Рішення від 24.11.2025 по справі 280/8296/25

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 листопада 2025 року Справа № 280/8296/25 м.Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Семененко М.О., за участю секретаря судового засідання Тетерюк Н.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом

Товариства з обмеженою відповідальністю "ЗАПОРІЗЬКИЙ ТЕПЛОВОЗОРЕМОНТНИЙ ЗАВОД" (69067, Запорізька область, м. Запоріжжя, вул. Демократична, буд. 73; код ЄДРПОУ 40297125)

до Головного управління ДПС у Запорізькій області (69107, м. Запоріжжя, пр. Соборний, буд.166; код ЄДРПОУ 44118663),

Державної податкової служби України (04053, м. Київ, Львівська площа, буд. 8; код ЄДРПОУ 43005393)

про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

До Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Товариства з обмеженою відповідальністю "ЗАПОРІЗЬКИЙ ТЕПЛОВОЗОРЕМОНТНИЙ ЗАВОД" (далі - позивач, ТОВ "ЗАПОРІЗЬКИЙ ТЕПЛОВОЗОРЕМОНТНИЙ ЗАВОД") до Головного управління ДПС у Запорізькій області (далі - відповідач 1, ГУ ДПС у Запорізькій області), Державної податкової служби України (далі - відповідач 2, ДПС України), в якій позивач просить суд:

- визнати протиправним та скасувати Рішення комісії Головного управління ДПС у Запорізькій області №13217934/40297125 від 28.08.2025 року про відмову в реєстрації податкової накладної №5 від 20.06.2025 року та зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати у Єдиному державному реєстрі податкових накладних надіслану засобами електронного зв'язку - податкову накладну №5 від 20.06.2025 року;

- визнати протиправним та скасувати Рішення комісії Головного управління ДПС у Запорізькій області №13217937/40297125 від 28.08.2025 року про відмову в реєстрації податкової накладної №3 від 24.07.2025 року та зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати у Єдиному державному реєстрі податкових накладних надіслану засобами електронного зв'язку - податкову накладну №3 від 24.07.2025 року.

В обґрунтування заявлених вимог зазначено, що у відповідності до норм податкового законодавства позивачем складено податкові накладні, які направлено для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - ЄРПН) на виконання вимог Податкового кодексу України (далі - ПК України). Реєстрація податкових накладних зупинена з підстав того, що платник податку відповідає вимогам п.8 Критеріїв ризиковості платника податку, позивачу запропоновано надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в податкових накладних, для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову у реєстрації податкової накладної. Проте, за результатами розгляду поданих позивачем пояснень і документів, контролюючий орган відмовив в реєстрації податкових накладних в ЄРПН, що позивач вважає протиправним. Зазначає, що податковим органом не враховано специфіку діяльності підприємства, яке здійснює ремонт і технічне обслуговування транспортних засобів та є постачальником послуг з поточного, капітального ремонту та обслуговування рухомого складу підприємствам, які включені до переліку об'єктів державної власності, що мають стратегічне значення для економіки і безпеки держави. Посилається на порушення порядку зупинення реєстрації податкової накладної у зв'язку з тим, що не визначено конкретно яким критеріям, передбаченим п.8 Критеріїв ризиковості платника податку, відповідає позивач, не зазначено, щодо яких саме ризикових операцій та контрагентів іде мова. Крім того, вважає, що надані ним письмові пояснення та копії первинних документів повністю відображали зміст господарських операцій та були достатніми для прийняття податковим органом рішення про реєстрацію податкових накладних. Зазначає, що саме лише зазначення про відсутність документів не є достатньою причиною та законною підставою для відмови в реєстрації податкової накладної, оскільки контролюючий орган має зазначити об'єктивні обставини, які перешкоджають реєстрації податкової накладної з урахуванням відсутності таких документів, при цьому надати оцінку тим документам, що фактично подано платником податку. Позивач вважає, що всі сумніви та протиріччя контролюючого органу щодо дотримання позивачем вимог податкового законодавства України під час здійснення господарської діяльності повинні досліджуватися шляхом проведення перевірок такого платника податку, за умови наявності підстав для її проведення, а не шляхом блокування реєстрації податкових накладних. На підставі зазначеного, позивач вважає, що спірні рішення, якими відмовлено в реєстрації податкових накладних, є формальними, безпідставними та не містять жодної чіткої/конкретної підстави для відмови у реєстрації податкових накладних. Просить задовольнити позовні вимоги.

Ухвалою суду від 29.09.2025 відкрито провадження у справі, розгляд справи призначено за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи.

08.10.2025 від відповідача 1 до суду надійшов відзив на позовну заяву, в обґрунтування якого податковий орган посилається на те, що у квитанціях про зупинення податкових накладних міститься детальне та чітке посилання на критерій ризиковості платника податку, якому відповідали зупинені податкові накладні та який відповідає п. 8 Критеріїв ризиковості платника податку. У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної контролюючий орган вказує на наявну податкову інформацію щодо платника та надає йому право на спростування вказаної інформації. Вказане право платник реалізує шляхом подання пояснення та копій документів, які підтверджують відомості, зазначені у поясненнях. За результатом розгляду, наданих позивачем пояснення та копій документів, Комісією ГУ ДПС у Запорізькій області направлено Повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією з питань зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН, а саме: надати пояснення та документальне підтвердження щодо придбання/наявності ТМЦ необхідних для проведення ремонтних робіт. Оскільки позивачем не було надано пояснень та документального підтвердження щодо придбання/наявності ТМЦ необхідних для проведення ремонтних робіт, Комісія вважала, що позивачем до контролюючого органу не було подано належні та достатні копії первинних документів, для розгляду питання про прийняття рішення про реєстрацію спірної податкової накладної. Вважає, що обов'язок довести реальність господарської операції та підтвердити її належними документами покладається виключно на позивача. Вказані первинні документи мають відповідати стандартам бухгалтерського обліку та вимогам Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність». Тобто, контролюючий орган має запропонувати платнику податків надати документи та пояснення на спростування наявних у органу ДПС сумнівів, пов'язаних з легальністю діяльності юридичної особи. Зазначає, що подаючи пояснення до податкового органу, позивач не посилався на те, що рішення про зупинення реєстрації податкової накладної для нього є незрозумілим і що правова невизначеність створює для нього перешкоди для досягнення мети - реєстрації податкової накладної. Навпаки фактичні дії позивача, а саме: подання на пропозицію податкового органу додаткових пояснень (без будь-яких посилань на безпідставність і незрозумілість вимог податкового органу та неможливість їх виконання) на підтвердження здійснення господарської операції свідчать про те, що позивачу були зрозумілі як суть рішення відповідача про зупинення реєстрації, так і алгоритм власних дій, спрямованих на реєстрацію податкової накладної. Вважає вимогу щодо зобов'язання ДПС України зареєструвати податкову накладну в ЄРПН передчасною, в той час як належним способом захисту порушеного права є зобов'язання ДПС України повторно розглянути питання щодо реєстрації податкової накладної. Просить відмовити у задоволенні позовних вимог.

Ухвалою від 09.10.2025 відмовлено в задоволенні клопотання представника ГУ ДПС у Запорізькій області про розгляд справи за правилами загального позовного провадження.

Адміністративний позов з додатками та ухвали про відкриття провадження у справі від 29.09.2025 вручені ДПС України 23.09.2025 та 29.09.2025 відповідно, з використанням Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, що підтверджується довідками про доставку електронного листа, долученими до матеріалів справи.

Протягом строків, встановлених частиною 1 статті 261 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), відповідач 2 відзив не подав, про причини неподання суд не повідомив.

Відповідно до частини 6 статті 162 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

На підставі матеріалів справи судом встановлено такі обставини.

За даними Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань ТОВ "ЗАПОРІЗЬКИЙ ТЕПЛОВОЗОРЕМОНТНИЙ ЗАВОД" зареєстровано у якості юридичної особи в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань з 24 лютого 2016 року за № 11031020000039591. Основним видом діяльності товариства є ремонт і технічне обслуговування інших транспортних засобів (код за КВЕД 33.17).

Між TOB «Запорізький тепловозоремонтний завод» (Підрядник) та TOB «ТЕХРЕМПОСТАВКА» (Замовник) укладено Договір підряду №2-ТРП_ДЛТ від 24.03.2025 (т.1 а.с.67-83), згідно з умовами якого Підрядник приймає на себе зобов'язання на свій ризик і за завданням Замовника виконати з власних матеріалів роботи з поточного ремонту в об'ємі ПР-2 локомотиву серії ТГМ6А №1941. Безпосередній перелік, об'єм, вартість робіт узгоджуються Сторонами в Додатках, що є невід' ємними частинами Договору (п.п. 1.2 Договору). Згідно з п.п. 1.3 Договору, Замовник зобов'язується прийняти і сплатити Підряднику виконані відповідно до умов Договору роботи. Відповідно до п.п 2.1.2 Договору Підрядник зобов'язується виконати Роботи впродовж 75 з моменту підписання Сторонами Акта прийому-передачі Устаткування Підряднику в ремонт. Підтвердженням виконання робіт у відповідний строк є підписаний Сторонами акт виконаних робіт на території Замовника, після проведення колійних випробувань. Загальна сума Договору складає 1 440 000 грн. (один мільйон чотириста сорок тисяч гривень 00 копійок), в тому числі ПДВ - 240 000 грн. (двісті сорок тисяч гривень 00 копійок) (п.п. 3.2 Договору). Кінцева вартість капітального ремонту визначається після складання і підписання сторонами дефектного Акту. Вона може бути як менше, так і більше Загальної суми договору. Проведення додаткових робіт або використання запасних частин і матеріалів проводиться Підрядником за наявності погодження із Замовником об'єму таких робіт, запасних частин і матеріалів на підставі відповідної додаткової угоди (п.п 3.3 Договору). Згідно п 3.5.Договору Замовник здійснює оплату робіт за Договором шляхом безготівкового перерахування грошових коштів на поточний рахунок Підрядника у наступному Порядку: Замовник здійснює попередню оплату частини вартості робіт у розмірі 40% від загальної вартості робіт впродовж 10 календарних днів з дати підписання уповноваженими представниками Сторін цього Договору на підставі відповідного рахунку, виставленого Підрядником. Під датою виставлення Підрядником рахунку на оплату Сторони розуміють дату отримання такого рахунку Замовником на адресу електронної пошти ІНФОРМАЦІЯ_1. (п.п 3.5.1 Договору). Замовник здійснює оплату частини вартості Робіт у розмірі 50% від загальної вартості Робіт впродовж 10 календарних днів з дати підписання уповноваженими представниками Сторін Акта приймання-передачі виконаних робіт та на підставі відповідного рахунку, виставленого Підрядником. Під датою виставлення Підрядником рахунку на оплату Сторони розуміють дату отримання такого рахунку Замовником на адресу електронної пошти ІНФОРМАЦІЯ_1. (п.п 3.5.2 Договору). Замовник здійснює оплату частини вартості робіт у розмірі 10% від загальної вартості Робіт впродовж 10 календарних днів з дати підписання уповноваженими представниками Сторін Акту введення локомотива в експлуатацію та на підставі відповідного рахунку, виставленого Підрядником. Під датою виставлення Підрядником рахунку на оплату Сторони розуміють дату отримання такого рахунку Замовником на адресу електронної пошти ІНФОРМАЦІЯ_1 (п.п 3.5.3 Договору).

Додатком №1 до Договору підряду №2-ТРП_ДЛТ від 24.03.2025 сторони узгодили Технічне завдання за закупку робіт (послуг) з: ремонт тепловозу серії ТГМ6А №1941 в об'ємі ПР-2 (т.1 а.с.85-88).

Додатком №2 до Договору підряду №2-ТРП_ДЛТ від 24.03.2025 сторони узгодили калькуляцію вартості робіт та матеріалів на ремонт устаткування тепловозу ТГМ6А -1941 при виконанні робіт в обсязі ПР-2 (т.1 а.с.89-98).

На підставі Договору підряду №2-ТРП_ДЛТ від 24.03.2025 позивачем виписаний рахунок на оплату № 16 від 31.03.2025 «поточний ремонт в об'ємі (ПР-2) локомотиву серії ТГМ-6А №1941 на суму 576 000,00 грн, у тому числі ПДВ 96 000,00 грн (т.1 а.с.115).

31.03.2025 на розрахунковий рахунок TOB "ЗАПОРІЗЬКИЙ ТЕПЛОВОЗОРЕМОНТНИЙ ЗАВОД" від TOB «ТЕХРЕМПОСТАВКА» надійшли грошові кошти в сумі 576 000,00 грн, в тому числі ПДВ 96 000,00 грн, призначення платежу «передопл.40%вартості послуг поточн.ремонту тепловоза,зг.дог.2-ТРП_ДЛТ від 24.03.2025 ПДВ 96000,00((3926530))», що підтверджується інформаційним повідомленням про зарахування коштів № 3926530 від 31.03.2025 (т.1 а.с.116).

21.05.2025 сторонами була підписана Додаткова угода №1 до Договору №2-ТРП_ДЛТ від 24.03.2025 (т.1 а.с.97-98), якою внесено зміни до Договору, а саме:

Пункт 3.2 Договору викласти в наступній редакції: «3.1.Загальна сума цього Договору складає 4 908 331,86 грн. (чотири мільйони дев'ятсот вісім тисяч триста тридцять одна гривня 86 копійок), крім того ПДВ (20%) 981 666,37 (дев'ятсот вісімдесят одна тисяча шістсот шістдесят шість гривень 37 копійок), разом - 5 889 998,23 грн. (п'ять мільйонів вісімсот вісімдесят дев'ять тисяч дев'ятсот дев'яносто вісім гривень 23 копійки.)».

Відповідно до п. 1.3 додаткової угоди №1 до Договору, збільшено термін виконання робіт, тепер він становить 109 календарних днів з моменту підписання акту приймання передавання устаткування в ремонт.

Відповідно до п. 1.4 додаткової угоди №1 до Договору змінено п. 3.5 Договору та викладено його в наступній редакції:

Замовник здійснює оплату робіт за Договором шляхом безготівкового перерахування грошових коштів на поточний рахунок Підрядника у наступному Порядку:

3.5.1 Замовник здійснює попередню оплату частини вартості Робіт у розмірі 10% від загальної вартості робіт впродовж 10 календарних днів з дати підписання уповноваженими представниками Сторін цього Договору на підставі відповідного рахунку, виставленого Підрядником. Під датою виставлення Підрядником рахунку на оплату Сторони розуміють дату отримання такого рахунку Замовником на адресу електронної пошти ІНФОРМАЦІЯ_1.;

3.5.2 Замовник здійснює передоплату частини вартості робіт у розмірі 50% від загальної вартості Робіт впродовж 10 календарних днів з дати підписання уповноваженими представниками Сторін Додаткової угоди та на підставі відповідного рахунку, виставленого Підрядником. Під датою виставлення Підрядником рахунку на оплату Сторони розуміють дату отримання такого рахунку Замовником на адресу електронної пошти ІНФОРМАЦІЯ_1;

3.5.3 Замовник здійснює оплату частини вартості робіт у розмірі 40% від загальної вартості робіт впродовж 10 календарних днів з дати підписання уповноваженими представниками Сторін Акта приймання-передачі виконаних робіт та на підставі відповідного рахунку, виставленого Підрядником. Під датою виставлення Підрядником рахунку на оплату Сторони розуміють дату отримання такого рахунку Замовником на адресу електронної пошти ІНФОРМАЦІЯ_1.

На підставі Договору підряду №2-ТРП_ДЛТ від 24.03.2025, з урахуванням Додаткової угоди №1 від 21.05.2025, позивачем виписаний рахунок на оплату № 36 від 04.06.2025 «поточний ремонт в об'ємі (ПР-2) локомотиву серії ТГМ-6А №1941 на суму 2 957 998,94 грн, у тому числі ПДВ 492 999,82 грн (т.1 а.с.117).

20.06.2025 на розрахунковий рахунок TOB "ЗАПОРІЗЬКИЙ ТЕПЛОВОЗОРЕМОНТНИЙ ЗАВОД" від TOB «ТЕХРЕМПОСТАВКА» надійшли грошові кошти: 1) в сумі 282 207,12 грн, в тому числі ПДВ 47 034,52 грн, призначення платежу: «передопл.поточн.рем.локом. за дог.2-ТРП_ДЛТ від 24.03.2025, ДУ1, рах.35від04.06.25р. ПДВ 47034,52((4057264))», про що свідчить інформаційне повідомлення про зарахування коштів № 4057264 від 20.06.2025; 2) в сумі 2 112 792,00 грн, в тому числі ПДВ 352 132,00 грн, призначення платежу: «передопл.поточн.рем.локом. за дог.2-ТРП_ДЛТ від 24.03.2025, ДУ1, рах.35від04.06.25р. ПДВ 352132,00((4057265))», про що свідчить інформаційне повідомлення про зарахування коштів № 4057265 від 20.06.2025; 3) в сумі 550 000,00 грн, в тому числі ПДВ 91 666,67 грн, призначення платежу: «передопл.поточн.рем.локом. за дог.2-ТРП_ДЛТ від 24.03.2025, ДУ1, рах.35від04.06.25р. ПДВ 91666,67((4057266))», про що свідчить інформаційне повідомлення про зарахування коштів № 4057266 від 20.06.2025 (т.1 а.с.118-120).

Сукупно сума отриманих позивачем від контрагента коштів 20.06.2025 складає 2 944 999,12 грн, в тому числі ПДВ 490 833,19 грн.

Після завершення виконання робіт, сторонами підписано Акт здачі-приймання робіт (надання послуг) №42 від 24.07.2025 «поточний ремонт в об'ємі (ПР-2) локомотиву серії ТГМ-6А №1941» на загальну суму 5 889 998,23 грн, утому числі ПДВ 981 666,37 грн (т.1 а.с.142).

Позивачем виписано рахунок на оплату №44 від 24.07.2025 на суму 2 368 999,11 грн, у тому числі ПДВ 394 833,18 грн (с.1 а.с.143).

01.08.2025 на розрахунковий рахунок TOB "ЗАПОРІЗЬКИЙ ТЕПЛОВОЗОРЕМОНТНИЙ ЗАВОД" від TOB «ТЕХРЕМПОСТАВКА» надійшли грошові кошти в сумі 2 368 999,11 грн, у тому числі ПДВ 394 833,18 грн, призначення платежу: «оплата за поточний ремонт локомотиву ТГМ6А №1941, зг.дог.2-ТРП_ДЛТ від 24.03.2025, ПДВ 394833,19((4117507))», про що свідчить інформаційне повідомлення про зарахування коштів № 4117507 від 01.08.2025;

На виконання вимог ПК України, позивачем складено та направлено для реєстрації в ЄРПН податкові накладні №5 від 20.06.2025 на суму 2 944 999,12 грн, в тому числі ПДВ 490 833,19 грн (т.1 а.с.14) та №3 від 24.07.2025 на суму 2 368 999,11 грн. , в т.ч. ПДВ 394 833,18 грн (т.1 а.с.39).

Через автоматизовану систему Єдине вікно подання електронних документів позивач отримав:

- квитанцію від 10.07.2025 №9200999391 до податкової накладної №5 від 20.06.2025 (т.1 а.с.15-16), в якій містилась інформація про те, що відповідно до п.201.16 ст.201 ПК України, Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 №1165 (далі - Порядок №1165), реєстрація податкової від 20.06.2025р. №5 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. ПН складена та подана платником податку, який відповідає пункту 8 Критеріїв ризиковості платника податку (додаток 1 Порядку). Додатково повідомлено: показник "D"= =13.5657%, "Рпоточ"=4000. Запропоновано надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/ розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. Запропоновано надати пояснення та копії документів (договори, у тому числі зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання / придбання товарів / послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи, інвентаризаційні описи, утому числі рахунки-фактури / інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством; інші документи, що підтверджують інформацію, зазначену у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі), достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі;

- квитанцію від 04.08.2025 №9229138427 до податкової накладної №3 від 24.07.2025 (т.1 а.с.40-41), в якій містилась інформація про те, що відповідно до п.201.16 ст.201 ПК України, Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 №1165 (далі - Порядок №1165), реєстрація податкової №3 від 24.07.2025 р. в ЄРПН зупинена. Податкова накладна складена та подана платником податку, який відповідає пункту 8 Критеріїв ризиковості платника податку (додаток 1 Порядку). Додатково повідомлено: показник «D»=91.8951%, «Рпоточ»=0. Запропоновано надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/ розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. Запропоновано надати пояснення та копії документів (договори, у тому числі зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунки-фактури /інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових формі галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством; інші документи, що підтверджують інформацію, зазначену у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі), достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі.

Позивач скористався своїм правом та направив до комісії регіонального рівня повідомлення про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних, реєстрацію яких зупинено, а саме:

- повідомлення №4 від 20.08.2025 про подання пояснень та копій документів щодо податкової накладної №5 від 20.06.2025 (т.1 а.с.17-29), до якого долучено: письмові пояснення вих.№20.08/2025-4 від 20.08.2025, витяг з ЄДР; витяг платника ПДВ; дозвіл №141.22.23 від 19.05.2022р.; дозвіл №140.22.23 від 19.05.2022р.; атестат виробництва № UA 2.276.340.01-22 від 06.12.2022р.; сертифікат № UA.QМ.8O107.273.01-22 від 30.09.2022; атестат виробництва від 04.02.2025 №UA.АТ.188.0033-25; атестат виробництва від 04.02.2025 №UA.АТ.188.0035-25; декларація МТБ від 15.06.2022 під реєстровим №4233; оборотно сальдова відомість по рахунку 10; сертифікат виробництва від 07.02.2025 №UA.PN.188.2153-25; сертифікат Відповідності від 04.02.2025 №UA.PN.188.2143-25; атестат виробництва УЗ №070-25 від 20.05.2025; протокол №1/07-2017 від 18.07.2017р.; наказ №б/н від 11.10.2017; штатний розпис підприємства від 01.01.2024 р.; договір майнового найму №1 від 26.06.2021р.; договір оренди площі виробничих приміщень, орендодавця №09-22 від 26.09.2022р.; відомості до оподаткування; протокол 1 от 24.02.2016р.; протокол 2 от 28.03.2016р.; договір №2-ТРП_ДЛТ від 24.03.2025 року.; оборотно сальдова відомість по рахунку 6811; квитанція до ПН №5 від 20.06.2025; податкова накладна №5 від 20.06.2025; рахунок №36 від 04.06.2025; інформаційне повідомлення про зарахування коштів №4057264; інформаційне повідомлення про зарахування коштів №4057265; інформаційне повідомлення про зарахування коштів №4057266; акт потреби в виконанні додаткових робіт ремонту тепловозу ТГМ6А №1941 від 13.05.2025 з додатком 1; додаткова угода №1 від 21.05.2025 з додатками; лист на дефектування ТГМ6А №1941 на 13.05.2025;акт приймання передачі від 11.04.2025; накладна від 11.04.2025;

- повідомлення №5 від 20.08.2025 про подання пояснень та копій документів щодо податкової накладної №3 від 24.07.2025 (т.1 а.с.42-57), до якого долучено: письмові пояснення вих.№20.08/2025-5 від 20.08.2025, витяг з ЄДР; витяг платника ПДВ; дозвіл №141.22.23 від 19.05.2022р.; дозвіл №140.22.23 від 19.05.2022р.; атестат виробництва № UA 2.276.340.01-22 від 06.12.2022р.; сертифікат № UA.QМ.8O107.273.01-22 від 30.09.2022; атестат виробництва від 04.02.2025 №UA.АТ.188.0033-25; атестат виробництва від 04.02.2025 №UA.АТ.188.0035-25; декларація МТБ від 15.06.2022 під реєстровим №4233; оборотно сальдова відомість по рахунку 10; сертифікат виробництва від 07.02.2025 №UA.PN.188.2153-25; сертифікат Відповідності від 04.02.2025 №UA.PN.188.2143-25; атестат виробництва УЗ №070-25 від 20.05.2025; протокол №1/07-2017 від 18.07.2017р.; наказ №б/н від 11.10.2017; штатний розпис підприємства від 01.01.2024 р.; договір майнового найму №1 від 26.06.2021р.; договір оренди площі виробничих приміщень, орендодавця №09-22 від 26.09.2022р.; відомості до оподаткування; протокол 1 от 24.02.2016р.; протокол 2 от 28.03.2016р.; договір №2-ТРП_ДЛТ від 24.03.2025 року.; оборотно сальдова відомість по рахунку 6811; квитанція до ПН №5 від 20.06.2025; податкова накладна №5 від 20.06.2025; рахунок №36 від 04.06.2025; інформаційне повідомлення про зарахування коштів №4057264; інформаційне повідомлення про зарахування коштів №4057265; інформаційне повідомлення про зарахування коштів №4057266; акт потреби в виконанні додаткових робіт ремонту тепловозу ТГМ6А №1941 від 13.05.2025 з додатком 1; додаткова угода №1 від 21.05.2025 з додатками; лист на дефектування ТГМ6А №1941 на 13.05.2025;акт приймання передачі від 11.04.2025; накладна від 11.04.2025; акт здачі-приймання виконаних робіт № 42 віл 24.07.2025; акт проведення колійних випробувань від 23.07.2025; акт передачі тепловоза серії ТГМ6Л №1941 з ремонту від 23.06.2025;. накладна від 15.07.2025; акт форми ТУ-25 про перевірку технічного стану локомотива моторовагонного поїзда, призначених для пересилки в недіючому стані від 08.07.2025; платіжна інструкція № 1281 від 11.07.2025; податкова накладна №5723 від 11.07.2025; накладна-вимога № 0000-000029 від 24.07.25; приватний підприємець ОСОБА_1 (код НОМЕР_1 ). договір №1506/2021 ЦСВ від 15.06.2021; КРАН-ТЕХНОЛОГІЯ ЗПТО ТОВ (ЄДРПОУ 36712055); видаткова накладна №РН-0000019 від 09.07.2025; платіжна інструкція №995 від 09.07.2025; платіжна інструкція №1309 від 15.07.2025; товаро транспортна накладна № 09072025 від 09.07.2025; прибутковий ордер (М-4) № 1339 від 09.07.2025; оборотно сальдова відомість рахунку 631; податкова накладна №1 від 02.06.2025; податкова накладна №2 від 09.07.2025р; ОСОБА_2 ФОН (ЄДРПОУ 2943802715); видаткова накладна № 67 від 23.06.2025; платіжна інструкція №1141 від 23.06.2025; прибутковий ордер (М-4)№ 1270 від 23.06.2025; оборотно сальдова відомість рахунку 631; Хімрезерв-Запоріжжя TOB (ЄДРПОУ 31105147); видаткова накладна №949 від 26.05.2025; платіжна інструкція №965 від 26.05.2025; прибутковий ордер (М-4) № 986 від 26.05.2025; оборотно сальдова відомість рахунку 631; податкова накладна №189 від 26.05.2025; Запорізький механічний завод TOB (ЄДРПОУ 01056280); видаткової накладної №Р11-00000208 від 09.06.2025; платіжна інструкція №988 від 30.05.2025; прибутковий ордер (М-4) № 1068 від 09.06.2025; оборотно сальдова відомість рахунку 631; податкова накладна №61 від 30.05.2025; ТЕХКОМ TOB ГД (ЄДРІІОУ 34411761); видаткової накладної №111 від 08.05.2025; платіжна інструкція №889 від 08.05.2025; прибутковий ордер (М-4) № 871 від 08.05.2025; оборотно сальдова відомість рахунку 631; податкова накладна №10 від 08.05.2025.

Комісія регіонального рівня направила платнику Повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, а саме:

- від 22.08.2025 №13199949/40297125 щодо податкової накладної №5 від 20.06.2025, яким запропоновано надати письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено. В розділі додаткова інформація зазначено: «Надати пояснення та документальне підтвердження щодо придбання/наявності ТМЦ необхідних для проведення ремонтних робіт. У зв'язку із тим, що причина зупинення реєстрації ПН № 5 від 20.06.2025 відповідно до Порядку зупинення реєстрації податкової накладної - "п.8 Критеріїв ризиковості платника податку" існує необхідність щодо надання додаткових пояснень та спростування інформації зазначеної у квитанції.» (т.1 а.с.30-32);

- від 22.08.2025 №13199951/40297125 щодо податкової накладної №3 від 24.07.2025, яким запропоновано надати письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено. В розділі додаткова інформація зазначено: «Надати пояснення та документальне підтвердження щодо придбання/наявності ТМЦ необхідних для проведення ремонтних робіт. У зв'язку із тим, що причина зупинення реєстрації ПН № 3 від 24.07.2025 відповідно до Порядку зупинення реєстрації податкової накладної - "п.8 Критеріїв ризиковості платника податку" існує необхідність щодо надання додаткових пояснень та спростування інформації зазначеної у квитанції» (т.1 а.с.58-60).

25.08.2025 позивач направив на адресу контролюючого органу додаткові пояснення до податкової накладної №5 від 20.06.2025 (т.1 а.с.33-38), в яких, крім іншого, щодо надання пояснень та документального підтвердження щодо придбання /наявності ТМЦ, необхідних для проведення ремонтних робіт, повідомлялось що відповідно до п. 201.1, 201.10 ПК України, на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановленій цим Кодексом термін, тому податкова накладна №5 від 20.06.2025. на суму 2 944 999,12 грн, в тому числі ПДВ 490 833,19 грн, була виписана по першій події - передплаті. На підтвердження зазначеного факту надавалося до Повідомлення про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено № 4 від 20.08.2025р., інформаційні повідомлення про зарахування коштів №4057264, № 4057266 та №4057265.

Крім того, 25.08.2025 позивач направив на адресу контролюючого органу додаткові пояснення до податкової накладної №3 від 24.07.2025 (т.1 а.с.61-64), в яких, крім іншого, повідомив, що відповідні пояснення та первинні документи щодо придбання ТМЦ надавалися до «Повідомлення про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних_розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено №5 від 20.08.2025».

Комісією ГУ ДПС у Запорізькій області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН, прийнято:

- рішення №13217934/40297125 від 28.08.2025 про відмову в реєстрації податкової накладної №5 від 20.06.2025 в ЄРПН, за змістом якого підставою для відмови в реєстрації податкової накладної вказано ненадання/часткове надання додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Єдиному реєстрі податкових накладних, при отриманні повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, платником податку. В Розділі «Додаткова інформація» зазначено ненадання/часткове надання додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Єдиному реєстрі податкових накладних, при отриманні повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, платником податку (т.1 а.с.37-38);

- рішення №13217937/40297125 від 28.08.2025 про відмову в реєстрації податкової накладної №3 від 24.07.2025 в ЄРПН, за змістом якого підставою для відмови в реєстрації податкової накладної вказано ненадання/часткове надання додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Єдиному реєстрі податкових накладних, при отриманні повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, платником податку. В Розділі «Додаткова інформація» вказано, ненадання/часткове надання додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Єдиному реєстрі податкових накладних, при отриманні повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, платником податку (т.1 а.с.65-66).

Не погоджуючись з рішеннями №13217934/40297125 від 28.08.2025 та №13217937/40297125 від 28.08.2025, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Вирішуючи адміністративний позов по суті заявлених позовних вимог, надаючи оцінку аргументам сторін, викладеним у заявах по суті справи, оцінюючи надані сторонами докази у їх сукупності та взаємозв'язку, суд виходить з такого.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює ПК України.

Згідно з пунктом 187.1 статті 187 ПК України (тут і в подальшому - в редакції на момент виникнення спірних правовідносин) датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:

а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на рахунок платника податку в банку/небанківському надавачу платіжних послуг як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг, оплата яких здійснюється електронними грошима, - дата зарахування електронних грошей платнику податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, на електронний гаманець, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;

б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку. Для документів, складених в електронній формі, датою оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку, вважається дата, зазначена у самому документі як дата його складення відповідно до Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні", незалежно від дати накладення електронного підпису.

Пунктом 201.1 статті 201 ПК України визначено, що на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з використанням кваліфікованого електронного підпису або удосконаленого електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, уповноваженої платником особи відповідно до вимог Закону України "Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги" та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

Відповідно до пункту 201.10 статті 201 ПК України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою…

..Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня…

..Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.

Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин…

..Квитанція про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування надсилається одночасно продавцю та покупцю платнику податку.

Згідно з пунктом 201.16 статті 201 ПК України реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.

Механізм внесення відомостей, що містяться у податковій накладній та/або розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до неї, до Єдиного реєстру податкових накладних визначений Порядком ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України за №1246 від 29.12.2010 (далі - Порядок №1246).

Положеннями пункту 2 Порядку №1246 (тут і в подальшому - в редакції на момент виникнення спірних правовідносин) визначено, що податкова накладна - це електронний документ, який складається платником податку на додану вартість відповідно до вимог ПК України в електронній формі у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації.

Відповідно до абзацу 10 пункту 12 Порядку №1246 після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДПС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки, крім іншого, наявності підстав для зупинення реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування.

Згідно з пунктом 2-1 Порядку №1165 (тут і в подальшому - в редакції на момент виникнення спірних правовідносин) у цьому Порядку для здійснення автоматизованого моніторингу відповідності податкової накладної/розрахунку коригування критеріям оцінки ступеня ризиків використовуються такі показники:

1) показник D, який розраховується за такою формулою:

D = S/T,

де S - загальна сума сплачених платником податку та його відокремленими підрозділами сум єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та податків і зборів, контроль за справлянням яких покладено на ДПС, за період, що припадає на останні 12 звітних (податкових) періодів, які передують календарному місяцю, у якому податкову накладну/розрахунок коригування прийнято для реєстрації в Реєстрі, та за які настав граничний строк сплати суми податку на додану вартість;

T - загальна сума постачання товарів/послуг на митній території України, що оподатковуються за ставками, визначеними статтею 193 Кодексу, зазначена платником податку в податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих в Реєстрі за операціями у періоді, що припадає на останні 12 звітних (податкових) періодів, які передують календарному місяцю, у якому податкову накладну/розрахунок коригування прийнято для реєстрації в Реєстрі, та за які настав граничний строк сплати суми податку на додану вартість;

2) показник Pпоточ - сума податку на додану вартість, зазначена платником податку в податковій накладній/розрахунку коригування, які зареєстровані в Реєстрі у поточному календарному місяці, з урахуванням прийнятої для реєстрації в Реєстрі податкової накладної/розрахунку коригування;

3) показник Pмакс, який розраховується за такою формулою:

Pмакс = Pнайб х 1,4,

де Pнайб - найбільша місячна сума податку на додану вартість, зазначена платником податку у податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих в Реєстрі за операціями останніх 12 звітних (податкових) періодів, які передують місяцю, в якому податкову накладну/розрахунок коригування прийнято для реєстрації в Реєстрі, та за які настав граничний строк подання декларації з податку на додану вартість.

Значення показників D, Pпоточ та Pмакс відображається в електронному кабінеті.

Згідно з положеннями пункту 3 Порядку №1165 податкові накладні/розрахунки коригування (крім податкових накладних/розрахунків коригування, складених відповідно до пункту 97 підрозділу 2 розділу ХХ "Перехідні положення" Кодексу, у яких відображено операцію, до якої застосовується режим експортного забезпечення відповідно до вимог статті 19-2 Закону України "Про зовнішньоекономічну діяльність", розрахунків коригування, складених постачальником товарів/послуг до податкової накладної, складеної на отримувача - платника податку, в яких передбачається зменшення суми компенсації вартості хоча б одного з товарів/послуг їх постачальнику, та розрахунків коригування, складених на неплатника податку, за винятком розрахунку коригування, визначеного підпунктом 7 цього пункту), що подаються для реєстрації в Реєстрі, перевіряються щодо відповідності таким ознакам безумовної реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування (далі - ознаки безумовної реєстрації):

1) податкова накладна, яка не підлягає наданню отримувачу (покупцю) та/або складена за операцією, звільненою від оподаткування;

2) обсяг постачання, зазначений платником податку в податкових накладних/розрахунках коригування (крім розрахунків коригування, поданих для реєстрації в іншому місяці, ніж місяць, в якому вони складені), зареєстрованих у Реєстрі в поточному місяці, з урахуванням поданої для реєстрації в Реєстрі податкової накладної/розрахунку коригування, становить менше 500 тис. гривень за умови, що обсяг постачання товарів/послуг, зазначений у них у поточному місяці за операціями з одним отримувачем - платником податку, не перевищує 50 тис. гривень, сума податку на додану вартість з вироблених в Україні товарів (робіт, послуг), сплачена у попередньому місяці, становить більше 20 тис. гривень, та керівник - посадова особа такого платника податку є особою, яка займає аналогічну посаду не більше ніж у трьох (включно) платників податків;

3) одночасно виконуються такі умови:

загальна сума податку на додану вартість з вироблених в Україні товарів (робіт, послуг), сплачена за останні 12 календарних місяців, що передують місяцю, в якому прийнято для реєстрації в Реєстрі податкову накладну/розрахунок коригування, платником податку та його відокремленими підрозділами, становить більше 10 млн. гривень;

значення показника D становить більше 0,05;

значення показника Pпоточ є менше ніж значення Pмакс;

4) у податковій накладній/розрахунку коригування відображена виключно операція з товаром за кодом згідно з УКТЗЕД/умовним кодом товару та/або послугою за кодом згідно з Державним класифікатором, які зазначені у врахованій таблиці даних платника податку за умови, що стосовно платника податку, який подав такі податкову накладну/розрахунок коригування для реєстрації в Реєстрі, відсутнє чинне рішення про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку;

5) у податковій накладній/розрахунку коригування відображені виключно операції з продукцією/товарами, що підпадають під визначення груп 1-24 УКТЗЕД (крім підакцизних товарів), за умови, що такі накладна/розрахунок складені платником податку, який належить до мікропідприємства або малого підприємства відповідно до частини другої статті 2 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" та основним видом діяльності якого є хоча б один з таких видів економічної діяльності відповідно до КВЕД (згідно переліку).

Ознаки безумовної реєстрації, зазначені у цьому підпункті, застосовуються протягом періоду дії воєнного стану, введеного відповідно до Указу Президента України від 24 лютого 2022 р. № 64 "Про введення воєнного стану в Україні";

6) обсяг постачання, зазначений у поданій для реєстрації в Реєстрі податковій накладній, яка підлягає наданню отримувачу (покупцю), не перевищує 5 тис. гривень за умови, що стосовно платника податку відсутнє діюче рішення про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку та керівник - посадова особа такого платника податку є особою, яка займає аналогічну посаду не більш як у трьох (включно) платників податку;

7) загальна сума абсолютних значень коригування на зменшення суми компенсації вартості товару/послуги їх постачальнику та/або загальна сума абсолютних значень коригування на збільшення суми компенсації вартості товару/послуги їх постачальнику, зазначених у поданому для реєстрації в Реєстрі розрахунку коригування до податкової накладної, не перевищує 5 тис. гривень за умови, що стосовно платника податку відсутнє діюче рішення про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку та керівник - посадова особа такого платника податку є особою, яка займає аналогічну посаду не більш як у трьох (включно) платників податку.

Обсяг операцій у поточному місяці, зазначених у зареєстрованих в Реєстрі податкових накладних/розрахунках коригування відповідно до підпунктів 6 і 7 цього пункту, з урахуванням обсягу операцій у поданій для реєстрації в Реєстрі податковій накладній/розрахунку коригування не перевищує 500 тис. гривень.

Відповідно до пункту 4 Порядку №1165 у разі коли за результатами перевірки податкової накладної/розрахунку коригування визначено, що податкова накладна/розрахунок коригування відповідають одній з ознак безумовної реєстрації, визначених у пунктах 3 або 3-1 цього Порядку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування не зупиняється в Реєстрі.

Згідно з пунктом 5 Порядку №1165 платник податку, яким складено та/або подано для реєстрації в Реєстрі податкову накладну/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряється щодо відповідності критеріям ризиковості платника податку (додаток 1), показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку (додаток 2).

Не перевіряється на відповідність показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку (додаток 2), платник податку, який склав та/або подав для реєстрації в Реєстрі податкову накладну/розрахунок коригування, які складені за операціями з вивезення за межі митної території України товарів, до яких застосовується режим експортного забезпечення відповідно до вимог статті 19-2 Закону України "Про зовнішньоекономічну діяльність".

Податкова накладна/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряються щодо відповідності відображених у них операцій критеріям ризиковості здійснення операцій (додаток 3).

Пунктом 6 Порядку №1165 передбачено, що у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу платник податку, який склав та/або подав податкову накладну/розрахунок коригування для реєстрації в Реєстрі, відповідає хоча б одному критерію ризиковості платника податку, реєстрація такої податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється (крім розрахунку коригування, складеного відповідно до вимог підпунктів "б" і "в" підпункту 97.4 пункту 97 підрозділу 2 розділу ХХ "Перехідні положення" Кодексу).

Згідно з пунктом 7 Порядку №1165 у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу податкової накладної/розрахунку коригування (крім податкової накладної/розрахунку коригування, у яких відображена операція з вивезення за межі митної території України товарів, до яких застосовується режим експортного забезпечення відповідно до вимог статті 19-2 Закону України "Про зовнішньоекономічну діяльність") встановлено, що відображена в них операція відповідає хоча б одному критерію ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної/розрахунку коригування, складених платником податку, який відповідає хоча б одному показнику, за яким визначається позитивна податкова історія, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.

Як зазначено у пункті 10 Порядку №1165, у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації.

Пункт 11 Порядку №1165 передбачає, що у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються:

1) номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування;

2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку;

3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів відповідно до Порядку прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Мінфіну від 12 грудня 2019 р. № 520.

Таким чином, нормами податкового законодавства встановлено обов'язок платника податку на додану вартість скласти податкову накладну на дату виникнення податкових зобов'язань та зареєструвати таку податкову накладну в ЄРПН. Направлена податкова накладна в автоматичному режимі перевіряється на відповідність ознакам безумовної реєстрації. У випадку подання для реєстрації в ЄРПН податкової накладної (розрахунку коригування), що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, контролюючий орган наділений повноваженнями на здійснення автоматизованого моніторингу такої податкової накладної на відповідність критеріям ризиковості платника податку, критеріям ризиковості здійснення операції, а також показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку. У разі коли за результатами моніторингу встановлено відповідність господарської операції / платника податку хоча б одному критерію ризиковості, реєстрація податкової накладної (розрахунку коригування) зупиняється. У разі зупинення реєстрації податкової накладної (розрахунку коригування) платнику податків надсилається квитанція, у якій в обов'язковому порядку зазначається, крім іншого, критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку, а також пропозиція надати пояснення та копії документів, необхідні для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації.

Судом встановлено, що відповідно до отриманих позивачем квитанцій, реєстрація податкових накладних зупинена у зв'язку з відповідністю платника пункту 8 Критеріїв ризиковості платника податку.

Додатком №1 до Порядку №1165 визначені Критерії ризиковості платника податку, пунктом 8 яких визначено:

«У контролюючих органах наявна податкова інформація, яка стала відома у процесі провадження поточної діяльності під час виконання покладених на контролюючі органи завдань і функцій, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, зазначеної в поданих для реєстрації податковій накладній/розрахунку коригування.

Довідник кодів податкової інформації, що стала підставою для розгляду питання про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку, визначається ДПС та затверджується відповідним наказом, який оприлюднюється на офіційному веб-сайті ДПС».

Суд зазначає, що у квитанціях про зупинення реєстрації податкових накладних відсутні будь-які відомості щодо наявної податкової інформації, що визначає ризиковість здійснення відповідних господарських операцій, щодо якої здійснювалась реєстрація податкових накладних №5 від 20.06.2025 та №3 від 24.07.2025, не надано таких пояснень та доказів і під час судового розгляду.

Верховний Суд у постанові від 5 січня 2021 року у справі № 640/11321/20, від 25 листопада 2022 року у справі №320/3484/21 тощо зазначив, що незважаючи на те, що затверджена Порядком № 1165 форма рішення не передбачає конкретизації підстав у разі відповідності пунктам 1-8 критеріїв ризиковості платника податку, це не скасовує обов'язок податкового органу необхідності доказування, передбаченого частиною 2 статті 77 КАС України.

Разом із тим, всупереч положенням частини 2 статті 77 КАС України відповідачами не доведено правомірність зупинення реєстрації податкових накладних, складених позивачем.

При цьому, слід зазначити, що віднесення платника податку до переліку ризикових не є безумовною підставою для зупинення реєстрації податкових накладних, оскільки згідно з пунктом 8 Критеріїв ризиковості платника податку, наведеного вище, у кожному випадку зупинення реєстрації податкової накладної з цих підстав необхідно доводити наявність податкової інформації, що визначає ризиковість здійснення відповідної господарської операції, за якою реєструється податкова накладна.

Також суд звертає увагу, що, запропонувавши позивачу надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в податкових накладних, для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної в ЄРПН, у тому числі у повідомленні про необхідність надання додаткових пояснень і копій документів, контролюючий орган визначив документи, які вже були подані платником податків для розблокування реєстрації податкової накладної.

Суд зазначає, що загальними вимогами, які висуваються до акта індивідуальної дії, як акта правозастосування, є його обґрунтованість та вмотивованість, тобто наведення конкретних підстав його прийняття (фактичних і юридичних), а також переконливих і зрозумілих мотивів його прийняття.

Можливість надання платником податків вичерпного переліку документів на підтвердження правомірності формування та подання податкової накладної прямо залежить від чіткого визначення фіскальним органом конкретного виду критерію оцінки ступеня ризиків та переліку документів, які контролюючий орган вважає достатніми для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної. Пропозиція контролюючого органу про надання пояснень та/або копій документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної без наведення переліку документів, які контролюючий орган вважає достатніми для прийняття позитивного рішення, призводить до ситуації невизначеності та необґрунтованого обмеження права платника податків бути повідомленим про необхідність надання документів за вичерпним переліком, відповідно до критерію зупинення реєстрації податкової накладної, а не будь-яких на власний розсуд. У випадку не конкретизації переліку документів у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної платник податків перебуває у стані правової невизначеності, що позбавляє його можливості надати контролюючому органу необхідний в розумінні суб'єкта владних повноважень пакет документів, а для контролюючого органу, відповідно, створюються передумови для можливого прояву негативної дискреції - прийняття рішення про відмову у реєстрації податкової накладної.

Наведене відповідає усталеній правовій позиції Верховного Суду, висловленій, зокрема, у постанові від 21.05.2019 по справі №0940/1240/18, постанові від 14.05.2019 по справі №817/1356/18, від 10.04.2020 у справі №819/330/18, від 14.12.2022 у справі №560/11825/21 тощо.

Так, механізм прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в ЄРПН, реєстрацію яких відповідно до пункту 201.16 статті 201 ПК України зупинено в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України, визначений Порядком прийняття рішень про реєстрацію/ відмову в реєстрації податкових накладних/ розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 12 грудня 2019 року № 520, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 13 грудня 2019 р. за № 1245/34216 (далі - Порядок №520).

Відповідно до пункту 2 Порядку №520 (тут і в подальшому в редакції станом на момент виникнення спірних правовідносин) рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено, приймають комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі територіальних органів ДПС (далі - комісія регіонального рівня).

Пунктом 4 Порядку №520 передбачено, що у разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі.

Пунктом 5 вказаного порядку передбачено, що платник податку, який склав податкову накладну / розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації таких податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі може подати такі документи:

договори, у тому числі зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них;

договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції;

первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунки-фактури / інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні;

розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків;

документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством;

інші документи, що підтверджують інформацію, зазначену у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі.

У разі, коли у квитанції до податкової накладної / розрахунку коригування зазначено код товару/ послуги згідно з Українською класифікацією товарів зовнішньоекономічної діяльності / умовним кодом товару / Державним класифікатором продукції та послуг, операція за яким стала підставою для зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування, платник податку має право подати письмові пояснення та копії документів виключно до такої операції.

Відповідно до пункту 9 Порядку №520 письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 4 цього Порядку, розглядає комісія регіонального рівня.

За результатами розгляду поданих письмових пояснень та копій документів комісія регіонального рівня протягом 5 робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку:

або приймає рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронні довірчі послуги» за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку;

або надсилає повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі (далі - Повідомлення), засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронні довірчі послуги» за формою згідно з додатком 2 до цього Порядку з пропозицією щодо надання платником податку додаткових пояснень та копій документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування;

або приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі у разі надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства, та надсилає його платнику податку засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронні довірчі послуги» за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.

Платник податку має право подати до контролюючого органу додаткові пояснення та копії документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, протягом 5 робочих днів з дня, наступного за днем отримання Повідомлення.

Додаткові письмові пояснення та копії документів, зазначені в абзаці шостому цього пункту, платник податку подає до ДПС засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронні довірчі послуги».

За результатами розгляду поданих додаткових пояснень та копій документів комісія регіонального рівня протягом 5 робочих днів, що настають за днем їх отримання, приймає рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронні довірчі послуги» за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.

Якщо платник податку не надав додаткових пояснень та копій документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі протягом 5 робочих днів, що настають за днем граничного строку їх подання, визначеного абзацом шостим цього пункту, та надсилає його платнику податку засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронні довірчі послуги» за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.

Згідно з пунктом 10 Порядку №520 комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі в разі:

ненадання / часткового надання додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, при отриманні Повідомлення;

та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.

Таким чином, процедура розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в ЄРПН передбачає можливість направлення платнику повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та / або документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/ розрахунку коригування.

Саме у такий спосіб контролюючий орган може усунути невизначеність щодо обставин господарської операції, які на думку контролюючого органу є ризиковими і підлягають підтвердженню, та переліку документів, які необхідно подати платнику для спростування виявлених ризиків та позитивного вирішення питання про реєстрацію спірної податкової накладної / розрахунку коригування в ЄРПН.

Верховний Суд в постанові від 29.07.2025 у справі № 140/1998/24 визначив, що питання обґрунтованості вимоги контролюючого органу про надання додаткових документів для цілей підтвердження права на реєстрацію спірних податкових накладних в ЄРПН входить до предмета доказування у справах цієї категорії. Поряд з цим слід враховувати, що за правилами, що набрали чинності з 08 березня 2023 року, податковий орган наділений повноваженнями за наслідками аналізу наданих в порядку, передбаченому пунктом 4 Порядку № 520, пояснень і документів, повідомити такого платника податків про необхідність подання додаткових пояснень і документів, конкретизувавши їх перелік у Повідомленні. Отримавши таке Повідомлення, добросовісний платник податків на виконання запровадженого законодавцем з 08 березня 2023 року алгоритму взаємодії між контролюючим органом та платником податків для вирішення питання про реєстрацію ПН в ЄРПН або подає такі додаткові документи, або надає додаткові пояснення із обґрунтуванням причин неможливості їх надання чи необґрунтованості їх витребування. В свою чергу, ігнорування платником податків пропозиції контролюючого органу, викладеної в Повідомленні, є самостійною підставою для прояву негативної дискреції.

Застосовуючи вищенаведені висновки Верховного Суду до обставин справи, що розглядається, необхідно зауважити, що в Повідомленнях про надання пояснень та / або документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/ розрахунку коригування від 22.08.2025 №13199949/40297125 та від 22.08.2025 №13199951/40297125 контролюючий орган просив надати пояснення та документальне підтвердження щодо придбання/наявності ТМЦ необхідних для проведення ремонтних робіт.

Разом із тим, слід зазначити, що податкова накладна № 5 від 20.06.2025 була складена позивачем за фактом надходження коштів в якості передплати за поставлені роботи (послуги), отже, вимога контролюючого органу щодо документального підтвердження придбання/наявності ТМЦ, необхідних для проведення ремонтних робіт, є безпідставною, оскільки на момент настання першої події відповідні роботи ще не були виконані.

Крім того, судом встановлено, що разом із повідомленням №5 від 20.08.2025 про подання пояснень та копій документів щодо податкової накладної №3 від 24.07.2025 позивач надавав документи на підтвердження взаємовідносин з контрагентами щодо придбання товарно-матеріальних цінностей, які використані для проведення ремонтних робіт, що залишено контролюючим органом без уваги.

При цьому, у відповідь на повідомлення про надання пояснень та / або документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/ розрахунку коригування від 22.08.2025 №13199951/40297125 позивач добросовісно направив пояснення, в яких звернув увагу контролюючого органу на вказану обставину.

Водночас, в спірних рішеннях відсутні посилання на конкретні документи, ненадання яких зумовило прийняття негативного для позивача рішення, а також не пояснено жодним чином, чому наданих позивачем документів виявилося недостатньо.

Суд зазначає, що відсутність певного документа чи ненадання його контролюючому органу не може бути підставою для відмови в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування без наведення відповідного обґрунтування, а також за умови, якщо інші надані документи підтверджують проведення господарської операції.

Таким чином, зважаючи на виконання платником податку обов'язку щодо підтвердження господарської операції, враховуючи специфіку господарської операції (події), у зв'язку з якою складено відповідні податкові накладні, а також зважаючи на те, що, запропонувавши подати підтверджуючі документи щодо обставин які були платником підтверджені, контролюючий орган не вказав їх конкретного переліку та, у подальшому, не обґрунтував неможливість розблокування реєстрації податкової накладної на підставі поданих позивачем документів, суд дійшов висновку, що підстави для відмови в реєстрації податкових накладних № 5 від 20.06.2025 та № 3 від 24.07.2025 були відсутні.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що оскаржувані рішення прийняті необґрунтовано, тобто без врахування всіх обставин, що мали значення для їх прийняття, а відтак є протиправними та підлягають скасуванню.

Щодо доводів відповідача 1 стосовно сумнівів у реальності господарської операції, суд зазначає, що, приймаючи рішення про реєстрацію податкової накладної, контролюючий орган не повинен здійснювати повний аналіз господарських операцій позивача на предмет їх реальності. Змістовна оцінка господарських операцій може бути проведена лише за результатом здійснення податкової перевірки платника податків, підстави та порядок проведення якої визначено нормами ПК України. Предметом розгляду в цій справі є виключно стадія правильності та правомірності зупинення та відмови в реєстрації податкової накладної, а не реальність та товарність здійснення господарських операцій між позивачем та його контрагентом.

Указана позиція викладена у постанові Верховного Суду від 16 вересня 2022 року у справі №380/7736/21, від 07 грудня 2022 року у справі №500/2237/20, від 17 травня 2023 року у справі №140/14282/20 тощо.

Вирішуючи позовні вимоги про зобов'язання ДПС України зареєструвати податкові накладні в ЄРПН, суд зазначає таке.

Згідно з пунктами 19, 20 Порядку №1246 накладна та/або розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструється у день настання однієї з таких подій:

- прийняття в установленому порядку та набрання чинності рішенням про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування;

- набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування (у разі надходження до ДПС відповідного рішення);

- неприйняття та/або відсутність реєстрації в установленому порядку рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування.

Внесення відомостей до Реєстру на підставі рішення суду, яке набрало законної сили, здійснюється з дотриманням вимог цього Порядку. При цьому вимоги абзацу десятого пункту 12 цього Порядку не застосовуються до податкової накладної та/або розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в установленому порядку. Датою внесення відомостей до Реєстру вважається день, зазначений в рішенні суду, або день набрання законної сили таким рішенням.

Таким чином, нормами Порядку №1246 визначено компетенцію ДПС України щодо реєстрації податкових накладних в ЄРПН на підставі рішення суду про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування.

Суд враховує сталу судову практику (постанови Верховного Суду від 24.01.2019 у справі №806/2978/17, від 16.05.2019 у справі № 812/1312/18, від 14.08.2019 у справі №0640/4434/18 та від 23.01.2020 у справі №0840/2979/18 тощо), відповідно до якої критеріями, які впливають на обрання судом способу захисту прав особи в межах вимог про зобов'язання суб'єкта владних повноважень вчинити певні дії, є встановлення судом додержання суб'єктом звернення усіх передбачених законом умов для отримання позитивного результату та наявність у суб'єкта владних повноважень права діяти при прийнятті рішення на власний розсуд.

Слід зазначити, що порядок реєстрації податкових накладних не передбачає право контролюючого органу діяти на власний розсуд, адже Порядком №1246 унормовано підстави відмови в реєстрації податкової накладної, і якщо такі підстави відсутні, контролюючий орган повинен зареєструвати подану платником податкову накладну. Отже такі повноваження та порядок їх реалізації передбачають лише один вид правомірної поведінки контролюючого органу - зареєструвати податкову накладну або вмотивованим рішенням відмовити в її реєстрації, за законом у цього органу немає вибору між декількома можливими правомірними рішеннями. Отже, такі повноваження контролюючого органу не є дискреційними.

Верховний Суд неодноразово наголошував на тому, що зобов'язання ДПС України зареєструвати в ЄРПН подані позивачем податкові накладні є дотриманням судом гарантій на те, що спір між сторонами буде остаточно вирішений, та належним способом захисту порушеного права (постанови Верховного Суду від 03.11.2021 у справі №360/2460/20, від 27.10.2022 у справі №360/3253/20, від 25.11.2022 у справі №320/3484/21 тощо).

Таким чином, враховуючи висновки суду про протиправність оскаржуваних рішень про відмову в реєстрації в ЄРПН податкових накладних №5 від 20.06.2025, №3 від 24.07.2025, складених позивачем, та відсутність законодавчо закріплених перешкод для такої реєстрації, суд вважає, що належним та ефективним способом захисту порушеного права позивача є зобов'язання ДПС України зареєструвати в ЄРПН податкові накладні №5 від 20.06.2025, №3 від 24.07.2025.

Суд враховує позицію Європейського суду з прав людини (в аспекті оцінки аргументів учасників справи), сформовану, зокрема у справах «Салов проти України» (заява № 65518/01; пункт 89), «Проніна проти України» (заява № 63566/00; пункт 23) та «Серявін та інші проти України» (заява № 4909/04; пункт 58): принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, передбачає, що у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються; хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (див. рішення у справі «Руїс Торіха проти Іспанії» (Ruiz Torija v. Spain) серія A. 303-A; пункт 29).

Згідно з частинами 1, 2 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно до положень статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

За наведеного вище суд вважає, що заявлені позовні вимоги знайшли своє підтвердження поданими до матеріалів справи письмовими доказами, є обґрунтованими, а тому підлягають задоволенню.

Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд виходить з того, що відповідно до частини 1 статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору (частина 3 статті 139 КАС України).

Відповідно до положень Закону України «Про судовий збір», обґрунтована сума судового збору за подання даного позову до суду становить 6056,00 грн, яка сплачена позивачем відповідно до платіжної інструкції №3401 від 22.09.2025, інших судових витрат не заявлено.

Оскільки суд дійшов висновку про протиправність рішення ГУ ДПС у Запорізькій області та про необхідність зобов'язання ДПС України вчинити певні дії для умов відновлення порушеного права, суд доходить до висновку про необхідність стягнення понесених позивачем судових витрат зі сплати судового збору по 3028,00 грн з кожного з них пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.2, 5, 9, 77, 132, 139, 143, 243-246, 255, 295 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати Рішення комісії Головного управління ДПС у Запорізькій області №13217934/40297125 від 28.08.2025 про відмову в реєстрації податкової накладної №5 від 20.06.2025.

Зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати у Єдиному державному реєстрі податкових накладних складену Товариством з обмеженою відповідальністю "ЗАПОРІЗЬКИЙ ТЕПЛОВОЗОРЕМОНТНИЙ ЗАВОД" та надіслану засобами електронного зв'язку - податкову накладну №5 від 20.06.2025.

Визнати протиправним та скасувати Рішення комісії Головного управління ДПС у Запорізькій області №13217937/40297125 від 28.08.2025 про відмову в реєстрації податкової накладної №3 від 24.07.2025.

Зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати у Єдиному державному реєстрі податкових накладних складену Товариством з обмеженою відповідальністю "ЗАПОРІЗЬКИЙ ТЕПЛОВОЗОРЕМОНТНИЙ ЗАВОД" та надіслану засобами електронного зв'язку - податкову накладну №3 від 24.07.2025.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Запорізькій області на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «ЗАПОРІЗЬКИЙ ТЕПЛОВОЗОРЕМОНТНИЙ ЗАВОД» судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 3028,00 грн (три тисячі двадцять вісім гривень 00 коп.).

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Державної податкової служби України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «ЗАПОРІЗЬКИЙ ТЕПЛОВОЗОРЕМОНТНИЙ ЗАВОД» судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 3028,00грн (три тисячі двадцять вісім гривень 00 коп.).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення безпосередньо до Третього апеляційного адміністративного суду.

Повне найменування сторін та інших учасників справи:

Позивач - Товариство з обмеженою відповідальністю "ЗАПОРІЗЬКИЙ ТЕПЛОВОЗОРЕМОНТНИЙ ЗАВОД", місцезнаходження: 69067, Запорізька область, м. Запоріжжя, вул. Демократична, буд. 73; код ЄДРПОУ 40297125.

Відповідач 1 - Головне управління ДПС у Запорізькій області місцезнаходження: 69107, м.Запоріжжя, пр.Соборний, 166; код ЄДРПОУ ВП 44118663.

Відповідач 2 - Державна податкова служба України, місцезнаходження: 04053, м.Київ, Львівська площа, буд.8; код ЄДРПОУ 43005393.

Повне судове рішення складено 24.11.2025.

Суддя М.О. Семененко