Постанова від 01.12.2025 по справі 560/13561/24

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 560/13561/24 Головуючий у 1-й інстанції: Салюк П.І.

Суддя-доповідач: Полотнянко Ю.П.

01 грудня 2025 року м. Вінниця

Сьомий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді: Полотнянка Ю.П.

суддів: Смілянця Е. С. Драчук Т. О.

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 03 квітня 2025 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до 1-го Державного пожежно-рятувального загону Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Хмельницькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до Хмельницького окружного адміністративного суду з позовною заявою до 1-го Державного пожежно-рятувального загону Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Хмельницькій області, в якому просив:

- визнати протиправними дії 1 державного пожежно-рятувального загону Головного управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у Хмельницькій області щодо невиплати ОСОБА_1 "індексації-різниці" грошового забезпечення, що розраховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу у розмірі 4 461,65 грн. в місяць за період з 31.10.2019 року по 18.07.2023 року;

- зобов'язати 1 державний пожежно-рятувальний загін Головного управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у Хмельницькій області здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 "індексацію-різницю" грошового забезпечення, що розраховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу у розмірі 4 461,65 грн. в місяць за період з 31.10.2019 року по 18.07.2023 року.

Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 08.10.2024 позовну заяву ОСОБА_1 до 1 державного пожежно-рятувального загону Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Хмельницькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії - повернуто позивачеві, через пропуск строку звернення до суду.

Постановою Сьомого апеляційного адміністративного суду від 22.01.2025 апеляційну скаргу ОСОБА_1 задоволено. Ухвалу Хмельницького окружного адміністративного суду від 08 жовтня 2024 року скасовано в частині повернення позовної заяви ОСОБА_1 до 1 державного пожежно-рятувального загону Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Хмельницькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії за період з 31 жовтня 2019 року по 19 липня 2022 року, а справу в цій частині направлено до суду першої інстанції для продовження розгляду. В інший частині ухвалу Хмельницького окружного адміністративного суду від 08 жовтня 2024 року - залишити без змін.

Ухвалою від 07 лютого 2025 року Хмельницький окружний адміністративний суд відкрив провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження в межах заявлених позовних вимог за період з 31 жовтня 2019 року по 19 липня 2022 року.

Рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 03.04.2025 позов задоволено частково.

Визнано протиправними дії 1-го Державного пожежно-рятувального загону Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Хмельницькій області щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_1 у повному обсязі індексації грошового забезпечення за період з 31 жовтня 2019 року по 19 липня 2022 року, відповідно до приписів абзаців 3, 4, 5, 6 пункту 5 "Порядку проведення індексації грошових доходів населення", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року №1078.

Зобов'язано 1 Державний пожежно-рятувальний загін Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Хмельницькій області нарахувати і виплатити на користь ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період з 31 жовтня 2019 року по 19 липня 2022 року відповідно до абзаців 3, 4, 5, 6 пункту 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 № 1078, з урахуванням раніше виплачених сум.

У задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

Не погоджуючись з рішенням суду першої інстанції в частині відмови у задоволенні позову щодо зобов'язання відповідача нарахувати та виплатити індексацію грошового забезпечення за період з 31.10.2019 р. по 19.07.2022«індексацію-різницю» грошового забезпечення, що розраховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу у розмірі 4 461,65 грн. в місяць, позивач подав апеляційну скаргу.

В обґрунтування вимог апеляційної скарги позивач посилається на порушення судом першої інстанції при прийнятті рішення норм матеріального та процесуального права, що призвело до частково неправильного, на його думку, вирішення спору.

Відповідно до ч.1 ст.308 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Враховуючи п.3 ч.1 ст.311 КАС України, а також достатність доказів для вирішення спору в матеріалах справи, колегія суддів вважає за можливе розглядати справу в порядку письмового провадження.

Заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів дійшла наступних висновків.

Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_1 , проходив військову службу у структурних підрозділах Державної служби України з надзвичайних ситуацій з 14.06.2010 року по 18.07.2023 року.

Наказом начальника Головного управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у Хмельницькій області від 18.07.2023 року № 380 позивача було звільнено, виключено зі списків особового складу та усіх видів забезпечення.

У період з 01.12.2015 року по 30.10.2019 року позивач проходив службу у 12 державній пожежно-рятувальній частині Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Хмельницькій області, яка на даний час розформована та увійшла до складу 2 державного пожежно-рятувального загону Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Хмельницькій області, що являється її правонаступником.

Надалі позивача було переміщено та у період з 31.10.2019 року по 18.07.2023 року позивач проходив службу у 1 державному пожежно-рятувальному загоні Головного управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у Хмельницькій області.

Рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 30 січня 2024 року № 560/19041/23 зобов'язано 2 Державний пожежно-рятувальний загін Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Хмельницькій області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 за період з 01.03.2018 року по 30.10.2019 року індексацію-різницю грошового забезпечення в розмірі 4 461,65 грн на місяць, що розраховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу відповідно до вимог абзаців 4, 5, 6 пункту 5 "Порядку проведення індексації грошових доходів населення", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року №1078.

У зв'язку з чим в позивача виникли підстави для виплати даного виду індексації за час подальшого проходження служби у період з 31.10.2019 року по 18.07.2023 року у 1 державному пожежно-рятувальному загоні Головного управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у Хмельницькій області, який протиправно не здійснював нарахування та виплату так званої "індексації - різниці" грошового забезпечення виходячи з фіксованої величини 4 461,65 грн. в місяць, що передбачено абзацами 4, 6 пункту 5 "Порядку проведення індексації грошових доходів населення" затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року №1078.

Позивач вважає, що протиправні дії відповідача призвели до того, що позивачу в неповному обсязі здійснено нарахування та виплату індексації грошового забезпечення, яка є однією із основних державних гарантій щодо оплати праці і її проведення, у зв'язку зі зростанням споживчих цін, є обов'язковим для всіх юридичних осіб роботодавців, незалежно від форми власності та виду юридичної особи, а тому звернувся з позовом до суду.

Частково задовольняючи позов суд першої інстанції дійшов висновку щодо визнання протиправними дії відповідача щодо неврахування вимог абзаців третього-шостого пункту 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року №1078 при нарахуванні індексації грошового забезпечення за період з 31 жовтня 2019 року по 19 липня 2022 року.

Як наслідок, суд зобов'язав відповідача здійснити перерахунок та виплату позивачці індексації грошового забезпечення за період з 31 жовтня 2019 року по 19 липня 2022 року - з урахуванням положень абзаців третього-шостого пункту 5 Порядку №1078.

При цьому, на думку суду першої інстанції, належним способом захисту прав позивачки у даному випадку є зобов'язання відповідача нарахувати та виплатити індексацію грошового забезпечення за спірний період, а не стягнення твердої суми заборгованості, а тому позовні вимоги в частині зобов'язання відповідача нарахувати та виплатити індексацію грошового забезпечення в конкретній сумі не підлягають до задоволення. Аналогічна позиція викладена в постанові Верховного Суду від 17 вересня 2020 року по справі №420/1207/19.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд апеляційної інстанції враховує приписи ст. 308 КАС України, яким закріплено, що суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційних скарг.

Відтак, предметом апеляційного розгляду є лише вимоги позивача щодо нарахування та виплату індексації грошового забезпечення у вигляді фіксованої суми за період з 31.10.2019 року по 19.07.2022 року.

Так, слід зазначити, що питання врахування вимог абзаців 4, 5, 6 пункту 5 Порядку №1078, досліджувалось Верховним Судом у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду, зокрема, у постановах від 29.03.2023 у справі № 380/5493/21, від 06.07.2023 у справі № 240/23550/21.

У вказаних постановах Верховний Суд зауважив, що Порядок № 1078 передбачає можливість виплати двох видів індексації грошового доходу, умовно кажучи, «поточної» та «індексації-різниці». Системний і цільовий способи тлумачення абзаців 3, 4 Порядку №1078 дають підстави зробити висновок, що у березні 2018 року як місяці підвищення доходу позивача відповідачу належало вирішити питання, чи має останній право на отримання індексації-різниці, а якщо так, то у якій сумі.

З огляду на абзац 4 пункту 5 Порядку № 1078 позивач має право на отримання суми індексації-різниці за умови, якщо розмір підвищення доходу в березні 2018 року дорівнює або є меншим за суму можливої індексації, що склалася у березні 2018 року.

Якщо ця умова наявна, то розмір належної індексації-різниці визначається як різниця між сумою можливої індексації і розміром підвищення доходу.

Буквальний спосіб тлумачення норм абзаців 3, 4, 5, 6 пункту 5 Порядку № 1078 свідчить про те, що для їхнього застосування суд повинен встановити: розмір підвищення доходу позивача в березні 2018 року (А); суму можливої індексації грошового забезпечення позивача в березні 2018 року (Б); чи перевищує розмір підвищення доходу (А) суму можливої індексації (Б).

Розмір підвищення доходу в березні 2018 року (А) визначається як різниця між сумою грошового забезпечення в березні 2018 року та сумою грошового забезпечення в лютому 2018 року.

В обидві ці суми враховуються складові грошового забезпечення, які не мають разового характеру (речення 2 абзацу 5 пункт 5 Порядку № 1078).

Сума можливої індексації грошового забезпечення в березні 2018 року (Б) визначається як результат множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, актуального для березня 2018 року, на величину приросту індексу споживчих цін у березні 2018 року, поділений на 100 відсотків (абзац 5 пункту 4 Порядку № 1078).

Якщо розмір підвищення доходу в березні 2018 року (А) дорівнює або є меншим за суму можливої індексації, що склалася у березні 2018 року (Б), то це є підставою для нарахування й виплати позивачу індексації-різниці до чергового підвищення тарифних ставок (окладів) або до дати звільнення зі служби. У такому випадку відповідно до абзацу 4 пункту 5 Порядку №1078 сума індексації-різниці в березні 2018 року розраховується як різниця між сумою можливої індексації (Б) і розміром підвищення доходу (А).

Розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб у березні 2018 року складав 1762 грн.

За змістом листа Міністерства соціальної політики України від 28.09.2021 №5211/0/290-21/51 та виходячи із розмірів індексів споживчих цін за період 01.02.2018 до 01.03.2018, величина приросту індексу споживчих цін у березні 2018 року, порівняно із місяцем попереднього підвищення доходу (січень 2008 року), складає 253,3%.

Отже, сума можливої індексації грошового забезпечення в березні 2018 року становить 4463,15 грн (762,00 грн * 253,30% / 100 = 4463,15 грн).

Судом встановлено, що рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 30 січня 2024 року у справі №560/19041/23, залишеним без змін постановою Сьомого апеляційного адміністративного суду від 19.06.2024, позов задоволено частково.

Визнано протиправними дії 2 Державного пожежно-рятувального загону Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Хмельницькій області щодо не застосування січня 2008 року як місяця за яким здійснюється обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошового забезпечення (базового місяця) при нарахуванні індексації грошового забезпечення ОСОБА_1 в період з 01.12.2015 року по 28.02.2018 року.

Визнано протиправними дії 2 Державного пожежно-рятувального загону Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Хмельницькій області щодо порушення вимог абзаців 3, 4, 5, 6 пункту 5 «Порядку проведення індексації грошових доходів населення», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року №1078 та невиплати ОСОБА_1 за період з 01.03.2018 року по 30.10.2019 року індексації-різниці грошового забезпечення в розмірі 4 461,65 грн на місяць, що розраховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу.

Зобов'язано 2 Державний пожежно-рятувальний загін Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Хмельницькій області здійснити перерахунок та доплату індексації грошового забезпечення ОСОБА_1 за період з 01.12.2015 року по 28.02.2018 року із застосуванням січня 2008 року, як місяця за яким здійснюється обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошового забезпечення (базового місяця). Зобов'язано 2 Державний пожежно-рятувальний загін Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Хмельницькій області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 за період з 01.03.2018 року по 30.10.2019 року індексацію-різницю грошового забезпечення в розмірі 4 461,65 грн на місяць, що розраховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу відповідно до вимог абзаців 4, 5, 6 пункту 5 «Порядку проведення індексації грошових доходів населення», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року №1078. У задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

Встановлено, що задовольняючи позов у рішенні Хмельницького окружного адміністративного суду від 30 січня 2024 року у справі № 560/19041/23, щодо належного позивачу розміру «індексації-різниці» грошового забезпечення, яка встановлюється у березні 2018 року зазначено наступне: «Зі змісту довідки про нараховане та виплачене грошове забезпечення позивача слідує, що його грошове забезпечення в лютому 2018 становило 9048,75 грн, а в березні 2018 року- 9050,25 грн (без урахування разових виплат). Отже, грошовий дохід позивача збільшився на суму 1,5 грн.

Відповідно до абз. 4 п.5 Порядку №1078 сума належної позивачу індексації в березні 2018 року розраховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу, у цьому випадку: 4 463,15 грн - 1,5 грн = 4461,65 грн.

Таким чином, розмір підвищення доходу позивача в березні 2018 року є меншим за суму можливої індексації, що склалася у березні 2018 року, а відтак наявні підстави для нарахування й виплати позивачу індексації-різниці у розмірі 4461,65 грн (4463,15 грн - 1,5 грн) щомісячно, починаючи з березня 2018 року до дати звільнення зі служби.

Отже, у справі №560/19041/23 судами було встановлено, що у місяці підвищення тарифної ставки (окладу) згідно рішень Уряду - березні 2018 року, підвищення грошового доходу позивача становило 1,5 грн., який не перевищив розмір можливої індексації, що припадала на березень 2018 року 4 463,15 грн., місяць підвищення посадових окладів та сума належної позивачу «індексації-різниці» грошового забезпечення в березні 2018 року, що розраховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу становить 4 461,65 грн.

Такий розмір «індексації - різниці» грошового забезпечення 4 461,65 грн., згідно абзацу 6 пункту 5 Порядку №1078 повинен був бути виплачений позивачу по день звільнення або до наступного підвищення тарифної ставки (окладу) та до такого розміру додається сума «поточної» індексації, яка виплачується коли величина індексу споживчих цін перевищить поріг в розмірі 103 відсотка, в тому числі і при подальшому проходженні служби, яке відбувається у зв'язку з переміщенням.

Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом у постанові від 10 квітня 2024 року по справі №200/564/23, постанові від 19 лютого 2025 року по справі № 420/2653/24.

Таким чином, виходячи з вищезазначеного вбачається, що розмір «індексації - різниці» грошового забезпечення, що становить 4 461,65 грн. визначений судами під час розгляду справи №560/19041/23 та такий розмір «індексації - різниці» грошового забезпечення відповідач повинен був продовжити виплачувати до дня звільнення позивача.

Враховуючи наведене, колегія суддів дійшла висновку, що належним способом захисту порушених прав позивача в цій частині позовних вимог буде зобов'язання відповідача нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період з 31.10.2019 по 19.07.2022, виходячи з щомісячної фіксованої величини 4461,65 грн, що розраховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходів відповідно до вимог абзаців 4, 5, 6 пункту 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 №1078, з урахуванням раніше виплачених сум.

Отже, висновки суду першої інстанції, що обчислення суми індексації відноситься до компетенції відповідача, є помилковими, оскільки суперечать позиції Верховного Суду, викладеній у пункті 83 постанови від 26 вересня 2023 року у справі № 200/4531/22.

Доводи апеляційної скарги позивача щодо зазначених обставин приймаються колегією суддів у якості належних.

Підсумовуючи викладене, колегія суддів приходить до висновку, що суд першої інстанції при вирішенні даного публічно-правового спору не в повному обсязі встановив фактичні обставини справи та не надав їм належної правової оцінки, а доводи апеляційної скарги позивача спростовують висновки суду першої інстанції та дають правові підстави для скасування оскаржуваного судового рішення в оскаржуваній позивачем частині.

У силу п.2 ч.1 ст.315 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право скасувати судове рішення повністю або частково і ухвалити нове судове рішення у відповідній частині або змінити судове рішення.

Згідно зі ст.317 КАС України підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення зокрема є, неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.

За таких обставин, колегія суддів вважає, що необхідно частково скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти в цій частині нову постанову про задоволення позову.

Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 310, 315, 317, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

апеляційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити повністю.

Рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 03 квітня 2025 року скасувати в частині зобов'язання 1 Державного пожежно-рятувального загону Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Хмельницькій області нарахувати і виплатити на користь ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період з 31 жовтня 2019 року по 19 липня 2022 року відповідно до абзаців 3, 4, 5, 6 пункту 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 № 1078, з урахуванням раніше виплачених сум.

Прийняти в цій частині нову постанову, якою зобов'язати 1 Державний пожежно-рятувальний загін Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Хмельницькій області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період з 31.10.2019 по 19.07.2022, виходячи з щомісячної фіксованої величини 4461,65 грн, що розраховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходів відповідно до вимог абзаців 4, 5, 6 пункту 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 №1078, з урахуванням раніше виплачених сум.

В іншій частині рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 03.04.2025 по справі №560/13561/24 - залишити без змін.

Постанова суду набирає законної сили з моменту прийняття та оскарженню не підлягає, крім випадків передбачених пп. "а"-"г" п.2 ч.5 ст. 328 КАС України.

Головуючий Полотнянко Ю.П.

Судді Смілянець Е. С. Драчук Т. О.