Постанова від 17.11.2025 по справі 921/16/23

ЗАХІДНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

79010, м.Львів, вул.Личаківська,81

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"17" листопада 2025 р. Справа № 921/16/23

Західний апеляційний господарський суд, в складі колегії:

Головуючого (судді-доповідача) Якімець Г.Г.,

Суддів: Бойко С.М., Бонк Т.Б.,

за участю секретаря судового засідання Кришталь М.Б.,

та представників:

від прокуратури (скаржника) - Дмитришин Ю.М.

від позивача - Яреха В.А. (в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду)

від відповідача - Друзюк Р.М., Голик Л.Р. (в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду)

від третіх осіб-1-4 - не з'явилися

розглянувши апеляційну скаргу Заступника керівника Тернопільської обласної прокуратури, б/н, б/д

на рішення Господарського суду Тернопільської області від 28 травня 2025 року (повний текст підписано 09.06.2025), суддя Шумський І.П.

у справі № 921/16/23

за позовом Керівника Тернопільської окружної прокуратури, м. Тернопіль

в інтересах держави в особі:

позивача Тернопільської обласної державної адміністрації, яка набула статусу Тернопільської обласної військової адміністрації, м. Тернопіль

до відповідача Тернопільської міської ради, м. Тернопіль

третя особа-1, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України, м. Київ

третя особа-2, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача Управління екології та природних ресурсів Тернопільської обласної військової адміністрації, м. Тернопіль

третя особа-3, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача Головне управління Держгеокадастру у Тернопільській області, м. Тернопіль

третя особа-4, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача Тернопільська регіональна філія Державного підприємства “Центр державного земельного кадастру», м. Тернопіль

про витребування земельної ділянки

встановив:

30 грудня 2022 року Керівник Тернопільської окружної прокуратури звернувся до Господарського суду Тернопільської області з позовом, заявленим в інтересах держави в особі позивача - Тернопільської обласної державної адміністрації, яка набула статусу Тернопільської обласної військової адміністрації, до відповідача - Тернопільської міської ради про витребування у власність держави в особі Тернопільської обласної державної адміністрації, яка набула статусу Тернопільської обласної військової адміністрації, з незаконного володіння Тернопільської міської ради земельної ділянки кадастровий номер 6122685400:01:001:0053, площею 10,74 га.

Позов обґрунтовано ст.ст.20, 46-1, 84, 117, 122, 149 Земельного кодексу та нормами Закону України "Про природно-заповідний фонд України". Прокурор зазначає, що згідно з наказом Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області від 09.12.2020 "Про передачу земельних ділянок державної власності" незаконно передано у комунальну власність спірну земельну ділянку, яка відноситься до земель природно-заповідного фонду, та незаконно змінено її цільове призначення на землі сільськогосподарського призначення.

Рішенням Господарського суду Тернопільської області від 22 грудня 2023 року у справі № 921/16/23 задоволено позов та витребувано на користь держави в особі Тернопільської обласної державної адміністрації, яка набула статусу Тернопільської обласної військової адміністрації, з незаконного володіння Тернопільської міської ради земельну ділянку з кадастровим номером 6122685400:01:001:0053 площею 10,74 га.

Постановою Західного апеляційного господарського суду від 07 серпня 2024 року у справі №921/16/23 рішення Господарського суду Тернопільської області від 22 грудня 2023 року залишено без змін.

Постановою Верховного Суду від 03 грудня 2024 року скасовано постанову Західного апеляційного господарського суду від 07.08.2024 та рішення Господарського суду Тернопільської області від 22.12.2023 у справі № 921/16/23, а справу передано на новий розгляд до Господарського суду Тернопільської області.

Верховним Судом зокрема зазначено, що ефективним способом судового захисту щодо повернення земельної ділянки природно-заповідного фонду власнику є негаторний, а не віндикаційний позов. Обрання прокурором (позивачем) неналежного способу захисту своїх прав є самостійною підставою для відмови у позові. При цьому, судами попередніх інстанцій залишено поза увагою доводи відповідача у справі про обрання прокурором неналежного способу захисту.

В процесі нового розгляду справи прокурор звернувся до суду першої інстанції з заявою (вх. № 459 від 17.01.2025) про зміну предмета позову, в якій просив суд:

- усунути перешкоди Тернопільській обласній державній адміністрації, яка набула статусу Тернопільської обласної військової адміністрації, шляхом визнання наказу Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області № 19-6998/14-19-СГ від 21.12.2019 про затвердження технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель в частині, що стосується земельної ділянки з кадастровим номером 6122685400:01:001:0053 недійсним;

- усунути перешкоди Тернопільській обласній державній адміністрації, яка набула статусу Тернопільської обласної військової адміністрації, шляхом визнання наказу Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області № 41-ОТГ від 09.12.2020 та акту приймання-передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення із державної у комунальну власність від 09.12.2020 в частині, що стосується земельної з кадастровим номером 6122685400:01:001:0053 недійсним;

- усунути перешкоди Тернопільській обласній державній адміністрації, яка набула статусу Тернопільської обласної військової адміністрації, шляхом визнання рішення сесії Тернопільської міської ради № 8/4/165 від 05.03.2021 про погодження прийняття в комунальну власність земельних ділянок Тернопільської міської територіальної громади в частині, що стосується земельної ділянки з кадастровим номером 6122685400:01:001:0053 недійсним;

- усунути перешкоди Тернопільській обласній державній адміністрації, яка набула статусу Тернопільської обласної військової адміністрації, шляхом скасування державної реєстрації земельної ділянки з кадастровим номером 6122685400:01:001:0053 площею 10,74 га в Державному земельному кадастрі з одночасним припиненням усіх зареєстрованих щодо неї речових прав та їх обтяжень в Реєстрі речових прав на нерухоме майно.

Зміна предмету позову обґрунтована зміною такої обставини, як реєстрація спірної земельної ділянки (кадастровий номер 6122685400:01:001:0053) за державою в особі Тернопільської обласної військової адміністрації.

Ухвалою Господарського суду Тернопільської області від 13 березня 2025 року, серед іншого, відмовлено у задоволенні заяви керівника Тернопільської окружної прокуратури про зміну предмета позову. Суд в ухвалі зазначив, що як виключення, зміна предмета позову при новому розгляді справи можлива за умови зміни саме фактичних обставин справи, що сталася після закінчення підготовчого засідання при попередньому вирішенні спору. При цьому, зміна реєстрації земельної ділянки (кадастровий номер 6122685400:01:001:0053) за новим власником, на яку посилається прокурор, відбулась саме на виконання судових рішень у цій справі, які скасовано Верховним Судом, та не є зміною обставин справи, в розумінні ч.4 ст.46 ГПК України й з огляду на продовження існування спору щодо власника ділянки.

Рішенням Господарського суду Тернопільської області від 28 травня 2025 року у справі № 921/16/23 у задоволенні позову відмовлено.

Судом встановлено, що земельні ділянки природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення в межах об'єктів і територій природно-заповідного фонду загальнодержавного значення віднесені до земель державної форми власності; матеріали справи вказують на те, що сформована та зареєстрована за відповідачем на праві комунальної власності земельна ділянка 6122685400:01:001:0053 площею 10,74 га належить до природно-заповідного фонду, водночас, судом встановлено, що спірна земельна ділянка належить до природно-заповідного фонду, власником якої є держава. Відтак, оскільки така категорія земель не може вибувати з власності держави, суд виснував, що у Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області були відсутні повноваження нею розпоряджатись. Водночас, рішення суду про відмову в задоволенні позову мотивоване тим, що прокурором обрано неефективний спосіб захисту; за таких умов ефективним способом судового захисту щодо повернення земельної ділянки природно-заповідного фонду власнику є негаторний, а не віндикаційний позов. Суд послався на висновки Великої Палати Верховного Суду про те, що зайняття земельної ділянки природно-заповідного фонду з порушенням Земельного кодексу України та Закону України "Про природно-заповідний фонд України" потрібно розглядати як порушення права власності держави чи відповідної територіальної громади, що не пов'язане з позбавленням власника володіння відповідною земельною ділянкою, навіть якщо інша особа зареєструвала її право приватної власності на цю ділянку.

Не погоджуючись з рішенням суду першої інстанції, Заступник керівника Тернопільської обласної прокуратури звернувся до Західного апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати рішення Господарського суду Тернопільської області від 28 травня 2025 року у справі № 921/16/23 та ухвалити нове про задоволення позову. Зокрема, наголошує, що Велика Палата Верховного Суду у своїх висновках неодноразово звертала увагу на те, що згідно з принципом jura novit curia («суд знає закони») суд самостійно здійснює пошук і застосовує норми права для вирішення спору безвідносно до посилань сторін, але залежно від установлених обставин справи. Суд виявляє активну роль, самостійно надаючи юридичну кваліфікацію спірним правовідносинам, обираючи та застосовуючи до них належні норми права після повного та всебічного з'ясування обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх позовних вимог і заперечень, підтверджених доказами, дослідженими у судовому засіданні. Підсумок такої процесуальної діяльності суду знаходить відображення в судовому рішенні, зокрема у його мотивувальній та резолютивній частинах. Отже, обов'язок надати юридичну кваліфікацію відносинам сторін спору, виходячи з фактів, установлених під час розгляду справи, та визначити, яку юридичну норму слід застосувати для вирішення спору, виконує саме суд (близькі за змістом висновки Велика Палата Верховного Суду сформулювала у постановах від 15.06.2021 у справі № 904/5726/19 (пункти 6.56-6.58), від 28.09.2022 у справі № 483/448/20 (провадження № 14-206цс21, пункт 9.58)). Наведене свідчить, що суд першої інстанції не зв'язаний посиланнями на норми права, зазначеними у позовній заяві та в інших письмових заявах учасників справи. Зокрема, апелянт зазначає, що мета позовних вимог Тернопільської окружної прокуратури в інтересах держави в особі Тернопільської обласної державної (військової) адміністрації у цій справі фактично спрямована на усунення перешкод власникові (державі в особі Тернопільської обласної державної (військової) адміністрації), який не втратив володіння специфічним об'єктом цивільних відносин (земельною ділянкою в межах території об'єкта природно-заповідного фонду загальнодержавного значення), у користуванні та розпорядженні цією ділянкою шляхом її повернення від Тернопільської міської ради. Також посилається на правову позицію Великої Палати Верховного Суду у постанові від 20.06.2023 у справі № 554/10517/16-ц. Так, приймаючи рішення у вказаній та інших справах щодо захисту прав держави чи територіальної громади на обмежено оборотоздатні землі (водного або природно-заповідного фонду) Верховний Суд першочергово з'ясовував чи належать спірні землі до відповідної категорії земель, обмежено оборотоздатних у цивільних та земельних правовідносинах; з'ясувавши, що предметом позову є саме такі землі, суд касаційної інстанції першочергово враховував необхідність здійснення своєчасного захисту порушених прав держави чи територіальної громади, правовий режим таких земель (наявність обмежень у їх використанні), обов'язок держави щодо здійснення охорони і захисту земель відповідної категорії, а тому наголошував на необхідності належної інтерпретації позовних вимог.

У відзиві на апеляційну скаргу відповідач просить оскаржуване рішення залишити без змін, а апеляційну скаргу - без задоволення. Зокрема, зазначає, що станом на цей час, земельна ділянка з кадастровим номером 6122685400:01:001:0053 площею 10,74 га, як об'єкт цивільних прав, відноситься до категорії земель сільськогосподарського призначення комунальної власності, відтак, у разі задоволення позову обраним прокурором способом захисту інтересів держави, спірна земельна ділянка сільськогосподарського призначення, без зміни її конфігурації та категорії земель, перейде у власність Тернопільської обласної державної адміністрації, власником якої вона не була. Звертає увагу на те, що спірна земельна ділянка сформована вперше із земель, що розташовуються на території Малашовецької сільської ради, тобто спірна земельна ділянка ніколи не перебувала у державній власності в особі ТОВА, більше того із ТОВА, в силу вимог статті 26 Закону України «Про природно-заповідний фонд України», як з власником чи користувачем земель заказника «Серетський» не було укладено охоронного зобов'язання, через що обраний спосіб захисту не узгоджується із нормами ст.387 ЦК України. Також наголошує, що спірна земельна ділянка з кадастровим номером 6122685400:01:001:0053 розташована за межами заказника «Серетський», відтак, не відноситься та не може відноситись до земель природно-заповідного фонду.

Третя особа-3 у відзиві на апеляційну скаргу просить оскаржуване рішення залишити без змін, а апеляційну скаргу - без задоволення. Водночас зазначає, що у зв'язку з відсутністю проекту землеустрою щодо організації та встановлення меж земель гідрологічного заказника загальнодержавного значення «Серетський», розробленого відповідно до вимог ст.47 ЗУ «Про землеустрій», а також відсутністю у Державному земельному кадастрі відомостей про межі вказаного заказника та обмежень у використанні таких земель, ГУ Держгеокадастру у Тернопільській області за наслідками інвентаризації земель до Державного земельного кадастру внесено відомості про спірну земельну ділянку, як землі сільськогосподарського призначення та передано її у комунальну власність відповідно до норм ст.117 ЗК України.

Судові засідання з розгляду справи апеляційним судом проводилися в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду на підставі клопотань сторін та відповідних ухвал суду.

Прокурор (скаржник) та представник позивача в судовому засіданні підтримали вимоги апеляційної скарги, просили такі задоволити в повному обсязі: скасувати рішення Господарського суду Тернопільської області від 28 травня 2025 року у справі № 921/16/23 та ухвалити нове про задоволення позову, з підстав, наведених в апеляційній скарзі.

Представник відповідача в судовому засіданні проти вимог апеляційної скарги заперечив, просив оскаржуване рішення залишити без змін, а апеляційну скаргу - без задоволення, з підстав, наведених у відзиві на апеляційну скаргу.

Представники третіх осіб-1-4 в судове засідання не з'явилися, про причини неявки суд не повідомили, хоча належним чином повідомлені про дату, час та місце розгляду справи.

Відповідно до ч.12 ст.270 ГПК України неявка сторін або інших учасників справи, належним чином повідомлених про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає розгляду справи.

Оскільки явка представників третіх осіб в судове засідання не визнавалась обов'язковою, колегія суддів вважає за можливе розглянути справу за їхньої відсутності.

Західний апеляційний господарський суд, заслухавши пояснення прокурора та представників сторін, розглянувши доводи апеляційної скарги та дослідивши наявні докази по справі, вважає, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає, виходячи з наступного:

Як встановлено місцевим господарським судом та вбачається з матеріалів справи, постановою Ради Міністрів Української РСР від 25.02.1980 № 132 "Про доповнення переліку державних заказників Української РСР" створено державний заказник "Серетський" (місце знаходження: Тернопільський район, с. Верхній Іванів, Зборівський район, с. Чернихів; коротка характеристика державного заказника: система боліт на р. Серет у верхів'ї Тернопільського водосховища, яка є регулятором його водного режиму, притулком і місцем розмноження багатьох видів водоплавних і болотних птахів, підприємства, організації заказника (га), установи, у віданні яких знаходяться державні заказники: Тернопільський район, колгоспи: "Перше Травня" - 147 га, ім. Леніна - 174 га, Зборівський район, колгоспи: "17 вересня" - 325 га, "Світанок" - 540 га).

Пунктом 2 постанови Ради Міністрів Української РСР від 12.12.1983 № 495 "Про доповнення переліку державних заказників Української РСР" погоджено з пропозицією Тернопільського облвиконкому, погодженою з Міністерством сільського господарства УРСР і Державним комітетом УРСР по охороні природи, про часткову зміну меж Серетського державного заказника відповідно до рішення облвиконкому від 23 серпня 1982 року №425.

Постановою Кабінету Міністрів України від 12 жовтня 1992 року № 584 "Про зміну деяких рішень Уряду України у зв'язку з прийняттям Закону України "Про природно-заповідний фонд України" заказник "Серетський" затверджений як об'єкт природно-заповідного фонду загальнодержавного значення.

Охоронним зобов'язанням від 23.05.1980 Колгосп "17 Вересня" надав Виконавчому комітету Тернопільської обласної Ради депутатів трудящих зобов'язання про те, що Серетські болота в заплаві р. Серет, площею 325 га об'явлені державним гідрологічним заказником республіканського значення і передані в користування Колгоспу "17 вересня", будуть утримуватись в належному стані. В цих цілях Колгосп "17 вересня" зобов'язався суворо виконувати Положення про охорону пам'яток природи на території Української РСР та Інструкцію про порядок обліку, реєстрації і утримання пам'яток природи в Українській РСР, затверджені Радою Міністрів УРСР, а також Положення про Серетський державний гідрологічний заказник площею 1186 га.

Охоронним зобов'язанням від 28.06.1984 Колгосп "17 Вересня" надав Виконавчому комітету Тернопільській Раді народних депутатів зобов'язання про те, що Серетські болота в заплаві р. Серет, площею 419 га об'явлені заповідним об'єктом державним гідрологічним заказником республіканського значення і передані в користування Колгоспу "17 вересня", буде утримуватись в належному стані. В цих цілях Колгосп "17 вересня" зобов'язався суворо виконувати Положення про охорону заповідних об'єктів на території Української РСР і республіканський стандарт, Порядок погодження, затвердження і державної реєстрації заповідних об'єктів і провести наступні заходи по утриманню вказаного заповідного об'єкту: визначити в натурі межі державного заказника, нанести їх на планово-картографічні матеріали та забезпечити його охорону.

Охоронним зобов'язанням від 31.05.1985 Колгосп "17 Вересня" надав зобов'язання про те, що Серетський державний гідрологічний заказник республіканського значення загальною площею 1192 га, у т.ч. на землях к-пу "17 Вересня" - 419 га, оголошений 25.02.1980 постановою Ради Міністрів УРСР № 132 і від 12.12.1983 постановою Ради Міністрів УРСР № 495 в межах землекористувачів колгоспів Зборівського району - "17 Вересня" - 419 га, "Світанок" - 363 га, "Іскра" - 89 га і Тернопільського району - "Перше Травня" - 147 га, «ім. Леніна» - 174 га загальною площею 419 га, буде охоронятися і утримуватися в належному стані з дотриманням вимог законоположень про території і об'єкти природно-заповідного фонду Української РСР.

Охоронним зобов'язанням № 07-5 від 30.08.1996 відповідно до ст.53 ЗУ "Про природно-заповідний фонд України" Держуправління Мінекобезпеки у Тернопільській області передало під охорону землекористувачу - Рибцех "Залізці" Тернопільського облрибкомбінату заповідний об'єкт - Гідрологічний заказник загальнодержавного значення "Серетський" загальною площею 1192,0 га, з метою збереження типового водоболотного масиву Західного лісостепу. Заповідний об'єкт розташований в межах Тернопільського району - 321,0 га і Зборівського району - 871,0 га, в складі якого перебувають водоболотні угіддя рибцеху "Залізці" площею 306,0 га.

Охоронним зобов'язанням № 07-1 від 10.07.1996 відповідно до ст.53 ЗУ "Про природно-заповідний фонд України" Держуправління Мінекобезпеки у Тернопільській області передало під охорону землекористувачу - колективному сільськогосподарському підприємству "Дніпро" заповідний об'єкт - Гідрологічний заказник загальнодержавного значення "Серетський" загальною площею 1192,0 га з метою збереження типового водоболотного масиву Західного лісостепу, який відіграє винятково-важливу роль у водному режимі р. Серет та Тернопільського водосховища і є місцем відтворення водоболотного біорозмаїття. Заповідний об'єкт розташований на території Тернопільського району - 321,0 га і Зборівського району 871,0 га, до складу якої входять землі колективного сільськогосподарського підприємства "Дніпро" і входить до складу природно-заповідного фонду України, який охороняється як національне надбання і є складовою частиною світової системи природних територій та об'єктів, що перебувають під особливою охороною.

Охоронним зобов'язанням № 07-21 від 30.04.2006 відповідно до ст.53 ЗУ "Про природно-заповідний фонд України" Державне управління екології та природних ресурсів в Тернопільській області передало Малашівській сільській раді Зборівського району під охорону територію площею 501,9 га, яка входить до складу Гідрологічного заказника загальнодержавного значення "Серетський" площею 1192,0 га, а Малашівська сільська рада Зборівського району взяла під охорону частину Гідрологічного заказника загальнодержавного значення "Серетський" площею 501,9 га, в тому числі: ставки - 259,0 га, болота - 187,0 га, пасовища - 35,4 га, чагарники - 0,8 га, торфовища - 11,1 га, ріки - 8,6 га. Вказана сільська рада зобов'язувалась перенести межі частини заказника в натурі з встановленням необхідних державних охоронних знаків затвердженого взірця, нанести на планово-картографічні матеріали землеустрою сільської ради і землекористувачів; забезпечити їх непорушність, а також режим охорони та збереження заказника.

Охоронним зобов'язанням № 50/03 від 27.08.2021, яке оформлене відповідно до статей 26, 53 ЗУ "Про природно-заповідний фонд України", постанови Ради Міністрів Української РСР від 25.02.1980 № 132 "Про доповнення переліку державних заказників Української РСР" із змінами, затвердженими постановою від 12.12.1983 № 495 "Про доповнення переліку державних заказників Української РСР", Тернопільська обласна державна адміністрація передала Тернопільській міській раді під охорону та дотримання встановленого режиму територію (частину території, об'єкт) гідрологічного заказника загальнодержавного значення "Серетський" (землі, не надані у власність і користування юридичним та фізичним особам) загальною площею 865,44 га в межах заплави р. Серет з Горішньоівачівським водосховищем від с. Плотича до с. Кобзарівка та фрагменту заплави р. Лопушанка зі ставом від с. Городище до с. Носівці Тернопільського району.

Наказом Міністерства екології та природних ресурсів України від 21.08.2012 № 415 затверджено Положення про гідрологічний заказник загальнодержавного значення "Серетський".

Згідно з п.1.2, 1.3 Положення заказник входить до складу природно-заповідного фонду України, охороняється як національне надбання, щодо якого встановлюється особливий режим охорони, відтворення й використання. Заказник загальною площею 1192 га розташований у межах заплави р. Серет та р. Лопушанка від с. Плотича Тернопільського району до с. Носівці Зборівського району у віданні Івачеводолішнівської (39,5 га), Великоглибочецької (138,6 га), Плотицької (93,9 га) сільських рад, комунального підприємства "Тернопільводоканал" (0,3 га) Тернопільського району, Чернихівської (266,7 га), Малашівської (501,9 га), Городищевської (64,04 га), Кобзарівської (62,1 га) сільських рад, приватного підприємця Бігуна Богдана Костянтиновича (24,96 га) Зборівського району Тернопільської області (далі - землекористувачі).

Відповідно до п.1.4 Положення земельна ділянка, якій надано статус Заказника, не вилучається з користування землекористувачів, які здійснюють у його межах свою діяльність згідно з цим Положенням.

Пунктом 1.5 Положення визначено, що землекористувачі на території Заказника у своїй діяльності керуються Конституцією України, Законами України "Про охорону навколишнього природного середовища", "Про природно-заповідний фонд України", іншими законодавчими і нормативно-правовими актами та цим Положенням, забезпечують і несуть відповідальність за належний стан та додержання встановленого режиму території Заказника.

Згідно з п.1.6 Положення межі Заказника встановлюються в натурі, оформляються державними знаками та інформаційними матеріалами, наносяться на відповідні планово-картографічні матеріали, відображаються у формах державної статистичної звітності з кількісного обліку земель ( форма № 6-зем) та землевпорядній документації відповідно до законодавства, обов'язково враховуються при здійсненні землеустрою, розробленні містобудівної документації, проектних матеріалів щодо планування території на регіональному рівні, а також при реконструкції та розвитку прилеглих територій. До встановлення меж Заказника у натурі його межі визначаються відповідно до проекту його створення.

Відповідно до п.5.1 Положення зміна меж, категорії та скасування статусу Заказника проводиться відповідно до законодавства України про охорону навколишнього природного середовища.

Наказом Міністерства екології та природних ресурсів України від 20.07.2021 № 493 затверджено оновлене Положення про гідрологічний заказник загальнодержавного значення "Серетський", відповідно до п.1.2 якого, заказник входить до складу природно-заповідного фонду України, охороняється як національне надбання, щодо якого встановлюється особливий режим охорони, відтворення й використання.

Заказник загальною площею 1192 га розташований у межах заплави р. Серет та р. Лопушанка від с. Плотича Тернопільського району до с. Носівці Тернопільської області, на території Білецької сільської ради (301,6 га), у тому числі 0,3 га - у постійному користуванні комунального підприємства "Тернопільводоканал" та Тернопільської міської ради (890,4 га), у тому числі 24,86 га в оренді у фізичної особи-підприємця Бігуна Богдана Костянтиновича, які здійснюють свої повноваження та діяльність на території Заказника згідно з цим Положенням (п.1.3 Положення).

Територія Заказника розташована у межах об'єкту Смарагдової Мережі Європи - "Seretskyi" площею 6489 га ("Серетський", UA 0000189).

Згідно з п.1.4 Положення земельна ділянка, якій надано статус Заказника, не вилучається у власників або користувачів.

Землекористувачі на території Заказника у своїй діяльності керуються Конституцією України, Законами України "Про охорону навколишнього природного середовища", "Про природно-заповідний фонд України", іншими законодавчими і нормативно-правовими актами та цим Положенням, забезпечують і несуть відповідальність за належний стан та додержання встановленого режиму території Заказника (п.1.5 Положення).

Відповідно до п.1.6 Положення межі Заказника встановлюються в натурі (на місцевості) відповідно до законодавства. До встановлення меж Заказника у натурі його межі визначаються відповідно до Проєкту створення Заказника.

Пунктом 2.1 Положення передбачено, що Заказник створено з метою збереження у природному стані водно-болотних масивів лісостепової торфоболотної області, які є регулятором водного режиму р. Серет, мають виключне значення у відновленні та підтриманні рівня підземних вод, у межах яких підтримуються умови для існування типових та унікальних рослинних угрупувань, популяцій рідкісних видів рослин, занесених до Червоної книги України та Європейського Червоного списку, місць розмноження, скупчення і проживання рідкісних видів тварин, що знаходяться під загрозою зникнення, нересту і розведення риби.

Згідно з п.3.1 Положення відповідно до Закону України "Про природно-заповідний фонд України" на території Заказника забороняється будь-яка діяльність, що суперечить меті та завданням Заказника, передбаченим цим Положенням, і загрожує збереженню природного комплексу (наведено перелік видів діяльності).

Зміна меж, категорії та скасування статусу Заказника проводиться відповідно до законодавства України про охорону навколишнього природного середовища (п.5.1 Положення).

Гідрологічний заказник "Серетський" має площу 1192 га.

З наданої відповідачем до матеріалів справи Картки первинного обліку територій та об'єктів природно-заповідного фонду України Державного кадастру природно-заповідного фонду України (форма 1ДКПЗВ) по Тернопільській області вбачається ведення обліку назва території, об'єкта ПЗФ: "Серетський", значення: - загальнодержавне, категорія: заказник, гідрологічний, місцезнаходження об'єкта ПЗФ: заплава р. Серет із Івачівською водоймою та фрагмент заплави р. Лопушанка від с. Плотича Тернопільського району до с. Носівці Зборівського району, загальна площа об'єкта ПЗФ всього: 1192,0 га, фактична площа - 1222,3 га, в постійному користуванні (власності) інших землекористувачів (власників): 604,19 га, землі запасу та інші землі, що не надані у постійне користування і власність: 617,11 га.

В наведеній Картці первинного обліку також зазначено розподіл земель об'єкта ПЗФ "Серетський" за угіддями та в колонці "Площі угідь в межах земель, що знаходяться в користуванні (власності) інших землекористувачів (власників), земель запасу та інших земель, не наданих у постійне користування чи власність" вказано: - Сільськогосподарські землі, всього - 137,89, з них: сільгоспугіддя (137,89), з сільгоспугідь: сіножаті (50,40), пасовища (87,49); - Ліси та інші лісовкриті площі, всього - 26,2, з них: лісові землі, всього -12,20, чагарники - 14,0; - Забудовані землі, всього - 2,80; - Відкриті заболочені землі, всього - 691,59; - Відкриті землі без рослинного покриву або з незначним рослинним покривом 0,20; - Води, всього - 333,3, з них: природні водотоки - 51,0, озера - 2,80, ставки - 20,5, водосховища - 259,0. Всього: 1192,0 га.

У Картці первинного обліку територій та об'єктів природно-заповідного фонду України Державного кадастру природно-заповідного фонду України (форма 1ДКПЗВ) по Тернопільській області наведено такі географічні координати крайніх точок території (градуси, минути, секунди) гідрологічного заказника "Серетський": північна - 49 0 43/ 45// пн.ш. 250 23/ 10// сх.д західна - 49 0 43/ 39// пн.ш. 250 23/ 14// сх.д; південна - 49 0 36/ 40// пн.ш. 250 31/ 25// сх.д східна - 49 0 36/ 45// пн.ш. 250 32/ 30// сх.д.

Межі територій Смарагдової мережі і їх стандартні форми даних розміщені на офіційному сайті Ради Європи: https://www.coe.int/en/web/bern-convention/emerald-viewer. При цьому, Міндовкілля інформує про наявність інформаційного шару "Смарагдова мережа" на Публічній кадастровій карті України: https://map.land.gov.ua/kadastrova-karta.

Листом від 21.09.2022 №25/2-121/12655-22 Міндовкілля повідомило, що гідрологічний заказник загальнодержавного значення "Серетський" розташований на території Смарагдової мережі UA0000189 "Seretskyi". При плануванні або здійсненні діяльності має враховуватися необхідність збереження у довгостроковій перспективі природних оселищ та видів природної фауни і флори, що підлягають особливій охороні в Європі та вказані у стандартних формах даних територій Смарагдової мережі, що розміщені на офіційному сайті ради Європи: https://www.coe.int/en/web/bern-convention/emerald-viewer.

У листі №10-28-0.215-6136/2-22 від 19.09.2022 Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру (Держгеокадастр) повідомлено, зокрема, що з врахуванням ч.3 ст.6 Закону України "Про Державний земельний кадастр", адміністратором Державного земельного кадастру відповідно до наказу Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру від 28.01.2016 № 36 "Про визначення адміністратора Державного земельного кадастру" є державне підприємство "Центр державного земельного кадастру (далі - ДП "Центр ДЗК"). Інформацію, що відображалася в інформаційному шарі "Природно-заповідний фонд" розміщено на офіційному вебсайті Держгеокадастру у розділі Публічна кадастрова карта України" ДП "Центр ДЗК" згідно з даними, наданими Міністерством захисту довкілля та природних ресурсів України листами від 04.06.2021 №25/7-11/11576-21 та від 05.11.2021 №2/7-11/23523-21. Інформаційний шар "Природно-заповідний фонд" не містить офіційних відомостей Державного земельного кадастру і носить інформаційний характер. 11.06.2021 на офіційному вебсайті Держгеокадастру land.gov.ua оприлюднено повідомлення щодо розміщення на Публічній кадастровій карті України нового інформаційного шару "Природно-заповідний фонд".

ДП "Центр ДЗК" у листі №3/1314 від 14.09.2022 повідомило, що дані, які містяться на Публічній кадастровій карті України в Інформаційному шарі "Природно-заповідний фонд" (далі - Інформаційний шар), були надані Держгеокадастру листом Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України від 04.06.2021 №25/7-11-11576-21 та передані Центру ДЗК листами Держгеокадастру від 16.06.2021 №24-28-0.211-7240/2-21 та від 15.06.2021 №5-28397/0/1-21 для їх опрацювання та публікації. Центр ДЗК своїм листом від 08.07.2021 №3/2258 проінформував Держгеокадастр щодо забезпечення оновлення даних в Інформаційному шарі. За результатами геопросторового аналізу Центром ДЗК встановлено, що межі земельних ділянок з кадастровими номерами 6122685400:01:001:0054, 6122685400:01:001:0053 перебувають в межах об'єкту Інформаційного шару гідрологічний заказник загальнодержавного значення "Серетський". Також в даному листі зазначено, що додатково Центром ДЗК підготовлена схема, що додається до цього листа, з відображенням меж земельних ділянок з кадастровими номерами 6122685400:01:001:0053, 6122685400:01:001:0054 та меж об'єкта Інформаційного шару гідрологічний заказник загальнодержавного значення "Серетський".

Як вбачається із Схеми розташування земельних ділянок з кадастровими номерами 6122685400:01:001:0053 і 6122685400:01:001:0054 та об'єктів інформаційного шару "Природно-заповідний фонд" з врахуванням умовних позначень на даній схемі земельна ділянка з кадастровим номером 6122685400:01:001:0053 знаходиться в межах об'єкту інформаційного шару "Природно-заповідний фонд" гідрологічний заказник загальнодержавного значення "Серетський".

Відповідачем до матеріалів справи надано лист Управління екології та природних ресурсів Тернопільської обласної військової адміністрації "Про гідрологічний заказник загальнодержавного значення "Серетський" №04.1/1444 від 26.11.2022 на адресу Тернопільської міської ради. Як вбачається із даного листа в додатку зазначено документи, які надавались разом з листом, а саме: 1.Документи до проекту створення заказника на 25 арк.; 2.Розподіл земель заказника по угіддях, власниках та користувачах земельних ділянок в його межах на 7 арк.; 3.Картосхеми заказника у межах Тернопільської міської територіальної громади на 5 арк.; 4.Охоронні зобов'язання на 38 арк.; 5.Положення про заказник на 29 арк.; 6.Картки первинного обліку на заказник на 16 арк. Відповідачем надано до матеріалів справи лише документи, які вказані в листі під номерами 2 та 6 на 14 арк. Однак документи до проекту створення заказника на 25 арк. відповідачем не було надано до матеріалів справи.

Як вбачається із листа Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України (Міндовкілля) № 25/2-11/12655-22 від 21.09.2022, з метою виконання протокольних рішень наради від 26.09.2019 під головуванням Прем'єр-міністра України О. Гончарука "Питання функціонування державних кадастрів" та пункту 5 селекторної наради від 08.11.2019 під головуванням Прем'єр-міністра України з питань реалізації програм і проектів регіонального розвитку, Міністерство енергетики та захисту довкілля передало до Держгеокадастру надіслані обласними державними адміністраціями в сканованому вигляді матеріали, які містили проекти створення об'єктів природно-заповідного фонду, охоронні зобов'язання, положення та картографічні матеріали територій та об'єктів природно-заповідного фонду, а також наявні в міністерстві картографічні матеріали щодо біосферних заповідників, природних заповідників, національних природних парків.

Управління екології та природних ресурсів Тернопільської обласної державної адміністрації (Тернопільська обласна військова адміністрація) у листі № 04.1/847 від 03.08.2022 повідомило, що земельні ділянки з кадастровими номерами 6122685400:01:01:053, 6122685400:01:01:0054 розташовані у межах гідрологічного заказника загальнодержавного значення "Серетський" та належать до природно-заповідного фонду України. До даного листа додано, зокрема, картосхеми розташування гідрологічного заказника загальнодержавного значення "Серетський" у межах території колишньої Малашівської сільської ради Зборівського району.

Крім того, листом № 04.2/908 від 18.08.2022 Управління екології та природних ресурсів Тернопільської обласної державної адміністрації (Тернопільська обласна військова адміністрація) повідомлено, що земельні ділянки з кадастровим номером 6122685400:01:01:0054 площею 7 га, та 6122685400:01:01:053 площею 10,74 га розташовані у межах території гідрологічного заказника загальнодержавного значення "Серетський", створеного відповідно до постанови Ради Міністрів Української РСР від 25 лютого 1980 року № 132 "Про доповнення переліку державних заказників Української РСР" зі змінами, затвердженими постановою від 12 грудня 1983 року № 495 "Про доповнення переліку державних заказників Української РСР". Також повідомлено про надання завірених копій охоронних зобов'язань щодо забезпечення режиму охорони та збереження території заказника та завірені картосхеми території заказника у межах Малашовецької сільської ради. У доповнення до вказаного листа Управлінням листом № 04.2/909 від 18.08.2022 надано завірену картосхему проектованих меж гідрологічного заказника загальнодержавного значення "Серетський" у межах земель колгоспу "17 вересня" станом на 1980 рік.

21.02.2019 між Державною службою України з питань геодезії, картографії та кадастру (в подальшому - Сторона 1), з однієї сторони, та Державним підприємством "Центр державного земельного кадастру" (в подальшому- Сторона 2), з іншої сторони, укладено договір № 12-Г на проведення заходу з інвентаризації земель сільськогосподарського призначення державної власності, згідно з п.1.1 якого за умовами цього договору Сторона 2 здійснює захід з інвентаризації несформованих земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності та земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності, відомості про які відсутні у Державному земельному кадастрі, крім земель, які знаходяться в постійному користуванні державних підприємств, установ та організацій, на території об'єднаних територіальних громад з метою формування відповідних земельних ділянок та реєстрації їх у Державному земельному кадастрі відповідно до вимог чинного законодавства, технічного завдання на здійснення заходів з інвентаризації земель (Додаток 1 до договору) та плану здійснення заходу з інвентаризації земель сільськогосподарського призначення державної власності (Додаток 2 до договору), які є невід'ємною частиною цього Договору, а Сторона 1 вживає організаційних заходів щодо виділення бюджетних асигнувань відповідно до Плану заходів Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру бюджетної програми "Проведення земельної реформи" у 2019 році та Плану використання бюджетних коштів на 2019 рік.

13.05.2019 Державною службою України з питань геодезії, картографії та кадастру (Держгеокадастр) видано наказ № 129 "Про деякі питання проведення заходу з інвентаризації земель державної власності", відповідно до п.1 якого: внесено зміни до наказу Держгеокадастру від 21.02.2019 № 59 "Про проведення інвентаризації земель сільськогосподарського призначення державної власності", зокрема, пункт 1 викладено в такій редакції: " 1. Провести у 2019 році захід з інвентаризації земель державної власності, а саме: інвентаризацію земель сільськогосподарського призначення державної власності в межах об'єднаних територіальних громад (несформованих земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності та земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності, відомості про які відсутні у Державному земельному кадастрі крім земель, які знаходяться в постійному користуванні державних підприємств, установ та організацій) згідно з додатком 1, що додається; інвентаризацію земель сільськогосподарського призначення державної власності на території областей України (несформованих земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності та земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності, відомості про які відсутні у Державному земельному кадастрі) згідно з додатком 2, що додається"; відповідно до п.2 наказу: укласти додаткову угоду до договору з державним підприємством "Центр державного земельного кадастру" від 21.02.2019 №12-Г на здійснення заходу з інвентаризації земель державної власності, як з одержувачем бюджетних коштів за напрямком, визначеними підпунктом 3 пункту 3 Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для здійснення заходів з проведення земельної реформи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 09.03.2011 № 219. До вказаного наказу долучено: Додаток 1 "Перелік об'єднаних територіальних громад, на території яких проводитиметься інвентаризація земель сільськогосподарського призначення державної власності у 2019 році", Додаток 2 "Перелік областей, на території яких проводитиметься інвентаризація земель сільськогосподарського призначення державної власності у 2019 році", Додаток 3 "План здійснення заходу з інвентаризації земель державної власності на 2019 рік".

За результатами інвентаризації спірна земельна ділянка була внесена в Державний земельний кадастр.

В матеріалах справи знаходиться Поземельна книга (копія) кадастровий номер земельної ділянки 6122685400010010053, яка відкрита 05.12.2019 державним кадастровим реєстратором Відділу у Зборівському районі Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області.

У розділі 1 Поземельної книги "Земельна ділянка. Загальні відомості" міститься запис від 05.12.2019 № 001 (аркуш № 1), в якому зазначено відомості про земельну ділянку 6122685400010010053: місце розташування: Тернопільська область, Зборівський район, Малашовецька сільська рада; цільове призначення: - категорія земель: землі сільськогосподарського призначення; - вид використання земельної ділянки в межах певної категорії земель: землі загального користування; - код цільового призначення: 18.00 Землі загального користування (землі будь-якої категорії, які використовуються як майдани, вулиці, проїзди, шляхи, громадські пасовища, сіножаті, набережні, пляжі, парки, зелені зони, сквери, бульвари, водні об'єкти загального користування, а також інші землі, якщо рішенням відповідного органу державної влади чи місцевого самоврядування їх віднесено до земель загального користування); площа, гектарів: 10,7400; нормативна оцінка: - значення, гривень: не зазначено; - визначена (проіндексована): не зазначено; - дата оцінки земель: не зазначено; форма власності: державна власність; прізвище та ініціали Державного кадастрового реєстратора, який вніс відомості: Рум'яна І.М.

В Поземельній книзі кадастровий номер земельної ділянки 6122685400010010053 міститься Розділ 2. Кадастровий план земельної ділянки та експлікація земельних угідь (запис від 05.12.2019 №002). Даний розділ містить Експлікацію земельних угідь, в якій зазначено всього земель, гектарів, у тому числі за земельними угіддями, гектарів: пасовища, 10,7400; площа земельної ділянки, гектарів 10,7400 (арк.№2).

Також у матеріалах справи знаходиться Технічна документація із землеустрою щодо інвентаризації земель та земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності на території Малашовецької сільської ради, Зборівського району Тернопільської області (далі-Технічна документація), в тому числі і на спірну земельну ділянку площею 10,7400 га, розроблена в 2019 році Тернопільською регіональною філією Державного підприємства "Центр державного земельного кадастру". Технічна документація містить Викопіювання з планово-картографічних матеріалів (Публічної кадастрової карти України) щодо місця розташування земельної ділянки площею 10,7400 га для проведення інвентаризації земель сільськогосподарського призначення. Місце розташування земельної ділянки: Малашовецька сільська рада. Цільове призначення: 18.00 - Землі загального користування.

У Пояснювальній записці до Технічної документації зазначено, що підставою для розроблення технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земельної ділянки є наступні документи: розпорядження КМУ «Питання передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності у комунальну власність об'єднаних територіальних громад» від 31.01.2018 № 60-Р, наказ Головного управління Держгеокадастру від 13.05.2019 № 129, клопотання, технічне завдання на виконання робіт з інвентаризації земель та земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності загальною площею 64,7960 га, в межах Малашовецької сільської ради Зборівського району Тернопільської області та складення за їх результатами технічної документації із землеустрою. Замовником розробки технічної документації із землеустрою є Головне управління Держгеокадастру, яке є розпорядником зазначених земель згідно п.4 ст.122 ЗК України.

Згідно з наказом Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області № 41-ОТГ від 09.12.2020 "Про передачу земельних ділянок державної власності у комунальну власність" відповідно до статей 15-1, 17, 122, 148-1 Земельного кодексу України, Указу Президента України від 15.10.2020 року № 49/2020 "Про деякі заходи щодо прискорення реформ у сфері земельних відносин", постанови Кабінету Міністрів України від 16.11.2020 № 1113 "Деякі заходи щодо прискорення реформ у сфері земельних відносин", Положення про Головне управління Держгеокадастру у Тернопільській області, затвердженого наказом Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру від 17.11.2016 року № 308 (зі змінами), наказу Держгеокадастру від 17.11.2020 року № 485 "Деякі питання передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності до комунальної власності", листа Тернопільської міської ради від 08.12.2020 року № 12017/01-Ю вирішено: передати Тернопільській міській раді (Тернопільській міській територіальній громаді) Тернопільського району Тернопільської області у комунальну власність земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності загальною площею 513,7741 га, які розташовані на території колишніх Кобзарівської, Курівецької, Городищенської, Малашовецької, Чернихівської сільської ради (колишнього Зборівського району), Тернопільської міської ради Тернопільського району, згідно додатку; укласти з Тернопільською міською радою (Тернопільською міською територіальною громадою) Тернопільського району Тернопільської області акт приймання-передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення з державної в комунальну власність; право комунальної власності земельних ділянок виникає з моменту державної реєстрації цього права та оформлюється відповідно до ЗУ "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень"; перехід права власності не припиняє встановлених обмежень та обтяжень на земельні ділянки.

Додатком до наказу № 41-ОТГ від 09.12.2020 передбачено, зокрема, місце розташування земельної ділянки (район, рада): Малашовецька сільська рада Зборівського району, кадастровий номер земельної ділянки: 6122685400:01:001:0053, площа (га): 10,74, цільове призначення земельної ділянки (код, назва): 18.00 Землі загального користування; відомості про обтяження речових прав: відсутні, відомості про обмеження у використанні земельної ділянки: відсутні.

09.12.2020 між Головним управлінням Держгеокадастру у Тернопільській області та Тернопільською міською радою складено Акт приймання-передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення із державної у комунальну власність, згідно з п.1 якого Головне управління Держгеокадастру у Тернопільській області відповідно до наказу Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області від 09.12.2020 № 41-ОТГ передає із державної власності, а Тернопільська міська рада (Тернопільська міська ТГ) Тернопільського району приймає у комунальну власність Тернопільської міської ради (Тернопільської міської ТГ) 71 земельну ділянку загальною площею 513,7741 га згідно з додатком, що є невід'ємною частиною цього акту; згідно з п.2 акту останній разом із наказом ГУ Держгеокадастру у Тернопільській області від 09.12.2020 № 41-ОТГ є підставою для державної реєстрації права комунальної власності на вказані у додатку земельні ділянки Тернопільською міською радою (Тернопільською міською ТГ) Тернопільського району.

У додатку до Акту приймання-передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення із державної у комунальну власність від 09.12.2020 передбачено, зокрема, місце розташування земельної ділянки (район, рада): Малашовецька сільська рада Зборівського району, кадастровий номер земельної ділянки: 6122685400:01:001:0053, площа(га): 10,74 цільове призначення земельної ділянки (код,назва): 18.00 Землі загального користування; відомості про обтяження речових прав: відсутні, відомості про обмеження у використанні земельної ділянки:відсутні.

05.03.2021 Тернопільською міською радою прийнято рішення № 8/4/165 "Про погодження прийняття в комунальну власність земельних ділянок Тернопільської міської територіальної громади" керуючись статтями 12, 117, 122 ЗК України, розпорядженням Кабінету Міністрів України від 31.01.2018 № 60-р "Питання передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності у комунальну власність об'єднаних територіальних громад", наказом Головного управління Держгеокадастру в Тернопільській області від 09.12.2020 року № 41-ОТГ "Про передачу земельних ділянок державної власності у комунальну", статті 26 ЗУ "Про місцеве самоврядування в Україні", враховуючи висновки постійних комісій міської ради з питань регулювання земельних відносин та екології, з питань містобудування, яким вирішено: погодити прийняття в комунальну власність Тернопільської міської територіальної громади земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності загальною площею 513,7741 га, які розташовані за межами населених пунктів на території Кобзарівської, Курівецької, Городищенської, Малашовецької та Чернихівської сільських рад Зборівського району та Тернопільської міської ради, згідно з додатком (додається); виконавчому комітету Тернопільської міської ради в двомісячний термін забезпечити оформлення права комунальної власності на земельні ділянки відповідно до ЗУ "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень".

Відповідно до Інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна (інформаційна довідка № 318804827 від 26.12.2022) в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно 30.06.2022 державним реєстратором Сливка Віталієм Івановичем, Тернопільська міська рада, Тернопільська обл., проведено державну реєстрацію права комунальної власності за Тернопільською міською радою на земельну ділянку, кадастровий номер 6122685400:01:001:053, площею 10,74 га, реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна: 2398653161226. Номер запису про право власності/довірчої власності: 42780444. Підстава державної реєстрації: рішення органу місцевого самоврядування, серія та номер: 8/4/165, виданий 05.03.2021, видавник: Тернопільська міська рада; наказ, з додатками, серія та номер: 41-ОТГ, виданий 09.12.2020, видавник: Головне управління Держгеокадастру у Тернопільській області; акт приймання-передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення із державної у комунальну власність (з додатками), серія та номер: б/н, виданий 09.12.2020, видавник: Головне управління Держгеокадастру у Тернопільській області та Тернопільської міської ради.

Земельній ділянці площею 10,74 га присвоєно кадастровий номер 6122685400:01:001:0053 та така зареєстрована в Державному земельному кадастрі та Державному реєстрі речових прав. Відповідно до даних останнього, земельна ділянка зареєстрована на праві комунальної власності за Тернопільською міською радою з цільовим призначенням категорія землі сільськогосподарського призначення.

Відповідно до інформації з Секретаріату Кабінету Міністрів України № 20985/0/2-22 від 12.10.2022 (наданої на запит окружної прокуратури № 7350 вих-22 від 03.10.2022) Кабінетом Міністрів України рішення про зміни меж чи передачі земельної ділянки кадастровий номер 6122685400:01:001:0053 у комунальну власність не приймалися.

Головне управління Держгеокадастру у Тернопільській області у листі № 10-19-0.51-2494/2-22 від 28.09.2022 зазначило, що постанови чи розпорядження Кабінету Міністрів України по зміні цільового зокрема земельної ділянки кадастровий номер 6122685400:01:01:0053, в Головному управлінні на дату передачі її до земель комунальної власності відсутні. Дана земельна ділянка відносилась до земель сільськогосподарського призначення державної форми власності (18.00 Землі загального користування).

Відповідно до Витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, наданого на запит Господарського суду Тернопільської області від 19.09.2022 за кодом 192203427232 станом на 19.09.2022 Тернопільська міська рада, ідентифікаційний код 34334305 є правонаступником Малашовецької сільської ради Зборівського району Тернопільської області, код ЄДРПОУ 04392416.

Крім цього, судом встановлено, що згідно Витягу з Єдиного реєстру досудових розслідувань, 10.08.2022 зареєстровано кримінальне провадження 42022212050000065 за статтею 366 частиною 2 КК України. Короткий виклад обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення: Службові особи ДП "Центр державного земельного кадастру" Тернопільська регіональна філія внесли до технічної документації із землеустрою завідомо неправдиві відомості про те, що земельні ділянки кадастровий номер 6122685400:01:001:0054 площею 7 га, кадастровий номер 6122685400:01:01:0053 площею 10,74 га є земельними ділянками сільськогосподарського призначення, у той час, коли вказані ділянки знаходяться в межах гідрологічного заказника загальнодержавного значення "Серетський". Внаслідок службового підроблення службовими особами вказаного підприємства, які діяли з порушенням вимог земельного та природоохоронного законодавства, зазначені земельні ділянки вибули з державної власності, чим спричинено державі тяжкі наслідки в сумі понад 300 тис. гривень.

В межах вказаного кримінального провадження експертом Київського науково-дослідного інституту судових експертиз Міністерства юстиції України Тернопільського відділення проведено комплексну судову земельну експертизу та експертизу з питань землеустрою.

На вирішення експерта поставлені такі питання:

1.Чи знаходяться земельні ділянки кадастровий номер 6122685400:01:001:0054 площею 7.00 га, 6122685400:01:001:0053 площею 10.74 га в межах гідрологічного заказника загальнодержавного значення "Серетський"?

2.Чи відповідно до фактичного місця розташування земельних ділянок кадастровий номер 6122685400:01:001:0054 площею 7.00 га, 6122685400:01:001:0053 площею 10.74 га ці земельні ділянки знаходяться в межах гідрологічного заказника загальнодержавного значення "Серетський"?

3.Враховуючи відповідь на два вище запитання чи земельні ділянки кадастрові номери 6122685400:01:001:0054, 6122685400:01:001:0053 належать до земель природно-заповідного фонду?

4.Чи територія Заказника розташована у межах об'єкту ?

За результатами дослідження був складений план розташування земельних ділянок (додаток 1), на який нанесено земельні ділянки з кадастровим номером 6122685400:01:001:0054 площею 7.00 га, з кадастровим номером 6122685400:01:001:0053 площею 10.74 га., нанесенням орієнтовної межі гідрологічного заказника загальнодержавного значення "Серетський" та смарагдова мережа України - "Seretskyi" площею 6489 га (Серетський UA0000189) в межах розташування.

У висновку експерта у розділі "Дослідження" зазначено про те, що межі територій Смарагдової мережі і їх стандартні форми даних розміщені на офіційному сайті Ради Європи. Також експертом була визначена частина межі Смарагдової мережі України на території Тернопільської об'єднаної територіальної громади (колишня територія Малашовецької сільської ради Зборівського району Тернопільської області), без визначення її площі, меж та внесення інформації про неї до Державного земельного кадастру.

За твердженнями експерта, враховуючи наведене у висновку та місце розташування досліджуваних земельних ділянок було встановлено, що земельні ділянки кадастрові номери 6122685400:01:001:0054, 6122685400:01:001:0053 були сформовані без врахування меж природно-заповідного фонду та віднесені до земель сільськогосподарського призначення.

Зокрема, по першому, другому, третьому та четвертому питаннях експерт дійшов наступних висновків:

1.Земельні ділянки з кадастровими номерами 6122685400:01:001:0054, 6122685400:01:001:0053, згідно даних Державного земельного кадастру знаходяться в межах гідрологічного заказника загальнодержавного значення "Серетський".

2.Відповідно до фактичного місця розташування земельних ділянок з кадастровими номерами 6122685400:01:001:0054 площею 7.00 га, 6122685400:01:001:0053 площею 10.74 га знаходяться в межах гідрологічного заказника загальнодержавного значення "Серетський".

3.Земельні ділянки з кадастровими номерами 6122685400:01:001:0054, 6122685400:01:001:0053, згідно даних Державного земельного кадастру, відносяться до земель сільськогосподарського призначення - землі загального використання, пасовища станом на дату проведення експертизи. Разом з тим, дані земельні ділянки сформовані із земель природно-заповідного фонду.

4.Наказом Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України від 20.07.2021 № 493 затверджено Положення про гідрологічний заказник загальнодержавного значення "Серетський", відповідно до п.1.3 якого територія Заказника розташована у межах об'єкту Смарагдової мережі Європи "Seretskyi" площею 6489 га (Серетський UA0000189).

В додатках до висновку експерта додано № 1 - План розташування земельних ділянок за кадастровими номерами 6122685400:01:001:0054 площею 7.00 га, 6122685400:01:001:0053 площею 10.74 га з нанесенням межі гідрологічного заказника загальнодержавного значення "Серетський" та межі Смарагдової мережі Європи "Seretskyi" площею 6489 га ("Серетський" UA0000189). Також додано, але не зазначено у додатках до висновку експерта Інформацію про земельну ділянку з кадастровим номером 6122685400:01:001:0054 та інформацію про земельну ділянку з кадастровим номером 6122685400:01:001:0053 з Державного земельного кадастру.

Під час нового розгляду справи, судом встановлено, що на підставі рішення Господарського суду Тернопільської області від 22.12.2023 у цій справі Тернопільською обласною державною адміністрацією 05.09.2024 зареєстровано право власності на земельну ділянку за кадастровим номером 6122685400:01:001:0053 площею 10,74 га, номер відомостей про речове право: 56574040 (витяг з Державного реєстру речових прав №409426399 від 24.01.2025). У ньому також міститься запис від 24.01.2025 про скасування/анулювання речового права на підставі постанови Верховного Суду від 03.12.2024 у цій справі.

Розпорядженням Тернопільської обласної військової адміністрації № 109/01.02-01 від 01.03.2024 «Про надання дозволу на розроблення технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель природно-заповідного фонду та іншого природоохоронного призначення на території Тернопільської області» надано дозвіл на розроблення технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель природно-заповідного фонду та іншого природоохоронного призначення державної форми власності орієнтовною площею 1182,8400 га на території Тернопільської області, у додатку до якого зазначено землі природно-заповідного фонду та іншого природоохоронного призначення (гідрологічний заказник загальнодержавного значення "Серетський") площею 919,7000 га, розпорядником (землекористувачем) яких вказано Тернопільську обласну державну (військову) адміністрацію.

03.04.2024 між Головним управлінням Держгеокадастру у Тернопільській області (замовником) та Львівською регіональною філією державного підприємства «Центр державного земельного кадастру» (виконавець) укладено договір № 01/19-24 про надання послуг, відповідно до умов якого, а саме: п.1.1, п.5.1 виконавець зобов'язався до 02.10.2024 надати послуги з проведення державної інвентаризації земель у Тернопільській області, відповідно до технічного завдання (додаток №1 до цього договору) та умов цього договору, а замовник - прийняти надані послуги та оплатити їх вартість.

Розпорядженням Тернопільської обласної військової адміністрації № 573/01.02-01 від 27.10.2024 затверджено технічну документацію із землеустрою щодо інвентаризації земель природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення державної власності (площею 23,6523 га з кадастровим номером 6122685400:01:001:1384) для збереження та використання заказників за межами села Іванківці на території Тернопільської міської ради Тернопільського району Тернопільської області.

Розпорядженням Тернопільської обласної військової адміністрації № 576/01.02-01 від 28.10.2024 затверджено технічну документацію із землеустрою щодо інвентаризації земель природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення державної власності (площею 484,1671 га з кадастровим номером 6122685400:01:001:1383) для збереження та використання заказників за межами с. Малашівці на території Тернопільської міської ради Тернопільського району Тернопільської області.

Розпорядженням Тернопільської обласної військової адміністрації № 577/01.02-01 від 28.10.2024 затверджено технічну документацію із землеустрою щодо інвентаризації земель природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення державної власності (площею 15,3991 га з кадастровим номером 6122682800:01:001:0824, площею 48,9624 га з кадастровим номером 6122682800:01:001:0826, площею 15,2424 га з кадастровим номером 6122682800:01:001:0825) для збереження та використання заказників за межами с. Носівці та с. Городище на території Тернопільської міської ради Тернопільського району Тернопільської області.

Розпорядженням Тернопільської обласної військової адміністрації № 578/01.02-01 від 28.10.2024 затверджено технічну документацію із землеустрою щодо інвентаризації земель природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення державної власності (площею 64,5879 га з кадастровим номером 6122689500:01:001:2145, площею 64,6811 га з кадастровим номером 6122684800:01:002:0021, площею 177,6346 га з кадастровим номером 6122689500:01:001:2146) для збереження та використання заказників за межами с. Плесківці, с. Кобзарівка, с. Чернихів на території Тернопільської міської ради Тернопільського району Тернопільської області.

Листом Комунального підприємства "Земельно-кадастрове бюро" №02 від 31.01.2025, адресованим Тернопільській міській раді, надано схему розташування земельних ділянок Гідрологічного заказника загальнодержавного значення "Серетський" площею 919,92 га, відповідно до наявних у державному земельному кадастрі відомостей про земельні ділянки природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення: 6122685400:01:001:1384, 6122685400:01:001:1383, 6122682800:01:001:0824, 6122682800:01:001:0826, 6122682800:01:001:0825, 6122689500:01:001:2145, 6122684800:01:002:0021, 6122689500:01:001:2146, а також земельних ділянок, які перебувають в оренді Бігуна К. зальною площею 25,59 га (6122682800:01:001:0793 площею 3,0463 га та 6122682800:01:001:0792 площею 22,5437 га) на території Тернопільської міської ради Тернопільського району Тернопільської області.

Управлінням екології та природних ресурсів Тернопільської обласної військової адміністрації у листі № 02.2/442 від 28.02.2025, адресованому Тернопільській обласній прокуратурі, зазначено, що при проведенні інвентаризації земельних ділянок у технічній документації із землеустрою щодо інвентаризації земель не враховувались сформовані раніше земельні ділянки сільськогосподарського призначення, водного фонду, які вже передані у власність та користування, а також земельні ділянки у межах населених пунктів, розпорядником яких виступає Тернопільська районна державна адміністрація. Таким чином, при розробленні технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель проінвентаризовано частину земель природно-заповідного фонду у межах території заказника та сформовано земельні ділянки, які не були раніше внесені до Державного земельного кадастру, при цьому, цією документацією межі заказника не встановлювались, а спірна земельна ділянка за кадастровим номером 6122685400:01:001:0053 розташована у межах території заказника та належить до природно-заповідного фонду України.

Як зазначалося вище, у грудні 2022 року Керівник Тернопільської окружної прокуратури звернувся до суду з цим позовом, заявленим в інтересах держави в особі Тернопільської обласної державної адміністрації, яка набула статусу Тернопільської обласної військової адміністрації, до Тернопільської міської ради про витребування у власність держави в особі Тернопільської обласної державної адміністрації, яка набула статусу Тернопільської обласної військової адміністрації, з незаконного володіння Тернопільської міської ради земельної ділянки кадастровий номер 6122685400:01:001:0053, площею 10,74 га.

Щодо підстав звернення прокурора до суду в інтересах держави в особі Тернопільської обласної державної адміністрації:

Частинами 1, 3 ст.4 ГПК України передбачено, що право на звернення до господарського суду в установленому цим Кодексом порядку гарантується. Ніхто не може бути позбавлений права на розгляд його справи у господарському суді, до юрисдикції якого вона віднесена законом. До господарського суду у справах, віднесених законом до його юрисдикції, мають право звертатися також особи, яким законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб.

Відповідно до ч.ч.3, 4 ст.23 ЗУ «Про прокуратуру» прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу. Наявність підстав для представництва має бути обґрунтована прокурором у суді. Прокурор зобов'язаний попередньо, до звернення до суду, повідомити про це громадянина та його законного представника або відповідного суб'єкта владних повноважень.

Згідно з ч.3 ст.53 ГПК України у визначених законом випадках прокурор звертається до суду з позовною заявою, бере участь у розгляді справ за його позовами, а також може вступити за своєю ініціативою у справу, провадження у якій відкрито за позовом іншої особи, до початку розгляду справи по суті, подає апеляційну, касаційну скаргу, заяву про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами.

Прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує, в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах (ч.4 ст.53 ГПК України).

Звертаючись з цим позовом до суду, заявленим в інтересах держави, прокурор визначив орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах, а саме: Тернопільську обласну державну адміністрацію, яка набула статусу Тернопільської обласної військової адміністрації та зазначив, що вказаний орган належним чином не здійснював захист інтересів держави шляхом вчинення певних дій, зокрема: звернення до суду з позовом про витребування у власність держави земельної ділянки кадастровий номер 6122685400:01:001:0053 площею 10,74 га з незаконного володіння Тернопільської міської ради.

Бездіяльність компетентного органу означає, що він знав або повинен був знати про порушення інтересів держави, але не звертався до суду з відповідним позовом у розумний строк.

Невжиття компетентним органом жодних заходів протягом розумного строку після того, як цьому органу стало відомо або повинно було стати відомо про можливе порушення інтересів держави, має кваліфікуватися як бездіяльність відповідного органу. Розумність строку визначається судом з урахуванням того, чи потребували інтереси держави невідкладного захисту (зокрема, через закінчення перебігу позовної давності чи можливість подальшого відчуження майна, яке незаконно вибуло із власності держави), а також таких чинників, як: значимість порушення інтересів держави, можливість настання невідворотних негативних наслідків через бездіяльність компетентного органу, наявність об'єктивних причин, що перешкоджали такому зверненню тощо.

Отже, прокурору достатньо дотриматися порядку, передбаченого ст.23 ЗУ «Про прокуратуру», і якщо компетентний орган протягом розумного строку після отримання повідомлення самостійно не звернувся до суду з позовом в інтересах держави, то це є достатнім аргументом для підтвердження судом підстав для представництва. Якщо прокурору відомі причини такого незвернення, він обов'язково повинен зазначити їх в обґрунтуванні підстав для представництва, яке міститься в позові. Але якщо з відповіді зазначеного органу на звернення прокурора такі причини з'ясувати неможливо чи такої відповіді взагалі не отримано, то це не є підставою вважати звернення прокурора необґрунтованим (аналогічну правову позицію викладено у постанові Великої Палати Верховного Суду від 26.05.2020 у справі № 912/2385/18).

З огляду на викладене, підставою для представництва прокурором інтересів держави в суді є належне обґрунтування, підтверджене достатніми доказами, зокрема, але не виключно, повідомленням прокурора на адресу відповідного органу про звернення до суду від його імені, відповідними запитами, а також копіями документів, отриманих від органу, що свідчать про наявність підстав для такого представництва.

Як вбачається з матеріалів справи (документів, долучених до позовної заяви), прокурор неодноразово звертався до позивача та повідомляв останнього про виявлені ним порушення та необхідність захисту інтересів держави.

Листом від 29.08.2022 № 03-6581/16 Тернопільська обласна державна адміністрація, яка набула статусу Тернопільської обласної військової адміністрації, зазначила, що Гідрологічний заказник "Серетський" загальною площею 1192 га створений відповідно до постанови Ради Міністрів Української РСР без вилучення у власників і користувачів земельних ділянок. Землі під заказником не були передані у користування установам природно-заповідного фонду області, управління якими здійснюється їх спеціальними адміністраціями. Ураховуючи, що вид цільового призначення земельних ділянок, як земель природно-заповідного фонду, проектом землеустрою з організації встановлення меж заказника на даний час не визначений, обласна військова адміністрація не має підстав для повернення земельних ділянок з комунальної власності у державну власність в судовому порядку. На запит окружної прокуратури № 6804вих-22 від 14.09.2022 Тернопільська обласна державна адміністрація, яка набула статусу Тернопільської обласної військової адміністрації Листом № 03-7252/16 від 26.09.2022 повідомила, що підтримує позицію викладену у листі від 29.08.2022 № 03-6851/16.

Незважаючи на обізнаність Тернопільської обласної державної адміністрації, яка набула статусу Тернопільської обласної військової адміністрації, про порушення інтересів держави внаслідок незаконної передачі земельної ділянки природно-заповідного фонду з державної власності у комунальну власність, позивач не здійснював та не висловлював намір здійснити жодних дій спрямованих на усунення порушення прав держави.

Відтак, прокурор належним чином обґрунтував наявність підстав, передбачених статтею 23 ЗУ «Про прокуратуру», для звернення до суду з цим позовом, заявленим в інтересах держави в особі Тернопільської обласної державної адміністрації, з огляду на що, судом першої інстанції правомірно прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі та вирішено спір по суті.

Щодо суті спору:

Статтею 14 Конституції України передбачено, що земля є основним національним багатством, що знаходиться під особливою охороною держави.

Згідно з ч.1 ст.9 Конституції України чинні міжнародні договори, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, є частиною національного законодавства України.

Відповідно до Закону України від 29 жовтня 1996 року № 436/96-ВР «Про приєднання України до Конвенції 1979 року про охорону дикої флори і фауни та природних середовищ існування в Європі» Україна приєдналася до Конвенції 1979 року про охорону дикої флори і фауни та природних середовищ існування в Європі із застереженнями щодо вовка та ведмедя бурого, добування дупеля, використання пасток, сіток і капканів.

Згідно з ч.1 ст.3 Конвенції про охорону дикої флори і фауни та природних середовищ існування в Європі кожна Договірна Сторона відповідно до положень цієї Конвенції вживає заходів для здійснення національної політики охорони дикої флори, дикої фауни та природних середовищ існування, приділяючи особливу увагу видам, яким загрожує зникнення, та вразливим видам, особливо ендемічним, та середовищам існування, яким загрожує зникнення.

Договірні Сторони у своїй політиці планування забудови і розвитку територій враховують потреби охорони природних територій, що охороняються згідно із попереднім пунктом, для того щоб уникнути будь-якої деградації таких територій або у міру можливості звести її до мінімуму (ч.1 ст.4 Конвенції про охорону дикої флори і фауни та природних середовищ існування в Європі).

Відповідно до ч.1 ст.19 ЗК України землі України за основним цільовим призначенням поділяються на такі категорії: а) землі сільськогосподарського призначення; б) землі житлової та громадської забудови; в) землі природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення; г) землі оздоровчого призначення; д) землі історико-культурного призначення; е) землі лісогосподарського призначення; є) землі водного фонду; ж) землі промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення.

Згідно з ч.2 ст.19 ЗК України земельні ділянки кожної категорії земель, які не надані у власність або користування громадян чи юридичних осіб, можуть перебувати у запасі.

Землі природно-заповідного фонду - це ділянки суші і водного простору з природними комплексами та об'єктами, що мають особливу природоохоронну, екологічну, наукову, естетичну, рекреаційну та іншу цінність, яким відповідно до закону надано статус територій та об'єктів природно-заповідного фонду (ст.43 ЗК України).

В силу ст.44 ЗК України до земель природно-заповідного фонду включаються природні території та об'єкти (природні заповідники, національні природні парки, біосферні заповідники, регіональні ландшафтні парки, заказники, пам'ятки природи, заповідні урочища), а також штучно створені об'єкти (ботанічні сади, дендрологічні парки, зоологічні парки, парки - пам'ятки садово-паркового мистецтва).

Статтею 45 ЗК України визначено, що землі природно-заповідного фонду можуть перебувати у державній, комунальній та приватній власності. Порядок використання земель природно-заповідного фонду визначається законом.

Відповідно до ст.3 ЗУ "Про природно-заповідний фонд України" до природно-заповідного фонду України належать: природні території та об'єкти - природні заповідники, біосферні заповідники, національні природні парки, регіональні ландшафтні парки, заказники, пам'ятки природи, заповідні урочища; штучно створені об'єкти - ботанічні сади, дендрологічні парки, зоологічні парки, пам'ятки природи, парки-пам'ятки садово-паркового мистецтва.

Заказники, пам'ятки природи, ботанічні сади, дендрологічні парки, зоологічні парки та парки-пам'ятки садово-паркового мистецтва залежно від їх екологічної і наукової, історико-культурної цінності можуть бути загальнодержавного або місцевого значення.

Заказниками оголошуються природні території (акваторії) з метою збереження і відтворення природних комплексів чи їх окремих компонентів; оголошення заказників провадиться без вилучення земельних ділянок, водних та інших природних об'єктів у їх власників або користувачів (ст.25 ЗУ "Про природно-заповідний фонд України").

Так, судом встановлено та матеріалами справи підтверджується перебування спірної земельної ділянки площею 10,74 га кадастровий номер 6122685400:01:001:0053 в межах гідрологічного заказника «Серетський» та в межах території об'єкта Смарагдової мережі Європи «Seretskyi» площею 6489 га («Серетський», UA0000189). Зокрема, наведене підтверджується: копіями картосхем заказника як у межах Малашовецької сільської ради, так і проектовану межу заказника у межах земель колгоспу « 17 вересня» станом на 1980 рік (листи Управління екології та природних ресурсів ТОВА від 18.08.2022 № 04.2/909 та від 18.08.2022 № 04.2/908), які є частиною матеріалів/проєкту створення заказника; листом Міндовкілля від 21.09.2022 № 25/2-121/12655-22; даними офіційного сайту ради Європи: https://www.coe.int/en/web/bern-convention/emerald-viever; висновком експерта № 669/22-22 від 06.09.2022, за результатами проведення земельно-технічної експертизи в рамках кримінального провадження; листом ДП «Центр державного земельного кадастру» від 14.09.2022 № 3/1314; листами Управління екології та природних ресурсів Тернопільської ОВА від 28.11.2024, № 02.2/442 від 28.02.2025.

Відповідно до ст.7 ЗУ "Про природно-заповідний фонд України" землі природно-заповідного фонду - це ділянки суші і водного простору з природними комплексами та об'єктами, що мають особливу природоохоронну, екологічну, наукову, естетичну, рекреаційну та іншу цінність, яким відповідно до закону надано статус територій та об'єктів природно-заповідного фонду.

Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення системи управління та дерегуляції у сфері земельних відносин" № 1423-ІХ від 28.04.2021, який набрав чинності 27.05.2021, розділ Х Перехідних положень ЗК України доповнено пунктом 24, відповідно до змісту якого, з дня набрання чинності цим пунктом землями комунальної власності територіальних громад вважаються всі землі державної власності, розташовані за межами населених пунктів у межах таких територіальних громад, крім земель, зокрема, природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення в межах об'єктів і територій природно-заповідного фонду загальнодержавного значення, лісогосподарського призначення.

Отже, земельні ділянки природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення в межах об'єктів і територій природно-заповідного фонду загальнодержавного значення віднесені до земель державної форми власності.

Відповідно до ч.2 ст.84 ЗК України право державної власності на землю набувається і реалізується державою в особі Кабінету Міністрів України, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, обласних, Київської та Севастопольської міських, районних державних адміністрацій, державних органів приватизації відповідно до Закону.

До повноважень місцевих державних адміністрацій у галузі земельних відносин віднесено розпорядження землями державної власності в межах, визначених цим Кодексом (ч.1 ст.17 ЗК України).

Згідно з ч.5 ст.122 ЗК України обласні державні адміністрації на їхній території передають земельні ділянки із земель державної власності, крім випадків, визначених частинами третьою, четвертою і восьмою цієї статті, у власність або у користування у межах міст обласного значення та за межами населених пунктів, а також земельні ділянки, що не входять до складу певного району, або у випадках, коли районна державна адміністрація не утворена, для всіх потреб.

Указом Президента України № 68/2022 від 24.02.2022 "Про утворення військових адміністрацій" на виконання Закону України "Про правовий режим воєнного стану" для здійснення керівництва у сфері забезпечення оборони, громадської безпеки і порядку постановлено утворити Тернопільську обласну військову адміністрацію. Відповідно до пункту 2 даного Указу, Тернопільська обласна державна адміністрація набула статусу відповідної військової адміністрації у зв'язку із необхідністю забезпечення разом із військовим командуванням, запровадження та здійснення заходів правового режиму воєнного стану без проведення реорганізації юридичної особи.

Відтак, Тернопільська обласна державна адміністрація, що набула статусу Тернопільської обласної військової адміністрації, є розпорядником земель природно-заповідного фонду державної власності.

Частиною 3 ст.26 ЗУ "Про природно-заповідний фонд України" визначено, що власники або користувачі земельних ділянок, водних та інших природних об'єктів, оголошених заказником, беруть на себе зобов'язання щодо забезпечення режиму їх охорони та збереження.

В силу ст.53 ЗУ "Про природно-заповідний фонд України" території та об'єкти природно-заповідного фонду або їх частини, що створюються чи оголошуються без вилучення земельних ділянок, що вони займають, передаються під охорону підприємствам, установам, організаціям і громадянам обласними, Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями, органом виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань охорони навколишнього природного середовища з оформленням охоронного зобов'язання.

З наведених вище норм вбачається, що зобов'язання щодо забезпечення режиму охорони та збереження природних об'єктів, оголошених заказником, покладаються як на власників, так і на користувачів таких земельних ділянок; передача їх під охорону може бути здійснена як підприємствам, установам, організаціям, так і громадянам.

Наявні у матеріалах справи охоронні зобов'язання є лише додатковим доказом того, що спірна земельна ділянка належить до природно-заповідного фонду. Відповідно до їх змісту, починаючи з 1980 року Колгоспу "17 Вересня", з 1996 року - Колективному сільськогосподарському підприємству "Дніпро" та Рибцеху "Залізці" Тернопільського облрибкомбінату, з 2006 року - Малашівській сільській раді, а з 2021 року - Тернопільській міській раді, передавались під охорону території, які входять до складу Гідрологічного заказника загальнодержавного значення "Серетський" площею 1192,0 га. Останнє охоронне зобов'язання № 50/03 від 27.08.2021 оформлене між Тернопільською обласною державною адміністрацією та Тернопільською міською радою, що відповідає приписам ст.ст.26, 53 ЗУ "Про природно-заповідний фонд України".

Водночас, як правильно зазначено судом першої інстанції, таке охоронне зобов'язання жодним чином не вказує про перебування переданої під охорону земельної ділянки природно-заповідного фонду саме у власності того, кому така земельна ділянка передана під охорону.

Судом встановлено та це не заперечувалося учасниками справи, що межі Гідрологічного заказника загальнодержавного значення «Серетський» не визначені в натурі та не внесені до Державного земельного кадастру.

Частиною 4 ст.7 ЗУ «Про природно-заповідний фонд України» визначено, що межі територій та об'єктів природно-заповідного фонду встановлюються в натурі відповідно до законодавства. До встановлення меж територій та об'єктів природно-заповідного фонду в натурі їх межі визначаються відповідно до проектів створення територій та об'єктів природно-заповідного фонду.

Судом встановлено, що затверджені у жовтні 2024 року розпорядженнями Тернопільської ОДА (ОВА) чотири технічні документації із землеустрою щодо інвентаризації земель природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення державної власності стосуються формування на підставі них несформованих раніше земельних ділянок природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення, тобто тих, які раніше не були сформовані. Наявність окремих чотирьох таких технічних документацій зумовлена тим, що Гідрологічний заказник загальнодержавного значення "Серетський" розташований на території декількох адміністративно-територіальних одиниць в межах Тернопільської міської територіальної громади та структурою індексних кадастрових карт (планів). Тому відомості про ці земельні ділянки природно-заповідного фонду внесені окремо, в залежності від їх приналежності до певної адміністративно-територіальної одиниці.

Управління екології та природних ресурсів Тернопільської обласної військової адміністрації у листі №02.2/442 від 28.02.2025, адресованому Тернопільській обласній прокуратурі, зазначило, що при розробленні технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель проінвентаризовано частину земель природно-заповідного фонду у межах території заказника та сформовано земельні ділянки, які не були раніше внесені до Державного земельного кадастру. Відтак затверджені розпорядженнями Тернопільської ОВА у жовтні 2024 року технічні документації стосуються не всіх земельних ділянок природно-заповідного фонду.

Як зазначалося вище, до внесення відомостей про межі об'єкта природно-заповідного фонду до ДЗК такі визначаються відповідно до матеріалів створення/проєктів створення, що відповідає вимогам ст.7 ЗУ «Про природно-заповідний фонд».

Верховний Суд у постанові від 07.10.2020 у справі № 910/2323/18 зазначив, що незалежно від завершення процедури встановлення меж об'єкта природно-заповідного фонду в натурі цільове призначення відповідних територій як земель природно-заповідного фонду є незмінним.

Правовий режим відповідної земельної ділянки пов'язаний із фактом знаходження на ній об'єкта, який охороняється законом та має особливий статус, а не з рішенням органу, який розпорядився землею. Неприйняття вказаним вище органом рішення про приведення цільового призначення земельної ділянки у відповідність до її дійсного призначення, встановленого в силу вимоги законодавства, не впливає на її правовий режим (постанова Верховного Суду від 31.07.2019 у справі № 813/4701/16).

Як встановлено судом вище, сформована та зареєстрована за відповідачем на праві комунальної власності земельна ділянка площею 10,74 га кадастровий номер 6122685400:01:001:0053 знаходиться в межах Гідрологічного заказника «Серетський» та в межах території об'єкта Смарагдової мережі Європи «Seretskyi» («Серетський», UA0000189), належить до земель природно-заповідного фонду, а її розпорядником є позивач у справі.

Разом з тим, прокурор звернувся до суду з цим позовом про витребування у власність держави в особі Тернопільської обласної державної адміністрації, яка набула статусу Тернопільської обласної військової адміністрації, з незаконного володіння Тернопільської міської ради земельної ділянки кадастровий номер 6122685400:01:001:0053, площею 10,74 га, тобто з віндикаційним позовом.

За висновками Великої Палати Верховного Суду зайняття земельної ділянки природно-заповідного фонду з порушенням Земельного кодексу України та Закону України "Про природно-заповідний фонд України" потрібно розглядати як порушення права власності держави чи відповідної територіальної громади, що не пов'язане з позбавленням власника володіння відповідною земельною ділянкою, навіть якщо інша особа зареєструвала її право приватної власності на цю ділянку.

За таких умов, ефективним способом судового захисту щодо повернення земельної ділянки природно-заповідного фонду власнику є негаторний, а не віндикаційний позов, на що звернув увагу Верховний Суд під час перегляду судових рішень у цій справі.

Способи захисту цивільного права чи інтересу - це закріплені законом матеріально-правові заходи охоронного характеру, за допомогою яких проводиться поновлення (визнання) порушених (оспорюваних) прав, інтересів і вплив на правопорушника (постанова Великої Палати Верховного Суду від 22.08.2018 у справі № 925/1265/16, пункт 5.5). Тобто, це дії, спрямовані на запобігання порушенню або на відновлення порушеного, невизнаного, оспорюваного цивільного права чи інтересу. Такі способи мають бути доступними й ефективними (постанови Великої Палати Верховного Суду від 29.05.2019 у справі № 310/11024/15-ц (пункт 14) та від 01.04.2020 у справі № 610/1030/18 (пункт 40)).

Велика Палата Верховного Суду неодноразово звертала увагу на те, що застосування конкретного способу захисту цивільного права залежить як від змісту права чи інтересу, за захистом якого звернулася особа, так і від характеру його порушення, невизнання або оспорювання. Такі право чи інтерес мають бути захищені судом у спосіб, який є ефективним, тобто таким, що відповідає змісту відповідного права чи інтересу, характеру його порушення, невизнання або оспорювання та спричиненим цими діяннями наслідкам (постанови Великої Палати Верховного Суду від 05.06.2018 у справі № 338/180/17 (пункт 57) та від 11.09.2018 у справі № 905/1926/16 (пункт 40)).

Обрання прокурором (позивачем) неналежного способу захисту своїх прав є самостійною підставою для відмови у позові. Такий висновок сформульований, зокрема, у постановах Великої Палати Верховного Суду від 19.01.2021 у справі № 916/1415/19 (провадження № 12-80гс20, пункт 6.21), від 02.02.2021 у справі № 925/642/19 (провадження № 12-52гс20, пункт 52), від 22.06.2021 у справі № 200/606/18 (провадження № 14-125цс20, пункт 76).

Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про обрання прокурором неналежного способу захисту у цій справі, що є самостійною підставою для відмови в задоволенні позову.

Оскільки судом встановлено, що спірна земельна ділянка належить до земель природно-заповідного фонду, відтак, належним способом захисту у спірному випадку є негаторний позов.

Водночас судом першої інстанції правомірно відхилено посилання прокурора на висновки Великої Палати Верховного Суду у постанові від 20.06.2023 у справі № 554/10517/16-ц, оскільки прокурором у позові чітко зазначено про звернення до суду саме з віндикаційним позовом, а також правильно відхилено посилання прокурора на обставини, встановлені у справі № 921/536/22, оскільки об'єктом витребування у вказаній справі була інша земельна ділянка, хоча правовідносини є подібними.

Щодо задоволення судом віндикаційного позову у вказаній справі (№ 921/536/22), колегія суддів звертає увагу, що при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду (ч.4 ст.236 ГПК України), а не судових рішеннях першої та апеляційної інстанцій.

Крім цього, колегія суддів погоджується з твердженнями апелянта про те, що суд першої інстанції не зв'язаний посиланнями на норми права, зазначеними у позовній заяві та в інших письмових заявах учасників справи, однак, відповідно до ст.14 ГПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках. Учасник справи розпоряджається своїми правами щодо предмета спору на власний розсуд. Таке право мають також особи, в інтересах яких заявлено вимоги, за винятком тих осіб, які не мають процесуальної дієздатності. Відтак, суд з метою додержання принципу диспозитивності не вправі самостійно змінювати заявлені позивачем (прокурором) позовні вимоги.

Колегія суддів звертає увагу апелянта, що у спірному випадку має місце не лише посилання прокурора на інші норми права, а саме формулювання прокурором позовної вимоги викладено таким чином, що задоволення останньої не призведе до відновлення порушеного права; віндикаційний позов у таких категоріях справ є неналежним способом захисту.

Статтею 73 ГПК України передбачено, що доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків.

Згідно з ч.1 ст.74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів (ч.1 ст.86 ГПК України).

Враховуючи все наведене вище, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про відмову в задоволенні позовних вимог.

Відповідно до ст.236 ГПК України судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Судове рішення має відповідати завданню господарського судочинства, визначеному цим Кодексом. Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

Суд апеляційної інстанції за результатами розгляду апеляційної скарги має право, зокрема, залишити судове рішення без змін, а скаргу без задоволення (ч.1 ст.275 ГПК України).

Статтею 276 ГПК України передбачено, що суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

З огляду на наведене, колегія суддів дійшла висновку про залишення рішення місцевого господарського суду без змін, а апеляційної скарги - без задоволення.

Судовий збір за подання апеляційної скарги, у відповідності до ст.129 ГПК України, покладається на скаржника.

Керуючись ст.ст.236, 270, 275, 276, 281, 282 Господарського процесуального кодексу України, Західний апеляційний господарський суд,

ухвалив:

Рішення Господарського суду Тернопільської області від 28 травня 2025 року у справі № 921/16/23 залишити без змін, а апеляційну скаргу Заступника керівника Тернопільської обласної прокуратури - без задоволення.

Матеріали справи № 921/16/23 повернути до Господарського суду Тернопільської області.

Постанова набирає законної сили з дня її ухвалення і може бути оскаржена у касаційному порядку у відповідності до вимог ст.ст.286-291 ГПК України.

Повну постанову складено 24 листопада 2025 року

Головуючий (суддя-доповідач) Якімець Г.Г.

Суддя Бойко С.М.

Суддя Бонк Т.Б.