25 листопада 2025 року Справа № 480/6616/25
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Прилипчука О.А.,
розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №480/6616/25
за позовом ОСОБА_1
до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області
про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,-
ОСОБА_1 звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, в якій просить:
1) визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо не застосування при розрахунку ОСОБА_1 дострокової пенсії за віком відповідно до пункту 4 частини 1 статті 115 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV, показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, тобто за 2022-2024 роки;
2) зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області провести ОСОБА_1 з 30.04.2025 року перерахунок та виплату пенсії за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, тобто за 2022-2024 роки, з урахуванням раніше виплачених сум.
В обґрунтування позовних вимог зазначив, що, починаючи з 07 червня 2022 року позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Сумській області, як отримувач пенсії за вислугу років згідно пункту «а» статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 № 1788 (далі - Закон № 1788).
30 квітня 2025 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України у Сумській області із заявою про перехід на дострокову пенсію за віком відповідно до пункту 4 частини 1 статті 115 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV (далі - Закон № 1058), як військовослужбовець, який брав участь у бойових діях та якому надано статус учасника бойових дій відповідно до ст. 6 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».
При обчисленні розміру пенсії відповідачем використано середній заробіток за три попередні роки, 2019-2021 роки, який було використано для призначення пенсії за вислугу років згідно пункту «а» ст. 55 Закону №1788, замість середнього заробітку за три попередні роки, 2022 - 2024 роки, який має бути використано для призначення пенсії за віком вперше відповідно до п. 2 ч. 1 Прикінцевих положень Закону № 1058 із дати призначення пенсії 08 травня 2025 року.
Листом від 08.08.2025 року за № 1800-0202-8/31739 Головним управління Пенсійного фонду України в Сумській області ОСОБА_1 було повідомлено, що при переведенні його на пенсію за віком згідно заяви від 30.04.2025 року за нормами Закону № 1058 для обчислення розміру пенсії було використано показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три роки, які передували року призначення пенсії за вислугою років з 07.06.2022 року. Також вищезазначеним листом позивачу відмовлено у проведенні перерахунку пенсії за віком відповідно до Закону № 1058 із застосуванням середньої заробітної плати за три попередні роки перед зверненням із заявою про призначення пенсії за віком та зазначено, що право на проведення перерахунку із застосування середньої заробітної плати за три попередні роки перед зверненням за перерахунком відсутнє, оскільки заявник отримував пенсію за вислугу років.
Позивач вважає дії відповідача щодо застосування показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення пенсії за вислугу років, за 2019 - 2021 роки, необґрунтованим та таким, що порушує його законне право на отримання достойного розміру пенсійного забезпечення, у зв'язку з чим звернувся до суду з даним позовом.
Ухвалою суду від 25.08.2025 відкрито провадження в даній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) та встановлено відповідачу 15-денний строк з дня вручення даної ухвали для подання відзиву на позовну заяву. Також цією ухвалою зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області надати суду копію пенсійної справи позивача.
Відповідачу копію ухвали про відкриття провадження у справі надіслано до електронного кабінету через систему "Електронний суд", документ доставлено до електронного кабінету 25.08.2025 (а.с. 20).
У встановлений судом строк відповідач відзив не надав.
Ухвалою суду від 27.10.2025 про витребування доказів у відповідача витребувано додаткові докази.
На виконання зазначеної ухвали відповідачем до суду надано запитувані докази.
Дослідивши матеріали адміністративної справи та зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні відносини, суд виходить з наступних підстав та мотивів.
Судом встановлено, що у 2022 році ГУ ПФУ в Сумській області позивачу призначено пенсію за вислугу років, відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення" (а.с. 35).
30.04.2025 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області із заявою про призначення пенсії за віком згідно Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (а.с. 43 звор.бік - 44).
27.03.2025 ГУ ПФУ в Сумській області переведено позивача з пенсії за вислугу років на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (а.с. 36).
ГУ ПФУ в Сумській області листом № 1800-0202-8/31739 від 08.08.2025 повідомлено позивача, що якщо особі вже призначений будь-який вид пенсії (у даному випадку - пенсія за вислугу років з 07.06.2022) і вона набула право на інший вид пенсії та виявила бажання його отримувати, то здійснюється переведення з одного виду пенсії на інший.
Відповідно до частини 3 статті 45 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV (далі - Закон № 1058-IV), переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший у пенсійній справі, а також, додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.
При такому переведенні враховується заробітна плата, з якої була призначена пенсія, або за бажанням особи за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 Закону № 1058-IV, а саме: за весь період страхового стажу починаючи з 01.07.2000, або за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами, за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 01.07.2000, незалежно від перерв, та за весь період страхового стажу починаючи з 01.07.2000. При цьому, застосовується показник середньої заробітної плати, який враховувався під час призначення (перерахунку) попереднього виду пенсії.
Показник середньої заробітної плати, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за переведенням на інший вид пенсії, застосовується виключно при переведенні вперше з пенсії по інвалідності на пенсію за віком, у разі, якщо особа після призначення пенсії по інвалідності продовжувала працювати та набула не менш як 24 місяці страхового стажу.
За нормами Закону № 1058-IV розміри пенсій як за вислугу років, так і за віком залежать від набутого особою страхового стажу та від отримуваної заробітної плати і визначаються відповідно до статей 27 та 28 Закону № 1058-IV.
За електронною базою даних про отримувачів пенсії головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області ОСОБА_1 була призначена пенсія за вислугу років як робiтнику локомотивних бригад з 07.06.2022 довічно.
На підставі заяви про перехід на інший вид пенсії від 30.04.2025 його переведено на пенсію за віком із зниженням пенсійного віку як учасника бойових дій з 30.04.2025.
Отже, враховуючи вищезазначене, підстави для застосування показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують даті звернення за переведенням з пенсії за вислугу років на отримання пенсії за віком, а саме: за 2022-2024 роки відсутні (а.с. 7).
Вважаючи таку відмову протиправною, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості й в інших випадках, передбачених законом (стаття 44 Основного Закону).
Відповідно до частини першої статті 9 Закону №1058-ІV в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: пенсія за віком; пенсія по інвалідності; пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
За приписами частини другої статті 40 Закону №1058-IV заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де: Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики. Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз 1 + Кз 2 + Кз 3 + ... + Кз n); К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.
Згідно пунктів 2-1, 16 розділу ХV Прикінцеві положення Закону №1058-IV особам, які на день набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" мають вислугу років та стаж, необхідний для призначення пенсії за вислугу років, передбачений статтями 52, 54 та 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення", пенсія за вислугу років призначається за їхнім зверненням з дотриманням умов, передбачених Законом України "Про пенсійне забезпечення".
Розмір пенсії за вислугу років визначається відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону. Пенсії за вислугу років фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України.
До приведення законодавства України у відповідність із цим Законом закони України та інші нормативно-правові акти застосовуються в частині, що не суперечить цьому Закону. Положення Закону України "Про пенсійне забезпечення" застосовуються в частині визначення права на пенсію за вислугу років для осіб, які на день набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" мають вислугу років та стаж, необхідні для призначення такої пенсії.
Водночас частиною третьою статті 45 Закону №1058-IV установлено, що переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший у пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами ПФУ.
При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
З аналізу зазначених вище норм законодавства вбачається, що частиною третьою статті 45 Закону №1058-IV установлюється порядок переведення з одного виду пенсії, призначеної саме за цим Законом, на інший. Отже, показник середньої заробітної плати при переведенні на інший вид пенсії має бути незмінним, тобто таким, яким він був на час призначення пенсії, передбаченої Законом №1058-ІV.
Проте, позивачу з 07.06.2022 було призначено пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення" №1788-ХІІ, а за призначенням пенсії за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" №1058-IV позивач звернувся вперше в 2025 році, а тому в цьому випадку мало місце призначення іншої пенсії за іншим законом, а не переведення з одного виду на інший вид пенсії в межах одного Закону відповідно до частини третьої статті 45 Закону №1058.
Тому, за обставин цієї справи має враховуватись показник середньої заробітної плати за три календарні роки, що передують року призначення нового виду пенсії (пенсії за віком).
Аналогічна правова позиція також висловлена Верховним Судом України у постановах від 16.06.2020 у справі №127/7522/17, від 18.08.2020 у справі №263/6611/17, від 24.06.2021 у справі №243/8903/16-а, від 19.01.2022 у справі №528/639/17, від 29.03.2023 року у справі №240/4170/19, від 08 лютого 2024 року у справі №500/1216/23.
Згідно з частиною п'ятою статті 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних відносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
За таких обставин, суд дійшов висновку, що при обчисленні позивачу пенсії за віком у 2025 році на підставі норм Закону №1058-IV відповідач мав врахувати показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням цієї пенсії, тобто за 2022, 2023, 2024 роки.
Отже, відмова відповідача у проведенні обчислення пенсійної виплати з урахуванням середньої заробітної плати по Україні за 2022, 2023, 2024 роки є протиправною.
Відтак, суд, з урахуванням ст. 9 КАС України, вважає необхідним позовні вимоги задовольнити та визнати протиправними дії ГУ ПФУ в Сумській області щодо відмови позивачу у здійсненні перерахунку та виплати пенсії за віком відповідно до Закону №1058-IV із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2022-2024 роки, та зобов'язати відповідача здійснити з 30.04.2025 призначення позивачу пенсії за віком відповідно до Закону №1058-IV із застосуванням показника середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, а саме за 2022-2024 роки.
Відповідно до норм Закону України “Про судовий збір» позивач звільнений від сплати судового збору, а тому питання щодо розподілу судових витрат у даній справі щодо судового збору не вирішується.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії - задовольнити.
Визнати противоправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку та виплаті пенсії відповідно до Закону України від 09.07.2003 року № 1058-ІУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні за 2022, 2023, 2024 роки, з якої сплачені страхові внески, що передували року звернення за призначенням пенсії, починаючи з 30.04.2025 року.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області (40009, м. Суми, вул. Степана Бандери, 43, код ЄДРПОУ 21108013) здійснити ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) перерахунок та виплату з 30.04.2025 року пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" із застосуванням показника середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, а саме за 2022-2024 роки.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги на рішення суду протягом тридцяти днів з дня складення судового рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя О.А. Прилипчук