Постанова від 04.12.2025 по справі 160/11365/25

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 грудня 2025 року справа 160/11365/25

Третій апеляційний адміністративний суду складі колегії:

головуючий суддя Суховаров А.В.

судді Головко О.В., Ясенова Т.І.,

розглянувши в письмовому провадженні в м. Дніпрі апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 02.07.2025 (суддя Коренев А.О.) в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про перерахунок пенсії по втраті годувальника

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 18.04.2025 звернулась до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, в якому просить: визнати протиправною відмову в обчисленні пенсії по втраті годувальника із застосуванням статті 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" та абзацу 3 частини 1 статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»; зобов'язати здійснити перерахунок та виплату пенсії по втраті годувальника у розмірі 80 відсотків заробітної плати (доходу) застрахованої особи, визначеної відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність відповідно до статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» та абзацу 3 частини 1 статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», відповідно до заяви про призначення пенсії від 28.03.2024 з урахуванням раніше виплачених сум.

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 02.07.2025 позов задоволений.

В апеляційній скарзі ГУ ПФУ в Дніпропетровській області просить рішення суду скасувати та відмовити у задоволенні позовних вимог. Посилається на те, що рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 24.06.2024 у справі №160/10191/24 не розглядалось питання щодо наявності чи відсутність у позивачки права перерахунку пенсії за нормами статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці». Позивачка до ГУ ПФУ в Дніпропетровській області та до будь-якого структурного підрозділу Пенсійного фонду України із заявою про перерахунок пенсії встановленого зразка та у встановлений спосіб не зверталась, рішення про перерахунок або про відмову у перерахунку пенсії не приймалось. Позивачкою подана заява відповідно до Закону України “Про звернення громадян», отже правовідносини між сторонами не виникали.

Переглядаючи справу, колегія суддів виходить з наступного.

ОСОБА_1 28.03.2024 звернулася до ГУ ПФУ в Дніпропетровській області з заявою про призначення пенсії по втраті годувальника відповідно до статті 36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Рішенням ГУ ПФУ в Хмельницькій області яке рішенням №046350015773 від 05.04.2024, прийнятим за принципом екстериторіальності, відмовлено у призначенні пенсії по втраті годувальника.

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 24.06.2024 у справі №160/10191/24 зобов'язано ГУ ПФУ в Хмельницькій області призначити ОСОБА_1 пенсію у зв'язку з втратою годувальника відповідно до заяви про призначення пенсії від 28.03.2024.

ОСОБА_1 27.12.2024 звернулась через особистий кабінет із зверненням відповідно до Закону України “Про звернення громадян» у якому просила надати інформацію щодо того, чому її пенсія по втраті годувальника призначена без урахування престижності шахтарської праці та не зараховано пільговий стаж роботи чоловіка; просила надати розрахунок стажу та заробітної плати з якої була розрахована пенсія чоловіка ОСОБА_2 ; переглянути пенсійну справу та розрахувати пенсію з урахуванням Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».

Листом «Про розгляд звернення» №4470-54976/Ч-01/8-0400/25 від 24.01.2025 повідомлено, що на виконання рішення суду від 24.06.2024 у справі №160/10191/24 позивачці призначили пенсію у зв'язку із втратою годувальника. У відповіді зазначено, що вказаним рішенням суду не зобов'язано органи Пенсійного фонду України проводити розрахунок розміру пенсії відповідно до статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».

Відповідно до статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» мінімальний розмір пенсії особам, на яких поширюється дія Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», та працівникам, зайнятим повний робочий день під землею обслуговуванням зазначених осіб, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 року для жінок за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи у розмірі 80 відсотків заробітної плати (доходу) застрахованої особи, визначеної відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.

Закон України «Про підвищення престижності шахтарської праці» спрямований на підвищення престижності шахтарської праці, надання додаткових гарантій у виплаті та підвищенні заробітної плати і розв'язанні соціально-побутових проблем шахтарів. Дія цього Закону, відповідно до положень частини першої, поширюється на працівників, які видобувають вугілля, залізну руду, руди кольорових і рідкісних металів, марганцеві, уранові, магнієві (солі калієво-магнієві та солі магнієві) та озокеритні руди, працівників шахтобудівних підприємств, які зайняті на підземних роботах повний робочий день, та працівників державних воєнізованих аварійно-рятувальних служб (формувань) у вугільній промисловості - за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим Кабінетом Міністрів України (далі - шахтарі), та членів їх сімей.

Згідно з абзацом 3 частини 1 статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" мінімальний розмір пенсії особам, на яких поширюється дія Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці", та працівникам, зайнятим повний робочий день під землею обслуговуванням зазначених осіб, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за Списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.

Відповідно до статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Для обчислення розміру пенсій за віком за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах до страхового стажу додатково зараховується по одному року.

Верховний Суд у постановах від 20.11.2018 у справі №345/4616/16, від 06.02.2019 у справі №345/4570/16-а, від 05.12.2019 у справі №345/4462/16-а від 05.12.2019 та інших дійшов висновку про те, що статтю 1 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" слід розглядати у нерозривному зв'язку зі списком №1 виробництв, цехів, професій та посад на підземних роботах, на роботах із шкідливими умовами праці і в гарячих цехах, робота у яких дає право на державну пенсію на пільгових умовах та в пільгових розмірах.

Згідно записами трудової книжки серії НОМЕР_1 ОСОБА_2 з 22.03.1982 по 08.06.2016 працював на шахті повний робочий день під землею. У зв'язку з чим, ОСОБА_2 була призначена пенсія на пільгових умовах за списком №1 з урахуванням статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».

Посилання відповідача на те, що заява подана відповідно до Закону України “Про звернення громадян» не відповідає встановленій формі і не може бути підставою для перерахунку пенсії є безпідставними, оскільки невідповідність заяви встановленій формі за наявності у ній необхідної інформації та наявності у відповідача відповідних документів не може бути підставою для позбавлення права на пенсійне забезпечення, за наявності підстав для його призначення або перерахунку.

До того ж, Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №22-1 від 25.11.2005 та Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» не містять таку підставу для відмови у призначенні або перерахунку пенсії як невідповідність заяві про її призначення затвердженій формі, а подана заява містила необхідну інформацію і стосувалась саме призначення пенсії позивачу, документи щодо якого знаходяться в пенсійній справі.

Подібних висновків дійшов Верховний Суд у постанові 19.12.2018 №243/2677/15-а та від 27.01.2023 у справі №174/296/17.

Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що наявність у ОСОБА_2 підземним робіт понад 30 років надавала йому право на обчислення пенсії з урахуванням статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», отже позивачка має право на отримання пенсії у зв'язку з втратою годувальника з урахуванням статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».

З урахуванням доводів і заперечень сторін, наданих ними доказів, колегія суддів дійшла висновку, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись статтями 241-244, 315, 316, 321, 322 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області залишити без задоволення, а рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 02.07.2025 - без змін.

Постанова набирає законної сили з 04.12.2025 та може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом 30 днів у випадках, передбачених пунктом 2 частини 5 статті 328 КАС України.

Головуючий суддя А.В. Суховаров

судді О.В. Головко

судді Т.І. Ясенова