Постанова від 11.11.2025 по справі 908/1360/24

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 листопада 2025 року

м. Київ

cправа № 908/1360/24

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду:

Губенко Н.М. - головуючий, Вронська Г.О., Кондратова І.Д.,

за участю секретаря судового засідання - Долгополової Ю.А.,

представників учасників справи:

прокуратури - Кравчук О.А.,

позивача - не з'явився,

відповідача-1 - не з'явився,

відповідача-2 - не з'явився,

розглянув у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу Першого заступника керівника Дніпропетровської обласної прокуратури в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції Південного округу (Запорізька та Херсонська області)

на постанову Центрального апеляційного господарського суду

у складі колегії суддів: Чус О.В., Дармін М.О., Кощеєв І.М.

від 25.06.2025

за позовом Заступника керівника Шевченківської окружної прокуратури міста Запоріжжя в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції Південного округу (Запорізька та Херсонська області)

до Комунального некомерційного підприємства "Міська лікарня № 7" Запорізької міської ради, Товариства з обмеженою відповідальністю "А-ЕНЕРГО"

про визнання правочину недійсним та стягнення 89 993,74 грн в дохід держави.

ІСТОРІЯ СПРАВИ

1. Короткий зміст позовних вимог

Заступник керівника Шевченківської окружної прокуратури міста Запоріжжя звернувся до Господарського суду Запорізької області в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції Південного округу (Запорізька та Херсонська області) з позовом до Комунального некомерційного підприємства "Міська лікарня № 7" Запорізької міської ради та Товариства з обмеженою відповідальністю "А-ЕНЕРГО" про:

- визнання недійсним договору про закупівлю № 20 від 16.01.2024, укладеного між Комунальним некомерційним підприємством "Міська лікарня № 7" Запорізької міської ради та Товариством з обмеженою відповідальністю "А-ЕНЕРГО";

- стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю "А-ЕНЕРГО" на користь Комунального некомерційного підприємства "Міська лікарня № 7" Запорізької міської ради грошових коштів в розмірі 89 993,74 грн, а з Комунального некомерційного підприємства "Міська лікарня № 7" Запорізької міської ради одержані ним за рішенням суду грошові кошти у розмірі 89 993,74 грн - в дохід держави в особі Державної екологічної інспекції Південного округу (Запорізька та Херсонська області).

Позов обґрунтовано тим, що згідно з відомостей Реєстру ліцензіатів з управління небезпечними відходами, оприлюдненого на веб-сайті Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України, під час укладення та виконання договору про закупівлю № 20 від 16.01.2024 (з 16.01.2024 по 29.02.2024) Товариство з обмеженою відповідальністю "А-ЕНЕРГО" не мало ліцензії на здійснення господарської діяльності з управління небезпечними відходами. Вчинення юридичною особою правочину без відповідної ліцензії не лише порушує загальні вимоги цивільного законодавства України, але й не відповідає інтересам держави і суспільства, з огляду на те, що забезпечення екологічної безпеки є пріоритетом для держави, а ліцензування у сфері управління небезпечними відходами є одним з державних засобів для її забезпечення. Вказане, на думку прокурора, є підставою для визнання недійсним оспорюваного договору на підставі частини 1 статті 203, частини 1 статті 215 та частини 3 статті 228 Цивільного кодексу України і застосування наслідків недійсності правочину передбачених цією статтею.

2. Стислий виклад обставин справи, встановлених судами першої та апеляційної інстанцій

Комунальним некомерційним підприємством "Міська лікарня № 7" Запорізької міської ради (надалі - Замовник), як юридичною особою, яка забезпечує потреби держави або територіальної громади, 21.12.2023 було оприлюднено в електронній системі публічних закупівель за посиланням https://prozorro.gov.ua оголошення про проведення відкритих торгів з особливостями UА-2023-12-21-011862-а, вид предмету закупівлі: Послуги із збирання, перевезення, зберігання, знешкодження небезпечних відходів категорії В, класифікатор та код предмета закупівлі ДК 021:2015:90520000-8: Послуги у сфері поводження з радіоактивними, токсичними, медичними та небезпечними відходами. Очікувана вартість предмета закупівлі - 620 363,00 грн. Оскарження умов закупівлі: до 28 грудня 2023 року; кінцевий строк подання тендерних пропозицій - 31.12.2023.

Відповідно до вимог Тендерної документації на вищезазначену закупівлю - відкриті торги з особливостями, затвердженої протоколом уповноваженої особи № 105 від 21.12.2023 та додатку № 5 до неї, було визначено, що у складі тендерної пропозиції необхідними для подання документами для підтвердження кваліфікаційних вимог учасник повинен був надати в т.ч. копію дозволу або ліцензії на провадження певного виду господарської діяльності, якщо отримання такого дозволу або ліцензії на провадження такого виду діяльності передбачено законодавством України або лист-пояснення/довідка про підстави ненадання документу/ів з посиланням на норми діючих законодавчих актів або копію/ії роз'яснення/нь державних органів (пункт 1 додатку № 5 до Тендерної документації).

Згідно з реєстром отриманих тендерних пропозицій UА-2023-12-21-011862-а, з метою участі у процедурі закупівлі в електронній системі закупівель за № UА-2023-12-21-011862-а, Товариством з обмеженою відповідальністю "А-ЕНЕРГО" було подано тендерну пропозицію для участі в закупівлі. Дата подання тендерної пропозиції - 29.12.2023.

У складі своєї тендерної пропозиції Товариством з обмеженою відповідальністю "А-ЕНЕРГО" було надано Замовнику:

- супровідний лист № 10 від 28.12.2023, в якому повідомлено, що на вимогу наявності Ліцензії на поводження з небезпечними відходами Товариство надає наказ Міністерства екології та природних ресурсів України № 132 від 24.04.2018 (збирання, зберігання, оброблення, утилізація, знешкодження) із зазначенням про те, що перевірити наявність та чинність ліцензії можливо за посиланням: https//eco.gov.ua/reyestr-vidanih-licenzij-na-provadzhennya-gospodarskoyi-diyalnosti-z-povodzhennya-z-nebezpechnimi-vidhodami де вказано, що строк дії ліцензії учасника - безстрокова;

- Гарантійний лист № 6 від 28.12.2023, відповідно до якого Товариство гарантувало, що бере на себе зобов'язання надавати якісні послуги відповідно до вимог законодавства про медичні відходи, санітарних норм і правил надання послуг з вивезення медичних відходів, затверджених Кабінетом Міністрів України, та відповідно до умов підписаного договору з урахуванням вимог чинного законодавства із захисту довкілля.

Відповідно до інформації щодо протоколу розкриття тендерних пропозицій, яке відбулось 31.12.2023, було прийнято рішення про визнання учасника відкритих торгів Товариства з обмеженою відповідальністю "А-ЕНЕРГО" переможцем. 09.01.2024 в електронній системі закупівель сформовано відповідне повідомлення про намір укласти договір з Товариством з обмеженою відповідальністю "А-ЕНЕРГО".

16 січня 2024 року між Комунальним некомерційним підприємством "Міська лікарня № 7" Запорізької міської ради (Замовник) та Товариством з обмеженою відповідальністю "А-ЕНЕРГО" (надалі - Виконавець) був укладений договір про закупівлю № 20 (надалі - Договір), відповідно до пунктів 1.1, 1.2 якого Виконавець надає Замовнику послуги із збирання, перевезення, зберігання, знешкодження небезпечних відходів категорії В (надалі - Послуги) відповідно до переліку, зазначеного в п.п. 1.2. для подальшого знешкодження небезпечних відходів; код згідно із ДК 021:2015:90520000-8 - Послуги у сфері поводження з радіоактивними, токсичними, медичними та небезпечними відходами. Перелік небезпечних відходів щодо яких надаються послуги із завантаження, перевезення, зберігання небезпечних відходів категорії В, зазначається у Калькуляції (додаток № 1).

Згідно з пунктами 2.1.1, 2.3.3 Договору Виконавець зобов'язується надавати Замовнику Послуги визначені п.п. 1.1, 1.2 Договору згідно з вимогами чинного законодавства України та письмової заявки наданої Замовником; Замовник зобов'язується оплачувати надані Виконавцем Послуги у порядку та на умовах, визначених Договором та додатками.

Відповідно до пункту 2.1.3 Договору Виконавець зобов'язався інформувати Замовника про кожну подію, яка може мати важливе юридичне значення та потребує негайного реагування Замовника на неї, у письмовому вигляді.

Пунктом 4.1 Договору передбачено, що загальна вартість послуг за Договором згідно з калькуляцією (додаток №1) складає 616 317,00 грн, у т.ч. ПДВ (20%) 102 719,50 грн.

У пункті 10.1 Договору визначено, що він набирає чинності з моменту його підписання та діє до 31 грудня 2024 року.

На виконання умов Договору Виконавець надав Замовнику відповідні Послуги на загальну суму 89 993,74 грн з ПДВ, що підтверджується підписаними сторонами актами здачі-приймання робіт (надання послуг), а саме: № ОУ-0040008369 від 16.01.2024 на суму 16 219,06 грн, № 0040008397 від 17.01.2024 на суму 9 986,88 грн, № ОУ-0040008435 від 25.01.2024 на суму 10 454,28 грн, № ОУ-0040008459 від 01.02.2024 на суму 8 166,72 грн, № ОУ-0040008485 від 08.02.2024 на суму 14 210,46 грн, № ОУ-0440008506 від 15.02.2024 на суму 6 866,22 грн, № ОУ-0040008520 від 22.02.2024 на суму 8 107,80 грн, № ОУ-0040008532 від 29.02.2024 на суму 15 982,32 грн.

Замовник оплатив надані Виконавцем Послуги, перерахувавши грошові кошти у загальній сумі 89 993,74 грн з ПДВ на рахунок Товариства з обмеженою відповідальністю "А-ЕНЕРГО" за платіжними інструкціями № 145 від 23.01.2024 (9 986,88 грн), № 146 від 23.01.2024 (16 219,06 грн), № 304 від 14.02.2024 (10 454,28 грн), № 307 від 14.02.2024 (8 166,72 грн), № 308 від 14.02.2024 (14 210,46 грн), № 379 від 19.02.2024 (6 866,22 грн), № 451 від 26.02.2024 (8 107,80 грн), № 531 від 04.03.2024 (15 982,32 грн).

Комунальне некомерційне підприємство "Міська лікарня № 7" Запорізької міської ради направило Товариству з обмеженою відповідальністю "А-ЕНЕРГО" лист від 29.02.2024 № 01-14/79 "Про врегулювання договірних відносин", в якому у зв'язку з невідповідністю вимогам Закону України "Про управління відходами" в частині наявності ліцензії на право провадження господарської діяльності з управління небезпечними відходами та з метою дотримання вимог екологічного законодавства України Замовник просив розірвати Договір з 01.03.2024.

04.03.2024 Замовником та Виконавцем було підписано додаткову угоду № 1 до Договору, відповідно до змісту якої у зв'язку зі змінами чинного законодавства України у сфері управління з небезпечними відходами, з метою дотримання вимог екологічного законодавства сторони погодили: зменшити загальну суму Договору на 526 323,26 грн; внести зміни до пункту 4.1 розділу 4 "Вартість послуг та порядок оплати", виклавши його в редакції, згідно з якою загальна вартість наданих послуг складає 89 993,74 грн; внести зміни до додатку 1 (калькуляції) до Договору (додаток № 1 до додаткової угоди); внести зміни до пункту 10.1 розділу 10 "Строк дії договору", виклавши його в редакції згідно з якою Договір діє до 01.03.2024. Вказана додаткова угода є невід'ємною частиною Договору.

3. Короткий зміст рішення суду першої інстанції та постанови суду апеляційної інстанції

Рішенням Господарського суду Запорізької області від 12.12.2024 у справі № 908/1360/24 позов задоволено. Визнано недійсним договір про закупівлю № 20 від 16.01.2024, укладений між Комунальним некомерційним підприємством "Міська лікарня № 7" Запорізької міської ради та Товариством з обмеженою відповідальністю "А-ЕНЕРГО". Стягнуто з Товариства з обмеженою відповідальністю "А-ЕНЕРГО" на користь Комунального некомерційного підприємства "Міська лікарня № 7" Запорізької міської ради суму 89 993,74 грн, а з Комунального некомерційного підприємства "Міська лікарня № 7" Запорізької міської ради - одержані ним за рішенням суду кошти в сумі 89 993,74 грн стягнуто в дохід Держави в особі Державної екологічної інспекції Південного округу. Стягнуто з Товариства з обмеженою відповідальністю "А-ЕНЕРГО" на користь Запорізької обласної прокуратури в особі Шевченківської окружної прокуратури міста Запоріжжя Запорізької області суму 4 844,80 грн витрат зі сплати судового збору.

Рішення суду першої інстанції мотивовано тим, що:

- Державна екологічна інспекція Південного округу (Запорізька та Херсонська області) є органом уповноваженим державою на здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, до компетенції якого в тому числі віднесено повноваження з державного нагляду (контролю) за додержанням вимог законодавства щодо збирання, перевезення, оброблення відходів та, відповідно, захисту порушених інтересів держави у спірних правовідносинах;

- володіючи відповідною інформацією та маючи відповідні повноваження для захисту інтересів держави, Державна екологічна інспекція Південного округу (Запорізька та Херсонська області) самостійні заходи для звернення з позовом до суду не вжила, що свідчить про пасивну поведінку уповноваженого суб'єкта владних повноважень;

- у даному випадку наявні законні підстави для представництва прокурором в суді інтересів держави в особі позивача - Державної екологічної інспекції Південного округу (Запорізька та Херсонська області);

- під час укладення та виконання Договору, тобто в період з 16.01.2024 по 29.02.2024, Товариство з обмеженою відповідальністю "А-ЕНЕРГО" не мало ліцензії на провадження господарської діяльності з управління небезпечними відходами, що є порушенням вимог Закону України "Про управління відходами";

- у діях Товариства з обмеженою відповідальністю "А-ЕНЕРГО" вбачається наявність умислу (наміру) на вчинення правочину, який завідомо суперечив інтересам держави та суспільства у сфері забезпечення екологічної безпеки, яка є пріоритетом для держави;

- Договір укладений відповідачами за наслідками процедури закупівлі, є таким, що на момент його вчинення завідомо суперечив інтересам держави та суспільства з умислу Товариства з обмеженою відповідальністю "А-ЕНЕРГО", тому позовні вимоги про визнання його недійсним є обґрунтованими та підлягають задоволенню;

- заявлена прокурором вимога про застосування передбачених частиною 3 статті 228 Цивільного кодексу України правових наслідків недійсності правочину, який вчинений з метою, що суперечить інтересам держави і суспільства, є належним та ефективним способом захисту;

- зі змісту відзиву Комунального некомерційного підприємства "Міська лікарня № 7" Запорізької міської ради слідує, що при укладенні Договору останній виходив з того, що у період кваліфікації переможця подана учасником ліцензія була діюча, всі документи відповідали вимогам тендерної документації. Після проведення підприємством перевірки на відповідність виконавця Договору (Товариства з обмеженою відповідальністю "А-ЕНЕРГО") вимогам Закону України "Про управляння відходами", з'ясувалось що станом на 23.02.2024 Товариство з обмеженою відповідальністю "А-ЕНЕРГО" не відповідає вимогам Закону в частині наявності ліцензії на право провадження господарської діяльності з управління небезпечними відходами. Тобто Замовник - Комунальне некомерційне підприємство "Міська лікарня № 7" Запорізької міської ради на момент укладення Договору не був обізнаним про відсутність у Товариства з обмеженою відповідальністю "А-ЕНЕРГО" ліцензії на право провадження господарської діяльності з управління небезпечними відходами. Про такі обставини як втрата чинності з 09.01.2024 ліцензією на право провадження господарської діяльності з поводження з небезпечними відходами, виданою згідно з наказом Міністерства екології та природних ресурсів України від 24.04.2018 №132, Товариство з обмеженою відповідальністю "А-ЕНЕРГО" Замовника не повідомило;

- враховуючи наявність умислу лише у Товариства з обмеженою відповідальністю "А-ЕНЕРГО", як сторони оспорюваного договору, одержані ним кошти за цим правочином у розмірі 89 993,74 грн, повинні бути повернуті Комунальному некомерційному підприємству "Міська лікарня № 7" Запорізької міської ради, а отримані останнім за рішенням суду кошти - стягнуті в дохід держави в особі Державної екологічної інспекції Південного округу (Запорізька та Херсонська області).

Постановою від 25.06.2025 Центральний апеляційний господарський суд скасував рішення Господарського суду Запорізької області від 12.12.2024 у справі № 908/1360/24. Ухвалив нове рішення, яким у задоволенні позову відмовив.

Постанова суду мотивована недоведеністю обставин того, що Товариство з обмеженою відповідальністю "А-ЕНЕРГО" при укладенні Договору діяло з умислом, що було б обставиною для визнання оспорюваного договору недійсним на підставі частини 3 статті 228 Цивільного кодексу України.

Таким чином, встановивши відсутність у діях Товариства з обмеженою відповідальністю "А-ЕНЕРГО" умислу на вчинення оспорюваного правочину, який би завідомо суперечив інтересам держави та суспільства у сфері забезпечення екологічної безпеки в розумінні частини 3 статті 228 Цивільного кодексу України, суд апеляційної інстанції дійшов висновку про відмову у задоволенні вимог про визнання Договору недійсним, та похідних вимог про стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю "А-ЕНЕРГО" на користь Комунального некомерційного підприємства "Міська лікарня № 7" Запорізької міської ради 89 993,74 грн, а з Комунального некомерційного підприємства "Міська лікарня № 7" Запорізької міської ради одержані ним за рішенням суду грошові кошти в розмірі 89 993,74 грн в дохід держави в особі позивача.

4. Короткий зміст вимог касаційної скарги. Узагальнені доводи касаційної скарги. Доводи інших учасників справи

У касаційній скарзі скаржник просить скасувати постанову Центрального апеляційного господарського суду від 25.06.2025 повністю і залишити в силі рішення Господарського суду Запорізької області від 12.12.2024 у даній справі.

Підставою касаційного оскарження скаржником зазначено пункт 3 частини 2 статті 287 Господарського процесуального кодексу України, а саме, відсутністю висновку Верховного Суду щодо застосування частини 3 статті 228 Цивільного кодексу України у подібних правовідносинах щодо визнання недійсним правочину у сфері управління небезпечних відходів, який укладено з метою, що завідомо суперечить інтересам держави та суспільства, за відсутністю дозвільного документу на провадження відповідного виду діяльності.

Товариство з обмеженою відповідальністю "А-ЕНЕРГО" подало відзив на касаційну скаргу, в якому просило залишити її без задоволення, а оскаржувану постанову суду апеляційної інстанції залишити без змін.

Комунальне некомерційне підприємство "Міська лікарня № 7" Запорізької міської ради подало клопотання про розгляд справи без участі представника.

5. Позиція Верховного Суду

Відповідно до положень статті 300 Господарського процесуального кодексу України, переглядаючи у касаційному порядку судові рішення, суд касаційної інстанції в межах доводів та вимог касаційної скарги, які стали підставою для відкриття касаційного провадження, та на підставі встановлених фактичних обставин справи перевіряє правильність застосування судом першої чи апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права. Суд касаційної інстанції не має права встановлювати або вважати доведеними обставини, що не були встановлені у рішенні або постанові суду чи відхилені ним, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими, збирати чи приймати до розгляду нові докази або додатково перевіряти докази.

Суд, забезпечуючи реалізацію основних засад господарського судочинства закріплених у частині 3 статті 2 Господарського процесуального кодексу України, зокрема, враховуючи принцип рівності всіх учасників судового процесу перед законом і судом, змагальності сторін, та дотримуючись принципу верховенства права, на підставі встановлених фактичних обставин здійснює перевірку застосування судами попередніх інстанцій норм матеріального і процесуального права в межах доводів та вимог касаційної скарги, які стали підставою для відкриття касаційного провадження.

Здійснюючи касаційне провадження Суд зазначає таке.

Статтею 203 Цивільного кодексу України передбачено, що зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також моральним засадам суспільства; особа, яка вчиняє правочин, повинна мати необхідний обсяг цивільної дієздатності; волевиявлення учасника правочину має бути вільним і відповідати його внутрішній волі; правочин має бути спрямований на реальне настання правових наслідків, що обумовлені ним.

Відповідно до частин 1, 3 статті 215 Цивільного кодексу України підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною ( сторонами ) вимог, які встановлені частинами 1-3, 5 та 6 ст. 203 цього Кодексу. Якщо недійсність правочину прямо не встановлена законом, але одна із сторін або інша заінтересована особа заперечує його дійсність на підставах, встановлених законом, такий правочин може бути визнаний судом недійсним (оспорюваний правочин).

Вирішуючи спори про визнання правочинів (господарських договорів) недійсними, господарський суд повинен встановити наявність фактичних обставин, з якими закон пов'язує визнання таких правочинів (господарських договорів) недійсними на момент їх вчинення (укладення) і настання відповідних наслідків, та в разі задоволення позовних вимог зазначати в судовому рішенні, в чому конкретно полягає неправомірність дій сторони та яким нормам законодавства не відповідає оспорюваний правочин.

За приписами частини 3 статті 228 Цивільного кодексу України у разі недодержання вимоги щодо відповідності правочину інтересам держави і суспільства, його моральним засадам такий правочин може бути визнаний недійсним. Якщо визнаний судом недійсний правочин було вчинено з метою, що завідомо суперечить інтересам держави і суспільства, то при наявності умислу у обох сторін - в разі виконання правочину обома сторонами - в дохід держави за рішенням суду стягується все одержане ними за угодою, а в разі виконання правочину однією стороною з іншої сторони за рішенням суду стягується в дохід держави все одержане нею і все належне - з неї першій стороні на відшкодування одержаного. При наявності умислу лише у однієї із сторін все одержане нею за правочином повинно бути повернуто іншій стороні, а одержане останньою або належне їй на відшкодування виконаного за рішенням суду стягується в дохід держави.

При кваліфікації правочину за статтею 228 Цивільного кодексу України має враховуватися вина, яка виражається в намірі порушити публічний порядок сторонами правочину або однією зі сторін.

При вирішенні справ у спорах про визнання недійсними договорів відповідно до статті 228 Цивільного кодексу України, зокрема частини 3 цієї норми, ознаками недійсного договору, що суперечить інтересам держави і суспільства, є спрямованість цього правочину на порушення правового порядку та наявність умислу (наміру) його сторін, які усвідомлювали або повинні були усвідомлювати протиправність укладеного договору. Метою такого правочину є його кінцевий результат, якого бажають досягти сторони. Мета завідомо суперечить інтересам держави та суспільства.

Отже, необхідною умовою для визнання господарського договору недійсним як такого, що завідомо суперечить інтересам держави і суспільства, є наявність наміру хоча б у однієї з сторін щодо настання відповідних наслідків. Для прийняття рішення у спорі необхідно встановлювати, у чому конкретно полягала завідомо суперечна інтересам держави й суспільства мета укладення господарського договору, якою із сторін та в якій мірі виконано зобов'язання, а також наявність наміру у кожної із сторін.

Наявність такого наміру у сторін (сторони) означає, що вони (вона), виходячи з обставин справи, усвідомлювали або повинні були усвідомлювати протиправність договору, що укладається, суперечність його мети інтересам держави і суспільства та прагнули або свідомо допускали настання протиправних наслідків.

Намір юридичної особи визначається як намір тієї посадової або іншої фізичної особи, яка підписала договір, маючи на це належні повноваження. За відсутності останніх наявність наміру у юридичної особи не може вважатися встановленою.

Такі висновки містяться у постановах Верховного Суду від 10.06.2021 у справі № 910/10055/20, від 20.10.2021 у справі № 910/4089/20, від 15.12.2021 у справі № 910/6271/17, від 13.01.2022 у справі № 908/3736/15, від 20.07.2022 у справі № 911/2961/19 та ін.

Як встановлено судом апеляційної інстанції, Комунальним некомерційним підприємством "Міська лікарня № 7" Запорізької міської ради, як юридичною особою, яка забезпечує потреби держави або територіальної громади, 21.12.2023 було оприлюднено в електронній системі публічних закупівель за посиланням https://prozorro.gov.ua оголошення про проведення відкритих торгів з особливостями UА-2023-12-21-011862-а, вид предмету закупівлі: Послуги із збирання, перевезення, зберігання, знешкодження небезпечних відходів категорії В, класифікатор та код предмета закупівлі ДК 021:2015:90520000-8: Послуги у сфері поводження з радіоактивними, токсичними, медичними та небезпечними відходами. Очікувана вартість предмета закупівлі - 620 363,00 грн. Оскарження умов закупівлі: до 28 грудня 2023 року; кінцевий строк подання тендерних пропозицій - 31.12.2023.

Відповідно до вимог Тендерної документації на вищезазначену закупівлю - відкриті торги з особливостями, затвердженої протоколом уповноваженої особи № 105 від 21.12.2023 та додатку № 5 до неї, було визначено, що у складі тендерної пропозиції необхідними для подання документами для підтвердження кваліфікаційних вимог учасник повинен був надати в т.ч. копію дозволу або ліцензії на провадження певного виду господарської діяльності, якщо отримання такого дозволу або ліцензії на провадження такого виду діяльності передбачено законодавством України або лист-пояснення/довідка про підстави ненадання документу/ів з посиланням на норми діючих законодавчих актів або копію/ії роз'яснення/нь державних органів (пункт 1 додатку № 5 до Тендерної документації).

Згідно з реєстром отриманих тендерних пропозицій UА-2023-12-21-011862-а, з метою участі у процедурі закупівлі в електронній системі закупівель за № UА-2023-12-21-011862-а, Товариством з обмеженою відповідальністю "А-ЕНЕРГО" було подано тендерну пропозицію для участі в закупівлі. Дата подання тендерної пропозиції - 29.12.2023.

У складі своєї тендерної пропозиції Товариством з обмеженою відповідальністю "А-ЕНЕРГО" було надано Замовнику:

- супровідний лист № 10 від 28.12.2023, в якому повідомлено, що на вимогу наявності Ліцензії на поводження з небезпечними відходами Товариство надає наказ Міністерства екології та природних ресурсів України № 132 від 24.04.2018 (збирання, зберігання, оброблення, утилізація, знешкодження) із зазначенням про те, що перевірити наявність та чинність ліцензії можливо за посиланням: https//eco.gov.ua/reyestr-vidanih-licenzij-na-provadzhennya-gospodarskoyi-diyalnosti-z-povodzhennya-z-nebezpechnimi-vidhodami де вказано, що строк дії ліцензії учасника - безстрокова;

- Гарантійний лист № 6 від 28.12.2023, відповідно до якого Товариство гарантувало, що бере на себе зобов'язання надавати якісні послуги відповідно до вимог законодавства про медичні відходи, санітарних норм і правил надання послуг з вивезення медичних відходів, затверджених Кабінетом Міністрів України, та у відповідності до умов підписаного договору з урахуванням вимог чинного законодавства із захисту довкілля.

Відповідно до інформації щодо протоколу розкриття тендерних пропозицій, яке відбулось 31.12.2023, було прийнято рішення про визнання учасника відкритих торгів Товариства з обмеженою відповідальністю "А-ЕНЕРГО" переможцем. 09.01.2024 в електронній системі закупівель сформовано відповідне повідомлення про намір укласти договір з Товариством з обмеженою відповідальністю "А-ЕНЕРГО".

За наслідками процедури проведення зазначених торгів, 14.01.2024 між Комунальним некомерційним підприємством "Міська лікарня № 7" Запорізької міської ради та Товариством з обмеженою відповідальністю "А-ЕНЕРГО" було укладено Договір (надалі - Договір), відповідно до умов якого Виконавець надає Замовнику послуги із збирання, перевезення, зберігання, знешкодження небезпечних відходів категорії В відповідно до переліку, зазначеного в п.п. 1.2 для подальшого знешкодження небезпечних відходів; код згідно із ДК 021:2015:90520000-8 - Послуги у сфері поводження з радіоактивними, токсичними, медичними та небезпечними відходами. Перелік небезпечних відходів щодо яких надаються послуги із завантаження, перевезення, зберігання небезпечних відходів категорії В, зазначається у Калькуляції (додаток № 1).

На виконання умов Договору Виконавець надав Замовнику відповідні Послуги на загальну суму 89 993,74 грн з ПДВ, а Замовник оплатив надані Виконавцем Послуги.

У подальшому, додатковою угодою № 1 від 04.03.2024 до Договору сторони, зокрема, внесли зміни до пункту 10.1 розділу 10 Договору "Строк дії договору", виклавши його в редакції згідно з якою Договір діє до 01.03.2024.

Вважаючи, що під час укладення та виконання Договору (з 16.01.2024 по 29.02.2024) Товариство з обмеженою відповідальністю "А-ЕНЕРГО" не мало ліцензії на здійснення господарської діяльності з управління небезпечними відходами, що є підставою для визнання недійсним оспорюваного договору на підставі частини 1 статті 203, частини 1 статті 215 та частини 3 статті 228 Цивільного кодексу України і застосування наслідків недійсності правочину передбачених цією статтею, Заступник керівника Шевченківської окружної прокуратури міста Запоріжжя, виступаючи в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції Південного округу (Запорізька та Херсонська області) звернувся з позовом у даній справі.

Станом на момент виникнення спірних правовідносин, правові, організаційні, економічні засади діяльності щодо запобігання утворенню, зменшення обсягів утворення відходів, зниження негативних наслідків від діяльності з управління відходами, сприяння підготовці відходів до повторного використання, рециклінгу і відновленню з метою запобігання їх негативному впливу на здоров'я людей та навколишнє природне середовище визначав Закон України "Про управління відходами" від 20 червня 2022 року № 2320-IX, який набрав чинності 09.07.2023.

Відповідно до пункту 38 частини 1 статті 1 Закону України "Про управління відходами" управління відходами - це комплекс заходів із збирання, перевезення, оброблення (відновлення, у тому числі сортування, та видалення) відходів, включаючи нагляд за такими операціями та подальший догляд за об'єктами видалення відходів.

Згідно з частиною 1 статті 44 Закону України "Про управління відходами" господарська діяльність з управління небезпечними відходами здійснюється суб'єктами господарювання на підставі ліцензії, що видається в порядку, встановленому Законом України "Про ліцензування видів господарської діяльності", з урахуванням особливостей, визначених цим Законом, та відповідно до ліцензійних умов здійснення господарської діяльності з управління небезпечними відходами.

Частиною 2 статті 44 Закону України "Про управління відходами" передбачено, що не потребує отримання ліцензії на здійснення комплексу операцій з управління небезпечними відходами: 1) діяльність з приймання та зберігання відходів, якщо протягом одного року прийняті чи утворені відходи передаються суб'єкту господарювання, який має ліцензію на здійснення комплексу операцій з управління небезпечними відходами, за умови подання суб'єктом господарювання звітної інформації (декларації) до інформаційної системи управління відходами; 2) діяльність із збирання небезпечних відходів у складі побутових відходів у порядку визначеному законодавством; 3) діяльність аварійно-рятувальних формувань, пов'язана з ліквідацією надзвичайних ситуацій та їх наслідків.

Відповідно до частини 3 статті 44 Закону України "Про управління відходами" до видачі ліцензії обов'язковій перевірці підлягає відповідність матеріально-технічної бази здобувача ліцензії встановленим вимогам. Зазначена перевірка проводиться органом ліцензування за місцем провадження діяльності у порядку, визначеному центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони навколишнього природного середовища.

Згідно з частиною 4 статті 44 Закону України "Про управління відходами" підставою для проведення перевірки матеріально-технічної бази здобувача ліцензії встановленим вимогам є заява суб'єкта господарювання у сфері управління небезпечними відходами. Строк здійснення перевірки не може перевищувати 20 робочих днів з дня отримання відповідної заяви. Тривалість проведення перевірки не може перевищувати двох робочих днів. Здобувач ліцензії під час перевірки матеріально-технічної бази встановленим вимогам забезпечує умови для її проведення та надає на вимогу посадових осіб органу ліцензування документи, необхідні для проведення перевірки.

У частинах 5-7 статті 44 Закону України "Про управління відходами" визначено, що за результатами перевірки складається акт перевірки матеріально-технічної бази, необхідної для провадження господарської діяльності з управління небезпечними відходами. Здобувач ліцензії на здійснення комплексу операцій з управління небезпечними відходами після отримання підтвердження відповідності матеріально-технічної бази встановленим вимогам за результатами перевірки подає до органу ліцензування заяву про отримання ліцензії та пакет документів, визначений ліцензійними умовами. Матеріально-технічна база здобувача ліцензії повинна відповідати технологічним вимогам до здійснення господарської діяльності з управління небезпечними відходами, правилам технічної екплуатації установок та технологічним регламентам. Технічні та технологічні вимоги до матеріально-технічної бази, її склад, параметри технологічного процесу для здійснення господарської діяльності з управління небезпечними відходами визначаються ліцензійними умовами.

Суспільні відносини у сфері ліцензування видів господарської діяльності, визначає виключний перелік видів господарської діяльності, що підлягають ліцензуванню, встановлює уніфікований порядок їх ліцензування, нагляд і контроль у сфері ліцензування, відповідальність за порушення законодавства у сфері ліцензування видів господарської діяльності регулює Закон України «Про ліцензування видів господарської діяльності».

Відповідно до пункту 7 частини 1 статті 1 Закону України «Про ліцензування видів господарської діяльності» орган ліцензування - це державний орган, уповноважений законом або Кабінетом Міністрів України на здійснення ліцензування господарської діяльності.

Згідно з частиною 1 статті 6 Закону України «Про ліцензування видів господарської діяльності» орган ліцензування видає ліцензії на право здійснення видів господарської діяльності, зазначених у статті 7 цього Закону. Види господарської діяльності, на здійснення яких державний колегіальний орган видає ліцензії, встановлюються цим Законом.

У статті 7 Закону України «Про ліцензування видів господарської діяльності» наведено перелік видів господарської діяльності, що підлягають ліцензуванню, зокрема, діяльність з управління небезпечними відходами, яка ліцензується з урахуванням особливостей, визначених Законом України "Про управління відходами" (пункт 141 частини 1).

Відповідно до Переліку органів ліцензування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 05.08.2015 № 609, Міндовкілля є органом ліцензування щодо виду господарської діяльності з управління небезпечними відходами.

У роз'яснень Міндовкілля від 15.12.2023, як орган ліцензування виду господарської діяльності з управління небезпечними відходами, зазначило, що євроінтеграційний Закон "Про управління відходами" визначив новий вид ліцензування - управління небезпечними відходами. Закон не встановив жодних понять "переліцензування", а виключно визначив новий вид господарської діяльності, що підлягає ліцензуванню.

Із аналізу зазначеного, суд апеляційної інстанції встановив, що управління небезпечними відходами є новим видом ліцензування.

У статті 3 Закону України «Про ліцензування видів господарської діяльності» визначено принципи державної політики у сфері ліцензування, зокрема, принцип пріоритетності захисту прав, законних інтересів, життя і здоров'я людини, навколишнього природного середовища, захисту обмежених ресурсів держави та забезпечення безпеки держави, що передбачає, зокрема, у разі внесення змін до нормативно-правових актів у сфері ліцензування, передбачається достатній для реалізації цих змін строк, але не менш як два місяці.

Частина 1 статті 8 Закону України «Про ліцензування видів господарської діяльності» визначає, що у разі запровадження ліцензування нового виду господарської діяльності або нової частини виду господарської діяльності, що підлягає ліцензуванню, ліцензійні умови провадження нового виду господарської діяльності або нової частини виду господарської діяльності, що підлягає ліцензуванню, набирають чинності у строк, необхідний для приведення суб'єктом господарювання своєї діяльності у відповідність із вимогами ліцензійних умов, але не менш як через два місяці з дня їх опублікування.

Постановою Кабінету Міністрів України від 05.12.2023 № 1278, яка набрала чинності з дня її опублікування (12.12.2023), затверджено Ліцензійні умови провадження господарської діяльності з управління небезпечними відходами (надалі - Ліцензійні умови).

У пункті 3 зазначеної постанови визначено, що вона набирає чинності з дня її опублікування, крім пунктів 1, 5 переліку постанов Кабінету Міністрів України, що втратили чинність, затвердженого цією постановою, які набирають чинності з 9 січня 2024 року.

Відповідно до частини 1 статті 19 Закону України «Про правотворчу діяльність» юридична сила - це властивість нормативно-правових актів та встановлених ними норм права, що є основою для визначення співвідношення їх взаємної ієрархічної підпорядкованості у системі нормативно-правових актів, зумовленого сукупністю ознак, що випливають із: 1) засад конституційного ладу в Україні; 2) компетенції та територіальної юрисдикції суб'єкта правотворчої діяльності, визначених Конституцією України та (або) законом; 3) інших особливостей, визначених Конституцією України та (або) законом.

Частиною 2 статті 19 Закону України «Про правотворчу діяльність» передбачено, що з урахуванням вимог частини першої цієї статті в Україні встановлюється така ієрархія нормативно-правових актів: закони приймаються на основі Конституції України, чинних міжнародних договорів України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, мають на території України вищу юридичну силу, ніж нормативно-правові акти, зазначені у пунктах 4-13 цієї частини, і є обов'язковими до виконання на території України (пункт 3); постанови Кабінету Міністрів України, нормативно-правові акти Національного банку України приймаються на основі та на виконання Конституції України та (або) законів, чинних міжнародних договорів України, постанов Верховної Ради України та указів Президента України, мають на території України вищу юридичну силу, ніж нормативно-правові акти, передбачені пунктами 6-13 цієї частини, і є обов'язковими до виконання на території України (пункт 5).

Із аналізу зазначеного, суд апеляційної інстанції встановив, що проміжок часу між 12.12.2023 (опублікуванням Ліцензійних умов) та 10.01.2024 (дата, станом на яку Виконавець мав вже отримати ліцензію за новим Законом України «Про управління відходами») був значно меншим ніж гарантовано Законом України «Про ліцензування видів господарської діяльності» (2 місяці з дня опублікування Ліцензійних умов), а також недостатнім для того, щоб отримати ліцензію.

Як наслідок, суд апеляційної інстанції виснував, що станом на 16.01.2024 (момент укладення оспорюваного правочину) була відсутня можливість отримати ліцензію на здійснення господарської діяльності з управління небезпечними відходами.

Крім того, як зазначено судом апеляційної інстанції, станом на 16.01.2024 жоден суб'єкт господарювання в Україні не мав ліцензії на здійснення діяльності з управління небезпечними відходами, що також підтверджує сам прокурор у позові, вказуючи, що перший суб'єкт господарювання (ТОВ "ХАДО-ТЕХНОЛОГІЯ") отримав відповідну ліцензію 01.02.2024.

Отже, суд апеляційної інстанції не вбачав умислу зі сторони Товариства з обмеженою відповідальністю "А-ЕНЕРГО" на вчинення 16.01.2024 оспорюваного правочину з метою нанесення шкоди інтересам держави і суспільства у сфері екологічної безпеки, оскільки затримка в отриманні Товариством з обмеженою відповідальністю "А-ЕНЕРГО" ліцензії на здійснення господарської діяльності з управління небезпечними відходами зумовлена об'єктивною неможливістю її отримання станом на 16.01.2024 з урахуванням відповідної законодавчо-визначеної процедури.

При цьому, судом апеляційної враховано принцип "належного урядування", який передбачає, що у разі, коли йдеться про питання загального інтересу, зокрема, якщо справа впливає на такі основоположні права людини, як майнові права, державні органи повинні діяти вчасно та в належний і якомога послідовніший спосіб. Зокрема, на державні органи покладено обов'язок запровадити внутрішні процедури, які посилять прозорість і ясність їхніх дій, мінімізують ризик помилок, а державні органи, які не впроваджують або не дотримуються своїх власних процедур, не повинні мати можливість отримувати вигоду від своїх протиправних дій або уникати виконання своїх обов'язків. Ризик будь-якої помилки державного органу повинен покладатися на саму державу, а помилки не можуть виправлятися за рахунок осіб, яких вони стосуються.

З огляду на викладене та враховуючи: наявність у Товариства з обмеженою відповідальністю "А-ЕНЕРГО" ліцензії на право провадження господарської діяльності з поводження з небезпечними відходами, видану на підставі наказу Мінекології та природних ресурсів України № 132 від 24.04.2018; подання Товариством з обмеженою відповідальністю "А-ЕНЕРГО" декларації № 057800/24 про провадження господарської діяльності від 03.01.2024, згідно з якою Товариством з обмеженою відповідальністю "А-ЕНЕРГО" був отриманий дозвіл на здійснення операцій з оброблення відходів; положення пункту 1 частини 2 статті 44 Закону України "Про управління відходами", відповідно до якого не потребує отримання ліцензії на здійснення комплексу операцій з управління небезпечними відходами діяльність з приймання та зберігання відходів, якщо протягом одного року прийняті чи утворені відходи передаються суб'єкту господарювання, який має ліцензію на здійснення комплексу операцій з управління небезпечними відходами, за умови подання суб'єктом господарювання звітної інформації (декларації) до інформаційної системи управління відходами; отримання 29.03.2024 Товариством з обмеженою відповідальністю "А-ЕНЕРГО" ліцензії на право провадження господарської діяльності з управління небезпечними відходами, суд апеляційної інстанції встановив відсутність в діях Товариства з обмеженою відповідальністю "А-ЕНЕРГО" умислу на вчинення правочину, який би завідомо суперечив інтересам держави та суспільства у сфері забезпечення екологічної безпеки у розумінні частини 3 статті 228 Цивільного кодексу України.

Отже, встановивши зазначені обставини, суд апеляційної інстанції дійшов обґрунтовано висновку про відмову у задоволенні вимог про визнання Договору недійсним, та похідних вимог про стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю "А-ЕНЕРГО" на користь Комунального некомерційного підприємства "Міська лікарня № 7" Запорізької міської ради 89 993,74 грн, а з Комунального некомерційного підприємства "Міська лікарня № 7" Запорізької міської ради одержані ним за рішенням суду грошові кошти в розмірі 89 993,74 грн в дохід держави в особі позивача.

Суд зазначає, що викладені у касаційній скарзі Першого заступника керівника Дніпропетровської обласної прокуратури Державної екологічної інспекції Південного округу (Запорізька та Херсонська області) обґрунтування фактично зводяться до незгоди із оскаржуваною постановою та спрямовані на встановлення інших, ніж встановлені судом апеляційної інстанції обставин справи (зокрема, щодо наявності у Товариства з обмеженою відповідальністю "А-ЕНЕРГО" умислу на порушення інтересів держави під час укладення Договору) задля ухвалення іншого рішення по суті заявлених позовних вимог.

Водночас, згідно з частиною 2 статті 300 Господарського процесуального кодексу України наведене виходить за межі розгляду справи судом касаційної інстанції.

Отже, враховуючи встановлені судом апеляційної інстанції обставини справи, посилання скаржника на відсутність висновку Верховного Суду щодо питання застосування норм права, з наведенням відповідної аргументації, є необґрунтованими та відхиляються.

6. Висновки за результатами розгляду касаційної скарги

Пунктом 1 частини 1 статті 308 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що суд касаційної інстанції за результатами розгляду касаційної скарги має право залишити судові рішення судів першої інстанції та апеляційної інстанції без змін, а скаргу - без задоволення.

Суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо судове рішення, переглянуте в передбачених статтею 300 цього Кодексу межах, ухвалено з додержанням норм матеріального і процесуального права. Не може бути скасоване правильне по суті і законне рішення з одних лише формальних міркувань (стаття 309 Господарського процесуального кодексу України).

З огляду на наведене, Суд дійшов висновку про необхідність залишення касаційної скарги Першого заступника керівника Дніпропетровської обласної прокуратури в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції Південного округу (Запорізька та Херсонська області) без задоволення, а постанови суду апеляційної інстанції - без змін.

7. Судові витрати

Судовий збір за подання касаційної скарги в порядку статті 129 Господарського процесуального кодексу України покладається на скаржника.

Керуючись статтями 300, 301, 308, 309, 314, 315, 317 Господарського процесуального кодексу України, Суд

УХВАЛИВ:

1. Касаційну скаргу Першого заступника керівника Дніпропетровської обласної прокуратури в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції Південного округу (Запорізька та Херсонська області) залишити без задоволення.

2. Постанову Центрального апеляційного господарського суду від 25.06.2025 у справі № 908/1360/24 залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з моменту її ухвалення, є остаточною і оскарженню не підлягає.

Головуючий Н.М. Губенко

Судді Г.О. Вронська

І.Д. Кондратова