Рішення від 17.11.2025 по справі 909/1207/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17.11.2025 м. Івано-ФранківськСправа № 909/1207/25

Господарський суд Івано-Франківської області у складі судді Малєєвої О. В., секретар судового засідання Поп'юк Я. В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу, у якій

позивач - ТОВАРИСТВО З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ "ТЕРНОПІЛЬЕЛЕКТРОПОСТАЧ",

відповідач - КОНЦЕРН РАДІОМОВЛЕННЯ, РАДІОЗВ'ЯЗКУ ТА ТЕЛЕБАЧЕННЯ в особі ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ФІЛІЇ КОНЦЕРНУ РАДІОМОВЛЕННЯ, РАДІОЗВ'ЯЗКУ ТА ТЕЛЕБАЧЕННЯ,

про стягнення 754 489,40 грн пені,

за участю представниці позивача Мамчур Ю. В.,

представник відповідача в судове засідання не з'явився,

ухвалив таке рішення.

1. Предмет позову.

1.1. Предметом позову є вимога про стягнення 754 489,40 грн пені за прострочення виконання грошового зобов'язання.

2. Вирішення процесуальних питань під час розгляду справи.

2.1. Форма судочинства.

Згідно з ухвалою про відкриття провадження у справі від 08.10.2025 суд вирішив здійснювати розгляд справи за правилами загального позовного провадження.

2.2. Повідомлення про розгляд справи.

Відповідно до ч. 5 ст. 176 ГПК України ухвала про відкриття провадження у справі надсилається учасникам справи в порядку, встановленому ст. 242 цього Кодексу, та з додержанням вимог ч. 4 ст. 120 цього Кодексу. За приписами ч. 11 ст. 242 ГПК України, якщо учасник справи має електронний кабінет, суд надсилає всі судові рішення такому учаснику в електронній формі виключно за допомогою Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи чи її окремої підсистеми (модуля), що забезпечує обмін документами. У разі відсутності в учасника справи електронного кабінету суд надсилає всі судові рішення такому учаснику в паперовій формі рекомендованим листом з повідомленням про вручення.

Як передбачено в п. 2 ч. 6 ст. 242 ГПК України, днем вручення судового рішення є день отримання судом повідомлення про доставлення копії судового рішення до електронного кабінету особи.

Ухвала про відкриття провадження у справі та інші ухвали були внесені до АСДС та автоматично направлені в електронний кабінет відповідача, що підтверджується довідками, сформованими в автоматизованій системі документообігу суду.

Отже, відповідач належним чином повідомлявся про розгляд цієї справи.

3. Зміст заяв по суті справи.

3.1. Позовна заява від 07.10.2025 (вх.№ 8774/25).

Заявлені позовні вимоги мотивовані тим, що між позивачем як постачальником та відповідачем як споживачем укладено договір про постачання електричної енергії № 10879 від 29.04.2024. Вказує, що позивач свої зобов'язання виконав, однак відповідач порушив умови договору, здійснивши оплату за спожиту енергію у період з вересня 2024 р. до лютого 2025 р. із простроченням. Позивач зазначає, що сам факт прострочення та наявність заборгованості за ці періоди вже були встановлені рішеннями Господарського суду Івано-Франківської області у справах № 909/42/25 та № 909/548/25, а тому відповідно до ст. 75 ГПК України ці обставини не доказуються повторно. Право на нарахування пені обґрунтовує тим, що комерційна пропозиція "Індивідуальна" до вказаного договору передбачає, що у разі порушення строків оплати, споживач сплачує пеню у розмірі подвійної облікової ставки НБУ за кожен день прострочення.

3.2. Відзив на позов від 15.10.2025 (вх.№ 16903/25).

Відповідач позов не визнав, просить у його задоволенні відмовити. Посилається на пп. 14 п. 1 постанови НКРЕКП від 25.02.2022 № 332 (зі змінами), який передбачає зупинення нарахування та стягнення штрафних санкцій між учасниками ринку електричної енергії на період дії воєнного стану та протягом 30 днів після його припинення. Оскільки з 24.02.2022 в Україні діє воєнний стан, а заборгованість виникла в цей період, вважає нарахування пені безпідставним. Посилається на постанови Верховного Суду від 26.07.2023 у справі № 922/1948/22 та від 19.04.2024 у справі № 911/1359/22, які підтверджують імперативний характер норми про зупинення санкцій.

3.3. Відповідь на відзив від 20.10.2025 (вх.№ 17135/25).

Позивач заперечує проти доводів відповідача і наполягає на стягненні пені. Стверджує, що постанова НКРЕКП № 332, яка зупиняє нарахування штрафних санкцій, стосується лише учасників ринку електричної енергії. На думку позивача, відповідач є звичайним споживачем, а не учасником ринку, оскільки не має відповідної ліцензії, не включений до реєстру учасників ринку та не уклав договір про врегулювання небалансів з оператором системи передачі. Посилається на рішення Західного апеляційного господарського суду у справі № 909/904/24, де вже було встановлено, що відповідач не є учасником ринку, тому постанова № 332 до нього не застосовується.

3.4. Заперечення від 24.10.2025 (вх.№ 17418/25).

Відповідач не погоджується з позицією позивача і підтримує свої вимоги про відмову в позові. Наполягає, що він є учасником ринку в розумінні ст. 66 ЗУ "Про ринок електричної енергії" та постанови НКРЕКП № 332, оскільки уклав договір відповідно до цього закону. Посилається на висновки ОП КГС ВС (справа № 911/1359/22), згідно з якими рішення Регулятора (НКРЕКП) є обов'язковими для всіх суб'єктів, що діють на ринку, включаючи споживачів, які уклали договори за цим законом. Вважає, що норма про зупинення санкцій є імперативною і має застосовуватися до всіх договорів, укладених на ринку електроенергії в період воєнного стану, незалежно від наявності статусу "учасника оптового ринку".

4. Обставини справи, оцінка доказів.

Заслухавши пояснення представниці позивача, дослідивши зібрані у справі докази, оцінивши їх відповідно до приписів ст. 86 ГПК України, суд встановив таке.

4.1. Між ТОВ "Тернопільелектропостач" (Постачальник/Позивач) та Концерном радіомовлення, радіозв'язку та телебачення в особі Івано-Франківської філії (Споживач/Відповідач) укладено договір про постачання електричної енергії споживачу № 10879 від 29.04.2024 (далі - Договір).

Відповідно до умов Договору постачальник продає електричну енергію для забезпечення потреб електроустановок споживача, а споживач оплачує її вартість; розрахунковий період - календарний місяць.

Додатком № 3 до Договору є Комерційна пропозиція "Індивідуальна", де в розділі "Термін надання рахунку за спожиту електричну енергію та строк його оплати" встановлено, що остаточний рахунок за спожиту електричну енергію надається постачальником та отримується споживачем не пізніше сьомого робочого дня з дати завершення розрахункового періоду. Наданий постачальником рахунок підлягає оплаті споживачем протягом п'яти робочих днів з дати отримання. Якщо рахунок за електричну енергію не був отриманий споживачем сьомого робочого дня з дати завершення розрахункового періоду, то він вважається таким, що вручений споживачу на сьомий робочий день і споживач з рахунком ознайомлений. В розділі "Розмір пені" передбачено, що за порушення строків оплати споживач сплачує пеню в розмірі подвійної облікової ставки НБУ від суми заборгованості за кожен день прострочення (враховуючи день фактичної оплати).

4.2. За спірний період (вересень 2024 року - лютий 2025 року) обсяг та вартість поставленої електроенергії (згідно з рахунками та довідками ОСР) та здійснені споживачем оплати такі.

ПеріодОбсяг, кВт·годВартість (з ПДВ), грнДата рахункуСтрок оплати Здійснені оплати (дата та сума)

Вересень 202490 424905 018,7430.09.202416.10.202417.02.2025 - 382 887,62 грн (частково) 06.05.2025 - 200 000,00 грн 12.05.2025 - 56 292,38 грн 19.05.2025 - 100 000,00 грн 23.05.2025 - 165 838,74 грн (частка від 1 млн)

Жовтень 202499 992994 161,2631.10.202418.11.202423.05.2025 - 834 161,26 грн (залишок від 1 млн) 26.05.2025 - 160 000,00 грн

Листопад 2024102 1431 016 157,7930.11.202417.12.202412.05.2025 - 56 157,79 грн 19.05.2025 - 100 000,00 грн 26.06.2025 - 400 000,00 грн 27.06.2025 - 460 000,00 грн

Грудень 2024105 2351 110 167,8031.12.202416.01.202521.07.2025 - 500 000,00 грн 22.07.2025 - 100 000,00 грн 23.07.2025 - 60 000,00 грн 25.07.2025 - 40 000,00 грн 29.07.2025 - 410 167,80 грн (частка від 2,7 млн)

Січень 2025112 8881 209 487,0031.01.202518.02.202529.07.2025 - 1 209 487,00 грн (у складі платежу 2,7 млн)

Лютий 2025100 2141 095 380,7128.02.202518.03.202529.07.2025 - 1 095 380,71 грн (залишок платежу 2,7 млн)

4.3. Щодо наявності ознак, що вказують на статус споживача як учасника ринку, суд встановив, що відповідач купує електричну енергію для власного споживання (забезпечення потреб власних електроустановок), а не для перепродажу; відповідач не має ліцензії на провадження господарської діяльності на ринку електричної енергії (з виробництва, передачі, розподілу, трейдерської діяльності тощо); відповідач не укладав договір про врегулювання небалансів з оператором системи передачі (ОСП), що є обов'язковою умовою для набуття статусу учасника ринку (окрім звичайних споживачів); відповідач відсутній у реєстрі учасників ринку.

4.4. Вказані обставини встановлені в рішеннях Господарського суду Івано-Франківської області від 21.05.2025 у справі № 909/42/25 та від 17.07.2025 у справі № 909/548/25, які набрали законної сили, а також інформацією позивача щодо здійснених відповідачем оплат.

Відповідно до ч. 4 ст. 75 ГПК України, обставини, встановлені рішеннями суду в інших справах, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи.

5. Норми права та мотиви, якими суд керувався при ухваленні рішення.

5.1. При вирішенні спору суд керується приписами ГК України, які були чинні на час існування спірних правовідносин. Відповідно до ч. 1 ст. 67 ГК України відносини підприємства з іншими підприємствами, організаціями, громадянами в усіх сферах господарської діяльності здійснюються на основі договорів.

Між сторонами був укладений договір про постачання споживачу електричної енергії.

За договором енергопостачання енергопостачальне підприємство (енергопостачальник) відпускає електричну енергію споживачеві (абоненту), який зобов'язаний оплатити прийняту енергію та дотримуватися передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного обладнання, що ним використовується (ч. 1 ст. 275 ГК України). Вказане положення кореспондується з приписами ст. 714 ЦК України.

До договору постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, положення про договір поставки, якщо інше не встановлено законом або не випливає із суті відносин сторін. Законом можуть бути передбачені особливості укладення та виконання договору постачання енергетичними та іншими ресурсами (ч. 2 ст. 714 ЦК України).

Відносини, пов'язані з виробництвом, передачею, розподілом, купівлею - продажем, постачанням електричної енергії регулюються ЗУ "Про ринок електричної енергії" (далі - Закон), а в частині роздрібного ринку електричної енергії також Правилами роздрібного ринку електричної енергії, затвердженими постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 14.03.2018 №312 (в редакції, чинної на час виникнення спірних правовідносин) (далі - ПРРЕЕ).

5.2. На підставі господарського договору між суб'єктами господарювання виникають господарські зобов'язання (ст. 173, 174 ГК України).

Частиною 1 ст. 193 ГК України передбачено, що суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору. До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення ЦК України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.

За приписами ч. 1 ст. 692 ЦК України покупець зобов'язаний оплатити товар після його прийняття або прийняття товаророзпорядчих документів на нього, якщо договором або актами цивільного законодавства не встановлений інший строк оплати товару.

Згідно зі ст. 525, 526, 530 ЦК України, якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Суд встановив, що позивач у період з вересня 2024 р. до лютого 2025 р. поставляв відповідачу електроенергію, проте відповідач здійснював оплату з порушенням строків, встановлених в Договорі.

5.3. Порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання) - ч. 1 ст. 610 ЦК України. Боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом (ч. 1 ст. 612 ЦК України).

За приписами ч. 1 ст. 216 ГК України учасники господарських відносин несуть господарсько-правову відповідальність за правопорушення у сфері господарювання шляхом застосування до правопорушників господарських санкцій на підставах і в порядку, передбачених цим Кодексом, іншими законами та договором.

Відповідно до ст. 230 ГК України штрафними санкціями у цьому Кодексі визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов'язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов'язання. В ч. 4 ст. 231 ГК України визначено, що санкції застосовуються в розмірі, передбаченому договором.

Оскільки відповідач прострочив оплату за електричну енергію позивач нарахував пеню за період прострочення (не включаючи день оплати) в розмірі подвійної облікової ставки НБУ, що діяла у період, за який сплачується пеня.

Суд перевірив правильність нарахування пені і встановив, що такі розрахунки в цілому зроблені методологічно та арифметично правильно. Однак, у підсумковому рядку розрахунку пені за листопад 2024 р. допущено друкарську помилку. В розрахунку правильно ідентифіковано три періоди зміни боргу та правильно розраховано пеню для кожного з них:

період 1 (борг 1 016 157,79 грн) - 118 652,91 грн, період 2 (борг 960 000 грн) - 5 707,40 грн,

період 3 (борг 860 000грн) - 22 642,74 грн; правильна сума за місяць: 118 652,91 + 5 707,40 + 22 642,74 = 147 003,05 грн. Однак, у підсумковому рядку розрахунку застосовані помилкові доданки (119 515,95 + 5 707,40 + 21 912,33) і вказана неправильна сума 147 135,68 грн.

З урахування викладеного, загальна сума пені становить 754 489,40 грн; зайво нараховано 132,63 грн.

5.4. Суд відхиляє твердження відповідача про застосування до спірних правовідносин постанови НКРЕКП від 25.02.2022 № 332 (зі змінами), яка передбачає зупинення нарахування та стягнення штрафних санкцій між учасниками ринку електричної енергії на період дії воєнного стану та протягом 30 днів після його припинення.

Згідно з п. 96 ч. 1 ст. 1 Закону учасник ринку електричної енергії це: виробник, електропостачальник, трейдер, оператор системи передачі, оператор системи розподілу, оператор ринку, гарантований покупець, оператор установки зберігання енергії та споживач, які провадять свою діяльність на ринку електричної енергії у порядку, передбаченому цим Законом.

Споживач - це фізична особа, у тому числі фізична особа - підприємець, або юридична особа, що купує електричну енергію для власного споживання (п. 84 ч. 1 ст. 1 Закону).

Відповідно до ч. 3 ст. 3 Закону обов'язковою умовою участі в ринку електричної енергії (крім споживачів, які купують електроенергію за договором постачання електричної енергії споживачу) є укладення договору про врегулювання небалансів з оператором системи передачі.

Таким чином, саме наявність укладеного договору про врегулювання небалансів з оператором системи передачі визначає, чи є такий споживач учасником ринку в розумінні Закону. Аналогічна позиція висловлена АМК України у листі до Комітету Верховної Ради України з питань енергетики та житлово-комунальних послуг №300-29.1/01 - 8295е від 26.08.2024.

Закон та ПРРЕЕ передбачають певні умови для отримання статусу "учасник ринку електричної енергії".

Згідно зі ст. 8 Закону господарська діяльність з виробництва, передачі, розподілу електричної енергії, розподілу електричної енергії малими системами розподілу, постачання електричної енергії споживачам, зберігання енергії, агрегації, трейдерська діяльність, здійснення функцій оператора ринку та гарантованого покупця провадяться на ринку електричної енергії, за умови отримання відповідної ліцензії, якщо інше не передбачено цим Законом.

В п. 1.2.1. ПРРЕЕ визначено, що учасниками ринку електричної енергії є: виробники, електропостачальники, трейдери, оператор системи передачі, оператор системи розподілу, оператор ринку, оператор установки зберігання енергії, гарантований покупець, споживачі, які провадять свою діяльність на ринку електричної енергії у порядку, передбаченому цими Правилами та Законом.

Відповідно до п. 1.3.5. ПРРЕЕ кандидат в учасники ринку, який бажає здійснювати операції на ринку електричної енергії України, повинен надати оператору системи передачі (у якості адміністратор розрахунків) належним чином заповнену заяву-приєднання до договору про врегулювання небалансів електричної енергії, що є додатком 2 до цих Правил.

Кандидат в учасники ринку повинен мати діючі договори про надання послуг з передачі електричної енергії, про надання послуг з диспетчерського (оперативно-технологічного) управління, що укладаються згідно із Кодексом системи передачі, та діючий договір про надання послуг із забезпечення перетікань реактивної електричної енергії (для споживачів, приєднаних до мереж ОСП), що укладається в порядку, встановленому ПРРЕЕ.

Розділом I ПРРЕЕ передбачено, що реєстр учасників ринку - це реєстр, що веде адміністратор розрахунків, що включає інформацію щодо учасників ринку та їх статусу.

Згідно з п. 1.3.9. ПРРЕЕ оператор системи передачі (у якості адміністратор розрахунків) веде реєстр учасників ринку, що містить таку інформацію:

1) EIC-код учасника ринку;

2) ЄДРПОУ або РНОКПП (якщо учасником ринку є фізична особа - підприємець);

3) повне та скорочене найменування учасника ринку або П. І. Б. (якщо учасником ринку є фізична особа або фізична особа - підприємець);

4) місцезнаходження (юридична адреса, поштова адреса,);

5) ідентифікатори договорів, укладених учасником ринку з ОСП;

6) ролі, закріплені за цим учасником ринку;

7) EIC-код СВБ учасника ринку (у разі його входження до балансуючої групи) та/або гарантованого покупця (у разі входження виробника до балансуючої групи гарантованого покупця).

Крім цього, учасники ринку електричної енергії використовують у своїй діяльності систему управління ринком (Market management system (MMS)) через мережу Інтернет за http://mms.ua.energy/. Адміністратор ринку (АР) надає кожному учаснику ринку через його персональний кабінет доступ до записів даних розрахунків, що створив АР щодо цього учасника ринку, відповідно до інструкції з користування системою управління ринком (п. 1.11.8. ПРРЕЕ ).

Відповідач не надав доказів наявності у нього ліцензії, передбаченої законом для учасників ринку електричної енергії, відомостей про внесення його до реєстру учасників ринку електричної енергії чи будь-яких доказів, які б підтверджували наявність в нього статусу "учасник ринку електричної енергії".

Відповідач є споживачем, який відповідно до умов Договору купує електричну енергію для власного споживання.

Такі висновки щодо застосування норм права до спірних правовідносин містяться в постанові Західного апеляційного господарського суду від 09.04.2025 у справі № 909/904/24.

6. Висновки суду.

6.1. Позов належить задовольнити частково - стягнути з відповідача на користь позивача 754 356,77 грн пені, відмовити у стягненні пені в розмірі 132,63 грн.

7. Судові витрати.

7.1. Склад та порядок розподілу судових витрат визначено главою 8 ГПК України.

Згідно з ч. 1 ст. 123 ГПК України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи.

7.2. При зверненні з позовом позивач сплатив судовий збір в розмірі 9 053,87 грн, що підтверджується платіжною інструкцією від 26.09.2025 №4440. Інших витрат сторони не заявили.

7.3. Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 129 ГПК України, враховуючи часткове задоволення позову, судовий збір покладається на відповідача пропорційно розміру задоволених позовних вимог у розмірі 9 052,28 грн.

Керуючись ст. 2, 86, 129, 145, 233, 236 - 238, 240, 241, 256 ГПК України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити частково.

Стягнути з КОНЦЕРНУ РАДІОМОВЛЕННЯ, РАДІОЗВ'ЯЗКУ ТА ТЕЛЕБАЧЕННЯ (04112, м. Київ, вул. Дорогожицька, 10, ідентифікаційний код 01190043) в особі ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ФІЛІЇ КОНЦЕРНУ РАДІОМОВЛЕННЯ, РАДІОЗВ'ЯЗКУ ТА ТЕЛЕБАЧЕННЯ (76018, Івано-Франківська обл., місто Івано-Франківськ, ВУЛИЦЯ ЧОРНОВОЛА, будинок 19, ідентифікаційний код 34926709) на користь ТОВАРИСТВА З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ "ТЕРНОПІЛЬЕЛЕКТРОПОСТАЧ" (46016, Тернопільська обл., місто Тернопіль, ПРОСПЕКТ ЗЛУКИ, будинок 2В, ідентифікаційний код 42145798) 754 356,77 грн (сімсот п'ятдесят чотири тисячі триста п'ятдесят шість гривень сімдесят сім копійок) пені, а також 9 052,28 грн (дев'ять тисяч п'ятдесят дві гривні двадцять вісім копійок) судового збору.

Відмовити у стягненні пені в розмірі 132,63 грн.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Західного апеляційного господарського суду шляхом подання апеляційної скарги протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне судове рішення складено 17.11.2025.

Суддя О. В. Малєєва