Справа № 636/7675/25 Провадження№ 2-а/636/116/25
13 листопада 2025 року Чугуївський міський суд Харківської області у складі: головуючого - судді Гніздилова Ю.М., за участю секретаря - Селевко Т.С., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Чугуїв адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , про скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення,
встановив:
09 вересня 2025 року до суду надійшов адміністративний позов позивача в якому він просить скасувати постанову № 15/3/1096 від 18 серпня 2025 року по справі про адміністративне правопорушення за ч.3 ст. 210-1 КУпАП, якою позивача притягнуто до адміністративної відповідальності та накладено стягнення у виді штрафу у розмірі 17000.00 грн.
Позов обґрунтовано тим, що 04 серпня 2025 року позивач був доставлений працівниками поліції до ІНФОРМАЦІЯ_2 , де нібито встановлено факт порушення ним правил військового обліку, пов'язаного з обов'язком пройти військово-лікарську комісію для визначення ступеня придатності до військової служби за мобілізацією. Як підстава зазначено, що ще 15.05.2025 року позивачу було видано направлення №3437266 на проходження медичного огляду у чотириденний строк, однак він не з'явився до військово-лікарської комісії і до моменту винесення постанови цей обов'язок нібито не виконав. 23.07.2025 року начальником відділу ІНФОРМАЦІЯ_3 було направлено повідомлення до органів Національної поліції України № МЕ2972080 про доставлення особи для складання протоколу про адміністративне правопорушення. У подальшому, після доставлення 04.08.2025 року, було розпочато провадження, за результатами якого і винесено постанову від 18.08.2025 року. Разом із тим позивач ще 21.05.2025 року письмово повідомив відповідача про неможливість з'явитися за повісткою №3438223 від 15.05.2025 року з огляду на перебування на амбулаторному лікуванні, що підтверджено довідкою КНП «Центр первинної медичної допомоги №2 Харківського району» від 16.05.2025 року, виданою сімейним лікарем.
Позивач вважає, що вказана постанова винесена начальником ІНФОРМАЦІЯ_3 полковником ОСОБА_2 відносно нього за ч. З ст. 210-1 КУпАП незаконна та така, що підлягає скасуванню.
Від відповідача надійшов відзив на позов, в якому представник просив відмовити у задоволенні позовних вимог, мотивуючи це тим, що 04.08.2025 працівниками Чугуївського РУП ГУНП в Харківській області, у зв'язку з перебуванням у розшуку за порушення правил військового обліку, було доставлено громадянина ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 до ІНФОРМАЦІЯ_5 . В ході проведення перевірки, було перевірено виконання ним правил військового обліку, а саме: не уточнення вчасно облікові дані - проходження медичного огляду (ст. 22 ЗУ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію»).
За інформацією з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, Позивач перебуває на військовому обліку у ІНФОРМАЦІЯ_6 . В розділі статус Позивача, згідно даних з реєстру «Оберіг», зроблено запис: перебуває в розшуку від 23.07.2025 до 22.07.2026. Причиною перебування у розшуку військовозобов'язаного ОСОБА_1 - не уточнено вчасно облікові дані, а саме несвоєчасне проходження медичного огляду (ст. 22 ЗУ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію»).
В графі - картотека обліку зроблено запис: «Картотека вільних залишків». В графі - звання, зроблено запис: «Рядовий». Ідентифікатор військовозобов'язаного: НОМЕР_1 . В графі - підкартотека обліку зроблено запис: «Підлягають призову на військову службу під час мобілізації». В графі - ВОС зроблено запис: «(790) Перевезення автомобільним транспортом». В графі - код ВОС зроблено запис: «(037) Водій»! В графі - група обліку зроблено запис: «(А) Всі види Збройних Сил України, родів військ і служб, для яких не визначені особливі вимоги щодо проходження військової служби». Дата введення інформації про особу в систему: 1 (.09.2023. В графі - звірка контактних даних, зроблено запис: «22.07.2024». В графі - звірка даних при особистій явці: запис відсутній. В графі {- звірка даних ОМС: запис відсутній. В графі - звірка даних підприємствами та ВНЗ: запис відсутній.
В подальшому встановлено, що 15.05.2025 ІНФОРМАЦІЯ_6 військовозобов'язаному ОСОБА_1 , було видане електронне направлення за № 3437266: для проходження медичного огляду військово-лікарською комісією для визначення його придатності до проходження військової служби за мобілізацією. Того ж дня, разом з електронним направленням, Позивачу під особистий підпис було вруч.Ьно повістку за № 3438223 від 15.05.2025 про необхідність прибуття до ІНФОРМАЦІЯ_5 за адресою: АДРЕСА_1 на 19.05.2025 о 09 год. 00 хв., з метою проходження медичного огляду.
Станом на момент закінчення строку проведення медичного огляду, а саме в період з 15.05.2025 по 19.05.2025, Позивач до ІНФОРМАЦІЯ_2 - не з'явився, відповідно не пройшов ВЖ, чим порушив норми чинного законодавства, щодо оборони, мобілізаційної підготовки та мобілізації.
В своїй позовній заяві ОСОБА_1 наголошує на тому, що 21.05.2025 письмово повідомив ІНФОРМАЦІЯ_7 про неможливість з'явитися за повісткою № 3438223 від 15.05.2025 з огляду ;на перебування на амбулаторному лікування, що підтверджено довідкою КНП «Центр первинної медичної допомоги № 2 Харківського району» від 16.05.2025, виданою сімейним лікарем.
Позивач та його представник в судове засідання не з'явились, надали заяву про розгляд справи за їх відсутності.
Відповідач в судове засідання не з'явився, надав заяву про розгляд справи за його відсутності.
Суд, дослідивши матеріали справи, встановив наступне.
Згідно копії протоколу № 15/3/1396 про адміністративне правопорушення за ч.3 ст. 210-1 КУпАП від 18 серпня 2025 року під час перевірки в ІНФОРМАЦІЯ_8 відомостей (персональних та службових даних) узагальнених в облікових документах та внесених до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів виявлено факт порушення законодавства про мобілізаційну підготовку та мобілізацію військовозобов'язаним.
В абз.4 п.1 ч.2 Прикінцевих положень Закону України №3633-ІХ від 11.04.2024 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку», який набув чинності 18.05.2024, визначено що під час дії Указу Президента України про загальну мобілізацію» від 24.02.2022 №65/2022, затвердженого ЗУ «Про затвердження Указу Президента України «Про загальну мобілізацію» від 03.03.2022 №2105-ІХ громадяни України, які перебувають на військовому обліку, зобов'язані протягом 60 днів з дня набрання чинності цим Законом уточнити адресу проживання, номери засобів зв'язку, адреси електронної пошти (за наявності електронної пошти) та інші персональні дані: у разі перебування на території України - шляхом прибуття самостійно до територіального центру комплектування та соціальної підтримки за місцем перебування на військовому обліку чи за своїм місцем проживання, або до центру надання адміністративних послуг, або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста (за наявності); у разі перебування за кордоном - шляхом повідомлення на офіційну електронну адресу або на офіційний номер телефону, які зазначені на офіційному сайті територіального центру комплектування та соціальної підтримки за місцем перебування на військовому обліку, або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста (за наявності).
Частина 1статті 210 КУпАП передбачає, що адміністративна відповідальність настає за порушення призовниками, військовозобов'язаними, резервістами правил військового обліку, а частина 3 цієї статті передбачає відповідальність за вчинення дій, передбачених частиною першою цієї статті, в особливий період.
Зазначена норма є бланкетною, при її застосуванні необхідно використовувати законодавчі акти, які визначають правила військового обліку та запровадження в Україні особливого періоду.
Приміткою до статті 210 КУпАП передбачено, що положення статей 210,210-1 цього Кодексу не застосовуються у разі можливості отримання держателем Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів персональних даних призовника, військовозобов'язаного, резервіста шляхом електронної інформаційної взаємодії з іншими інформаційно-комунікаційними системами, реєстрами (у тому числі публічними), базами (банками) даних, держателями (розпорядниками, адміністраторами) яких є державні органи.
Згідно статті 1 Закону України «Про оборону України» особливий період - період, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.
Особливий період в Україні розпочався з 17.03.2014 оприлюдненням Указу Президента України від 17.03.2014 № 303/2014 «Про часткову мобілізацію».
Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022в Україні введено воєнний стан, який триває.
За змістом статті 1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» військовозобов'язані - особи, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави.
Резервісти - особи, які проходять службу у військовому резерві Збройних Сил України, інших військових формувань і призначені для їх комплектування у мирний час та в особливий період.
Призовникам, військовозобов'язаним, резервістам та військовослужбовцям оформлюється та видається військово-обліковий документ, який є документом, що визначає належність його власника до виконання військового обов'язку.
Пунктом 10-1 Правил військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, які є Додатком 2 до Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого постановою КМУ від 30.12.2022 №1487 передбачено, що у період проведення мобілізації (крім цільової) та/або протягом дії правового режиму воєнного стану: у разі залишення свого місця проживання стати в семиденний строк з дати взяття на облік внутрішньо переміщеної особи на військовий облік у районному (міському) територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки за місцем перебування на обліку внутрішньо переміщеної особи (військовозобов'язані та резервісти СБУ - в Центральному управлінні або регіональних органах СБУ, а військовозобов'язані та резервісти розвідувальних органів - у зазначений строк повідомити про зміну місця проживання відповідним підрозділам розвідувальних органів);
мати при собі військово-обліковий документ разом з документом, що посвідчує особу, та пред'являти їх за вимогою уповноваженого представника районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або поліцейського, а також представника Держприкордонслужби у прикордонній смузі, контрольованому прикордонному районі та на пунктах пропуску через державний кордон;
уточнити протягом 60 днів з дня набрання чинності указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, свої персональні дані через центр надання адміністративних послуг або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у районному (міському) територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки.
Згідно частини 6 статті 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» у період проведення мобілізації (крім цільової) громадяни України чоловічої статі віком від 18 до 60 років зобов'язані мати при собі військово-обліковий документ та пред'являти його за вимогою уповноваженого представника територіального центру комплектування та соціальної підтримки або поліцейського, а також представника Державної прикордонної служби України у прикордонній смузі, контрольованому прикордонному районі та на пунктах пропуску через державний кордон України.
Судом установлено, що 04.08.2025 року позивач був доставлений працівниками поліції до ІНФОРМАЦІЯ_2 , де нібито встановлено факт порушення ним правил військового обліку, пов'язаного з обов'язком пройти військово-лікарську комісію для визначення ступеня придатності до військової служби за мобілізацією. Як підстава зазначено, що ще 15.05.2025 року позивачу було видано направлення №3437266 на проходження медичного огляду у чотириденний строк, однак він не з'явився до військово-лікарської комісії і до моменту винесення постанови цей обов'язок нібито не виконав. 23.07.2025 року начальником відділу ІНФОРМАЦІЯ_3 було направлено повідомлення до органів Національної поліції України №МЕ2972080 про доставлення особи для складання протоколу про адміністративне правопорушення. У подальшому, після доставлення 04.08.2025 року, було розпочато провадження, за результатами якого і винесено постанову від 18.08.2025 року. Разом із тим позивач ще 21.05.2025 року письмово повідомив відповідача про неможливість з'явитися за повісткою №3438223 від 15.05.2025 року з огляду на перебування на амбулаторному лікуванні, що підтверджено довідкою КНП «Центр первинної медичної допомоги №2 Харківського району» від 16.05.2025 року, виданою сімейним лікарем
Разом з тим суд зауважує на тому, що, згідно положень ч. 5 ст. 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», особливості проходження медичного обстеження військовозобов'язаними та резервістами під час мобілізації, на особливий період визначаються Міністерством оборони України спільно з Міністерством охорони здоров'я України.
Так, питання військово-лікарської експертизи вирішуються спеціальним законодавством, а саме - Положенням про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженим Наказом Міністра оборони України від 14.08.2008 №402 (далі - Положення).
Військово-лікарська експертиза - це медичний огляд призовників; військовослужбовців та членів їхніх сімей (крім членів сімей військовослужбовців строкової військової служби); військовозобов'язаних, резервістів (кандидатів у резервісти); громадян, які приймаються на військову службу за контрактом; кандидатів на навчання у вищих військових навчальних закладах, військових навчальних підрозділах закладів вищої освіти та закладах фахової передвищої військової освіти (далі - ВВНЗ), ліцеїстів військових (військово-морських, військово-спортивних) ліцеїв (далі - ліцеїсти); осіб, звільнених з військової служби; визначення ступеня придатності до військової служби, навчання у ВВНЗ; встановлення причинного зв'язку захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) військовослужбовців, військовозобов'язаних, резервістів, осіб, звільнених з військової служби, а також причинного зв'язку захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв), які призвели до смерті військовослужбовців, осіб, звільнених з військової служби.
Військово-лікарська експертиза визначає придатність за станом здоров'я до військової служби призовників, військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів.
Медичний огляд включає в себе вивчення та оцінку стану здоров'я і фізичного розвитку громадян на момент огляду в цілях визначення ступеня придатності до військової служби, навчання за військово-обліковими спеціальностями, вирішення інших питань, передбачених цим Положенням, з винесенням письмового висновку (постанови).
Відповідно до п.6.2 розділу VI Положення на військовослужбовців, які направляються на медичний огляд ВЛК, подаються: направлення із зазначенням військового звання, прізвища, ім'я та по батькові, дати народження, місяця та року призову (прийняття) на військову службу, ТЦК та СП, яким призваний у Збройні Сили України (колишнього СРСР), попереднього діагнозу та мети огляду (направлення на огляд може бути підписане начальником штабу (від начальника штабу полку та вище) або начальником кадрового органу (від начальника управління роботи з особовим складом об'єднання та вище) із посиланням на рішення відповідного командира (начальника).
Направлення на медичний огляд ВЛК, видане військовослужбовцю, обов'язкове до виконання.
Обов'язок проходити медичний огляд підтверджений абз. 4 ч. 10 ст. 1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», де вказано, що громадяни України, які підлягають взяттю на військовий облік, перебувають на військовому обліку призовників або у запасі Збройних Сил України, у запасі Служби безпеки України, розвідувальних органів України чи проходять службу у військовому резерві, зобов'язані проходити медичний огляд згідно з рішеннями комісії з питань взяття на військовий облік, комісії з питань направлення для проходження базової військової служби або військово-лікарської комісії відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, закладів охорони здоров'я Служби безпеки України, а у Службі зовнішньої розвідки України, розвідувальному органі Міністерства оборони України чи розвідувальному органі центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони державного кордону, - за рішенням керівників відповідних підрозділів або військово-лікарської комісії Служби зовнішньої розвідки України, розвідувального органу Міністерства оборони України чи центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони державного кордону, відповідно.
З приводу поважності неявки позивача для проходження ВЛК суд зазначає наступне.
Згідно з чинним законодавством поважними причинами неприбуття в строк, визначений є: перешкода стихійного характеру (повінь, пожежа); смерть близького родича (батьків, дружини (чоловіка), дитини, рідних брата, сестри, діда, баби) або близького родича дружини (чоловіка); хвороба або тривале лікування; воєнні дії на відповідній території та їх наслідки (вуличні бої у вашому населеному пункті, артобстріл тощо)
Позивач письмово повідомив відповідача про неможливість з'явитись у зв'язку з хворобою, надіславши довідку від сімейного лікаря про перебування на амбулаторному лікуванні.
Слід зазначити, що документами, які підтверджують непрацездатність особи можуть бути: довідка про призначений лікарняний від сімейного лікаря; довідка про перебування на стаціонарному лікуванні; довідка про перебування на лікуванні в психіатричні клініці або диспансері; Довідка про призначення оперативного втручання та лікування.
Відповідно до вищевказаного, довідка про перебування на амбулаторному лікуванні не є підставою та перешкодою, для неприбуття за повісткою до територіального центру комплектування та соціальної підтримки.
Тобто, позивачем по справі, до територіального центру комплектування та соціальної підтримки не було надано відповідного документу, який підтверджує факт непрацездатності позивача.
А тому детально дослідивши матеріали адміністративної справи, а також наявні в матеріалах справи письмові докази, достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд дійшов висновку про необґрунтованість позовних вимог з огляду на нижчевикладене.
Суд встановив, що 15 травня 2025 року позивачу було видано направлення №3437266 на проходження медичного огляду у чотириденний строк, однак він не з'явився до військово-лікарської комісії і до моменту винесення постанови цей обов'язок не виконав.
23.07.2025 року начальником відділу ІНФОРМАЦІЯ_3 було направлено повідомлення до органів Національної поліції України № МЕ2972080 про доставлення особи для складання протоколу про адміністративне правопорушення. У подальшому, після доставлення 04.08.2025 року, було розпочато провадження, за результатами якого і винесено постанову від 18.08.2025 року.
Позивач 21 травня 2025 року письмово повідомив відповідача про неможливість з'явитися за повісткою № 3438223 від 15 травня 2025 року з огляду на перебування на амбулаторному лікуванні, що підтверджено довідкою КНП «Центр первинної медичної допомоги №2 Харківського району» від 16.05.2025 року, виданою сімейним лікарем.
Ознак суд звертає увагу на те, що позивач жодних доказів з приводу наведеного до матеріалів справи не долучив, не здобуті такі і під час розгляду справи.
З системного аналізу вимог вищевказаних нормативно-правових актів відмова від проходження ВЛК суперечить чинному законодавству, адже Наказом Міністерства оборони України № 402 від 14.08.2008 чітко регламентований прямий обов'язок проходити ВЛК з метою якісного проведення призову громадян на строкову військову службу за станом здоров'я та неможливість відмовитися від проходження ВЛК.
Проходження ВЛК є не правом, а обов'язком військовозобов'язаного, за порушення якого може наставати відповідальність, зокрема, за ч. 3 ст. 210-1 КУпАП.
Слід зазначити, що за даних обставин справи, законодавством не передбачено підстав для військовозобов'язаних щодо не проходження медичного огляду для визначення придатності до військової служби. Наявні у матеріалах справи докази свідчать про неявку позивача від проходження медичного огляду ВЛК без поважних на те причин.
Крім того, протокол про адміністративне правопорушення складено в присутності позивача та за його особистим підписом. Також у протоколі була зазначена дата розгляду справи про адміністративне правопорушення та місце її проведення, тобто позивачу було відомо про дату, час та місце розгляду справи. Протокол про адміністративне правопорушення містить відомості про ознайомлення позивача з його правами.
Вказана обставина позивачем будь-якими доказами не спростована, доказів проходження ВЛК або початку його проходження на момент винесення постанови суду не було надано.
А отже, з огляду на вищевикладене, суд приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог.
Керуючись, ст.ст.278-280,293 КУпАП, ст. ст. 246, 286 КАС України, суд,
ухвалив:
Позов ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , про скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення - залишити без задоволення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня складення повного рішення суду до Другого апеляційного адміністративного суду через Чугуївський міський суд Харківської області. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене в день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду. Строк на апеляційне оскарження може бути поновлений також в разі його пропуску з інших поважних причин.
Суддя Гніздилов Ю.М.