17 листопада 2025 року м. Київ справа №320/2869/24
Київський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Білоноженко М.А.,
розглянувши у приміщені суду в м. Києві у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовомТовариства з обмеженою відповідальністю «ТРАНСПОРТНА РЕМОНТНА КОМПАНІЯ» (01024, м. Київ, вул. Круглоуніверситетська, буд. 7, оф. 30, код ЄДРПОУ 43591708)
доДержавної служби України з безпеки на транспорті (00135, м. Київ, просп. Перемоги, 14, код ЄДРПОУ 39816845)
провизнання протиправними та скасування постанов
встановив:
До Київського окружного адміністративного суду звернулося Товариство з обмеженою відповідальністю «ТРАНСПОРТНА РЕМОНТНА КОМПАНІЯ» (далі - позивач) із позовом до Державної служби України з безпеки на транспорті (далі - відповідач), в якому просить суд:
- визнати протиправною та скасувати Постанову Державної служби України з безпеки на транспорті від 01 серпня 2023 року №012839 про застосування адміністративно-господарського штрафу відносно ТОВ «ТРАНСПОРТНА РЕМОНТНА КОМПАНІЯ».
- визнати протиправною та скасувати Постанову Державної служби України з безпеки на транспорті від 01 серпня 2023 року №012838 про застосування адміністративно-господарського штрафу відносно ТОВ «ТРАНСПОРТНА РЕМОНТНА КОМПАНІЯ».
- визнати протиправною та скасувати Постанову Державної служби України з безпеки на транспорті від 25 липня 2023 року № 012725 про застосування адміністративно-господарського штрафу відносно ТОВ «ТРАНСПОРТНА РЕМОНТНА КОМПАНІЯ».
В обґрунтування позовних вимог представник позивача вказує, що оспорювані рішення є протиправними, так як результати вимірювання, здійснені посадовими особами управління Укртрансбезпеки, не можна вважати достовірними, оскільки такі вимірювання містять неточності та похибки, більше того в супровідних документах (ТТН) вказано масу вантажу меншу, яка не перевищує встановленні обмеження, а також зауважив, що водієм було надано усі необхідні супровідні документи, проте уповноваженими особами відповідача останні не взяті до уваги.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 01 вересня 2020 року відкрито провадження у справі та призначено справу до розгляду у порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
Відповідачем подано відзив на позовну заяву, в якому в задоволенні позову просить відмовити. Зазначає, що під час перевірки виявлено порушення п. 22.5 ПДР затверджених Постановою КМУ від 10.10.2001 року відповідальність за які передбачена абз. 3, абз. 16 ст. 60 Закону України "Про автомобільний транспорт", а саме перевищення встановлених законодавством вагових норм склало 50,8 т. та 48,04 при нормативно допустимій 40т, чим порушено вимоги п. 22.5 ПКМУ №1306 від 10.10.2001, а також відсутність необхідних супровідних документів на вантаж (ТТН) щодо автомобіля з державним номером НОМЕР_1 . Зазначає, що під час перевірки посадовими особами Укртрансбезпеки встановлено, що транспортні засоби використовувались позивачем, що підтверджується накладною та свідоцтвом про реєстрацію транспортного засобу. Вказує, що жодних документів про те, що позивач є неналежним перевізником надано не було. Вказує, що постанови про застосування адміністративно - господарського штрафу є правомірними та такими, що відповідають вимогам законодавства України, а відтак не підлягають скасуванню.
Розглянувши матеріали адміністративної справи, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов та відзив, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
Інспекторами Управління Укртрансбезпеки, відповідно до направлення на перевірку №000452 від 11.06.2023, №000469 від 30.06.2023, на окремо визначених ділянках дороги, маршрутах руху, автовокзалах, автостанціях, автобусних зупинках, місцях посадки та висадки пасажирів, стоянках таксі і транспортних засобів в місцях навантаження і розвантаження, проводилась рейдова перевірка транспортних засобів перевізників, що здійснюють внутрішні та міжнародні перевезення пасажирів та вантажів.
Відповідно до пунктів 3, 4 Порядку зупинення транспортного засобу, що здійснює, автомобільні перевезення пасажирів та вантажів, посадовими особами Державної інспекції України з безпеки на наземному транспорті та її територіальних органів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.05.2013 №422, співробітниками Управління Укртрансбезпеки, були зупинені транспортні засоби марки Scania/Fliegl, номерні знаки НОМЕР_1 / НОМЕР_2 , марки DAF/Langendorf НОМЕР_3 / НОМЕР_4 .
Відповідно до наданої інформації під час перевірки транспортні засоби автомобілі марки Scania/Fliegl, номерні знаки НОМЕР_1 / НОМЕР_2 , марки DAF/Langendorf НОМЕР_3 / НОМЕР_4 належить позивачу.
За результатами габаритно-вагового контролю транспортного засобу марки Scania/Fliegl, номерні знаки НОМЕР_1 / НОМЕР_2 було встановлено, що загальна маса - 50,8т, при нормативно допустимому -40т.
Крім цього, уповноваженими особами відповідача встановлено, що у водія відсутні необхідні супровідні документи на вантаж, а саме водієм не надано ТТН при здійсненні вагового контролю.
За результатами габаритно-вагового контролю транспортного засобу марки DAF/Langendorf НОМЕР_3 / НОМЕР_4 було встановлено, що загальна маса - 48,04т, при нормативно допустимому -40т.
Про вказані вище дані результатів габаритно-вагового контролю свідчить талони зважування від 27.06.2023, час зважування 15:47 год. та талон від 03.07.2023 час зважування 07:45.
Відповідно до частини 4 пункту 4 Порядку №1007/1207 контролюючими особами Управління Укртрансбезпеки було складено довідку про здійснення габаритно-вагового контролю №0080726 від 2.06.2023 та №001415 від 03.07.2023.
У зв'язку з виявленими під час здійснення габаритно-вагового контролю невідповідності фактичних вагових параметрів нормам та правилам, інспекторами Управління Укртрансбезпеки, було складено акт проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час здійснення перевезень пасажирів та вантажів автомобільним транспортом №0011654 від 27.06.2023, Акт про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів № 0071336 від 27.06.2023, №001057 від 03.07.2023.
Повідомленням від 24.07.2023 №55467/28/24-23 та від 07.07.2023 №50962/25/24-23 позивача було викликано для розгляду справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт на 01.08.2023 та на 25.07.2023.
Згідно із інформацією про відстеження пересилання поштових відправлень на Офіційному сайті «Укрпошта» повідомлення направлені на адресу позивача, та отримані 31.07.2023 та 17.07.2023 відповідно.
За результатами розгляду актів про правопорушення відповідачем прийнято постанову Державної служби України з безпеки на транспорті від 01 серпня 2023 року №012839 про застосування адміністративно-господарського штрафу відносно ТОВ «ТРАНСПОРТНА РЕМОНТНА КОМПАНІЯ»; постанову Державної служби України з безпеки на транспорті від 01 серпня 2023 року №012838 про застосування адміністративно-господарського штрафу відносно ТОВ «ТРАНСПОРТНА РЕМОНТНА КОМПАНІЯ»; постанову Державної служби України з безпеки на транспорті від 25 липня 2023 року № 012725 про застосування адміністративно-господарського штрафу відносно ТОВ «ТРАНСПОРТНА РЕМОНТНА КОМПАНІЯ».
Вважаючи такі постанови протиправними позивач звернувся з даним позовом до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд зазначає наступне.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 48 Закону України «Про автомобільний транспорт» (далі - Закон) автомобільні перевізники, водії повинні мати і пред'являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконують вантажні перевезення.
Документами для здійснення внутрішніх перевезень вантажів є: для автомобільного перевізника - документ, що засвідчує використання транспортного засобу на законних підставах, інші документи, передбачені законодавством; для водія - посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, товарно-транспортна накладна або інший визначений законодавством документ на вантаж, інші документи, передбачені законодавством.
У разі перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень обов'язковим документом також є дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними уповноваженими органами, або документ про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів, якщо перевищення вагових або габаритних обмежень над визначеними законодавством становить менше п'яти відсотків.
Згідно ст. 60 зазначеного Закону за порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються санкції за:
- перевезення пасажирів та вантажів за відсутності на момент проведення перевірки документів, визначених статтями 39 і 48 цього Закону, - штраф у розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (абз. 3);
- перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 20 відсотків, але не більше 30 відсотків при перевезенні неподільного вантажу без відповідного дозволу або подільного вантажу - штраф у розмірі двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (абз. 16).
Вирішуючи питання правомірності оскаржуваної у цій справі постанови, суд вважає за необхідне зазначити таке.
Відповідно до ч. 2 ст. 29 Закону України «Про дорожній рух» з метою збереження автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, допускається за наявності дозволу на участь у дорожньому русі таких транспортних засобів. Порядок видачі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, та розмір плати за його отримання встановлюються Кабінетом Міністрів України.
За правилами статті 33 Закону України «Про автомобільні дороги» рух транспортних засобів, навантаження на вісь, загальна маса або габарити яких перевищують норми, встановлені державними стандартами та нормативно-правовими актами, дозволяється за погодженнями з відповідними органами у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до пункту 3 Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 18.01.2001 № 30 (далі - Правила №30), транспортний засіб чи автопоїзд з вантажем або без вантажу вважається великоваговим, якщо максимальна маса або осьова маса перевищує хоча б один з параметрів, зазначених у пункті 22.5 Правил дорожнього руху.
Пунктом 4 Правил № 30 передбачено, що рух великовагових та великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами здійснюється на підставі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні (далі - дозвіл), виданим перевізникові Державтоінспекцією, або документа про внесення плати за проїзд таких транспортних засобів.
Допускається перевищення вагових параметрів порівняно з визначеними у пункті 22.5 Правил дорожнього руху на 2 відсотки (величина похибки) без оформлення відповідного дозволу та внесення плати за проїзд.
Відповідно до пп. 4 п. 2 Порядку здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.06.2007 № 879 (далі Порядок №879), габаритно-ваговий контроль - контроль за проїздом великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування, який включає перевірку відповідності габаритно-вагових параметрів таких транспортних засобів установленим законодавством параметрам і нормам, наявності дозволу на рух за визначеними маршрутами, а також дотримання визначених у дозволі умов та режиму руху транспортних засобів.
Згідно п. п. 3, 4, 6 Порядку № 879 габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування здійснюється Укртрансбезпекою, її територіальними органами та уповноваженими підрозділами Національної поліції.
Відповідно до п. 16 Порядку № 879 габаритно-ваговий контроль включає документальний та/або точний контроль.
Пунктом 23 Порядку № 879 визначено, що власник великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу або уповноважена ним особа має право привести габаритно-вагові параметри транспортного засобу у відповідність з установленими нормативами шляхом часткового розвантаження, перевантаження на інший транспортний засіб або у будь-який інший спосіб.
В ході проведення перевірки було проведено габаритно-ваговий контроль та встановлено, що загальна маса ТЗ марки Scania/Fliegl, номерні знаки НОМЕР_1 / НОМЕР_2 було встановлено, що загальна маса - 50,8т, при нормативно допустимому -40т.
Крім цього, уповноваженими особами відповідача встановлено, що у водія відсутні необхідні супровідні документи на вантаж, а саме водієм не надано ТТН при здійсненні вагового контролю.
За результатами габаритно-вагового контролю транспортного засобу марки DAF/Langendorf НОМЕР_3 / НОМЕР_4 було встановлено, що загальна маса - 48,04т, при нормативно допустимому -40т.
Отже, у цьому випадку наявне порушення, встановлення якого призвело до притягнення позивача до відповідальності.
Відповідно до ст. 48 Закону № 2344 автомобільні перевізники, водії повинні мати і пред'являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконують вантажні перевезення.
Документами для здійснення внутрішніх перевезень вантажів є: для автомобільного перевізника - документ, що засвідчує використання транспортного засобу на законних підставах, інші документи, передбачені законодавством; для водія - посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, товарно-транспортна накладна або інший визначений законодавством документ на вантаж, інші документи, передбачені законодавством.
Під час перевірки водій транспортного засобу марки Scania/Fliegl, номерні знаки НОМЕР_1 / НОМЕР_2 надав для перевірки посвідчення водія, свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу, що зафіксовано у акті перевірки від №011654. Інших документів надано не було.
Подача товарно-транспортної накладної до суду з позовною заявою не спростовує того факту, що на момент перевірки остання була відсутня у водія.
Твердження позивача про те, що в ТТН маса вантажу вказана у допустимих нормах, не знаходять свого підтвердження та не спростовують доводів відповідача, яка підтвердженні довідками про здійснення габаритно-вагового контролю №0080726 від 2.06.2023 та №001415 від 03.07.2023.
Водій транспортного засобу від пояснень відмовився, будь-яких доказів чи пояснень з приводу того, що перевізником є не позивач не надавав.
Суд наголошує, що автомобільний перевізник має використовувати транспортний засіб для перевезення вантажу на законних підставах, а водії повинні мати і пред'являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконують вантажні перевезення.
Таким чином, у разі виявлення порушення водієм зазначеного вище обов'язку уповноважена особа має право накладати штраф відповідно до абз. 3 ч. 1 ст. 60 Закону України "Про автомобільний транспорт", за порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються адміністративно-господарські штрафи за надання послуг з перевезень пасажирів та вантажів без оформлення документів, перелік яких визначений статтями 39 та 48 цього Закону, - штраф у розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Пунктом 29 рішення Європейського Суду з прав людини у справі RuizTorija v. Spain від 09.12.1994, встановлено, що пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав і основоположних свобод не можна розуміти як такий, що вимагає пояснень детальної відповіді на кожний аргумент сторін.
Згідно з частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Таким чином, суд дійшов висновку, що відповідачем доведено правомірність та обґрунтованість прийнятої постанови з урахуванням вимог, встановлених частиною другою статті 19 Конституції України та частиною другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, а тому, виходячи системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних у матеріалах справи, позов не підлягає задоволенню.
Враховуючи те, що у задоволенні позовних вимог позивачу необхідно відмовити, судовий збір не підлягає відшкодуванню на його користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Враховуючи викладене, керуючись статтями 2, 72-77, 139, 241-246, 251 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «ТРАНСПОРТНА РЕМОНТНА КОМПАНІЯ» (01024, м. Київ, вул. Круглоуніверситетська, буд. 7, оф. 30, код ЄДРПОУ 43591708) до Державної служби України з безпеки на транспорті (00135, м. Київ, просп. Перемоги, 14, код ЄДРПОУ 39816845) про визнання протиправними та скасування постанов залишити без задоволення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Суддя Білоноженко М.А.