Рішення від 17.11.2025 по справі 640/21589/22

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 листопада 2025 року м. Київ справа №640/21589/22

Київський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Білоноженко М.А.,

розглянувши у приміщені суду в м. Києві у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовомОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 )

доГоловного Управління Державної податкової служби в м. Києві (04116, м. Київ, вул. Шолуденка, 33/19, код ЄДРПОУ 44116011)

провизнання протиправною та скасувати вимоги

встановив:

ОСОБА_1 звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Головного Управління Державної податкової служби в м. Києві, в якому просив суд:

- визнати виконавчий документ, Вимогу про сплату боргу (недоїмки) №Ф 173830-17У від 13.05.2019, таким, що не підлягає виконанню.

В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач послався на те, що вимога не відповідає вимога виконавчого документу, встановлених Законом України «Про виконавче провадження», а також вказував на порушення допущенні Подільським ВДВС при реєстрації останній при відкритті виконавчого провадження.

Окружним адміністративним судом міста Києва відкрито провадження в адміністративній справі та вирішено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) без повідомлення учасників справи.

Законом України «Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду» від 13.12.2022 № 2825-IX (далі - Закон № 2825-IX) Окружний адміністративний суд міста Києва ліквідовано, утворено Київський міський окружний адміністративний суд із місцезнаходженням у місті Києві.

Відповідно до пункту 2 Прикінцевих та перехідних Закону № 2825-IX з дня набрання чинності цим Законом Окружний адміністративний суд міста Києва припиняє здійснення правосуддя; до початку роботи Київського міського окружного адміністративного суду справи, підсудні окружному адміністративному суду, територіальна юрисдикція якого поширюється на місто Київ, розглядаються та вирішуються Київським окружним адміністративним судом.

На виконання вимог Закону №2825-IXупровідним листом від 26.12.2022 №03-19/4782/22 матеріали справи №640/21589/22 передано до Київського окружного адміністративного суду (вх. від 23.09.2023 №20412).

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду 19.09.2023 (суддя Шевченко А.В.) прийнято справу до свого провадження та залишено позовну заяву без руху.

Відповідно до розпорядження керівника апарату Київського окружного адміністративного суду, у зв'язку з перебуванням судді Шевченко А.В. у відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею шестирічного віку з метою додержання процесуальних строків, встановлених КАСУ у справі призначено повторний автоматизований розподіл справи.

Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу справ між суддями Київського окружного адміністративного суду, справу №640/21589/22 передано до розгляду судді Білоноженко М.А.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду прийнято справу №640/21589/22 до свого провадження та продовжено розгляд справи у порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін.

Представник відповідача подав відзив на позовну заяву, в якому заперечив проти задоволення позовних вимог, виходячи з того, що за даними контролюючого органу за позивачем обліковується податковий борг зі сплати єдиного соціального внеску, у зв'язку з чим контролюючим органом винесено вимогу про сплату боргу, яка у встановленому законодавством порядку була пред'явлена до виконання.

Розглянувши матеріали справи, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

За даними з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань позивач був зареєстрований як фізична особа-підприємець.

Головне управління ДПС в м. Києві 13.05.2019 сформувало та виставило на адресу позивача вимогу про сплату боргу (недоїмки) за №Ф-173830-17У, відповідно до якої за позивачем обліковувалася недоїмка по сплаті єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у розмірі 5211,36 грн.

Вважаючи вказану вимогу про сплату боргу (недоїмки) від 13.05.2019 №Ф-173830-17У протиправною та такою, що підлягає скасуванню, позивач звернувся із даним позовом до суду.

Вирішуючи спір суд виходить з наступного.

Порядок сплати єдиного внеску визначено Законом України від 08липня2010 року №2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» зі змінами та доповненнями (далі Закон).

Єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування (пункти 2 і 6 частини першої статті 1 Закону №2464-VI).

Платниками єдиного внеску відповідно до пункту 5 1 частини першої статті 4 Закону 2464 є члени фермерського господарства, якщо вони не належать до осіб, які підлягають страхуванню на інших підставах.

Відповідно до п.2 ст.7 Розділу III Закону єдиний внесок нараховується для платників, зазначених у пунктах 4 (крім фізичних осіб - підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування) та 5 частини першої статті 4 цього Закону, на суму доходу (прибутку), отриманого від їх діяльності, що підлягає обкладенню податком на доходи фізичних осіб. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску на місяць. У разі, якщо таким платником не отримано дохід (прибуток) у звітному році або окремому місяці звітного року, такий платник зобов'язаний визначити базу нарахування, але не більше максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, встановленої цим Законом (в редакції, що діяла до 01.01.2021). При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску.

Згідно алгоритму автоматичного розрахунку щоквартальних нарахувань сум єдиного внеску в інтегрованій картці платника по коду бюджетної класифікації 71040000 було нараховано єдиний внесок за 2018-2019 рік на загальну суму 5211,36 грн.

Закон України від 13 травня 2020 року № 592-ІХ «Про внесення змін до Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» щодо усунення дискримінації за колом платників» (далі - Закон № 592), який передбачає звільнення від сплати за себе єдиного внеску осіб, які провадять незалежну професійну діяльність та фізичних осіб-підприємців, які мають основне місце роботи, за місяці звітного періоду, за які роботодавцем було сплачено страховий внесок за таких осіб у розмірі не менше мінімального страхового внеску діє з 01.01.2021.

Також, вказаним Законом, для членів фермерського господарства скасовується обов'язок сплачувати мінімальний розмір єдиного соціального внеску за місяці у яких не було отримано доходу (прибутку). Тобто, згідно з даними змінами єдиний внесок нараховуватиметься на суму доходу (прибутку), отриманого від їх діяльності, що підлягає обкладенню податком на доходи фізичних осіб. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску за місяць у якому отримано дохід.

Згідно з п.6 ч.1 ст.1 Закону № 2464-VI сума єдиного внеску, своєчасно не нарахована та / або несплачена у строки, встановлені цим Законом, обчислена податковим органом у випадках, передбачених Законом № 2464-VI, є недоїмкою.

Суми недоїмки стягуються з нарахуванням пені та застосуванням штрафів (частина третя статті 25 Закону №2464-VI).

Строк давності щодо нарахування, застосування та стягнення сум недоїмки, штрафів та нарахованої пені не застосовується (частина шістнадцята статті 25 Закону № 2464-VI).

Так п.3 та п.4 ст.25 Закону 2464 визначено, що суми недоїмки стягуються з нарахуванням пені та застосуванням штрафів.

Податковий орган у порядку, за формою та у строки, встановлені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, надсилає в паперовій та/або електронній формі платникам єдиного внеску вимогу про сплату недоїмки з єдиного внеску.

Вимога про сплату недоїмки з єдиного внеску, винесена з метою стягнення недоїмки з єдиного внеску у разі його несплати платником у визначені цим Законом строки, надсилається податковим органом платнику в паперовій та/або електронній формі у порядку, визначеному статтею 42 Податкового кодексу України.

Процедуру нарахування і сплати ЄВ страхувальниками, визначеними Законом №2464, механізм стягнення заборгованості по ЄВ, а також порядок дій Державної податкової служби України відносно нарахування і сплати фінансових санкцій, стягнення заборгованості зі сплати страхових коштів регулюється наказом МФУ від 20.04.2015 № 449 «Про затвердження Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» (далі Інструкція).

Відповідно до розділу VI Інструкції, до платників, які не виконали визначені Законом №2464 обов'язки щодо нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску, застосовуються заходи впливу та стягнення, а саме, платнику надсилається (вручається) вимога про сплату боргу (недоїмки).

Так, податкові органи надсилають (вручають) платникам вимогу про сплату боргу (недоїмки), якщо: дані документальних перевірок свідчать про донарахування сум єдиного внеску податковими органами; платник має на кінець календарного місяця недоїмку зі сплати єдиного внеску; платник має на кінець календарного місяця борги зі сплати фінансових санкцій.

Вимога про сплату боргу (недоїмки) формується на підставі даних інформаційно-комунікаційних систем ДПС (далі - ІТС) на суму боргу, що перевищує 10 гривень.

Враховуючи наявність в інтегрованій картці платника заборгованості з єдиного внеску (КБК 7104000 «Єдиний внесок для фiзичних осiб - пiдприємців, у т.ч якi обрали спрощену систему оподаткування та осiб, якi провадять незалежну професійну діяльність») станом на 30.04.2019 року Головним управлінням ДПС в м. Києві в автоматичному режимі було сформовано та надіслано за податковою адресою вимогу про сплату боргу (недоїмки) за №Ф-173830-17У від 13.05.2019 на суму 5211,36 грн.

Вказана вимога направлялась платнику засобами поштового зв'язку з повідомленням про вручення за податковою адресою та була повернута поштою без вручення у зв'язку із закінченням терміну зберігання.

У разі якщо неможливо надіслати (вручити) платнику єдиного внеску вимогу про сплату боргу (недоїмки) поштою у зв'язку з поверненням поштового відправлення за закінченням встановленого строку зберігання або з інших причин, що не дали змоги виконати обов'язки щодо пересилання поштового відправлення, вимога вважається надісланою (врученою) платнику єдиного внеску у день, зазначений поштовою службою у повідомленні про вручення із зазначенням причин невручення.

Вимога про сплату боргу (недоїмки) відповідно до норм діючого законодавства є виконавчим документом. У разі якщо платник єдиного внеску протягом десяти календарних днів з дня надходження (отримання) вимоги не сплатив зазначених у вимозі сум недоїмки, не узгодив вимогу з податковим органом, не оскаржив вимогу в судовому порядку або не сплатив узгодженої в результаті оскарження суми боргу, податковий орган протягом десяти робочих днів надсилає таку вимогу в порядку, встановленому Законом №2464, до органу державної виконавчої служби.

Після узгодження вимоги Головним управлінням ДПС в м. Києві її оригінал було направлено до Подільського відділу ДВС в м. Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції для відкриття виконавчого провадження, що підтверджується копією заяви, з відміткою від 22.02.2022.

Окремо суд зазначає, що даний спір не підпадає під правовідносини щодо оцінки діяльності Подільського відділу ДВС в м. Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції щодо невчасної реєстрації заяви, направленої відповідачем.

Крім цього, суд зауважує, що відповідач необмежений в праві подати до виконання вимогу, виготовлену в автоматичному режимі, з підстав, наведених вище у цьому рішенні.

Адміністративний суд під час розгляду та вирішення публічно-правових спорів перевіряє, чи рішення суб'єкта владних повноважень прийняте у межах законної дискреції. При цьому, відповідно до правил правозастосування практики Європейського суду з прав людини, суд не може своїм рішенням підмінити рішення суб'єкта владних повноважень.

Досліджені судом докази свідчать, що приймаючи оскаржуване рішення відповідач діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачений чинним законодавством.

Таким чином, суд дійшов переконання, що Головне управління ДПС в м. Києві, за наявної у позивача недоїмки по єдиному внеску, правомірно сформувало вимогу про сплату боргу (недоїмки) №Ф-173830-17У від 13 травня 2019 року.

Враховуючи вищевикладене, в задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 необхідно відмовити.

Керуючись статтями 2, 77, 241-246, 251 Кодексу адміністративного судочинства України, Київський окружний адміністративний суд-

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) до Головного Управління Державної податкової служби в м. Києві (04116, м. Київ, вул. Шолуденка, 33/19, код ЄДРПОУ 44116011) про визнання протиправною та скасувати вимоги залишити без задоволення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Суддя Білоноженко М.А.