Іменем України
18 листопада 2025 року
м. Харків
справа 621/5046/23
провадження № 22-ц/818/3596/25
Харківський апеляційний суд у складі:
Головуючого: Маміної О.В.
суддів: Пилипчук Н.П., Тичкової О.Ю.
за участі секретаря Смелянець К.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Харкові в режимі відеоконференції цивільну справу за позовом Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Харківгаз» до ОСОБА_1 про стягнення вартості необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу, -
за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Зміївського районного суду Харківської області від 14 квітня 2025 року, постановлене суддею Філіп'євою В.В.
У грудні 2023 року Акціонерне товариство «Оператор газорозподільної системи «Харківгаз» звернулося до суду з позовом, в якому просило стягнути з відповідача на його користь вартості заборгованості за донарахований об'єм природного газу у розмірі 168286,08 гривень та судові витрати.
Рішенням Зміївського районного суду Харківської області від 14 квітня 2025 року позов Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Харківгаз» задоволено. Стягнуто з ОСОБА_1 на користь позивача АТ "Оператор газорозподільної системи "Харківгаз» вартість донарахованого не облікованого об'єму природного газу в сумі 168286 гривень 08 коп. Стягнуто з ОСОБА_1 суму сплаченого судового збору в розмірі 2684 гривень 00 коп.
В апеляційній скарзі ОСОБА_1 просить скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове рішення, яким у задоволенні позовних вимог відмовити.
Посилається на невідповідність висновків суду обставинам справи, порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права; зазначає, що втручання не було і викривлення даних обліку також. Також позивач не довів, що саме відповідач втручався у роботу лічильника. Вважає, що акт експертизи лічильника газу не відповідає встановленій законодавством формі, а також дослідження проведене не в повному обсязі. Звертає увагу суду, що будь-яких пошкоджень лічильника не було, пошкодження апелянт побачив, коли прийшов забирати лічильник з АТ «Харківгаз», щоб відвезти його на експертизу ННЦ.
Перевіряючи законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції, відповідно до вимог ч. 1ст. 367 ЦПК України- в межах доводів апеляційної скарги і вимог, заявлених у суді першої інстанції, судова колегія вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що за висновками судової трасологічної експертизи, лічильник містить сліди сторонньої механічної дії, характерні для слідів втручання в роботу лічильника газу, детальний опис яких наведений в дослідницькій частині висновку. На останній декаді суматору наданого лічильника газу видалений один з двох циліндричних виступів, що зменшує кількість обертів декад, які передують останній декаді, тобто механізм відлікового пристрою лічильника працює не в штатному режимі та призводить до викривлення даних обліку наданого лічильника газу та часткового обліку спожитого газу. За таких обставин, донарахування позивачем обсягу необліковуваного природного газу та його вартості є правомірним, тому суд приходить до висновку про доведеність позовних вимог та наявності підстав для їх задоволення.
Такі висновки суду першої інстанції відповідають вимогам закону та фактичним обставинам справи, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що згідно довідки Зміївської міської ради Чугуївського району Харківської області №2610 від 15.12.2023 року відповідач - ОСОБА_1 зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 . (а.с. 26)
Згідно Акту приймання до експлуатації робіт по встановленню вузлу обліку газу від 21.12.2004 року, у домоволодіння, розташованому за адресою: АДРЕСА_1 , був встановлений газовий лічильник РЛ G-4, заводський номер 22187. (а.с. 13)
14.02.2022 року співробітниками позивача складено Акт про порушення №КН 003878 у житловому будинку за адресою: АДРЕСА_1 , за яким встановлено порушення пункту 1.3 глави 2 розділу ХІ, а саме: несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ (комерційного ВОГ, зокрема, лічильника газу). Виявлено підозру на несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ РЛ G-4, заводський номер 22187, а саме ознаки знаття мастичних пломб заводу-виробника. Вказаний Акт складено у присутності відповідача ОСОБА_1 . Зі змістом акту ОСОБА_1 ознайомлений (а.с.14, 46).
Засіб вимірювальної техніки - газовий лічильник РЛ G-4, заводський номер 22187, що знаходився у споживача ОСОБА_1 , було демонтовано, опломбовано та направлено на експертизу Метрологічного Центру АТ "Харківгаз", що підтверджується Актом про демонтаж лічильника газу та направлення ЗВТ на експертизу від 14.02.2022 року (а.с.15).
Листом Зміївського ТП АТ "Харківгаз" №115 від 26.01.2023 року відповідача ОСОБА_1 повідомлено про час і місце проведення лабораторної експертизи лічильника G4 РЛ "Арсенал" заводський номер 22187. (а.с. 23)
Відповідно до Акту експертизи лічильника газу №390, складеного 08.02.2023 року комісією в складі АТ "Харківгаз" спільно з ДП "Укрметртестстандарт" проведено експертизу газового лічильника РЛ G-4, заводський номер 22187, що знаходився у споживача ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_1 , якою встановлено несанкціоноване втручання в роботу газового лічильника, що призводить до викривлення даних обліку природного газу (а.с. 17).
За результатами проведеної експертизи ДП "Укрметртестстандарт" складено Довідку про непридатність законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки №39-1-3/4063 від 08.02.2023 року лічильника газу роторного GMS-ARSENAL, G-4, заводський номер 22187, в зв'язку з невідповідністю вимогам п.п.6.4 Р50-071-98 "Лічильники газу побутові. Методи та засоби повірки". Підстави для визнання ЗВТ непридатним: відсутність захисного пломбування в місцях, визначених виробником лічильника. Наявні ознаки пошкодження (руйнування) захисного пломбування лічильника. (а.с. 18)
Вище зазначені матеріали про виявлені порушення розглянуті комісією з розгляду актів про порушення Зміївського відділення АТ "Харківгаз" 21.03.2023 року, за результатами чого прийнято рішення про донарахування об'ємів необлікованого природного газу за період з 14.08.2022 року по 13.02.2022 року в розмірі 168286,08 гривень. Лічильник РЛ "Арсенал", №22187, 2004 року випуску, повірка - 08.04.2004 року, визнано непридатним для подальшого застосування. (а.с. 19)
Згідно Акту-розрахунку необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості від 21.03.2023 року, складеного на підставі Акту про порушення №КН 003878 від 21.03.2023 року, витрата газу за граничними об'ємами споживання склала 4592,87 м.куб, а отже донарахований позивачем обсяг необліковуваного газу в зв'язку з несанкціонованим втручанням склав 4277,63 м.куб. Вартість донарахованого об'єму природного газу за цінами закупівлі складає 168286,08 гривень. (а.с. 16, 20, 21)
Позивачем на адресу відповідача направлено Лист-вимогу про необхідність сплати вартості донарахованого обсягу газу, до якого додано докази щодо підстав такого донарахування (а.с. 22).
На даний час рахунок на оплату необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу відповідачем не оплачено.
Згідно до висновку судової трасологічної експертизи №1415 від 14.10.2024 року: 1,2 На складових частинах наданого на дослідження лічильника газу GMS-ARSENAL, G4, зав. №22187, є сліди сторонньої механічної дії, характерні для слідів втручання в роботу лічильника газу, детальний опис яких наведений в дослідницькій частині висновку. На останній декаді суматору наданого лічильника газу видалений один з двох циліндричних виступів, що зменшує кількість обертів декад, які передують останній декаді, тобто механізм відлікового пристрою лічильника працює не в штатному режимі та призводить до викривлення даних обліку наданого лічильника газу та часткового обліку спожитого газу (а.с. 134-143).
Виходячи з вищевикладеного, судова колегія приходить до наступного висновку.
Між сторонами у справі склалися правовідносини, які регулюються статтею 714 Цивільного кодексу України, Кодексом газорозподільних систем, Правилами постачання природного газу, які затверджені Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг 30.09.2015 № 2496(далі - Правила), Положенням про проведення експертизи лічильників газу, установлених у споживачів і призначених для обліку природного газу в побуті, затвердженим Наказом Міністерства палива та енергетики України від 27 грудня 2005 року № 619(далі - Положення), Типового договору розподілу природного газу, затвердженого постановою НКРЕ та КП № 2498 від 30.09.2015 року, (далі - Типовий договір), Порядком відшкодування збитків, завданих газопостачальному або газорозподільному підприємству внаслідок порушення споживачем природного газу Правил надання населенню послуг з газопостачання, а також споживачеві природного газу внаслідок порушення газопостачальним або газорозподільним підприємством Кодексом газорозподільних систем, затвердженим постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг 30.09.2015 року № 2494.
Правові, економічні та організаційні засади функціонування ринку природного газу визначені Законом України «Про ринок природного газу».
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про ринок природного газу» ринок природного газу - сукупність правовідносин, що виникають у процесі купівлі-продажу, постачання природного газу, а також надання послуг з його транспортування, розподілу, зберігання (закачування, відбору), розподіл природного газу - це господарська діяльність, що підлягає ліцензуванню і пов'язана з переміщенням природного газу газорозподільною системою з метою його фізичної доставки споживачам, але що не включає постачання природного газу.
Згідно з ст. ст.37,39,40 Закону України «Про ринок природного газу» оператор газорозподільної системи відповідає за надійну та безпечну експлуатацію, підтримання у належному стані та розвиток (включаючи нове будівництво та реконструкцію) газорозподільної системи, якою він користується на законних підставах. Оператор газорозподільної системи не може провадити діяльність з видобутку, транспортування або постачання природного газу. Оператор газорозподільної системи має бути юридично та організаційно незалежним від інших видів діяльності на ринку природного газу, не пов'язаних з розподілом природного разу. Розподіл природного газу здійснюється на підставі та умовах договору розподілу природного газу в порядку, передбаченому кодексом газорозподільних систем та іншими нормативно-правовими актами. Оператор газорозподільної системи провадить діяльність з розподілу природного газу на підставі ліцензії, що видається Регулятором (НКРЕКП).
Сторони не заперечують, що ПАТ «Харківміськгаз», правонаступником якого є Акціонерне товариство «Оператор газорозподільної системи «Харківміськгаз», здійснює розподіл природного газу території м. Харкова та Харківської області.
При цьому ОСОБА_1 є споживачем комунальних послуг з газопостачання, які надає позивач за адресою: АДРЕСА_1 .
Кодекс газорозподільних мереж (Кодекс ГРМ) визначає взаємовідносини оператора ГРМ із суб'єктами ринку природного газу, а також визначає правові, технічні, організаційні та економічні основи функціонування газорозподільчих систем, зокрема, умови забезпечення, тощо.
Пунктом 5 глави 5 розділу ІІІ Кодексу газорозподільних систем оператор ГРМ має право безперешкодного та безкоштовного доступу до земельних ділянок та інших об'єктів всіх форм власності, на яких розташована газорозподільна система, для виконання службових обов'язків, передбачених законодавством.
Для належного виконання Оператором ГРМ функцій щодо забезпечення гарантованого рівня надійності, безпеки, якості та величини тиску газу, запобігання можливим витокам газу та недопущення аварійних ситуацій споживач зобов'язаний забезпечити доступ на власні об'єкти представникам Оператора ГРМ за їх службовими посвідченнями для виконання службових обов'язків, зокрема, для: перевірки, локалізації і ліквідації витоків газу та аварійних ситуацій; перевірки, повірки та/або експертизи комерційного вузла обліку (лічильника газу), а також перевірки показань лічильників газу; виконання робіт з припинення та відновлення газопостачання.
Відповідно до п.п. 1-3, п.п.7 глави 8 розділу Х Кодексу газорозподільних систем періодична повірка (у тому числі демонтаж, транспортування монтаж, технічне обслуговування та пов'язаний з такою повіркою ремонт) лічильників газу, які встановлені для розрахунків за спожитий природний газ побутовими споживачами (населенням) для їх побутових потреб, здійснюється за рахунок Оператора ГРМ незалежно від того, чи є він власником ЗВТ.
До демонтажу лічильника газу на періодичну повірку або до/під час його періодичної повірки на місці встановлення Оператор ГРМ має право проводити контрольний огляд вузла обліку та/або його перевірку в порядку, визначеному главою 9 цього розділу, а також ініціювати проведення експертизи або експертної чи позачергової повірки лічильника газу в порядку, визначеному главою 10 або 11 цього розділу. У такому разі споживач зобов'язаний забезпечити представникам Оператора ГРМ (разом з їх засобами і матеріалами) відповідний доступ до лічильника газу.
Пунктом 7 глави 9 розділу Х Кодексу газорозподільних систем, передбачено, що у разі виявлення під час перевірки комерційного ВОГ чи його складових або контрольного огляду вузла обліку ознак нижченаведених порушень представник Оператора ГРМ на місці перевірки складає у порядку, визначеному цим Кодексом, акт про порушення, зокрема про:
1) пошкодження пломб;
2) пошкодження ЗВТ (лічильника газу);
3) наявність зміни параметрів параметризації обчислювача чи коректора об'єму газу;
4) непрацездатність комерційного ВОГ чи його складових та/або його (їх) невідповідність умовам експлуатації чи узгодженій проектній документації або умовам договору;
5) наявність ознак несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ;
6) наявність несанкціонованого газопроводу;
7) несанкціоноване підключення газових приладів, внаслідок чого перевищується діапазон обчислення лічильника газу (сумарна номінальна потужність газових приладів і пристроїв перевищує діапазон обчислення лічильником газу).
У пункті 2 глави 3 розділу ХІ Кодексу газорозподільних систем передбачено, що до порушень споживача та несанкціонованого споживача, які кваліфікуються як несанкціонований відбір природного газу з ГРМ (крадіжка газу) та внаслідок яких щодо них здійснюється нарахування необлікованих об'ємів (обсягів) природного газу, належать: 1) наявність несанкціонованого газопроводу; 2) несанкціоноване відновлення газоспоживання; 3) несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ (комерційного ВОГ, зокрема лічильника газу); 4) несанкціоноване підключення газових приладів на об'єкті споживача, який обліковується за нормами споживання; 5) несанкціоноване підключення газових приладів, внаслідок якого перевищується діапазон обчислення вузла обліку (сумарна номінальна потужність газових приладів і пристроїв перевищує діапазон обчислення вузла обліку); 6) використання природного газу споживачем за відсутності чи після розірвання договору розподілу природного газу.
Згідно з підпунктом 6 пункту 7 глави 9 розділу Х Кодексу газорозподільних систем у разі виявлення під час перевірки комерційного ВОГ чи його складових або контрольного огляду вузла обліку ознак нижченаведених порушень представник Оператора ГРМ на місці перевірки складає у порядку, визначеному цим Кодексом, акт про порушення.
Згідно з п.11 глави5розділу ХІ цього Кодексу за результатами розгляду акту про порушення на засіданні комісії може бути прийнято рішення про його задоволення (повністю або частково), або необхідність додаткового обстеження чи перевірки, або додаткових пояснень тощо, або скасування акту про порушення.
Під несанкціонованим втручанням в роботу ЗВТ/лічильника газу розуміється втручання в роботу або конструкцію чи складові комерційного вузла обліку (зокрема лічильника газу), у тому числі шляхом їх підробки, пошкодження чи пошкодження на них пломб, впливу дії спрямованого постійного магнітного поля або зміни конфігурації даних обчислювача/коректора об'єму газу (первинного програмування чи протоколу параметризації), внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним вузлом обліку не обліковується (обліковується частково чи з порушенням законодавства), та інші дії, що призводять до викривлення даних обліку природного газу.
Для здійснення нарахування відповідачем позивачу необлікованих об'ємів (обсягів) природного газу, слід встановити несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ.
Так, порядок періодичної повірки засобів вимірювальної техніки по об'єктах побутових споживачів (населенню), вузлів обліку та їх складових врегульовано главою 8, 9 розділу Х Кодексу газорозподільних систем, Положенням про проведення експертизи лічильників газу, установлених у споживачів і призначених для обліку природного газу в побуті, затвердженим наказом Міністерства палива та енергетики України від 27 грудня 2005 року № 619(далі - Положення), Типовим договором розподілу природного газу, затвердженим постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30 вересня 2015 року № 2498.
Згідно зі статтею 1 Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність» засоби вимірювальної техніки - це засоби вимірювань, вимірювальні системи, матеріальні міри, стандартні зразки та будь-які частини засобів вимірювань або вимірювальних систем, якщо ці частини можуть бути об'єктом спеціальних вимог та окремого оцінювання відповідності.
Такими чином, засобом вимірювальної техніки є технічний засіб, який застосовується під час вимірювань фізичних величин і має нормовані метрологічні характеристики.
Частиною першою статті 17 Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність» передбачено, що законодавчо регульовані засоби вимірювальної техніки, що перебувають в експлуатації, підлягають періодичній повірці та повірці після ремонту.
Періодична повірка, обслуговування та ремонт (у тому числі демонтаж, транспортування та монтаж) засобів вимірювальної техніки (результати вимірювань яких використовуються для здійснення розрахунків за спожиті для побутових потреб електричну і теплову енергію, газ і воду), що є власністю фізичних осіб, здійснюються за рахунок суб'єктів господарювання, що надають послуги з електро-, тепло-, газо- і водопостачання. Періодична повірка проводиться за рахунок тарифів на електро-, тепло-, газо- і водопостачання (частина четверта статті 17 Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність»).
Пунктом 4 глави 9 розділу Х Кодексу газорозподільних систем встановлено, що оператор газорозподільної системи при проведенні контрольного огляду вузла обліку має право:
-оглядати комерційний вузол обліку природного газу та його складові на предмет відсутності ознак пошкодження засобу вимірювальної техніки, пошкодження пломб, несанкціонованого втручання в засіб вимірювальної техніки, несанкціонованого газопроводу та/або несанкціонованого підключення газових приладів, внаслідок чого може перевищуватися діапазон обчислення лічильника газу (сумарна номінальна потужність газових приладів і пристроїв перевищує діапазон обчислення лічильником газу);
-здійснювати перевірку параметрів параметризації обчислювача чи коректора об'єму газу (за їх наявності);
-перевіряти наявність діючих свідоцтв про повірку засобів вимірювальної техніки (відміток про повірку в паспортах засобів вимірювальної техніки), що входять до складу комерційного вузла обліку природного газу.
До порушень споживача та несанкціонованого споживача, які кваліфікуються як несанкціонований відбір природного газу з газорозподільних систем (крадіжка газу) та внаслідок яких щодо них здійснюється нарахування необлікованих об'ємів (обсягів) природного газу, належать: 1) наявність несанкціонованого газопроводу; 2) несанкціоноване відновлення газоспоживання; 3) несанкціоноване втручання в роботу засобів вимірювальної техніки (комерційного вузла обліку природного газу, зокрема, лічильника газу); 4) несанкціоноване підключення газових приладів на об'єкті споживача, який обліковується за нормами споживання; 5) несанкціоноване підключення газових приладів, внаслідок якого перевищується діапазон обчислення вузла обліку (сумарна номінальна потужність газових приладів і пристроїв перевищує діапазон обчислення вузла обліку); 6) використання природного газу споживачем за відсутності чи після розірвання договору розподілу природного газу.
При виявленні ознак пошкодження пломб (крім факту їх відсутності чи розірвання пломбувального матеріалу, на якому встановлено пломбу) та/або несанкціонованого втручання у засіб вимірювальної техніки, що має бути зазначено в акті про порушення, за домовленістю сторін або за ініціативою оператора газорозподільної системи чи споживача (суміжного суб'єкта ринку природного газу) може бути ініційована їх експертиза, порядок проведення якої передбачено Кодексом газорозподільних систем та пунктом 3.3 Положення.
Пунктом 3.3.1 Положення передбачено, що експертизу лічильника газу проводить комісія, яка призначається наказом по газопостачальній (газотранспортній) організації. До складу комісії повинні входити представники газопостачальної (газотранспортної) організації та територіального органу спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади у сфері метрології.
Комісія проводить зовнішній огляд лічильника газу на предмет відповідності фактичного стану лічильника ознакам, зазначеним в акті про демонтаж лічильника газу. Після зовнішнього огляду комісією перевіряються: відповідність місць фактичного розташування пломб місцям, зазначеним в акті про демонтаж лічильника газу; цілісність та місцезнаходження пломб, а також ознак порушень, зазначених в акті про зняття лічильника газу; цілісність заводського та повірчого тавра на лічильнику газу; цілісність відлікового механізму та корпусу лічильника газу; цілісність конструктивних елементів вихідного патрубка лічильника газу; наявність сторонніх предметів у середині лічильника газу; відповідність маркування лічильника газу нормативно-технічній документації. Після виконання цих робіт проводиться позачергова повірка лічильника згідно з ДСТУ 2708-99 «Метрологія. Повірка засобів вимірювальної техніки. Організація та порядок проведення». Результати огляду та позачергової повірки фіксуються в акті експертизи (пункти 3.3.3.1-3.3.3.4 Положення).
Залежно від результатів експертизи до акта експертизи додається довідка про непридатність засобу вимірювальної техніки або свідоцтво про повірку робочого засобу вимірювальної техніки згідно з ДСТУ 2708-99. Лічильник газу запаковується в поліетиленовий пакет, який пломбується пломбою газопостачальної (газотранспортної) організації і направляється: на встановлення у споживача - у разі визнання комісією лічильника газу придатним до застосування; на ремонт - у разі висновків комісії про непридатність лічильника газу до застосування та рекомендації щодо проведення ремонту лічильника газу. У разі висновків комісії про непридатність лічильника газу до застосування та висновків щодо неможливості проведення ремонту, лічильник газу передається споживачеві.
Системний аналіз цих положень законодавства дає підстави для висновку про те, що у разі встановлення непридатності лічильника до використання про це прямо вказується у акті експертизи із зазначенням виявлених у його роботі недоліків.
Статтями12,81 ЦПК України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Доказування не може ґрунтуватись на припущеннях.
Відповідно до ст. 76 ЦПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.
Статтею 89 ЦПК України передбачено, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили.
Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Згідно акту експертизи лічильника від 08.02.2023 року убачається, що за результатами перевірки встановлено наявність ознак пошкодження (руйнування) захисного пломбування лічильника; відсутність пломби державного повірника; існує доступ до відлікового механізму. Механічні пошкодження гвинтів кріплення корпусу. Інші пошкодження відсутні.
За результатами проведеної експертизи ДП "Укрметртестстандарт" складено Довідку про непридатність законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки №39-1-3/4063 від 08.02.2023 року лічильника газу роторного GMS-ARSENAL, G-4, заводський номер 22187, в зв'язку з невідповідністю вимогам п.п.6.4 Р50-071-98 "Лічильники газу побутові. Методи та засоби повірки".
Згідно до висновку судової трасологічної експертизи №1415 від 14.10.2024 року: 1,2 На складових частинах наданого на дослідження лічильника газу GMS-ARSENAL, G4, зав. №22187, є сліди сторонньої механічної дії, характерні для слідів втручання в роботу лічильника газу, детальний опис яких наведений в дослідницькій частині висновку. На останній декаді суматору наданого лічильника газу видалений один з двох циліндричних виступів, що зменшує кількість обертів декад, які передують останній декаді, тобто механізм відлікового пристрою лічильника працює не в штатному режимі та призводить до викривлення даних обліку наданого лічильника газу та часткового обліку спожитого газу (а.с. 134-143).
Таким чином матеріали справи містять належні та допустимі докази, які свідчать про здійснення несанкціонованого втручання в роботу засобів вимірювальної техніки, що призводить до викривлення даних обліку природного газу.
Відповідно до пункту 4 глави 1 розділу І Кодексу ГРМ під несанкціонованим втручанням в роботу ЗВТ/лічильника газу розуміється, у тому числі, втручання в роботу або конструкцію чи складові комерційного вузла обліку, внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним вузлом обліку обліковується з порушенням законодавства, та інші дії, що призводять до викривлення даних обліку природного газу. Вказане свідчить про те, що викривлення даних обліку природного газу є обов'язковим наслідком несанкціонованого втручання у роботу ЗВТ/лічильника газу. Зазначене також підтверджується тим, що відповідно до положень глави 5 розділу ХІ Кодексу ГРМ при задоволенні комісією акта про порушення складається акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості.
Розрахунок заборгованості проведений у відповідності до положень кодексу ГРМ, доказів на спростування розрахунку відповідачем не надано.
Висновок суду першої інстанції про наявність підстав для задоволення позову АТ Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Харківгаз» відповідає вимогам закону та фактичним обставинам справи. Підстав для відмови у задоволенні позову колегія суддів не вбачає.
Доводи апелянта про відсутність пошкоджень лічильника та відсутність втручання у його роботу, судова колегія відхиляє, оскільки відповідач не надав належних та допустимих доказів на спростування висновків вищезазначених експертиз.
Рішення суду першої інстанції відповідає вимогам закону, підстав для його скасування судова колегія не вбачає.
Європейський суд з прав людини вказав що пункт 1статті 6Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов'язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент. Межі цього обов'язку можуть бути різними залежно від характеру рішення. Крім того, необхідно брати до уваги, між іншим, різноманітність аргументів, які сторона може представити в суд, та відмінності, які існують у державах-учасницях, з огляду на положення законодавства, традиції, юридичні висновки, викладення та формулювання рішень. Таким чином, питання, чи виконав суд свій обов'язок щодо надання обґрунтування, що випливає зі статті 6 Конвенції, може бути визначено тільки з огляду на конкретні обставини справи (Проніна проти України, № 63566/00, § 23, ЄСПЛ, від 18 липня 2006 року).
Відповідно дост.375ЦПК України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст. ст.367,368,374,375,381,382,383,384ЦПК України суд, -
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення.
Рішення Зміївського районного суду Харківської області від 14 квітня 2025 року залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дня її прийняття, але може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення.
Головуючий: О.В. Маміна
Судді: Н.П. Пилипчук
О.Ю. Тичкова
Повне судове рішення виготовлено 18.11.2025 року.