ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
06.11.2025 м. Івано-ФранківськСправа № 909/911/25
Господарський суд Івано-Франківської області у складі судді Скапровської І. М.,
Секретар судового засідання Шмаюн Ю. Ю.,
за участю прокурора - Гоголя В. В.,
представника Калуської міської ради - Тихого Т. М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи
за позовом: керівника Калуської окружної прокуратури Івано-Франківської області, проспект Лесі Українки, 16Б, м. Калуш, 77300, в інтересах держави в особі Калуської міської ради, вул. Івана Франка, буд. 1, Івано-Франківська обл., м. Калуш, 77300,
до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю "Інвест Трейд Білдінг", вул. Клочківська, буд. 174, Харківська обл., м. Харків, 61145,
про стягнення безпідставно збережених коштів пайової участі в сумі 7 713 446,26 грн та судового збору,
встановив, що прокурор в інтересах держави в особі Калуської міської ради звернувся до суду з позовом до ТОВ "Інвест Трейд Білдінг" про стягнення безпідставно збережених коштів пайової участі в сумі 7 713 446,26 грн, у тому числі 4 492 323,16 грн за наслідками невиконання зобов'язань зі сплати пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту, 2 693 563,82 грн - інфляційних нарахувань (втрат), 527 559,28 грн - 3% річних за користування грошовими коштами та судового збору.
В обґрунтування позову прокурор вказав на те, що відповідач договору про пайову участь (враховуючи те, що будівництво об'єкта розпочалося 22.05.2017) не уклав, всупереч п. п. 3, 4 п. 2 Розділу ІІ Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо стимулювання інвестиційної діяльності в Україні" від 20.09.2019, до міської ради протягом обумовленого законом строку із заявою про визначення розміру пайової участі щодо об'єкта не звертався, пайову участь до прийняття об'єкта в експлуатацію не сплатив, а відтак, без достатньої правової підстави, за рахунок органу місцевого самоврядування зберіг у себе кошти, які мав би сплатити як пайовий внесок у розвиток інфраструктури населеного пункту, відповідно, зобов'язаний їх повернути на підставі ч.1 ст. 1212 ЦК України.
За несвоєчасне виконання зобов'язання відповідачу нараховано заявлені до стягнення інфляційні втрати та 3 % річних згідно ч. 2 ст. 625 ЦК України.
В підтвердження викладеного долучив копії: платіжної інструкції №1189 від 25.07.2025, витягів з ЄДР щодо відповідача, Калуської міської ради, наказу №350к від 02.04.2021, декларацій про початок виконання будівельних робіт від 22.05.2017, актів готовності об'єкта до експлуатації від 04.01.2021, від 01.10.2021, 29.04.2022, сертифікатів №ІФ122210104580 від 15.01.2021, №ІФ122210104195 від 15.01.2021, №ІФ122211002983 від 06.10.2021, №ІФ122220504233 від 18.05.2022, листів №52-1274ВИХ-25 від 06.06.2025, №01-08/142 від 19.06.2025, №№3714/02-38/04 від 20.06.2025, розрахунків розміру пайової участі замовника будівництва, що залучається у створенні і розвитку інфраструктури міста Калуша, рішення Калуської міської ради №1917 від 29.11.2018, порядку пайової участі замовників будівництва у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста Калуша, інформації з державного реєстру речових прав на нерухоме майно та реєстру прав власності на нерухоме майно, державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна від 05.06.2025, листа №52-1710ВИХ-25 від 23.07.2025, платіжної інструкції №1189 від 25.07.2025, квитанцій № 4096936, №4096937.
За наслідками розгляду позову, суд відкрив провадження у справі та призначив підготовче засідання на 03.09.2025.
03.09.2025, суд закрив підготовче провадження та призначив справу до судового розгляду по суті на 02.10.2025.
Відповідач в судове засідання не з'являвся, про причини неявки суд не повідомив, правом на подання відзиву на позов не скористався, хоча про дату, час і місце розгляду справи повідомлений належним чином, ухвалами від 31.07.2025, 03.09.2025, 02.10.2025, що підтверджується довідками про доставку електронного листа від 04.08.2025, 04.09.2025, 03.10.2025.
Згідно з ч. 4 ст. 13 ГПК України кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов'язаних з вчиненням чи не вчиненням нею процесуальних дій.
Суд, враховуючи приписи ст.ст. 165, 178 ГПК України, зокрема право суду розглянути справу, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк, за наявними в ній матеріалами, розглянув матеріали справи та вважає, що позов слід задоволити.
При цьому суд врахував наступне.
Предметом даного позову є вимога про стягнення безпідставно збережених коштів пайової участі у розмірі 4 492 323,16 грн, інфляційних втрат та 3% річних.
Правові та організаційні основи містобудівної діяльності в Україні визначені Законом України "Про регулювання містобудівної діяльності" (далі - Закон).
Ст. 1 Закону передбачено, що замовником будівництва визначено фізичну або юридичну особу, яка має намір забудови території (однієї чи декількох земельних ділянок) і подала в установленому законодавством порядку відповідну заяву.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 цього Закону, планування і забудова територій є діяльність державних органів, органів місцевого самоврядування, юридичних та фізичних осіб, яка передбачає, зокрема, розроблення містобудівної та проектної документації, будівництво об'єктів; реконструкція існуючої забудови та територій; створення та розвиток інженерно-транспортної інфраструктури.
Статтею 40 Закону (в редакції, яка діяла до 31.12.2019) визначено, що замовник будівництва, який має намір щодо забудови земельної ділянки у відповідному населеному пункті, зобов'язаний взяти участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури населеного пункту, крім випадків, передбачених частиною четвертою цієї статті (ч. 2). Пайова участь у розвитку інфраструктури населеного пункту полягає у перерахуванні замовником до прийняття об'єкта будівництва в експлуатацію до відповідного місцевого бюджету коштів для створення і розвитку зазначеної інфраструктури (ч.3). Договір про пайову участь у розвитку інфраструктури населеного пункту укладається не пізніше ніж через 15 робочих днів з дня реєстрації звернення замовника про його укладення, але до прийняття об'єкта будівництва в експлуатацію. Кошти пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту сплачуються в повному обсязі до прийняття об'єкта будівництва в експлуатацію єдиним платежем або частинами за графіком, що визначається договором (ч.9). Розмір пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту визначається протягом десяти робочих днів з дня реєстрації органом місцевого самоврядування звернення замовника про укладення договору про пайову участь та доданих до нього документів, що підтверджують вартість будівництва об'єкта, з техніко-економічними показниками (ч.8).
Зі змісту статті 40 цього Закону вбачається, що у наведених у законі випадках перерахування замовником об'єкта будівництва до відповідного місцевого бюджету коштів для створення і розвитку інфраструктури населеного пункту є обов'язком, а не правом забудовника, який виникає на підставі положень закону, а положення договору лише визначають суму, що належить до перерахування. Тому укладення в таких випадках договору про пайову участь у розвитку інфраструктури населеного пункту, який опосередковує відповідний платіж, було обов'язковим на підставі закону.
Аналогічні правові висновки викладені у постановах Великої Палати Верховного Суду від 08.10.2019, що винесені у справі № 911/594/18, від 22.09.2021 у справі № 904/2258/20.
Водночас, 01.01.2020 набули чинності норми Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо стимулювання інвестиційної діяльності в Україні" від 20.09.2019 №132-IX, якими статтю 40 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" виключено.
Разом з тим, відповідно до пункту 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо стимулювання інвестиційної діяльності в Україні" (далі - Прикінцеві та перехідні положення Закону), протягом 2020 року замовники будівництва на земельній ділянці у населеному пункті перераховують до відповідного місцевого бюджету кошти для створення і розвитку інфраструктури населеного пункту у такому розмірі і порядку: розмір пайової участі становить (якщо менший розмір не встановлено рішенням органу місцевого самоврядування, чинним на день набрання чинності цим Законом): для нежитлових будівель та споруд - 4 відсотки загальної кошторисної вартості будівництва об'єкта; для житлових будинків - 2 відсотки вартості будівництва об'єкта, що розраховується відповідно до основних показників опосередкованої вартості спорудження житла за регіонами України, затверджених центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну житлову політику і політику у сфері будівництва, архітектури, містобудування.
Замовник будівництва зобов'язаний протягом 10 робочих днів після початку будівництва об'єкта звернутися до відповідного органу місцевого самоврядування із заявою про визначення розміру пайової участі щодо об'єкта будівництва, до якої додаються документи, які підтверджують вартість будівництва об'єкта. Орган місцевого самоврядування протягом 15 робочих днів з дня отримання зазначених документів надає замовнику будівництва розрахунок пайової участі щодо об'єкта будівництва (п.п. 3 п. 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону).
Згідно ст. 236 ГПК України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Верховний Суд, у постанові від 23.05.2024, що винесена у справі № 915/149/23, зробив висновок про те, що обов'язок замовника будівництва щодо звернення у 2020 році до відповідного органу місцевого самоврядування із заявою про визначення розміру пайової участі щодо об'єкта будівництва виникає:
- для об'єктів, будівництво яких розпочато у попередні роки, якщо станом на 01.01.2020 вони не введені в експлуатацію і договори про сплату пайової участі не були укладені, - протягом 10 робочих днів після 01.01.2020;
- для об'єктів, будівництво яких розпочате у 2020 році, - протягом 10 робочих днів після початку такого будівництва.
Аналогічна правова позиція викладена в постановах Верховного Суду від 20.07.2022, що винесені у справі № 910/9548/21, від 13.12.2022 у справі № 910/21307/21, від 20.02.2024 у справі № 910/20216/21.
Крім того, Верховний Суд, у постанові від 20.07.2022, що винесена у справі № 910/9548/21 вказав на те, що для об'єктів, будівництво яких розпочато раніше (однак які станом на 01.01.2020 не були введені в експлуатацію і якщо договори про сплату пайової участі до 01.01.2020 не були укладені) або будівництво яких розпочате у 2020 році, абзацом другим пункту 2 Розділу ІІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону № 132-IX визначено обов'язок (за винятком передбачених підпунктом 2 цього абзацу випадків) щодо перерахування замовником об'єкта будівництва до відповідного місцевого бюджету пайової участі (коштів для створення і розвитку інфраструктури населеного пункту) до прийняття такого об'єкта в експлуатацію.
Порядком пайової участі замовників будівництва у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста Калуша, затвердженого рішенням Калуської міської ради від 29.11.2018 № 1917 (далі - Порядок) передбачено менший розмір пайової участі для житлових будинків, ніж визначено у п.п.1 п.2 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 132-ІХ.
Так, відповідно до п.3.1.3 Порядку, розмір пайової участі Замовника будівництва у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста Калуша визначається у відповідності до підпунктів 3.1.1. і 3.1.2 цього Порядку і становить у разі будівництва:
- нежитлових будівель і споруд - 4 % загальної кошторисної вартості будівництва об'єкта;
- житлових будинків - 1,5% загальної кошторисної вартості будівництва об'єкта;
- житлових будинків з вбудовано-прибудованими об'єктами комерційного призначення та/або об'єктів комерційного призначення з вбудовано-прибудованими чи надбудованими житловими квартирами визначається окремо для житлових приміщень, та для приміщень комерційного призначення з урахуванням вартості будівництва об'єкта.
Пайова участь сплачується виключно грошовими коштами до прийняття відповідного об'єкта будівництва в експлуатацію (п.п. 4 п. 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону).
Кошти, отримані як пайова участь, можуть використовуватися виключно для створення і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури відповідного населеного пункту (п.п. 5 п. 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону).
Інформація щодо сплати пайової участі зазначається у декларації про готовність об'єкта до експлуатації або в акті готовності об'єкта до експлуатації (п.п. 6 п. 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону).
З матеріалів справи суд встановив, що відповідач розпочав будівництво об'єкта «Будівництво багатоповерхового (багатоквартирного) житлового будинку з вбудовано-прибудованими торгово-офісними приміщеннями на пр. Лесі Українки в м. Калуші, Івано-Франківської області (перша, друга, третя, четверта черги будівництва) - 22.05.2017, відповідно до декларацій про початок виконання будівельних робіт №ІФ083171422074 (перша черга будівництва), ІФ083171422266 (друга черга будівництва), ІФ083171422322 (третя черга будівництва), ІФ083171422374 (четверта черга будівництва).
Вид будівництва - нове будівництво. Код об'єкта згідно з Державним класифікатором будівель та споруд ДК 018-2000 - 1122.1, а саме об'єкт будівництва відноситься до будинків багатоквартирної масової забудови. Будівництво проводилось на земельній ділянці із кадастровим номером: 2610400000:10:007:0054 на підставі договору купівлі-продажу земельної ділянки №309 від 21.03.2017. Загальна площа будівлі відповідно до проектної документації, кв. метрів 3740,3 (перша черга будівництва), 4236,6 (друга черга будівництва), 3970,56 (третя черга будівництва), 5774,34 (четверта черга будівництва). Замовник об'єкта будівництва - ТзОВ «Інвест трейд білдінг» (відповідач).
Відповідно до п.5 актів готовності об'єкта до експлуатації від 04.01.2021, 01.10.2021, 29.04.2022 (далі - акти готовності об'єктів до експлуатації), будівництво здійснено у період з 23.08.2018 по 05.08.2020 (перша та друга черга будівництва), з травня 2017 по липень 2021 (третя черга будівництва), з жовтня 2020 по грудень 2021 (четверта черга будівництва).
Кошторисна вартість будівництва за затвердженою проектною документацією на будівництво становить: 39,752,169 тис. грн, у тому числі витрати на будівельні роботи 32,582,169 тис. грн, витрати на машини, обладнання та інвентар 626,600 тис. грн (перша черга будівництва); 46,104,359 тис. грн, у тому числі витрати на будівельні роботи 37,790,458 тис. грн, витрати на машини, обладнання та інвентар 626,600 тис. грн (друга черга будівництва); 46919 тис. грн, у тому числі витрати на будівельні роботи 32843 тис. грн, витрати на машини, обладнання та інвентар 785 тис. грн (четверта черга будівництва); вартість основних фондів, які приймаються в експлуатацію, 47082000 тис. грн, у тому числі витрати на будівельні роботи 38560000 тис. грн, витрати на машини, обладнання та інвентар 675000 тис. грн (третя черга будівництва) (п. 10, 11 актів готовності об'єктів до експлуатації).
За результатами будівництва об'єкт введено в експлуатацію (дата реєстрації в Єдиній державній електронній системі у сфері будівництва) на підставі сертифікатів про прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів № ІФ122210104580 від 15.01.2021 (перша черга будівництва), № ІФ122210104195 від 15.01.2021 (друга черга будівництва), № ІФ122211002983 від 06.10.2021 (третя черга будівництва), № ІФ122220504233 від 18.05.2022 (четверта черга будівництва).
Згідно з сертифікатами, об'єкт має такі основні показники:
І черга - загальна площа квартир - 2977,7 м2, площа вбудованих, вбудовано-прибудованих та прибудованих приміщень - 528,1 м2 та площа приміщень загального користування - 429,4 м2, загальна площа - 3935,2 м2, площа забудови - 731,0 м2;
ІІ черга - загальна площа квартир - 3164,1 м2, площа вбудованих, вбудовано-прибудованих та прибудованих приміщень - 767,50 м2, площа приміщень загального користування - 426,80 м2, загальна площа будинку 4358,40 м2, площа забудови - 1198,1 м2;
ІІІ черга - загальна площа квартир - 3406,7 м2, площа вбудованих нежитлових приміщень - 725 м2, нежитлова площа - 576,5 м2, загальна площа будівлі - 4708,2 м2, площа забудови - 579,9 м2, загальна площа приміщень - 4708,2 м2;
ІV черга - загальна площа квартир - 4732,4 м2, площа вбудовано-прибудованих приміщень - 198,1 м2, площа інших нежитлових приміщень - 681,8 м2, загальна площа приміщень - 5612,3 м2, загальна площа будівлі - 5612,3 м2, площа забудови - 780,1 м2.
Беручи до уваги вищевказане та те, що об'єкт введено в експлуатацію на підставі вищезазначених сертифікатів, кінцевими строками, відповідно до яких відповідач повинен був сплатити пайовий внесок, були 15.01.2021 (перша, друга черга будівництва), 06.10.2021 (третя черга будівництва), 18.05.2022 (четверта черга будівництва).
За наведеного, відсутності доказів звернення відповідача до міської ради для укладення договору про пайову участь (враховуючи те, що будівництво об'єкта розпочалося 22.05.2017), чи виконання ним обов'язку зі сплати пайового внеску до введення об'єкта будівництва в експлуатацію, відповідач, без достатньої правової підстави зберіг у себе кошти, які мав заплатити у вигляді пайового внеску у розвиток інфраструктури населеного пункту, відповідно, зобов'язаний повернути ці кошти органу місцевого самоврядування на підставі ч. 1 ст. 1212 ЦК України.
Верховний Суд, у постанові від 23.05.2024, що винесена у справі № 915/149/23, зробив висновок про те, що відсутність укладеного договору про пайову участь у розвитку інфраструктури населеного пункту не усуває зобов'язання забудовника сплатити визначені суми, при цьому таке зобов'язання повинно бути виконане до прийняття новозбудованого об'єкта в експлуатацію і спір у правовідносинах щодо сплати таких сум може виникнути лише щодо їх розміру. Набуття чинності 01.01.2020 Законом № 132-ІХ, яким статтю 40 Закону №3038-VI виключено, також не скасовує обов'язку по сплаті пайової участі у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури населеного пункту.
Враховуючи те, що відповідач доводів прокурора не спростував, доказів виконання зобов'язання зі сплати органу місцевого самоврядування грошових коштів пайової участі не подав, позовна вимога в частині стягнення 4 492 323,16 грн безпідставно збережених коштів пайової участі є обґрунтованою.
Вимогу позивача частині стягнення інфляційних втрат в сумі 2 693 563,82 грн та 3 % річних в сумі 527 559,28 грн слід задоволити виходячи з вищезазначеного, позиції ВС викладеної у постанові від 04.05.2022, що винесена справі №925/683/21, в якій суд виснував, що у разі прострочення виконання зобов'язання, зокрема, щодо повернення безпідставно одержаних чи збережених грошей, нараховуються 3 % річних від простроченої суми відповідно до ч. 2 ст. 625 ЦК України та ст. 625 ЦК України, відповідно до якої боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Означення в п.12 актів готовності об'єктів до експлуатації того, що замовник звільняється від сплати пайової участі на підставі пункт 13 розділу І Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо стимулювання інвестиційної діяльності в Україні» № 132-ІX від 20.09.2019, судом не приймається, як таке, що суперечить вищевказаним нормам та позиції ВС, яка викладена у вищенаведених справах.
Відповідно до статей 74, 77 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень. Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
Судові витрати, відповідно до ст. 129 ГПК України, слід покласти на відповідача.
Керуючись ст. 124 Конституції України, ст. ст. 86, 129, 236-238, 240-241 Господарського процесуального кодексу України, суд
позов задоволити.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Інвест Трейд Білдінг" (код ЄДРПОУ 37751760, вул. Клочківська, буд. 174, Харківська обл., м. Харків, 61145) на користь Калуської міської ради (код ЄДРПОУ 33578261, вул. Івана Франка, буд. 1, Івано-Франківська обл., м. Калуш, 77300) - 4 492 323,16 грн - безпідставно збережених коштів пайової участі, 2 693 563,82 грн - інфляційних втрат, 527 559,28 грн - 3 % річних.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Інвест Трейд Білдінг" (код ЄДРПОУ 37751760, вул. Клочківська, буд. 174, Харківська обл., м. Харків, 61145) на користь Івано-Франківської обласної прокуратури (код ЄДРПОУ 03530483, рахунок (IBAN) UA668201720343120001000003924, банк отримувача: Державна казначейська служба України, м. Київ, код банку отримувача - МФО 820172) - 92 561,60 грн - судового збору.
Накази видати після набрання рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом. Апеляційну скаргу може бути подано до Західного апеляційного господарського суду протягом двадцяти днів з дня складання повного судового рішення.
Повний текст рішення складено 19.11.2025.
Суддя І. М. Скапровська