Справа № 520/21429/25 Провадження№ 2-а/636/117/25
04 листопада 2025 року Чугуївський міський суд Харківської області у складі: головуючого - судді Гніздилова Ю.М., за участю секретаря - Селевко Т.С., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Чугуїв адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , про скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення,
встановив:
11 серпня 2025 року до суду надійшов адміністративний позов позивача в якому він просить скасувати постанову № 7/8051 від 04 липня 2025 року по справі про адміністративне правопорушення за ч.3 ст. 210-1 КУпАП, якою позивача притягнуто до адміністративної відповідальності та накладено стягнення у виді штрафу у розмірі 17000.00 грн.
Позов обґрунтовано тим, 09 червня 2025 року позивач був доставлений до ІНФОРМАЦІЯ_2 в зв'язку з перебуванням в розшуку. В ході проведення перевірки за даними Єдиного електронному реєстру ,було виявлено, що відносно мене направлено звернення № Е1477052 від 26.02.2025 року, до органів Національної поліції для доставления з метою складення адміністративного, протоколу за ст.210 КУпАП порушення правил військового обліку, а саме «Не уточнив вчасно облікових даних (ст.23 ЗУ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» 02.08.2025 року, позивачем на відділенні УкрПошта N9 47 за адресую м.Харків віл. Шарікова 29 було отримано лист від ІНФОРМАЦІЯ_2 , с котрого йому стало відомо про те ,що відносно нього винесена постанова 7/8051 від 04.07.2025 року,.
Позивач вважає, що вказана постанова винесена начальником ІНФОРМАЦІЯ_2 полковником ОСОБА_2 відносно нього за ч. З ст. 210-1 КУпАП незаконна та така, що підлягає скасуванню.
Від відповідача надійшов відзив на позов, в якому представник просив відмовити у задоволенні позовних вимог, мотивуючи це тим, що 29.06.2025 року громадянин ОСОБА_1 був доставлений працівниками Чугуївського відділу поліції ГУНП в Харківській області до ІНФОРМАЦІЯ_2 , у зв'язку з перебуванням вказаного громадянина в розшуку.
В ході проведення перевірки за даними Єдиного електронного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, було виявлено, що відносно військовозобов'язаної направлено звернення за № Е1477052 від 26.02.2025, до органів Національної поліції (у разі неможливості складення протоколу про адміністративне правопорушення на місці його вчинення) для доставления громадянина, який вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ст. 210, ст. 210-1 Кодексу України про адміністративне правопорушення, з метою складення протоколу про адміністративне правопорушення, за порушення ним правил військового обліку, а саме «Не уточнив вчасно облікових даних (ст. 22 ЗУ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію»).
Вказане електронне звернення було направлено ІНФОРМАЦІЯ_3 , у зв'язку з тим, що останнє місце перебування Позивача на військовому обліку було саме в цьому районному територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки.
В ході подальшої перевірки, за даними облікової картки та військового квитка військовозобов'язаного, виявлено, що ОСОБА_1 був знятий з військового обліку 19.09.2000 у зв'язку з прийняттям на службу до органів МВС, відповідно до вимог законодавства, що діяло на той час.
З наданих пояснень ОСОБА_1 , він був звільнений зі служби в органах МВС у 2010 році. Після звільнення зі служби в органах МВС 2010 року по цей час військовозобов'язаний ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_4 (колишнього ІНФОРМАЦІЯ_5 ) для взяття на військовий облік не прибув, згідно абз. 5 п.2 ч.І ст. 37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» (в редакції 2010 року).
Позивач в судове засідання не з'явився, надав заяву про розгляд справи за його відсутності.
Відповідач в судове засідання не з'явився, надав заяву про розгляд справи за його відсутності, окремо просив в задоволенні позову позивачу відмовити в повному обсязі.
Суд, дослідивши матеріали справи, встановив наступне.
що 29.06.2025 року громадянин ОСОБА_1 був доставлений працівниками Чугуївського відділу поліції ГУНП в Харківській області до ІНФОРМАЦІЯ_2 , у зв'язку з перебуванням вказаного громадянина в розшуку.
В ході проведення перевірки за даними Єдиного електронного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, було виявлено, що відносно військовозобов'язаної направлено звернення за № Е1477052 від 26.02.2025, до органів Національної поліції (у разі неможливості складення протоколу про адміністративне правопорушення на місці його вчинення) для доставления громадянина, який вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ст. 210, ст. 210-1 Кодексу України про адміністративне правопорушення, з метою складення протоколу про адміністративне правопорушення, за порушення ним правил військового обліку, а саме «Не уточнив вчасно облікових даних (ст. 22 ЗУ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію»).
Вказане електронне звернення було направлено ІНФОРМАЦІЯ_3 , у зв'язку з тим, що останнє місце перебування Позивача на військовому обліку було саме в цьому районному територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки.
В ході подальшої перевірки, за даними облікової картки та військового квитка військовозобов'язаного, виявлено, що ОСОБА_1 був знятий з військового обліку 19.09.2000 у зв'язку з прийняттям на службу до органів МВС, відповідно до вимог законодавства, що діяло на той час.
В абз.4 п.1 ч.2 Прикінцевих положень Закону України №3633-ІХ від 11.04.2024 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку», який набув чинності 18.05.2024, визначено що під час дії Указу Президента України про загальну мобілізацію» від 24.02.2022 №65/2022, затвердженого ЗУ «Про затвердження Указу Президента України «Про загальну мобілізацію» від 03.03.2022 №2105-ІХ громадяни України, які перебувають на військовому обліку, зобов'язані протягом 60 днів з дня набрання чинності цим Законом уточнити адресу проживання, номери засобів зв'язку, адреси електронної пошти (за наявності електронної пошти) та інші персональні дані: у разі перебування на території України - шляхом прибуття самостійно до територіального центру комплектування та соціальної підтримки за місцем перебування на військовому обліку чи за своїм місцем проживання, або до центру надання адміністративних послуг, або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста (за наявності); у разі перебування за кордоном - шляхом повідомлення на офіційну електронну адресу або на офіційний номер телефону, які зазначені на офіційному сайті територіального центру комплектування та соціальної підтримки за місцем перебування на військовому обліку, або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста (за наявності).
Частина 1статті 210 КУпАП передбачає, що адміністративна відповідальність настає за порушення призовниками, військовозобов'язаними, резервістами правил військового обліку, а частина 3 цієї статті передбачає відповідальність за вчинення дій, передбачених частиною першою цієї статті, в особливий період.
Зазначена норма є бланкетною, при її застосуванні необхідно використовувати законодавчі акти, які визначають правила військового обліку та запровадження в Україні особливого періоду.
Приміткою до статті 210 КУпАП передбачено, що положення статей 210,210-1 цього Кодексу не застосовуються у разі можливості отримання держателем Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів персональних даних призовника, військовозобов'язаного, резервіста шляхом електронної інформаційної взаємодії з іншими інформаційно-комунікаційними системами, реєстрами (у тому числі публічними), базами (банками) даних, держателями (розпорядниками, адміністраторами) яких є державні органи.
Згідно статті 1 Закону України «Про оборону України» особливий період - період, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.
Особливий період в Україні розпочався з 17.03.2014 оприлюдненням Указу Президента України від 17.03.2014 № 303/2014 «Про часткову мобілізацію».
Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022в Україні введено воєнний стан, який триває.
За змістом статті 1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» військовозобов'язані - особи, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави.
Резервісти - особи, які проходять службу у військовому резерві Збройних Сил України, інших військових формувань і призначені для їх комплектування у мирний час та в особливий період.
Призовникам, військовозобов'язаним, резервістам та військовослужбовцям оформлюється та видається військово-обліковий документ, який є документом, що визначає належність його власника до виконання військового обов'язку.
Пунктом 10-1 Правил військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, які є Додатком 2 до Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого постановою КМУ від 30.12.2022 №1487 передбачено, що у період проведення мобілізації (крім цільової) та/або протягом дії правового режиму воєнного стану: у разі залишення свого місця проживання стати в семиденний строк з дати взяття на облік внутрішньо переміщеної особи на військовий облік у районному (міському) територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки за місцем перебування на обліку внутрішньо переміщеної особи (військовозобов'язані та резервісти СБУ - в Центральному управлінні або регіональних органах СБУ, а військовозобов'язані та резервісти розвідувальних органів - у зазначений строк повідомити про зміну місця проживання відповідним підрозділам розвідувальних органів);
мати при собі військово-обліковий документ разом з документом, що посвідчує особу, та пред'являти їх за вимогою уповноваженого представника районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або поліцейського, а також представника Держприкордонслужби у прикордонній смузі, контрольованому прикордонному районі та на пунктах пропуску через державний кордон;
уточнити протягом 60 днів з дня набрання чинності указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, свої персональні дані через центр надання адміністративних послуг або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у районному (міському) територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки.
Згідно частини 6 статті 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» у період проведення мобілізації (крім цільової) громадяни України чоловічої статі віком від 18 до 60 років зобов'язані мати при собі військово-обліковий документ та пред'являти його за вимогою уповноваженого представника територіального центру комплектування та соціальної підтримки або поліцейського, а також представника Державної прикордонної служби України у прикордонній смузі, контрольованому прикордонному районі та на пунктах пропуску через державний кордон України.
Судом установлено, що відповідно до ч. 5 ст. 33 Закону №2232-ХІІ, військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів ведеться в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Цей Порядок затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2022 за № 1487 (далі Порядок № 1487).
Цей Порядок визначає механізм організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - військовий облік) центральними і місцевими органами виконавчої влади, іншими державними органами (далі - державні органи), органами місцевого самоврядування, органами військового управління (органами управління), військовими частинами (підрозділами) Збройних Сил та інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів спеціального призначення, територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки, підприємствами, установами та організаціями, закладами освіти, закладами охорони здоров'я незалежно від підпорядкування і форми власності (далі - підприємства, установи та організації).
Військовий облік є складовою змісту мобілізаційної підготовки держави. Військовий облік ведеться з метою визначення наявних людських мобілізаційних ресурсів та їх накопичення для забезпечення повного та якісного укомплектування Збройних Сил, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів спеціального призначення (далі - інші військові формування) особовим складом у мирний час та в особливий період.
Завданнями військового обліку є:
утворення військового резерву людських ресурсів, накопичення військово-навчених людських ресурсів, необхідних для укомплектування Збройних Сил, інших військових формувань у мирний час та в особливий період;
проведення аналізу кількісного складу та якісного стану призовників, військовозобов'язаних та резервістів для їх ефективного використання в інтересах оборони та національної безпеки держави;
своєчасне оформлення військово-облікових документів призовників, військовозобов'язаних та резервістів;
організація своєчасного бронювання військовозобов'язаних на період мобілізації та на воєнний час;
забезпечення контролю за станом військового обліку в державних органах, на підприємствах, в установах та організаціях;
забезпечення контролю за дотриманням призовниками, військовозобов'язаними та резервістами правил військового обліку;
забезпечення громадян України інформацією щодо виконання ними військового обов'язку.
З метою ведення військового обліку в державі створюється система військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - система військового обліку).
Системою військового обліку є сукупність узгоджених за завданнями державних органів, підприємств, установ та організацій, які ведуть військовий облік та забезпечують її функціонування із застосуванням засобів автоматизації процесів та використанням необхідних баз даних (реєстрів), визначених законодавством.
Головною вимогою до системи військового обліку є забезпечення повноти та достовірності даних, що визначають кількісний склад та якісний стан призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Згідно п. 81 Порядку 1487 взяття на військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів у районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, органах СБУ, відповідних підрозділах розвідувальних органів здійснюється за їх особистої присутності (крім випадків, визначених .у пунктах 15. 15'1 цього Порядку та підпункті 10'1 пункту 1 додатка 2). При цьому взяття на військовий облік здійснюється за умови наявності паспорта громадянина України (паспорта громадянина України для виїзду за кордон у випадку подання заяви про взяття на військовий облік через закордонну дипломатичну установу України згідно з підпунктом 10*1 пункту 1 додатка 2) та військово-облікового документа у разі, якщо він видавався та не був втрачений.
Згідно пп. 1 та 7 п. 1 Правил військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, викладених у додатку 2 до Порядку № 1487, призовники, військовозобов'язані та резервісти повинні перебувати на військовому обліку за задекларованим (зареєстрованим) місцем проживання - у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (військовозобов'язані СБУ - у Центральному управлінні або регіональних органах СБУ (далі - органи СБУ), військовозобов'язані розвідувальних органів - у відповідному підрозділі розвідувального органу).
Крім того, призовники, військовозобов'язані та резервісти, які проживають в селах та селищах, а також у містах, де відсутні відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, повинні перебувати на персонально-первинному військовому обліку у відповідних виконавчих органах сільських, селищних, міських рад.
Суд зауважує, що враховуючи вищевикладене, всі військовозобов'язані перебувати на військовому обліку. Навіть у разі порушення строку для взяття на військовий облік, військовозобов'язані не позбавляються від обов'язку прибуття до відповідного районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки для взяття на військовий облік та не звільняються від відповідальності за порушення правил військового обліку та обов'язку їх виконання перебуваючи в запасі.
За порушення правил військового обліку чинним законодавством встановлена адміністративна відповідальність за ст. 210 Кодексу України про адміністративну відповідальність.
Враховуючі, що відповідно до Указу Президента України від 24,02.2022 р. №64/2022 «Про введення воєнного стану», в Україні настав особливий період, який діє на сьогодні, тому відповідальність за встановлене правопорушення передбачене ч. З ст. 210 КУпАП України.
29.06.2025 року громадянин ОСОБА_1 був доставлений працівниками Чугуївського відділу поліції ГУНП в Харківській області до ІНФОРМАЦІЯ_2 , у зв'язку з перебуванням вказаного громадянина в розшуку.
В ході проведення перевірки за даними Єдиного електронного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, було виявлено, що відносно військовозобов'язаної направлено звернення за № Е1477052 від 26.02.2025, до органів Національної поліції (у разі неможливості складення протоколу про адміністративне правопорушення на місці його вчинення) для доставления громадянина, який вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ст. 210, ст. 210-1 Кодексу України про адміністративне правопорушення, з метою складення протоколу про адміністративне правопорушення, за порушення ним правил військового обліку, а саме «Не уточнив вчасно облікових даних (ст. 22 ЗУ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію»).
Вказане електронне звернення було направлено ІНФОРМАЦІЯ_3 , у зв'язку з тим, що останнє місце перебування Позивача на військовому обліку було саме в цьому районному територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки.
В ході подальшої перевірки, за даними облікової картки та військового квитка військовозобов'язаного, виявлено, що ОСОБА_1 був знятий з військового обліку 19.09.2000 у зв'язку з прийняттям на службу до органів МВС, відповідно до вимог законодавства, що діяло на той час.
З наданих пояснень ОСОБА_1 , він був звільнений зі служби в органах МВС у 2010 році. Після звільнення зі служби в органах МВС 2010 року по цей час військовозобов'язаний ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_4 (колишнього ІНФОРМАЦІЯ_5 ) для взяття на військовий облік не прибув, згідно абз. 5 п.2 ч.І ст. 37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» (в редакції 2010 року). Отже, ОСОБА_1 не перебував на військовому обліку військовозобов'язаних з 2010 року по теперішній час.
Суд зазначає, що сам по собі факт уточнення персональних даних 10.07.2024 ОСОБА_1 через додаток «Резерв +» на виконання вимог Закону 3633, не свідчить про обізнаність ІНФОРМАЦІЯ_2 про це та не свідчить про взяття на облік військовозобов'язаних у відповідному ІНФОРМАЦІЯ_2 , оскільки взяття на облік як зазначалося вище здійснюється за особистої присутності особи.
Згідно облікової картки з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів 19.09.2000 ОСОБА_1 був знятий з військового обліку, про що зроблено запис «Вибув у зв'язку із: які прийняті на службу до Національної поліції України, Служби судової охорони, Державного бюро розслідувань, Бюро економічної безпеки України, органів і підрозділів цивільного захисту, Державної кримінально-виконавчої служби України (аб. З п.2 ч. 5 ст. 37) у Держдепартамент України», що також підтверджується штампом у військовому квитку Позивача, проставленого Орджонікідзевським райвійськкоматом м. Харкова 19.09.2000.
Однак штамп про взяття на облік військовозобов'язаних після звільнення з органів МВС у військовому квитку відсутній.
29.06.2025 взято на військовий облік у ІНФОРМАЦІЯ_6 .
Відмітки про взяття, зняття з обліку позивача зазначено в графі (37) облікової картки з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Таким чином, внаслідок своєї бездіяльності ОСОБА_1 , порушив вимоги абз. З ч. З ст. 1 , абз. 2,4,5,6 ст. 1, п.2 ч. 1 ст. 37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», згідно вимог Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», в редакції Закону що діяла у 2010 році, а також норм чинного законодавства всі військовозобов'язані громадяни, зобов'язані виконувати правила військового обліку, що включає перебування на військовому обліку у РТЦК та СП (колишні військові комісаріати).
Згідно п. 81 Порядку 1487 взяття на військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів у районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, органах СБУ, відповідних підрозділах розвідувальних органів здійснюється за їх особистої присутності (крім випадків, визначених .у пунктах 15. 15'1 цього Порядку та підпункті 10'1 пункту 1 додатка 2). При цьому взяття на військовий облік здійснюється за умови наявності паспорта громадянина України (паспорта громадянина України для виїзду за кордон у випадку подання заяви про взяття на військовий облік.
Згідно Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку» №3633-ІХ від 11.04.2024 року громадяни України, які підлягають взяттю на військовий облік, перебувають на військовому обліку призовників або у запасі Збройних Сил України, у запасі Служби безпеки України, розвідувальних органів України чи проходять службу у військовому резерві, зобов'язані: уточнити протягом 60 днів з дня набрання чинності указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, свої персональні дані через центр надання адміністративних послуг або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки.
Тобто, позивачем не було здійснено дій направлених на постановлення на облік, що можливо було здійснити через центр надання адміністративних послуг або у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки.
Доводи позивача про відсутність у нього такого обов'язку у зв'язку із виключенням з військового обліку спростовуються наступним.
За змістом частин першої, третьої статті 33 Закону № 2232-XII військовий облік громадян України поділяється на облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів. Військовий облік усіх призовників, військовозобов'язаних та резервістів ведеться за місцем їх проживання.
Постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2022 року № 1487 відповідно до частини п'ятої статті 33 Закону № 2232-XII затверджено Порядок організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Порядок № 1487).
Пунктом 22 Порядку № 1487 визначено, що взяття на військовий облік, зняття та виключення з військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів у районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, органах СБУ, підрозділах Служби зовнішньої розвідки здійснюється відповідно до Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу».
Відповідно до пункту 79 Порядку № 1487 районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, зокрема: організовують та ведуть військовий облік на території адміністративно-територіальної одиниці; здійснюють взяття, зняття або виключення з військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів у випадках, передбачених законодавством; проставляють у військово-облікових документах призовників, військовозобов'язаних та резервістів відповідні відмітки про взяття їх на військовий облік, зняття та виключення з нього.
Суд наголошує, на тому, що законодавець виокремлює поняття «зняття з військового обліку» та «виключення з військового обліку», при цьому, при знятті з військового обліку законом передбачено можливість повторного взяття військовозобов'язаного на такий облік.
Отже, різними є як підстави, так і правові наслідки зняття або виключення з військового обліку.
З аналізу положень Закону № 2232-XII висновується, що громадяни, які підлягають виключенню з військового обліку, втрачають статус військовозобов'язаного, в той же час зняті з військового обліку продовжують перебувати в статусі військовозобов'язаних.
Аналогічних висновків дотримується Верховний Суд (постанова від 21.05.2025 року справа №280/2880/24).
З огляду на вищевикладене, суд приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог.
Керуючись, ст.ст.278-280,293 КУпАП, ст. ст. 246, 286 КАС України, суд,
ухвалив:
Позов ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , про скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення, - залишити без задоволення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня складення повного рішення суду до Другого апеляційного адміністративного суду через Чугуївський міський суд Харківської області. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене в день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду. Строк на апеляційне оскарження може бути поновлений також в разі його пропуску з інших поважних причин.
Суддя Гніздилов Ю.М.