Рішення від 27.11.2025 по справі 911/2577/25

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Симона Петлюри, 16/108, м. Київ, 01032, тел. (044) 235-95-51, е-mail: inbox@ko.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"27" листопада 2025 р. м. Київ Справа № 911/2577/25

Господарський суд Київської області у складі судді Бабкіної В.М., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження матеріали справи

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «ГАЗОРОЗПОДІЛЬНІ МЕРЕЖІ УКРАЇНИ» (04116, м. Київ, вул. Шолуденка, буд. 1)

до Державного податкового університету (08201, Київська обл., Бучанський р-н, м. Ірпінь, вул. Університетська, буд. 31)

про стягнення 290682,50 грн. вартості донарахованого обсягу природного газу,

Без виклику представників сторін

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «ГАЗОРОЗПОДІЛЬНІ МЕРЕЖІ УКРАЇНИ» (далі - позивач, ТОВ «ГАЗОРОЗПОДІЛЬНІ МЕРЕЖІ УКРАЇНИ») звернулось до Господарського суду Київської області з позовом до Державного податкового університету (далі - відповідач) про стягнення 290682,50 грн. вартості донарахованого обсягу природного газу.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що в порушення приписів Кодексу ГРМ на об'єкті відповідача не здійснювався належний облік спожитого газу (була наявна різниця між показами лічильника газу та обчислювачем). За результатами перевірки та на підставі акту про порушення № 691 від 28.02.2025 р., позивачем було здійснено нарахування вартості необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу в сумі 290682,50 грн., яка відповідачем не сплачена.

Беручи до уваги характер спірних правовідносин, предмет, підстави позову і обраний позивачем спосіб захисту, а також категорію та складність справи, обсяг та характер доказів у справі, зважаючи на заявлену у даному спорі ціну позову, що не перевищує ста розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, суд дійшов висновку, що справа за поданою позовною заявою підлягає розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи.

Ухвалою Господарського суду Київської області від 18.08.2025 р. було прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у даній справі, розгляд справи постановлено здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін (без проведення судового засідання).

Ухвалу суду від 18.08.2025 р. було отримано позивачем та відповідачем 21.08.2025 р., що підтверджується довідками про доставку електронного листа в системі ЄСІТС.

У строк, встановлений ч. 7 ст. 252 Господарського процесуального кодексу України, клопотань від сторін про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін не надходило.

Відповідно до ч. 8 ст. 252 Господарського процесуального кодексу України, при розгляді справи у порядку спрощеного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи.

Згідно з приписами ч. 2 ст. 161 ГПК України до заяв по суті справи належать відзив на позовну заяву, відповідь на відзив, заперечення на відповідь на відзив.

04.09.2025 р. до Господарського суду Київської області від відповідача надійшов відзив на позовну заяву б/н від 03.09.2025 р. (вх. № 12157/25 від 04.09.2025 р.), в якому відповідач просить суд залишити дану позовну заяву без задоволення, стверджуючи, що університет не здійснював жодних дій, які б спричинили збій у роботі приладів, тому донарахування обсягів газу суперечить Кодексу ГРМ, а в акті № 691 відсутній аналіз реальних метеорологічних умов, що свідчить про його формальний характер та неналежність як доказу, адже при розрахунку застосовано температуру -22 °C, хоча фактичні метеодані за 15.01.2025 р. у м. Ірпінь становили від -1 до +2 °C, що призвело до штучного завищення обсягів газу. Також відповідач посилається на те, що згідно зі звітом про газопостачання (добові дані) за січень 2025 року, середньодобове споживання газу Державним податковим університетом становило від 5102 м3 (17.01.2025 р.) до 5330 м3 (14.01.2025 р.), натомість позивач здійснив донарахування у розмірі 12720,8 м3 за один день (15.01.2025 р.), що більш ніж удвічі перевищує максимальні фактично зафіксовані показники споживання.

08.09.2025 р. до Господарського суду Київської області від позивача надійшла відповідь на відзив б/н від 08.09.2025 р. (вх. № 12367/25 від 08.09.2025 р.), за змістом якої останній просить задовольнити позовні вимоги в повному обсязі, посилаючись на те, що згідно з абзацом 4 пункту 5 глави 4 розділу XІ Кодексу ГРМ об'єм газу, порахований комерційним вузлом обліку газу (ВОГ) за робочих умов, зводять до стандартних умов із застосуванням коефіцієнта приведення відповідно до вимог державних стандартів, виходячи з таких значень величини тиску та температури. За значення тиску газу береться значення, що дорівнює максимальному тиску для відповідної категорії газопроводів, але не більше ніж значення тиску, яке дорівнює вихідному тиску на газорозподільній станції (ГРС) за період, з якого безпосередньо подається газ на комерційний ВОГ. За значення температури газу береться значення, що дорівнює температурі найбільш холодної п'ятиденки для відповідного регіону згідно з будівельними нормами, якщо протягом минулого року мінімальне значення температури газу не було нижчим. В іншому разі за значення температури газу береться мінімальне значення температури газу за минулий рік. Відповідно до стовпців 17 та 18 таблиці 2 ДСТУ-НБВ.1.1-272010 «БУДІВЕЛЬНА КЛІМАТОЛОГІЯ» значення найбільш холодної п'ятиденки по м. Київ та Київській області встановлено як -25оС або -22оС. Окрім того, позивач зазначає, що зі звіту про газопостачання (добові дані) за період з 01.01.2025 р. по 01.02.2025 р. вбачається, що час роботи обчислювача ОЕ-22ЛА зав. № 1342 за 15.01.2025 р. склав 02 год 09 хв. 00 сек. з 24 годин доби, а за 16.01.2025 р. 20 год 38 хв. 22 сек. з 24 годин доби, що вказує на той факт, що об'єм природного газу, спожитий у зазначений період, не був приведений до стандартних умов, внаслідок чого об'єм розподіленого (спожитого) природного газу визначений некоректно. Також згідно звіту про газопостачання (добові дані) за період з 01.01.2025 р. по 01.02.2025 р. об'єм природного газу, облікований обчислювачем ОЕ-22ЛА зав. № 1342 за 15.01.2025 р., склав лише 424 м3, а за 16.01.2025 р. 4025 м3, при цьому, для прикладу, добове споживання за 14.01.2025 р. склало 5330 м3, а за 17.01.2025 р. 5102 м3, що вказує на те, що різниця показників між лічильником газу та обчислювачем виникла саме в цей період і різниця в об'ємі не приведена (зведена) до стандартних умов. 13.03.2025 р. споживачем забезпечено зведення показів між лічильником та обчислювачем, що зафіксовано у акті перевірки технічного стану комерційного ВОГ від 13.03.2025 р. Показники лічильника ЛГ-К типорозміру G-1000 зав. № 5977 склали 3200647 м3, показники обчислювача ОЕ-22ЛА зав. № 1342 склали 3200647 м3. Цим же актом зафіксоване попереднє значення лічильника газу, яке склало 3197918 м3. Акт підписаний представником споживача та представниками оператора ГРМ без зауважень. За наслідком усунення порушення, зафіксованого у акті про порушення № 691 від 28.02.2025 р., 13.03.2025 р. було складено акт про усунення порушення, яким зафіксовано, що показники лічильника газу ЛГ-К типорозміру G-1000 зав. № 5977 та обчислювача ОЕ-22ЛА зав. № 1342 після зведення склали 3200647 м3, відтак різниця показників з дати виявлення порушення до дати його усунення склала 2729 м3. На виконання вимог пункту 5 глави 4 розділу XІ Кодексу ГРМ об'єм газу 2729 м3 зведено до стандартних умов із застосуванням коефіцієнта приведення 4,661 відповідно до вимог державних стандартів, виходячи з таких значень: величини тиску Р,МПа 0,401 та температури tоC -22оС.

Як зазначає позивач, за наслідками задоволення акту про порушення складено акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості, згідно якого об'єм спожитого газу, приведеного до стандартних умов із застосуванням коефіцієнта приведення, виходячи з визначених нормативними документами значень величини тиску та температури, склав 12720,8 м3.

У відповідності з приписами ч. 5 ст. 252 ГПК України суд розглядає дану справу за наявними в ній на час ухвалення рішення матеріалами.

Згідно з частиною 4 статті 240 Господарського процесуального кодексу України, у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, суд підписує рішення без його проголошення.

Розглянувши матеріали справи, дослідивши наявні в ній докази та оцінивши їх в сукупності, суд

ВСТАНОВИВ:

Відповідно до постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) "Про видачу ліцензії з розподілу природного газу ТОВ "ГАЗОРОЗПОДІЛЬНІ МЕРЕЖІ УКРАЇНИ" № 1839 від 26.12.2022 р. (із змінами та доповненнями, внесеними постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 971 від 31.05.2023 р.) ТОВ "ГАЗОРОЗПОДІЛЬНІ МЕРЕЖІ УКРАЇНИ" здійснює діяльність з розподілу природного газу на підставі ліцензії на право провадження господарської діяльності з розподілу природного газу.

Постановою НКРЕКП від 31.08.2023 р. № 1596 внесені змін до додатка до постанови НКРЕКП від 26.12.2022 р. № 1839 «Про видачу ліцензії з розподілу природного газу ТОВ «ГАЗОРОЗПОДІЛЬНІ МЕРЕЖІ УКРАЇНИ», за якими до території де знаходиться газорозподільна система, що перебуває у власності, господарському віданні, користуванні чи експлуатації ТОВ «ГАЗОРОЗПОДІЛЬНІ МЕРЕЖІ УКРАЇНИ» додано територію Київської області, яка обслуговується Київською філією ТОВ «ГАЗОРОЗПОДІЛЬНІ МЕРЕЖІ УКРАЇНИ». Постанова набрала чинності 01.09.2023 р.

Відповідно до пункту 2 глави 1 розділу VI Кодексу газорозподільних систем, затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 2494 від 30.09.2015 р. (зареєстрований в Мін'юсті України 06.11.2015 р. за № 1379/27824) (далі - Кодекс ГРМ) доступ споживачів, у тому числі побутових споживачів, до газорозподільних систем (ГРМ) для споживання (постачання) природного газу надається за умови та на підставі укладеного між споживачем та оператором ГРМ (до мереж якого підключений об'єкт споживача) договору розподілу природного газу, що укладається за формою типового договору розподілу природного газу, затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 2498 від 30.09.2015 р (далі - договір розподілу природного газу), в порядку, визначеному цим розділом.

Згідно з пунктом 1 глави 3 розділу VI Кодексу газорозподільних систем договір розподілу природного газу має бути укладений оператором ГРМ з усіма споживачами, у тому числі побутовими споживачами, об'єкти яких в установленому порядку підключені до/через ГРМ, що на законних підставах перебуває у власності чи користуванні оператора ГРМ.

Споживачі, у тому числі побутові споживачі, для здійснення ними санкціонованого відбору природного газу з ГРМ та можливості забезпечення постачання їм природного газу їх постачальниками зобов'язані укласти договір розподілу природного газу з оператором ГРМ, до газорозподільної системи якого в установленому законодавством порядку підключений їх об'єкт.

Здійснення відбору (споживання) природного газу споживачем за відсутності укладеного договору розподілу природного газу не допускається.

Відповідно до пункту 3 глави 3 розділу VI Кодексу ГРМ договір розподілу природного газу є публічним та укладається з урахуванням статей 633, 634, 641, 642 Цивільного кодексу України за формою типового договору розподілу природного газу.

Оператор ГРМ зобов'язаний на головній сторінці свого вебсайту, а також в друкованих виданнях, що публікуються на території його ліцензованої діяльності, та власних центрах обслуговування споживачів розмістити редакцію договору розподілу природного газу та роз'яснення щодо укладення та приєднання споживача до договору розподілу природного газу.

Згідно з абзацом 1 пункту 4 глави 3 розділу VI Кодексу ГРМ договір розподілу природного газу між оператором ГРМ та споживачем укладається шляхом підписання заяви-приєднання споживача до умов договору розподілу природного газу, що відповідає типовому договору розподілу природного газу, розміщеному на офіційному вебсайті регулятора та оператора ГРМ та/або в друкованих виданнях, що публікуються на території його ліцензованої діяльності з розподілу газу, і не потребує двостороннього підписання сторонами письмової форми договору.

Згідно з пунктом 7 глави 3 розділу VI Кодексу ГРМ фактом приєднання споживача до умов договору розподілу природного газу (акцептування договору) є вчинення споживачем будь-яких дій, які засвідчують його бажання укласти договір розподілу природного газу, зокрема повернення підписаної заяви-приєднання, сплата рахунка оператора ГРМ та/або документально підтверджене споживання природного газу.

Між Товариством з обмеженою відповідальністю "ГАЗОРОЗПОДІЛЬНІ МЕРЕЖІ УКРАЇНИ" в особі Київської філії ТОВ "ГАЗОРОЗПОДІЛЬНІ МЕРЕЖІ УКРАЇНИ" (оператор ГРМ) та Державним податковим університетом (споживач) укладений типовий договір розподілу природного газу (для споживача, що не є побутовим), шляхом підписання заяви-приєднання № 044918FAMMRT018 від 01.09.2023 р. (далі - договір).

Згідно із заявою-приєднанням № 044918FAMMRT018 від 01.09.2023 р. персональний ЕІС-код споживача - 56XQ00018FAMM000.

Згідно з пунктами 1.1-1.3 договору цей типовий договір розподілу природного газу є публічним та регламентує порядок і умови забезпечення цілодобового доступу споживача до газорозподільної системи, розподіл (переміщення) природного газу газорозподільною системою з метою його фізичної доставки до межі балансової належності об'єкта споживача та переміщення природного газу з метою фізичної доставки оператором ГРМ обсягів природного газу до об'єктів споживачів, а також правові засади санкціонованого відбору природного газу з газорозподільної системи.

Умови цього договору однакові для всіх споживачів України та розроблені відповідно до Закону України "Про ринок природного газу" і Кодексу газорозподільних систем, затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 30 вересня 2015 року № 2494.

Цей договір є договором приєднання, що укладається з урахуванням вимог статей 633, 634, 641 та 642 Цивільного Кодексу України на невизначений строк. Фактом приєднання споживача до умов цього договору (акцептування договору) є вчинення споживачем будь-яких дій, які засвідчують його бажання укласти договір, зокрема надання підписаної споживачем заяви-приєднання за формою, наведеною у додатку 1 (для побутових споживачів) або у додатку 2 (для споживачів, що не є побутовими) до цього договору, яку в установленому порядку оператор ГРМ направляє споживачу Інформаційним листом за формою, наведеною у додатку 3 до цього договору, та/або сплата рахунка оператора ГРМ, та/або документально підтверджене споживання природного газу.

Пунктом 2.1 договору визначено, що за цим договором оператор ГРМ зобов'язується надати споживачу послугу з розподілу природного газу, а споживач зобов'язується прийняти зазначену послугу та сплатити її вартість у розмірі, строки та порядку, що визначені цим договором.

Пунктом 2.3 договору визначено, що при вирішенні всіх питань, які не обумовлені цим договором, сторони зобов'язуються керуватися Законом України "Про ринок природного газу" та Кодексом газорозподільних систем.

Згідно з пунктом 5.1 договору облік (у тому числі приладовий) природного газу, що передається оператором ГРМ та споживається споживачем на межі балансової належності об'єкта споживача, здійснюється відповідно до вимог Кодексу газорозподільних систем.

У пункті 5.3 договору вказано, що при здійсненні обліку спожитого природного газу споживачем, що не є побутовим, за розрахункову одиницю розподіленого та спожитого природного газу береться один кубічний метр (м куб.) природного газу, приведений до стандартних умов згідно з вимогами, визначеними в Кодексі газорозподільних систем.

У разі виявлення порушень вимог Кодексу газорозподільних систем при обліку спожитого природного газу побутовим споживачем та споживачем, що не є побутовим, за розрахункову одиницю розподіленого та спожитого природного газу беруться об'єми природного газу, які нараховуються згідно з вимогами Кодексу газорозподільних систем.

Пунктом 5.4 договору встановлено, що порядок визначення об'єму розподіленого споживачу і спожитого ним природного газу та надання звітності щодо спожитих об'ємів газу за розрахунковий період визначається відповідно до вимог Кодексу газорозподільних систем та з урахуванням вимог договору.

Згідно з підпунктом 4 пункту 7.2 договору оператор ГРМ має право перевіряти роботу комерційного вузла обліку (лічильника газу), у тому числі встановленого на об'єкті споживача, у порядку, визначеному Кодексом газорозподільних систем.

Відповідно до пункту 11.4 договору, у разі недосягнення між споживачем та оператором ГРМ згоди спірні питання вирішуються у порядку, встановленому чинним законодавством, у тому числі в судовому порядку.

Згідно з пунктом 12.1 договору договір укладається на невизначений строк.

Як слідує з матеріалів справи, згідно з актом перевірки технічного стану комерційного вузла обліку газу (ВОГ) відповідача від 28.02.2025 р., огляд вузла обліку газу був здійснений 28.02.2025 р. та було виявлено різницю потоків між лічильником газу та обчислювачем (лічильник газу більше), в архіві обчислювача виявлено відсутність витрат та даних за 15.01.2025 р.

28.02.2025 р. представники оператора ГРМ у присутності представника споживача (головного енергетика Горніча Михайла Михайловича) склали акт про порушення № 691 за адресою: Київська обл., Бучанський р-н, м. Ірпінь, вул. Університетська, 31, в якому зафіксовано встановлення факту порушення Кодексу газорозподільних систем: п.п. 2 п. 3 глави 2 Розділу XI (фіксація коректором чи обчислювачем об'єму газу даних щодо збоїв в роботі комерційного ВОГ або його складових, внаслідок цього об'єм розподіленого (спожитого) природного газу за попередній період визначений некоректно, наявність різниці показників між лічильником газу «ЛГК G1000 № 5977» та обчислювачем «ОЕ 22ЛА № 1342», показники лічильника - 3182301 м3, показники обчислювача - 3179578 м3).

Акт про порушення № 691 від 28.02.2025 р. підписаний представником споживача Горнічем М.М. без зауважень.

У подальшому, згідно з актом перевірки технічного стану комерційного ВОГ від 13.03.2025 р., було проведено огляд вузла обліку газу відповідача 13.03.2025 р.

13.03.2025 р. представники оператора ГРМ у присутності представника споживача (головного інженера Забуга Андрія Олексійовича) склали акт про усунення порушення № 691 за адресою: Київська обл., Бучанський р-н, м. Ірпінь, вул. Університетська, 31, та вказали про усунення порушення п.п. 2 п. 3 глави 2 Розділу XI Кодексу ГРМ шляхом зведення показів між лічильником газу та обчислювачем, зафіксовані показання лічильника та обчислювача на дату складання акту - 3200647 м3 (обчислювача старі - 3197918 м3).

У пункті 8 акту про порушення № 691 від 28.02.2025 р. були зазначені дата, час та місце проведення засідання комісії оператора ГРМ з розгляду акта та запрошено на засідання комісії з розгляду вказаного акта про порушення споживача або уповноважену ним особу.

Відповідно до протоколу № 72 від 28.03.2025 р., за результатами засідання комісії Київської філії Товариства з обмеженою відповідальністю "ГАЗОРОЗПОДІЛЬНІ МЕРЕЖІ УКРАЇНИ" з розгляду акта про порушення № 691 від 28.02.2025 р. було вирішено перенести засідання комісії у зв'язку з необхідністю отримання додаткових матеріалів. Представник споживача був відсутній на засіданні комісії.

Відповідно до протоколу № 84 від 10.04.2025 р., за результатами засідання комісії Київської філії Товариства з обмеженою відповідальністю "ГАЗОРОЗПОДІЛЬНІ МЕРЕЖІ УКРАЇНИ" з розгляду акта про порушення № 691 від 28.02.2025 р. було вирішено задовольнити акт про порушення № 691 від 28.02.2025 р. та провести перерахунок об'єму розподіленого (спожитого) природного газу. На засіданні комісії був присутній представник відповідача Забуга А.О.

За наслідками задоволення акту про порушення оператором ГРМ було складено акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості, згідно якого об'єм спожитого газу, приведеного до стандартних умов із застосуванням коефіцієнта приведення, виходячи з визначених нормативними документами значень величини тиску та температури, склав 12720,8 м3. Вартість перерахованого об'єму спожитого природного газу склала 290682,50 грн. (різниця показників лічильника і коректора склала: 3182301 (показник лічильника згідно акту від 28.02.2025 р.) - 3179578 (показник обчислювача згідно акту від 28.02.2025 р.) = 2729 м3 * 4,661 (коефіцієнт) * 22,850964 грн (ціна з ПДВ за м3) = 290682,50 грн.).

Претензію-попередження позивача № КОФ/100.1.6.3-ВИХ-13967-25 від 03.07.2025 р. щодо сплати у строк до 10.07.2025 р. нарахованого необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу у розмірі 290682,50 грн. було отримано відповідачем, що підтверджується штампом про отримання вхідної кориспонденції.

Окрім цього, представником відповідача, під особистий підпис, було отримано рахунок за порушення Кодексу ГРМ від 10.04.2025 р. на суму 290682,50 грн., що підтверджується копією рахунку, яка міститься в матеріалах справи.

Зазначені обставини відповідачем не заперечувалися.

Відповідач зазначений рахунок не оплатив, у зв'язку з чим позивач звернувся до суду з даним позовом про стягнення 290682,50 грн. вартості донарахованого обсягу природного газу.

Оцінюючи подані докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, та враховуючи, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, суд дійшов висновку щодо задоволення позовних вимог у даній справі у повному обсязі з огляду на таке.

Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 18 Закону України "Про ринок природного газу" приладовий облік природного газу здійснюється з метою отримання та реєстрації достовірної інформації про обсяги і якість природного газу під час його транспортування, розподілу, постачання, зберігання та споживання. Приладовий облік природного газу здійснюється з метою визначення за допомогою вузла обліку природного газу обсягів його споживання та/або реалізації, на підставі яких проводяться взаєморозрахунки суб'єктів ринку природного газу.

Згідно з абз. 2 ч. 3 ст. 18 Закону України "Про ринок природного газу" результати вимірювань вузла обліку природного газу можуть бути використані за умови забезпечення єдності вимірювань.

Відповідно до ч. 1 ст. 40 Закону України "Про ринок природного газу" розподіл природного газу здійснюється на підставі та умовах договору розподілу природного газу в порядку, передбаченому кодексом газорозподільних систем та іншими нормативно-правовими актами.

За договором розподілу природного газу оператор газорозподільної системи зобов'язується забезпечити замовнику послуги розподілу природного газу на період та умовах, визначених договором розподілу природного газу, а замовник зобов'язується сплатити оператору газорозподільної системи вартість послуг розподілу природного газу.

Згідно з пунктом 1 глави 6 розділу Х Кодексу газорозподільних систем власник комерційного вузла обліку природного газу або суб'єкт господарювання, що здійснює його експлуатацію на підставі відповідного договору з власником, забезпечує належний технічний стан комерційного ВОГ та його складових (зокрема засобу вимірювальної техніки (ЗВТ), а також проведення періодичної повірки ЗВТ (крім населення) в порядку, визначеному главою 7 цього розділу, та відповідає за дотримання правил експлуатації комерційного вузла обліку та його складових (ЗВТ).

Згідно з пунктом 2 глави 6 розділу Х Кодексу газорозподільних систем протягом експлуатації комерційного ВОГ та його складових оператор ГРМ та споживач (суміжний суб'єкт ринку природного газу) проводять такі спільні дії: контрольне зняття показань ЗВТ (лічильника газу); перевірку комерційного ВОГ та його складових відповідно до вимог цього Кодексу, зокрема контрольний огляд вузла обліку; монтаж/демонтаж ЗВТ на повірку (періодичну, позачергову, експертну), експертизу та/або ремонт.

Згідно з пунктом 4 глави 6 розділу Х Кодексу газорозподільних систем за збереження і цілісність комерційних та дублюючих ВОГ та пломб (відбитків їх тавр) відповідає власник (користувач), на території або у приміщенні якого вони встановлені, що має бути зафіксовано у відповідному акті про пломбування.

Відповідно до пункту 6 глави 6 розділу Х Кодексу газорозподільних систем у разі виявлення позаштатного режиму роботи комерційного ВОГ чи його складових, пошкодження ЗВТ або пошкодження пломб чи захисних елементів власник (користувач), на території або у приміщенні якого встановлений комерційний ВОГ чи його складові, має терміново поінформувати про це оператора ГРМ та за потреби вжити заходів для недопущення аварійної ситуації з урахуванням техніки безпеки.

Позаштатний режим роботи комерційного ВОГ, зокрема, включає: 1) витоки газу з елементів та конструкції комерційного ВОГ, у тому числі імпульсних ліній манометрів, датчиків тиску і температури тощо; 2) відсутність зміни показань лічильника газу (обчислювача або коректора об'єму газу), загальмованість або рух з ривками зчитувального механізму при фактичній витраті (споживанні) природного газу; 3) наявність сторонніх шумів та нехарактерних звуків при роботі лічильника газу чи іншого ЗВТ; 4) індикація або наявність повідомлень про порушення в роботі ЗВТ, в тому числі про необхідність зміни елементів живлення; 5) забруднення або відкладання осадів, потрапляння сторонніх предметів до внутрішньої порожнини вимірювального трубопроводу або лічильника газу чи на робочі поверхні первинних перетворювачів; 6) інші ознаки порушень вимог щодо експлуатації ЗВТ, які можуть вплинути на результати вимірювання.

Згідно з пунктом 1 глави 9 розділу Х Кодексу газорозподільних систем суміжні суб'єкти ринку природного газу, зокрема оператор ГРМ та споживач, під час введення в експлуатацію або протягом експлуатації комерційного ВОГ та його складових, у тому числі в разі позаштатної ситуації чи виникнення спірних питань щодо результатів вимірювань об'єму природного газу, мають право здійснювати з дотриманням вимог цього Кодексу перевірку комерційного ВОГ та його складових щодо: 1) відповідності умовам експлуатації та узгодженій проєктній документації чи умовам договору; 2) працездатності та/або придатності ЗВТ до застосування на підставі результатів перевірки їх метрологічних характеристик, зокрема загальної похибки вимірювання; 3) відсутності ознак пошкодження ЗВТ та/або пошкодження пломб; 4) відсутності несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ та/або несанкціонованого газопроводу; 5) перевірки стану підвідного газопроводу, зокрема способу прокладання та відсутності можливості відбору газу поза вузлом обліку, в тому числі шляхом обстеження газопроводів приладовим методом на предмет відсутності підключень до підземних та надземних підвідних, розподільчих та транзитних газових мереж поза комерційним ВОГ, візуального обстеження способів монтажу і обв'язки газового та газорегулюючого обладнання; 6) відсутності несанкціонованого підключення газових приладів, внаслідок чого може перевищуватися діапазон обчислення лічильника газу (сумарна номінальна потужність газових приладів і пристроїв перевищує діапазон обчислення лічильником газу).

Згідно з абзацом 1 пункту 2 глави 9 розділу Х Кодексу газорозподільних систем перевірка комерційного ВОГ, а також контрольний огляд вузла обліку здійснюються у будь-який час доби та у присутності споживача (суміжного суб'єкта природного газу) або його представника, крім випадків, передбачених цим розділом.

На підставі абзацу 1 пункту 6 глави 9 розділу Х Кодексу газорозподільних систем за підсумками перевірки комерційного ВОГ та за умови відсутності зауважень представник оператора ГРМ на місці перевірки повинен скласти відповідний акт обстеження/акт контрольного огляду вузла обліку (по одному екземпляру для кожної сторони), що має бути підписаний споживачем (суміжним суб'єктом ринку природного газу).

Згідно з підпунктом 2 пункту 3 глави 2 розділу XI Кодексу газорозподільних систем до порушень (за умови відсутності несанкціонованого втручання в ГРМ або роботу ЗВТ), що сталися внаслідок пошкодження чи позаштатного режиму роботи комерційного ВОГ або його складових (які кваліфікуються як "не з вини споживача"), але внаслідок яких споживачу здійснюється перерахунок розподіленого (спожитого) об'єму природного газу, належить фіксація коректором чи обчислювачем об'єму газу даних щодо збоїв в роботі комерційного ВОГ або його складових, внаслідок чого об'єм розподіленого (спожитого) природного газу за попередній період визначений некоректно.

На підставі пункту 5 глави 4 розділу XI Кодексу газорозподільних систем у разі виявлення оператором ГРМ пропущення строку періодичної повірки датчика тиску, та/або датчика температури, та/або обчислювача (коректора) об'єму газу, несправності датчика тиску, та/або датчика температури, та/або обчислювача (коректора) об'єму газу, що сталася внаслідок їх пошкодження або позаштатного режиму роботи, за умови відсутності несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ, проводяться перерахунки об'єму розподіленого (спожитого) природного газу, зокрема у таких випадках: визнання непридатним до застосування за результатами періодичної, позачергової, експертної повірки або за результатами перевірки технічного стану комерційного ВОГ; робота поза межами вимірювання або в позаштатному режимі, про що є зареєстровані та зафіксовані у звітах обчислювача чи коректора об'єму газу повідомлення про наявні аварійні/діагностичні ситуації (несправність).

Об'єм газу, порахований комерційним ВОГ за робочих умов, зводять до стандартних умов із застосуванням коефіцієнта приведення відповідно до вимог державних стандартів, виходячи з таких значень величини тиску та температури: за значення тиску газу береться значення, що дорівнює максимальному тиску для відповідної категорії газопроводів, але не більше ніж значення тиску, яке дорівнює вихідному тиску на ГРС за період, з якого безпосередньо подається газ на комерційний ВОГ; за значення температури газу береться значення, що дорівнює температурі найбільш холодної п'ятиденки для відповідного регіону згідно з будівельними нормами, якщо протягом минулого року мінімальне значення температури газу не було нижчим. В іншому разі за значення температури газу береться мінімальне значення температури газу за минулий рік.

При розрахунках враховується, за яким саме каналом виміру тиску або температури відсутні достовірні результати виміру.

При виявленні випадків, коли датчик тиску, та/або датчик температури, та/або обчислювач (коректор) об'єму газу працює поза межами вимірювання або в позаштатному режимі, про що є зареєстровані та зафіксовані у звітах обчислювача чи коректора об'єму газу повідомлення про наявні аварійні/діагностичні ситуації (несправність) (фіксація коректором чи обчислювачем об'єму газу даних щодо збоїв в роботі комерційного ВОГ) - перерахунок об'єму розподіленого (спожитого) природного газу проводиться за час тривалості аварійного/діагностичного повідомлення та з урахуванням строку усунення порушення. Обсяг газу, порахований коректором/обчислювачем за час тривалості аварійної/позаштатної ситуації, в таких випадках до уваги не береться.

Згідно з пунктами 1-3 глави 5 розділу XI Кодексу газорозподільних систем у разі виявлення у споживача або несанкціонованого споживача порушень, визначених у главі 2 цього розділу, на місці їх виявлення представником оператора ГРМ складається акт про порушення за формою, наведеною в додатку 21 до цього Кодексу.

Акт про порушення після пред'явлення представником оператора ГРМ службового посвідчення складається в присутності споживача/несанкціонованого споживача та/або незаінтересованої особи (представника власника/користувача, на території чи об'єкті якого сталося порушення, або органу місцевого самоврядування) за умови посвідчення його особи та засвідчується їх особистими підписами.

Акт про порушення складається в двох примірниках, один з яких залишається у споживача (несанкціонованого споживача), який має право внести до акта про порушення свої зауваження та заперечення.

Представник оператора ГРМ перед складанням акта про порушення зобов'язаний повідомити споживача (несанкціонованого споживача) про його право внести зауваження та заперечення до акта про порушення, викласти мотиви своєї відмови від його підписання або підписати його без зауважень.

На підставі пункту 8 глави 5 розділу XI Кодексу газорозподільних систем акт про порушення має бути розглянутим комісією з розгляду актів про порушення оператора ГРМ, яка визначає його правомірність та приймає щодо них відповідне рішення. Засідання комісії з розгляду акта про порушення має бути проведено оператором ГРМ не пізніше двомісячного строку з дня складання акта про порушення (крім випадку очікування результатів експертизи ЗВТ, яка проводиться суб'єктами судово-експертної діяльності, діяльність яких регулюється Законом України "Про судову експертизу").

При складанні акта про порушення представник оператора ГРМ зазначає в ньому про необхідність споживача (несанкціонованого споживача) бути присутнім на засіданні комісії, на якому буде розглянуто складений акт про порушення, та визначає: 1) місцезнаходження комісії з розгляду актів про порушення; 2) дату та орієнтовний час проведення засідання комісії, на якому буде розглядатися складений акт про порушення; 3) контактний телефон особи оператора ГРМ (для уточнення інформації щодо часу та місця засідання комісії).

Відповідно до абзаців 1, 3 пункту 10 глави 5 розділу XI Кодексу газорозподільних систем споживач (несанкціонований споживач) зобов'язаний бути присутнім на засіданні комісії з розгляду актів про порушення, на якому буде розглядатися складений на нього акт про порушення. У разі неприбуття споживача (несанкціонованого споживача) та/або уповноваженої ним особи на засідання комісії остання розглядає складений акт про порушення без його (її) участі.

Згідно з абзацами 1, 2 пункту 11 глави 5 розділу XI Кодексу газорозподільних систем за результатами розгляду акта про порушення на засіданні комісії може бути прийнято рішення про його задоволення (повністю або частково), або необхідність додаткового обстеження чи перевірки, або додаткових пояснень тощо, або скасування акта про порушення.

При задоволенні комісією акта про порушення складається акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості.

На підставі підпункту 1 пункту 11 глави 5 розділу XI Кодексу газорозподільних систем при складанні акта-розрахунку враховується таке: розрахований відповідно до вимог цього розділу необлікований (донарахований) об'єм природного газу, що припадає на період до 01 числа місяця, у якому прийнято рішення комісії щодо задоволення акта про порушення (тобто до закритого балансового періоду), не потребує коригування (включення до) закритих періодів, а його вартість у повному обсязі має бути оплачена споживачем (несанкціонованим споживачем) оператору ГРМ. При цьому вартість природного газу визначається оператором ГРМ: для споживачів, що не є побутовими - середньоарифметичне значення маржинальної ціни придбання, визначеної оператором ГТС відповідно до положень глави 6 розділу XIV Кодексу газотранспортної системи, протягом періоду необлікованого природного газу.

Згідно з пунктом 10 глави 6 розділу ХIV Кодексу газотранспортної системи з метою визначення маржинальної ціни продажу, маржинальної ціни придбання оператором газотранспортної системи використовується інформація про операції, що відбуваються на торговій платформі, вибір якої погоджений регулятором.

Відповідно до абзацу 1 пункту 12 глави 5 розділу XІ Кодексу газорозподільних систем вартість необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу, яка пред'являється до сплати споживачу (несанкціонованому споживачу) в результаті задоволення акта про порушення, зазначається в окремому платіжному рахунку оператора ГРМ, який надається під особистий підпис споживача (несанкціонованого споживача) або надсилається йому рекомендованим поштовим відправленням разом із супровідним листом, що оформлюється у довільній формі.

Поряд з цим, згідно з ч. ч. 1, 3 ст. 13 Господарського процесуального кодексу України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.

Приписами статей 73, 74 Господарського процесуального кодексу України визначено, що доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків.

Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Відповідно до статей 76-79 ГПК України належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування. Докази, одержані з порушенням закону, судом не приймаються.

Достовірними є докази, створені (отримані) за відсутності впливу, спрямованого на формування хибного уявлення про обставини справи, які мають значення для справи.

Наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування. Питання про вірогідність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.

Суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів (ч. 1 ст. 86 ГПК України).

Як слідує з матеріалів справи, позивачем у відповідності до вищенаведених приписів Кодексу газорозподільних мереж було встановлено та зафіксовано факт наявністі різниці показників між лічильником газу та обчислювачем, складено акт № 691 від 28.02.2025 р. про порушення, здійснено донарахування необлікованого об'єму та обсягу природного газу і його вартості на підставі рішення комісії від 10.04.2025 р. за результатом розгляду акту № 691 від 28.02.2025 р. про порушення.

Судом враховано відсутність заперечень споживача, представник якого був присутнім при складанні акту № 691 від 28.02.2025 р. про порушення та на засіданні комісії 10.04.2025 р., а також ту обставину, що рішення комісії від 10.04.2025 р. є чинним і у встановленому законом порядку не скасованим.

Окрім того, слід відзначити, що відповідач звертався до регулятора - Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) зі скаргою на дії оператора ГРМ щодо незаконності донарахування необлікованого обсягу природного газу за актом про порушення № 691 від 28.02.2025 р., зокрема, в частині застосування температури -22оС при зведенні об'єму газу, порахованого комерційним ВОГ за робочих умов, до стандартних умов із застосуванням коефіцієнта приведення. За наслідком проведеної перевірки, порушень зі сторони оператора ГРМ не було виявлено. При цьому, регулятор у листі від 14.08.2025 р. № 9389/56.2/7-25, адресованому Державному податковому університету, зазначив: «Таким чином, при виявленні Оператором ГРМ несправності датчика тиску, та/або датчика температури, та/або обчислювача (коректора) об'єму газу, що сталася внаслідок їх пошкодження або позаштатного режиму роботи, Оператор ГРМ має право здійснити перерахунок об'єму розподіленого (спожитого) природного газу відповідно до пункту 5 глави 4 розділу ХІ Кодексу ГРМ, зокрема у випадку роботи поза межами вимірювання або в позаштатному режимі, про що є зареєстровані та зафіксовані у звітах обчислювача чи коректора об'єму газу повідомлення про наявні аварійні/діагностичні ситуації (несправність)». Отже, НКРЕКП підтвердила відповідність дій позивача щодо фіксації порушення та донарахування вартості об'ємів природного газу відповідачу вимогам законодавства.

З урахуванням наведеного суд дійшов висновку, що дії позивача з проведення донарахування відповідачу необлікованого об'єму та обсягу природного газу і його вартості відповідають вимогам законодавства і обставинами справи.

Окрім того, суд відхиляє посилання відповідача на відсутність його вини в некоректній роботі вузла обліку газу, оскільки, як зазначалося вище, згідно з пп. 2 п. 3 глави 2 розділу ХІ Кодексу газорозподільних систем до порушень (за умови відсутності несанкціонованого втручання в ГРМ або роботу ЗВТ), що сталися внаслідок пошкодження чи позаштатного режиму роботи комерційного ВОГ або його складових (які кваліфікуються як "не з вини споживача"), але внаслідок яких споживачу здійснюється перерахунок розподіленого (спожитого) об'єму природного газу, належить фіксація коректором чи обчислювачем об'єму газу даних щодо збоїв в роботі комерційного ВОГ або його складових, внаслідок чого об'єм розподіленого (спожитого) природного газу за попередній період визначений некоректно.

Доказів на підтвердження оплати вартості необлікованого об'єму природного газу у сумі 290682,50 грн. відповідач до суду не надав, доводи позивача щодо наявності боргу не спростував.

Таким чином, вимога позивача про стягнення з відповідача вартості необлікованого об'єму природного газу у розмірі 290682,50 грн. є доведеною, обґрунтованою та такою, що підлягає задоволенню.

З урахуванням викладеного суд дійшов висновку, що позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю «ГАЗОРОЗПОДІЛЬНІ МЕРЕЖІ УКРАЇНИ» у даній справі підлягають задоволенню в повному обсязі.

Аналізуючи питання обсягу дослідження доводів сторін та їх відображення у судовому рішенні, суд спирається на висновки, яких дійшов Європейський суд з прав людини у рішенні від 18.07.2006 р. у справі "Проніна проти України", в якому Європейський суд з прав людини зазначив, що п. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов'язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент. Межі цього обов'язку можуть бути різними в залежності від характеру рішення. Крім того, необхідно брати до уваги різноманітність аргументів, які сторона може представити в суд, та відмінності, які існують у державах-учасницях, з огляду на положення законодавства, традиції, юридичні висновки, викладення та формулювання рішень. Таким чином, питання, чи виконав суд свій обов'язок щодо подання обґрунтування, що випливає зі ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, може бути визначено тільки у світлі конкретних обставин справи.

Поряд з цим, за змістом п. 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень та висновків Європейського суду з прав людини, викладених у рішеннях у справах “Трофимчук проти України», “Серявін та інші проти України» обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах. З тим, щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд.

Слід зазначити, що решта долучених до матеріалів справи доказів та доводів сторін була ретельно досліджена судом і наведених вище висновків суду щодо наявності підстав для задоволення позовних вимог не спростовує.

Судові витрати зі сплати судового збору відповідно до п. 2 ч. 1, п. 1 ч. 4 ст. 129 Господарського процесуального кодексу України покладаються на відповідача.

Керуючись ст.ст. 73, 74, 76-80, 123, 129, 232, 233, 236-238, 240, 252 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити повністю.

2. Стягнути з Державного податкового університету (08201, Київська обл., Бучанський р-н, м. Ірпінь, вул. Університетська, буд. 31, код 44550814) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «ГАЗОРОЗПОДІЛЬНІ МЕРЕЖІ УКРАЇНИ» (04116, м. Київ, вул. Шолуденка, буд. 1, код 44907200) 290682 (двісті дев'яносто тисяч шістсот вісімдесят дві) грн. 50 коп. вартості донарахованого обсягу природного газу та 3488 (три тисячі чотириста вісімдесят вісім) грн. 19 коп. судового збору.

Видати наказ після набрання рішенням законної сили.

Згідно з приписами ч.ч. 1, 2 статті 241 Господарського процесуального кодексу України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення господарського суду може бути оскаржене в порядку та строки, передбачені ст.ст. 253, 254, 256-259 ГПК України.

Повне рішення складене 27.11.2025 р.

Суддя В.М. Бабкіна