Рішення від 17.11.2025 по справі 420/17844/25

Справа № 420/17844/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 листопада 2025 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Бабенка Д.А., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін згідно зі ст.262 КАС України адміністративну справу за позовною заявою приватного акціонерного товариства «ОДЕСАВИНПРОМ» до Головного управління ДПС в Одеській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,

ВСТАНОВИВ:

05 червня 2025 року до Одеського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява приватного акціонерного товариства «ОДЕСАВИНПРОМ» до Головного управління ДПС в Одеській області, в якій позивач просить суд:

визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 19.02.2025 №7393/15-32-04-04, яким застосовано штраф у сумі 25480,86 грн (двадцять п'ять тисяч чотириста вісімдесят гривень 86 копійок).

В обґрунтування своїх вимог позивач посилається на те, що оскаржуване ППР є протиправним, адже порушення строків реєстрації податкових накладних відбулось не з його вини. Зазначає, що відповідачем не було проінформовано про зміну місця обліку, у зв'язку з чим, платник податку не може нести відповідальність за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних.

Відповідач надав відзив на позов, у якому просив відмовити у задоволенні позову та зазначив, що позивачем не надано достатніх доказів та підтверджуючих документів, які звільняють від відповідальності або пом'якшують відповідальність за вчинення податкових правопорушень.

Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 17 червня 2025 року відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено таке.

ПрАТ «ОДЕСАВИНПРОМ» перебувало на податковому обліку в ДПІ 1527 (смт. Сарата) до 31.12.2024.

З 01.01.2025 ПрАТ «ОДЕСАВИНПРОМ» перебуває на податковому обліку в ДПІ 1505 (м. Білгород-Дністровський).

03.01.2025 ПрАТ «ОДЕСАВИНПРОМ» було подано на реєстрацію в Єдиному реєстрі податкових накладних наступні податкові накладні: №24 від 09.12.2024, №30 від 11.12.2024, №25 від 09.12.2024, №37 від 13.12.2024, №29 від 11.12.2024, №28 від 11.12.2024, №22 від 09.12.2024, №32 від 12.12.2024, №9 від 04.12.2024, №20 від 06.12.2024, №38 від 13.12.2024, №31 від 12.12.2024, №15 від 06.12.2024.

Згідно з квитанціями від 06.01.2025, виявлені помилки/зауваження: документ не може бути прийнятий - Платник не перебуває на обліку в ДПІ 1527 з 01.01.2025. Платник перебуває на обліку в ДПІ 1505.

У зв'язку з цим, 06.01.2025 позивачем повторно подано на реєстрацію зазначені податкові накладні за місцем обліку в ДПІ 1505, що підтверджується квитанціями від 07.01.2025.

Головним управлінням ДПС в Одеській області була проведена перевірка своєчасності реєстрації податкових накладних ПрАТ «ОДЕСАВИНПРОМ» в Єдиному реєстрі податкових накладних, дата виписки яких припадає на грудень 2024 року.

В ході проведення перевірки складено Акт від 24.01.2025 №2873/15-32-04/00412027, в якому встановлено порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлених п. 89 підрозд. 2 розд. ХХ Податкового кодексу.

Позивач подав заперечення на вказаний акт перевірки, в яких зауважив, що строки на реєстрацію податкових накладних не були порушені, адже позивачем їх подано на реєстрацію 03.01.2025, що підтверджується відповідними квитанціями.

Листом від 19.02.2025 №2585/КПР/15-32-04-04-06 відповідач повідомив, що Державною податковою службою України на офіційному сайті (tax.gov.ua) у розділі «Новини», 30.12.2024, повідомлено платників податків, що у зв'язку зі зміною структури ДПС в областях та м. Києві відповідно до адміністративно-територіального устрою України з 01.01.2025 буде проведена зміна ДПІ або коду ДПІ обслуговування платників. У зазначеному повідомленні наведено перелік ДПІ у розрізі адміністративних районів кожної області та ДПІ у місті Києві у форматі xls.

На підставі вказаного акта перевірки від 24.01.2025 №2873/15-32-04/00412027 прийнято податкове повідомлення-рішення від 19.02.2025 №7393/15-32-04-04, яким до ПрАТ «ОДЕСАВИНПРОМ» застосовано штрафні санкції в сумі 25480,86 грн. за затримку реєстрації податкових накладних.

Відповідно до розрахунку штрафу за порушення термінів реєстрації податкових накладних, ПрАТ «ОДЕСАВИНПРОМ» були несвоєчасно подані наступні податкові накладні, у зв'язку із чим підлягають застосуванню наступні штрафні санкції:

3321,36 грн - 2% штрафу за прострочення подання податкової накладної №24 від 09.12.2024 на 1 день;

79,52 грн - 2% штрафу за прострочення подання податкової накладної №30 від 11.12.2024 на 1 день;

18,48 грн - 2% штрафу за прострочення подання податкової накладної №25 від 09.12.2024 на 1 день;

3989,34 грн - 2% штрафу за прострочення подання податкової накладної №37 від 13.12.2024 на 1 день;

18,48 грн - 2% штрафу за прострочення подання податкової накладної №29 від 11.12.2024 на 1 день;

3000,48 грн - 2% штрафу за прострочення подання податкової накладної №28 від 11.12.2024 на 1 день;

2882,88 грн - 2% штрафу за прострочення подання податкової накладної №22 від 09.12.2024 на 1 день;

18,48 грн - 2% штрафу за прострочення подання податкової накладної №32 від 11.12.2024 на 1 день;

2887,92 грн - 2% штрафу за прострочення подання податкової накладної №9 від 04.12.2024 на 1 день;

2882,88 грн - 2% штрафу за прострочення подання податкової накладної №20 від 06.12.2024 на 1 день;

8,8 грн - 2% штрафу за прострочення подання податкової накладної №38 від 13.12.2024 на 1 день;

2948,4 грн - 2% штрафу за прострочення подання податкової накладної №31 від 12.12.2024 на 1 день;

3423,84 грн - 2% штрафу за прострочення подання податкової накладної №15 від 06.12.2024 на 1 день.

Позивач не погодився із зазначеним податковим повідомленням-рішенням та звернувся до Державної податкової служби України зі скаргою, проте рішенням Комісії Державної податкової служби України скарга залишена без задоволення, а рішення без змін, що і стало підставою для звернення позивача до суду з цим позовом.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з такого.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулюються Податковим кодексом України.

Відповідно підпункту 14.1.60 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України, єдиний реєстр податкових накладних - реєстр відомостей щодо податкових накладних та розрахунків коригування, який ведеться центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, в електронному вигляді згідно з наданими платниками податку на додану вартість електронними документами.

Відповідно до підпунктів «а», «б» пункту 185.1 статті 185 Податкового кодексу України, об'єктом оподаткування є операції платників податку з а) постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу, у тому числі операції з безоплатної передачі та з передачі права власності на об'єкти застави позичальнику (кредитору), на товари, що передаються на умовах товарного кредиту, а також з передачі об'єкта фінансового лізингу у володіння та користування лізингоодержувачу/орендарю; б) постачання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу;

Датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг згідно пункту 187.1 статті 187 Податкового кодексу України вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:

а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на рахунок платника податку в банку/небанківському надавачу платіжних послуг як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг, оплата яких здійснюється електронними грошима, - дата зарахування електронних грошей платнику податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, на електронний гаманець, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;

б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку. Для документів, складених в електронній формі, датою оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку, вважається дата, зазначена у самому документі як дата його складення відповідно до Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні", незалежно від дати накладення електронного підпису.

База оподаткування операцій з постачання товарів/послуг визначається виходячи з їх договірної вартості з урахуванням загальнодержавних податків та зборів (крім акцизного податку, який нараховується відповідно до підпунктів 213.1.9 і 213.1.14 пункту 213.1 статті 213 цього Кодексу, збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, що справляється з вартості послуг стільникового рухомого зв'язку, податку на додану вартість та акцизного податку на спирт етиловий, що використовується виробниками - суб'єктами господарювання для виробництва лікарських засобів, у тому числі компонентів крові і вироблених з них препаратів (крім лікарських засобів у вигляді бальзамів та еліксирів). (пункт 188.1 статті? 188 Податкового кодексу України).

Пунктом 201.1 статті 201 Податкового кодексу України визначено, що на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

При здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою. Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків:

для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені;

для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені. У разі порушення таких строків застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом;

для зведених податкових накладних та/або розрахунків коригування до таких зведених податкових накладних, складених за операціями, визначеними пунктом 198.5 статті 198 та пунктом 199.1 статті 199 цього Кодексу, - протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем місяця, в якому вони складені;

для розрахунків коригування, складених постачальником товарів/послуг до податкової накладної, що складена на отримувача - платника податку, в яких передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, - протягом 15 календарних днів з дня отримання такого розрахунку коригування до податкової накладної отримувачем (покупцем) (пункт 201.10 статті 201 Податкового кодексу України).

Пунктом 120-1.1 статті 120-1 Податкового кодексу України встановлено, що порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкової накладної/розрахунку коригування, складеної на операції з постачання товарів/послуг, що звільняються від оподаткування податком на додану вартість; податкової накладної/розрахунку коригування, складеної на операції, що оподатковуються за нульовою ставкою; податкової накладної, складеної відповідно до пункту 198.5 статті 198 цього Кодексу у разі здійснення операцій, визначених підпунктами «а» - «г» цього пункту, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної; податкової накладної, складеної відповідно до статті 199 цього Кодексу, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної; податкової накладної, складеної відповідно до абзацу одинадцятого пункту 201.4 статті 201 цього Кодексу, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної) тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість, на якого відповідно до вимог статей 192 і 201 цього Кодексу покладено обов'язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі:

10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів;

20 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів;

30 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 31 до 60 календарних днів;

40 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 61 до 365 календарних днів;

50 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації на 366 і більше календарних днів.

Слід зазначити, що строки для реєстрації податкових накладних, що визначені пунктом 201.10 статті 201 Податкового кодексу України до 08.02.2023 були незмінними.

Проте, у зв'язку з прийняттям Законом України від 12.01.2023 №2876-IX «Про внесення змін до розділу XX «Прикінцеві положення» Податкового кодексу України щодо відновлення обмеження перебування грального бізнесу на спрощеній системі оподаткування» (Закон №2876-IX), який набрав чинності 08.02.2023, підрозділ 2 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України був доповнений пунктами 89 та 90, якими на період дії воєнного стану збільшені строки реєстрації в ЄРПН податкових накладних/розрахунків коригування та зменшені розміри штрафних санкцій за їх порушення.

Зокрема, відповідно до пункту 89 підрозділу 2 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України, тимчасово, протягом дії воєнного стану в Україні та шести місяців після місяця, в якому воєнний стан буде припинено або скасовано, реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних здійснюється з урахуванням таких граничних строків: для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до 5 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені; для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 18 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені.

В свою чергу, пунктом 90 підрозділу 2 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України визначено, що тимчасово, протягом дії воєнного стану в Україні та шести місяців після місяця, в якому воєнний стан буде припинено або скасовано, штраф за порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого для пункту 89 цього розділу для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлюється у розмірі: 2 відсотки суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів; 5 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів; 10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 31 до 60 календарних днів; 15 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 61 до 365 календарних днів; 25 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації на 366 і більше календарних днів.

З позовної заяви вбачається, що позивач не заперечує факт несвоєчасної реєстрації ним податкових накладних №24 від 09.12.2024, №30 від 11.12.2024, №25 від 09.12.2024, №37 від 13.12.2024, №29 від 11.12.2024, №28 від 11.12.2024, №22 від 09.12.2024, №32 від 11.12.2024, №9 від 04.12.2024, №20 від 06.12.2024, №38 від 13.12.2024, №31 від 12.12.2024, №15 від 06.12.2024, проте позивач заперечує наявність виявлених порушень саме з його вини.

Щодо доводів позивача про те, що відповідачем не було проінформовано про зміну місця обліку, у зв'язку з чим, платник податку не може нести відповідальність за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних, суд зазначає таке.

Наказом Міністерства фінансів України від 09.12.2011 №1588 затверджено Порядок обліку платників податків і зборів (далі - Порядок №1588).

Згідно приписів пункту 1.5 розділу І Порядку №1588 переведення платників податків на обслуговування з одного контролюючого органу до іншого (взяття на облік / зняття з обліку) у випадках, зазначених у цьому пункті, а також у разі, якщо законодавством встановлені інші випадки, коли місце обліку платника податків не відповідає його місцезнаходженню, здійснюється у порядку, визначеному розділом Х цього Порядку.

Так, за пунктом 10.23 розділу Х Порядку №1588, У разі ліквідації чи реорганізації контролюючого органу, адміністративно-територіальної реформи, зміни меж адміністративних одиниць (районів, територій територіальних громад, населених пунктів) чи інших, незалежних від платника податків об'єктивних причин, унаслідок яких змінюється контролюючий орган, в якому обліковується платник податків, або ДПІ обслуговування без зміни контролюючого органу, здійснюються зняття з обліку платника податку в одному контролюючому органі та взяття на облік в іншому відповідному контролюючому органі або зміна ДПІ обслуговування без зміни контролюючого органу з урахуванням таких особливостей:

1) переведення платників податків / зміна ДПІ обслуговування здійснюється на підставі переліку платників податків, стосовно яких змінюється місце обліку, затвердженого Центральним контролюючим органом (у разі зміни контролюючого органу) або контролюючим органом (у разі зміни ДПІ обслуговування без зміни контролюючого органу);

2) у 10-денний строк після затвердження переліку платників податків, які підлягають зняттю з обліку в одному контролюючому органі та взяттю на облік в іншому, контролюючий орган, з якого переводяться платники податків, передає до контролюючого органу за новим місцем обліку такі документи та інформацію:

реєстраційні частини облікових справ платників податків;

звітні частини облікових справ платників податків.

Передача здійснюється за окремими актами прийому-передачі, які складаються у двох примірниках - по одному для контролюючих органів.

У разі зміни ДПІ обслуговування без зміни контролюючого органу проводяться заходи, передбачені пунктом 10.25 цього розділу.

3) інформація про зміну місця обліку платників податків / зміну ДПІ обслуговування доводиться до відома платників податків у 10-денний строк після затвердження переліку платників податків, які підлягають зняттю з обліку в одному контролюючому органі та взяттю на облік в іншому чи зміні ДПІ обслуговування.

Документи, видані платнику податків згідно з цим Порядком ліквідованим чи реорганізованим контролюючим органом/ДПІ обслуговування, залишаються чинними до моменту виникнення змін у даних платника податків, що вказуються у таких документах.

Дані про зміну місця обліку платників податків, відомості щодо яких містяться в Єдиному державному реєстрі, передаються до Єдиного державного реєстру у день взяття на облік у контролюючому органі за новим місцем обліку із зазначенням: дати та номера запису про взяття на облік, найменування та ідентифікаційного коду контролюючого органу, у якому платника податків взято на облік.

Отже, вищенаведеними приписами пункту 10.23 розділу Х Порядку №1588 унормовано процедуру переведення платника податків на обслуговування з одного контролюючого органу до іншого, зокрема у разі адміністративно-територіальної реформи, зміни меж адміністративних одиниць (районів, міст) чи інших, незалежних від платника податків об'єктивних причин, унаслідок яких змінюється контролюючий орган, в якому обліковується платник податків.

Згідно з матеріалами справи, ПрАТ «ОДЕСАВИНПРОМ» перебувало на податковому обліку в ДПІ 1527 (смт. Сарата) до 31.12.2024. З 01.01.2025 ПрАТ «ОДЕСАВИНПРОМ» перебуває на податковому обліку в ДПІ 1505 (м. Білгород-Дністровський).

Відповідачем не заперечується такі обставини.

Згідно з ч. 2 ст. 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відтак, з урахуванням вимог Порядку №1588, мало бути здійснено зняття з обліку позивача в одному контролюючому органі та взяття на облік в іншому відповідному контролюючому органі.

У матеріалах справи відсутні докази того, що позивач міг бути обізнаний про його зняття з податкового обліку в ДПІ 1527 (смт. Сарата), а також про взяття його на облік в ДПІ 1505 (м. Білгород-Дністровський) раніше за 06.01.2025 (дата отримання квитанцій від 06.01.2025 після первинного подання податкових накладних на реєстрацію).

Більш того, в матеріалах справи відсутні докази належного повідомлення позивача про зміну місця його податкового обліку навіть після 06.01.2025 та по теперішній час.

Таке повідомлення відображене лише у квитанціях від 06.01.2025, згідно з якими документ не прийнято.

При цьому, суд звертає увагу, що вимоги пункту 10.23 розділу Х Порядку №1588 не передбачають відповідного звернення позивача із заявою щодо такого переведення на облік до іншого контролюючого органу, а відтак останнє здійснюється за ініціативою саме контролюючого органу. Підставою такого переведення є затверджений контролюючим органом вищого рівня перелік платників податків, стосовно яких змінюється місце обліку. В той же час, після його затвердження контролюючий орган, з якого переводяться платники податків, у 10-денний строк повинен передати до контролюючого органу за новим місцем обліку платника відповідну інформацію та документи за його обліковою справою.

Однак, в матеріалах справи відсутні докази щодо переведення позивача до контролюючого органу за новим місцем обліку, зокрема відповідних актів прийому-передачі, інформації про зміну місця обліку позивача, доведеної до його відома, а також відомості з Єдиного державного реєстру.

Вказане свідчить про те, що відповідач не здійснив жодних належних заходів з метою завчасного повідомлення позивача про зміну місця його податкового обліку (письмове повідомлення на податкову адресу позивача, на електронну адресу позивача, в електронний кабінет платника податку тощо).

З урахуванням викладеного, суд доходить висновку, що несвоєчасна реєстрація податкових накладних відбулась саме через відсутність належного повідомлення позивача з боку контролюючого органу про зміну місця податкового обліку з ДПІ 1527 (смт. Сарата) на ДПІ 1505 (м. Білгород-Дністровський) з 01.01.2025.

При цьому, відповідач не був позбавлений можливості заздалегідь повідомити позивача про зміну місця податкового обліку, у зв'язку з чим, суд доходить висновку, що несвоєчасна реєстрація податкових накладних відбулась саме з вини контролюючого органу, а не з вини платника податків.

Водночас, суд не може визнати належним повідомленням позивача про зміну місця обліку шляхом розміщення Державною податковою службою України на офіційному сайті (tax.gov.ua) у розділі «Новини» 30.12.2024 повідомлення, що у зв'язку зі зміною структури ДПС в областях та м. Києві відповідно до адміністративно-територіального устрою України з 01.01.2025 буде проведена зміна ДПІ або коду ДПІ обслуговування платників, оскільки жодна норма законодавства не зобов'язує платників податків здійснювати моніторинг розділу «Новини» на офіційному сайті (tax.gov.ua).

Окрім того, згідно з розміщеним повідомленням, його оновлення відбулось 07.01.2025.

Матеріалами справи підтверджено, що 03.01.2025 ПрАТ «ОДЕСАВИНПРОМ» було подано на реєстрацію в Єдиному реєстрі податкових накладних наступні податкові накладні: №24 від 09.12.2024, №30 від 11.12.2024, №25 від 09.12.2024, №37 від 13.12.2024, №29 від 11.12.2024, №28 від 11.12.2024, №22 від 09.12.2024, №32 від 12.12.2024, №9 від 04.12.2024, №20 від 06.12.2024, №38 від 13.12.2024, №31 від 12.12.2024, №15 від 06.12.2024.

Згідно з квитанціями від 06.01.2025 виявлені помилки/зауваження: документ не може бути прийнятий - платник не перебуває на обліку в ДПІ 1527 з 01.01.2025. Платник перебуває на обліку в ДПІ 1505.

У зв'язку з цим, 06.01.2025 позивачем повторно подано на реєстрацію зазначені податкові накладні за місцем обліку в ДПІ 1505, що підтверджується квитанціями від 07.01.2025.

Суд зазначає, що для вирішення питання про наявність/відсутність підстав для застосування до платника податку відповідальності за нереєстрацію/затримку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до них необхідно встановити причини, що зумовили допущення такого пропуску, та перевірити, чи вчинив платник податку усі залежні від нього дії з метою належного виконання податкового обов'язку щодо своєчасної реєстрації таких документів.

Аналогічна правова позиція викладена, зокрема, у постановах Верховного Суду від 08 жовтня 2019 у справі №820/3006/17, від 21 січня 2020 року у справі №826/7925/16, від 31 січня 2020 року у справі №821/819/17.

Якщо затримка реєстрації податкових накладних в ЄРПН виникла не з вини платника податків, це свідчить про протиправність застосування контролюючим органом до нього штрафу за порушення граничних строків реєстрації податкових накладних.

З наведеного вбачається, що позивач добросовісно виконав свій обов'язок щодо своєчасного подання на реєстрацію вказаних податкових накладних та здійснив усі залежні від нього дії, а саме - у той же день (06.01.2025), коли йому стало відомо про зміну місця обліку, позивач повторно подав на реєстрацію податкові накладні за новим місцем обліку.

З урахуванням того, що первинне подання на реєстрацію податкових накладних позивач здійснив 03.01.2025, суд доходить висновку, що позивачем не було порушено граничного строку, передбаченого для пункту 89 підрозділу 2 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України для реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних.

За таких обставин, притягнення позивача до фінансової відповідальності відповідно до пункту 90 підрозділу 2 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України не може вважатись правомірним, а тому ППР від 19.02.2025 №7393/15-32-04-04 є протиправним та підлягає скасуванню.

Суд вважає помилковим покликання відповідача на постанови Верховного Суду від 30.01.2024 у справі №280/4484/23 та від 12.03.2024 у справі №160/13661/23, оскільки вказані постанови не є релевантними до обставин цієї справи. У цій справі суд досліджував питання щодо неналежності виконання контролюючим органом повідомлення платника податків про зміни місця податкового обліку позивача, а не підстави та розмір штрафних санкцій.

Відповідно до частин першої та другої статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З урахуванням зазначеного, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України, доходить висновку, що позов необхідно задовольнити повністю.

У відповідності до вимог частини першої статті 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Матеріалами справи підтверджено, що позивач сплатив за подання цього позову 3028 грн судового збору.

Відповідно до пп.1 п.3 ч.2 ст.4 Закону України «Про судовий збір», за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано фізичною особою, сплачується судовий збір за ставкою 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Відповідно до п.3 ч.2 ст.4 Закону України «Про судовий збір», за подання до адміністративного суду адміністративного позову майнового характеру, який подано юридичною особою сплачується судовий збір за ставкою 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб і не більше 10 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Статтею 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2025 рік» з 1 січня 2025 року установлено прожитковий мінімум для працездатних осіб 3028,00 грн.

Згідно з ч.3 ст.4 Закону України «Про судовий збір», при поданні до суду процесуальних документів, передбачених частиною другою цієї статті, в електронній формі - застосовується коефіцієнт 0,8 для пониження відповідного розміру ставки судового збору.

При цьому, ціна позову позивачем зазначена у розмірі майнової вимоги - 25480,86 грн.

Суд зазначає, що розмір судового збору за 1 вимогу майнового характеру, враховуючи ціну майнової вимоги на суму 25480,86 грн, становить: 25480,86 х 1,5%, але не менше 3028,00 грн, з урахуванням коефіцієнту 0,8 = 2422,40 грн (3028,00 грн * 0,8).

Враховуючи, що суд дійшов висновку про задоволення позову, суд вважає, що з відповідача підлягають стягненню на користь позивача судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 2422,40 грн.

Що стосується надмірно сплаченого судового збору у розмірі 605,60 грн, він підлягає поверненню позивачу у порядку ст.7 Закону України «Про судовий збір», згідно з якою сплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила за ухвалою суду в разі внесення судового збору в більшому розмірі, ніж встановлено законом.

Керуючись статтями 72-74, 77, 139, 241-246, 262 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Позов приватного акціонерного товариства «ОДЕСАВИНПРОМ» (вул. Французький бульвар, буд.1А, с Розівка, Білгород-Дністровський район, Одеська обл., 68262, код ЄДРПОУ 00412027) до Головного управління ДПС в Одеській області (вул. Семінарська, буд. 5, м. Одеса, Одеська обл., 65044, код ЄДРПОУ 44069166) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення - задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС в Одеській області від 19.02.2025 №7393/15-32-04-04, яким застосовано штраф до приватного акціонерного товариства «ОДЕСАВИНПРОМ» в сумі 25480 (двадцять п'ять тисяч чотириста вісімдесят) гривень 86 копійок.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС в Одеській області на користь приватного акціонерного товариства «ОДЕСАВИНПРОМ» судовий збір в розмірі 2422,40 грн.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана безпосередньо до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя Дмитро БАБЕНКО