19 листопада 2025 рокусправа № 380/16146/25
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Брильовського Р.М. розглянувши у письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 , ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії, -
встановив:
На розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , у якій з врахуванням ухвали суду від 19.08.2025 про об'єднання справ, просить суд:
- визнати незаконним рішення ВЛК від 21.01.2025 щодо ОСОБА_1 ;
- визнати незаконними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо мобілізації ОСОБА_1 на військову службу;
- скасувати мобілізацію ОСОБА_1 від 21.01.2025;
- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_1 направити ОСОБА_1 на повторну ВЛК для об'єктивного розгляду його медичного стану з урахуванням усіх наданих медичних документів та діагнозів, що підпадають під статті 16(а) та 18(а) Розкладу хвороб;
- зобов'язати визнати ОСОБА_1 непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку на підставі статей 16(а) та 18(а) Розкладу хвороб.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ОСОБА_1 ( далі - позивач) є військовозобов'язаним та перебував на військовому обліку у ІНФОРМАЦІЯ_1 . З 2018 року позивач перебуває під наглядом психіатрів у зв'язку з наявністю серйозних психічних розладів, зокрема: маячний розлад (F22.0), встановлений у 2023 році лікарем-психіатром ОСОБА_2 (ТзОВ «Кінг Вест Медікел», м. Львів), та параноїдний розлад особистості в стані декомпенсації, підтверджений у 2020- 2024 роках лікарем ОСОБА_3 (ТзОВ «Львів Медікал Центр»). Позивач постійно приймає антипсихотичні препарати (риспетрил, еголанза, оланзапін) у добових дозах 2,5- 5 мг, що свідчить про хронічний характер психічного захворювання. У 2023 році ним пройдено 10 індивідуальних консультацій психолога (акт від липня-вересня 2023 р., ФОП ОСОБА_2 ), що підтверджує активне лікування та погіршення стану. Медична документація засвідчує прогресування захворювання: 2020 рік - перші прояви параноїдного розладу; 2023 рік - встановлення діагнозу F22.0, погіршення психічного стану; 2024 рік - стан декомпенсації, наростання тривоги та маячних ідей. 21.01.2025 позивача було мобілізовано на військову службу без видачі на руки мобілізаційного розпорядження, що є порушенням процедури та права на ознайомлення з документами, які безпосередньо стосуються його прав і обов'язків. Мобілізація відбулася попри наявність у позивача медичних протипоказань до проходження військової служби. Військово-лікарська комісія не врахувала надані позивачем документи про психічні розлади та його скарги, чим допустила формальний підхід до медичного огляду та порушила принципи об'єктивності під час визначення придатності до служби. Під час проходження військової служби позивач двічі перебував на стаціонарному лікуванні у військових медичних закладах через погіршення психічного стану, що підтверджує неможливість належного виконання ним військових обов'язків і обґрунтованість його попередніх скарг. Вважаючи такі дії протиправними , позивач звернувся із цим позовом до суду.
У справі №380/16146/25 були вирішенні наступні процесуальні питання.
Ухвалою судді від 12 серпня 2025 року заяву позивача про відвід судді Брильовського Р.М. передано для реєстрації в автоматизованій системі документообігу та визначення судді для розгляду заяви про відвід.
Згідно з протоколом автоматизованого розподілу судової справи від 12.08.2025 визначено головуючого суддю - Потабенко В. А.
Ухвалою судді від 14 серпня 2025 року у задоволенні заяви позивача від 11.08.2025 про відвід судді Брильовського Романа Михайловича у адміністративній справі № 380/16146/25 за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 ) про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії відмовлено повністю.
Ухвалою судді від 14 серпня 2025 року відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
Ухвалою суду від 14 серпня 2025 року повернуто без розгляду заяву позивача про забезпечення позову.
Ухвалою суду від 18 серпня 2025 року у задоволенні заяви про забезпечення позову в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії - відмовлено.
Ухвалою суду від 19 серпня 2025 року у задоволенні клопотання позивача про обмеження оприлюднення матеріалів справи - відмовлено.
У справі №380/16218/25 були вирішенні наступні процесуальні питання.
Ухвалою судді від 12 серпня 2025 року заяву позивача про відвід судді Брильовського Р.М. передано для реєстрації в автоматизованій системі документообігу та визначення судді для розгляду заяви про відвід.
Згідно з протоколом автоматизованого розподілу судової справи від 12.08.2025 визначено головуючого суддю - Потабенко В. А.
Ухвалою судді від 14 серпня 2025 року у задоволенні заяви позивача від 11.08.2025 про відвід судді Брильовського Романа Михайловича у адміністративній справі № 380/16146/25 за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 ) про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії відмовлено повністю.
Ухвалою судді від 14 серпня 2025 року відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
Ухвалою суду від 14 серпня 2025 року повернуто без розгляду заяву позивача про забезпечення позову.
Ухвалою суду від 18 серпня 2025 року у задоволенні заяви про забезпечення позову в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії - відмовлено.
Ухвалою суду від 19 серпня 2025 року у задоволенні клопотання позивача про обмеження оприлюднення матеріалів справи - відмовлено.
Ухвалою суду від 19 серпня 2025 року об'єднано в одне провадження справу №380/16218/25 за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії зі справою №380/16146/25 за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправним та скасування рішення. Об'єднаній адміністративній справі присвоєно №380/16146/25.
Відтак розгляд справи здійснюється за наступними позовними вимогами:
- визнати незаконним рішення ВЛК від 21.01.2025 щодо ОСОБА_1 ;
- визнати незаконними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо мобілізації ОСОБА_1 на військову службу;
- скасувати мобілізацію ОСОБА_1 від 21.01.2025;
-зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_1 направити ОСОБА_1 на повторну ВЛК для об'єктивного розгляду його медичного стану з урахуванням усіх наданих медичних документів та діагнозів, що підпадають під статті 16(а) та 18(а) Розкладу хвороб;
- зобов'язати визнати ОСОБА_1 непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку на підставі статей 16(а) та 18(а) Розкладу хвороб.
Відповідач у встановлений судом строк відзив на позов не подав. Про розгляд справи повідомлявся належним чином, що підтверджується довідками про доставку копії ухвали від 15.08.25 до електронного кабінету користувача ЄСІТС.
Станом на момент розгляду цієї справи жодних заяв по суті справи на адресу суду не надходило. При цьому, суд враховує, що згідно з ч.4 ст.159 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) подання заяв по суті справи є правом учасників справи, а неподання суб'єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову. Відповідно до ч.6 ст.162 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
22.09.2025 позивач подав до суду заяву про нововиявлені обставини, де зазначає про наступне. Вказує, що під час мобілізації 21 січня 2025 року позивача не було ознайомлено під підпис із наказом про мобілізацію, він не підписував жодного наказу про призначення на військову службу, а також відсутні документи, які підтверджують факт ознайомлення його з підставами мобілізації. Крім того, у військовому квитку серії НОМЕР_3 відсутні відомості у пункті 1.9 щодо наказу ТЦК про мобілізацію, не проставлено штамп про видачу мобілізаційного розпорядження, а в графі про підставу мобілізації зазначено лише Указ Президента України № 741/24 від 10.11.2024 без конкретизації відповідного наказу ТЦК. Зазначене свідчить про істотні порушення процедури мобілізації та недотримання вимог чинного законодавства при її проведенні.
Суд дослідив матеріали справи, всебічно і повно з'ясував усі фактичні обставини, об'єктивно оцінив докази, які мають юридичне значення для вирішення спору по суті та встановив таке.
ОСОБА_1 є військовозобов'язаним та перебував на військовому обліку у ІНФОРМАЦІЯ_3 .
З 2018 року позивач перебуває під наглядом кваліфікованих лікарів-психіатрів у зв'язку з наявністю серйозних психічних розладів. У 2023 році лікарем-психіатром встановлено діагноз маячний розлад (F22.0), а у 2020- 2024 роках лікарем підтверджено параноїдний розлад особистості в стані декомпенсації. Позивач постійно приймає антипсихотичні препарати (риспетрил, еголанза, оланзапін) у добових дозах 2,5- 5 мг, що підтверджує хронічний характер захворювання, що підтверджується виписками із медичних карт амбулаторного хворого наявних у матеріалах справи .
Відповідно до карти обстеження та медичного огляду ОСОБА_1 встановлено що, позивач здоровий та придатний до військової служби.
Згідно з Довідкою №307 військово - лікарської комісії солдату запасу ОСОБА_1 , проведено медичний огляд Золочівською районною позаштатною постійно- діючою ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_4 21.01.2025. Встановлено діагноз (включаючи код, згідно чинного НК 025) та постанова ВЛК про причинний зв'язок захворювання (травми, поранення, контузії, каліцтва): Здоровий на підставі статті - графи II Розкладу хвороб, графи 1-11 ТДВ - придатний до військової служби.
Відповідно до Витягу з наказу ІНФОРМАЦІЯ_1 (з основної діяльності) від 24.01.2025 №25 солдата запасу ОСОБА_1 направлено до відділення резерву пункту попереднього збору військовозобов'язаних ІНФОРМАЦІЯ_5 по АДРЕСА_3 , вважається таким, що призваний на військову службу.
Позивач вважаючи незаконним рішення ВЛК від 21.01.2025 та дії ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо його мобілізації на військову службу, звернувся із вказаним рішенням до суду.
При прийнятті рішення суд керується такими нормами права.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади, їх посадові особи повинні діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Наведена норма означає, що суб'єкт владних повноважень зобов'язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених ним, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов'язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.
Статтею 65 Конституції України встановлено, що захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов'язком громадян України. Громадяни відбувають військову службу відповідно до закону.
Згідно з пунктом 20 частини першої статті 106 Конституції України визначено, що Президент України приймає відповідно до закону рішення про загальну або часткову мобілізацію та введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях у разі загрози нападу, небезпеки державній незалежності України.
Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні" у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України "Про правовий режим воєнного стану" постановлено ввести в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.
Також Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 69/2022 оголошено загальну мобілізацію, яка проводиться на всій території України протягом 90 діб із дня набрання чинності цим Указом.
У подальшому Указами Президента України воєнний стан продовжувався. Станом на дату розгляду справи воєнний стан в Україні триває.
Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також загальні засади проходження в Україні військової служби визначено Законом України «Про військовий обов'язок і військову службу» від 25.03.1992 № 2232-XII (далі - Закон № 2232-XII, в редакції на дату виникнення спірних правовідносин).
Відповідно до частини першої статті 1 Закону № 2232-XII захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України.
Згідно з статтею 1 Закону України "Про правовий режим воєнного стану" від 12.05.2015 № 389-VIII воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.
Указом Президента України від 24.02.2022 №69/2022 "Про загальну мобілізацію" постановлено оголосити та провести загальну мобілізацію. Згідно пункту 4 Указу №69/2022 призов військовозобов'язаних, резервістів та залучення транспортних засобів для забезпечення потреб Збройних Сил України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, інших військових формувань України здійснити в обсягах, визначених згідно з мобілізаційними планами.
Щодо позовної вимоги позивача про визнання незаконним рішення ВЛК від 21.01.2025 щодо ОСОБА_1 , суд зазначає таке.
Наказом Міністерства оборони України від 14.08.2008 №402, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 17 листопада 2008 року за №1109/15800, “Про затвердження Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України» (далі - Положення №402), з метою якісного проведення призову громадян на строкову військову службу за станом здоров'я, прийняття громадян на військову службу за контрактом, проведення медичного огляду військовослужбовців, військовозобов'язаних, резервістів для визначення ступеня придатності до військової служби та визначення ступеня придатності льотного складу до льотної роботи наказом Міністра оборони України 14 серпня 2008 року затверджене Положення №402.
Відповідно до п.п.1.1, 1.2 Положення №402 військово-лікарська експертиза визначає придатність за станом здоров'я до військової служби призовників, військовослужбовців та військовозобов'язаних, установлює причинний зв'язок захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) та визначає необхідність і умови застосування медико-соціальної реабілітації та допомоги військовослужбовцям.
Військово-лікарська експертиза - це:
- медичний огляд допризовників, призовників; військовослужбовців та членів їхніх сімей (крім членів сімей військовослужбовців строкової військової служби); військовозобов'язаних, офіцерів запасу, які призиваються на військову службу за призовом осіб офіцерського складу, резервістів (кандидатів у резервісти); громадян, які приймаються на військову службу за контрактом; кандидатів на навчання у вищих військово-навчальних закладах та військових навчальних підрозділах вищих навчальних закладів Міністерства оборони України (далі - ВВНЗ), учнів військових ліцеїв; колишніх військовослужбовців; працівників Збройних Сил України, які працюють у шкідливих та небезпечних умовах праці та залучаються до роботи з джерелами іонізуючого випромінювання (далі - ДІВ), компонентами ракетного палива (далі - КРП), джерелами електромагнітних полів (далі - ЕМП), лазерного випромінювання (далі - ЛВ), мікроорганізмами I-II груп патогенності, особливо небезпечними інфекційними хворобами; працівників допоміжного флоту Військово-Морських Сил Збройних Сил України (далі - ВМС Збройних Сил України);
- визначення ступеня придатності до військової служби, навчання у ВВНЗ, роботи за фахом;
- установлення причинного зв'язку захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) військовослужбовців, військовозобов'язаних, резервістів.
Згідно з п.п.2.1, 2.6.1 Положення №402 для проведення військово-лікарської експертизи створюються військово-лікарські комісії (далі - ВЛК), штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі).
Штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі) ВЛК (лікарсько-льотні комісії (далі - ЛЛК)) приймають постанови. Постанови ВЛК (ЛЛК) оформлюються свідоцтвом про хворобу, довідкою військово-лікарської комісії, протоколом засідання військово-лікарської комісії з визначення причинного зв'язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв у колишнього військовослужбовця.
Постанови штатних та позаштатних ВЛК обов'язкові до виконання.
До позаштатних постійно діючих ВЛК (ЛЛК), зокрема, належать гарнізонні ВЛК.
Пунктами 2.5.5. - 2.5.6 розділу І Порядку №402 передбачено, що за запитом голови ВЛК (ЛЛК), до роботи позаштатних (постійно та тимчасово діючих) ВЛК (ЛЛК) на правах членів ВЛК (ЛЛК) можуть залучатися головні (провідні) медичні спеціалісти, начальники відділень, інші лікарі-спеціалісти закладів охорони здоров'я (установ), спеціалісти інших (не медичних) спеціальностей, начальник медичної служби та/або представник командування (керівництва) військової частини, де проходить службу військовослужбовець, що оглядається..
Перелік закладів охорони здоров'я (установ), військових частин, при яких організовуються позаштатні постійно діючі ВЛК (ЛЛК), разом зі списком голів та заступників голів цих ВЛК (ЛЛК) на наступний календарний рік затверджується щорічно до 25 грудня начальником ЦВЛК за поданням начальників штатних ВЛК регіонів. (п. 2.5.6. розділу І Порядку №402).
Документи позаштатних ВЛК скріплюються печаткою закладу охорони здоров'я (установи), військової частини, в яких ці комісії утворені (п. 2.5.11 розділу І Порядку №402).
Як передбачено вимогами підпунктом 2.3.4 пункту 2.3 розділу I Положення №402 ЦВЛК має право оглядати військовослужбовців та інших осіб, зазначених у пункті 1.2 розділу I цього Положення; розглядати, переглядати, скасовувати, відміняти, затверджувати, не затверджувати, контролювати згідно з цим Положенням постанови будь-якої ВЛК (лікарсько-льотної комісії (далі - ЛЛК)) Збройних Сил України; надавати роз'яснення щодо формулювання постанов ВЛК (ЛЛК).
Згідно з підпунктом 2.3.5 пункту 2.3 розділу I Положення №402 рішення, постанови ЦВЛК можуть бути оскаржені в судовому порядку.
Відповідно до підпункту 2.4.5 пункту 2.4 розділу І Положення №402 ВЛК регіону має право: оглядати військовослужбовців та інших осіб, зазначених у пункті 1.2 розділу I цього Положення; приймати постанови згідно з Положенням, контролювати, розглядати, затверджувати, за наявності підстав не затверджувати, переглядати, відміняти або скасовувати постанови підпорядкованих ВЛК. Постанову про придатність до військової служби осіб, звільнених з військової служби, на період їх фактичного звільнення зі Збройних Сил України має право приймати або переглядати тільки ЦВЛК.
Постанова ВЛК регіонів може бути оскаржена у ЦВЛК або у судовому порядку (п. 2.4.10. п. 2.4 розділу І Положення №402).
Відповідно до п. 3.1 глави 3 розділу І Положення №402 скарги на дії (бездіяльність) чи постанови позаштатних ВЛК подаються до штатних ВЛК згідно з адміністративно-територіальними зонами відповідальності, наведеними у додатку 2 до наказу Міністерства оборони України від 16 листопада 2016 року № 608 «Про затвердження адміністративно-територіальних зон відповідальності закладів охорони здоров'я Збройних Сил України за організацію медичного забезпечення».
Штатні ВЛК перевіряють відповідність прийнятих позаштатними ВЛК постанов встановленому діагнозу та вимогам цього Положення, на підставі доданих до звернення оригіналів медичних документів або належним чином завірених їх копій.
Скарги на дії (бездіяльність) чи постанови ВЛК районних (міських) ТЦК та СП подаються за підпорядкованістю до ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_6 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , обласних ТЦК та СП, ТЦК та СП Автономної Республіки Крим. У разі незгоди громадянина з рішенням ВЛК при районному (міському) ТЦК та СП на підставі його заяви громадянин направляється для проходження ВЛК при обласному (Київському та Севастопольському міських) ТЦК та СП.
Дії (бездіяльність), рішення, постанови, прийняті ВЛК обласних (Київського міського, ІНФОРМАЦІЯ_7 , ТЦК та СП Автономної Республіки Крим, оскаржуються в штатних ВЛК або у судовому порядку.
Дії (бездіяльність), рішення, прийняті за результатами розгляду звернень ВЛК регіону, оскаржуються в ЦВЛК.
Згідно з п. 3.4. глави 3 розділу І Положення №402 у разі визнання штатною ВЛК заяви чи скарги щодо перегляду (відміни, скасування) постанови ВЛК обґрунтованою, ВЛК штатної ВЛК переглядає оскаржувану постанову ВЛК або приймає рішення про направлення на контрольне обстеження та медичний огляд ВЛК.
Таке рішення є обов'язковим до виконання та має бути реалізовано не пізніше ніж в місячний строк з дати прийняття.
У разі визнання штатною ВЛК звернення необґрунтованим, воно повертається заявнику (скаржнику) з відповідними роз'ясненнями, у строк, визначений Законом України «Про звернення громадян».
У разі прийняття рішення про направлення на контрольне обстеження та медичний огляд, військовослужбовці та інші особи, зазначені у пункті 1.2 глави 1 цього розділу, направляються для проходження медичного огляду до іншої ВЛК, ніж та, постанова якої оскаржується.
У разі якщо штатна ВЛК визнає постанову позаштатної ВЛК обґрунтованою або визначає відсутність підстав для направлення заявника на повторний (контрольний) медичний огляд ВЛК, штатна ВЛК надає заявнику відповідне роз'яснення, оформлене листом.
З наведених положень Положення №402 випливає, що для проведення військово-лікарської експертизи функціонують штатні та позаштатні військово-лікарські комісії. Вони здійснюють медичний огляд осіб, визначених у п. 1.1 розділу І Положення №402, зокрема для встановлення ступеня придатності до військової служби. За результатами огляду комісії ухвалюють постанови, які оформлюються у вигляді свідоцтва про хворобу, довідки ВЛК або протоколу засідання.
До штатних ВЛК належить, зокрема, ВЛК регіону, що має повноваження розглядати скарги та проводити прийом громадян з питань військово-лікарської експертизи. Регіональні ВЛК можуть здійснювати повторні огляди, скасовувати рішення підпорядкованих комісій і направляти осіб на контрольний медичний огляд; за їх рішенням можливе проведення повторного чи контрольного огляду.
Скарги на дії, бездіяльність або рішення ВЛК районних чи міських ТЦК та СП подаються до ВЛК обласних ТЦК та СП. Рішення та дії ВЛК обласних ТЦК та СП оскаржуються у штатних ВЛК або в судовому порядку. Постанови регіональних ВЛК можуть бути оскаржені до Центральної ВЛК або до суду. Постанови ВЛК обласних ТЦК та СП також можуть бути оскаржені до штатних ВЛК або через суд.
Відповідно до розділу IІ «Медичний огляд» Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 14.08.2008 №402, медичний огляд включає в себе вивчення та оцінку стану здоров'я і фізичного розвитку громадян на момент огляду в цілях визначення ступеня придатності до військової служби, навчання за військово-обліковими спеціальностями, вирішення інших питань, передбачених цим Положенням, з винесенням письмового висновку (постанови).
Медичний огляд проводиться ВЛК з метою визначення придатності військовослужбовців до військової служби, військовослужбовців до військової служби за військовою спеціальністю, а також з метою визначення можливості проходження військової служби військовослужбовцями, необхідності в їх тривалому спеціалізованому лікуванні, медичному спостереженні.
Постанови ВЛК приймаються на підставі Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби (далі - Розклад хвороб) (додаток 1), пояснень щодо застосування статей Розкладу хвороб (додаток 2) та таблиць додаткових вимог до стану здоров'я (далі - ТДВ) (додаток 3).
Згідно з пунктом 2.2. розділу ІІ Положення №402 медичний огляд призовників (допризовників) проводиться на збірних пунктах (дільницях) районних (міських) ТЦК та СП або за місцем провадження медичної практики у закладах охорони здоров'я комунальної або державної форми власності лікарями, які залучаються до складу ВЛК при ТЦК та СП.
Для проведення медичного огляду громадян, які підлягають взяттю на військовий облік, із закладів охорони здоров'я комунальної або державної форми власності, які мають договір із Національною службою здоров'я України (далі - НСЗУ) на пакет медичних послуг, включений до програми державних гарантій медичного обслуговування населення на відповідний рік щодо медичного огляду осіб, який організовується ТЦК та СП, залучаються хірург, терапевт, лікар з надання первинної медичної допомоги, невропатолог, психіатр, офтальмолог, отоларинголог, стоматолог, дерматовенеролог, а за потреби - лікар-ортопед-травматолог та лікарі інших спеціальностей. Персональний склад лікарів-спеціалістів (основний та резервний), які залучаються для проведення медичного огляду допризовників (призовників), порядок роботи комісії затверджуються щороку відповідним головою обласної (Київської та Севастопольської міських), районної державної адміністрації (міським головою).
Керівництво роботою медичного персоналу з медичного огляду громадян, які підлягають взяттю на військовий облік, а також направленню для проходження базової військової служби здійснюється лікарями - членами відповідних районних (міських), обласних (Київської та Севастопольської міських) комісій з питань взяття на військовий облік (комісії з питань направлення для проходження базової військової служби), призначеним з числа лікарів вищої кваліфікаційної категорії, які мають необхідні знання і досвід у галузі військово-лікарської експертизи (який пройшов тематичне удосконалення (підготовку) з питань військово-лікарської експертизи або має досвід виконання обов'язків у складі військово-лікарських комісій не менше одного року).
Пунктом 2.5. розділу ІІ Положення №402 передбачено, що перед медичним оглядом усім призовникам (допризовникам) проводиться загальний аналіз крові, загальний аналіз сечі, серологічний аналіз крові на: антитіла до вірусу імунодефіциту людини (ВІЛ), поверхневий антиген до вірусу гепатиту «B» (HbsAg), загальні антитіла до вірусу гепатиту «C» (anti-HCV), реакція мікропреципітації з кардіоліпіновим антигеном або загальні антитіла до блідої трепонеми (RW); визначається група крові та резус-належність, проводяться рентгенологічне обстеження органів грудної клітки, профілактичні щеплення у відповідності з календарем профілактичних щеплень, електрокардіографічне дослідження (далі - ЕКГ). Здійснюється вивчення медичних документів (виписок із медичних карт амбулаторних (стаціонарних) хворих, даних лікарського спостереження, результатів попередніх медичних оглядів) та оцінка вакцинального статусу особи, вивчення наявних записів про проведені профілактичні щеплення відповідно до календаря профілактичних щеплень в Україні та інших обов'язкових профілактичних щеплень, у тому числі з реєстрів ЕСОЗ. Інші дослідження проводяться за показаннями.
Направлення для проведення вказаних лабораторних та інструментальних досліджень, а також за потреби - на проведення профілактичних щеплень відповідно до календаря профілактичних щеплень в Україні та інших обов'язкових профілактичних щеплень, здійснюється лікарями з закладів охорони здоров'я комунальної або державної форми власності, які залучаються для проведення медичного огляду призовників (допризовників) відповідно до Порядку направлення пацієнтів до закладів охорони здоров'я та фізичних осіб-підприємців, які в установленому законом порядку одержали ліцензію на провадження господарської діяльності з медичної практики та надають медичну допомогу відповідного виду, затвердженого наказом Міністерства охорони здоров'я України від 28 лютого 2020 року № 586, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 05 березня 2020 року за № 235/34518.
Медичний огляд усіх призовників (допризовників) проводиться після отримання всіх результатів лабораторних та інструментальних досліджень, вказаних в абзаці першому цього пункту, та підтвердження проведення профілактичних щеплень відповідно до календаря профілактичних щеплень в Україні та інших обов'язкових профілактичних щеплень.
Відповідно до пункту 2.6. розділу ІІ Положення №402 оцінка стану здоров'я та придатності до військової служби проводиться у відповідності з графою I Розкладу хвороб та графами ТДВ.
Пунктом 2.7. розділу ІІ Положення №402 встановлено, що під час огляду призовників (допризовників) лікарі визначають стан їх здоров'я та ступінь придатності до військової служби. При цьому враховуються характер захворювання або фізичної вади, ступінь їх розвитку, функціональних порушень, а також освіта, спеціальність, фактична працездатність оглянутого та вимоги до стану здоров'я для виконання обов'язків на посадах у тому чи іншому виді Збройних Сил України, роді військ (сил), іншому військовому формуванні.
Лікарі, які залучаються із закладів охорони здоров'я комунальної або державної форми власності, під час проведення медичного огляду ознайомлюються з медичними записами у відповідному реєстрі ЕСОЗ, що характеризують стан здоров'я призовника (допризовника), та з іншими медичними документами, які надає призовник (допризовник).
Згідно з пунктом 2.8. розділу ІІ Положення №402 після закінчення медичного огляду кожний лікар вносить до облікової картки призовника та інших документів, передбачених цим Положенням, дані про встановлений діагноз, висновок про придатність до військової служби, про обмеження призначення за видами (родами військ) Збройних Сил України та іншими військовими формуваннями, дату проходження медичного огляду і засвідчує своїм підписом та скріплює особистою печаткою. До інформації про діагноз та результати медичних втручань (застосування методів діагностики, профілактики або лікування, пов'язаних із впливом на організм людини), які вносяться до картки обстеження та медичного огляду, додається відповідний код до кожного діагнозу та результату медичних втручань згідно з національним класифікатором хвороб та споріднених проблем охорони здоров'я (далі - НК 025) та класифікатором медичних інтервенцій (далі - НК 026), затверджених наказом Міністерства економіки України від 04 серпня 2021 року № 360 «Про затвердження та скасування національних класифікаторів»
Дані про медичний огляд та встановлений діагноз вносяться до відповідного реєстру ЕСОЗ.
На призовників, у яких виявлені захворювання або відхилення від норм, що визначають їх тимчасово непридатними (непридатними) до військової служби, оформляється висновок лікаря у відповідності з ТДВ. Висновок підписується лікарем з обов'язковим зазначенням дати огляду, висновком про придатність до військової служби, обмеженням за видами (родами) військ (сил), іншими військовими формуваннями та лікарем - членом комісії з питань взяття на військовий облік служби (комісії з питань направлення для проходження базової військової служби).
Лікар - член комісії з питань взяття на військовий облік перевіряє повноту записів, висновків лікарів, обґрунтованість установлених діагнозів та робить висновок про придатність призовника до військової служби за певною спеціальністю чи навчання у ВВНЗ або про необхідність додаткового лікування (обстеження), аналізує результати медичного огляду громадян і після закінчення роботи комісії з питань взяття на військовий облік бере участь у складенні звіту про результати взяття на військовий облік та списків осіб, які потребують лікування.
Лікар - член комісії з питань направлення для проходження базової військової служби перевіряє повноту записів, висновків про придатність призовника до військової служби, необхідність додаткового лікування та за результатами готує подання щодо придатності призовника до військової служби на розгляд ВЛК при ТЦК та СП.
Лікар - член комісії з питань направлення для проходження базової військової служби доповідає голові комісії щодо кожного громадянина про стан його здоров'я, фізичний розвиток, придатність до військової служби і можливість призначення до того чи іншого виду (роду) військ (сил) Збройних Сил України, іншого військового формування, а стосовно громадян, які мають захворювання,- про необхідність надання їм відстрочки від направлення для проходження базової військової служби за станом здоров'я або направлення їх на додаткове лікування (обстеження).
Пунктом 2.9 розділу ІІ Положення №402, передбачено за результатами проведеного медичного огляду призовників ВЛК при ТЦК та СП приймає постанови згідно з главою 20 цього розділу.
Під час дії особливого періоду постанови ВЛК районних, міських ТЦК та СП про непридатність до військової служби призовників оформлюються свідоцтвами про хворобу (додаток 11 до цього Положення) у трьох примірниках, які не пізніше десятиденного строку з дня закінчення медичного огляду та перевірки ВЛК обласних (Київського та Севастопольського міських) ТЦК та СП, направляються на затвердження до штатних ВЛК згідно адміністративно-територіальної зони відповідальності за проведення військово-лікарської експертизи.
Інші постанови ВЛК районних, міських ТЦК та СП, на особливий період оформлюються довідкою військово-лікарської комісії (додаток 4 до цього Положення) у трьох примірниках.
Постанови ВЛК ТЦК та СП у формулюванні «Тимчасово непридатний до військової служби (вказати дату повторного огляду)» не пізніше п'ятиденного строку з дня закінчення медичного огляду, направляються з метою контролю до ВЛК обласних (Київського та Севастопольського міських) ТЦК та СП.
Постанова ВЛК вноситься лікарем - членом призовної комісії до облікової карти призовника (картки медичного огляду призовника на збірному пункті).
Крім цього, оформлена постанова ВЛК щодо придатності чи непридатності призовника до військової служби зберігається в особовій справі призовника.
З матеріалів справи вбачається, що позивач пройшов медичний огляд Золочівською районною позаштатною постійно діючою військово-лікарською комісією при ІНФОРМАЦІЯ_4 21.01.2025. За результатом вказаного медичного огляду оформлено довідку №890 від 21.01.2025.
Вказана довідка військово-лікарської комісії відповідає формі, затвердженій додатком 4 до Положення №402. Містить всі необхідні реквізити, зокрема, особисті дані позивача, висновок ВЛК з покликанням на відповідні статті Розкладу хвороб, ініціали та підписи голови ВЛК та секретаря ВЛК, місцезнаходження ВЛК та гербову печатку.
У матеріалах справи містяться докази того, що з 2018 року позивач перебуває під наглядом лікарів-психіатрів у зв'язку з наявністю серйозних психічних розладів. У 2023 році йому встановлено діагноз «маячний розлад» (F22.0), а протягом 2020- 2024 років лікарем підтверджувався діагноз «параноїдний розлад особистості в стані декомпенсації». Позивач постійно приймає антипсихотичні препарати (риспетрил, еголанза, оланзапін) у добових дозах 2,5-5 мг, що свідчить про хронічний характер його захворювання. Вказані обставини підтверджуються виписками з амбулаторної медичної картки, долученими до матеріалів справи.
Згідно з висновку лікаря психіатра від 21.01.2025 у позивача на момент огляду рецидивів психіки не виявлено.
Суд зауважує, що у межах адміністративного процесу суд не вправі надавати оцінку професійним діям конкретних лікарів-членів ВЛК при застосуванні ними відповідних методів огляду позивача, дослідження медичної документації, визначенні діагнозів та відповідності їх конкретній статті Розкладу хвороб, оскільки це потребує спеціальних знань у медичній галузі.
Така правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 13.06.2018 у справі № 806/526/16.
Слід вказати, що повторний медичний огляд може мати місце у випадку, коли суд встановить порушення процедури первинного медичного огляду. Не є підставою для повторного медичного огляду незгода з результатами першого медичного огляду та незгода з визначеним діагнозом.
У спірному випадку позивач оскаржує постанову (оформлену довідкою №307 від 21.01.2025) позаштатної постійно діючої військово-лікарської комісії, посилаючись на неврахування стану його здоров'я.
Оцінюючи зазначені доводи позивача про протиправність дій позаштатної ВЛК та незаконність постанови, оформленої довідкою №307 від 21.01.2025, суд враховує таке.
Позивач зазначає, що Військово-лікарська комісія не врахувала надані позивачем документи про психічні розлади та його скарги, чим допустила формальний підхід до медичного огляду та порушила принципи об'єктивності під час визначення придатності до служби.
При цьому, позивач не надає суду жодних доказів того, що комісія не врахувала надані позивачем документи про психічні розлади та його скарги, а отже висновок ОСОБА_1 про формальний підхід комісії до медичного огляду та порушення комісією принципу об'єктивності будується лише на припущеннях.
Дальше позивач зазначає, що під час проходження військової служби позивач двічі перебував на стаціонарному лікуванні у військових медичних закладах через погіршення психічного стану, що підтверджує неможливість належного виконання ним військових обов'язків і обґрунтованість його попередніх скарг.
Однак, вказане твердження позивача не заслуговує на увагу, оскільки погіршення психічного стану позивача відбулося вже під час проходження ним військової служби, а не до проведення Комісією медичного огляду.
Суд зазначає, що погіршення психічного стану позивача під час проходження ним військової служби може бути підставою для нового звернення ОСОБА_1 до Військово-лікарських комісій, а не перегляду вже існуючого висновку Комісії.
Доводи ОСОБА_1 про неможливість належного виконання ним військових обов'язків не заслуговують на увагу, оскільки у вказаному випадку це вже є нові правовідносини, пов'язані із звільненням позивача, що не стосується предмету цього спору та, відповідно, предмету доказування.
Поряд з цим, в ході розгляду справи суд не встановив допущених з боку відповідача порушень вимог чинного законодавства, які б стосувалися процедури проведення медичного огляду позивача на предмет його придатності до військової служби за станом здоров'я та оформлення його результатів.
Суд не може здійснювати власну оцінку підставності прийняття певного висновку, оскільки суди не є спеціалізованими установами в медичній сфері і тому оцінка підставності висновку ВЛК виходить за межі необхідного дослідження в контексті застосування норм матеріального права. Суд в межах розгляду справи не вправі надавати власну оцінку на предмет наявності підстав для визначення позивача таким, що придатний або не придатний до військової служби.
Доводи позивача відносно неправильної оцінки відповідачем стану його здоров'я на предмет придатності позивача до військової служби є такими, що не стосуються процедури прийняття спірного рішення суб'єкта владних повноважень та не є підставою для повторного медичного огляду позивача з визначеним діагнозом.
Суд зауважує, що розглядаючи по суті спори у справах щодо оскарження рішень ВЛК, суд вправі перевірити законність висновку ВЛК лише в межах дотримання процедури прийняття цього висновку. Знову ж таки суд не може здійснювати власну оцінку підставності прийняття певного висновку, оскільки суди не є спеціалізованими установами в медичній сфері і тому оцінка підставності висновку ВЛК виходить за межі необхідного дослідження в контексті застосування норм матеріального права.
Суд дійшов висновку, що позовна вимога про визнання незаконним рішення ВЛК від 21.01.2025 щодо ОСОБА_1 не підлягає до задоволення.
Щодо позовних вимог: визнати незаконними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо мобілізації ОСОБА_1 на військову службу; скасувати мобілізацію ОСОБА_1 від 21.01.2025; зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_1 направити ОСОБА_1 на повторну ВЛК для об'єктивного розгляду його медичного стану з урахуванням усіх наданих медичних документів та діагнозів, що підпадають під статті 16(а) та 18(а) Розкладу хвороб, суд зазначає наступне.
Оскаржуючи мобілізацію ОСОБА_1 від 21.01.2025, позивач вказує, що його мобілізація відбулася незважаючи на наявність у нього медичних протипоказань до проходження військової служби, що підтверджується документами про хронічні психічні розлади.
В той же час, суд зазначає, що приймаючи рішення про мобілізацію ІНФОРМАЦІЯ_1 брав до уваги Довідку військово-лікарської комісії, відповідно до якої 21.01.2025 проведено медичний огляд солдата запасу ОСОБА_1 та встановлено діагноз (включаючи код, згідно чинного НК 025) та постанову ВЛК про причинний зв'язок захворювання (травми, поранення, контузії, каліцтва): Здоровий на підставі статті - графи II Розкладу хвороб, графи 1-11 ТДВ - придатний до військової служби.
Суд звертає увагу, що інші заявлені позивачем вимоги фактично ґрунтуються на його твердженнях про протиправність постанови ВЛК. Разом із тим зазначені аргументи не мають вирішального значення для правильного та об'єктивного розгляду справи, оскільки не впливають безпосередньо на встановлення прав та обов'язків сторін у спірних правовідносинах. Отже, вони не можуть бути визначальними при ухваленні судом остаточного рішення.
Крім того, суд зазначає, що суд не може зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_1 направити ОСОБА_1 на повторну ВЛК для об'єктивного розгляду його медичного стану з урахуванням усіх наданих медичних документів та діагнозів, що підпадають під статті 16(а) та 18(а) Розкладу хвороб, оскільки позивач вже проходить службу у військовій частині і відповідач не вправі направляти ОСОБА_1 на повторну ВЛК та це не входить до компетенції і повноважень відповідача.
Суд дійшов висновку, що позовні вимоги: визнати незаконними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо мобілізації ОСОБА_1 на військову службу; скасувати мобілізацію ОСОБА_1 від 21.01.2025; зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_1 направити ОСОБА_1 на повторну ВЛК для об'єктивного розгляду його медичного стану з урахуванням усіх наданих медичних документів та діагнозів, що підпадають під статті 16(а) та 18(а) Розкладу хвороб, не підлягають до задоволення.
Щодо позовної вимоги: зобов'язати визнати ОСОБА_1 непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку на підставі статей 16(а) та 18(а) Розкладу хвороб, суд зазначає наступне.
У постанові від 23.05.2018 у справі №825/602/17 Верховний Суд аналізував поняття «дискреційних» повноважень і дійшов такого правового висновку:
«…На законодавчому рівні поняття "дискреційні повноваження" суб'єкта владних повноважень відсутнє. У судовій практиці сформовано позицію щодо поняття дискреційних повноважень, під якими слід розуміти такі повноваження, коли у межах, які визначені законом, адміністративний орган має можливість самостійно (на власний розсуд) вибирати один з кількох варіантів конкретного правомірного рішення.
Водночас, повноваження державних органів не є дискреційними, коли є лише один правомірний та законно обґрунтований варіант поведінки суб'єкта владних повноважень. Тобто, у разі настання визначених законодавством умов відповідач зобов'язаний вчинити конкретні дії і, якщо він їх не вчиняє, його можна зобов'язати до цього в судовому порядку.
Тобто, дискреційне повноваження може полягати у виборі діяти, чи не діяти, а якщо діяти, то у виборі варіанту рішення чи дії серед варіантів, що прямо або опосередковано закріплені у законі. Важливою ознакою такого вибору є те, що він здійснюється без необхідності узгодження варіанту вибору будь-ким».
Як зазначено у рекомендаціях Комітету Міністрів Ради Європи стосовно здійснення адміністративними органами влади дискреційних повноважень, прийнятої Комітетом Міністрів 11.03.1980 на 316-й нараді № R(80)2, під дискреційними повноваженнями слід розуміти повноваження, які адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду, тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за даних обставин.
Отже, суб'єкт може вільно обирати між двома чи більшою кількістю альтернатив, кожна з яких буде правомірною. Якщо ж правомірним може вважатися лише один варіант поведінки, дискреційні повноваження відсутні.
Суд зазначає, що кожен орган влади, використовуючи визначені законом саме для нього владні повноваження, зобов'язаний повно і правильно оцінювати обставини, наявні у справі факти та правильно застосовувати до встановлених фактів чинні правові норми, не допускаючи при цьому зловживання владою у процесі прийняття відповідного рішення, в основі якого мають бути закладені конкретно визначені публічні інтереси. А завданням суду є належний та ефективний контроль відповідності таких дій закону й принципам права задля забезпечення дотримання органом прав особи, що звернулася за захистом, на кожній стадії такого провадження та за його наслідками.
Суд звертає увагу, що дії ІНФОРМАЦІЯ_1 належать до їх дискреційних повноважень.
Суд не може підміняти державний орган, рішення якого оскаржується, приймати замість нього рішення і давати вказівки, які б свідчили про вирішення питань, що належать до компетенції такого суб'єкта владних повноважень, оскільки такі дії виходять за межі визначених йому повноважень законодавцем.
Крім того, суд наголошує, що вказана вимога виходить за межі повноважень відповідача, оскільки позивач вже проходить службу у військовій частині, і визнання ОСОБА_1 непридатним до військової служби входить до повноважень військово-лікарських комісій, якщо при зверненні до них позивача прийдуть до такого висновку.
Враховуючи вищенаведене, суд дійшов висновку, що позовна вимога про зобов'язання визнати ОСОБА_1 непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку на підставі статей 16(а) та 18(а) Розкладу хвороб не підлягає до задоволення, оскільки вказане питання належить до дискреційних повноважень відповідача.
Відповідно до статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Виходячи із заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та доказів, зібраних у справі, суд дійшов висновку, що у задоволенні позову слід відмовити повністю.
Згідно з ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Згідно з ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Керуючись ст.ст.6-10, 14, 72-77, 90, 132, 159, 241-246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
вирішив:
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 ) ( АДРЕСА_2 , ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії - відмовити повністю.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
СуддяБрильовський Роман Михайлович