Справа № 308/16487/25
26 листопада 2025 року м. Ужгород
Суддя Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області Шепетко І.О., ознайомившись з матеріалами цивільної справи за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про розірвання шлюбу -
До Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області надійшла позовна заява ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про розірвання шлюбу.
Відповідно до ч. 1 ст. 27 ЦПК України, позови до фізичної особи пред'являються в суд за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем її проживання або перебування, якщо інше не передбачено законом.
Згідно з відповіддю №2039240 від 24.11.2025 з Єдиного державного демографічного реєстру ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , має зареєстроване місце проживання за адресою АДРЕСА_1 .
Статтею 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» визначено, що внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.
Таким чином, вбачається, що відповідач може бути внутрішньо переміщеною особою.
З метою обліку внутрішньо переміщених осіб створено Єдину інформаційну базу даних про внутрішньо переміщених осіб. Порядок створення, ведення та доступу до відомостей Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб визначається Кабінетом Міністрів України (ч. 1, ч. 2 ст. 4-1Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб»).
Пунктом 4 Порядку створення, ведення та доступу до відомостей Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22.09.2016 року за № 646 (далі Порядок), передбачено, що до бази даних вноситься серед іншого і така інформація про внутрішньо переміщену особу: загальні відомості про особу (прізвище, ім'я, по батькові, громадянство, дата і місце народження, стать); відомості про реєстраційний номер облікової картки платника податків (крім фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають про це відмітку в паспорті або які не є громадянами України); дані про останнє зареєстроване та фактичне місце проживання/перебування внутрішньо переміщеної особи на території, де виникли обставини, зазначені у статті 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб»; дані про фактичне місце проживання особи на дату звернення; адреса, за якою із внутрішньо переміщеною особою може вестися офіційне листування або вручення офіційної кореспонденції, та номер телефону; відомості про смерть внутрішньо переміщеної особи або визнання її безвісно відсутньою.
Згідно з пунктом 12 Порядку, для одержання актуальної та повної інформації про внутрішньо переміщених осіб з бази даних формується звіт з використанням інформації, передбаченої пунктом 4 цього Порядку.
Підпунктом 52 пункту 4 Положення про Міністерство соціальної політики України, затвердженого постановою КМУ від 22.09.2016 року № 646 адміністратором ЄІБД ВПО, відповідальним за забезпечення формування та ведення відповідної бази, є Мінсоцполітики.
Крім того, у інформаційному листі Національної соціальної сервісної служби України до суду також зазначено, що оскільки відповідальним за забезпечення формування та ведення Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб є Мінсоцполітики, а Нацсоцслужба не є адміністратором та держателем ЄІБД ВПО, усі листи (ухвали, рішення, запити, тощо) які стосуються перебування на обліку (реєстрації) громадян України як внутрішньо-переміщених осіб, просять надсилати безпосередньо до Мінсоцполітики.
З метою недопущення порушення правил територіальної юрисдикції (підсудності) розгляду цієї цивільної справи, порушення прав відповідача на справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільної справи, усунення сумнівів щодо вірного зазначення адреси зареєстрованого місця проживання (перебування) відповідача, а також його ймовірної реєстрації як внутрішньо переміщеної особи, вважаю необхідним зобов'язати Міністерство соціальної політики України надати суду відомості з ЄІБД ВПО щодо відповідача.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 81, 84, 260 ЦПК України,
Зобов'язати Міністерство соціальної політики, сім'ї та єдності України (е-mail: info@mlsp.gov.ua) не пізніше п'яти днів з дня отримання копії даної ухвали суду, надати на адресу Ужгородського міськрайонного суду (88601, Закарпатська область, м. Ужгород, вул. Загорська, 53) наступну інформацію з Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщеної особи щодо відповідача: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , значиться зареєстрованою за адресою: АДРЕСА_1 , а саме:
- загальні відомості про особу (прізвище, ім'я, по батькові, дата і місце народження);
- дані про останнє зареєстроване та фактичне місце проживання/перебування внутрішньо переміщеної особи на території, де виникли обставини, зазначені у статті 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб»;
- дані про фактичне місце проживання особи на дату звернення;
- адреса, за якою із внутрішньо переміщеною особою може вестися офіційне листування або вручення офіційної кореспонденції, та номер телефону;
- відомості про смерть внутрішньо переміщеної особи або визнання її безвісно відсутньою в разі їхньої наявності.
З метою пришвидшення обміну інформацією та економії витрат на поштові відправлення, пропоную Міністерству соціальної політики, сім'ї та єдності України надати витребувану судом інформацію шляхом її надсилання на офіційну електронну поштову адресу Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області (е-mail: inbox@ug.zk.court.gov.ua) із відповідним посиланням на єдиний унікальний номер справи 308/16487/25.
Попередити Міністерство соціальної політики, сім'ї та єдності України, що у разі неповідомлення суду про неможливість подати докази, витребувані судом, а також за неподання таких доказів з причин, названих судом неможливими, суд вправі застосувати до відповідної особи заходи процесуального примусу, передбачені ст.ст. 144-148 ЦПК України.
Ухвала суду набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню не підлягає.
Суддя І.О. Шепетко