Рішення від 14.11.2025 по справі 200/6757/25

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 листопада 2025 року Справа№200/6757/25

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Галатіної О.О., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Покровської міської військової адміністрації Покровського району Донецької області про визнання протиправним та скасування рішення комісії, зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

До Донецького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Покровської міської військової адміністрації Покровського району Донецької області, відповідно до якої, з урахуванням уточненої позовної заяви, просить суд:

- визнати незаконним та скасувати Рішення комісії з розгляду питань щодо надання компенсації за знищені об'єкти нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України Покровської міської військової адміністрації Покровського району Донецької області від 31.07.2025 р. № 2442 в частині зупинення розгляду заяви про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна, що розміщується за адресою: АДРЕСА_1 фізичній особі ОСОБА_1 ;

- зобов'язати Комісію з розгляду питань щодо надання компенсації за знищені об'єкти нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України Покровської міської військової адміністрації Покровського району Донецької області, повторно розглянути заяву ОСОБА_1 3B-01.07.2025-213129 від 01.07.2025 р. про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна за адресою: АДРЕСА_1 з урахуванням висновків суду в даній справі.

Спірні правовідносини обумовлені тим, що в березні 2025 року під час артилерійського обстрілу м. Покровськ Донецької області був зруйнований житловий будинок садибного типу. Даний будинок належить позивачу на праві приватної власності. 01.07.2025 року позивач через мобільний застосунок ДІЯ подав заяву про руйнування будинку і виплату компенсації . 02.07.2025 р. позивач надав відповідачу Технічний звіт і акт обстеження зруйнованого будинку. 30.07.2025 р. в застосунку ДІЯ з'явилося повідомлення, що «комісією розгляд заяви призупинено, в зв'язку з неможливістю проведення обстеження об'єкта з міркувань безпеки». На адвокатський запит від відповідача отримано витяг з протоколу б/н від 31.07.25 р, відповідно до якого комісія одноголосно вирішила зупинити розгляд заяви позивача. З протоколу не вбачається, що наданий Позивачем технічний звіт з обстеження його зруйнованого будинку досліджувалось членами комісії. Позивач вважає, що винесене комісією рішення від 31.07.2025 р. № 2442 щодо зупинення розгляду його заяви на отримання компенсації, є протизаконним та таким, що прийнято без врахування технічного звіту 30/06/2025-ТО від 19.06.2025 та акту обстеження зруйнованого об'єкту, а тому підлягає скасуванню. У зв'язку з вищезазначеним позивач звернувся до суду із вказаним позовом.

Ухвалою суду від 15 вересня 2025 року прийнято до розгляду позовну заяву. Відкрито провадження в адміністративній справі.

Витребувано від Відповідача:

- докази, які стали підставою для допущення спірної бездіяльності, вчинення спірних дій та прийняття рішень.

Справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

Запропоновано відповідачу у п'ятнадцятиденний строк з дня отримання ухвали подати до суду відзив на позовну заяву з доказами на його підтвердження з одночасним надісланням (наданням) його копії та доданих до нього документів позивачу.

Від представника Покровської міської військової адміністрації Покровського району Донецької області до суду через систему «Електронний суд» надійшов відзив на позовну заяву, відповідно до якого зазначено, що Постановою Верховної Ради України від 21.09.2022 року №2616-ІХ «Про здійснення начальниками Добропільської, Мирноградської, Покровської та Селидівської міських військових адміністрації Покровського району Донецької області повноважень, передбачених частиною другою ст. 10 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» прямо визначено, що начальник Покровської міської військової адміністрації здійснює повноваження відповідної міської ради, її виконавчого комітету та міського голови. Пункт 8 ч.6 ст.15 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» встановлює, що начальник міської військової адміністрації видає накази та розпорядження у межах своїх повноважень, які мають таку ж юридичну силу, що і рішення відповідної ради. На виконання норм діючого законодавства України, начальником міської військової адміністрації прийнято розпорядження від 05.12.2024 року №2267рг «Про створення та затвердження складу комісії та Положення про комісію для обстеження будівель та споруд, які потребують відновлення або встановлення факту непридатності до проживання» (із змінами). Розпорядженням начальника Покровської міської військової адміністрації від 09.02.2024 року №185рг створена Комісія з розгляду питань щодо надання компенсації за пошкоджені об'єкти нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України, затверджено склад та Положення про неї. З метою реалізації визначених законом повноважень Комісії та порядку надання компенсації за знищені об'єкти нерухомого майна, Кабінетом Міністрів України 30.05.2023 року прийнято постанову №600 «Про затвердження Порядку надання компенсації за знищені об'єкти нерухомого майна» (далі Постанова № 600), відповідно до якого Комісія здійснює розгляд заяв відповідно до статей 6, 7, ч.4-6 ст.8 Закону №2923.

Абзацом 2 п.15 Постанови №600 передбачено право Комісії, окрім підстав передбачених ст.7 Закону №2923, зупинити розгляд заяви щодо знищених об'єктів нерухомого майна, якщо проведення обстеження об'єкта є неможливим з міркувань безпеки.

Позивач подавав заяву в електронній формі засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг, зокрема з використанням мобільного додатка Порталу Дія (Дія), то відповідне повідомлення надійшло йому у вказаний додаток.

Враховуючи вищевикладене та норми чинного законодавства, було зупинено розгляд заяви в надані компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна, на підставі абз.2 п.15 Порядку надання компенсації за знищені об'єкти нерухомого майна, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.2023 № 600, у зв'язку з неможливістю проведення обстеження об'єкта з міркувань безпеки.

Просить відмовити у задоволенні позовних вимог.

До суду від представника позивача надійшла відповідь на відзив, відповідно до якої підтримав доводи, що викладені у позовній заяві, зазначив, що в даній справі, позивач, як власник, забезпечив проведення обстеження об'єкта шляхом залучення фахівця з відповідною кваліфікацією та просить задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.

У наданих до суду запреченнях на відповідь на відзив, відповідач послався на абзац 2 п.15 Постанови №600, яким передбачено право Комісії, окрім підстав передбачених ст.7 Закону №2923, зупинити розгляд заяви щодо знищених об'єктів нерухомого майна, якщо проведення обстеження об'єкта є неможливим з міркувань безпеки. Просить відмовити у задоволенні позовних вимог.

Відповідно до статті 258 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України), суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

За приписами частини 5 статті 262 КАС України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

З'ясовуючи те чи мали місце обставини, якими обґрунтовуються позовні вимоги, якими доказами вони підтверджуються, а також чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, судом встановлено наступне.

В березні 2025 року під час артилерійського обстрілу м. Покровськ Донецької області був зруйнований житловий будинок садибного типу, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , загальною площею 48,4 кв.м, житловою 26,7 кв.м., рік забудови 1955. Факт обстрілу внесений до ЄРДС та розпочато слідчі дії. Даний будинок належить позивачу - ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) на праві приватної власності на підставі договору дарування від 23.12.2010, про що здійснений реєстраційний запис в Державному реєстрі речових прав №3087779214160 від 12.02.2025, що підтверджується матеріалами справи та не заперечується сторонами.

Відповідно до технічного звіту обстеження технічного стану будівельних конструкцій житлового будинку розташованого за адресою: АДРЕСА_1 , вбачається, технічним обстеженням житлового будинку АДРЕСА_1 , що проводилось у червні 2025р., виявлено, основні несучі та огороджувальні конструкції житлового будинку повністю зруйновані. За результатами проведеного обстеження встановлено, що будівля знаходиться в аварійному та непридатному для подальшої експлуатації стані. Конструкції зазнали критичних ушкоджень, що унеможливлює їх відновлення, а характер пошкоджень свідчить про втрату несучої здатності та загрозу для життя та безпеки мешканців. Будівля не підлягає ремонту, рекомендовано повний демонтаж залишків конструкцій. Руйнування сталося внаслідок бойових дій, ракетних та артилерійських обстрілів, впливу вибухової хвилі, що призвело до тотального знищення конструктивних елементів будинку. Виявлені дефекти та пошкодження, що мають негативний вплив на несучу здатність і функціональну придатність зведені у таблицю 2.1. «Відомість дефектів та пошкоджень об'єкта».

На підставі вищевказаного звіту складений Акт за результатами проведеного обстеження пошкоджених об'єктів, пошкоджених внаслідок надзвичайних ситуацій, воєнних дій або терористичних актів.

Експерт, який провів обстеження та підготував звіт - ОСОБА_2 , експерт будівельний 1 категорії, серія і номер кваліфікаційного сертифіката АЕ № 004734 дата видачі 28.07.2017.

Технічний звіт експертом зареєстровано в Реєстрі будівельної діяльності щодо інформації про технічне обстеження Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва 22.06.2025 та присвоєно реєстраційний номер TO01:0101-4168-9616- 9276.

01.07.2025, ОСОБА_1 через мобільний застосунок ДІЯ подав заяву про руйнування будинку і виплату компенсації.

02.07.2025 року позивач надав відповідачу технічний звіт та акт обстеження зруйнованого будинку, що підтверджується відповідною заявою за вх. №3-424-1.1 від 02.07.2025.

30.07.2025 року в застосунок «ДІЯ» ОСОБА_1 , надійшло повідомлення про зупинення розгляду моєї заяви. Причина зупинки розгляду: проведення обстеження об'єкта є неможливим з міркувань безпеки.

Відповідно до витягу з протоколу засідання Комісії з розгляду питань щодо надання компенсації за знищені об'єкти нерухомого майна внасладок бойових дій, териристичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України вирішено зупинити з 31.07.2025 розгляд заяви ЗВ-01.07.2025-213129, ОСОБА_1 , у зв'язку з неповним пакетом документів в межах переліку, передбаченого підпунктом 1 пункту 1 статті 7 Закону, а саме: відсутній акт обстеження об'єкта, пошкодженого внаслідок військових дій, спричинених збройною агресією Російської Федерації (акт комісійного обстеження об'єкта, пошкодженого внаслідок збройної агресії Російської Федерації), складеного відповідно до Порядку «Про затвердження Порядку виконання невідкладних робіт щодо ліквідації наслідків збройної агресії Російської Федерації, пов'язаних із пошкодженням будівель та споруд» затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 19.04.2022 №473. Неможливість проведення обстеження об'єкта через міркування безпеки. Про що винесено рішення від 31.07.2025 № 2442.

Позивач не погоджується із зупиненням розгляду поданої заяви, у зв'язку із чим звернулася до суду.

З приводу спірних правовідносин суд зазначає наступне.

Закон України "Про компенсацію за пошкодження та знищення окремих категорій об'єктів нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України, та Державний реєстр майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України» (далі Закон № 2923-IX) визначає правові та організаційні засади надання компенсації за пошкодження та знищення окремих категорій об'єктів нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України, з дня набрання чинності Указом Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, а також правові засади створення та ведення Державного реєстру майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України.

Дія цього Закону в частині надання компенсації за пошкодження та знищення окремих категорій об'єктів нерухомого майна не поширюється на об'єкти нерухомого майна, що на день набрання чинності Указом Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, знаходилися на тимчасово окупованій Російською Федерацією території України, визначеній відповідно до Закону України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України".

Відповідно до ст. 7 Закону № 2923-IX визначено підстави щодо зупинення та поновлення розгляду заяв про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна

Зокрема, передбачено, що підставою для зупинення розгляду заяви про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна Комісією з розгляду питань щодо надання компенсації є:

1) неподання або подання не в повному обсязі документів (відомостей), визначених частиною сьомою статті 4 цього Закону;

2) наявність у Комісії з розгляду питань щодо надання компенсації документально підтверджених відомостей про те, що отримувачу компенсації або його спадкоємцю вручено підозру про вчинення кримінального правопорушення, передбаченого розділом I "Злочини проти основ національної безпеки України" Особливої частини Кримінального кодексу України

Комісія з розгляду питань щодо надання компенсації у строк, встановлений для розгляду заяви про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна, приймає рішення про зупинення розгляду заяви про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна та невідкладно, але не пізніше наступного робочого дня з дня прийняття такого рішення, повідомляє про це заявника у спосіб, у який було подано заяву.

Рішення має містити вичерпний перелік підстав для зупинення розгляду заяви про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна.

Розгляд заяви про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна поновлюється на підставі рішення Комісії з розгляду питань щодо надання компенсації про відновлення розгляду заяви про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна у разі усунення обставин, що стали підставою для прийняття рішення про зупинення розгляду такої заяви. Зазначене рішення приймається протягом п'яти робочих днів з дня отримання Комісією з розгляду питань щодо надання компенсації відомостей про усунення обставин, що стали підставою для прийняття рішення про зупинення розгляду заяви про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна.

Перебіг строку розгляду заяви про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна продовжується з моменту усунення обставин, що стали підставою для прийняття рішення про зупинення розгляду заяви, з урахуванням часу, що минув до його зупинення.

Комісія з розгляду питань щодо надання компенсації не має права вимагати від заявника надання інших документів, крім тих, відсутність яких стала підставою для прийняття рішення про зупинення розгляду заяви про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна, якщо інше не випливає з документів, наданих додатково.

В даному випадку, матеріалами справи не підтверджується, що відносно заяви позивача існують обставини, які надають право Комісії запинити розгляд поданої заяви.

Зокрема, в спірному рішенні відсутнє посилання на те, що позивачкою неподано або подано не в повному обсязі документи (відомості), визначених частиною сьомою статті 4 цього Закону.

Відсутні докази наявності у Комісії з розгляду питань щодо надання компенсації документально підтверджених відомостей про те, що отримувачу компенсації або його спадкоємцю вручено підозру про вчинення кримінального правопорушення, передбаченого розділом I "Злочини проти основ національної безпеки України" Особливої частини Кримінального кодексу України

Підставою для зупинення Комісією зазначено: «у зв'язку із неможливістю проведення обстеження об'єкту з міркувань безпеки та відсутності роз'яснень Мінреінтеграції України щодо використання технічного звіту, наданого заявником, замість акту комісійного обстеження, зупинити з 05 лютого 2025 року розгляд заяви № ЗВ-28.01.2025-164069 до дати виключення зазначених населених пунктів з переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затверджених наказом Мінреінтеграції №309 від 22 грудня 2022 року зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 23 грудня 2022 року за №1668/39004 або у разі виникнення відповідної безпекової ситуації (відсутності безпосередньої загрози життю та здоров'ю людей під час виконання обстеження, зумовленою воєнними (бойовими) діями) або отримання Комісією відповідних роз'яснень Мінреінтеграції України.».

Суд зазначає, що нормами ст. 7 Закону № 2923-IX не передбачено такої підстави для зупинення розгляду поданої заяви про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна.

Таким чином Комісією за результатом розгляд заяви позивача повинно бути прийнято вмотивоване рішення або про надання або про відмову у наданні компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна.

Судом враховується, що відповідно до статті 8 Закону України «Про компенсацію за пошкодження та знищення окремих категорій об'єктів нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України, та Державний реєстр майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України» Кабінет Міністрів України постановою від 30.05.2023 №60 затвердив «Порядок надання компенсації за знищені об'єкти нерухомого майна».

Так, п. 15 Порядку №600 передбачено, що розгляд заяви здійснюється Комісією відповідно до статей 6, 7, частин четвертої - шостої статті 8 Закону.

Комісія має право зупинити розгляд заяви щодо знищених об'єктів нерухомого майна, якщо проведення обстеження об'єкта є неможливим з міркувань безпеки.

Під час розгляду заяви Комісія опрацьовує рекомендації Мінфіну, надані за результатами верифікації інформації, зазначеної в заяві та доданих до неї документах, щодо її відповідності вимогам законодавства, що впливає на визначення права на отримання та розмір компенсації заявника, відповідно до Закону України «Про верифікацію та моніторинг державних виплат».

З метою здійснення верифікації інформації, зазначеної в заяві та доданих до неї документах, між Мінінфраструктури та Мінфіном укладається договір про інформаційну взаємодію, яким регулюються питання щодо визначення механізму та каналів інформаційного обміну, обсягу та змісту інформації, що передається. Така інформаційна взаємодія починається з моменту технічної готовності Мінінфраструктури та Мінфіну, але не пізніше 1 травня 2024 року.

Підставою для зупинення розгляду заяви Комісією зазначено абз. 2 п.15 Порядку №600.

При цьому абз. 1 п. 15 Порядку №600 зазначено, що розгляд заяви здійснюється Комісією відповідно до статей 6, 7, частин четвертої - шостої статті 8 Закону.

Разом із тим, зазначені в спірному рішенні підстави для зупинення розгляду заяви позивачки не передбачені взагалі нормами ст. 7 Закону № 2923-IX.

Крім того, слід зазначити, що відповідно до абз. 2 п.15 Порядку №600 Комісія має право зупинити розгляд заяви щодо знищених об'єктів нерухомого майна, якщо проведення обстеження об'єкта є неможливим з міркувань безпеки.

Відповідно до абз.2 пункту 5 частини першої ст.14 Закону № 2923-IX реєстр пошкодженого та знищеного майна створюється для забезпечення збирання, накопичення, обліку, обробки, зберігання та захисту інформації та документів, зокрема, У Реєстрі пошкодженого та знищеного майна може забезпечуватися збирання, накопичення, облік, обробка, зберігання та захист іншої інформації та документів, визначених Кабінетом Міністрів України в Порядку ведення Реєстру пошкодженого та знищеного майна.

Постановою Кабінету міністрів України від 13.06.2023 №624 затверджено Порядок ведення Державного реєстру майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України. (далі Порядок №624)

Відповідно до пункту 34 Порядку №624 реєстр пошкодженого та знищеного майна забезпечує створення, збирання, накопичення, обробку, зберігання, захист та облік таких відомостей (документів):

1) інформаційні повідомлення про пошкоджене або знищене майно в електронній формі;

2) фото пошкоджених чи знищених об'єктів;

3) відомості щодо власників пошкоджених чи знищених об'єктів приватної форми власності - персоніфіковані чи неперсоніфіковані дані в електронній формі та скановані документи в паперовій формі;

4) відомості щодо управителів/балансоутримувачів пошкоджених чи знищених об'єктів державної та комунальної форми власності - в електронній формі та скановані документи в паперовій формі;

5) акти комісійного обстеження пошкодженого та знищеного майна відповідно до Порядку виконання невідкладних робіт щодо ліквідації наслідків збройної агресії Російської Федерації, пов'язаних із пошкодженням будівель та споруд, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19 квітня 2022 р. № 473 (Офіційний вісник України, 2022 р., № 37, ст. 1981), - відомості та скановані документи в паперовій формі;

6) звіти, що містять висновок про технічний стан відповідно до Порядку проведення обстеження прийнятих в експлуатацію об'єктів будівництва, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 квітня 2017 р. № 257 (Офіційний вісник України, 2017 р., № 33, ст. 1045) (далі - технічний звіт), - в електронній формі та скановані документи в паперовій формі;

7) акти обстеження пошкодженого та знищеного майна за результатами комісійного обстеження державних органів, установ, організацій відповідно до їх відомчих чи інших нормативних актів - відомості та скановані акти в паперовій формі;

8) документи, що підтверджують знищення об'єкта нерухомого майна, - акти ДСНС, довідки Національної поліції, акти про пожежу тощо - скановані документи в паперовій формі;

9) документи, що дають право на виконання будівельних робіт, - скановані документи в паперовій формі;

10) технічні паспорти закінчених будівництвом об'єктів та їх частин (житлових та нежитлових приміщень), об'єктів незавершеного будівництва - скановані документи в паперовій формі;

11) акти та звіти оцінки майна (стандартизованої, аналітичної, незалежної, судової експертизи) та рецензії на них або звіти про оцінку збитків - відомості та скановані документи в паперовій формі;

12) рішення про створення комісії про надання компенсацій за знищене або пошкоджене нерухоме майно - відомості і скановані документи в паперовій формі;

13) заяви про надання компенсації за знищені об'єкти нерухомого майна - в електронній формі та скановані документи в паперовій формі;

14) заяви про надання компенсації за пошкоджені об'єкти нерухомого майна в електронній формі;

15) відомості про зупинення/поновлення розгляду заяви про надання компенсації;

16) документи та/або відомості про підтвердження права власності на пошкоджене чи знищене майно - скановані документи в паперовій формі;

17) відомості, що підтверджують пріоритетне право на отримання компенсації;

18) відомості щодо відсутності обмежень для отримання компенсації (відсутність судимості за вчинення кримінальних правопорушень, передбачених розділом I Особливої частини Кримінального кодексу України; застосування санкцій відповідно до Закону України “Про санкції»);

19) документи про уповноваження посадової особи від органу, установи, організації на внесення даних до Реєстру пошкодженого та знищеного майна - скановані документи в паперовій формі;

20) рішення комісії про надання/відмову у наданні компенсації (у вигляді грошових коштів, виконання робіт, пов'язаних з будівництвом, надання будівельної продукції або надання житлового сертифіката) щодо кожного об'єкта - відомості і скановані документи в паперовій формі;

21) рішення міжвідомчих комісій про виділення коштів з фондів відновлення пошкодженого та зруйнованого майна - скановані документи в паперовій формі;

22) звернення про фінансування придбання житла з використанням житлового сертифіката - відомості і скановані документи в паперовій формі;

23) житлові сертифікати - в електронній формі;

24) відомості про використання житлового сертифіката;

25) чек-листи з визначення розміру компенсації для відновлення пошкодженого об'єкта нерухомого майна - в електронній формі;

26) договори про відступлення державі/територіальній громаді права вимоги до Російської Федерації щодо відшкодування збитків за знищений об'єкт нерухомого майна, завданих внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України, в обсязі отриманої компенсації;

27) відомості щодо заяви про надання компенсації, що відображає волевиявлення відступлення державі/територіальній громаді права вимоги до Російської Федерації щодо відшкодування збитків за знищений об'єкт нерухомого майна, завданих внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України;

27-1) відомості про отримувачів компенсації за пошкоджені чи знищені об'єкти нерухомого майна;

27-2) повідомлення про завершення проміжного етапу ремонтних робіт і повідомлення про завершення ремонтних робіт;

27-3) повідомлення про проведення проміжного етапу будівництва, повідомлення про можливість проведення проміжної верифікації цільового використання коштів компенсації та повідомлення про завершення будівництва;

27-4) відомості про перерахування коштів компенсації, про повернення коштів компенсації;

27-5) відомості про різницю вартості в разі, коли сума фінансування придбання (інвестування/фінансування будівництва) житла є нижчою за грошову суму, зазначену в житловому сертифікаті;

27-6) відомості про відмову/погодження фінансування придбання житла та поновлення/зупинення розгляду звернення про фінансування придбання житла;

27-7) відомості щодо нотаріально посвідчених договорів про придбання квартири, іншого житлового приміщення, будинку садибного типу, садового або дачного будинку (зокрема фінансування придбання такого приміщення/будинку, що буде споруджений у майбутньому, або інвестування/фінансування його будівництва) із використанням житлового сертифіката;

27-8) акти обстеження об'єкта, зокрема із застосуванням інформаційних продуктів дистанційного зондування Землі відповідно до Порядку реалізації експериментального проекту щодо проведення обстеження знищених окремих категорій об'єктів нерухомого майна, зокрема із застосуванням інформаційних продуктів дистанційного зондування Землі, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 жовтня 2023 р. № 1185 (Офіційний вісник України, 2023 р., № 103, ст. 6166) (далі - акти дистанційного обстеження), - відомості та скановані акти в паперовій формі;

27-9) акти верифікації - скановані акти в паперовій формі;

27-10) рекомендації Мінфіну щодо результатів верифікації інформації, наданої в заяві про надання компенсації за знищені або пошкоджені об'єкти нерухомого майна та доданих до неї документах, відповідно до Закону України “Про верифікацію та моніторинг державних виплат» і результати опрацювання таких рекомендацій;

27-11) відомості щодо стану відновлення/відбудови об'єктів нерухомого майна та інфраструктури;

28) статистичні дані.

Судом встановлено, що 01.07.2025, ОСОБА_1 через мобільний застосунок ДІЯ подав заяву про руйнування будинку і виплату компенсації.

02.07.2025 року позивач надав відповідачу технічний звіт про обстеження технічного стану будівельних конструкцій житлового будинку розташованого за адресою: АДРЕСА_1 та акт обстеження зруйнованого будинку, що підтверджується відповідною заявою за вх. №3-424-1.1 від 02.07.2025.

На підставі технічного звіту обстеження технічного стану будівельних конструкцій житлового будинку розташованого за адресою: АДРЕСА_1 , оформлено акт 30/06/2025-ТО з технічного обстеження житловий будинок непридатний для використання за цільовим призначенням, повністю втратив свою економічну цінність, наявні пошкодження несучих та огороджувальних конструкцій, ступінь та характер яких свідчить про небезпеку аварійного обвалення об'єкта. Подальша нормальна експлуатація неможлива, економічно доцільно прийняти рішення щодо демонтажу зруйнованих конструкцій будинку. Експерт, який провів обстеження та підготував звіт - ОСОБА_2 .

Суд зазначає, що ОСОБА_2 , який склав технічний звіт є експертом відповідно до сертифікату серії АЕ № 004734, виданого 28.07.2017.

Виходячи з наведеного, витяг з Реєстру будівельної діяльності щодо інформації про технічне обстеження Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва, реєстраційний номер документу: TO01:0101-4168-9616-9276, та технічний звіт про обстеження технічного стану будівельних конструкцій житлового будинку розташованого за адресою: АДРЕСА_1 є належними і допустимими доказати того, що будинок позивача є пошкодженим і не підлягає відновленню.

Слід зазначити, що Комісією за результатом розгляд заяви позивача повинно бути прийнято вмотивоване рішення по суті заяви позивача або про надання, або про відмову у наданні компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна на підставі наявних у Комісії документів, а не зупиняти розгляд поданої заяви позивача.

Враховуючи зазначене в судовому порядку підлягає скасуванню рішення Комісії з розгляду питань щодо надання компенсації за знищені об'єкти нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України Покровської міської військової адміністрації Покровського району Донецької області від 31.07.2025 р. № 2442 в частині зупинення розгляду заяви про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна, що розміщується за адресою: АДРЕСА_1 фізичній особі ОСОБА_1 .

Оскільки, за результатом розгляду поданої заяви та наявних документів Комісією взагалі не прийнято жодного вмотивованого рішення по суті заяви, оскільки розгляд заяви взагалі було Комісією зупинено.

Суд зазначає, що в межах даної справи спірне рішення прийнято з розгляду питань щодо надання компенсації за знищені об'єкти нерухомого майна внасладок бойових дій, териристичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України.

Таким чином, суд вважає за необхідне зобов'язати Покровську міську військову адміністрацію Покровського району Донецької області в особі Комісії з розгляду питань щодо надання компенсації за знищені об'єкти нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України, повторно розглянути заяву ОСОБА_1 3B-01.07.2025-213129 від 01.07.2025 р. про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна за адресою: АДРЕСА_1 з урахуванням висновків суду в даній справі.

Оскільки Комісія з розгляду питань щодо надання компенсації за знищені об'єкти нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України не є юридичною особою, а входить у склад Покровської міської військової адміністрації Покровського району Донецької області.

Враховуючи задоволення позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, відповідно до ст. 139 КАС України, суд вважає за необхідне відшкодувати позивачу за рахунок бюджетних асигнувань відповідача суму судового збору сплачену позивачем при зверненні до суду.

З огляду на викладене, на підставі ст.ст. 2, 17, 77, 90, 139, 242-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 до Покровської міської військової адміністрації Покровського району Донецької області про визнання протиправним та скасування рішення комісії, зобов'язання вчинити певні дії, - задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Комісії з розгляду питань щодо надання компенсації за знищені об'єкти нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України Покровської міської військової адміністрації Покровського району Донецької області від 31.07.2025 р. № 2442 в частині зупинення розгляду заяви про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна, що розміщується за адресою: АДРЕСА_1 фізичній особі ОСОБА_1 .

Зобов'язати Покровську міську військову адміністрацію Покровського району Донецької області в особі Комісії з розгляду питань щодо надання компенсації за знищені об'єкти нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України, повторно розглянути заяву ОСОБА_1 3B-01.07.2025-213129 від 01.07.2025 р. про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна за адресою: АДРЕСА_1 з урахуванням висновків суду в даній справі.

В задоволенні решти позовних вимог - відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Покровської міської військової адміністрації Покровського району Донецької області на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 968 грн 96 коп.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду з одночасним надсиланням копії апеляційної скарги особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Суддя О.О. Галатіна