Ухвала від 04.12.2025 по справі 200/3988/24

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

УХВАЛА

про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду

04 грудня 2025 року Справа №200/3988/24

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Зеленова А.С., розглянувши в порядку письмового провадження заяву представника ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

До Донецького окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні ді, у якому позивач просить суд:

визнати протиправними дії відповідача щодо відмови у проведенні індексації пенсії позивача із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,11, у розмірі 1,14, у розмірі 1,197 та у розмірі 1,0796;

зобов'язати відповідача провести перерахунок (індексацію) та виплату пенсії позивача у відповідності до частини другої статті 42 Закону України № 1058-ІV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» шляхом послідовного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, в розмірі 7763,17 грн на коефіцієнт збільшення у розмірі 1,11 з 01.03.2021 відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 22.02.2021 № 127 «Про додаткові заходи соціального захисту пенсіонерів у 2021 році», на коефіцієнт збільшення у розмірі 1,14 з 01.03.2022 відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 № 118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році», на коефіцієнт збільшення у розмірі 1,197 з 01.03.2023 відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році», на коефіцієнт збільшення у розмірі 1,0796 з 01.03.2024 відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2024 №185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» та у зв'язку з цим провести виплату недоотриманих сум пенсії, починаючи з 01.03.2021.

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 04.09.2024 у справі №200/3988/24 у задоволенні позовних вимог відмовлено.

Постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 19.02.2025 у справі № 200/3988/24 апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 04.09.2024 у справі №200/3988/24 задоволено частково. Рішення Донецького окружного адміністративного суду від 04.09.2024 у справі №200/3988/24 скасовано. Позовні вимоги ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії задоволено частково. Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області щодо відмови у проведенні індексації пенсії ОСОБА_1 із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,197 та у розмірі 1,0796. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області здійснити з 17.12.2023 індексацію пенсії ОСОБА_1 із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,197, з 01.03.2024 здійснити індексацію пенсії ОСОБА_1 із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,0796 та у зв'язку з цим провести перерахунок та виплату пенсії, починаючи з 17.12.2023. Позовні вимоги ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області в частині визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії за період з 01.03.2021 по 16.12.2023 залишено без розгляду. Стягнуто на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області судові витрати на сплату судового збору в сумі 2422,40 (дві тисячі чотириста двадцять дві) грн 40 коп.

Ухвалою Першого апеляційного адміністративного суду від 27.05.2025 у справі № 200/3988/24 виправлено описку у п'ятому абзаці резолютивної частини постанови Першого апеляційного адміністративного суду від 19.02.2025 шляхом зазначення вірного прізвища, ім'я по батькові позивача, а саме « ОСОБА_1 », замість вказаного: « ОСОБА_2 ».

Ухвалою Першого апеляційного адміністративного суду від 30.06.2025 у справі № 200/3988/24 виправлено описку в постанові Першого апеляційного адміністративного суду від 19.02.2025 шляхом зазначення в ній вірного найменування відповідача а саме: «Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області», замість вказаного: «Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області».

Представник позивача звернувся до суду із заявою, якою просить судовий контроль за виконанням постанови Першого апеляційного адміністративного суду від 19.02.2025 у справі №200/3988/24 з поданням відповідачем звіту. В обґрунтування заяви вказано, що позивачу призначена пенсія виходячи із показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні з якої сплачено страхові внески за 2017-2019 роки у розмірі 7763,17 грн. Постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 19.02.2025 у справі №200/3988/24 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснити індексацію пенсії позивачу з 01.03.2023, 01.03.2024 із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески та який враховується для обчислення пенсії, з 01.03.2023 у розмірі 1,197 та з 01.03.2024 у розмірі 1,0796 із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який враховується для обчислення пенсії, та у зв'язку зі вказаним провести перерахунок і виплату пенсії. У вказаному судовому рішенні суд дійшов чітко висновку про необхідність послідовного збільшення того показника середньої заробітної плати (доходу) в Украі?ні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії саме позивача при її призначенні (за 2017-2019 роки у розмірі 7763,17 грн.). Жодних висновків щодо зменшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який враховувався при призначенні пенсії позивача і який підлягає збільшенню на відповідні коефіцієнти індексації, чи заміни його на показник середньої заробітної плати, який застосовувався для призначення пенсії у 2017 році (за 2014-2016 роки у розмірі 3764,40 грн) судом висловлено не було. Вказане свідчить про неналежне виконання відповідачем судового рішення.

Ухвалою суду від 17.11.2025 встановлено Головному управлінню Пенсійного фонду України в Донецькій області строк для надання пояснень щодо заяви про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду.

Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області надало пояснення, у яких вказує, що Головним управлінням на виконання постанови суду з 17.12.2023 здійснено індексацію пенсії ОСОБА_1 із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,197, з 01.03.2024 здійснити індексацію пенсії ОСОБА_1 із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,0796 та у зв'язку з цим провести перерахунок та виплату пенсії, починаючи з 17.12.2023.

В результаті проведення перерахунку пенсії із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, середній заробіток збільшений на коефіцієнт склав 9292,51 грн (7763,17 грн х 1,197 х 1,0796).

За результатами перерахунку, розмір пенсії ОСОБА_1 з 17.12.2023 склав 10831,79 грн, водночас з 01.04.2024 в результаті донарахування стажу та з урахуванням покладених постановою суду на Головне управління зобов'язань, загальний розмір пенсії збільшився та склав 20477,22 грн.

Зазначає, що Головним управлінням, постанова Першого апеляційного адміністративного суду від 19.02.2025 у справі № 200/3988/24 виконана в повному обсязі, в частині здійснення перерахунку пенсії.

Головним управлінням в межах компетенції відповідно до покладених судом зобов'язань виконано Постанову, проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 17.12.2023.

Розмір пенсії до проведеного перерахунку складав:

- з 17.12.2023 - 19202,41 грн;

- з 01.03.2025 - 21032,54 грн.

Розмір пенсії після проведеного перерахунку на виконання Постанови складає:

- з 17.12.2023 - 20930,00 грн;

- з 01.03.2025 - 20477,22 грн.

Заборгованість на виконання Постанови за період з 17.12.2023 по 30.11.2025 обчислена у розмірі 10629,39 грн, яка нарахована на виконання постанови, облікована Головним управлінням в переліку одержувачів виплат на виконання судових рішень, сформованого відповідно до Порядку №821. Бюджет Пенсійного фонду України на 2025 рік затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 17.09.2025 №1152. У жовтні 2025 року ОСОБА_1 здійснено виплату заборгованості, нарахованої на виконання постанови, в межах виділених бюджетних призначень, у загальній сумі 3286,81 грн на поточний рахунок, відкритий в банківській установі АТ «ПУМБ» (дата виплати - 25). Залишок заборгованості станом на 30.11.2025 складає 7342,58 грн. Подальша виплата заборгованості на виконання Постанови буде проводитись в межах виділених бюджетних призначень для здійснення відповідних виплат відповідно до Порядку № 821.

Вирішуючи подану представником позивача заяву, суд враховує наступне.

Відповідно до ст. 129-1 Конституції України судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.

За приписами ч. 2, 3 ст. 14 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України.

Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

Відповідно до ст. 370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

Так, Конституційний Суд України, розглядаючи справу № 1-7/2013, у рішенні від26.06.2013 року звернув увагу, що вже неодноразово вказував на те, що виконання судового рішення є невід'ємною складовою права кожного на судовий захист і охоплює, зокрема, законодавчо визначений комплекс дій, спрямованих на захист і відновлення порушених прав, свобод, законних інтересів фізичних та юридичних осіб, суспільства, держави (пункт 2 мотивувальної частини Рішення від 13.12.2012 року № 18-рп/2012); невиконання судового рішення загрожує сутності права на справедливий розгляд судом (пункт 3 мотивувальної частини Рішення від 25.04.2012 № 11-рп/2012).

Право на судовий захист є конституційною гарантією прав і свобод людини і громадянина, а обов'язкове виконання судових рішень - складовою права на справедливий судовий захист.

Отже, обов'язок виконати судове рішення виникає з моменту набрання ним законної сили.

Відповідно до ч. 1 ст. 381-1 КАС України судовий контроль за виконанням судових рішень в адміністративних справах здійснює суд, який розглянув справу як суд першої інстанції.

За правилами ч. 1 ст. 382 КАС України суд, який розглянув адміністративну справу як суд першої інстанції і ухвалив судове рішення, за письмовою заявою особи, на користь якої ухвалено судове рішення і яка не є суб'єктом владних повноважень, або за власною ініціативою може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

В адміністративних справах з приводу обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту та пільг за письмовою заявою заявника суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати звіт про виконання судового рішення.

Згідно ч.ч. 1-3 ст. 382-1 КАС України суд розглядає заяву про зобов'язання суб'єкта владних повноважень подати звіт про виконання судового рішення (крім заяви, передбаченої частиною п'ятою статті 382 цього Кодексу) протягом десяти днів з дня її надходження в порядку письмового провадження, а за ініціативою суду чи клопотанням заявника - у судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду, не перешкоджає судовому розгляду.

За наслідками розгляду заяви суд постановляє ухвалу про її задоволення або відмову у задоволенні та зобов'язання суб'єкта владних повноважень подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Встановлений судом строк для подання звіту про виконання судового рішення має бути достатнім для його підготовки. Достатнім є строк, який становить не менше десяти календарних днів з дня отримання суб'єктом владних повноважень відповідної ухвали та не перевищує трьох місяців.

Обґрунтовуючи заяву про встановлення судового контролю та неналежне виконання судового рішення відповідачем представник позивача посилається на те, що розмір пенсії позивача повинен визначатися із проіндексованого показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні з якої сплачено страхові внески у розмірі:

8617,11 грн з 01.03.2021 - з розрахунку 7763,17*1,11, де 7763,17 - показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні з якої сплачено страхові внески за 2017-2019 роки; 1,11 - коефіцієнт індексації відповідно до постанови КМУ від 22.02.2021 №127);

9823,51 грн з 01.03.2022 - з розрахунку 7763,17*1,11*1,14, де 7763,17 - показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні з якої сплачено страхові внески за 2017-2019 роки; 1,11 - коефіцієнт індексації відповідно до постанови КМУ від 22.02.2021 №127; 1,14- коефіцієнт індексації відповідно до постанови КМУ від 16.02.2022 №118);

11758,74 грн з 01.03.2023 - з розрахунку 7763,17*1,11*1,14*1,197, де 7763,17 - показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні з якої сплачено страхові внески за 2017-2019 роки; 1,11 - коефіцієнт індексації відповідно до постанови КМУ від 22.02.2021 №127; 1,14- коефіцієнт індексації відповідно до постанови КМУ від 16.02.2022 №118; 1,197 - коефіцієнт індексації відповідно до постанови КМУ від 24.02.2023 №168);

12694,73 грн з 01.03.2024 - з розрахунку 7763,17*1,11*1,14*1,197*1,0796, де 7763,17 - показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні з якої сплачено страхові внески за 2017-2019 роки; 1,11 - коефіцієнт індексації відповідно до постанови КМУ від 22.02.2021 №127; 1,14- коефіцієнт індексації відповідно до постанови КМУ від 16.02.2022 №118; 1,197 - коефіцієнт індексації відповідно до постанови КМУ від 24.02.2023 №168.

Однак, судом встановлено, що постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 19.02.2025 у справі № 200/3988/24, з урахуванням ухвали Першого апеляційного адміністративного суду від 30.06.2025 у справі № 200/3988/24, зокрема, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснити з 17.12.2023 індексацію пенсії ОСОБА_1 із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,197, з 01.03.2024 здійснити індексацію пенсії ОСОБА_1 із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,0796 та у зв'язку з цим провести перерахунок та виплату пенсії, починаючи з 17.12.2023 та позовні вимоги ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області в частині визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії за період з 01.03.2021 по 16.12.2023 залишено без розгляду.

Отже, враховуючи резолютивну частину постанови Першого апеляційного адміністративного суду від 19.02.2025 у справі № 200/3988/24, з урахуванням ухвали Першого апеляційного адміністративного суду від 30.06.2025, доводи заявника щодо врахування коефіцієнтів індексації відповідно до постанови КМУ від 22.02.2021 №127 та постанови КМУ від 16.02.2022 №118 суд не приймає, оскільки наведеною поставною позовні вимоги в частині визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії за період з 01.03.2021 по 16.12.2023 залишено без розгляду та судом не вирішувались.

Відповідачем зазначено, що на виконання вказаної постанови Першого апеляційного адміністративного суду від 19.02.2025 у справі № 200/3988/24 відповідачем було проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 17.12.2023.

Розмір пенсії до проведеного перерахунку складав:

- з 17.12.2023 - 19202,41 грн;

- з 01.03.2025 - 21032,54 грн.

Розмір пенсії після проведеного перерахунку на виконання постанови складає:

- з 17.12.2023 - 20930,00 грн;

- з 01.03.2025 - 20477,22 грн.

Також зазначено, що в результаті проведення перерахунку пенсії із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, середній заробіток збільшений на коефіцієнт склав 9292,51 грн (7763,17 грн х 1,197 х 1,0796).

Проте, перевіряючи наведений розрахунок, суд зауважує, що 7763,17 грн х 1,197 х 1,0796 складатиме 10 032,20, а не як помилково зазначено відповідачем - 9292,51.

До того ж, відповідачем надано розрахунки середнього заробітку позивача, з яких вбачається, що в 2023 році застосовано середній заробіток за 3 попередні роки - 9292,51 за (2017-2019 роки), в 2024 році застосовано середній заробіток за 3 попередні роки - 8381,12 за (2017-2019 роки).

Разом з тим, з урахуванням резолютивної частини Першого апеляційного адміністративного суду від 19.02.2025 у справі № 200/3988/24, в межах даної справи проіндексований показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні з якої сплачено страхові внески повинен визначатись наступним чином:

-у 2023 році: 7763,17 х 1,197 - коефіцієнт індексації відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році», що складає 9292,51 (7763,17 грн х 1,197);

-у 2024 році: 7763,17 х 1,197 х 1,0796 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» та постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2024 №185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році», що складає 10 032,20 (7763,17 х 1,197 х 1,0796).

Вказане свідчить про неналежне виконання відповідачем судового рішення.

Дослідивши заяву про зобов'язання подати звіт про виконання судового рішення з метою забезпечення реалізації конституційного принципу обов'язковості судових рішень, суд приходить до висновку про необхідність зобов'язання відповідача подати звіт про виконання судового рішення щодо послідовних та регулярних дій, які б свідчили про бажання суб'єкта владних повноважень реалізувати свій обов'язок стосовно виконання судового рішення в найкоротші строки.

У відповідності до ч. 3 ст. 382-1 КАС України встановлений судом строк для подання звіту про виконання судового рішення має бути достатнім для його підготовки. Достатнім є строк, який становить не менше десяти календарних днів з дня отримання суб'єктом владних повноважень відповідної ухвали та не перевищує трьох місяців.

Суд вважає, що 60 календарних днів, з моменту отримання даної ухвали, є достатнім для відповідача строком для подання звіту про виконання судового рішення.

Керуючись статтями 248, 382, 382-1, 382-2, 382-3 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

Заяву представника ОСОБА_1 про зобов'язання подати звіт про виконання судового рішення - задовольнити.

Встановити Головному управлінню Пенсійного фонду України в Донецькій області строк, який становить 60 календарних днів, з моменту отримання даної ухвали, для подання звіту про виконання постанови Першого апеляційного адміністративного суду від 19.02.2025 у справі № 200/3988/24.

Роз'яснити Головному управлінню Пенсійного фонду України в Донецькій області, що звіт про виконання судового рішення повинен подаватися до суду з дотриманням вимог визначених частинами другою та третьою статті 382-2 Кодексу адміністративного судочинства України.

Копію ухвали суду надіслати учасникам справи.

Ухвала суду набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню не підлягає. Заперечення на ухвалу суду можуть бути включені до апеляційної скарги на судове рішення, передбачене частиною першою статті 382-3 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя А.С. Зеленов