Рішення від 27.11.2025 по справі 922/3125/25

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

8-й під'їзд, Держпром, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022

тел. приймальня (057) 705-14-14, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"27" листопада 2025 р. м. ХарківСправа № 922/3125/25

Господарський суд Харківської області у складі:

судді Погорелової О.В

при секретарі судового засідання Федоровій К.О.

розглянувши в порядку загального позовного провадження справу

за позовом Керівника Лозівської окружної прокуратури Харківської області, м. Лозова в інтересах держави, в особі Златопільської міської ради Харківської області, м. Златопіль

до Товариства з обмеженою відповідальністю "Пласті.Ко", м. Харків

про стягнення коштів

за участю представників учасників справи:

прокурор - Пескова Ю.В.

позивача - не з'явився

відповідача - Побережний О.П.,

ВСТАНОВИВ:

Керівник Лозівської окружної прокуратури Харківської області (прокурор) звернувся до Господарського суду Харківської області в інтересах держави в особі Златопільської міської ради Харківської області (позивач) з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Пласті.Ко" (відповідач) в якому просить суд стягнути з відповідача на користь Златопільської міської ради Харківської області заборгованість з орендної плати за користування земельною ділянкою з кадастровим номером 6311500000:06:002:0002, розташованої за адресою: Харківська область, м. Златопіль, вул. Дорожня, буд. 3 у розмірі 1 419 714,03 грн. Витрати по оплаті судового збору прокурор просить суд покласти на відповідача.

Ухвалою суду від 05.09.2025 позовна заява була прийнята до розгляду, відкрито провадження у справі, постановлено про розгляд справи за правилами загального позовного провадження.

Процесуальний рух справи відображено у відповідних ухвалах суду.

13.11.2025 до суду від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому він проти позову заперечує та просить суд відмовити у його задоволенні у повному обсязі. В обґрунтування заперечень проти позову відповідач вказує на те, що Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо дії норм на період дії воєнного стану", який набрав чинності 17.03.2022, внесено зміни до пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ "Перехідні положення" ПК України, зокрема, вказаний пункт доповнено підпунктом 69.14 відповідно до якого тимчасово, на період з 1 березня 2022 року по 31 грудня року, наступного за роком, у якому припинено або скасовано воєнний, надзвичайний стан, не нараховується та не сплачується плата за землю (земельний податок та орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності) за земельні ділянки (земельні частки (паї), що розташовані на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії, або на територіях, тимчасово окупованих збройними формуваннями Російської Федерації, та перебувають у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди, фізичних або юридичних осіб, а також за земельні ділянки (земельні частки (паї), визначені обласними військовими адміністраціями як засмічені вибухонебезпечними предметами та/або на яких наявні фортифікаційні споруди. Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих збройними формуваннями Російської Федерації, визначається Кабінетом Міністрів України. Постановою Кабінету Міністрів України від 06.12.2022 №1364 "Деякі питання формування переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією" установлено, що перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією (в подальшому - Перелік), затверджується Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій за формою згідно з додатком за погодженням з Міністерством оборони на підставі пропозицій відповідних обласних, Київської міської військових адміністрацій. Вказана постанова набрала чинності 25.12.2022. Відповідно до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України 22.12.2022 №309, вся територія Лозівського району Харківської області належала до території можливих бойових дій з 24.02.2022. При цьому дата припинення можливості бойових дій не визначена. Вказаний перелік втратив чинність лише 20.03.2025, з прийняттям Наказу Міністерства розвитку громад та територій України 28.02.2025 №376, зареєстрований у Міністерстві юстиції України 11.03.2025 за №380/43786.

В подальшому, Законом України від 11.04.2023 "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо звільнення від сплати екологічного податку, плати за землю та податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за знищене чи пошкоджене нерухоме майно", який набрав чинності 06.05.2023, внесено зміни до підпункту 69.14 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ "Перехідні положення" ПК України, зокрема абзац перший та другий вказаного пункту встановлює наступне: за період з 1 січня 2022 року до 31 грудня 2022 року не нараховується та не сплачується плата за землю (земельний податок та орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності) за земельні ділянки (земельні частки (паї), що розташовані на територіях активних бойових дій або на тимчасово окупованих Російською Федерацією територіях України, та перебувають у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди, фізичних осіб. Починаючи з 1 січня 2023 року, за земельні ділянки (земельні частки (паї), що розташовані на територіях активних бойових дій або на тимчасово окупованих Російською Федерацією територіях України, які включені до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, плата за землю (земельний податок та орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності) не нараховується та не сплачується за період з першого числа місяця, в якому було визначено щодо відповідних територій дату початку активних бойових дій або тимчасової окупації, до останнього числа місяця, в якому було завершено активні бойові дії або тимчасова окупація на відповідній території.

Отже, аналіз підпункту 69.14 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ "Перехідні положення" ПК України в редакції чинній до 06.05.2023, Постанови Кабінету Міністрів України від 06.12.2022 №1364 , Наказу Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22.12.2022 №309, дає підстави дійти висновку, що за період з 1 березня 2022 року по 06 травня 2023 року відповідачу не нараховується та останнім не сплачується плата за землю (орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності) за земельні ділянки.

Крім того, як вказує відповідач, визначення нормативної грошової оцінки землі за попередні періоди шляхом ділення нормативної грошової оцінки землі 2025 року на коефіцієнт індексації за попередні відповідні періоди, суперечить нормам чинного законодавства. З матеріалів справи слідує, що на момент підписання договору оренди, нормативна грошова оцінка землі становила 861 256, 30 грн, станом на 2025 рік - 7 870 472,97 грн, що свідчить про те, що нормативна грошова оцінка зазнала змін у цей період, і в такому разі не можливо вирахувати нормативну грошову оцінку спірної ділянки за попередні роки шляхом ділення розміру нормативної грошової оцінки за 2025 рік на відповідні коефіцієнти індексації за попередні роки. В матеріалах відсутні докази проведення нормативної грошової оцінки земельної ділянки за спірні періоди (2021-2025 роки) та відсутня технічна документація про проведення нормативної грошової оцінки землі за ці періоди. За таких обставин, використання прокурором під час розрахунку нормативної грошової оцінки спірної земельної ділянки за попередні роки витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 25.02.2025 НВ-6300468502025 є помилковим та безпідставним. Відсутність у матеріалах справи нормативної грошової оцінки земельної ділянки за спірні періоди, свідчить що міською радою не проводилась нормативна грошова оцінка спірної земельної ділянки до 2025 року. З урахування того, що позивачем не надано технічної документації про нормативну грошову оцінку за спірні періоди, застосуванню підлягає нормативна грошова оцінка землі, визначена на день підписання договору оренди з урахуванням коефіцієнтів індексації за відповідні періоди шляхом множення. Крім того, у своєму розрахунку міська рада проводить розрахунок з моменту укладання акту приймання передачі - 06.04.2023, а не з моменту державної реєстрації нерухомого майна - 19.04.2023, що свідчить на хибність розрахунків зроблених міською радою, адже право власності на нерухоме майно виникає з моменту його державної реєстрації.

18.11.2025 до суду від прокурора надійшла відповідь на відзив, в якій прокурор зазначає, що відповідно до абз. 2 підпункту 69.14 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX Перехідні положення ПК України (в редакції Закону № 2260-IX від 12.05.2022) відповідний перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих збройними формуваннями Російської Федерації мав бути визначений безпосередньо Кабінетом Міністрів України. За фактичної відсутності рішення Кабінету Міністрів України про визначення переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих збройними формуваннями Російської Федерації, зазначена норма в цілому не може бути застосована у спірних правовідносинах щодо права відповідача на звільнення від нарахування та сплати орендної плати за земельну ділянку комунальної власності, оскільки відсутні належні докази (рішення Кабінету Міністрів України) щодо віднесення спірної земельної ділянки до територій, на яких ведуться (велися) бойові дії, або до територій, тимчасово окупованих збройними формуваннями Російської Федерації. Лише із прийняттям Закону № 3050 від 11.04.2023, яким викладено у новій редакції норму ст. 69.14 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX Перехідні положення ПК України (набрав законної сили 06.05.2023), визначений згідно з наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22.12.2022 № 309 перелік набув статусу легітимного, оскільки згідно з абзацом 4 зазначеної норми законодавець надав Кабінету Міністрів України повноваження щодо встановлення порядку визначення переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією. Отже, у ТОВ "Пласті.Ко" відсутні підстави для звільнення від сплати орендної плати за період вказаний представником відповідача (з 01.03.2022 по 06.05.2023).

Рішенням Первомайської міської ради Харківської області №160-11/7 від 28.04.2016 "Про затвердження нормативної грошової оцінки земель у межах території м. Первомайський Харківської області" затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель м. Первомайський (наразі м. Златопіль). Пунктом 2 цього рішення введено в дію грошову оцінку земель м. Первомайський з 01.01.2017. Пунктом 3 цього рішення вказано про те, щоб зобов'язати землекористувачів до 01.03.2017 внести зміни до діючих договорів оренди землі в частині орендної плати шляхом укладання додаткових угод. Пунктом 4 цього рішення вказано про те, що землевласникам та землекористувачам до 01.03.2017 року внести зміни в розрахунок земельного податку на підставі витягу з технічної документації нормативної грошової оцінки. Отже, з 01.01.2017 діє нова нормативна грошова оцінка спірної земельної ділянки. Відповідно до витягу № НВ-6300468502025 із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок нормативна грошова оцінка земельної ділянки з кадастровим номером 6311500000:06:002:0002 станом на 25.02.2025 площею 3,2861 га становила 7 870 472,97 грн. Державною службою України з питань геодезії, картографії та кадастру на сайті за посиланням: https://land.gov.ua розміщено інформацію щодо коефіцієнту індексації по рокам. Розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки із кадастровим номером 6311500000:06:002:0002 площею 3,2861 га з урахуванням індексації її вартості становить: 2024 рік - 7 027 208,01 грн, 2023 рік - 6 686 211,24 грн, 2022 рік - 5 814 096,73 грн, 2021 рік - 5 285 542,48 грн, 2020 рік - 5 285 542,48 грн, 2019 рік - 5 285 542,48 грн. Так вирахувано нормативну грошову оцінку спірної ділянки за попередні роки шляхом ділення розміру нормативної грошової оцінки за 2025 рік (7 870 472,97 грн) на відповідні коефіцієнти індексації за попередні роки, оскільки саме вони змінювалися у спірний період. Правильність здійсненого розрахунку підтверджено інформацією відділу № 6 управління забезпечення реалізації державної політики у сфері земельних відносин Головного Управління Держгеокадастру у Харківській області від 14.11.2025.

18.11.2025 до суду від позивача надійшла відповідь на відзив, в якій позивач вказує на те, що рішенням Первомайської міської ради від 29.01.2015 №1168-67/6 "Про податок на майно в частині плати за землю" затверджено Положення про податок на майно (в частині плати за землю) на території Первомайської міської ради Харківської області та розміри орендної плати за користування земельними ділянками в м. Первомайський. Так, згідно Додатка 2 до цього рішення, орендна плата для земель із цільовим призначенням "землі промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення" (код 11.02) становить 6% від нормативної грошової оцінки землі. Також, рішенням Первомайської міської ради від 24.06.2021 №287-14/8 "Про затвердження Положення про порядок визначення розмірів орендної плати при укладанні договорів оренди землі на території Первомайської міської територіальної громади" визначено, що орендна плата для земель із цільовим призначенням "землі промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення" (код 11.02 - землі для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель і споруд підприємств переробної, машинобудівельної та іншої промисловості) становить 6% від нормативної грошової оцінки землі. Умовами договору оренди землі від 18.10.2011 безпосередньо передбачені випадки перегляду розміру орендної плати, зокрема, у разі зміни розмірів орендної плати, підвищенні цін, тарифів (п. 9 "б"); внаслідок інфляції - щорічно (п. 9 "в"); в інших випадках, передбачених законом (п. 9 "д"). Рішенням Первомайської міської ради Харківської області №160-11/7 від 28.04.2016 "Про затвердження нормативної грошової оцінки земель у межах території м. Первомайський Харківської області" затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель м. Первомайський (наразі м. Златопіль). Пунктом 2 цього рішення введено в дію грошову оцінку земель м. Первомайський з 01.01.2017. Пунктом 3 цього рішення вказано про те, щоб зобов'язати землекористувачів до 01.03.2017 внести зміни до діючих договорів оренди землі в частині орендної плати шляхом укладання додаткових угод. Пунктом 4 цього рішення вказано про те, що землевласникам та землекористувачам до 01.03.2017 внести зміни в розрахунок земельного податку на підставі витягу з технічної документації нормативної грошової оцінки. Отже, з 01.01.2017 діє нова нормативна грошова оцінка спірної земельної ділянки. Розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки із кадастровим номером 6311500000:06:002:0002 площею 3,2861 га з урахуванням індексації її вартості становить: 2024 рік - 7 027 208,01 грн, 2023 рік - 6 686 211,24 грн, 2022 рік - 5 814 096,73 грн, 2021 рік - 5 285 542,48 грн, 2020 рік - 5 285 542,48 грн, 2019 рік - 5 285 542,48 грн. Правильність здійсненого розрахунку підтверджена інформацією відділу № 6 управління забезпечення реалізації державної політики у сфері земельних відносин ГУ Держгеокадастру у Харківській області від 14.11.2025. Для цілей справляння плати за землю положення підпункту 69.14 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ "Перехідні положення" Податкового кодексу України застосовується тільки перелік територій активних бойових дій та тимчасово окупованих російською федерацією. Отже, у відповідача - ТОВ "Пласті.Ко", відсутні підстави для звільнення від сплати орендної плати.

27.11.2025 до суду від відповідача надійшли заперечення на відповідь на відзив, в яких відповідач, зокрема, вказує на те, що лист Управління забезпечення реалізації державної політики у сфері земельних відносин Відділ № 6 не може вважатися належним і допустимим доказом нормативної грошової оцінки спірної земельної ділянки, оскільки законодавством чітко визначено, які документи можуть бути належним підтвердженням нормативної грошової оцінки земельної ділянки. Відповідний витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки є саме таким документом. Виходячи із чинного законодавства України не вбачається можливості визначення даних про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки в інший спосіб, ніж шляхом оформлення витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, тому необґрунтованими є будь-які розрахунки, зроблені за відсутності такого витягу (зокрема викладеної в листі відповідного органу інформації).

У судовому засіданні 27.11.2025 прокурор підтримав позов у повному обсязі та просив суд його задовольнити.

Присутній у судовому засіданні представник відповідача проти позову заперечував та просив суд відмовити у його задоволенні.

З'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення проти них, всебічно та повно дослідивши матеріали справи та надані учасниками справи докази, заслухавши пояснення прокурора та представника відповідача, суд встановив наступне.

Як вказує прокурор, Лозівською окружною прокуратурою встановлено підстави для вжиття заходів представницького характеру щодо стягнення заборгованості з орендної плати за використання Товариством з обмеженою відповідальністю "Пласті.Ко" (надалі - ТОВ "Пласті.Ко") земельної ділянки з кадастровим номером 6311500000:06:002:0002 за адресою: Харківська область, м. Златопіль, вул. Дорожна, буд.3. Відповідно до інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, 16.02.2021 на нежитлову будівлю літ. "Б-1-3" (майстерня) площею 1668,6 кв.м. по вул. Дорожня, буд. 3 м. Первомайський (наразі - м. Златопіль) Харківської області зареєстроване право власності за ТОВ "Пласті.Ко", відомості внесено на підставі акту приймання-передачі нерухомого майна, серія номер 225, 226, виданий 16.02.2021 (реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна: 1796579763115). Також за ТОВ "Пласті.Ко" 19.04.2023 зареєстровано право власності на нерухоме майно нежитлова будівля літ. "А-3" (адміністративно-побутовий корпус) площею 1184,7 кв.м по вул. Дорожня, буд. 3 м. Первомайський на підставі акту приймання - передачі від 06.04.2023 (реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна 1796555963115).

Зазначені об'єкти нерухомого майна, які перебувають у власності ТОВ "Пласті.Ко", розташовані на земельній ділянці з кадастровим номером 6311500000:06:002:0002, загальною площею 3,2861 га, яка є комунальною власністю територіальної громади Златопільської (колишньої Первомайської) міської ради Харківської області та розташована за адресою: Харківська область м. Златопіль (колишнє місто Первомайський) вул. Дорожня, 3. Згідно відомостей про земельну ділянку, отриманих з Державного земельного кадастру (з сайту за посиланням: https://nks.dzk.gov.ua), державну реєстрацію земельної ділянки здійснено 04.11.2011. Таким чином, земельна ділянка за адресою: Харківська область м. Златопіль вул. Дорожня, 3, сформована як об'єкт цивільних прав 04.11.2011.

Також встановлено, що 19.11.2010 дочірнє підприємство Первомайське спеціалізоване управління "Проммонтаж-72" закритого акціонерного товариства "Проммонтаж-1", відповідно до договору купівлі-продажу комплексу продало ОСОБА_1 та ОСОБА_2 в рівних частках у спільну часткову власність (по 1/2 частці кожному) комплекс, що розташований за адресою: АДРЕСА_1 . Загальна площа комплексу складає 2881,5 кв.м. Комплекс складається з адміністративно-побутового корпусу, літ. "А-3" площею 1203,20 кв.м. та майстерні, літ. "Б-1" площею 1678,30 кв.м. В договорі купівлі-продажу комплексу від 19.11.2010 зазначено, що комплекс розташований на земельній ділянці з кадастровим номером 6311500000:06:002:0002. Реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна - комплексу, відповідно до інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно від 17.02.2025: 406946863115.

Отже, ОСОБА_1 набув право власності на 1/2 частку адміністративно-побутового корпусу літ. "А-3" площею 1203,20 кв.м. (у власності 601,6 кв.м. об'єкту нерухомості) та 1/2 частку майстерні літ. "Б-1" площею 1678,30 кв.м. (у власності 839,15 кв.м. об'єкту нерухомості). ОСОБА_2 набуто право власності на 1/2 частку адміністративно-побутового корпусу літ. "А-3" площею 1203,20 кв.м. (у власності 601,6 кв.м. об'єкту нерухомості) та 1/2 частку майстерні літ. "Б-1" площею 1678,30 кв.м. (у власності 839,15 кв.м. об'єкту нерухомості).

В подальшому, 18.10.2011 Первомайською міською радою з однієї сторони та ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , з іншої сторони, як власниками об'єктів нерухомості, розташованих на земельній ділянці 6311500000:06:002:0002, укладено договір оренди земельної ділянки (надалі - договір оренди). Договір оренди зареєстровано 04.11.2011 у міськрайонному управлінні Держкомзему у м. Первомайський і Первомайському районі Харківської області за №631150004000010.

До договору оренди складено акт прийому-передачі від 04.11.2011, відповідно до якого, Первомайська міська рада Харківської області передає, а ОСОБА_1 і ОСОБА_2 приймають в оренду строком на 49 років земельну ділянку площею 3,2861 га для реконструкції придбаного комплексу в цех по виробництву кабельної продукції та будівництва складських приміщень за адресою: АДРЕСА_1 .

Відповідно до договору оренди, орендодавець на підставі рішення 14 сесії Первомайської міської ради 6 скликання від 30.06.2011 №201-14\6 "Про затвердження проекту відведення земельної ділянки та надання її в оренду громадянам ОСОБА_1 і ОСОБА_2 " надає, а орендарі приймають в строкове платне користування земельну ділянку для реконструкції придбаного комплексу в цех по виробництву кабельної продукції та будівництва складських приміщень за адресою АДРЕСА_1 . Кадастровий номер 6311500000:06:002:0002 (п. 1 договору оренди). Об'єктом оренди є земельна ділянка площею 3,2861 га (п. 2 договору оренди). На земельній ділянці розташовані об'єкти нерухомості, які є власністю громадян (п. 3 договору оренди). Земельна ділянка, яка передається в оренду немає недоліків, що можуть перешкоджати її ефективному використанню (п. 5 договору оренди). Договір набирає чинності з моменту його підписання сторонами та державної реєстрації і діє на протязі 49 років (п. 6 договору). Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить до введення об'єктів в експлуатацію 861 25,30 грн (п. 4 договору оренди).

Відповідно до п. 7 договору оренди, річна орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі в розмірі: до введення об'єктів до експлуатації 3% від нормативної грошової оцінки землі і становить 25 837,69 грн; після введення об'єктів до експлуатації 6% від нормативної грошової оцінки землі і становить 114 034,35 грн. Місячна орендна плата, відповідно до п. 8 договору оренди, за земельну ділянку вноситься щомісячно: до введення об'єктів до експлуатації у сумі 2 153,14 грн не пізніше 10 числа за звітним місяцем; після введення об'єктів до експлуатації у сумі 9 502,86 грн не пізніше 10 числа за звітним місяцем. Розмір орендної плати переглядається у разі: зміни умов господарювання, передбачених договором; зміни розмірів орендної плати; внаслідок інфляції - щорічно; в інших випадках, передбачених законом (п. 9 договору оренди).

Земельна ділянка площею 3,2861 га передається в оренду з цільовим призначенням для реконструкції придбаного комплексу в цех по виробництву кабельної продукції та будівництва складських приміщень. Категорія земель - землі промисловості (п. 11 договору оренди).

Відповідно до п.п. в п. 17 договору оренди, орендодавець має право вимагати своєчасного внесення орендної плати. Пунктом 20 договору оренди визначено, що орендар зобов'язаний сплачувати орендну плату в строки та розмірах, встановлених цим договором (п.п. б).

Зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір розв'язується у судовому порядку (п. 22 договору). Згідно п. 25 договору дія договору припиняється шляхом його розірвання за взаємною згодою сторін, рішенням суду на вимогу однієї із сторін унаслідок невиконання другою стороною обов'язків, передбачених договором. Розірвання договору оренди землі в односторонньому порядку не допускається (п. 25 договору).

29.01.2015 між ОСОБА_1 , ОСОБА_2 з однієї сторони (іпотекодавці) та ПАТ "ПроКредит Банк" з іншої сторони (іпотекодержатель) укладено договір іпотеки щодо комплексу загальною площею 2881,5 кв.м., що складається з адміністративної будівлі літ. "А-3" площею 1203,20 кв.м. та майстерні літ. "Б-1" площею 1678,30 кв.м., що розташовані по АДРЕСА_1 під суму кредиту 4 400 000 грн.

На замовлення власників нерухомого майна - ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , 22.03.2019 ТОВ "Інвентарбюро" складено висновок щодо технічної можливості виділу об'єкта нерухомого майна №1625/2. Відповідно до висновку, комплекс складається з адміністративно-побутового корпусу, літ. "А-3" площею 1184,7 кв.м. та майстерні, літ. "Б-1-3" площею 1668,6 кв.м. При первинній інвентаризації нежитлова будівля літ. "А-3" (адміністративно-побутовий корпус) площею 1203,20 кв.м. та нежитлова будівля літ. "Б-1" (майстерня) площею 1678,30 кв.м., являли собою окремо розташовані нежитлові будівлі та були інвентаризовані, як окремі будівлі з присвоєнням різних літер. При поточній інвентаризації змінилися: нежитлова будівля літ. "А-3" - загальна площа 1203,2 кв.м. на 1184,7 кв.м (у зв'язку з уточненням лінійних розмірів); нежитлова будівля літ. "Б-1" - загальна площа з 1678,3 кв.м. на 1668,6 кв.м (у зв'язку з уточненням лінійних розмірів та літ. з "Б-1" на "Б-1-3" у зв'язку з уточненням поверховості - основна частина будівлі одноповерхова, а прибудова до основної частини - трьохповерхова). Згідно інструкції "Про порядок проведення технічної інвертарізації об'єктів нерухомого майна", затвердженої наказом Державного комітету будівництва та архітектури та житлової політики України від 24.05.2001 №127 зі змінами та доповненнями, нежитлова будівля літ. "А-3" (адміністративно-побутовий корпус) площею 1184,7 кв.м. та нежитлова будівля літ. "Б-1-3" (майстерня) площею 1668,6 кв.м. підлягають виділу в окремі об'єкти нерухомого майна та державній реєстрації в ДРРП з часткою 1 у праві власності. Склад новоутворених об'єктів нерухомого майна та їх адреси: 1) нежитлова будівля літ. "А-3" (адміністративно-побутовий корпус) загальною площею 1184,7 кв.м. є самостійним об'єктом нерухомого майна за адресою АДРЕСА_1 ; 2) нежитлова будівля літ. "Б-1-3" (майстерня) площею 1668,6 кв.м. є самостійним об'єктом нерухомого майна за адресою АДРЕСА_1 . Також, ТОВ "Інвентарбюро" 22.03.2019 виготовлено технічні паспорти на нежитлову будівлю літ. "А-3" (адміністративно-побутовий корпус) площею 1184,7 кв.м. та нежитлову будівлю літ. "Б-1-3" (майстерня) площею 1668,6 кв.м. У зв'язку з чим, 26.03.2019 розділ щодо об'єкту нерухомого майна з реєстраційним номером 406946863115 щодо комплексу у ДРРП закрито.

В подальшому, відбулися зміни суб'єктів права власності щодо об'єкта нерухомого майна - нежитлова будівля (адміністративно-побутовий корпус) літ. "А-3" площею 1184,7 кв.м., який розташовано на земельній ділянці з кадастровим номером 6311500000:06:002:0002 площею 3,2861 га. Відповідно до наявних в реєстраційній справі ДРРП документів, щодо об'єкту нерухомого майна з реєстраційним номером: 1796555963115 - нежитлової будівлі (адміністративно-побутовий корпус), літ. "А-3" площею 1184,7 кв.м. за адресою: АДРЕСА_1 , ОСОБА_2 , 02.04.2019, відповідно до договору купівлі - продажу передав ОСОБА_1 1/2 частки нежитлової будівлі адміністративно-побутового корпусу, літ. "А-3" площею 1184,7 кв.м. ( ОСОБА_1 став власником нежитлової будівлі (адміністративно-побутовий корпус) літ. "А-3" площею 1184,7 кв.м. в цілому). В подальшому, 21.04.2021 ОСОБА_3 придбав з прилюдних торгів предмет іпотеки - нежитлову будівлю (адміністративно-побутовий корпус), літ. "А-3" площею 1184,7 кв.м. за адресою: м. Первомайський, свідоцтво про право власності посвідчено 27.05.2021 державним нотаріусом Первомайської державної нотаріальної контори Харківської області Мірошніченко О.М., про що внесено відповідні відомості до ДРРП. 06.04.2023 ОСОБА_3 , відповідно до акту прийому - передачі майна, передано ТОВ "Пласті.Ко" нерухоме майно, серед якого і нежитлова будівля, літ. "А-3" площею 1184,7 кв.м., розташована за адресою: АДРЕСА_1 , номер запису про право власності в Реєстрі: 1796555963115 (відомості внесено до ДРРП 19.04.2023, наразі власник майна - ТОВ "Пласті.Ко").

Також відбулися зміни суб'єктів права власності щодо об'єкта нерухомого майна - нежитлової будівлі літ. "Б-1-3" площею 1668,6 кв.м. яке розташовано на земельній ділянці з кадастровим номером 6311500000:06:002:0002 площею 3,2861 га. Відповідно до наявних в реєстраційній справі ДРРП документів, щодо об'єкту нерухомого майна з реєстраційним номером: 1796579763115 - нежитлової будівлі (майстерня), літ. "Б-1-3" площею 1668,6 кв.м. за адресою: АДРЕСА_1 , ОСОБА_1 , 02.04.2019, відповідно до договору купівлі - продажу передав ОСОБА_2 1/2 частки нежитлової будівлі літ. "Б-1-3" площею 1668,6 кв.м. ( ОСОБА_2 став власником нежитлової будівлі літ. "Б-1-3" площею 1668,6 кв.м. в цілому). В подальшому, на підставі акту приймання - передачі нерухомого майна від 16.02.2021, ОСОБА_2 , як засновником ТОВ "Пласті.Ко" внесено до статутного капіталу товариства нерухоме майно, у якості вкладу у статутний капітал, а саме: нежитлову будівлю літ. "Б-1-3" (майстерня) площею 1668,6 кв.м., яка розташована за адресою м. Первомайський вул. Дорожня, буд. 3, про що внесено відомості до ДРРП, власник майна - ТОВ "Пласті.Ко").

На цей час власником нерухомого майна - нежитлова будівля (адміністративно-побутовий корпус) літ. "А-3" площею 1184,7 кв.м. та нежитлова будівля (майстерня) літ. "Б-1-3" площею 1668,6 кв.м. (реєстраційний номер в ДРРП: 1796555963115 та 1796579763115) є ТОВ "Пласті.Ко". Таким чином, ТОВ "Пласті.Ко" як власник нерухомого майна, розташованого на земельній ділянці з кадастровим номером 6311500000:06:002:0002 площею 3,2861 га, повинно сплачувати орендну плату за використання земельної ділянки відповідно до договору оренди землі від 18.10.2011.

Рішенням Первомайської міської ради від 29.01.2015 №1168-67/6 "Про податок на майно в частині плати за землю" затверджено Положення про податок на майно (в частині плати за землю) на території Первомайської міської ради Харківської області та розміри орендної плати за користування земельними ділянками в м. Первомайський. Згідно Додатка 2 до цього рішення, орендна плата для земель із цільовим призначенням "землі промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення" (код 11.02) становить 6% від нормативної грошової оцінки землі.

Рішенням Первомайської міської ради від 24.06.2021 №287-14/8 "Про затвердження Положення про порядок визначення розмірів орендної плати при укладанні договорів оренди землі на території Первомайської міської територіальної громади" визначено, що орендна плата для земель із цільовим призначенням "землі промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення" (код 11.02 - землі для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель і споруд підприємств переробної, машинобудівельної та іншої промисловості) становить 6 % від нормативної грошової оцінки землі.

Відповідно до наданих виконавчим комітетом Златопільської міської ради довідок про рух коштів з 16.02.2021 по 01.09.2025, ТОВ «Пласті.Ко» сплачувало до бюджету Златопільської (Первомайської) міської територіальної громади кошти у вигляді податку на нерухоме майно. Однак орендну плату за використання земельної ділянки з кадастровим номером 6311500000:06:002:0002 площею 3,2861 га, на якій це майно розміщене, не сплачено.

Окружною прокуратурою листами від 23.01.2024 за № 61/264 вих 25, 17.02.2025 № 61/2-563 вих -25, від 10.06.2025 № 61/2-197 вих 25 та 28.07.2025 № 61/2-2633 вих 25 повідомлено про виявлені порушення, а саме наявну заборгованість за використання земельної ділянки з кадастровим номером 6311500000:06:002:0002, Златопільську міську раду.

Виконавчим комітетом Златопільської міської ради листом від 06.02.2025 № 01-32/433 повідомлено прокуратуру, що на земельну ділянку з кадастровим номером 6311500000:06:002:0002 площею 3,2861 га укладено договір оренди землі від 18.10.2011 з ОСОБА_1 та ОСОБА_2 . На земельній ділянці розміщені об'єкти нерухомого майна нерухомого майна: нежитлова будівля (адміністративно-побутовий корпус) літ. "А-3" площею 1184,7 кв.м. та нежитлова будівля (майстерня) літ. "Б-1-3" площею 1668,6 кв.м. Власники вказаного нерухомого майна та відповідних часток у праві власності постійно змінювалися, у зв'язку з чим проведена робота з усіма власниками майна: ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 та ТОВ "Пласті.Ко" - міською радою на їх адресу направлялися листи щодо порушення законодавства про плату за землю при використанні земельної ділянки з кадастровим номером 6311500000:06:002:0002, сплати орендної плати, внесення змін до договору оренди щодо сторін договору та розміру орендної плати, тощо. Водночас, листи власника земельної ділянки - Златопільської міської ради, адресовані ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 та ТОВ "Пласті.Ко", які користуються спірною земельною ділянкою з кадастровим номером 6311500000:06:002:0002 площею 3,2861 га, останніми залишено поза увагою.

Відповідно до інформації виконавчого комітету Златопільської міської ради від 25.02.2025 №01-35/678 повідомлено прокуратуру, що договір оренди землі щодо земельної ділянки з кадастровим номером 6311500000:06:002:0002 площею 3,2861 га укладено 18.10.2011 з ОСОБА_1 та ОСОБА_2 . Відповідно до п. 3 договору оренди на земельній ділянці на момент укладення цього договору оренди розташовані об'єкти нерухомого майна, що перебувають у власності вищевказаних громадян. Відповідно до п.6 договору оренди, термін дії договору складає 49 років. На земельній ділянці розміщені об'єкти нерухомого майна нерухомого майна: нежитлова будівля (адміністративно-побутовий корпус) літ. "А-3" площею 1184,7 кв.м. та нежитлова будівля (майстерня) літ. "Б-1-3" площею 1668,6 кв.м., власником якого є ТОВ "Пласті.Ко". Міською радою 24.03.2025 на адресу керівника ТОВ "Пласті.Ко" направлено лист з додатковою угодою до договору оренди землі від 18.10.2011 про зміну сторони, який повернувся до міськради без відповіді за закінченням строку зберігання у поштовому відділенні. Відповідно до інформації виконавчого комітету Златопільської міської ради від 23.06.2025 №01-32/2165 міською радою направлялися листи на адресу ОСОБА_3 та ТОВ "Пласті.Ко" про необхідність сплати орендної плати за використання земельної ділянки з кадастровим номером 6311500000:06:002:0002 та оформлення ТОВ "Пласті.Ко" права оренди на вказану земельну ділянку.

Відповідно до інформації виконавчого комітету Златопільської міської ради від 06.08.2025 №01-32/2765 міською радою (головним спеціалістом відділу архітектури, будівництва та земельних відносин виконавчого комітету Златопільської міської ради) здійснено розрахунок розміру не отриманої орендної плати, яку має сплатити ТОВ "Пласті.Ко" за період фактичного володіння товариством на праві власності нерухомим майном: нежитловою будівлею (майстерня) літ. "Б-1-3" площею 1668,6 кв.м. та нежитловою будівлею (адміністративно - побутовий комплекс) літ. "А-3" площею 1184,7 кв.м., відповідно до умов договору оренди землі від 18.10.2011.

Відповідно до розрахунку № 04/08-25-П, розмір не отриманої орендної плати від ТОВ "Пласті.Ко" за період з 16.02.2021 по 31.07.2025 (період фактичного володіння товариством нерухомим майном - нежитловою будівлею (майстерня) літ. "Б-1-3" площею 1668, 6 кв.м) склав 1 007 865,25 грн. Відповідно до розрахунку № 05/08-25-П-2, ТОВ "Пласті.Ко" за період з 06.04.2023 по 31.07.2025 (період фактичного володіння товариством нерухомим майном - нежитловою будівлею (адміністративно-побутовим корпусом) літ. "А-3" площею 1184,7 кв.м) не сплачено орендну плату в сумі 411 848,78 грн.

З огляду на викладене, з ТОВ "Пласті.Ко" на користь місцевого бюджету Златопільської міської ради необхідно стягнути заборгованість з орендної плати за користування земельною ділянкою 6311500000:06:002:0002 в загальній сумі 1 419 714,03 грн.

Вказані обставини, на думку прокурора, свідчать про порушення прав держави та охоронюваних законом інтересів і є підставою для їх захисту у судовому порядку, у зв'язку з чим прокурор звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи правову кваліфікацію викладеним обставинам справи, з урахуванням фактичних та правових підстав позовних вимог і заперечень проти них, суд виходить з наступного.

Відповідно до частини 1 статті 11 ЦК України цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини.

Відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, Законом України "Про оренду землі", іншими законами України та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди.

Згідно ст. 377 ЦК України, до особи, яка набула право власності на об'єкт нерухомого майна (житловий будинок (крім багатоквартирного), іншу будівлю або споруду), об'єкт незавершеного будівництва, право власності на який зареєстровано у визначеному законом порядку, або частку у праві спільної власності на такий об'єкт, одночасно переходить право власності (частка у праві спільної власності) або право користування земельною ділянкою, на якій розміщений такий об'єкт, без зміни її цільового призначення в обсязі та на умовах, встановлених для відчужувача (попереднього власника) такого об'єкта, у порядку та на умовах, визначених Земельним кодексом України.

Згідно ст. 120 Земельного кодексу України, у разі набуття права власності на об'єкт нерухомого майна (жилий будинок (крім багатоквартирного), іншу будівлю або споруду), об'єкт незавершеного будівництва, розміщений на земельній ділянці (крім земель державної, комунальної власності), право власності на таку земельну ділянку одночасно переходить від відчужувача (попереднього власника) такого об'єкта до набувача такого об'єкта без зміни її цільового призначення. У разі якщо відчужувачу (попередньому власнику) такого об'єкта належала частка у праві спільної власності на земельну ділянку, до набувача цього об'єкта переходить право власності на таку частку. При вчиненні правочину, що передбачає перехід права власності на зазначений об'єкт, мають дотримуватися вимоги частини шістнадцятої цієї статті.

Згідно ч. 3 ст. 7 Закону України "Про оренду землі", у разі набуття права власності на об'єкт нерухомого майна (житловий будинок (крім багатоквартирного), іншу будівлю або споруду), об'єкт незавершеного будівництва, розміщений на земельній ділянці, що перебуває у користуванні відчужувача (попереднього власника) такого об'єкта на праві оренди, до набувача такого об'єкта одночасно переходить право оренди земельної ділянки, на якій розміщений такий об'єкт, в обсязі та на умовах, встановлених для відчужувача (попереднього власника) зазначеного об'єкта, розміщеного на земельній ділянці, крім випадків, визначених частиною четвертою цією статті, а також з урахуванням вимог частини шістнадцятої статті 120 Земельного кодексу України. Волевиявлення орендодавця, відчужувача (попереднього власника), набувача такого об'єкта та внесення змін до договору оренди із зазначенням нового орендаря земельної ділянки не вимагаються.

Статтею 93 Земельного кодексу України передбачено, що право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності.

Статтями 1, 13 Закону України "Про оренду землі" визначено, що оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності. Договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

Однією з істотних умов договору оренди є орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, способу та умов розрахунків, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату (стаття 15 Закону України "Про оренду землі").

Відповідно до статті 21 Закону України "Про оренду землі" орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди землі. Розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).

Згідно зі статтею 24 Закону України "Про оренду землі" орендодавець має право вимагати від орендаря, зокрема, своєчасного внесення орендної плати.

Статтею 626 ЦК України визначено, що договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків. Відповідно до статті 629 ЦК України, договір є обов'язковим для виконання сторонами.

Підпунктом 14.1.136 пункту 14.1 статті 14 ПК України передбачено, що орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності - обов'язковий платіж, що його орендар вносить орендодавцю за користування земельною ділянкою.

Відповідно до підпункту 14.1.147 пункту 14.1 статті 14 ПК України плата за землю - це загальнодержавний податок, який справляється у формі земельного податку й орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.

Для визначення розміру орендної плати за землі державної та комунальної власності базою для обрахунку є нормативна грошова оцінка земельних ділянок.

Порядок проведення нормативної грошової оцінки земельних ділянок встановлено Законом України "Про оцінку земель".

Відповідно до частини 5 статті 5 Закону України "Про оцінку земель" нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується, зокрема, для визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.

Статтею 13 Закону України "Про оцінку земель" встановлено випадки обов'язкового проведення грошової оцінки земельних ділянок.

Відповідно до абз. 2 ч. 1 ст. 13 Закону України "Про оцінку земель" нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться у разі, зокрема, визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.

Згідно з частиною 1 статті 15 Закону України "Про оцінку земель" підставою для проведення оцінки земель (бонітування ґрунтів та нормативної грошової оцінки земельних ділянок) є рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування.

За змістом статті 18 Закону України "Про оцінку земель" нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться відповідно до норм, правил, а також інших нормативно-правових актів на землях усіх категорій та форм власності.

Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться: розташованих у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення - не рідше ніж один раз на 5-7 років; розташованих за межами населених пунктів земельних ділянок сільськогосподарського призначення - не рідше ніж один раз на 5-7 років, а несільськогосподарського призначення - не рідше ніж один раз на 7- 10 років.

Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться юридичними особами, які є розробниками документації із землеустрою відповідно до Закону України "Про землеустрій".

Порядок затвердження технічної документації з оцінки земель визначений ст.23 Закону України "Про оцінку земель".

Частинами 1, 3 та 4 цієї статті передбачено, що технічна документація з бонітування ґрунтів та нормативної грошової оцінки земельних ділянок затверджується відповідною сільською, селищною, міською радою. Протягом місяця з дня надходження технічної документації з бонітування ґрунтів, нормативної грошової оцінки відповідна сільська, селищна, міська рада розглядає та приймає рішення про затвердження або відмову в затвердженні такої технічної документації. Витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки видається органами, що здійснюють ведення Державного земельного кадастру. Рішення рад, зазначених у цій статті, щодо технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок набирають чинності у строки, встановлені відповідно до п.271.2 ст. 271 ПК України.

Пунктом 271.2 статті 271 ПК України унормовано, що рішення рад щодо нормативної грошової оцінки земельних ділянок офіційно оприлюднюється відповідним органом місцевого самоврядування до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосування нормативної грошової оцінки земель або змін (плановий період). В іншому разі норми відповідних рішень застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим періодом.

Велика Палата Верховного Суду у постанові від 05.06.2024 у справі №914/2848/22 виснувала, що нормативна грошова оцінка земель встановлюється шляхом затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок, яка здійснюється відповідною сільською, селищною, міською радою. Зазначене імперативне регулювання унеможливлює встановлення нормативної грошової оцінки земельних ділянок договором, зокрема договором між органом місцевого самоврядування і орендарем.

Водночас, обов'язковість урахування нормативної грошової оцінки земельної ділянки державної та комунальної власності під час визначення розміру орендної плати встановлена законом (абз. 2 ч. 1 ст. 13 Закону України "Про оцінку земель"). Отже, у разі зміни нормативної грошової оцінки земельної ділянки державної та комунальної власності змінюється також розмір орендної плати. Зазначене відповідає положенням ч. 2 ст. 632 ЦК України, відповідно до якої зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом.

Отже, з моменту початку застосування, відповідно до п. 271.2 ст. 271 ПК України, нового розміру нормативної грошової оцінки земельних ділянок державної та комунальної власності автоматично змінюються і права та обов'язки сторін договору оренди в частині розміру орендної плати, якщо він визначений у відсотковому співвідношенні до нормативної грошової оцінки. Подібна правова позиція також викладена у постанові Верховного Суду від 16.09.2024 у справі №911/1583/23.

При цьому Велика Палата Верховного Суду зауважила, що задоволення позовної вимоги про визнання укладеною спірної додаткової угоди про внесення змін до договору оренди земельної ділянки державної або комунальної власності, які пов'язані тільки зі зміною нормативної грошової оцінки земельної ділянки, не приведе до захисту прав чи інтересів позивача, оскільки судове рішення про визнання укладеною спірної додаткової угоди не матиме наслідком стягнення з відповідача орендної плати відповідно до зміненого розміру нормативної грошової оцінки земельної ділянки (п. 106 постанови).

Орендодавець у випадку зміни розміру орендної плати у зв'язку зі зміною нормативної грошової оцінки земельної ділянки державної чи комунальної власності вправі вимагати від орендаря сплати орендної плати у зміненому розмірі, в тому числі і шляхом звернення до суду з позовом про стягнення спірної суми (п. 109 постанови).

У пункті 110 постанови Велика Палата Верховного Суду виснувала, що належному способу захисту орендодавця у такому випадку відповідає позовна вимога про стягнення орендної плати, не сплаченої орендарем. Водночас несплачена орендна плата підлягає стягненню за весь період прострочення з моменту початку застосування відповідно до пункту 271.2 статті 271 ПК України рішення ради щодо зміни розміру нормативної грошової оцінки земельних ділянок державної та комунальної власності.

Суд зазначає, що нормативно грошова оцінка земельної ділянки, яка є основою для визначення розміру орендної плати для земель державної і комунальної власності, відповідно до ч. 2 ст. 20 та ч. 3 ст. 23 Закону України "Про оцінку земель" оформлюється як витяг з технічної документації про нормативно-грошову оцінку землі, який видається центральним органом виконавчої влади.

Згідно з наявним у матеріалах справи витягом з нормативної грошової оцінки земельної ділянки № НВ-6300468502025 нормативна грошова оцінка земельної ділянки з кадастровим номером 6311500000:06:002:0002 станом на 25.02.2025 становить 7 870 472,97 грн.

Положеннями пункту 289.1 ст.289 ПК України передбачено, що для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до законодавства.

Відповідно до п. 289.3. ст. 289 ПК України центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, обласні, Київська та Севастопольська міські державні адміністрації не пізніше 15 січня поточного року забезпечують інформування центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, і власників землі та землекористувачів про щорічну індексацію нормативної грошової оцінки земель.

Державною службою України з питань геодезії, картографії та кадастру на сайті за посиланням: https://land.gov.ua, розміщено інформацію щодо коефіцієнту індексації по рокам. Так, коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель у розрізі років становить: 2019 рік - 1,0; 2020 рік - 1,0; 2021 рік - 1,0 (для сільськогосподарських угідь (рілля, багаторічні насадження, сіножаті, пасовища та перелоги) та 1,1 (для земель несільськогосподарського призначення); 2022 рік - 1,0 (для сільськогосподарських угідь (рілля, багаторічні насадження, сіножаті, пасовища та перелоги) та 1,15 (для земель і земельних ділянок (крім сільськогосподарських угідь), 2023 рік - 1,051 (зазначений коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель застосовується для всіх категорій земель і видів земельних угідь), за 2024 рік становить 1,12 (зазначений коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель застосовується для всіх категорій земель і видів земельних угідь).

Відповідно до п. 289.2 ст. 289 ПК України коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель застосовується кумулятивно залежно від дати проведення нормативної грошової оцінки земель, зазначеної в технічній документації з нормативної грошової оцінки земель та земельних ділянок.

З урахуванням наведеного, розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки із кадастровим номером 6311500000:06:002:0002 площею 3,2861 га з урахуванням індексації її вартості становить: 2024 рік - 7 027 208,01 грн, 2023 рік - 6 686 211,24 грн, 2022 рік - 5 814 096,73 грн, 2021 рік - 5 285 542,48 грн.

Прокурором до суду наданий лист Відділу №6 Управління забезпечення реалізації державної політики у сфері земельних відносин ГУ Держгеокадастру у Харківській області (вих.номер 18-20-0.25,6-2887/327-25 від 14.11.2025), відповідно до якого нормативна грошова оцінка земельної ділянки, за кадастровим номером 6311500000:06:002:0002, площею 3,2861 га, за цільовим призначенням - для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості, станом на 01.01.2019, складає 5 285 542,48 грн, на 01.01.2020 - 5 285 542,48 грн, на 01.01.2021 - 5 285 542,48 грн, на 01.01.2022 - 5 814 096,73 грн, на 01.01.2023 - 6 686 211,24 грн, на 01.01.2024 - 7 027 208,01 грн.

Велика Палата Верховного Суду у постанові від 09.11.2021 у справі №905/1680/20 виснувала наступне: з огляду на те, що земельним законодавством та ПК України не обмежується можливість подання доказів щодо нормативної грошової оцінки земельної ділянки державної (комунальної) власності для цілей сплати орендної плати виключно витягом з Державного земельного кадастру, належними доказами на обґрунтування нормативної грошової оцінки земельної ділянки можуть бути: технічна документація на спірну земельну ділянку, виготовлена компетентним органом для оформлення договору оренди, довідка з Державного земельного кадастру, витяг з Державного земельного кадастру, а також висновок судової експертизи про встановлення нормативної грошової оцінки спірної земельної ділянки, наданий відповідно до статей 98 - 103 ГПК України, які містять інформацію щодо предмета спору в цій справі. Відтак убачаються помилковими висновки судів, які застосовують приписи статей 20, 23 Закону України «Про оцінку земель» у спосіб тлумачення витягу про нормативну грошову оцінку певної земельної ділянки - як єдиного належного доказу на підтвердження нормативної грошової оцінки земельної ділянки державної (комунальної) власності для цілей сплати орендної плати чи повернення безпідставно збережених грошових коштів фактичним землекористувачем без оформлення орендного договору. З огляду на зазначене Велика Палата Верховного Суду відступає від висновку Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного господарського суду, викладеного в постанові від 29 травня 2020 року у справі №922/2843/19, а саме: "при стягненні безпідставно збережених коштів у розмірі орендної плати нарахування мають здійснюватися позивачем не самостійно …, а виключно на підставі витягу з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель" (абзац другий пункту 37 постанови).

Водночас, Указом Президента України від 24 лютого 2022 року №64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні", введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року з подальшим продовженням його терміну відповідними Указами. Воєнний стан діє і станом на цей час.

Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо дії норм на період дії воєнного стану" № 2120-ІХ від 15.03.2022 доповнено пункт 69 підрозділу 10 розділу XX Податкового кодексу України підпунктом 69.14, відповідно до якого тимчасово, на період з 1 березня 2022 року по 31 грудня року, наступного за роком, у якому припинено або скасовано воєнний, надзвичайний стан, не нараховується та не сплачується плата за землю (земельний податок та орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності) за земельні ділянки (земельні частки (паї), що розташовані на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії, або на територіях, тимчасово окупованих збройними формуваннями РФ, та перебувають у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди, фізичних або юридичних осіб, а також за земельні ділянки (земельні частки (паї), визначені обласними військовими адміністраціями як засмічені вибухонебезпечними предметами та/або на яких наявні фортифікаційні споруди. Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих збройними формуваннями Російської Федерації, визначається Кабінетом Міністрів України.

Отже, на законодавчому рівні встановлено тимчасове спеціальне право орендарів, у тому числі юридичних осіб, впродовж відповідного періоду не здійснювати орендні платежі за користування земельною ділянкою державної та комунальної власності, що розташовані, зокрема, на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії.

Постановою Кабінету Міністрів України №1364 від 06.12.2022 "Деякі питання формування переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією" установлено, що перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією затверджується Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій за формою згідно з додатком за погодженням з Міністерством оборони на підставі пропозицій відповідних обласних, Київської міської військових адміністрацій.

На підставі вищевказаної постанови, наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22 грудня 2022 року №309 затверджено Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 23 грудня 2022 року за №1668/39004.

Відповідно до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України 22.12.2022 № 309, вся територія Лозівського району Харківської області належала до території можливих бойових дій з 24.02.2022. При цьому дата припинення можливості бойових дій не визначена. Вказаний перелік втратив чинність 20.03.2025, з прийняттям Наказу Міністерства розвитку громад та територій України 28 лютого 2025 року № 376 та зареєстрованому в Міністерстві юстиції України 11 березня 2025 року за №380/43786.

Разом з цим, у ч.1 Постанови Кабінету Міністрів України №1364 від 06.12.2022 "Деякі питання формування переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією" зазначено, що до територій, на яких ведуться (велися) бойові дії, включаються території можливих бойових дій та території активних бойових дій; території, для яких не визначена дата завершення бойових дій (дата припинення можливості бойових дій) або тимчасової окупації Російською Федерацією, вважаються такими, на яких ведуться бойові дії, або тимчасово окупованими Російською Федерацією.

Отже, в період з 01.03.2022 у відповідності до п.69.14 підрозділу 10 Перехідних положень Податкового кодексу України в редакції Закону України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо дії норм на період дії воєнного стану" від 15.03.2022 №2120-IX відповідач виступав суб'єктом, на якого розповсюджуються такі положення.

В подальшому, Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо звільнення від сплати екологічного податку, плати за землю та податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за знищене чи пошкоджене нерухоме майно" від 11.04.2023 №3050-ІХ внесено зміни до пункту 69.14 підрозділу 10 Перехідних положень Податкового кодексу України та визначено, що за період з 1 січня 2022 року до 31 грудня 2022 року не нараховується та не сплачується плата за землю (земельний податок та орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності) за земельні ділянки (земельні частки (паї), що розташовані на територіях активних бойових дій або на тимчасово окупованих Російською Федерацією територіях України, та перебувають у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди, фізичних осіб, та за період з 1 березня 2022 року до 31 грудня 2022 року в частині земельних ділянок, що перебувають у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди, юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців. Починаючи з 1 січня 2023 року, за земельні ділянки (земельні частки (паї), що розташовані на територіях активних бойових дій або на тимчасово окупованих Російською Федерацією територіях України, які включені до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, плата за землю (земельний податок та орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності) не нараховується та не сплачується за період з першого числа місяця, в якому було визначено щодо відповідних територій дату початку активних бойових дій або тимчасової окупації, до останнього числа місяця, в якому було завершено активні бойові дії або тимчасова окупація на відповідній території. Дати початку та завершення активних бойових дій або тимчасової окупації визначаються відповідно до даних Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією. Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих РФ, визначається у встановленому КМУ порядку.

Зазначений законодавчий акт набрав чинності 06.05.2023.

Верховний Суд у постанові від 23.04.2025 у справі №916/5400/23 виснував, що положення пп. 69.14 п. 69 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" ПК України є чіткими, зрозумілими за своїм змістом і передбачають вичерпний перелік умов звільнення від обов'язку сплачувати плату за землю, серед яких визначальним є перебування земельної ділянки на територіях активних бойових дій або тимчасової окупації (п. 6.23 постанови).

Відповідно до ч. 1 ст. 8 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Елементом верховенства права є принцип правової визначеності. Європейський суд з прав людини у пунктах 52, 56 рішення від 14 жовтня 2010 року у справі "Щокін проти України" зазначив, що тлумачення й застосування національного законодавства є прерогативою національних органів. Однак суд зобов'язаний переконатися в тому, що спосіб, у який тлумачиться й застосовується національне законодавство, призводить до наслідків, сумісних із принципами Конвенції з погляду тлумачення їх у практиці Європейського суду з прав людини. На думку Європейського суду з прав людини, відсутність у національному законодавстві необхідної чіткості й точності, які передбачали можливість різного тлумачення, порушує вимогу "якості закону", передбачену Конвенцією, і не забезпечує адекватного захисту від свавільного втручання публічних органів державної влади в майнові права заявника. Отже, національне законодавство має тлумачитися так, щоб результат тлумачення відповідав принципам справедливості, розумності та узгоджувався з положеннями Конвенції.

У своїй практиці ЄСПЛ неодноразово зазначав, що формулювання законів не завжди чіткі. Тому їх тлумачення та застосування залежить від практики. І роль розгляду справ у судах полягає саме у тому, щоби позбутися таких інтерпретаційних сумнівів з урахуванням змін у повсякденній практиці (пункти 31-32 рішення від 11.11.1996 у справі "Кантоні проти Франції", заява № 17862/91; пункт 65 рішення від 11.04.2013 у справі "Вєренцов проти України", заява № 20372/11).

У постанові від 10.01.2024 у справі № 240/4894/23 Верховний Суд вважав за необхідне зазначити, що загальноприйнято вважати, що принцип тлумачення закону на користь особи є однією з основних засад правової системи, яка вказує, що суди повинні намагатися тлумачити закони та його норми в такий спосіб, щоб максимально захищати права та інтереси фізичної особи. Цей принцип також часто відомий як "in dubio pro persona" або "in dubio pro homine" (латинською мовою), що означає "у вагомих сумнівах - на користь людини". Верховний Суд відзначив, що принцип тлумачення закону на користь особи не означає безумовне ігнорування закону, але вказує на те, що в сумнівних ситуаціях суди повинні намагатися вибрати інтерпретацію, яка максимально захищає права та інтереси саме фізичної особи.

Верховний Суд у постанові від 05.10.2023 у справі № 300/2906/22 вказав, що положення пункту 56.21 статі 56 ПК України установлює шляхи подолання колізій у податкових правовідносинах таким чином: у разі коли норма цього Кодексу чи іншого нормативно-правового акта, виданого на підставі цього Кодексу, або коли норми різних законів чи різних нормативно-правових актів, або коли норми одного і того ж нормативно-правового акта суперечать між собою та припускають неоднозначне (множинне) трактування прав та обов'язків платників податків або контролюючих органів, внаслідок чого є можливість прийняти рішення на користь як платника податків, так і контролюючого органу, рішення приймається на користь платника податків. Сама юридична конструкція норми пункту 56.21 статті 56 ПК України дає підстави стверджувати, що презумпція застосовна не лише у ситуації прямої суперечності норм, але й у будь-якій іншій ситуації невизначеності в процесі правозастосування. Для її застосування необхідно і достатньо виявлення двох або більше альтернативних варіантів правомірної поведінки, обравши найвигідніший для себе з яких, платник має почуватися захищеним від можливих негативних наслідків як з боку контролюючого органу, так і суду.

Наведене свідчить про наявність достатніх правових підстав для застосування у спірних правовідносинах пп. 69.14 п. 69 підрозділу 10 розділу ХХ Податкового кодексу України на користь платника плати за землю - ТОВ "Пласті.Ко", в частині звільнення останнього від сплати орендної плати за земельну ділянку у спірному періоді.

Враховуючи наведене, суд зазначає, що у період з 01.03.2022 по 06.05.2023 відповідач був звільнений від плати за користування спірною земельною ділянкою. Здійснивши перерахунок заявленої до стягнення суми заборгованості суд дійшов висновку про стягнення з відповідача 958 076,79 грн заборгованості.

Відповідно до ст. 73 ГПК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків. Згідно ч. 1 ст. 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. За змістом ст. 76 ГПК України належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Водночас обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування (ст. 77 ГПК України). Відповідно до ст. 86 ГПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Підсумовуючи викладене, враховуючи фактичні обставини справи та наведені норми законодавства, суд дійшов висновку про часткове задоволення позовних вимог.

Щодо інших аргументів сторін, суд зазначає, що вони були досліджені у судовому засіданні та не наводяться в рішенні суду, позаяк не покладаються судом в основу цього судового рішення, тоді як Європейський суд з прав людини вказав, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча п. 1 ст. 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожний аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (справа “Серявін проти України», рішення від 10.02.2010).

Відповідно до положень ст. 129 ГПК України, судовий збір покладається на обидві сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 6, 8, 19, 124, 129 Конституції України, ст.ст. 12, 13, 73, 74, 76-79, 91, 129, 232, 233, 236 - 241 Господарського процесуального кодексу України, суд -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити частково.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Пласті.Ко" (61020, м. Харків, вул. Китаєнка, 1, код ЄДРПОУ 43345328) на користь Златопільської міської ради Харківської області (64102, Харківська область, м. Златопіль, просп. Незалежності, 1, код ЄДРПОУ 04396986) заборгованість з орендної плати за користування земельною ділянкою з кадастровим номером 6311500000:06:002:0002, розташованої за адресою: Харківська область, м. Златопіль, вул. Дорожня, буд. 3, в сумі 958 076,79 грн.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Пласті.Ко" (61020, м. Харків, вул. Китаєнка, 1, код ЄДРПОУ 43345328) на користь Харківської обласної прокуратури (61001, м. Харків, вул. Богджана Хмельницького, 4, код 02910108, банк отримувач: Державна казначейська служба України м. Київ, код 820172, рахунок UA178201720343160001000007171, код класифікації видатків бюджету - 2800) понесені витрати зі сплати судового збору в сумі 11 496,92 грн.

Видати накази після набрання рішенням законної сили.

В решті позову - відмовити.

Відповідно до ст. 241 ГПК України, рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Згідно ст.ст. 256, 257 ГПК України, рішення може бути оскаржене до Східного апеляційного господарського суду протягом двадцяти днів з дня складання повного тексту рішення.

Прокурор - Лозівська окружна прокуратура (Харківська область, м. Лозова, вул. Богданівська, 17, код ЄДРПОУ 0291010831).

Позивач - Златопільська міська рада Харківської області (64102, Харківська область, м. Златопіль, просп. Незалежності, 1, код ЄДРПОУ 04396986).

Відповідач - Товариство з обмеженою відповідальністю "Пласті.Ко" (61020, м. Харків, вул. Китаєнка, 1, код ЄДРПОУ 43345328).

Повне рішення підписано 05 грудня 2025 року.

Суддя О.В. Погорелова