Єдиний унікальний номер 641/2129/20
Номер провадження 22-ц/818/4591/25
20 листопада 2025 року м. Харків
Харківський апеляційний суд у складі:
головуючого судді Мальованого Ю.М.,
суддів: Тичкової О.Ю., Яцини В.Б.,
за участю:
секретаря судового засідання Березюк А.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні заяву представника ОСОБА_1 - адвоката Темник Ольги Борисівни про зупинення провадження, відкритого за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на ухвалу Слобідського районного суду м. Харкова від 19 червня 2025 року в складі судді Богдан М.В. по справі № 641/2129/20 за скаргою ОСОБА_2 на дії державного виконавця Основ'янсько-Слобідського відділу державної виконавчої служби у місті Харкові Східного Міжрегіонального управління Міністерства юстиції, стягувач: ОСОБА_1 щодо визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії, -
У березні 2025 року ОСОБА_2 звернувся до суду зі скаргою на дії державного виконавця Основ'янсько-Слобідського відділу державної виконавчої служби у місті Харкові Східного Міжрегіонального управління Міністерства юстиції (далі - Основ'янсько-Слобідський ВДВС у м. Харкові СМУ МЮ), стягувач: ОСОБА_1 щодо визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії.
Ухвалою Слобідського районного суду м. Харкова від 19 червня 2025 року скаргу ОСОБА_2 задоволено.
На вказане судове рішення 25 липня 2025 року через суд першої інстанції ОСОБА_1 , в інтересах якої діє адвокат Темник Ольга Борисівна, подала апеляційну скаргу, у зв'язку з чим справу призначено до розгляду у судовому засіданні у суді апеляційної інстанції.
19 листопада 2025 року представником ОСОБА_1 - адвокатом Темник О.Б. подано клопотання про зупинення провадження.
Клопотання мотивовано тим, що з 28 червня 2025 року ОСОБА_2 перебуває на військовій службі у складі Збройних Сил України, у військовій частині НОМЕР_1 .
ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 зник безвісті під час виконання бойового завдання поблизу н.п. Липці, Харківського району, Харківської області).
Вказувала, що ОСОБА_2 у судовому порядку безвісно відсутнім або оголошення померлим не визнаний, а також не виключений зі списків особового складу, у зв'язку з чим наявні підстави для зупинення провадження у справі, до припинення відносно скаржника обставин, передбачених п. 2 частини 1 статті 251 ЦПК України.
Обговоривши доводи клопотання, судова колегія вважає, що воно підлягає задоволенню.
Згідно з пунктом 2 частини 1 статті 251 ЦПК України суд зобов'язаний зупинити провадження у справі у разі перебування сторони або третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору, у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан або залучені до проведення антитерористичної операції.
Зупинення провадження у справі - це тимчасове припинення судом вчинення процесуальних дій під час судового розгляду із визначених у законі об'єктивних підстав, які перешкоджають подальшому розгляду справи і щодо яких неможливо передбачити їх усунення.
Отже, процесуальний закон пов'язує необхідність зупинення провадження у справі з фактом перебування сторони або третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору, у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан або залучені до проведення антитерористичної операції.
Згідно зі статтею 1 Закону України «Про Збройні Сили України» Збройні Сили України - це військове формування, на яке відповідно до Конституції України покладаються оборона України, захист її суверенітету, територіальної цілісності і недоторканності.
Військова служба у Збройних Силах України та інших військових формуваннях, утворених відповідно до законів України, є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком осіб (за винятком випадків, визначених законом), пов'язаній із захистом України.
Воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень (стаття 1 Закону України «Про правовий режим воєнного стану»).
Воєнний стан введено в Україні з 24 лютого 2022 року.
Кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов'язків цивільного характеру (пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод).
Завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.
Учасники судового процесу та їхні представники повинні добросовісно користуватися процесуальними правами; зловживання процесуальними правами не допускається (частина 1 статті 44 ЦПК України).
До основних засад судочинства частиною 3 статті 2 ЦПК України віднесено розумність строків розгляду справи судом, пропорційність, диспозитивність, змагальність сторін.
Виходячи зі змісту статті 12, частини 3 статті 13 ЦПК України кожна сторона реалізує свої процесуальні права на власний розсуд з метою досягнення бажаного процесуального результату.
Положення пункту 2 частини 1 статті 251 ЦПК України мають своєю метою захист процесуальних прав учасника цивільного процесу, який перебуває у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан або залучені до проведення антитерористичної операції. Вони покликані забезпечити об'єктивний розгляд справи.
Як вбачається з матеріалів справи, предметом спору є правомірність дій державного виконавця при визначені розміру заборгованості під час стягнення аліментів.
Відповідно до довідки від 29 червня 2025 року № 01/02/130/02/1783 з 28 червня 2025 року ОСОБА_2 перебуває на військовій службі у складі Збройних Сил України, у військовій частині НОМЕР_1 .
Оскільки матеріали справи містять докази перебування ОСОБА_2 у складі Збройних Сил України у військовій частині, яка переведена на воєнний стан та виконує бойові завдання у зоні бойових дій, спір пов'язаний з сімейними правовідносинами ОСОБА_2 , колегія суддів вважає, необхідно зупинити провадження у справі, що переглядається, до припинення його перебування у складі Збройних Сил України у військовій частині, яка переведена на воєнний стан.
Керуючись ст.ст. 251, 259, 367, 368, 381 ЦПК України, -
Клопотання представника ОСОБА_1 - адвоката Темник Ольги Борисівни про зупинення провадження задовольнити.
Зупинити провадження у справі № 641/2129/20 за скаргою ОСОБА_2 на дії державного виконавця Основ'янсько-Слобідського відділу державної виконавчої служби у місті Харкові Східного Міжрегіонального управління Міністерства юстиції, стягувач: ОСОБА_1 щодо визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії до припинення перебування ОСОБА_2 у складі Збройних Сил України у військовій частині, яка переведена на воєнний стан.
Ухвала набирає законної сили з дня її прийняття і може бути оскаржена в касаційному порядку протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення безпосередньо до Верховного Суду.
Головуючий Ю.М. Мальований
Судді О.Ю. Тичкова
В.Б. Яцина