нп 3/490/390/2025
ЦЕНТРАЛЬНИЙ РАЙОННИЙ СУД м. МИКОЛАЄВА
вул. Захисників Миколаєва, 41/12, м. Миколаїв, 54607 тел. (0512) 53-31-08
e-mail: inbox@ct.mk.court.gov.ua, web: ct.mk.court.gov.ua Код ЄДРПОУ 02892528
Справа № 490/6994/24
25.11.2025р. суддя Центрального районного суду м. Миколаєва Дірко І.І., за участю секретаря Козир А.Е., представника митниці Голощапової А.О., захисника Козаченко О.О. (в режимі відеоконференц зв'язку), розглянувши матеріали які надійшли з Миколаївської митниці у відношенні
громадянина України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , працюючого з 16.07.2021р. директором ТОВ "РЕЛТОН ГРУП" (54000, пров. Парусний, буд. 15Д, м. Миколаїв, ЄДРПОУ 42135577), РНОКПП - НОМЕР_1 ,
про вчинення останнім адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 483 Митного кодексу України,
01.08.2024р. відносно ОСОБА_1 , директора ТОВ "РЕЛТОН ГРУП", складено протокол про порушення митних правил №0083/50400/24 за ознаками правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 483 Митного кодексу України.
Згідно вказаного протоколу, директор ТОВ "РЕЛТОН ГРУП" ОСОБА_1 вчинив дії, спрямовані на переміщення через митний кордон України товарів "Пшениця м'яка, не насіннєва", "Насіння ріпаку", "Ячмінь, не насіннєвий", "Горох жовтий, не для сівби", загальною вагою 27 894 635 кг., загальною вартістю 249 399 240,73 грн., з приховуванням від митного контролю, шляхом подання митному органу, як підстави для переміщення товарів підроблених документів (рахунків-фактур, зовнішньоекономічних контрактів, митних декларацій), які містять неправдиві дані щодо одержувача вищевказаного товару - компанії "The Mark Global kft" (Угорщина).
Представник митниці ОСОБА_2 у судовому засіданні пояснила, що згідно з даними офіційного реєстру угорських компаній, компанія "The Mark Global kft" (Угорщина) 02.07.2021р. оголошена ліквідованою. З 22.07.2021р. відповідне рішення суду про ліквідацію набрало законної сили. Більше того, 05.06.2021р. податковий номер компанії був анульований.
Між тим, ОСОБА_1 , як директор ТОВ "РЕЛТОН ГРУП" укладав договори із вказаною іноземною компанією в період, коли остання вже була оголошена ліквідованою та не була здатна до укладання договорів.
При цьому, згідно податкових даних, ТОВ "РЕЛТОН ГРУП" не подавало жодних звітностей з серпня 2021 року; відсутні будь-які податкові накладні, де покупцем або продавцем сільськогосподарських товарів виступало ТОВ "РЕЛТОН ГРУП".
Вказане дає підстави вважати про наявність в діях ОСОБА_1 умислу, направленого на переміщення через митний кордон України товарів з приховуванням від митного контролю.
На підставі викладеного представник митниці клопотала про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності, передбаченої ч. 1 ст. 483 Митного кодексу України, із застосуванням до нього стягнень у вигляді: штрафу в розмірі 100 відсотків вартості товарів, безпосередніх предметів порушення митних правил, тобто в сумі 249 399 240,73 грн.; конфіскації товару "Пшениця м'яка, не насіннєва", "Насіння ріпаку", "Ячмінь, не насіннєвий", "Горох жовтий, не для сівби", загальною вагою 27 894 635 кг., загальною вартістю 249 399 240,73 грн.
При цьому, відповідно до ч. 2 ст. 541 МК України, виконання постанови в частині конфіскації вищевказаних товарів просила здійснити шляхом стягнення з особи, яка вчинила порушення митних правил - ОСОБА_1 , їх вартості, тобто грошових коштів у сумі 249 399 240,73 грн.
ОСОБА_1 у жодне із призначених судових засідань не з'явився, будучи належним чином повідомленим про дату, час та місце слухання справи. Про причини неявки суд не повідомив.
Таким чином суд вважає, що ОСОБА_3 були створені всі умови для реалізації права особи на доступ до правосуддя, та приймаючи до уваги те, що останній до суду жодного разу не прибув, є підстави вважати, що така поведінка свідчить про небажання приймати участь під час розгляду справи та, можливо, як спосіб особи уникнути відповідальності.
Подальше відкладення розгл яду справи нівелюватиме завдання провадження у ній, яким є своєчасне, всебічне, повне та об'єктивне з'ясування обставин, вирішення її з дотриманням вимог закону, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних порушень та запобігання таким правопорушенням, тому суд вважає, що з метою розгляду справи, її необхідно розглянути в межах складеного протоколу про адміністративне правопорушення та на підставі наявних доказів.
Зазначені висновки повністю узгоджуються з позицією ЄСПЛ, який наголошує, що сторона, яка задіяна в ході судового розгляду, зобов'язана з розумним інтервалом сама цікавитись провадженням у її справі, добросовісно користуватися належними їй процесуальними правами та неухильно виконувати процесуальні обов'язки.
Адвокат Козаченко О.О. в судовому засіданні заперечив проти обставин правопорушення, викладених у протоколі. В обґрунтування своєї позиції надав письмові заперечення та пояснив наступне. Так, зовнішньоекономічні контракти укладались ОСОБА_1 з компанією "The Mark Global kft" (Угорщина) в період з 02.07.2021р. по 10.09.2021р., натомість рішення суду про ліквідацію зазначеної компанії було оприлюднено 22.10.2021р., тобто після укладення контрактів, а тому ОСОБА_1 об'єктивно не міг знати про обставини ліквідації, що повністю виключає його вину у порушенні митних правил. Окрім того вказана іноземна компанія наразі ще не ліквідована, а лише триває процедура її ліквідації.
На підставі викладеного захисник просив закрити провадження по справі у зв'язку із відсутністю в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення.
Вислухавши наведені пояснення представника митниці, вивчивши додані до адміністративного протоколу матеріали, приходжу до висновку про наявність у діях ОСОБА_1 складу правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 483 МК України з огляду на наступне.
Положеннями ч. 1 ст. 483 МК України передбачено відповідальність за переміщення або дії, спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю, тобто з використанням спеціально виготовлених сховищ (тайників) та інших засобів або способів, що утруднюють виявлення таких товарів, або шляхом надання одним товарам вигляду інших, або з поданням митному органу як підстави для переміщення товарів підроблених документів чи документів, одержаних незаконним шляхом, або таких, що містять неправдиві відомості щодо найменування товарів, їх ваги (з урахуванням допустимих втрат за належних умов зберігання і транспортування) або кількості, країни походження, відправника та/або одержувача, кількості вантажних місць, їх маркування та номерів, неправдиві відомості, необхідні для визначення коду товару згідно з УКТ ЗЕД та його митної вартості.
Відповідно до п. 6 Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику у справах про контрабанду та порушення митних правил» від 03.06.2005 р. № 8 судам необхідно враховувати, що підставою для переміщення товарів через митний кордон є визначені нормативними актами документи, без яких неможливо одержати дозвіл митного органу на пропуск товарів через митний кордон. Це, зокрема, можуть бути митна декларація, контракт, коносамент, ліцензія, квота, товаросупровідні документи, дозвіл відповідних державних органів.
Також, відповідно до абз. 2 п. 6 даної Постанови, підробленими треба вважати як фальшиві документи, так і справжні, до яких внесено неправдиві відомості чи окремі зміни, що перекручують зміст інформації щодо фактів, які ними посвідчуються, а також документи з підробленими підписами, відбитками печаток та штампів.
Згідно з ст. 6 Закону України «Про зовнішньоекономічну діяльність» від 16.04.1991 № 959-ХІІ (далі - Закон), суб'єкти, які є сторонами зовнішньоекономічного договору (контракту), мають бути здатними до укладання договору (контракту) відповідно до цього та інших законів України та/або закону місця укладання договору (контракту). Зовнішньоекономічний договір (контракт) складається відповідно до цього та інших законів України з урахуванням міжнародних договорів України. Суб'єкти зовнішньоекономічної діяльності при складанні тексту зовнішньоекономічного договору (контракту) мають право використовувати відомі міжнародні звичаї, рекомендації, правила міжнародних органів та організацій, якщо це не заборонено прямо та у виключній формі цим та іншими законами України. Зовнішньоекономічний договір (контракт) укладається суб'єктом зовнішньоекономічної діяльності або його представником у простій письмовій або в електронній формі, якщо інше не передбачено міжнародним договором України чи законом. У разі експорту послуг (крім транспортних) зовнішньоекономічний договір (контракт) може укладатися шляхом прийняття публічної пропозиції про угоду (оферти) або шляхом обміну електронними повідомленнями, або в інший спосіб, зокрема шляхом виставлення рахунка (інвойсу), у тому числі в електронному вигляді, за надані послуги. Повноваження представника на укладення зовнішньоекономічного договору (контракту) може випливати з доручення (довіреності), установчих документів, договорів та інших підстав, які не суперечать цьому Закону.
Відповідно до ч. 3 ст. 65 Господарського кодексу України для керівництва господарською діяльністю підприємства власник (власники) безпосередньо або через уповноважені органи чи наглядова рада такого підприємства (у разі її утворення) призначає (обирає) керівника підприємства, який є підзвітним власнику, його уповноваженому органу чи наглядовій раді. Керівник підприємства без доручення діє від імені підприємства, представляє його інтереси в органах державної влади і органах місцевого самоврядування, інших організаціях, у відносинах з юридичними особами та громадянами, формує адміністрацію підприємства і вирішує питання діяльності підприємства в межах та порядку, визначених установчими документами (ч. 5 ст. 65 Господарського кодексу України).
Відповідно до ч. 2 ст. 459 Митного кодексу України суб'єктами адміністративної відповідальності за порушення митних правил можуть бути громадяни, які на момент вчинення такого правопорушення досягли 16-річного віку, а при вчиненні порушень митних правил підприємствами - посадові особи цих підприємств.
Згідно з п. 8 ч. 1 ст. 4 Митного кодексу України декларант - особа, яка самостійно здійснює декларування або від імені якої здійснюється декларування.
Згідно з п. 43 ч. 1 ст. 4 Митного кодексу України посадові особи підприємств - керівники та інші працівники підприємств (резиденти та нерезиденти), які в силу постійно або тимчасово виконуваних ними трудових (службових) обов'язків відповідають за додержання вимог, встановлених цим Кодексом, законами та іншими нормативно-правовими актами України, а також міжнародними договорами України, укладеними у встановленому законом порядку.
Відповідно до ч. 2 ст. 459 Митного кодексу України суб'єктами адміністративної відповідальності за порушення митних правил можуть бути громадяни, які на момент вчинення такого правопорушення досягли 16-річного віку, а при вчиненні порушень митних правил підприємствами - посадові особи цих підприємств.
Відповідно до ч. 8 ст. 264 Митного кодексу України з моменту прийняття митним органом митної декларації вона є документом, що засвідчує факти, які мають юридичне значення, а декларант або уповноважена ним особа несе відповідальність за подання недостовірних відомостей, наведених у цій декларації.
Так, з досліджених судом доказів встановлено наступне.
З 03.08.2021 по 11.10.2021 через митних брокерів ТОВ "ЄВТ ГРЕЙН" (м. Миколаїв вул. Айвазовського, 14, код ЄДРПОУ 41730338), ТОВ "НІКА ТРАНС ЛОГІСТИКА" (04112, м. Київ, вул. Ризька, буд. 12, код ЄДРПОУ 40960674), ТОВ КОМПАНІЯ "ПРИОРИТЕТ" (54056, м. Миколаїв, пр. Миру, 54, кв. 120, ЄДРПОУ 37519173), ТОВ "МАЖЕСТИК" (54001, м. Миколаїв, вул. Нікольська, 61, кв.12в, код ЄДРПОУ 37436176), ТОВ "ГРЕЙНЕКС-БРОКЕР" (71100, Запорізька область, м. Бердянськ, вул. Приазовська 114, код ЄДРПОУ 41412030), в особах декларантів ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , на підставі Договорів про надання митно-брокерських послуг від 05.08.2021 № 29-У, від 04.08.2021 № ЄГ-РГ/2021-441, від 04.08.2021 № НТЛ-1221-Б, від 03.09.2021 № 062-21МБ/Н03-09-2018, ТОВ “РЕЛТОН ГРУП» (54000, пров. Парусний, буд. 15Д, м. Миколаїв, ЄДРПОУ 42135577) подало до Миколаївської митниці електронні митні декларації типу ЕК 10 РР (UA504030 від 03.08.2021, UA504120 від 04.08.2021, UA504030 від 06.08.2021, UA504030 від 13.08.2021, UA504120 від 18.08.2021, UA504120 від 18.08.2021, UA504120 від 20.08.2021, UA504030 від 23.08.2021, UA504030 від 08.09.2021, UA504030 від 15.09.2021, UA504030 від 21.09.2021, UA504030 від 06.10.2021, UA504030 від 11.10.2021, UA504030 від 07.09.2021, UA504030 від 09.09.2021, UA504030 від 27.09.2021, UA504030 від 06.10.2021, UA504030 від 12.08.2021, UA504030 від 18.08.2021, UA504030 від 28.09.2021.
Згідно з вищевказаними митними деклараціями заявлено: відправник/експортер (графа 2) - ТОВ “РЕЛТОН ГРУП» (54000, пров. Парусний, буд. 15Д, м. Миколаїв, ЄДРПОУ 42135577); вантажоодержувач (графа 8) - «The Mark Global kft» (Budapest, Honved u. 8. I. em. 2., Hungary).
Разом з митними деклараціями типу ЕК 10 РР, в якості підстави для переміщення через митний кордон України вищевказаного товару, ТОВ “РЕЛТОН ГРУП», через вище зазначених митних брокерів, до Миколаївської митниці подано наступні документи:
1) зовнішньоекономічні контракти: від 02.07.2021 № R 020721-ARI, від 15.072021 № R 150721-GRP, від 29.072021 № RL 290721-SOL, від 26.07.2021 № R 260721-ARI, від 02.07.2021 № R 020721-ARI, від 09.08.2021 № RL 090821-ARI, від 15.07.2021 № R 150721-GRP, від 19.08.2021 № RL 190821-CRG, від 30.08.2021 № RL 300821-SOL, від 10.09.2021 № RL 100921-CRG, від 10.08.2021 № RL 100821-CRG, від 13.08.2021 № RL 130821-CRG, від 10.08.2021 № RL 100821-OLM, від 10.09.2021 № RL 100921-OLM, від 30.07.2021 № RL 300721-BGT, від 02.07.2021 № RL 020721-SDR, які укладені ТОВ “РЕЛТОН ГРУП», в особі директора ОСОБА_1 , з компанією «The Mark Global kft» (Угорщина), в особі директора Matej Bartik;
2) рахунки-фактури: від 02.07.2021 № R 020721-ARI, від 15.07.2021 № R 150721-GRP/1, від 29.072021 № RL 290721-SOL/1, від 26.07.2021 № R 260721-ARI/1, від 02.07.2021 № R 020721-ARI, від 09.08.2021 № RL 090821-ARI/1, від 15.07.2021 № R 150721-GRP/1, від 19.08.2021 № RL 190821-CRG/1, від 30.08.2021 № RL 300821-SOL/1, від 10.09.2021 № RL 100921-CRG/1, від 10.08.2021 № RL 100821-CRG/1, від 13.08.2021 № RL 130821-CRG/1, від 10.08.2021 № RL 100821-OLM/1, від 10.09.2021 № RL 100921-OLM/1, від 30.07.2021 № RL 300721-BGT, від 02.07.2021 № RL 020721-SDR.1, які виставлені ТОВ “РЕЛТОН ГРУП» (продавець) на адресу «The Mark Global kft» (покупець), на виконання вищевказаних контрактів.
У подальшому вищевказані товари, у період з 24.08.2021 по 27.10.2021, були вивезені за межі митної території України морськими суднами «ALIS», «PEDHOULAS MERCHANT», «LOUISA BOLTEN», «STAR PLANET», «SANTA BARBARA», «LYULIN», «SEAWAY K», «HONORINE», «SALLIZAR FORTE», «CORINNA», «GANOSAYA», «YASA UNITY», «CL BELLE», «PINDOS», «MYSTRAS», «MENARO», «PERISTIL», «BERGE TRONADOR», «INCE MARMARA», «SUPER SARKAS».
Загальна вага та вартість експортованих ТОВ “РЕЛТОН ГРУП» товарів, на виконання вищевказаних контрактів, становить 27 894 635 кг, 249 399 240,73 грн., а саме:
- «Пшениця м'яка, не насіннєва» вагою 17 380 487 кг, загальна вартість 103 740 376,99 грн;
- «Насіння ріпаку» вагою 7 518 832 кг, загальна вартість 125 944 549,80 грн;
- «Ячмінь, не насіннєвий» вагою 1 237 086 кг, загальна вартість 7 209 231,85 грн;
- «Горох жовтий, не для сівби» вагою 1 758 230 кг, загальна вартість 12 505 082,09 грн.
В ході судового розгляду сторона захисту не заперечувала щодо: 1) обставин переміщення товару через митний кордон України в період з 24.08.2021 по 27.10.2021 експортером ТОВ «РЕЛТОН ГРУП» в особі директора цього підприємства ОСОБА_1 на адресу іноземної компанії «The Mark Global kft»; 2) виду експортованого товару на адресу іноземної компанії «The Mark Global kft», його ваги, вартості; 3) обставин надання у якості підстави для переміщення через митний кордон товарів рахунків-фактур (які виставлені ТОВ “РЕЛТОН ГРУП» (продавець) на адресу «The Mark Global kft» (покупець), на виконання контрактів), зовнішньоекономічних контрактів (укладених між ТОВ “РЕЛТОН ГРУП», в особі директора ОСОБА_1 та компанією «The Mark Global kft» (Угорщина)), зазначених у протоколі - у зв'язку з чим наведені вище обставини вважаються судом встановленими.
Натомість сторона захисту стверджуючи, що зовнішньоекономічні контракти укладались до початку ліквідаційної процедури компанії «The Mark Global kft», заперечувала щодо обізнаності ОСОБА_1 із фактом початку ліквідації, що виключає його вину.
Надаючи оцінку вказаному, суд приходить до наступних висновків.
Так, згідно Листа Департаменту міжнародного поліцейського співробітництва Національної поліції України №29776-2024 від 22.02.2024р. (а.с. 15) з копією відповіді правоохоронних органів Угорщини (а.с. 16-19) встановлено, що згідно з реєстром компаній податковий номер компанії «The Mark Global kft» - 26669515-2-41 був видалений 05.06.2021р.
Відповідно до наданого стороною захисту Витягу з реєстру угорських компаній з доданим перекладом на українську мову встановлено, що інформація про дату анулювання також була розміщена у реєстрі угорських компаній, а саме: пункт 21 «Податковий номер компанії», дата оприлюднення інформації про анулювання податкового номеру 17.06.2021р.
Рішенням суду реєстраційний номер №Cgt.01-09-338087 від 02.07.2021р., що зареєстроване у торговому реєстрі угорських компаній за № Cgt.01-21-010747/3 (а.с. 21) судом заборонено подальшу діяльність компанії «The Mark Global kft» та оголошено її ліквідованою та вирішено розпочати процедуру примусової ліквідації; ініціатором процедури оголошення припинення діяльності компанії є національне управління податків і мита Північно-Будапештського управління податків і мита; видалення податкового номеру компанії «The Mark Global kft» здійснено у зв'язку із тим, що компанія не виконує обов'язок щодо подання фінансової звітності за період з 25.02.2019 по 31.12.2019. Дата набрання чинності рішенням суду № Cgt.01-21-010747/3 - 22.07.2021.
Окрім того, згідно ІКС «Податковий блок» Державної податкової служби України з 15.07.2021 по теперішній час директором ТОВ “РЕЛТОН ГРУП» є ОСОБА_1 .
Згідно ІКС «Податковий блок» Державної податкової служби України з серпня 2021 року компанія ТОВ “РЕЛТОН ГРУП» не подавала податкову звітність.
Також в ІКС «Єдине вікно подання електронної звітності» Державної податкової служби України відсутні будь-які податкові накладні, де покупцем або продавцем сільськогосподарських товарів виступало ТОВ «РЕЛТОН ГРУП».
Сукупність наведених обставин, а саме:
-анулювання податкового номеру компанії «The Mark Global kft» відбулось 05.06.2021р., тобто до дат укладання контрактів між цією компанією та ТОВ «РЕЛТОН ГРУП» в особі директора ОСОБА_1 ;
-анулювання податкового номеру компанії «The Mark Global kft» у зв'язку із невиконанням обов'язку щодо подання фінансової звітності;
-наявність рішення суду від 02.07.2021р. (22.07.2021р. набрання чинності) щодо заборони на здійснення діяльності компанії «The Mark Global kft» та початку її ліквідації;
-відсутність податкової звітності ТОВ «РЕЛТОН ГРУП» з серпня 2021 року;
- відсутність у податкових органах відомостей про господарську діяльність ТОВ «РЕЛТОН ГРУП», зокрема щодо купівлі на території України сільськогосподарських товарів та зовнішньоекономічних операцій щодо експорту таких товарів - свідчить про те, що 1) ОСОБА_1 як директору ТОВ «РЕЛТОН ГРУП» об'єктивно було відомо про неможливість здійснення компанією «The Mark Global kft» будь-якої законної фінансово-господарської діяльності, починаючи з 05.06.2021р. (дана інформація була своєчасно оприлюднена у відповідних державних реєстрах); 2) незважаючи на обізнаність із вказаними обставинами щодо заборон і обмежень, ОСОБА_1 вчинив дії, направлені на укладення зовнішньоекономічних договорів із компанією «The Mark Global kft» з приводу експорту сільськогосподарських товарів; 3) в подальшому ОСОБА_1 , усвідомлюючи про незаконність своїх дій, подав (через митних брокерів) митному органу як підстави для переміщення товарів підроблених документів (рахунків-фактур, зовнішньоекономічних контрактів, митних декларацій), які містять неправдиві дані щодо одержувача вищевказаного товару - компанії "The Mark Global kft" (Угорщина), яка на той час законно вже не могла провадити будь-якої фінансово-господарської діяльності.
На підставі викладеного вважаю що дії ОСОБА_1 слід кваліфікувати як вчинення правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 483 МК України, а саме: переміщення або дії, спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю, шляхом подання митному органу як підстави для переміщення такого товару документів, що містять неправдиві відомості щодо одержувача цього товару.
При застосуванні адміністративного стягнення суд враховує характер вчиненого правопорушення, пов'язаного із умисними діями ОСОБА_1 як директора ТОВ «РЕЛТОН ГРУП», спрямованими на умисне переміщення сільськогосподарських товарів через митний кордон України загальною вагою 27 894 635 кг., загальною вартістю 249 399 240,73 грн. шляхом надання митному органу підроблених документів із неправдивими відомостями щодо одержувача товару; враховуючи, що вказані незаконні дії ОСОБА_1 призвели до неповернення до України валютної виручки від експорту згаданих товарів та до несплати податку на прибуток від здійснених зовнішньоекономічних операцій, а за такого вважаю за необхідне та достатнє застосувати до нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу в прибуток держави з конфіскацією товарів.
Керуючись ст.ст. 266, 458, 483 Митного Кодексу України, ст.ст. 283-285 КУпАП,
Визнати ОСОБА_1 винуватим у вчинені адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 483 Митного кодексу України, та притягнути його до адміністративної відповідальності у вигляді стягнень:
- штрафу в розмірі 100 відсотків вартості товару, безпосереднього предмету порушення митних правил, тобто в сумі 249 399 240 (двісті сорок дев'ять мільйонів триста дев'яносто дев'ять тисяч двісті сорок) грн. 73 коп.;
- конфіскації товару: «Пшениця м'яка, не насіннєва», «Насіння ріпаку», «Ячмінь, не насіннєвий», «Горох жовтий, не для сівби» загальною вагою 27 894 635 кг, загальною вартістю 249 399 240 грн. 73 коп.
При цьому, відповідно до ч. 3 ст. 511, ч. 2 ст. 541 МК України, виконання постанови в частині конфіскації вищевказаних товарів здійснити шляхом стягнення з особи, яка вчинила порушення митних правил - ОСОБА_1 , його вартості, тобто грошових коштів у сумі 249 399 240 (двісті сорок дев'ять мільйонів триста дев'яносто дев'ять тисяч двісті сорок) грн. 73 коп.
На підставі ст. 40-1 КУпАП стягнути з ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 605,60 гривень.
Грошові кошти у розмірі 605,60 гривень в рахунок сплати судового збору перерахувати до УК у Центральний м. Миколаїв /Централ.р-н/22030101, на розрахунковий рахунок № UA798999980313131206000014483, код отримувача 37992030, банк Казначейство України (ЕАП), МФО 22030101.
Строк пред'явлення постанови суду до виконання - 3 (три) місяці з дня її винесення.
Постанову може бути оскаржено до Миколаївського апеляційного суду протягом 10 днів.
Суддя Дірко І.І.