про повернення позовної заяви
05 грудня 2025 р. м. Чернівці Справа № 600/5408/25-а
Суддя Чернівецького окружного адміністративного суду Сіжук О.В., вивчивши позовну заяву ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , Глибоцького відділу державної виконавчої служби у Чернівецькому районі Чернівецької області Івано-Франківського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії, визнанням протиправними та скасування рішень,
ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 , Глибоцького відділу державної виконавчої служби у Чернівецькому районі Чернівецької області Івано-Франківського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України з наступними позовними вимогами:
- визнати протиправною та скасувати постанову ІНФОРМАЦІЯ_1 від 28.02.2025 №8383;
- визнати протиправними дій ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо внесення недостовірних даних як про військовослужбовця;
- визнати протиправною та скасувати постанову Глибоцького відділу державної виконавчої служби у Чернівецькому районі Чернівецької області Івано-Франківського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України про відкриття виконавчого провадження від 05.11.2025 ВП №79513670;
- визнати протиправною та скасувати постанову Глибоцького відділу державної виконавчої служби у Чернівецькому районі Чернівецької області Івано-Франківського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України про розмір мінімальних витрат виконавчого провадження від 05.11.2025 ВП №79513670;
- визнати протиправною та скасувати постанову Глибоцького відділу державної виконавчої служби у Чернівецькому районі Чернівецької області Івано-Франківського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України про стягнення виконавчого збору від 05.11.2025 ВП №79513670;
- визнати протиправною та скасувати постанову Глибоцького відділу державної виконавчої служби у Чернівецькому районі Чернівецької області Івано-Франківського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України про арешт коштів боржника від 05.11.2025 ВП №79513670;
- зобов'язати Глибоцький відділ державної виконавчої служби у Чернівецькому районі Чернівецької області Івано-Франківського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України припинити виконавче провадження ВП №79513670;
- зобов'язати Глибоцький відділ державної виконавчої служби у Чернівецькому районі Чернівецької області Івано-Франківського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України зняти арешт з банківських рахунків.
Ухвалою судді Чернівецького окружного адміністративного суду від 24.11.2025 позовну заяву було залишено без руху та встановлено позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви шляхом подання (надіслання) до суду: заяви про поновлення строку звернення до суду в частині позовних вимог про визнання протиправною та скасування постанови ІНФОРМАЦІЯ_1 від 28.02.2025 №8383, у якій вказати підстави для поновлення строку, додати докази поважності причин його пропуску; подання (надіслання) до суду належним чином засвідчених додатків (доказів) та належних та допустимих доказів сплати судового збору в розмірі 7751,68 грн, або документів, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону; подання до суду документів, доданих до позовної заяви, приведених у відповідність до вимог статті 15 КАС України (офіційного перекладу на державну мову); подання до суду оригіналу або копії постанови ІНФОРМАЦІЯ_1 від 28.02.2025 №8383, а у разі відсутності такого - докази, які підтверджують здійснення усіх залежних від позивача дій, спрямованих на отримання відповідних документів.
На виконання указаної ухвали судді позивачем подано суду, зокрема, копію постанови ІНФОРМАЦІЯ_1 від 28.02.2025 №8383.
Відповідно пунктів 4 та 6 частини першої статті 171 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності та чи немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Суддею встановлено, що предметом даного спору, серед інших, є визнання протиправною та скасування постанови ІНФОРМАЦІЯ_1 від 28.02.2025 №8383.
Як слідує із змісту вказаної постанови, наданої на виконання ухвали від 24.11.2025, вона винесена у справі про адміністративне правопорушення за частиною третьою статті 210 Кодексу України про адміністративні правопорушення, та згідно з якою на позивача накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 1000 неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить 17000,00 грн.
З цього приводу суддя зазначає наступне.
Згідно з пунктом 1 частини першої статті 20 КАС України місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності.
Частиною першою статті 286 КАС України встановлено, що адміністративна справа з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності вирішується місцевими загальними судами як адміністративними судами протягом десяти днів з дня відкриття провадження у справі.
У порядку Кодексу України про адміністративні правопорушення та КАС України подібні спори вирішуються місцевими загальними судами як адміністративними, про що свідчить стала практика розгляду даної категорії спорів Верховним Судом (постанови від 11.12.2019 у справі №554/10966/15-а, від 02.07.2020 у справі №336/4224/16-а, від 07.02.2018 у справі №760/1873/17).
Отже, заявлена позивачем вимога про скасування постанови ІНФОРМАЦІЯ_1 від 28.02.2025 №8383 про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за частиною третьою статті 210-1 КУпАП та накладення адміністративного стягнення у виді штрафу в сумі 17000,00 грн, має бути розглянута місцевим загальним судом як адміністративним судом.
У той же час решту позовних вимог підлягають розгляду в порядку адміністративного судочинства.
За правилами частини першої статті 172 КАС України в одній позовній заяві може бути об'єднано декілька вимог, пов'язаних між собою підставою виникнення або поданими доказами, основні та похідні позовні вимоги.
Поряд з цим, відповідно до частини четвертої статті 172 КАС України не допускається об'єднання в одне провадження кількох вимог, які належить розглядати в порядку різного судочинства, якщо інше не встановлено законом.
Частиною п'ятою статті 172 КАС України визначено, що не допускається об'єднання в одне провадження кількох вимог, щодо яких законом визначена виключна підсудність різним судам.
Таким чином, позивачем у позовній заяві об'єднано позовні вимоги щодо яких закон встановлює особливості порядку їх розгляду, що, у свою чергу, не відповідає правилам об'єднання позовних вимог, які викладені у статті 172 КАС України.
При цьому відсутня умова, коли розгляд позовних вимог, виділених у самостійне провадження у разі роз'єднання позовних вимог, буде продовжувати здійснювати суддя, який прийняв рішення про роз'єднання позовних вимог.
Відповідно до пункту 6 частини четвертої статті 169 КАС України позовна заява повертається позивачеві, якщо порушено правила об'єднання позовних вимог (крім випадків, в яких є підстави для застосування положень статті 172 цього Кодексу).
Враховуючи сформовану практику Верховного Суду, а також те, що позивачем порушено правила об'єднання позовних вимог і відсутні підстави для застосування положень статті 172 КАС України суддя дійшла висновку про повернення позовної заяви на підставі пункту 6 частини четвертої статті 169 цього Кодексу.
Відповідно до частини восьмої статті 169 КАС України повернення позовної заяви не позбавляє права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом.
Керуючись статтями 19, 169, 172, 241, 248, 256, КАС України, суддя, -
Позовну заяву ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , Глибоцького відділу державної виконавчої служби у Чернівецькому районі Чернівецької області Івано-Франківського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії, визнанням протиправними та скасування рішень, - повернути позивачеві.
Роз'яснити позивачу, що повернення позовної заяви не позбавляє права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом.
Згідно статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
У відповідності до статей 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України ухвала може бути оскаржена до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її складання.
Суддя Сіжук Ольга Володимирівна