкового обов'язку відповідно до вимог Порядку №225.

Варто зазначити, що наказом Міністерства фінансів України від 29 липня 2022 року №225, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 25 серпня 2022 року за №967/38303, було затверджено Порядок підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов'язків, визначених у підпункті 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ "Перехідні положення Податкового кодексу України (далі - Порядок №225). Цей Порядок набрав чинності 06 вересня 2022 року.

При цьому та обставина, що Порядок №225 набрав чинності лише 06 вересня 2022 року, у будь-якому випадку не позбавляла платників податків права довести у визначений спосіб факту неможливості своєчасно виконати свій обов'язок і після указаної дати, вказавши у заяві про відповідний період, що прямо передбачено указаним Порядком.

Аналогічна правова позиція викладена у постановах Верховного Суду від 02 квітня 2024 року у справі №520/18349/23, від 16 липня 2024 року у справі №440/2936/23.

З наведеного вбачається, що той платник податків, у якого була відсутня можливість своєчасно виконати податковий обов'язок із сплати податків і зборів за січень-травень 2022 року повинен довести обставини неможливості виконання податкового обов'язку шляхом подання відповідної заяви та документів до контролюючого органу відповідно до вимог Порядку №225. За умови отримання відповідного рішення контролюючого органу щодо неможливості своєчасного виконання платником податків свого податкового обов'язку відповідальність, передбачена ст. 124 ПК України, до цього платника податків не застосовується.

В матеріалах справи, а саме, в акті перевірки від 13 травня 2024 року №20270/15-32-04-06/32432004 наявне посилання на те, що заява про відсутність можливості своєчасного виконання податкових обов'язків у відповідності до вимог Наказу №225 переліків документів на підтвердження від платника TOB "МЕБЛІОПТТОРГ" надійшла 30 вересня 2022 року до ГУ ДПС в Одеській області за №46460/6. За результатами її розгляду ГУ ДПС в Одеській області 19 жовтня 2022 року за №92/15-32-04 було винесено рішення щодо можливості своєчасного виконання платником податків свого податкового обов'язку, за яким платник податків мав можливість дотриматися норм чинного законодавства, а саме: самостійно визначив та подав декларації з податку на нерухоме майно, відмінного від земельної ділянки, в яких задекларував суми податкових зобов'язань. Вказані декларації складені підписані відповідно до ст. 48 ПК України, та подані у спосіб визначений діючим законодавством; платник був обізнаний щодо вимог кодексу в частині своєчасності та повноти сплат зобов'язання у визначені законодавством терміни.

У посилання у позові та апеляційній скарзі на масовані ракетні атаки, відключення електроенергії тощо само по собі не доводить існування дійсних перешкод своєчасного виконання обов'язку зі сплати задекларованих податкових зобов'язань. Жодних конкретних, а не загальних, перешкод, що вплинули на можливість дотриматися норм чинного законодавства, позивачем не наведено.

Тому, рішення ГУ ДПС від 19 жовтня 2022 року за №92/15-32-04 і було прийнято саме через ненадання платником податків документів згідно з Переліком, що підтверджують неможливість платника податків юридичної особи, зокрема щодо своєї філії, представництва, відокремленого чи іншого структурного підрозділу, своєчасно виконати свій податковий обов'язок, у тому числі обов'язок податкового

Підсумовуючи, колегія суддів доходить висновку, що позивачем не доведено факту неможливості виконання податкового обов'язку у спірний період, а тому позивача віднесено до категорії платників податків, які мають можливість своєчасно виконувати податкові обов'язки.

Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що податковий орган мав можливість застосувати штрафні санкції, встановлені ст. 124 ПК України за результатами проведення камеральної перевірки.

Інші доводи апеляційної скарги зроблених висновків суду першої інстанції не спростовують, тоді як факти та мотивування яких повністю спростовуються матеріалами справи та обставинами, які повно та об'єктивно були встановлені судом першої інстанції при вирішенні справи.

За таких обставин, колегія судді вважає вірним висновок суду першої про відмову у задоволенні позовних вимог TOB "МЕБЛІОПТТОРГ".

Враховуючи все вищевикладене, колегія судів вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, а наведені в скарзі доводи правильність висновків суду не спростовують, відповідно, апеляційна скарга задоволенню не підлягає.

Колегія суддів не змінює розподіл судових витрат відповідно ст. 139 КАС України.

Оскільки дана справа правомірно віднесена судом першої інстанції до категорії незначної складності та розглядалась за правилами спрощеного провадження, постанова суду апеляційної інстанції відповідно до ч.5 ст. 328 КАС України в касаційному порядку оскарженню не підлягає.

Керуючись ст. ст. 308, 311, п.1 ч.1 ст. 315, ст. ст. 316, 321, 322, 325, ч.5 ст. 328 КАС України, колегія суддів, -

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю "МЕБЛІОПТТОРГ" залишити без задоволення, а рішення Одеського окружного адміністративного суду від 08 січня 2025 року залишити без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття, оскарженню в касаційному порядку не підлягає, крім випадків передбачених п.2 ч.5 ст. 328 КАС України.

Повне судове рішення складено 04 грудня 2025 року.

Головуючий: Бітов А.І.

Суддя: Лук'янчук О.В.

Суддя: Ступакова І.Г.