Постанова від 17.11.2025 по справі 307/4391/25

Справа №: 307/4391/25

Провадження № 3/307/1635/25

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 листопада 2025 року м. Тячів

Суддя Тячівського районного суду Закарпатської області Сас Л.Р., розглянувши справу про притягнення до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 204-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадяна України, жителя АДРЕСА_1 , непрацюючого,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 22 жовтня 2025 року о 15 год. 20 хв. порушив вимоги ст. ст. 2, 3 Закону України «Про порядок виїзду з України і в'їзду в Україну громадян України», а саме, був виявлений прикордонним нарядом «Перевірка документів» під час перетинання державного кордону в напрямку в'їзду в України, у міжнародному пункті пропуску для автомобільного сполучення «Солотвино» (територія Тячівського району Закарпатської області), під час здійснення ідентифікації особи для проходження прикордонного контролю надав паспортний документ громадянина Румунії № НОМЕР_1 від 17.06.2020, орган що видав MARAMURES на установчі дані ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , при цьому, не заперечував що є громадянином України, чим здійснив спробу незаконного перетинання державного кордону з України в Румунію в пункті пропуску через державний кордон України, з використанням документа, який не надає права громадянам України перетинати державний кордон, тобто вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 204-1 КУпАП.

Відповідно до ч. 1 ст. 268 КУпАП справа про адміністративне правопорушення розглядається в присутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності. Під час відсутності цієї особи справу може бути розглянуто лише у випадках, коли є дані про своєчасне її сповіщення про місце і час розгляду справи і якщо від неї не надійшло клопотання про відкладення розгляду справи.

Вказаний протокол про адміністративне правопорушення надійшов до суду 11 листопада 2025 року, справу призначено до розгляду на 12 листопада 2025 року; до матеріалів справи про адміністративне правопорушення долучено заяву ОСОБА_1 про розгляд справи за його відсутності та визнання вини і долучено заяву на отримання електронних повісток із зазначенням його контактного номеру телефону, в яких наявний його підпис.

ОСОБА_1 у судове засідання 12 листопада 2025 року не прибув, у зв'язку з чим розгляд справи відкладено на 17 листопада 2025 року та повторно викликано ОСОБА_1 за допомогою судової повістки, надісланої за номером телефону, вказаному у заяві на отримання електронних повісток.

ОСОБА_1 , будучи належним чином повідомленим, будучи належним чином повідомлений про розгляд справи за допомогою СМС - повідомлення, надісланого за контактним номером телефону, зазначеним у заяві про отримання судових повісток, у якій наявний його підпис, про що свідчить відповідна довідка, у судове засідання 17 листопада 2025 року не прибув, від нього не надійшло клопотання про відкладення розгляду справи і тому, відповідно до ч. 1 ст. 268 КУпАП, справу розглянуто під час його відсутності на підставі наявних у ній доказів.

Відповідно до ст. 245 КУпАП, завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.

Згідно ст. 280 цього Кодексу орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати, зокрема: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Статтями 251 та 252 КУпАП встановлено, що доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.

Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.

Орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.

Із протоколу про адміністративне правопорушення від 27 жовтня 2025 року відомо, ОСОБА_1 22 жовтня 2025 року о 15 год. 20 хв. порушив вимоги ст. ст. 2, 3 Закону України «Про порядок виїзду з України і в'їзду в Україну громадян України», а саме, був виявлений прикордонним нарядом «Перевірка документів» під час перетинання державного кордону в напрямку в'їзду в України, у міжнародному пункті пропуску для автомобільного сполучення «Солотвино» (територія Тячівського району Закарпатської області), під час здійснення ідентифікації особи для проходження прикордонного контролю надав паспортний документ громадянина Румунії № НОМЕР_1 від 17.06.2020, орган що видав MARAMURES на установчі дані ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , при цьому, не заперечував що є громадянином України, чим здійснив спробу незаконного перетинання державного кордону з України в Румунію в пункті пропуску через державний кордон України, з використанням документа, який не надає права громадянам України перетинати державний кордон (а. с. 1).

Як убачається з матеріалів справи ОСОБА_1 , який є громадянином України, при спробі перетину державного кордону з України в Румунію надав паспорт громадянина Румунії № НОМЕР_1 від 17.06.2020, орган що видав MARAMURES, виданого на ім'я ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .

З даного приводу слід зазначити, що об'єктивна сторона адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.204-1 КУпАП полягає у перетинанні або спробі перетинання державного кордону України будь-яким способом поза пунктами пропуску через державний кордон України або в пунктах пропуску через державний кордон України без відповідних документів або за документами, що містять недостовірні відомості про особу, чи без дозволу відповідних органів влади.

Так, відповідно до ч. 1 ст. 2 Закону України «Про порядок виїзду і в'їзду в Україну громадян України» документами, що дають право громадянину України на виїзд з України і в'їзд в Україну, є: паспорт громадянина України для виїзду за кордон; дипломатичний паспорт України; службовий паспорт України; посвідчення особи моряка; посвідчення члена екіпажу; посвідчення особи на повернення в Україну (дає право на в'їзд в Україну).

Статтею 3 даного Закону закріплено, що перетинання громадянами України державного кордону України здійснюється в пунктах пропуску через державний кордон України після пред'явлення одного з документів, зазначених у статті 2 цього Закону.

Правила перетинання державного кордону України громадянами України, затверджені постановою Кабінету міністрів України від 27 січня 1995 року № 57. Відповідно до п.2 Правил перетинання громадянами України державного кордону України здійснюється в пунктах пропуску через державний кордон та пунктах контролю, якщо інше не передбачено законом, за одним із таких документів, що дають право на виїзд з України і в'їзд в Україну, в тому числі паспорт громадянина України.

Згідно п.2. ст. 9, процедура здійснення контролю першої лінії передбачає проведення перевірки, зокрема паспортного документа з метою встановлення його дійсності, наявності відповідно до вимог законодавства посвідки на постійне проживання чи візи, а також біометричних даних.

Оскільки початком здійснення прикордонного контролю є момент подання особою паспортного документу для перевірки, факт надання громадянином України паспортного документа іншого громадянина іноземної держави кваліфікується як спроба незаконного перетинання державного кордону України, тобто адміністративне правопорушення передбачене ч.1ст. 204-1 КУпАП.

Отже, винуватість ОСОБА_1 у спробі перетинання державного кордону України в пунктах пропуску через державний кордон України без відповідних документів доведена повністю протоколом про адміністративне правопорушення від 27 жовтня 2025 року, копією паспорта громадянина Румунії № НОМЕР_1 від 17.06.2020, орган що видав MARAMURES, виданого на ім'я ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , копією паспорта громадянина України № НОМЕР_2 , письмовими поясненнями ОСОБА_3 та іншими документами, які додані до протоколу.

Відповідно до ст. 40-1 КУпАП судовий збір по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення. Розмір і порядок сплати судового збору встановлюється законом.

Згідно ч. 5 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення розмір судового збору складає 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що становить 605,60 грн.

Керуючись ст. ст. 283, 284 КУпАП,

ПОСТАНОВИЛА:

Накласти на ОСОБА_1 штраф у розмірі двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 3400 грн.

Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір в дохід держави у розмірі 605,60 грн.

Постанову для відома надіслати особі, яку притягнуто до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 (РНОКПП - НОМЕР_3 ).

Роз'яснити, що у разі несплати правопорушником штрафу протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, у порядку примусового виконання постанови з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу відповідно до положень ст. 308 КУпАП.

У разі несплати штрафу у зазначений строк - постанову надіслати для виконання до відділу Державної виконавчої служби України міністерства юстиції за територіальністю.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку не буде подано, та може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Закарпатського апеляційного суду через місцевий суд, який виніс постанову, протягом десяти днів з дня винесення постанови.

Строк звернення до виконання - три місяці.

Суддя Л.Р.Сас