8-й під'їзд, Держпром, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022
тел. приймальня (057) 705-14-14, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41
"05" грудня 2025 р.м. ХарківСправа № 922/3497/25
Господарський суд Харківської області у складі:
судді Юрченко В.С.
без повідомлення (виклику) учасників справи
розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження справу
за позовом: Комунального підприємства "Харківводоканал" (Україна, 61052, Харківська область, місто Харків, вулиця Контарська, будинок 90, код ЄДРПОУ 03361715)
до Товариства з обмеженою відповідальністю науково-виробниче підприємства "Газелектроприлад" (Україна, 61195, Харківська область, місто Харків, вулиця Гвардійців Широнінців, будинок 112, квартира 49, код ЄДРПОУ 25178963)
про стягнення коштів,-
І. ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ У СПРАВІ:
На розгляд Господарського суду Харківської області надійшов позов Комунального підприємства "Харківводоканал" до Товариства з обмеженою відповідальністю науково-виробниче підприємство "Газелектроприлад" про стягнення заборгованості в сумі 26 659,54 грн.
06.10.2025, ухвалою Господарського суду Харківської області, прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі № 922/3497/25. Постановлено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін. Роз'яснено учасникам справи, що відповідно до частини 7 статті 252 Господарського процесуального кодексу України клопотання про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін відповідач може подати в строк для подання відзиву, а позивач - разом з позовом або не пізніше п'яти днів з дня отримання відзиву.
Клопотання, в порядку частини 7 статті 252 ГПК України від учасників даної справи не надходило.
21.10.2025 до сектору суду від відповідача надійшов відзив (вх. № 24469).
Ухвалою від 23.10.2025 суд прийняв до розгляду та долучив до матеріалів справи відзив (вх. № 24469 від 21.10.2025). Подальший розгляд справи №922/3497/25 постановлено здійснювати із урахуванням долученого до матеріалів справи відзиву (вх. № 24469 від 21.10.2025).
23.10.2025 до сектору суду через систему «Електронний суд» від позивача надійшла відповідь на відзив (вх. № 24678).
Ухвалою від 27.10.2025 суд прийняв до розгляду та долучив до матеріалів справи відповідь на відзив (вх. № 24678 від 23.10.2025). Подальший розгляд справи № 922/3497/25 постановлено здійснювати із урахуванням долученої до матеріалів справи відповіді на відзив (вх. № 24678 від 23.10.2025).
Відповідач не скористався своїм правом на формування заперечень.
Матеріали справи свідчать про те, що судом було створено всім учасникам судового процесу належні умови для доведення останніми своїх правових позицій, надання ними доказів, які, на їх думку, є достатніми для обґрунтування своїх вимог та заперечень та надано достатньо часу для підготовки до судового засідання тощо. Окрім того, судом було вжито всіх заходів, в межах визначених чинним законодавством повноважень, щодо всебічного, повного та об'єктивного дослідження всіх обставин справи.
Частиною 4 статті 240 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи суд підписує рішення без його проголошення.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши надані суду докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд установив наступне.
II.АРГУМЕНТИ СТОРІН.
Позиція позивача.
Позовні вимоги обґрунтовані неналежним виконанням відповідачем умов договору з індивідуальним споживачем у будівлі, приміщення якої є самостійними об'єктами нерухомого майна, про надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення від 24.07.2020 № 895/03-ІО-А в частині повного та своєчасного розрахунку за приймання додаткової кількість стічних вод у розмірі 20% від розрахунку обсягу стічних вод, які щомісячно потрапляють в мережу міської каналізації внаслідок випадання атмосферних опадів в сумі 26 066,94 грн, а також плати за абонентське обслуговування в сумі 592,60 грн.
Позиція відповідача.
Відповідач заперечує проти позовних вимог з посиланням на ту обставину, що позивачем невірно визначена площа земельної ділянки, що перебуває в користуванні ТОВ НВП "Газелектроприлад" та зазначено невідповідні коефіцієнти стоку, які є складовими при розрахунку вартості наданих послуг з прийняття додаткових стічних вод, роблять розрахунок, доданий до позову, таким, що суперечить порядку нарахування вартості наданих послуг.
III. МОТИВУВАЛЬНА ЧАСТИНА.
Виклад обставин справи, встановлених судом.
Між комунальним підприємством "Харківводоканал" (позивач, виконавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю науково-виробниче підприємства "Газелектроприлад" (відповідач, споживач), укладено договір з індивідуальним споживачем у будівлі, приміщення якої є самостійними об'єктами нерухомого майна, про надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення від 24.07.2020 № 895/03-ІО-А (а.с.11, том 1).
Відповідно до пункту 1 договору виконавець зобов'язується надавати споживачеві послуги з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, а споживач зобов'язується оплачувати надані послуги за тарифами, встановленими відповідно до законодавства, у порядку, строки та на умовах, передбачених договором.
У пункті 3 договору визначено найменування та умовне позначення засобу вимірювальної техніки - SS - 1,0, який пройшов останню періодичну повірку 01.01.2017.
Пунктом 5 договору визначено, що тарифи на послуги встановлюються уповноваженими законом державними органами або органами місцевого самоврядування відповідно до закону і становлять: на послугу з централізованого водопостачання - 15,228 гривень за 1 куб. метр; на послугу з централізованого водовідведення - 9,216 гривень за 1 куб. метр. У разі прийняття уповноваженим органом рішення про зміну тарифів на послуги виконавець у строк, що не перевищує 15 днів з дати введення їх у дію, повідомляє про це споживачам із зазначенням рішення відповідних органів. У разі зміни тарифів у період дії договору нові тарифи застосовуються з моменту введення в дію без внесення додаткових змін до договору.
Плата за послуги розраховується виходячи з розміру затверджених тарифів на послугу та обсягу спожитих послуг, визначеного відповідно до законодавства (пункт 6 договору).
У відповідності до пункту 17 договору розрахунковим періодом для оплати послуг є календарний місяць. Оплата послуг та інших категорій платежів здійснюється не пізніше 20 числа місяця, що настає за розрахунковим періодом, якщо інше не визначено договором. Рахунки на оплату послуг формуються виконавцем на основі показань вузла (вузлів) комерційного обліку відповідно до Закону України “Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання" та надаються споживачеві (його представникові) не пізніше ніж за 10 календарних днів до граничного строку внесення плати за послуги. Рахунки надаються у паперовому вигляді. За згодою споживача рахунки можуть надаватися в електронному вигляді, зокрема шляхом доступу до електронних систем обліку розрахунків. Рахунки надаються споживачеві на безоплатній основі.
Пунктом 18 договору передбачено, що зняття показань вузла (вузлів) комерційного обліку здійснюється щомісяця виконавцем у присутності споживача або споживачем та надаються виконавцеві у строк до останнього числа місяця одним з таких способів, як телефоном, факсом, або шляхом фіксування в обхідних книгах під розпис уповноваженої особи споживача та фотографування з подальшою відправкою через мережу Інтернет в програмно-технічний комплекс виконавця, або в інший спосіб, доведений до відома споживача, та зазначаються у рахунку на оплату послуг, крім випадків, коли зняття показань здійснюється виконавцем за систем дистанційного зняття показань.
Також пунктом 58 договору встановлено, що сторони зобов'язуються дотримуватись положень Закону України "Про житловокомунальні послуги", "Правил надання послуг з централізованого водопостачання та водовідведення", затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 05.07.2019 № 690, "Правил користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України", затверджених наказом Мінжитлокомунгоспу України від 27.06.2008 № 190 (далі "Правила користування"); «Правил приймання стічних вод до систем централізованого водовідведення та Порядку визначення розміру плати, що справляється за понаднормативні скиди стічних вод до систем централізованого водовідведення», затверджених наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 01.12.2017 № 316; "Правил технічної 10 експлуатації систем водопостачання та каналізації населених пунктів України", затверджених наказом Держжитлокомунгоспу України від 05.07.1995 № 30; "Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення", затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.2005 № 630; "Правил приймання стічних вод Споживачів у каналізаційну мережу м. Харкова" (надалі - "Місцеві Правила"), затверджених рішенням виконавчого комітету Харківської міської Ради № 321 від 08.09.2010; вимог чинного законодавства України та інших актів, що регулюють дану сферу діяльності, а також цього договору. Терміни, вжиті у цьому договорі, визначаються згідно з положеннями вищезазначених нормативно-правових актів. У випадку внесення змін до будь-якого із зазначених нормативно-правових актів або втрати ним чинності шляхом набрання юридичної сили новим нормативно-правовим актом, сторони зобов'язуються керуватися новим нормативно-правовим актом без додаткового узгодження та без внесення змін до цього договору (підстава ст. 651 ЦК України, ч. 1 ст. 188 ГК України).
За пунктами 59-62 договору виконавець відпускає споживачеві воду та приймає від споживача стічні води в обсязі встановлених споживачу Технічними умовами на водопостачання та Технічними умовами на водовідведення договірних обсягів (далі за текстом - лімітів) на водокористування та водовідведення централізоване водопостачання 240 централізоване водовідведення Oh мі/міс. мі/міс.
Споживання питної води та скид стічних вод здійснюється в межах встановлених цим договором лімітів. За перевищення встановлених лімітів Споживач проводить оплату в п'ятикратному розмірі тарифів на послуги централізованого водопостачання та централізованого водовідведення.
Кількість скинутих стічних вод дорівнює кількості використаної води. У разі, коли вода входить до складу продукції або губиться в процесі виробництва, кількість скинутих стічних вод визначається відповідним розрахунком та оплата послуг водовідведення проводиться з відніманням безповоротних втрат в обсязі % від усіх джерел водоспоживання.
Виконавець приймає додаткову кількість стічних вод у розмірі 20% від розрахункового обсягу стічних вод, які щомісячно потрапляють в мережу міської каналізації внаслідок випадання атмосферних опадів з загальної площі споживача 1,8208 га згідно з Додатком № 1 "Перелік об'єктів водоспоживання та водовідведення" та за даними Харківського гідрометцентру відповідно до вимог нормативно-правових актів, зазначених в пункті 58 договору, із застосуванням коефіціентів стоку:
- у теплий період року відповідно до різних видів поверхонь: покрівлі будинків і споруд, асфальтобетонні покриття - 0,7, бруковані або щебеневі мостові - 0,5, без дорожніх покриттів, сквери, бульвари - 0,25, газони - 0,1.
- у холодний період року - 0,6. Теплий період року складають місяці з березня по листопад включно, холодний період року складають місяці з грудня по лютий включно.
Обсяг спожитої води та скиду стічних вод визначається на підставі показників вузла (вузлів) комерційного обліку.
За пунктом 91 договору платежі від споживача зараховуються на відповідні календарні періоди згідно із призначенням, що зазначені в платіжному документі споживача. У випадку відсутності призначення платежів та за умови недостатності суми проведеного платежу для виконання грошового зобов'язання у повному обсязі ця сума погашає вимоги споживача у такій черговості: 1. відшкодовуються витрати виконавця, пов'язані з одержанням виконання (сплачені суми судових витрат); 2. сплачуються суми пені, індексації і трьох відсотків річних, платежі із застосуванням кратного коефіцієнту за порушення умов договору та діючих правил; 3. сплачується сума боргу за надані послуги. При цьому платежі зараховуються на погашення боргів, які виникли в найбільш віддалені календарні періоди.
Додатком № 1 до договору визначено об'єкт водоспоживання та водовідведення, який розташований за адресою: місто Харків, вулиця Грековська, 104, із розрахунку площі земельної ділянки - 1,8208 га (а.с. 19, розворот сторінки, том 1).
22.12.2021 Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг прийняла постанову № 2894, якою встановлено тарифи на центральне водопостачання споживачам, які є не суб'єктами господарювання у сфері централізованого водопостачання та водовідведення у розмірі 13,36 за 1 куб. м. (без ПДВ) та централізоване водовідведення які є суб'єктами господарювання у сфері централізованого водопостачання та водовідведення у розмірі 7,07 куб. м. (без ПДВ).
31.07.2024 Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг прийняла постанову № 1399, якою встановлено тарифи на центральне водопостачання споживачам, які не є суб'єктами господарювання у сфері централізованого водопостачання та водовідведення у розмірі 22,87 за 1 куб. м. (без ПДВ) та централізоване водовідведення які не є суб'єктами господарювання у сфері централізованого водопостачання та водовідведення у розмірі 14,53 куб. м. (без ПДВ).
24.12.2024 Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг прийняла постанову № 2335, якою встановлено тарифи на центральне водопостачання споживачам, які не є суб'єктами господарювання у сфері централізованого водопостачання та водовідведення у розмірі 32,50 за 1 куб. м. (без ПДВ) та централізоване водовідведення які не є суб'єктами господарювання у сфері централізованого водопостачання та водовідведення у розмірі 15,66 куб. м. (без ПДВ).
КП "Харківводоканал", як виконавець по договору, взяло на себе зобов'язання в тому числі приймати від споживача (відповідача по справі) стічні води у розмірі 20% від розрахункового обсягу стічних вод, які щомісячно потрапляють в мережу міської каналізації внаслідок випадання атмосферних опадів.
За інформацією Харківського регіонального центру з гідрометеорології кількість опадів з листопада 2023 по липень 2025 по місту Харків за склала: за січень 2023 - 34 мм (норма 37 мм); за лютий 2023 - 50,3 мм (норма 33 мм); за березень 2023 - 37, 1 мм (норма 37 мм); за квітень 2023 - 68,2 мм (норма 32 мм); за травень 2023 - 32,7 мм (норма 54 мм); за червень 2023 - 30,3 мм (норма 58 мм); за липень 2023 - 153,5 мм (норма 63 мм); за серпень 2023 - 37,1 мм (норма 39 мм); за вересень 2023 - 27,4 мм (норма 44 мм); за жовтень 2023 - 97,3 мм (норма 44 мм); за листопада 2023 - 119 мм (норма 41 мм); за грудень 2023 - 77,5 мм (норма 40 мм); за січень 2024 - 60,1 мм (норма 37 мм); за лютий 2024 - 43,7 мм (норма 33 мм); за березень 2024 - 12,1 мм (норма 37 мм); за квітень 2024 - 13,0 мм (норма 32 мм); за травень 2024 - 17,6 мм (норма 54 мм); за червень 2024 - 48,6 мм (норма 58 мм); за липень 2024 - 19,1 мм (норма 63 мм); за серпень 2024 - 7,4 мм (норма 39 мм); за вересень 2024 - 0,0 мм (норма 44 мм); за жовтень 2024 - 15,6 мм (норма 44 мм); за листопада 2024 - 62,1 мм (норма 41 мм); за грудень 2024 - 42,5 мм (норма 40 мм); за січень 2025 - 14,9 мм (норма 42 мм); за лютий 2025 - 25,9 мм (норма 33 мм); за березень 2025 - 34,2 мм (норма 37 мм); за квітень 2025 - 24,4 мм (норма 32 мм); за травень 2025 - 64,1 мм (норма 54 мм); за червень 2025 - 36,1 мм (норма 58 мм); за липень 2025 - 78,8 мм (норма 63 мм).
В матеріалах справи наявні книги КП "Харківводоканал" за 2024 та 2025 роки, в яких зафіксовано показання лічильника по абоненту - Товариство з обмеженою відповідальністю науково-виробниче підприємство "Газелектроприлад" (а.с. 21, том 1).
Також позивач відповідно до Правил надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водоведведення затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 05.07.20109 № 690 нарахував відповідачеві абонентське обслуговування у розмірі 592,60 грн за період з листопада 2023 по липень 2025 року.
Згідно наявних у справі матеріалів, відповідно до умов пункту 17 укладеного договору, позивач виставляв відповідачу рахунки на оплату послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, в тому числі за абонентське обслуговування та за додаткову кількість стічних вод у розмірі 20% від розрахункового обсягу стічних вод, які щомісячно потрапляють в мережу міської каналізації внаслідок випадання атмосферних опадів за період з листопада 2023 по липень 2025 із зазначенням по кожному місяцю тарифу на послугу (копії рахунків № 3017723 від 30.11.2023; № 3044747 від 31.12.2023; № 3071563 від 31.01.2024; № 3098431 від 29.02.2024; № 3125289 від 31.03.2024; № 3152055 від 30.04.2024; № 3178874 від 31.05.2024; № 3205749 від 30.06.2024; № 3232575 від 31.07.2024; № 3259536 від 31.08.2024; № 3286402 від 30.09.2024; № 3313273 від 31.10.2024; № 3340343 від 30..11.2024; № 3367140 від 31.12.2024; № 3393854 від 31.01.2025; № 3420836 від 28.02.2025; № 3447982 від 31.03.2025; № 3475237 від 30.04.2025; № 3502807 від 31.05.2025; № 3529981 від 30.06.2025; № 3557226 від 31.07.2025).
Згідно наявної в матеріалах справи розшифровки платіжних документів переданих абоненту - ТОВ НВП Газелектроприлад, відповідачем проведена часткова оплата рахунків в загальній сумі 2 500 грн. (грудень 2023 -2062,35 грн, вересень 2024 - 437,65 грн)(том 1, а.с. 42), іншого матеріали справи не містять.
Відповідно до доданого до позовної заяви розрахунку,ТОВ "Газелектроприлад" має заборгованість за скид додаткової кількість стічних вод у розмірі 20% від розрахунку обсягу стічних вод, які щомісячно потрапляють в мережу міської каналізації внаслідок випадання атмосферних опадів у сумі 26 066,94 грн. та заборгованість за абонентське обслуговування у сумі 592,60грн., загальна сума заборгованості складає 26659, 54 грн., яка відповідачем не сплачена.
Відповідач у відзиві на позов заперечує проти позову та зазначає, що заборгованості у сумі 26 659,54 грн за приймання додаткової кількість стічних вод у розмірі 20% від розрахунку обсягу стічних вод, які щомісячно потрапляють в мережу міської каналізації внаслідок випадання атмосферних опадів (далі послуги з прийняття додаткових стічних вод), розрахована КП "Харківводоканал" з порушенням норм чинного законодавства.
Відповідач звертає увагу, що додаток № 1 до договору №№ 895/03/ІО-А від 24.07.2020 з індивідуальним споживачем будівлі, приміщення якої є самостійними об"єктами нерухомого майна, про надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення визначає, що приміщення ТОВ НВП "Газелектроприлад" приєднані до міських мереж каналізації за адресою: місто Харків, вулиця Греківська, будинок 104, а загальна площа території споживача, що береться для розрахунку вартості послуг - 1,8208 га, що становить вся земельна ділянка, тоді як приміщення, що належить ТОВ НВП "Газелектроприлад" становлять, згідно відомостей про право власності - нежитлова будівля: літ. "Б-1" загальна площа 513,4 кв. м; літ. А-1 загальною площею 122,9 кв.м., тобто загалом 636,3 кв. м. = 0,06363 га. Відповідно до інформації з державного реєстру речових прав на нерухоме майно та реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна, на земельній ділянці за адресою м. Харків, вулиця Греківська, будинок 104, розташовані приміщення, що належать в тому числі ПРАТ "Харківстальконструкція", ТОВ ВП "Пелак", АТ НТП "Укрпроменерго".
Відповідач наполягає на тому, що відсутні будь які документи щодо обстеження внутрішньоплощадних мереж водовідведення, а також не встановлена загальна площа обслугованої території відповідача за адресою: місто Харків, вулиця Греківська, будинок 104. Більше того, на дату придбання ТОВ НВП «Газелектроприлад» нежитлових приміщень, згідно договору купівлі-продажу нежитлової будівлі та нежитлових приміщень від 20.12.2002, посвідченого Слоневською Д.В., приватним нотаріусом Харківського міського нотаріального округу, зареєстрованого в реєстрі за № 832, земельна ділянка у розмірі 1,8208 га, що розташована за адресою місто Харків, вулиця Греківська, будинок 104 перебувала в тимчасовому користуванні (оренді) до 14.08.2021 у Акціонарного товариства науково-технічного підприємства "Укрпроменерго". ТОВ НВП "Газелектроприлад" як новий власник приміщень, отримав копію договору № 2729 на право тимчасового користування землею від 12.12.2001.
Відповідач також зазначає, що позивачем безпідставно застосовані підвищені коефіцієнти стоку поверхні, при наявності постійного котловану від демонтованих труб. Відповідачем на адресу КП "Харківводоканал" було направлено лист про те, що позивачем не усунуто порушення функціонування системи централізованого водовідведення через демонтаж (пошкодження) труб, та існує невідповідність займаної площі відповідачем, площі, що береться для розрахунку послуги з прийняття додаткових стічних вод. Відповідач не погоджується з розміром заявленої заборгованості в сумі 26659,54 грн., оскільки він є суперечливим, не обгрунтованим і не доведеним.
Позивач у відповіді на відзив зазначив про свою незгоду із твердженнями відповідача про те, що заборгованість у сумі 26 659,54 грн сформована саме за послуги водовідведення додаткових стічних вод з обслуговуючої площі у розмірі 1,8208 га, оскільки як-то вказує позивач, визначена ним в позові заборгованість у сумі 26 659,54 грн, складається як із заборгованості за послуги з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення (20% приток) в сумі 26 066,94 грн так і включає заборгованість за абонентське обслуговування в сумі 592,60 грн.
Як вказує позивач, проведене ним нарахування заборгованості відповідачу за абонентське обслуговування здійсненно відповідно до пункту 11 частини 1 статті 1 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» від 09.11.2017 № 2189-VIII, за яким абонентське обслуговування - це платіж, який споживач сплачує виконавцю комунальної послуги за індивідуальним договором про надання комунальних послуг (далі - індивідуальний договір) або за індивідуальним договором з обслуговуванням внутрішньобудинкових систем про надання комунальних послуг (далі - індивідуальний договір з обслуговуванням внутрішньобудинкових систем) (крім послуг з постачання та розподілу природного газу і з постачання та розподілу електричної енергії), що включає витрати виконавця, пов'язані з укладенням договору про надання комунальної послуги, здійсненням розподілу обсягу спожитих послуг між споживачами, нарахуванням та стягненням плати за спожиті комунальні послуги, обслуговуванням та заміною вузлів комерційного обліку води і теплової енергії (у разі їх наявності у будівлі споживача), крім випадків, визначених цим Законом, а також за виконання інших функцій, пов'язаних з обслуговуванням виконавцем абонентів за індивідуальними договорами (крім обслуговування та поточного ремонту внутрішньобудинкових систем теплопостачання, водопостачання, водовідведення та постачання гарячої води).
Таким чином, на думку позивача, до складу плати за абонентське обслуговування включаються в тому числі витрати виконавця комунальної послуги, що передбаченно у пункті 11 частині 1 статті 1 Закону України «Про житлово-комунальні послуги».
Позивач зазначає, що відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.08.2019 № 808 «Про встановлення граничного розміру плати за абонентське обслуговування у розрахунку на одного абонента для комунальних послуг, що надаються споживачам за індивідуальними договорами про надання комунальних послуг або за індивідуальними договорами з обслуговуванням внутрішньобудинкових систем про надання комунальних послуг», плата за абонентське обслуговування споживачів застосовується окремо до кожної з послуг, що споживається абонентом, а саме до централізованого водопостачання та централізованого водовідведення.
З 01 січня 2022 року плата за абонентське обслуговування застосовується підприємством до усіх споживачів: юридичних осіб (включаючи бюджетні установи незалежно від розташованості (у окремих будівлях, у багатоквартирних будинках) та населення (населення приватного сектору, розташованого у окремих будівлях; населення у багатоквартирних будинках), з якими укладені індивідуальні договори про надання послуг з централізованого водопостачання та/або централізованого водовідведення (у паперовому варіанті або у варіанті публічних договорів приєднання).
Також, пунктом 39 Правил надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 05.07.2019 № 690, встановлено, що споживач не звільняється від плати за абонентське обслуговування у разі відсутності фактичного споживання ним послуг.
Крім того, нарахування за додаткову кількість стічних вод що потрапляють в систему водовідведення здійснюються відповідно до пункту 3.21 Правила приймання стічних вод споживачів у каналізаційну мережу м. Харкова», затверджені рішенням виконкому Харківської міської ради від 08.09.2010 № 321, за якими визначено, що середньомісячний об'єм стічних вод, що утворюється внаслідок випадання атмосферних опадів і сніготанення та неорганізовано потрапляє до мереж госпфекальної каналізації, визначається відповідно до площі території, що займає Споживач, у розмірі 20 % фактичного обсягу атмосферних опадів за інформацією метеорологічної служби за місяць, який передує розрахунковому періоду.
Середньомісячний об'єм додаткового обсягу стічних вод, О, визначають за формулою: О = 20% (10hкF), де 10 - перевідний коефіцієнт до єдиної системи вимірювання F та h; h- кількість опадів за звітний місяць, мм, визначається за метеорологічними даними; к - загальний коефіцієнт стоку, що враховує кількість стічних вод (шар або об'єм), що надходить у мережі водовідведення за певний період часу (місяць), від усієї суми атмосферних опадів, що випали за цей період; F - загальна площа території Споживача, га; 20% - відсоток стоку додаткового обсягу стічних вод, що потрапляє в господарськофекальну систему каналізацію.
Загальний коефіцієнт стоку дощових вод в теплий період року для площ стоку з різним видом поверхні визначається на підставі даних, наведених у додатку 7 до цих Правил.
Для визначення середньомісячного об'єму стічних вод в теплий період, О, з території населеного пункту, що має різні види поверхонь, загальний коефіцієнт стоку, к, для загальної площі стоку, F, розраховується як середньозважена величина з окремих значень коефіцієнта стоку, наведеного у додатку 7, для площ стоку з різним видом поверхні.
Також, позивач, посилаючись на додаток 7 до Правил приймання стічних вод споживачів у каналізаційну мережу м. Харкова, затверджені рішенням виконкому Харківської міської ради від 08.09.2010 № 321, зазначає, що цим додатком визначено, що дані для розрахунку загального коефіцієнту стоку додаткового обсягу стічних вод з території міста Харкова для площ стоку з різним видом поверхні. Зокрема, позивач зазначає, що загальний коефіцієнт стоку, к покрівлі будинків і споруд, асфальтобетонні покриття складає - 0,7; бруковані або щебеневі мостові - 0,5; райони населеного пункту без дорожніх покриттів, сквери, бульвари - 0,25; газони - 0,1 та визначено, що загальний коефіцієнт стоку стічних вод в холодний період року з урахуванням прибирання снігу і втрат води за рахунок часткового поглинання водопроникними поверхнями в період відлиги дорівнює 0,6; теплий період складають місяці з березня по листопад включно, а холодний період складають місяці з грудня по лютий включно.
Так як споживачем (відповідачем) не надано інформацію щодо розбивки займаної території за видами різних поверхонь, позивачем нарахування здійснюювались в теплий період - загальний коефіцієнт стоку 0,7; а в холодний - загальний коефіцієнт стоку 0,6. При цьому нарахування за додаткову кількість стічних вод, що потрапляють в систему водовідведення здійснювались ним з урахуванням даних Харківського гідрометцентру та до матеріалів справи були надані листи Харківського регіонального центру з гідрометеорології помісячно.
Позивач вказує, що жодного звернення від відповідача щодо внесення змін в договір стосовно площі чи щодо розбивки займаної території за видами різних поверхонь на адресу позивача не надходило.
Таким чином, позивач вважає, що ним правомірно було взято для обрахунку об'єму стічних вод, що утворились внаслідок випадання атмосферних опадів і сніготанення, загальну площу відповідача, яка згідно умов укладеного сторонами Договору, та за пунктом 61 договору та додатку № 1 складає 1,8208 га.
Оцінюючи подані докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, та враховуючи, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, суд зазначає наступне.
НОРМИ ПРАВА, ЯКІ ЗАСТОСУВАВ СУД. ПОЗИЦІЯ СУДУ.
Предметом доказування у справі, відповідно до частини 2 статті 76 Господарського процесуального кодексу України, є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Суд самостійно оцінює докази, надані сторонами у справі, у їх сукупності, керуючись принципом вірогідності, передбаченим статтею 79 Господарського процесуального кодексу України. Згідно з цією статтею, наявність обставин, на які посилається сторона, вважається доведеною, якщо докази, надані на їх підтвердження, є більш вірогідними, ніж докази, надані на їх спростування. Питання про вірогідність доказів суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання, враховуючи всі обставини справи.
Предметом судового розгляду у даній справі є вимога щодо оплати послуги за скид стічних вод, наданих у період з листопада 2023 по липень 2025, а також абонентської плати, за договором з індивідуальним споживачем у будівлі, приміщення якої є самостійними об'єктами нерухомого майна, про надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення від 24.07.2020 № 895/03-ІО-А, а предметом доказування у справі, відповідно, є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
В даному позові вимога позивача охоплена послугою, яка регулює питання прийняття додаткової кількісті стічних вод у розмірі 20% від розрахункового обсягу стічних вод, які щомісячно потрапляють в мережу міської каналізації внаслідок випадання атмосферних опадів, та платою за абонентське обслуговування.
Згідно із статтею 11 Цивільного кодексу України підставами виникнення прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини. Положеннями статей 627, 628 Цивільного кодексу України визначено, що відповідно до статті 6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості. Зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства.
Враховуючи правову природу укладеного між сторонами Договору, кореспондуючи права та обов'язки його сторін, суд дійшов висновку, що оцінка правомірності заявлених вимог має здійснюватись з урахуванням приписів законодавства, які регламентують правовідносини з договору надання послуг.
Згідно частиною 1 статті 901 Цивільного кодексу України за договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов'язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов'язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором.
Відповідно до частини 1 статті 903 Цивільного кодексу України, якщо договором передбачено надання послуг за плату, замовник зобов'язаний оплатити надану йому послугу в розмірі, у строки та в порядку, що встановлені договором.
Статтею 629 Цивільного кодексу України встановлено, що договір є обов'язковим для виконання сторонами. У відповідності до вимог статтей 525, 526 Цивільного кодексу України зобов'язання повинні виконуватися належним чином та в установлений строк, одностороння відмова від виконання зобов'язання не допускається. Якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін) (стаття 530 Цивільного кодексу України).
Відносини між комунальним підприємством "Харківводоканал" (далі за текстом - виконавець/позивач/КП "Харківводоканал") та Товариством з обмеженою відповідальністю науково-виробниче підприємства "Газелектроприлад" (далі за текстом - відповідач/споживач/ТОВ "Газелектроприлад"), регулюють договором з індивідуальним споживачем у будівлі, приміщення якої є самостійними об'єктами нерухомого майна, про надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення № 895/03-ІО-А, який укладено 24.07.2020.
Відповідач не відмовлявся від умов договору, жодних повідомлень, заяв та відповідних документів щодо відмови від послуг до КП "Харківводоканал" не направляв.
Договір був укладеним на підставі вільного волевиявлення двох сторін, сторони досягли згоди з усіх істотних умов договору. Договір з обох сторін підписаний уповноваженими особами, а також скріплений печатками підприємств.
Сторони досягли всіх істотних умов договору, зокрема предмету договору, порядку розрахунку та оплати послуг, визначення обсягу послуг, прав та обов'язків сторін, відповідальності сторін, строку дії договору.
Матеріали справи не містять доказів внесення змін до договору № 895/03-ІО-А від 24.07.2020, укладеного між позивачем та відповідачем.
На час, за який стягується заборгованість за надану послугу (з листопада 2023 по липень 2025) договір є чинним, його не було розірвано, нарахування за надані послуги, здійснювались на виконання умов чинного договору.
Позивач, згідно з укладеним договором (пункти 61, 62), та положеннями чинного законодавства, що регулюють надання послуг централізованого водовідведення, зобов'язаний здійснити очищення всіх стічних вод, які надійшли на його очисні споруди від відповідача, незалежно від походження цих вод, а останній зобов'язаний оплатити надані послуги.
Приймання стічних вод від споживачів до системи централізованого водовідведення здійснюється відповідно до Правил приймання стічних вод до систем централізованого водовідведення, затверджених наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 01.12.2017 № 316, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 15.01.2018 № 56/31508 (далі - Правила приймання стічних вод), та Порядку визначення розміру плати, що справляється за понаднормативні скиди стічних вод до систем централізованого водовідведення, затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 01.02.2017 № 316, зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 15.01.2018 № 56/31509 (далі - Порядок), а також місцевих правил приймання стічних вод до систем централізованого водовідведення населеного пункту, які затверджуються органом місцевого самоврядування в установленому порядку.
За пунктом 2 Правил приймання стічних, ці правила поширюються на суб'єктів господарювання, що провадять господарську діяльність з централізованого водовідведення (відведення та/або очищення стічних вод) (далі - виконавці), на юридичних осіб незалежно від форм власності та відомчої належності, фізичних осіб - підприємців, фізичних осіб, які провадять незалежну професійну діяльність і взяті на облік як самозайняті особи у контролюючих органах згідно з Податковим кодексом України, які використовують воду (у тому числі питну) для виробництва товарів та надання послуг та скидають стічні води до систем централізованого водовідведення або безпосередньо у очисні споруди системи централізованого водовідведення виконавця (далі - споживачі).
Пунктами 3 - 5 Розділу І Правил приймання стічних вод визначено, що стічна вода - вода, що утворилася в процесі господарсько-побутової і виробничої діяльності (крім шахтної, кар'єрної і дренажної води), а також відведена із забудованої території, на якій вона утворилася внаслідок атмосферних опадів.
За пунктами 7.2 та 7.3 Правил приймання стічних вод Споживачів у каналізаційну мережу м. Харкова, затверджених рішенням виконавчого комітету Харківської міської Ради № 321 від 08.09.2010 споживачі повинні повністю покрити всі витрати КП «Харківводоканал», пов'язані з транспортуванням і очищенням стічних вод Споживачів та стягненням збору за забруднення навколишнього природного середовища речовинами, що скидаються підприємствами, розташованими на території м. Харкова.
Споживачі сплачують за послуги водовідведення відповідно до укладених договорів з КП «Харківводоканал».
Плата за скид стічних вод споживачів у систему каналізації м. Харкова вноситься Споживачами згідно з розрахунками КП «Харківводоканал» та виставленими платіжними документами на рахунок КП «Харківводоканал» у порядку та в терміни, що передбачені Договором.
Споживачу (відповідачу) також була нарахована плата за абонентське обслуговування відповідно до Закону України «Про житлово-комунальні послуги» від 09.11.2017 та постанови Кабінету Міністрів України від 21.08.2019 № 808 «Про встановлення граничного розміру плати за абонентське обслуговування у розрахунку на одного абонента для комунальних послуг, що надаються споживачам за індивідуальними договорами про надання комунальних послуг або за індивідуальними договорами з обслуговуванням внутрішньобудинкових систем про надання комунальних послуг».
В рамках виконання договору, позивачем складені рахунки про надання послуг з водовідведення, де окремими строчками зазначено вартість послуги за злив стічних вод, що утворилися внаслідок атмосферних опадів (дощу, танення снігу та льоду) за період з листопада 2023 по липень 2025 та вартість послуги за абонентське обслуговування з листопада 2023 по липень 2025.
У зазначених рахунках визначено тариф за послугу надану позивачем відповідачу за приймання стічних вод за період з листопада 2023 по липень 2025, із урахуванням тарифів, встановлених постановами Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг прийняла постанову № 2894 від 22.12.2021, № 1399 від 31.07.2024, № 2335 від 24.12.2024.
В силу умов пункту 17 договору такі рахунки є обов'язковими для оплати та є підставою для розрахунків за послуги водопостачання та водовідведення.
Відповідач, прийнявши на себе зобов'язання за договором, був обізнаний із умовами договору, а також визначеними строками оплати наданих послуг.
Умовами укладеного між сторонами договору (пункт 62 договору) чітко визначено, що порядок обліку стічних вод здійснюється відповідно до приладів обліку замовника (відповідача).
Такий облік послуг водовідведення - за приладами обліку, відповідає вимогам пункту 5 розділу V Правил користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України № 190 від 27.06.2007, за якими споживачі, що мають власні водозабори і скидають стічні води до систем централізованого водовідведення, зобов'язані встановити комерційний прилад обліку стічних вод у місці приєднання мереж водовідведення споживача до мережі водовідведення виконавця послуги з централізованого водопостачання/централізованого водовідведення та надавати щомісячні дані щодо об'єму та показників якості стічних вод відповідно до умов договору.
Будь-яких коригувань показників приладів обліку, зокрема щодо зменшення обсягів стічних вод, що надійшли на прилади обліку, на об'єми стічних вод, що утворились внаслідок випадання атмосферних опадів, танення снігу, льоду, об'єми води, що використовується для транспортування господарсько-побутових стоків, зменшення їх гранично допустимої концентрації, умови договору, або положення законодавства не передбачають.
Як вбачається із заяви по суті, відповідач зазначає, що його обов'язок оплати саме за послугу за злив стічних вод, що утворилися внаслідок атмосферних опадів (дощу, танення снігу та льоду) за період з листопада 2023 по липень 2025, безпосередньо пов'язаний з фактичним споживанням та володінням майном, що є джерелом відповідних стоків.
Відповідач у відзиві посилається на невірно визначений позивачем розмір земельної ділянки, а саме 1 8208 га, яка становить всю земельну ділянку, розташовану за адресою: місто Харків, вулиця Грековська, будинок 104, оскільки відповідно до Інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно по вилиці Греківська, будинок 104 в місті Харкові від 07.09.2025 № 442469101 не може бути виключним документом. Ця інформація підтверджує лише право власності на розташовані по вилиці Греківська, будинок 104 в місті Харкові приміщення, що належать в тому числі ПРАТ «ХАРКІВСТАЛЬКОНСТРУКЦІЯ», ТОВ ВП «ПЕЛАК», АТ НТП «УКРПРОМЕНЕРГО».
Стосовно вище зазначеного суд не погоджується з відповідачем, у зв'язку з наступним.
Як свідчать матеріали справи, згідно договору купівлі-продажу нежитлової будівлі та нежитлових приміщень від 20.12.2002, зареєстрованого в реєстрі за № 832, ТОВ НВП "Газелектроприлад" набув на праві власності нежитлову будівлю літ. "А-1", цегляну загальною площею 122,9 кв.м., розташовану за адресою: м. Харків, вулиця Греківська №104, та нежитлові приміщення №20, №21 загальною площею 123,2 кв.м. в цегляній нежитловій будівлі літ. “В-1", розташовані за адресою: м. Харків, вулиця Греківська № 104.
Згідно з відомостями з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно № 442469101 від 07.09.2025, право власності на нерухоме майно, що обліковується на балансі юридичних осіб щодо яких мову веде відповідач у відзиві, зареєстровано в такі дати: за ПРАТ «Харківстальконструкція» зареєстровано 20.09.2018; за ТОВ ВП «Пелак» зареєстровано 30.05.2006 та за АТ НТП «Укрпроменерго» зареєстровано 14.05.2003.
В той же час, договір № 895/03-70-А з індивідуальним споживачем у будівлі, приміщення якої є самостійними об'єктами нерухомого майна, про надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, укладений між позивачем та відповідачем 24.07.2020, тобто вже після формування та реєстрації прав власності на нерухоме майно за ПРАТ «Харківстальконструкція», ТОВ ВП «Пелак» та за АТ НТП «Укрпроменерго» відповідно.
Таким чином, суд встановив, що укладаючи договір з КП "Харківводоканал" відповідач був обізнанний щодо розміру займаної площі, яку фактично він займає, та при цьому, підписуючи вищезазначений договір, погодився із розміром займаної ним земельної ділянки площею 1,8208 га, про що вказано у пункті 61 та у додатку № 1 до договору № 895/03-70-А з індивідуальним споживачем у будівлі, приміщення якої є самостійними об'єктами нерухомого майна, про надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення від 24.07.2020, шляхом проставлення уповноваженою особою підпису та печатки підприємства-відповідача.
Суд зазначає, що на момент розгляду справи відповідачем не надано належних та допустимих доказів, які свідчили б про внесені зміни до договору № 895/03-70-А з індивідуальним споживачем у будівлі, приміщення якої є самостійними об'єктами нерухомого майна, про надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення від 24.07.2020 щодо визначення площі з 1,8208 га (пункт 61 та додаток № до договору) на фактично займану ним площу - 0,06363 га. Матеріали справи такого не містять.
Суд зауважує, що відповідач, діючи добровольно та вільно, підписав з позивачем договір №895/03-70-А з індивідуальним споживачем у будівлі, приміщення якої є самостійними об'єктами нерухомого майна, про надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення від 24.07.2020, умови якого передбачають в тому числі надання комунальним підприємством КП "Харківводоканал" послуги відповідачу щодо прийняття додаткової кількісті стічних вод у розмірі 20% від розрахункового обсягу стічних вод, які щомісячно потрапляють в мережу міської каналізації внаслідок випадання атмосферних опадів з загальної площі споживача 1,8208 га.
Посилання відповідача на той факт, що позивачем у розрахунках невірно визначена площа земельної ділянки, що перебуває в користуванні ТОВ НВП "Газелектроприлад" та заначено невідповідні коефіцієнти стоку, які є складовими при розрахунку вартості наданих послуг з прийняття додаткових стічних вод, роблять розрахунок, доданий до позову, таким, що суперечить порядку нарахування вартості наданих послуг, не є релевантними, адже за пунктом 68 договору, саме споживач, при укладенні договору зобов'язався надати КП "Харківводоканал" Акт розмежування балансової приналежності водопровідних та каналізаційних мереж, споруд та пристроїв і межі експлуатаційної відповідальності, Технічні умови на приймання (вивезення) стічних вод у каналізаційну мережу м. Харкова, а також Технічні умови на водопостачання та Технічні умови на водовідведення.
При цьому, суд зазначає, що предметом цієї справи є стягнення коштів у сумі 26 659,54 грн, розрахунок яких позивач здійснив виходячи із погоджених сторонами договору № 895/03-70-А з індивідуальним споживачем у будівлі, приміщення якої є самостійними об'єктами нерухомого майна, про надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення від 24.07.2020 площі, яку займає споживач - 1,8208 га.
В той же час суд зазначає, що стаття 204 ЦК України закріплює презумпцію правомірності правочину. Ця презумпція означає, що вчинений правочин вважається правомірним, тобто таким, що породжує, змінює або припиняє цивільні права й обов'язки, доки ця презумпція не буде спростована, зокрема, на підставі рішення суду, яке набрало законної сили
За матеріалами справи судом встановлено, що відповідач жодними доказами не спростував презумпцію правомірності вище зазначеного правочину в частині займаної ним площі - 1,8208 га, яка визначена у пункті 61 до додатку № 1 до договору № 895/03-70-А з індивідуальним споживачем у будівлі, приміщення якої є самостійними об'єктами нерухомого майна, про надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення від 24.07.2020.
Отже, всі права, набуті сторонами правочину за ним, повинні безперешкодно здійснюватися, а обов'язки, що виникли внаслідок укладення договору, підлягають виконанню.
Правила приймання стічних вод не містять вимог до водоканалу (позивача) доводити відповідачу (споживачу) факт потрапляння дощових вод. Водоканал має право самостійно проводити необхідні розрахунки для визначення обсягу додаткових стічних вод, що потрапляють до системи централізованого водовідведення з території споживача. Територія споживача у цьому контексті визначається як земельна ділянка, що перебуває у власності або користуванні споживача, включаючи всі об'єкти нерухомості, інженерні мережі та споруди, розташовані на ній.
Як свідчать матеріали справи, при нарахуванні розміру послуги за злив стічних вод, позивачем була взята до уваги площа об'єкту по договору, як визначена договором - 1, 8208 га, об'єм поверхневих вод визначений за даними Харківського регіонального центру з гідрометеорології щодо кількості опадів за період з листопада 2023 по липень 2025, за кожен окремий місяць, а також тариф за послугу надану позивачем відповідачу.
В сукупності наданих до справи доказів, суд дійшов висновку, що розрахунок об'ємів стічних вод в періоди дощів та сніготанення, здійснено у встановленому порядку чинним законодавством та умовами договору.
Відповідач частково оплачував надані позивачем рахунки, на підтвердження чого в матеріалах справи наявна розшифровка платіжних документів переданих абоненту - ТОВ НВП "Газелектроприлад".
Залишок заборгованості, яку позивач обліковує за відповідачем є 26 066,94 грн. та 592,60 грн за абонентське обслуговування, що в сукупності складає 26 659,54 грн.
Згідно зі статтею 526 ЦК України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Статтею 610 ЦК України передбачено, що порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).
Боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом (частина 1 статті 612 ЦК України).
З огляду на викладене, враховуючи, що відповідач свого обов'язку по перерахуванню коштів за надані комунальні послуги не виконав, допустивши прострочення виконання грошового зобов'язання, а відтак порушив договірні зобов'язання (стаття 610 ЦК України), що є поведінкою, яка суперечить добросовісній та чесній діловій практиці в сфері господарських відносин, суд, вважає, що є всі правові підстави для захисту прав та інтересів позивача, шляхом стягнення заборгованості в сумі 26 659,54 грн.
Суд, ураховуючи встановлені фактичні обставини справи, вирішуючи спір по суті заявлених позовних вимог, повно та всебічно дослідивши обставини справи, які ґрунтуються на належних та допустимих доказах, дійшов висновку про задоволення позову в повному обсязі.
У відповідності до частини 1 статті 13 Господарського процесуального кодексу України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Відповідно до частини 4 статті 11 Господарського процесуального кодексу України суд застосовує при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року і протоколи до неї, згоду на обов'язковість яких надано Верховною Радою України, та практику Європейського суду з прав людини як джерело права.
Рішення суду як найважливіший акт правосуддя має ґрунтуватись на повному з'ясуванні того, чи мали місце обставини, на які посилаються особи, що беруть участь у справі, якими доказами вони підтверджуються та чи не виявлено у процесі розгляду справи інших фактичних обставин, що мають суттєве значення для правильного вирішення спору, і доказів на підтвердження цих обставин. У пункті 58 рішення Європейського суду з прав людини від 10.02.2010 "Справа "Серявін та інші проти України" (заява № 4909/04) Європейський суд з прав людини наголошує, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча національний суд має певну свободу розсуду щодо вибору аргументів у тій чи іншій справі та прийняття доказів на підтвердження позицій сторін, орган влади зобов'язаний виправдати свої дії, навівши обґрунтування своїх рішень (рішення у справі "Суомінен проти Фінляндії", № 37801/97, пункт 36, від 01.07.2003). Ще одне призначення обґрунтованого рішення полягає в тому, щоб продемонструвати сторонам, що вони були почуті. Крім того, вмотивоване рішення дає стороні можливість оскаржити його та отримати його перегляд вищестоящою інстанцією. Лише за умови винесення обґрунтованого рішення може забезпечуватись публічний контроль здійснення правосуддя (рішення у справі "Гірвісаарі проти Фінляндії", №49684/99, пункт 30, від 27.09.2001). Суд також враховує положення Висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів щодо якості судових рішень (пункти 32-41), в якому, серед іншого, звертається увага на те, що усі судові рішення повинні бути обґрунтованими, зрозумілими, викладеними чіткою і простою мовою і це є необхідною передумовою розуміння рішення сторонами та громадськістю; у викладі підстав для прийняття рішення необхідно дати відповідь на доречні аргументи та доводи сторін, здатні вплинути на вирішення спору; виклад підстав для прийняття рішення не повинен неодмінно бути довгим, оскільки необхідно знайти належний баланс між стислістю та правильним розумінням ухваленого рішення; обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент заявника на підтримку кожної підстави захисту; обсяг цього обов'язку суду може змінюватися залежно від характеру рішення. При цьому, зазначений Висновок, крім іншого, акцентує увагу на тому, що згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах.
З огляду на вищевикладене, суд дав вичерпну відповідь на всі питання, що входять до предмету доказування у даній справі та виникають при кваліфікації спірних відносин як матеріально-правовому, так і у процесуальному сенсах.
IV.СУДОВІ ВИТРАТИ.
Розподіл витрат на оплату судового збору.
Згідно зі статтею 129 Господарського процесуального кодексу України судові витрати зі сплати судового збору покладаються на відповідача.
Враховуючи викладене та керуючись статтями 1-5, 8, 10-12, 20, 41-46, 73-80, 86, 123, 129, 232, 233, 236-238, 240, 241, 247-252 Господарського процесуального кодексу України, суд
Позов задовольнити.
Стянути з Товариства з обмеженою відповідальністю науково-виробниче підприємства "Газелектроприлад" (Україна, 61195, Харківська область, місто Харків, вулиця Гвардійців Широнінців, будинок 112, квартира 49, код ЄДРПОУ 25178963) на користь Комунального підприємства "Харківводоканал" (Україна, 61052, Харківська область, місто Харків, вулиця Контарська, будинок 90, код ЄДРПОУ 03361715) заборгованість у сумі 26 659,54 грн., а також судові витрати (сплачений судовий збір) у сумі 2 422,40 грн.
Видати наказ після набрання законної сили рішення суду.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене безпосередньо до Східного апеляційного господарського суду протягом двадцяти днів з дня складання повного тексту рішення, відповідно до статей 256, 257 Господарського процесуального кодексу України.
Повне рішення складено "05" грудня 2025 р.
Суддя В.С. Юрченко