Рішення від 06.11.2025 по справі 646/5384/25

ЧУГУЇВСЬКИЙ МІСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 646/5384/25 Провадження№ 2-а/636/103/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 листопада 2025 року Чугуївський міський суд Харківської області у складі: головуючого - судді Гніздилова Ю.М., за участю секретаря - Селевко Т.С., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Чугуїв адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , про скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення,

встановив:

07 червня 2025 року до суду надійшов адміністративний позов позивача в якому він просить скасувати постанову № 15/3/702 від 19 травня 2025 року по справі про адміністративне правопорушення за ч.3 ст. 210-1 КУпАП, якою позивача притягнуто до адміністративної відповідальності та накладено стягнення у виді штрафу у розмірі 17000.00 грн.

Позов обґрунтовано тим, що 19 травня 2025 року відносно ОСОБА_1 винесено постанову № 15/3/702 від 19.05.2025 року начальником ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_2 , про притягнення до адміністративної і відповідальності за ч. З ст.210 Кодексу України про адміністративні правопорушення. Зазначеною постановою на позивача накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 17 000 грн. Підставою для винесення постанови стало начебто виявлене порушення порядку військового обліку, а саме - невиконання вимоги щодо обов'язку стати на військовий облік за новим місцем проживання протягом 7-денного строку після переміщення. В обґрунтування свого рішення відповідач послався на статус позивача як внутрішньо переміщеної особи, що підтверджується довідкою серії №6321- 7001376524 від 28.07.2022 року, та обліковими даними Єдиного реєстру призовника, військовозобов'язаних і резервістів (ЄРПВР), відповідно до яких позивач перебував на обліку в ІНФОРМАЦІЯ_3 .

Від відповідача надійшов відзив на позов, в якому представник просив відмовити у задоволенні позовних вимог, мотивуючи це тим, що 15.05.2025 працівниками Чугуївського РУП ГУНП в Харківській області, у зв'язку з перебуванням у розшуку за порушення правил військового обліку, було доставлено громадянина ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 до ІНФОРМАЦІЯ_5 .

В ході проведення перевірки за даними Єдиного електронного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, було виявлено, що відносно військовозобов'язаного направлено звернення за № Е1878460 до органів Національної поліції (у разі неможливості складення протоколу про адміністративне правопорушення на місці його вчинення) для доставлення громадянина ОСОБА_1 , який скоїв адміністративне правопорушення, передбачене ст. 210-1 Кодексу України про адміністративне правопорушення (далі-КУпАП), з метою складання протоколу про адміністративне правопорушення, за порушення ним правил військового обліку, а саме «Не повідомлення про зміну місця проживання та в семиденний строк ТЦК та СП щодо взяття на військовий облік (ст. 37 ЗУ «Про військовий обовязок і військову службу»).

Вказане електронне звернення було направлено ІНФОРМАЦІЯ_6 , у зв'язку з тим, що останнє місце перебування Позивача на військовому обліку було саме в цьому районному територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки. Відповідно оператором відповідальним за роботу з Єдиним електронним реєстром призовників, військовозобов'язаних та резервістів позивача було внесено у вказаний реєстр 10.04.2025, оскільки він самостійно не прибув до іншого районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, за місцем проживання та не став на військовий облік військовозобов'язаних, та у подальшому 10.04.2025 подано електронне звернення до Національної поліції про порушення ОСОБА_1 , вимог чинного законодавства.

Повідомлення до органів Національної поліції було направлено на виконання вимог окремого доручення командира в/ч НОМЕР_1 від 12.03.2025 №26050, з метою вироблення єдиного алгоритму роботи посадових осіб ТЦК та СП щодо виконання вимог пункту 56 Порядку 1487.

Також, згідно даних з Єдиного електронного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів ОСОБА_1 перебував: в картотеці: Картотека осіб, які зобов'язані стати на військовий облік; підкартотека: Зняті з військового обліку в іншу місцевість до надходження повідомлення з РТЦК.

Позивач та його представник в судове засідання не з'явились, надали заяву про розгляд справи за їх відсутності.

Відповідач в судове засідання не з'явився, надав заяву про розгляд справи за його відсутності.

Суд, дослідивши матеріали справи, встановив наступне.

19 травня 2025 року відносно ОСОБА_1 винесено постанову № 15/3/702 від 19.05.2025 року начальником ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_2 , про притягнення до адміністративної і відповідальності за ч. З ст.210 Кодексу України про адміністративні правопорушення. Зазначеною постановою на позивача накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 17 000 грн. Підставою для винесення постанови стало начебто виявлене порушення порядку військового обліку, а саме - невиконання вимоги щодо обов'язку стати на військовий облік за новим місцем проживання протягом 7-денного строку після переміщення. В обґрунтування свого рішення відповідач послався на статус позивача як внутрішньо переміщеної особи, що підтверджується довідкою серії №6321- 7001376524 від 28.07.2022 року, та обліковими даними Єдиного реєстру призовника, військовозобов'язаних і резервістів (ЄРПВР), відповідно до яких позивач перебував на обліку в ІНФОРМАЦІЯ_3 .

В абз.4 п.1 ч.2 Прикінцевих положень Закону України №3633-ІХ від 11.04.2024 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку», який набув чинності 18.05.2024, визначено що під час дії Указу Президента України про загальну мобілізацію» від 24.02.2022 №65/2022, затвердженого ЗУ «Про затвердження Указу Президента України «Про загальну мобілізацію» від 03.03.2022 №2105-ІХ громадяни України, які перебувають на військовому обліку, зобов'язані протягом 60 днів з дня набрання чинності цим Законом уточнити адресу проживання, номери засобів зв'язку, адреси електронної пошти (за наявності електронної пошти) та інші персональні дані: у разі перебування на території України - шляхом прибуття самостійно до територіального центру комплектування та соціальної підтримки за місцем перебування на військовому обліку чи за своїм місцем проживання, або до центру надання адміністративних послуг, або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста (за наявності); у разі перебування за кордоном - шляхом повідомлення на офіційну електронну адресу або на офіційний номер телефону, які зазначені на офіційному сайті територіального центру комплектування та соціальної підтримки за місцем перебування на військовому обліку, або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста (за наявності).

Частина 1статті 210 КУпАП передбачає, що адміністративна відповідальність настає за порушення призовниками, військовозобов'язаними, резервістами правил військового обліку, а частина 3 цієї статті передбачає відповідальність за вчинення дій, передбачених частиною першою цієї статті, в особливий період.

Зазначена норма є бланкетною, при її застосуванні необхідно використовувати законодавчі акти, які визначають правила військового обліку та запровадження в Україні особливого періоду.

Приміткою до статті 210 КУпАП передбачено, що положення статей 210,210-1 цього Кодексу не застосовуються у разі можливості отримання держателем Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів персональних даних призовника, військовозобов'язаного, резервіста шляхом електронної інформаційної взаємодії з іншими інформаційно-комунікаційними системами, реєстрами (у тому числі публічними), базами (банками) даних, держателями (розпорядниками, адміністраторами) яких є державні органи.

Згідно статті 1 Закону України «Про оборону України» особливий період - період, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.

Особливий період в Україні розпочався з 17.03.2014 оприлюдненням Указу Президента України від 17.03.2014 № 303/2014 «Про часткову мобілізацію».

Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022в Україні введено воєнний стан, який триває.

За змістом статті 1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» військовозобов'язані - особи, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави.

Резервісти - особи, які проходять службу у військовому резерві Збройних Сил України, інших військових формувань і призначені для їх комплектування у мирний час та в особливий період.

Призовникам, військовозобов'язаним, резервістам та військовослужбовцям оформлюється та видається військово-обліковий документ, який є документом, що визначає належність його власника до виконання військового обов'язку.

Пунктом 10-1 Правил військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, які є Додатком 2 до Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого постановою КМУ від 30.12.2022 №1487 передбачено, що у період проведення мобілізації (крім цільової) та/або протягом дії правового режиму воєнного стану: у разі залишення свого місця проживання стати в семиденний строк з дати взяття на облік внутрішньо переміщеної особи на військовий облік у районному (міському) територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки за місцем перебування на обліку внутрішньо переміщеної особи (військовозобов'язані та резервісти СБУ - в Центральному управлінні або регіональних органах СБУ, а військовозобов'язані та резервісти розвідувальних органів - у зазначений строк повідомити про зміну місця проживання відповідним підрозділам розвідувальних органів);

мати при собі військово-обліковий документ разом з документом, що посвідчує особу, та пред'являти їх за вимогою уповноваженого представника районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або поліцейського, а також представника Держприкордонслужби у прикордонній смузі, контрольованому прикордонному районі та на пунктах пропуску через державний кордон;

уточнити протягом 60 днів з дня набрання чинності указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, свої персональні дані через центр надання адміністративних послуг або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у районному (міському) територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки.

Згідно частини 6 статті 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» у період проведення мобілізації (крім цільової) громадяни України чоловічої статі віком від 18 до 60 років зобов'язані мати при собі військово-обліковий документ та пред'являти його за вимогою уповноваженого представника територіального центру комплектування та соціальної підтримки або поліцейського, а також представника Державної прикордонної служби України у прикордонній смузі, контрольованому прикордонному районі та на пунктах пропуску через державний кордон України.

Судом установлено, що 15.05.2025 працівниками Чугуївського РУП ГУНП в Харківській області, у зв'язку з перебуванням у розшуку за порушення правил військового обліку, було доставлено громадянина ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 до ІНФОРМАЦІЯ_5 .

В ході проведення перевірки за даними Єдиного електронного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, було виявлено, що відносно військовозобов'язаного направлено звернення за № Е1878460 до органів Національної поліції (у разі неможливості складення протоколу про адміністративне правопорушення на місці його вчинення) для доставлення громадянина ОСОБА_1 , який скоїв адміністративне правопорушення, передбачене ст. 210-1 Кодексу України про адміністративне правопорушення (далі-КУпАП), з метою складання протоколу про адміністративне правопорушення, за порушення ним правил військового обліку, а саме «Не повідомлення про зміну місця проживання та в семиденний строк ТЦК та СП щодо взяття на військовий облік (ст. 37 ЗУ «Про військовий обовязок і військову службу»).

Вказане електронне звернення було направлено ІНФОРМАЦІЯ_6 , у зв'язку з тим, що останнє місце перебування Позивача на військовому обліку було саме в цьому районному територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки. Відповідно оператором відповідальним за роботу з Єдиним електронним реєстром призовників, військовозобов'язаних та резервістів позивача було внесено у вказаний реєстр 10.04.2025, оскільки він самостійно не прибув до іншого районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, за місцем проживання та не став на військовий облік військовозобов'язаних, та у подальшому 10.04.2025 подано електронне звернення до Національної поліції про порушення ОСОБА_1 , вимог чинного законодавства.

Повідомлення до органів Національної поліції було направлено на виконання вимог окремого доручення командира в/ч НОМЕР_1 від 12.03.2025 №26050, з метою вироблення єдиного алгоритму роботи посадових осіб ТЦК та СП щодо виконання вимог пункту 56 Порядку 1487.

Також, згідно даних з Єдиного електронного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів ОСОБА_1 перебував: в картотеці: Картотека осіб, які зобов'язані стати на військовий облік; підкартотека: Зняті з військового обліку в іншу місцевість до надходження повідомлення з РТЦК.

Відповідно до ч.1 статті 42 Закону №2232-XII наголошує на тому, що керівники, інші посадові особи органів виконавчої влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, а також підприємств, установ, організацій та закладів освіти незалежно від підпорядкування і форми власності та громадяни України, винні в порушенні правил військового обліку громадян України, підготовки громадян України до військової служби, взяття на військовий облік, направлення для проходження базової військової служби, проходження служби у військовому резерві, проходження зборів, мобілізаційної підготовки та мобілізаційної готовності, призову на військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період, прибуття за викликом до територіального центру комплектування та соціальної підтримки, Центрального управління або регіональних органів Служби безпеки України, відповідних підрозділів розвідувальних органів України, а також у вчиненні інших порушень законодавства про військовий обов'язок і військову службу, несуть відповідальність згідно із законом.

Згідно до ст. 235 КУпАП територіальні центри комплектування та соціальної підтримки розглядають справи про такі адміністративні правопорушення: про порушення призовниками, військовозобов'язаними, резервістами правил військового обліку, про порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, про зіпсуття військово-облікових документів чи втрату їх з необережності (статті 210, 210-1, 211 (крім правопорушень, вчинених військовозобов'язаними чи резервістами, які перебувають у запасі Служби безпеки України або Служби зовнішньої розвідки України).

Від імені територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки розглядати справи про адміністративні правопорушення і накладати адміністративні стягнення мають право керівники територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки.

Під час перевірки документів, ОСОБА_1 було пред'явлено у застосунку «Дія» довідку про взяття на облік внутрішньо-переміщеної особи серії № 6324-7001376524 від 28.07.2022, за новим місцем проживання, що також підтверджується ним в позовній заяві. Тобто, в період з 28.07.2022 по теперішній час, ОСОБА_1 зареєстрований за іншим місцем проживання/реєстрації (ВПО), а саме: АДРЕСА_1 .

На підставі вищезазначеного, позивач у разі залишення свого місця проживання повинен був стати в семиденний строк з дати взяття на облік внутрішньо переміщеної особи на військовий облік у районному (міському) територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки за місцем перебування на обліку внутрішньо переміщеної особи, але цього не зробив по теперішній час.

Тобто, у зв'язку з вибуттям до нового місця проживання військовозобов'язаний повинен був знятися з військового обліку у ІНФОРМАЦІЯ_7 та відповідно до абз. 5 п. 2 ч. 1 ст. 37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову служу» підлягав взяттю на військовий облік військовозобов'язаних протягом 7-ми днів за новим місцем проживання, але цього не зробив по теперишній час, чим порушив вимоги абз. 1 п. 23 Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого Постановою КМУ від 30.12.2022 № 1487 «Зі змінами» (далі - Порядок №1487), абз. 8 ч. 3, абз. 6 ч. 10 ст. 1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу».

Таким чином, було встановлено факт порушення ним правил військового обліку, а саме не повідомлення про зміну місця проживання та в семиденний строк ТЦК та СП щодо взяття на військоий облік.

Враховуючи вищевикладене, керуючись ст. 235, 254 Кодексу України про адміністративні правопорушення, головним спеціалістом ІНФОРМАЦІЯ_8 ОСОБА_3 , було складено протокол №15/3/694 від 15.05.2025 про адміністративне правопорушення за ч. 3 ст. 210 КУпАП. Позивачу роз'яснено ст.63 Конституції України, його права та обов'язки, передбачені ст. 268 КУпАП. Повідомлено, що розгляд справи про адміністративне правопорушення відбудеться по суті о 10 год. 00 хв. 19.05.2025 року у приміщенні ІНФОРМАЦІЯ_9 за адресою: АДРЕСА_2 .

Справу про притягнення до адміністративної відповідальності громадянина було розглянуто 19.05.2025 року начальником ІНФОРМАЦІЯ_9 полковником ОСОБА_2 та винесено постанову за № 15/3/702 за справою про адміністративне правопорушення про притягнення громадянина ОСОБА_1 , до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 210 КУпАП з накладенням адміністративного стягнення у вигляді штрафу в сумі 17 000, 00 (сімнадцять тисяч) гривень.

ОСОБА_4 був ознайомлений із змістом постанови по справі про адміністративне правопорушення від 19.05.2025 за № 15/3/702, отримав її особисто, про що свідчить його підпис в постанові.

Також, слід зазначити, що позивач, мав можливість скористатись правовою допомогою, про бажання скористатися правовою допомогою не заявляв. Разом з тим, слід зазначити, що в межах своїх повноважень, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки не зобов'язані та не мають права на надання правової допомоги під час розгляду справ, що стосується порушень законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію.

ОСОБА_1 було роз'яснено, що на підставі ч. 2 ст. 308 КУпАП у разі несплати штрафу протягом 15 днів з дня отримання постанови, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення з метою примусового виконання цієї постанови органами державної виконавчої служби штраф, визначений постановою по справі про адміністративне правопорушення буде стягнуто у подвійному розмірі.

Разом з тим, згідно записів у тимчасовому посвідченні військовозобов'язанного ОСОБА_1 наявні відомості, про взяття військовозобов'язаного на військовий облік ІНФОРМАЦІЯ_10 від 11.06.2023 та зняття з військового обліку цим же РТЦК та СП від 21.06.2023, відповідно до п. 6 ч. 6 ст. 37 Закону №2232-XII (в редакції станом на 13.03.2023).

В такому випадку слід роз'яснити, що відповідно до частини 6 статті 37 Закону №2232 виключенню з військового обліку у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (військовозобов'язаних та резервістів Служби безпеки України - у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, військовозобов'язаних та резервістів розвідувальних органів України - у відповідному підрозділі розвідувальних органів України) підлягають громадяни України, які:

1) померли або визнані в установленому законом порядку безвісно відсутніми або оголошені померлими;

2) припинили громадянство України;

3) визнані непридатними до військової служби;

4) досягли граничного віку перебування в запасі.

У громадянина, якого виключено з військового обліку відповідно до пунктів 3 та 4 цієї частини, військово-обліковий документ не вилучається. До військово-облікового документа громадянина вносяться дані про виключення із військового обліку.

Наведена редакція частини 6 статті 37 Закону №2232 викладена з врахуванням змін, які внесені Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку» від 11.04.2024 року, №3633-IX, які набрали чинності 18.05.2024 року.

До цього, частина 6 статті 37 Закону №2232 мала таку редакцію «Виключенню з військового обліку у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (військовозобов'язаних та резервістів Служби безпеки України - у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, військовозобов'язаних та резервістів Служби зовнішньої розвідки України - у відповідному підрозділі Служби зовнішньої розвідки України) підлягають громадяни України, які:

1) призвані чи прийняті на військову службу; 2) проходять військову службу (навчання) у закладах фахової передвищої військової освіти, вищих військових навчальних закладах та військових навчальних підрозділах закладів вищої освіти; 3) визнані військово-лікарськими комісіями непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку; 4) досягли граничного віку перебування в запасі; 5) припинили громадянство України; 6) були раніше засуджені до позбавлення волі за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину; 7) направлені для відбування покарання до установ виконання покарань або до яких застосовано примусові заходи медичного характеру; 8) померли або визнані в установленому законом порядку безвісно відсутніми або оголошені померлими».

Також, відповідно до частини 1 статті 27 Закону №2232 у запас Збройних Сил України та інших військових формувань зараховуються громадяни України, які придатні за станом здоров'я до проходження військової служби в мирний або воєнний час і не досягли граничного віку перебування в запасі. Вони перебувають на військовому обліку в відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки та відповідних органах інших військових формувань.

Крім цього, відповідно до пункту 2 частини 1 статті 37 Закону №2232 взяттю на військовий облік військовозобов'язаних у територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, у відповідних підрозділах розвідувальних органів України підлягають громадяни України: які звільнені з військової служби в запас та не зараховані до військового оперативного резерву; призовники, які пройшли базову загальновійськову підготовку з додержанням умов, передбачених статтею 10-1 цього Закону; які припинили альтернативну (невійськову) службу в разі закінчення строку її проходження або достроково відповідно до Закону України "Про альтернативну (невійськову) службу" та підлягають взяттю на військовий облік військовозобов'язаних; військовозобов'язані, які прибули з інших місцевостей (адміністративно-територіальних одиниць) України або з-за кордону на нове місце проживання; які набули громадянство України і згідно з цим Законом підлягають взяттю на облік військовозобов'язаних; зняті з військового обліку Збройних Сил України, Служби безпеки України, розвідувальних органів України відповідно за рішенням Міністерства оборони України, Служби безпеки України, розвідувальних органів України; які відповідно до статті 18 цього Закону звільнені від направлення для проходження базової військової служби; які досягли 25-річного віку під час перебування на військовому обліку призовників; які звільнені із служби у військовому резерві та не досягли граничного віку перебування в запасі; які старші 25 років і раніше не перебували на військовому обліку; які прибули після відбування покарання з установ виконання покарань; призовники, які отримали спеціальні звання рядового, сержантського, офіцерського (начальницького) складу; жінки з дотриманням умов, передбачених частиною одинадцятою статті 1 цього Закону; які отримали військові звання офіцерського складу після проходження військової підготовки за програмою підготовки офіцерів запасу.

Також, на виконання вимог Закону України Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку від 11.04.2024 року, №3633-ІХ Кабінетом Міністрів України постановою №560 від 16.05.2024 року (набрала чинності 18.05.2024 року), затверджено Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період (далі Порядок №560), яким, окрім іншого, врегульовано процедуру проведення призову на військову службу під час мобілізації, оповіщення та прибуття резервістів та військовозобов'язаних під час мобілізації

Зокрема, відповідно до пункту 4 Порядку №560 (в редакції чинній на момент виникнення спірних відносин) на військову службу під час мобілізації, на особливий період можуть бути призвані:

- особи, звільнені з військової служби у зв'язку із застосуванням заборони, передбаченої частиною третьою або четвертою статті 1 Закону України Про очищення влади. Такі особи, призвані на військову службу під час мобілізації, призначаються на військові посади, крім посад, щодо яких здійснюються заходи з очищення влади;

- особи, яких раніше було засуджено до позбавлення волі, обмеження волі, арешту чи виправних робіт за вчинення кримінального проступку, нетяжкого злочину, у тому числі із звільненням від відбування покарання, тяжкого злочину, крім тих, які були засуджені за вчинення злочинів проти основ національної безпеки України;

- особи, яких раніше було засуджено до позбавлення волі за особливо тяжкий злочин, крім тих, які були засуджені за вчинення злочинів проти основ національної безпеки України. Такі особи призиваються на військову службу під час мобілізації за рішенням Генерального штабу Збройних Сил, відповідних підрозділів розвідувальних органів, Центрального управління або регіональних органів СБУ;

- засуджені особи, які звільнені від відбування покарання з випробуванням, крім тих, які засуджені за вчинення злочинів проти основ національної безпеки України. Такі особи проходять військову службу виключно у відповідних спеціалізованих підрозділах військових частин.

Частина 1 статті 58 Конституції України передбачає, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Конституційний Суд України у рішенні у справі за конституційним зверненням Національного банку України щодо офіційного тлумачення положення частини першої статті 58 Конституції України (справа про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів) від 09.02.1999 року, справа N1-7/99 зазначив, що за загальновизнаним принципом права закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі.

Цей принцип закріплений у частині першій статті 58 Конституції України, за якою дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.

Відповідно до статті 65 Конституції України захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов'язком громадян України.

Громадяни відбувають військову службу відповідно до закону.

Аналізуючи наведене, слід прийти до висновку, що на відмінну від первинної редакції Закону №2232-ХІІ, його діюча редакція не містить такої категорії осіб, які можуть бути виключенні з військового обліку, - «були раніше засуджені до позбавлення волі за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину».

Крім цього, відповідно до пункту 2 частини 1 статті 37 Закону №2232-ХІІ та пункту 4 Порядку №560 особи, яких раніше було засуджено до позбавлення волі за вчинення тяжкого злочину, у тому числі із звільненням від відбування покарання, підлягають взяттю на військовий облік та можуть бути призвані по мобілізації для проходження військової служби.

Тобто, законодавець передбачив, таку категорію осіб та врегулював питання їхнього призову.

Єдина категорія осіб, яка не підлягає мобілізації серед раніше засуджених, є ті, які засуджені за вчинення злочинів проти основ національної безпеки України (статті 109-114-2 Кримінального кодексу України). Такі особи призиваються на військову службу під час мобілізації за рішенням Генерального штабу Збройних Сил, відповідних підрозділів розвідувальних органів, Центрального управління або регіональних органів СБУ.

Редакція частини 6 статті 37 Закону №2232, відповідно до якої виключенню з військового обліку підлягали громадяни України, які були раніше засуджені до позбавлення волі за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину, втратила чинність внаслідок набрання чинності 18.05.2024 року Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку» від 11.04.2024 року, №3633-IX, а отже з 18.05.2024 року діють нові правила мобілізації, як стосуються раніше засуджених.

При цьому новий Закон не має ретроактивної форми та не змінює правове врегулювання, яке існувало до його ухвалення.

У силу положень регуляторної дії права, Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку» від 11.04.2024 року, №3633-IX встановив нові правила взяття на облік та мобілізації колишніх засуджених. При цьому такі права жодним чином не суперечать положенням статті 58 Конституції України, оскільки в ретроспективі вони нічого не змінюють.

Логіка позивача, яка полягає в тому, що виключення його з військового обліку на підставі старих положень Закону, унеможливлює повторне взяття на облік та мобілізацію, є помилковою, оскільки позбавляє законодавця можливості виправляти помилки минулого та суперечить еволюційному духу права.

Отримання статусу особи, яка виключена з військового обліку, та позбавлення такого статусу у зв'язку із новим правовим урегулюванням, є звичайним процесом правозастосування, який при цьому вирівняв позивача у правах та обов'язках з тими, хто не був раніше засуджений.

Відповідно до ч. 7 ст. 38 Кодексу України про адміністративні правопорушення адміністративне стягнення за вчинення в особливий період правопорушень, передбачених статтями 210, 210-1 цього Кодексу, може бути накладено протягом трьох місяців з дня його виявлення, але не пізніше одного року з дня його вчинення.

Як зазначалося вище, військовозобов'язані зобов'язані перебувати на військовому обліку у відповідному районному територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки за місцем проживання. ОСОБА_1 був знятий з військового обліку ІНФОРМАЦІЯ_11 21.06.2023 після чого не перебував взагалі на військовому обліку військовозобов'язаних в жодному районному територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки до 15.05.2025, і відповідно був взятий на військовий облік в день доставлення його поліцією до ІНФОРМАЦІЯ_8 . Тобто ОСОБА_1 тим самим порушував правила військового обліку не перебуваючи на військовому обліку, не виконуючі правила військового обліку в запасі упродовж всього часу з 21.06.2023 по 15.05.2025, що охоплює період з дня набрання чинності

Законом України «Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо удосконалення відповідальності за порушення правил військового обліку та законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію» № 3696-ІХ від 09.05.2024, яким ст. 210 та ст. 210-1 КУпАП викладено в новій редакції.

Згідно листа МінЮста України від 02.08.2013 № 6802-0-4-13/11 у Міністерстві юстиції розглянуто звернення щодо надання роз'яснення положень Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі КУпАП) і повідомляється таке. Щодо строків притягнення до адміністративної відповідальності зазначаємо, що відповідно до статті 38 КпАП адміністративне стягнення може бути накладено не пізніш як через два місяці з дня вчинення правопорушення, а при триваючому правопорушенні не пізніш як через два місяці з дня його виявлення. Також зазначаємо, що КУпАП не містить визначення поняття "триваюче" правопорушення. Проте в теорії адміністративного права триваючими визначаються правопорушення, які, почавшись з якоїсь протиправної дії або бездіяльності, здійснюються потім безперервно шляхом невиконання обов'язку. Початковим моментом такого діяння може бути активна дія або бездіяльність, коли винний або не виконує конкретний покладений на нього обов'язок, або виконує його неповністю чи неналежним чином. .

Законодавством передбачено, що призовники, військовозобов'язані, резервісти в разі зміни їх сімейного стану, стану здоров'я, адреси місця проживання (перебування), номерів засобів зв'язку та адреси електронної пошти (за наявності електронної пошти), освіти, місця роботи, посади зобов'язані особисто в семиденний строк повідомити про такі зміни відповідні органи, де вони перебувають на військовому обліку, у тому числі у випадках, визначених Кабінетом Міністрів України, через центри надання адміністративних послуг та інформаційно-телекомунікаційні системи, проте в теорії адміністративного права правопорушення, за складом якого притягнуто позивача неповідомлення ТЦК та СП про зміну місця проживання (не постановлення на військовий облік після зміни місця проживання за новим місцем проживання), є триваючим та вважається закінченим з моменту повідомлення про зміну даних (в даному випадку взяття на облік у відповідному ІНФОРМАЦІЯ_3 ).

Згідно норм п. 81 Порядку 1487, взяття на військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів у районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, органах СБУ, відповідних підрозділах розвідувальних органів здійснюється за їх особистої присутності (крім випадків, визначених у пунктах 15, 15-1 цього Порядку та підпункті 10-1 пункту 1 додатка 2).

Позивач не прибував особисто до ІНФОРМАЦІЯ_3 для взяття на облік.

Також, слід звернути увагу, що позивач на час доставлення його працівниками Національної поліції перебував: в картотеці: Картотека осіб, які зобов'язані стати на військовий облік; підкартотека: Зняті з військового обліку в іншу місцевість до надходження повідомлення з РТЦК.

Суд зауважує на тому, що в період з 29.06.2023 по 15.05.2025 позивач до ІНФОРМАЦІЯ_3 не звертався, на облік не ставав, про зміну персональних даних не повідомляв.

Отже, позивач не прибував особисто до ІНФОРМАЦІЯ_3 для взяття на облік з дня зняття з обліку 21.06.2023 у ІНФОРМАЦІЯ_3 .

Як вбачається в примітках положення статей 210, 210-1 цього Кодексу не застосовуються у разі можливості отримання держателем Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів персональних даних призовника, військовозобов'язаного, резервіста шляхом електронної інформаційної взаємодії з іншими інформаційно-комунікаційними системами, реєстрами (у тому числі публічними), базами (банками) даних, держателями (розпорядниками, адміністраторами) яких є державні органи.

Згідно ч. 1 ст. 1 Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» від 16.03.2017 року №1951-VІII (надалі - Закон №1951-VІII), Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Реєстр) - інформаційно-комунікаційна система, призначена для збирання, зберігання, обробки та використання даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів, створена для забезпечення військового обліку громадян України.

Відповідно до ст. 2 Закону №1951-VІII, основними завданнями Реєстру є:

- ідентифікація призовників, військовозобов'язаних, резервістів та забезпечення ведення військового обліку громадян України;

- інформаційне забезпечення комплектування Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань особовим складом у мирний час та в особливий період;

- інформаційне забезпечення громадян України, у тому числі осіб, звільнених з військової служби, які мають право на пенсію, та членів сімей загиблих військовослужбовців відомостями щодо виконання ними військового обов'язку.

Згідно ч. 8 ст.5 Закону №1951-VІII, органами ведення Реєстру є районні (об'єднані районні), міські (районні у місті, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, Центральне управління Служби безпеки України та регіональні органи Служби безпеки України, відповідні підрозділи розвідувальних органів України.

Згідно ч. 1 ст. 6 Закону №1951-VІII, До Реєстру вносяться, обробляються та зберігаються в базі даних Реєстру такі відомості: персональні дані призовників, військовозобов'язаних та резервістів; службові дані призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Ст. 9 Закону №1951-VІII визначено, що призовник, військовозобов'язаний та резервіст має право: отримувати інформацію про своє включення (невключення) до Реєстру та відомості про себе, внесені до Реєстру, в тому числі через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста; звертатися в порядку, встановленому адміністратором Реєстру, до відповідного органу ведення Реєстру з мотивованою заявою щодо неправомірного включення (невключення) до Реєстру запису про себе, виправлення недостовірних відомостей Реєстру.

Призовник, військовозобов'язаний та резервіст зобов'язаний подавати до органу ведення Реєстру достовірну інформацію про свої персональні дані, що вносяться до Реєстру.

Відповідно до ч. 1 ч. 3 ст. 13 Закону №1951-VІII для формування бази даних Реєстру Центральна виборча комісія, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, та центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері міграції (імміграції та еміграції), у тому числі протидії нелегальній (незаконній) міграції, громадянства, реєстрації фізичних осіб, біженців та інших визначених законодавством категорій мігрантів, подають шляхом електронної взаємодії Держателю Реєстру відомості, передбачені статтею 7 цього Закону, стосовно усіх громадян України, які підлягають взяттю на військовий облік (приписці до призовних дільниць) відповідно до статті 14 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу", віком до 60 років. До Реєстру вносяться відомості, визначені статтею 6 цього Закону, одержані від призовників, військовозобов'язаних та резервістів або шляхом електронної інформаційної взаємодії з іншими інформаційно-комунікаційними системами, реєстрами (у тому числі публічними), базами (банками) даних, держателями (розпорядниками, адміністраторами) яких є державні органи, передбачені частиною третьою статті 14 цього Закону.

Також, ч. 3 ст. 14 Закону №1951-VІII, актуалізація бази даних Реєстру здійснюється на підставі відомостей, що вносяться органами ведення Реєстру, а також шляхом електронної інформаційної взаємодії (обміну відомостями) між Реєстром та інформаційно-комунікаційними системами, реєстрами (у тому числі публічними), базами (банками) даних, держателями (розпорядниками, адміністраторами) яких є державні органи, передбачені цією частиною.

Ст. 14 Закону №1951-VІII, визначено перелік інформації, яку отримує Реєстр шляхом електронної взаємодії з іншими державними реєстрами (базами даних).

Реєстр «Оберіг» - це електронна база даних про військовозобов'язаних, призовників і резервістів,, потрібна для ведення військового обліку. «Оберіг» наповнюється автоматично інформацією з різних державних реєстрів, а також даними, зібраними працівниками ТЦК та СП.

Адміністраторами реєстру визначені обласні ТЦК, а наповнення даних покладено на районні та міські центри комплектування.

Згідно даних реєстру «Оберіг» - персональні дані військовозобов'язаного ОСОБА_1 не були змінені у зв'язку зі зміною місця проживання, що є порушенням абз. 2 пп. 10-1 п. 1 Правил військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, викладених у додатку 2 до Порядку № 1487, згідно яких у період проведення мобілізації (крім цільової) та/або протягом дії правового режиму воєнного стану: у разі залишення свого місця проживання призовники, військовозобов'язані та резервісти повинні: стати в семиденний строк з дати взяття на облік внутрішньо переміщеної особи на військовий облік у районному (міському) територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки за місцем перебування на обліку внутрішньо переміщеної особи (військовозобов'язані та резервісти СБУ - в Центральному управлінні або регіональних органах СБУ, а військовозобов'язані та резервісти розвідувальних органів - у зазначений строк повідомити про зміну місця проживання відповідним підрозділам розвідувальних органів).

На підставі вищезазначеного, військовозобов'язаного ОСОБА_1 було притягнуто до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 210-1 КУпАП, в частині обов'язку стати в семиденний строк з дати взяття на облік внутрішньо переміщеної особи на військовий облік у районному (міському) територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки за місцем перебування на обліку внутрішньо переміщеної особи, передбачених абз. 2 пп. 10-1 п. 1 Правил військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, викладених у додатку 2 до Порядку № 1487, а також абз. 8 ч. 3, абз. 6 ч. 10 ст. 1 Закону № 2232-XII.

Слід звернути увагу, що відповідальність за повідомлення про зміну місця проживання в семиденний строк ТЦК та СП щодо взяття на в/облік покладається саме на військовозобов'язаного.

У зв'язку з вищевикладеним, всі військовозобов'язані громадяни України, зобов'язані виконувати правила військового обліку, законодавства про військовий обов'язок та військову службу, оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію. Це стосується і тих осіб, які мають право на відстрочку, які здійснили всі необхідні заходи щодо оновлення своїх даних та тих категорій осіб, які є непридатними до служби за станом здоров'я.

Відповідно обов'язок виконання правил військового обліку, мобілізаційної підготовки та мобілізації визначені Законами України «Про оборону», «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», «Про військовий обов'язок і військову службу», стосується усіх військовозобов'язаних громадян.

Щодо перебування на військовому обліку у ІНФОРМАЦІЯ_12 :

ОСОБА_1 був взятий на військовий облік військовозобов'язаних у ІНФОРМАЦІЯ_13 15.05.2025, згідно окремого доручення командира військової частини НОМЕР_1 від 12.03.2025 №26050 та на виконання розпорядження начальника ІНФОРМАЦІЯ_14 від 12.03.2025 №1785/ВОБ, оскільки був доставлений співробітниками органів Національної поліції України у зв'язку з перебуванням в розшуку, як такого що вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ст. 210-1 КУпАП.

А тому детально дослідивши матеріали адміністративної справи, а також наявні в матеріалах справи письмові докази, достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд дійшов висновку про необґрунтованість позовних вимог.

Крім того, протокол про адміністративне правопорушення складено в присутності позивача та за його особистим підписом. Також у протоколі була зазначена дата розгляду справи про адміністративне правопорушення та місце її проведення, тобто позивачу було відомо про дату, час та місце розгляду справи. Протокол про адміністративне правопорушення містить відомості про ознайомлення позивача з його правами.

А отже, з огляду на вищевикладене, суд приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог.

Керуючись, ст.ст.278-280,293 КУпАП, ст. ст. 246, 286 КАС України, суд,

ухвалив:

Позов ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , про скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення - залишити без задоволення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня складення повного рішення суду до Другого апеляційного адміністративного суду через Чугуївський міський суд Харківської області. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене в день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду. Строк на апеляційне оскарження може бути поновлений також в разі його пропуску з інших поважних причин.

Суддя Гніздилов Ю.М.