Постанова від 01.12.2025 по справі 304/2657/25

Справа № 304/2657/25 Провадження № 3/304/1332/2025

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 грудня 2025 року м. Перечин

Суддя Перечинського районного суду Закарпатської області Ганько І.І., розглянувши матеріали, які надійшли з НОМЕР_1 прикордонного загону Державної прикордонної служби України про притягнення до адміністративної відповідальності

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця села Вишів Коростинського району Житомирської області, мешканця АДРЕСА_1 , начальника відділення управління службою ВПС « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (тип В), громадянина України,

за ст. 172-18 Кодексу України про адміністративні правопорушення,

УСТАНОВИВ:

з протоколу про адміністративне правопорушення серії ЗхРУ № 012885 від 08 листопада 2025 року видно, що того ж дня у період з 04.00 по 04.25 год інспектор прикордонної служби вищої категорії - начальник відділення управління службою відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (тип В) ОСОБА_1 виконував наказ на охорону державного кордону в прикордонному наряді «Контрольний пост» порушив правила несення служби, а саме у період з 04.00 по 04.25 год здійснено раптову перевірку несення служби офіцером ВВВБ по НОМЕР_1 прикордонному загоні, в ході якої виявлено, що молодший прикордонного наряду ОСОБА_2 спав на місці несення служби, а відтак якісно не організував несення служби складом прикордонного наряду, спостереження за прилеглою місцевістю не здійснював та не вживав заходів щодо недопущення спроб осіб оминути місце несення служби прикордонного наряду, де вбачається порушення правил несення прикордонної служби, відповідальність за що передбачена відповідно до ст. 172-18 КУпАП.

Вивчивши письмові матеріали справи про адміністративне правопорушення, суддя прийшов до висновку, що протокол підлягає поверненню на доопрацювання виходячи з таких підстав.

Відповідно до ст. 278 КУпАП (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує такі питання: 1) чи належить до його компетенції розгляд даної справи; 2) чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення; 3) чи сповіщено осіб, які беруть участь у розгляді справи, про час і місце її розгляду; 4) чи витребувано необхідні додаткові матеріали; 5) чи підлягають задоволенню клопотання особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілого, їх законних представників і адвоката.

Протокол про адміністративне правопорушення має важливе значення для процесу доказування за умови, якщо він правильно складений, а тому в протоколі повинні об'єктивно відбиватися відомості, що мають значення для розгляду справи по суті.

Вимоги до протоколу про адміністративне правопорушення викладені у ч. 1 ст. 256 КУпАП.

Відповідно до вимог вказаної статті протокол про адміністративне правопорушення, як документ, що засвідчує факти неправомірних дій і є основним джерелом доказів, складається по встановленій формі і повинен містити дані, необхідні для розгляду справи по суті. Відсутність у протоколі обов'язкових реквізитів, перелік, яких міститься у статті 256 КУпАП, не тільки обмежує права особи, відносно якої складається протокол, регламентовані ст. 268 КУпАП, а й унеможливлює розгляд справи.

В межах зазначених у протоколі про адміністративне правопорушення обставин інкримінованого особі адміністративного правопорушення і повинен провадитися судовий розгляд. З цього слідує, що протокол про адміністративне правопорушення є не тільки джерелом доказів у справі, але й актом обвинувачення у вчиненні конкретного адміністративного правопорушення. Так, обставини правопорушення повинні бути викладені в протоколі конкретно, з належним формулюванням складу адміністративного правопорушення у відповідності до змісту диспозиції статті (частини статті) КУпАП, що передбачає відповідальність за його вчинення.

Натомість помічником начальника відділу з адміністративно-юрисдикційної діяльності ВПС « ІНФОРМАЦІЯ_2 » ОСОБА_3 при складанні протоколу відносно ОСОБА_1 не дотримано вказаних вимог та не кваліфіковано дії особи, яка притягається до адміністративної відповідальності з належним формулюванням складу адміністративного правопорушення у відповідності до змісту диспозиції статті (частини статті) КУпАП, що передбачає відповідальність за його вчинення та вказано про порушення особою вимог статті 172-18 КУпАП, тоді як вказана стаття містить дві частини, а також не зазначено місце вчинення інкримінованого ОСОБА_1 правопорушення.

У свою чергу суд не вправі самостійно змінювати на шкоду особі фабулу, викладену у протоколі про адміністративне правопорушення, яка, по суті, становить виклад обвинувачення у вчиненні певного правопорушення, винуватість у скоєнні якого певною особою має доводитися в суді; суд також не має права самостійно відшукувати докази винуватості особи у вчиненні правопорушення. Адже діючи таким чином, суд неминуче перебиратиме на себе функції обвинувача, позбавляючись статусу незалежного органу правосуддя, що є порушенням ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

Враховуючи, що оформлення даної справи про адміністративне правопорушення та направлення такої на розгляд суду виконано неналежним чином, а вказані вище недоліки не можуть бути усунуті в суді, протокол про адміністративне правопорушення разом з долученими до нього матеріалами слід повернути для належного оформлення.

При цьому усунення недоліків у протоколі повинно бути проведено з безумовним виконанням вимог ст. 256 КУпАП України та ознайомленням особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, зі змістом протоколу.

Крім цього суддя звертає увагу на необхідність усунення зазначених недоліків в максимально стислі строки, оскільки відповідно до ст. 38 КУпАП строк притягнення до адміністративної відповідальності складає три місяці з моменту його вчинення.

Керуючись ст. 7, 9, 277, 278-280, 283, 285 КУпАП, суддя,

ПОСТАНОВИВ:

матеріали справи про адміністративне правопорушення № 304/2657/25 відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , повернути на доопрацювання до НОМЕР_1 прикордонного загону Державної прикордонної служби України.

Постанова оскарженню не підлягає.

Суддя:Ганько І. І.