Рішення від 11.11.2025 по справі 910/10061/25

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 334-68-95, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

11.11.2025Справа № 910/10061/25

Господарський суд міста Києва в складі головуючого судді Блажівської О.Є., розглянувши у спрощеному позовному провадженні справу №910/10061/25

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «ЕМБА ЕЛЕКТРІК» (08132, Київська обл., Бучанський р-н, м. Вишневе, вул. Київська, 4-Д; код ЄДРПОУ 41119271)

до відповідача Акціонерного товариства «Українська залізниця» (03150, місто Київ, вул. Єжи Гедройця, буд. 5; код ЄДРПОУ 40075815)

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача Державну казначейську службу України (01601, місто Київ, вул. Бастіонна, буд. 6; код ЄДРПОУ 37567646)

про стягнення 947 502 грн 17 коп.,

без виклику представників сторін,

ІСТОРІЯ СПРАВИ:

Стислий виклад позовних вимог.

До Господарського суду міста Києва звернулося Товариство з обмеженою відповідальністю «ЕМБА ЕЛЕКТРІК» з позовом до Акціонерного товариства «Українська залізниця» про стягнення суми основного боргу у розмірі 811 515,60 грн, суму нарахованих штрафних санкцій, яка складається з: пені - 12 грн. 18 коп., інфляційних збитків - 135 974 грн. 39 коп.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що на підставі укладеного договору підряду № ПЗ/Е-231060/НЮ від 08.11.2023 позивач виконав роботи з реконструкції споруд залізниці з електрифікацією дільниці Васильків - Васильків ІІ регіональної філії «Південно-Західна залізниця» АТ «Укрзалізниця» у Київської області на суму 811 515, 60 грн, що підтверджується актами № 1/11-23 приймання виконаних будівельних робіт за грудень 2023 (КБ-2в) від 08.12.2023, довідкою про вартість виконаних робіт та витрати за грудень 2023 (КБ-3) від 08.12.2023, актом вартості устаткування підрядника за грудень 2023 року від 08.12.2023, актом № 2/11-23 приймання виконаних будівельних робіт за грудень 2023 (КБ-2в) від 08.12.2023, довідкою про вартість виконаних робіт та витрати за грудень 2023 (КБ-3) від 08.12.2023, актом вартості устаткування підрядника за грудень 2023 року від 08.12.2023, актом № 3/11-23 приймання виконаних будівельних робіт за грудень 2023 (КБ-2в) від 08.12.2023, довідкою про вартість виконаних робіт та витрати за грудень 2023 (КБ-3) від 08.12.2023, актом вартості устаткування підрядника за грудень 2023 року від 08.12.2023, актом № 4/11-23 приймання виконаних будівельних робіт за грудень 2023 (КБ-2в) від 15.12.2023, довідкою про вартість виконаних робіт та витрати за грудень 2023 (КБ-3) від 15.12.2023, актом вартості устаткування підрядника за грудень 2023 року від 15.12.2023, актом № 5/11-23 приймання виконаних будівельних робіт за грудень 2023 (КБ-2в) від 15.12.2023, довідкою про вартість виконаних робіт та витрати за грудень 2023 (КБ-3) від 15.12.2023, актом вартості устаткування підрядника за грудень 2023 року від 15.12.2023, актом № 1 від 15 грудня 2023 року приймання-передачі закінчених робіт за договором підряду № ПЗ/Е-231060/НЮ від 08 листопада 2023 року, актом Звірки взаємних розрахунків за договором підряду № ПЗ/Е-231060/НЮ від 08 листопада 2023 року між ТОВ "ЕМБА ЕЛЕКТРІК" та АТ "УКРЗАЛІЗНИЦЯ".

За умовами п. 4.7. Договору розрахунки проводяться шляхом перерахування коштів на розрахунковий рахунок Підрядника, зазначений у Договорі, протягом 14 (чотирнадцяти) робочих днів з моменту підписання Сторонами актів виконаних робіт за формою КБ-2В та довідок про вартість виконаних робіт за формою № КБ-3 та акту приймання-передачі закінчених робіт.

В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач зазначає, що на підставі Договору підряду № ПЗ/Е-231060/НЮ від 08.11.2023 ним виконані роботи у повному обсязі, що підтверджується належними доказами. Водночас, Відповідач порушив своє зобов'язання щодо своєчасної та повної оплати вартості отриманих робіт.

У зв'язку з тим, що відповідачем зобов'язання за договором не виконано, позивач звернувся до суду з вимогою про стягнення з відповідача 811 515 грн 60 коп. суми основного боргу, 12 грн 18 коп пені, 135 974 грн 39 коп. інфляційних втрат.

Стислий виклад заперечень відповідача.

08.09.2025 відповідачем подано до суду відзив на позовну заяву, в якому проти задоволення позовних вимог заперечує.

Відповідач зазначає, що позивач, обґрунтовуючи свої позовні вимоги, зазначає, що «відповідно до п. 4.7. Договору розрахунки проводяться шляхом перерахування коштів на розрахунковий рахунок Підрядника, зазначений у Договорі, протягом 14 (чотирнадцяти) робочих днів з моменту підписання сторонами акту приймання виконаних робіт за формою № КБ-2В, довідок про вартість виконаних робіт за формою № КБ-3 та акту приймання-передачі закінчених робіт.» Втім,відповідач зазначає, що така редакція пункту 4.7. договору не є повною, а саме упущено важливу умову оплати виконаних робіт, а саме що така оплата здійснюється після отримання замовником бюджетних призначень відповідно до статей 48, 49 Бюджетного кодексу України. Відтак, фінансування Робіт за Договором здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України.

Крім того, відповідач посилається на п. 4.5 Договору відповідно до якого відповідно до частини першої статті 23 Бюджетного кодексу України Замовник здійснює фінансування будь-яких витрат, передбачених цим Договором, лише за наявності відповідних бюджетних асигнувань.

Відповідно до пункту 4.8. Договору бюджетні зобов'язання за Договором виникають у разі наявності та в межах виділених бюджетних асигнувань, передбачених планом використання бюджетних коштів, а оплата здійснюється в межах фактичного надходження бюджетних коштів. У разі затримки бюджетних коштів не з вини Замовника, оплата за Роботи здійснюється протягом 5 (п'яти) робочих днів з дати отримання замовником бюджетного фінансування на рахунок, відкритий у Державній казначейській службі України, а в разі зміни бюджетного фінансування Замовник повідомляє про це Підрядника. Ненадходження коштів з державного та/або місцевого бюджету на рахунок Замовника, відкритий в Державній казначейській службі України, для оплати Робіт за Договором, а також несвоєчасне їх перерахування органами державного казначейства, сторони визнають обставиною, що має місце не з вини Замовника.

Згідно з пунктом 4.12. Договору у разі затримки бюджетноuо фінансування, зменшення бюджетних асигнувань, неприйняття органами державної влади рішень або невчинення дій, необхідних для здійснення оплати, передбаченої цим Договором (або прийняття відповідних рішень чи вчинення дій із затримкою), прийняття органами державної влади рішень, які унеможливлюють виконання Замовником своїх зобов'язань за цим Договором, Замовник звільняється від сплати Підряднику штрафних санкцій, відшкодування збитків та відповідальності за порушення грошових зобов'язань.

Відтак, з метою виконання зобов'язань за Договором Відповідачем 26.12.2023 було сформовано заявки на оплату наступних сум: - 94237,20 грн відповідно до акту від 08.12.2023 №1/11-23; - 244948,80 грн відповідно до акту від 08.12.2023 № 2/11-23; - 244357,20 грн відповідно до акту від 08.12.2023 3 3/11-23; -107214,00 грн відповідно до акту від 15.12.2023 №4/12-23; - 120758,40 грн відповідно до акту від 15.12.2023 № 5/12-23. Державною казначейською службою України 30.12.2023 відповідні заявки були відхилені без виконання на підставі статей 3, 23, 57 Бюджетного кодексу України. Наведене свідчить про добросовісність дій Відповідача, який мав намір провести розрахунок з Позивачем за виконані роботи, але з незалежних від нього причин, розрахунок по Договору проведений не був. Таким чином, оплата заявок на загальну суму 811515,60 грн не відбулась не з вини АТ «Укрзалізниця», яке зробило від себе все належне - було сформовано та направлено необхідні документи на оплату за Договором до органів Державної казначейської служби України, а з причини повернення коштів з казначейського рахунка.

Відповідач зазначає, що станом на теперішній час фінансування за бюджетною програмою КПКВК 3101270 відсутнє, а відповідно до умов Договору (пункт 7.1.), оплата може бути здійснена виключно за умови наявності бюджетного фінансування, таким чином, наразі у Відповідача відсутня можливість здійснити оплату за Договором.

Стислий виклад пояснень третьої особи.

Державна казначейська служба України 30.09.2025 подала письмові пояснення у справі, в яких підтримує власну позицію щодо наступного.

Так, третя особа наголошує на тому, що виходячи з даних, викладених у позовній заяві, вбачається, що Казначейство не було учасником правовідносин між позивачем та відповідачем щодо перерахування коштів на підставі договору.

Так, за отриманою інформацією від ГУ ДКСУ у м. Києві (копія листа від 26.09.2025 № 04-01.3-08/9992), АТ «Українська залізниця» перебуває на розрахунково-касовому обслуговуванні в Управлінні Державної казначейської служби України у Печерському районі м. Києва (далі - Управління Казначейства) яке є юридичною особою із кодом ЄДРПОУ 38004897 та здійснювало казначейське обслуговування одержувача коштів державного бюджету - АТ «Українська залізниця» відповідно до законодавства.

За бюджетною програмою «Оновлення рухомого складу для перевезення пасажирів, будівництво та реконструкція об?єктів інфраструктури суб?єктів господарювання залізничного транспорту державного сектору економіки» за КПКВ 3101270 АТ «Українська залізниця» 12.12.2023 зареєстровані бюджетні зобов?язання, що надіслані через систему дистанційного обслуговування «Клієнт казначейства-Казначейство» відповідно до договору від 08.11.2023 № П3/Е-231060/НЮ на суму 822 000,00 гривень.

Бюджетні фінансові зобов?язання були надані на реєстрацію АТ «Українська залізниця» 25.12.2023 відповідно до підтвердних документів: - 08.12.2023 №1/11-23 на суму 94 237,20 грн зареєстровані Управлінням Казначейства 25.12.2023 об 12:20:22; - 08,12.2023 №2/11-23 на суму 244 948,80 грн зареєстровані Управлінням Казначейства 25.12.2023 об 12:21:11; - 08.12.2023 №3/11-23 на суму 244 357,20 грн зареєстровані Управлінням Казначейства 25.12.2023 об 12:21:58; - 15.12.2023 №4/11-23 на суму 107 214,00 грн зареєстровані Управлінням Казначейства 25.12.2023 об 12:22:55; - 15.12.2023 №5/11-23 на суму 120 758,40 грн зареєстровані Управлінням Казначейства 25.12.2023 об 12:24:44.

Відповідно до Регламенту роботи органів Державної казначейської служби України по завершенню бюджетного 2023 року та початку 2024 року, затвердженого наказом Казначейства від 27.11.2023 № 299, прийняття електронних документів клієнтів через систему дистанційного обслуговування «Клієнт казначейства - Казначейство» 27.12.2023 здійснювалось до 17:30.

Платіжні інструкції на оплату по вищевказаним зобов'язанням були надані до Управління Казначейства 27.12.2023. Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 09.06.2021 № 590 «Про затвердження Порядку виконання повноважень Державною казначейською службою в особливому режимі в умовах воєнного стану» (далі - Порядок № 590) Казначейство виконує свої повноваження в особливому режимі та відповідно до пункту 19 Порядку здійснює платежі з урахуванням ресурсної забезпеченості єдиного казначейського рахунка в певній черговості. Оскільки платежі здійснювався за роботи які передбачають заміну релейноконтактного захисту на фідерах живлення контактної мережі 27,5кВ та лінії ПЕ, СЦБ 10кВ на мікропроцесорні пристрої на тягових підстанціях, платіжні інструкції відносились до видатків третьої черги: - № 26 від 26.12.2023 на суму 244 357,20 грн надіслано 27.12.2023 об 19:35:27 - повернуто відповідно до статей 3, 23 та 57 Бюджетного кодексу України; - № 56 від 27.12.2023 на суму 94 237,20 грн надіслано 27.12.2023 об 19:39:12 - повернуто відповідно до статей 3, 23 та 57 Бюджетного кодексу України; - № 57 від 27.12.2023 на суму 244 948,80 грн надіслано 27.12.2023 об 19:39:11 - повернуто відповідно до статей 3, 23 та 57 Бюджетного кодексу України; - № 58 від 27.12.2023 на суму 107 214,00 грн надіслано 27.12.2023 об 20:00:56 - повернуто відповідно до статей 3,23 та 57 Бюджетного кодексу України; - № 59 від 27.12.2023 на суму 120 758,40 грн надіслано 27.12.2023 об 19:39:12 - повернуто відповідно до статей 3, 23 та 57 Бюджетного кодексу України.

Враховуючи вищевикладене, на виконання п.2.14 Глави 2 Порядку реєстрації та обліку бюджетних зобов?язань розпорядників бюджетних коштів та одержувачів бюджетних коштів в органах Державної казначейської служби України, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 02.03.2012 № 309, управлінням Казначейства знято з обліку непогашені в кінці року бюджетні зобов?язання та бюджетні фінансові зобов?язання АТ «Українська залізниця».

Також, Управлінням Казначейства під час здійснення попереднього та поточного контролю при реєстрації бюджетних та бюджетних фінансових зобов?язань, поданих відповідно до договору ПЗ/Е-231060/НЮ від 08.11.2023, не виявлено порушень бюджетного законодавства. До Управління Казначейства не надходили розпорядження про зупинення операцій з бюджетними коштами від уповноважених на їх прийняття органів та/або судових рішень про арешт коштів на рахунках АТ «Українська залізниця».

Процесуальні дії у справі

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 19.08.2025 залишено без руху позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «ЕМБА ЕЛЕКТРІК». Надано позивачу строк для усунення недоліків, який становить п'ять днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.

22.08.2025 через систему «Електронний суд» від Товариства з обмеженою відповідальністю «ЕМБА ЕЛЕКТРІК» надійшла заява про усунення недоліків позовної заяви.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 26.08.2025 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, визнано справу №910/10061/25 малозначною, розгляд справи вирішено здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

29.08.2025 через систему «Електронний суд» від представника відповідача Акціонерного товариства «Українська залізниця» - адвоката Лаврової М.А. надійшла заява про вступ у справу як представника.

08.09.2025 через систему «Електронний суд» від Акціонерного товариства «Українська залізниця» надійшла заява про здійснення розгляду справи № 910/10061/25 за правилами спрощеного позовного провадження з викликом сторін.

08.09.2025 через систему «Електронний суд» від Акціонерного товариства «Українська залізниця» надійшов відзив на позовну заяву.

08.09.2025 через систему «Електронний суд» від Акціонерного товариства «Українська залізниця» надійшло клопотання про залучення третьої особи, яка не заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору на стороні відповідача - Державну казначейську службу України (01601, місто Київ, вул. Бастіонна, буд. 6; код ЄДРПОУ 37567646).

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 19.09.2025 у задоволенні клопотання Акціонерного товариства «Українська залізниця» про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням (викликом) представників сторін у справі №910/10061/25 відмовлено.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 19.09.2025 клопотання Акціонерного товариства «Українська залізниця» про залучення третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача у справі №910/10061/25 задоволено. Залучено в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні Відповідача: Державну казначейську службу України (01601, місто Київ, вул. Бастіонна, буд. 6; код ЄДРПОУ 37567646).

23.09.2025 через систему «Електронний суд» від Акціонерного товариства "Українська залізниця" надійшла заява на виконання ухвали від 19.09.2025 та надало докази відправки Державній казначейській службі України відзиву з додатками у справі № 910/10061/25.

30.09.2025 через відділу документообігу суду від третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача Державної казначейської служби України надійшли пояснення на позовну заяву у справі №910/10061/25.

02.10.2025 через систему «Електронний суд» від Акціонерного товариства "Українська залізниця" надійшли додаткові пояснення.

ВИКЛАД ОБСТАВИН СПРАВИ, ВСТАНОВЛЕНИХ СУДОМ

08.11.2023 між Акціонерним товариством «Українська залізниця» (далі - Замовник) та Товариством з обмеженою відповідальністю «ЕМБА ЕЛЕКТРІК» (далі Підрядник) було укладено Договір підряду №ПЗ/Е-231060/НЮ, згідно п. 1.1 якого

Замовник доручає, а Підрядник зобов'язується виконати роботи з реконструкції споруд залізниці з електрифікацією дільниці Васильків - Васильків II регіональної філії "Південно-Західна залізниця" AT "Укрзалізниця" у Київській області. Заміна релейно-контактного захисту на фідерах живлення контактної мережі 27,5 кВ та лінії ПЕ, СЦБ 10 кВ на мікропроцесорні пристрої на тягових підстанціях (далі - Роботи).

Згідно з пунктом 1.2 Договору, обсяг робіт визначається проектною документацією на реконструкцію споруд залізниці з електрифікацією дільниці Васильків - Васильків II регіональної філії "Південно-Західна залізниця" AT "Укрзалізниця" у Київській області. Заміна релейно-контактного захисту на фідерах живлення контактної мережі 27,5 кВ та лінії ПЕ, СЦБ 10 кВ на мікропроцесорні пристрої на тягових підстанціях

За умовами пункту 2.1 Договору, договірна ціна становить 685 000, 00 грн (без ПДВ), крім того ПДВ - 137 000, 00 грн, разом з ПДВ 822 000,00 грн згідно, з додатком №1 "Договірна ціна на виконання робіт з реконструкції споруд залізниці з електрифікацією дільниці Васильків - Васильків II регіональної філії "Південно-Західна залізниця" AT "Укрзалізниця" у Київській області. Заміна релейно-контактного захисту на фідерах живлення контактної мережі 27,5 кВ та лінії ПЕ, СЦБ 10 кВ на мікропроцесорні пристрої на тягових підстанціях до цього Договору, який є його невід'ємною частиною.

Пунктом 3.6 Договору встановлено, що датою закінчення робіт вважається дата їх прийняття Замовником на підставі оформлених акту приймання-передачі закінчених робіт, актів приймання виконаних Робіт за формою №КБ-2В та довідок про вартість виконаних робіт за формою №КБ-3, при безумовному виконанні розділу 9 цього договору.

Відповідно до пункту 3.7 Договору, Підрядник зобов'язаний виконати роботи до 29.12.2023.

Фінансування робіт здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України (інших бюджетів) у межах розділу 2 цього договору (пункт 4.1 Договору).

За змістом пункту 4.4 Договору, акти приймання виконаних робіт за формою №КБ-2В та довідки про вартість виконаних робіт за формою №КБ-3 оформлюються належним чином Підрядником і надаються для підписання Замовнику не пізніше 25 числа звітного місяця.

Замовник може повернути акти приймання виконаних робіт за формою №КБ-2В та довідки про вартість виконаних робіт за формою №КБ-3 Підряднику без здійснення оплати в разі неналежного оформлення документів визначених законодавством (відсутність необхідних підтверджуючих документів, невідповідності виконаних розрахунків вимогам законодавства, підписів тощо) або надання їх у неповному обсязі.

Згідно з пунктом 4.5 Договору та відповідно до частини 1 статті 23 Бюджетного кодексу України замовник здійснює фінансування будь-яких витрат, передбачених цим договором, лише за наявності відповідних бюджетних асигнувань.

Пунктом 4.6 Договору встановлено, що усі видатки замовника за цим договором здійснюються виключно за рахунок бюджетних коштів, передбачених Законом України від 24.02.2023 №2953-ІХ "Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2023 рік" за бюджетною програмою КПКВК 3101270 "Оновлення рухомого складу для перевезення пасажирів, будівництво та реконструкція об'єктів інфраструктури суб'єктів господарювання залізничного транспорту державного сектору економіки" та згідно з постановою Кабінету Міністрів України "Про затвердження Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для оновлення рухомого складу для перевезення пасажирів, будівництва та реконструкції об'єктів інфраструктури суб'єктів господарювання залізничного транспорту державного сектору економіки" від 19.05.2023 №517.

За умовами пункту 4.7 Договору, розрахунки проводяться шляхом перерахування коштів на розрахунковий рахунок Підрядника, зазначений у Договорі, на підставі оформлених належним чином актів приймання виконаних робіт за формою №КБ-2В та довідок про вартість виконаних робіт за формою №КБ-3, акта приймання-передачі закінчених робіт (акта приймання виконаних робіт), після отримання Замовником бюджетних призначень, відповідно до статей 48, 49 Бюджетного кодексу України протягом 14 (чотирнадцяти) робочих днів з моменту підписання вищезазначених актів.

Відповідно до пункту 4.8 Договору бюджетні зобов'язання за Договором виникають у разі наявності та в межах виділених бюджетних асигнувань, передбачених планом використання бюджетних коштів, а оплата здійснюється в межах фактичного надходження бюджетних коштів. У разі затримки бюджетного фінансування не з вини Замовника, оплата за роботи здійснюється протягом 5 (п'яти) робочих днів з дати отримання Замовником бюджетного фінансування на рахунок, відкритий у Державній казначейській службі України, а в разі зміни бюджетного фінансування Замовник повідомляє про це Підрядника. Факт надходження грошових коштів на рахунок Замовника, відкритий у Державній казначейській службі України, є моментом настання строку виконання зобов'язання за даним договором, в розумінні пункту 2 частини 1 статті 530 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України), при умові наявності підписаного сторонами акта приймання виконаних робіт.

Згідно з пунктом 4.9 Договору, ненадходження коштів з державного та/або місцевого бюджету на рахунок Замовника, відкритий в Державній казначейській службі України, для оплати Робіт за цим Договором, а також несвоєчасне їх перерахування органами державного казначейства, Сторони визнають обставиною, що має місце не з вини Замовника.

Пунктом 4.10 договору встановлено, що фінансування Робіт здійснюється за рахунок коштів державного бюджету (інших бюджетів), які передбачені на поточний рік згідно з планом фінансування робіт по об'єкту: "Реконструкції споруд залізниці з електрифікацією дільниці Васильків - Васильків II регіональної філії "Південно-Західна залізниця" AT "Укрзалізниця" у Київській області. Заміна релейно-контактного захисту на фідерах живлення контактної мережі 27,5 кВ та лінії ПЕ, СЦБ 10 кВ на мікропроцесорні пристрої на тягових підстанціях (Додаток №2 до Договору, який є невід'ємною його частиною), узгодженого головним розпорядником коштів (далі - План фінансування).

Вартість річного обсягу Робіт визначається у межах бюджетного періоду, згідно Бюджетного Кодексу України, та відображається у Плані фінансування.

Договір діє з дня його укладення та протягом дії правового воєнного стану в Україні, оголошеного Указом Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24.02.2022 №64/2022 та продовженого відповідними указами Президента України "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні" та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, але не пізніше 29.12.2023.

Закінчення строку дії цього Договору не звільняє Сторони від обов'язків виконання у повному обсязі взятих на себе за цим Договором зобов'язань щодо виконання та оплати Робіт, а також гарантійних зобов'язань на Роботи, в межах строків, визначених у мовами цього Договору (пункт 18.1 договору).

Як вбачається з матеріалів справи, позивачем виконано роботи за договором на суму 811 515, 60 грн, що підтверджується наявними у справі актом № 1/11-23 приймання виконаних будівельних робіт за грудень 2023 (КБ-2в) від 08.12.2023, довідкою про вартість виконаних робіт та витрати за грудень 2023 (КБ-3) від 08.12.2023, актом вартості устаткування підрядника за грудень 2023 року від 08.12.2023, актом № 2/11-23 приймання виконаних будівельних робіт за грудень 2023 (КБ-2в) від 08.12.2023, довідкою про вартість виконаних робіт та витрати за грудень 2023 (КБ-3) від 08.12.2023, актом вартості устаткування підрядника за грудень 2023 року від 08.12.2023, актом № 3/11-23 приймання виконаних будівельних робіт за грудень 2023 (КБ-2в) від 08.12.2023, довідкою про вартість виконаних робіт та витрати за грудень 2023 (КБ-3) від 08.12.2023, актом вартості устаткування підрядника за грудень 2023 року від 08.12.2023, актом № 4/11-23 приймання виконаних будівельних робіт за грудень 2023 (КБ-2в) від 15.12.2023, довідкою про вартість виконаних робіт та витрати за грудень 2023 (КБ-3) від 15.12.2023, актом вартості устаткування підрядника за грудень 2023 року від 15.12.2023, актом № 5/11-23 приймання виконаних будівельних робіт за грудень 2023 (КБ-2в) від 15.12.2023, довідкою про вартість виконаних робіт та витрати за грудень 2023 (КБ-3) від 15.12.2023, актом вартості устаткування підрядника за грудень 2023 року від 15.12.2023, актом № 1 від 15 грудня 2023 року приймання-передачі закінчених робіт за договором підряду № ПЗ/Е-231060/НЮ від 08 листопада 2023 року, актом Звірки взаємних розрахунків за договором підряду № ПЗ/Е-231060/НЮ від 08 листопада 2023 року між ТОВ "ЕМБА ЕЛЕКТРІК" та АТ "УКРЗАЛІЗНИЦЯ".

Відповідачем 26.12.2023 було сформовано заявки на оплату наступних сум: 94 237,20 грн відповідно до акту від 08.12.2023 №1/11-23; 244 948,80 грн відповідно до акту від 08.12.2023 № 2/11-23; 244357,20 грн відповідно до акту від 08.12.2023 № 3/11-23; 107 214,00 грн відповідно до акту від 15.12.2023 №4/12-23; 120 758,40 грн відповідно до акту від 15.12.2023 № 5/12-23, та направлено в Казначейство. Проте останнім, 30.12.2023 о 00:37 відповідні заявки були відхилені без виконання на підставі статей 3, 23, 57 Бюджетного кодексу України (30.12.2023 00:24:10)".

Звертаючись до суду з даним позовом Товариство з обмеженою відповідальністю «ЕМБА ЕЛЕКТРІК» зазначає, що відповідач свої зобов'язання за договором своєчасно у повному обсязі не виконав, у зв'язку з чим виникла заборгованість перед позивачем в розмірі 811 515, 60 грн. Крім того, за несвоєчасне виконання відповідачем грошового зобов'язання позивачем нарахована пеня 12 грн 18 коп., інфляційні втрати 135 974 грн 39 коп.

ДЖЕРЕЛА ПРАВА Й АКТИ ЇХ ЗАСТОСУВАННЯ. ПОЗИЦІЯ СУДУ

Судом під час розгляду справи по суті було досліджено наступні докази, якими позивач та відповідач обґрунтовував свої доводи та заперечення, а саме копії: Договору підряду № ПЗ/Е-231060/НЮ від 08.11.2023; Додатку № 1 до Договору №ПЗ_Е-231060_НЮ вд 08.11.2023 «ДОГОВІРНА ЦІНА»; Додатку № 2 до Договору №ПЗ_Е-231060_НЮ від 08.11.2023 «ПЛАН ФІНАНСУВАННЯ»; акту № 1/11-23 приймання виконаних будівельних робіт за грудень 2023 (КБ-2в) від 08.12.2023; довідки про вартість виконаних робіт та витрати за грудень 2023 (КБ-3) від 08.12.2023; акту вартості устаткування підрядника за грудень 2023 року від 08.12.2023; Акту № 2/11-23 приймання виконаних будівельних робіт за грудень 2023 (КБ-2в) від 08.12.2023; довідки про вартість виконаних робіт та витрати за грудень 2023 (КБ-3) від 08.12.2023; акту вартості устаткування підрядника за грудень 2023 року від 08.12.2023; акту № 3/11-23 приймання виконаних будівельних робіт за грудень 2023 (КБ-2в) від 08.12.2023; довідки про вартість виконаних робіт та витрати за грудень 2023 (КБ-3) від 08.12.2023 акту вартості устаткування підрядника за грудень 2023 року від 08.12.2023; акту № 4/11-23 приймання виконаних будівельних робіт за грудень 2023 (КБ-2в) від 15.12.2023; довідки про вартість виконаних робіт та витрати за грудень 2023 (КБ-3) від 15.12.2023; акту вартості устаткування підрядника за грудень 2023 року від 15.12.2023; акту № 5/11-23 приймання виконаних будівельних робіт за грудень 2023 (КБ-2в) від 15.12.2023; довідки про вартість виконаних робіт та витрати за грудень 2023 (КБ-3) від 15.12.2023; акту вартості устаткування підрядника за грудень 2023 року від 15.12.2023; акту № 1 від 15.12.2023 приймання-передачі закінчених робіт за договором підряду № ПЗ/Е-231060/НЮ від 08.11.2023; акту звірки взаємних розрахунків за договором підряду № ПЗ/Е-231060/НЮ від 08.11.2023 між ТОВ "ЕМБА ЕЛЕКТРІК" та АТ "УКРЗАЛІЗНИЦЯ"; претензії ТОВ "ЕМБА ЕЛЕКТРІК" до АТ "УКРЗАЛІЗНИЦЯ" № 04.03/25 від 04.03.2025; докази відправлення Претензії ТОВ "ЕМБА ЕЛЕКТРІК" до АТ "УКРЗАЛІЗНИЦЯ" № 04.03/25 від 04.03.2025; скриншот з сайту АТ "УКРПОШТА" https://track.ukrposhta.ua/tracking_UA.html про вручення Претензії № 04.03/25 від 04.03.2025; виписки ТОВ "ЕМБА ЕЛЕКТРІК", заявки на оплату № 987231 від 26.12.2023, № 987260 від 26.12.2023, № 987279 від 26.12.2023, № 1002451 від 26.12.2023, № 1003223 від 26.12.2023; історії зміни статусу документу 320147449, 320147296, 320147299, 320148777, 320147297;паспорту бюджетної програми на 2023; журналу-ордеру розрахунків на рахунку №63102 за період з 01.01.2025 по 31.08.2025; листа від 26.09.2025 №04-01.3-08/9992, судом надано оцінку доказам, які містяться в матеріалах справи.

Згідно з пунктом 1 частини 2 статті 11 ЦК України підставами виникнення цивільних прав та обов'язків є, зокрема, договори та інші правочини.

Відповідно до частини 1 статті 509 ЦК України зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.

До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення ЦК України, з урахуванням особливостей, передбачених цим кодексом.

За приписами статті 626 ЦК України, договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків. Договір є двостороннім, якщо правами та обов'язками наділені обидві сторони договору.

Статтею 627 ЦК України встановлено, що відповідно до статті 6 цього Кодексу, сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору, з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.

Частиною 1 статті 628 ЦК України визначено, що зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними та умови, які є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства

Статтею 629 ЦК України встановлено, що договір є обов'язковим для виконання сторонами.

Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом (стаття 525 ЦК України).

За змістом статті 526 ЦК України зобов'язання має виконуватись належним чином, відповідно до умов договору та вимог ЦК України, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Відповідно до статті 837 ЦК України за договором підряду одна сторона (підрядник) зобов'язується на свій ризик виконати певну роботу за завданням другої сторони (замовника), а замовник зобов'язується прийняти та оплатити виконану роботу.

Договір підряду може укладатися на виготовлення, обробку, переробку, ремонт речі або на виконання іншої роботи з переданням її результату замовникові.

Згідно з частиною 1 статті 843 ЦК України у договорі підряду визначається ціна роботи або спроби її визначення.

Частиною 1 статті 846 ЦК України встановлено, що строки виконання роботи або її окремих етапів встановлюються у договорі підряду.

За умовами статті 853 ЦК України замовник зобов'язаний прийняти роботу, виконану підрядником, відповідно до договору підряду, оглянути її і в разі допущених у роботі відступів від умов договору або інших недоліків негайно заявити про них підрядникові. Якщо замовник не зробить такої заяви, він втрачає право у подальшому посилатися на ці відступи від умов договору або недоліки у виконаній роботі.

Відповідно до статті 854 ЦК України, якщо договором підряду не передбачена попередня оплата виконаної роботи або окремих її етапів, замовник зобов'язаний сплатити підрядникові обумовлену ціну після остаточної здачі роботи за умови, що роботу виконано належним чином і в погоджений строк або, за згодою замовника, - достроково.

Відповідно до матеріалів справи, позивачем виконано роботи за договором на суму на суму 811 515, 60 грн, що підтверджується актами № 1/11-23 приймання виконаних будівельних робіт за грудень 2023 (КБ-2в) від 08.12.2023, довідкою про вартість виконаних робіт та витрати за грудень 2023 (КБ-3) від 08.12.2023, актом вартості устаткування підрядника за грудень 2023 року від 08.12.2023, актом № 2/11-23 приймання виконаних будівельних робіт за грудень 2023 (КБ-2в) від 08.12.2023, довідкою про вартість виконаних робіт та витрати за грудень 2023 (КБ-3) від 08.12.2023, актом вартості устаткування підрядника за грудень 2023 року від 08.12.2023, актом № 3/11-23 приймання виконаних будівельних робіт за грудень 2023 (КБ-2в) від 08.12.2023, довідкою про вартість виконаних робіт та витрати за грудень 2023 (КБ-3) від 08.12.2023, актом вартості устаткування підрядника за грудень 2023 року від 08.12.2023, актом № 4/11-23 приймання виконаних будівельних робіт за грудень 2023 (КБ-2в) від 15.12.2023, довідкою про вартість виконаних робіт та витрати за грудень 2023 (КБ-3) від 15.12.2023, актом вартості устаткування підрядника за грудень 2023 року від 15.12.2023, актом № 5/11-23 приймання виконаних будівельних робіт за грудень 2023 (КБ-2в) від 15.12.2023, довідкою про вартість виконаних робіт та витрати за грудень 2023 (КБ-3) від 15.12.2023, актом вартості устаткування підрядника за грудень 2023 року від 15.12.2023, актом № 1 від 15 грудня 2023 року приймання-передачі закінчених робіт за договором підряду № ПЗ/Е-231060/НЮ від 08 листопада 2023 року, актом Звірки взаємних розрахунків за договором підряду № ПЗ/Е-231060/НЮ від 08 листопада 2023 року між ТОВ "ЕМБА ЕЛЕКТРІК" та АТ "УКРЗАЛІЗНИЦЯ".

Так, як встановлено матеріалами справи, акт виконаних робіт підписано 08.12.2023, враховуючи умови пункту 4.7 договору та положення статті 253 ЦК України, Відповідач мав здійснити оплату виконаних робіт у строк до 28.12.2023 включно.

За приписами статті 610 ЦК України порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).

Згідно з частиною 1 статті 612 ЦК України боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.

Відповідачем не здійснено оплату виконаних робіт на суму 811 515, 60 грн, внаслідок чого виникла заборгованість перед позивачем у зазначеному розмірі, яка не оспорена відповідачем.

Відповідно до статті 599 ЦК України зобов'язання припиняється виконанням, проведеним належним чином.

Згідно з пунктом 4.1 договору фінансування робіт здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України (інших бюджетів) у межах розділу 2 цього договору.

Відповідно до частини 1 статті 23 Бюджетного кодексу України Замовник здійснює фінансування будь-яких витрат, передбачених цим Договором, лише за наявності відповідних бюджетних асигнувань (пункт 4.5 Договору).

За умовами пункту 4.6 Договору, усі видатки Замовника за цим Договором здійснюються виключно за рахунок бюджетних коштів, передбачених Законом України від 24.02.2023 №2953-ІХ "Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2023 рік" за бюджетною програмою КПКВК 3101270 "Оновлення рухомого складу для перевезення пасажирів, будівництво та реконструкція об'єктів інфраструктури суб'єктів господарювання залізничного транспорту державного сектору економіки" та згідно з постановою Кабінету Міністрів України "Про затвердження Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для оновлення рухомого складу для перевезення пасажирів, будівництва та реконструкції об'єктів інфраструктури суб'єктів господарювання залізничного транспорту державного сектору економіки" від 19.05.2023 №517.

Пунктом 4.7 Договору встановлено, що розрахунки проводяться шляхом перерахування коштів на розрахунковий рахунок підрядника, зазначений у договорі, на підставі оформлених належним чином актів приймання виконаних робіт за формою №КБ-2В та довідок про вартість виконаних робіт за формою №КБ-3, акта приймання-передачі закінчених робіт (акту приймання виконаних робіт), після отримання Замовником бюджетних призначень, відповідно до статей 48, 49 Бюджетного кодексу України протягом 14 (чотирнадцяти) робочих днів з моменту підписання вищезазначених актів.

За змістом пункту 4.8 Договору, бюджетні зобов'язання за Договором виникають у разі наявності та в межах виділених бюджетних асигнувань, передбачених планом використання бюджетних коштів, а оплата здійснюється в межах фактичного надходження бюджетних коштів. У разі затримки бюджетного фінансування не з вини Замовника, оплата за Роботи здійснюється протягом 5 (п'яти) робочих днів з дати отримання Замовником бюджетного фінансування на рахунок, відкритий у Державній казначейській службі України, а в разі зміни бюджетного фінансування Замовник повідомляє про це Підрядника. Факт надходження грошових коштів на рахунок Замовника, відкритий у Державній казначейській службі України, є моментом настання строку виконання зобов'язання за даним Договором, в розумінні п. 2 ч. 1 ст. 530 ЦК України, при умові наявності підписаного сторонами акта приймання виконаних робіт.

Згідно з пунктом 4.9 Договору, ненадходження коштів з державного та/або місцевого бюджету на рахунок Замовника, відкритий в Державній казначейській службі України, для оплати Робіт за цим Договором, а також несвоєчасне їх перерахування органами державного казначейства, Сторони визнають обставиною, що має місце не з вини Замовника.

Пунктом 4.10 Договору встановлено, що фінансування робіт здійснюється за рахунок коштів державного бюджету (інших бюджетів), які передбачені на поточний рік, згідно з планом фінансування Робіт по об'єкту: "Реконструкції споруд залізниці з електрифікацією дільниці Васильків - Васильків II регіональної філії "Південно-Західна залізниця" AT "Укрзалізниця" у Київській області. Заміна релейно-контактного захисту на фідерах живлення контактної мережі 27,5 кВ та лінії ПЕ, СЦБ 10 кВ на мікропроцесорні пристрої на тягових підстанціях (Додаток №2 до Договору, який є невід'ємною його частиною), узгодженого головним розпорядником коштів (далі - План фінансування).

Вартість річного обсягу Робіт визначається у межах бюджетного періоду, згідно Бюджетного Кодексу України, та відображається у Плані фінансування.

У разі затримки бюджетного фінансування, зменшення бюджетних асигнувань, неприйняття органами державної влади рішень або не вчинення дій, необхідних для здійснення оплати, передбаченої цим Договором (або прийняття відповідних рішень чи вчинення дій із затримкою), прийняття органами державної влади рішень, які унеможливлюють виконання замовником своїх зобов'язань за цим Договором, Замовник звільняється від сплати підряднику штрафних санкцій, відшкодування збитків та відповідальності за порушення грошових зобов'язань (пункт 4.12 Договору).

Як стверджує відповідач, з метою виконання зобов'язань за Договором 26.12.2023 було сформовано заявки на оплату наступних сум: - 94237,20 грн відповідно до акту від 08.12.2023 №1/11-23; - 244948,80 грн відповідно до акту від 08.12.2023 № 2/11-23; - 244357,20 грн відповідно до акту від 08.12.2023 3 3/11-23; -107214,00 грн відповідно до акту від 15.12.2023 №4/12-23; - 120758,40 грн відповідно до акту від 15.12.2023 № 5/12-23, та направлено в Казначейство.

Проте останнім 30.12.2023 о 00:37:39 хв оплату відхилено із зазначенням "повернення коштів відповідно до статей 3, 23, 57 Бюджетного кодексу України (30.12.2023 00:26:14), 30.12.2023 о 00:37:39 оплату відхилено із зазначенням "повернення коштів відповідно до статей 3, 23, 57 Бюджетного кодексу України (30.12.2023 00:26:21), 30.12.2023 о 00:37:39 оплату відхилено із зазначенням "повернення коштів відповідно до статей 3, 23, 57 Бюджетного кодексу України (30.12.2023 00:26:21), 30.12.2023 о 00:37:43 оплату відхилено із зазначенням "повернення коштів відповідно до статей 3, 23, 57 Бюджетного кодексу України (30.12.2023 00:24:10), 30.12.2023 о 00:37:39 оплату відхилено із зазначенням "повернення коштів відповідно до статей 3, 23, 57 Бюджетного кодексу України (30.12.2023 00:26:21).

Наведене свідчить про добросовісність дій відповідача, який мав намір провести розрахунок в позивачем за виконані роботи, але з незалежних від нього причин, розрахунок по договору проведений не був.

Відповідно до матеріалів справи встановлено, що при укладенні спірного договору сторони були обізнані про те, що фінансування робіт буде здійснено за рахунок коштів Державного бюджету України. Укладаючи договір позивач мав розуміти ризики пов'язані з укладенням такого договору, зокрема того, що в договорі було передбачено умову наявності бюджетного фінансування, а також визнали несвоєчасне перерахування коштів органами державного казначейства обставиною, що повністю виключає вину відповідача.

Також, відповідач стверджує, що у зв'язку з відсутністю оплати органами Державної казначейської служби України за спірним договором суми 811 515, 60 грн, остання була внесена до кредиторської заборгованості за службою електропостачання регіональної філії "Південно-Західна залізниця" АТ "Укрзалізниця", а тому після отримання відповідачем бюджетного фінансування на рахунок, відкритий у органах казначейства, вказаний платіж буде одразу проведений на рахунок позивача.

Враховуючи вищенаведене, враховуючи умови розділу 4 «Фінансування та порядок здійснення оплати» Договору, суд дійшов висновку про відсутність правових підстав для задоволення позовних вимог Товариства з обмеженою відповідальністю «ЕМБА ЕЛЕКТРІК» до Акціонерного товариства «Українська залізниця» про стягнення суми основного боргу у розмірі 811 515,60 грн.

Щодо похідної вимоги позивача про стягнення з відповідача пені - 12 грн. 18 коп., інфляційних збитків - 135 974 грн. 39 коп., суд зазначає наступне.

Згідно з частиною 1 статті 173 ГПК України похідною позовною вимогою є вимога, задоволення якої залежить від задоволення іншої позовної вимоги (основної вимоги).

Позовні вимоги про стягнення з відповідача пені - 12 грн. 18 коп., інфляційних збитків - 135 974 грн. 39 коп. від суми грошового зобов'язання на виконання вищевказаного договору є похідною вимогою в розумінні статті 173 ГПК України.

Оскільки судом встановлено відсутність правових підстав для задоволення позовних вимог в частині стягнення з відповідача основного боргу у розмірі 811 515, 60 грн, позовні вимоги про стягнення пені - 12 грн. 18 коп., інфляційних збитків - 135 974 грн. 39 коп. задоволенню не підлягають.

За таких обставин, розглянувши позовні вимоги, позиції сторін, надані сторонами докази в сукупності, суд дійшов висновку про недоведеність підстав для задоволення позовних вимог про стягнення з Акціонерного товариства «Українська залізниця» суми основного боргу у розмірі 811 515,60 грн, суму нарахованих штрафних санкцій, яка складається з: пені - 12 грн. 18 коп., інфляційних збитків - 135 974 грн. 39 коп.

Відповідно із ч.ч. 2-4 ст. 13 ГПК України учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов'язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов'язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.

За приписами ч. 1 ст. 86 ГПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.

Відповідно до п. 5 ч. 4 ст. 238 Господарського процесуального кодексу України у мотивувальній частині рішення зазначається, зокрема, мотивована оцінка кожного аргументу, наведеного учасниками справи, щодо наявності чи відсутності підстав для задоволення позову, крім випадку, якщо аргумент очевидно не відноситься до предмета спору, є явно необґрунтованим або неприйнятним з огляду на законодавство чи усталену судову практику.

Згідно усталеної практики Європейського суду з прав людини, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча п.1 ст.6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення від 09.12.1994 Європейського суду з прав людини у справі "Руїс Торіха проти Іспанії"). Крім того, вмотивоване рішення дає стороні можливість оскаржити його та отримати його перегляд вищестоящою інстанцією.

У рішенні Європейського суду з прав людини "Серявін та інші проти України" (SERYAVIN OTHERS v.) вказано, що усталеною практикою Європейського суду з прав людини, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (див. рішення у справі "Руїс Торіха проти Іспанії" (Ruiz Torija v. Spain) від 9 грудня 1994 року, серія A, N 303-A, п. 29). Хоча національний суд має певну свободу розсуду щодо вибору аргументів у тій чи іншій справі та прийняття доказів на підтвердження позицій сторін, орган влади зобов'язаний виправдати свої дії, навівши обґрунтування своїх рішень (див. рішення у справі "Суомінен проти Фінляндії" (Suominen v. Finland), N 37801/97, п. 36, від 1 липня 2003 року). Ще одне призначення обґрунтованого рішення полягає в тому, щоб продемонструвати сторонам, що вони були почуті. Крім того, вмотивоване рішення дає стороні можливість оскаржити його та отримати його перегляд вищестоящою інстанцією. Лише за умови винесення обґрунтованого рішення може забезпечуватись публічний контроль здійснення правосуддя (див. рішення у справі "Гірвісаарі проти Фінляндії" (Hirvisaari v. Finland), №49684/99, п. 30, від 27 вересня 2001 року).

Аналізуючи питання обсягу дослідження доводів учасників справи та їх відображення у судовому рішенні, суд першої інстанції спирається на висновки, що зробив Європейський суд з прав людини від 18.07.2006 у справі "Проніна проти України", в якому Європейський суд з прав людини зазначив, що п.1 ст.6 Конвенції зобов'язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент. Межі цього обов'язку можуть бути різними в залежності від характеру рішення. Крім того, необхідно брати до уваги різноманітність аргументів, які сторона може представити в суд, та відмінності, які існують у державах-учасницях, з огляду на положення законодавства, традиції, юридичні висновки, викладення та формулювання рішень. Таким чином, питання, чи виконав суд свій обов'язок щодо подання обґрунтування, що випливає зі ст.6 Конвенції, може бути визначено тільки у світлі конкретних обставин справи.

Аналогічна правова позиція викладена у постановах від 13.03.2018, від 24.04.2019, від 05.03.2020 Верховного Суду по справах №910/13407/17, №915/370/16 та №916/3545/15.

Вирішуючи питання розподілу судових витрат, суд виходить з положень ст.129 ГПК України, відповідно до яких, витрати по сплаті судового збору покладаються на позивача, у зв'язку з відмовою в задоволенні позовних вимог.

Керуючись ст. ст. 73-74, 76-79, 86, 129, 233, 237-238, 240-242, 254, 255, 0256, 257 Господарського процесуального кодексу України, Господарський суд міста Києва, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову Товариства з обмеженою відповідальністю «ЕМБА ЕЛЕКТРІК» - відмовити повністю.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення господарського суду може бути оскаржено в порядку та строки відповідно до приписів статей 254, 256, 257 Господарського процесуального кодексу України.

Рішення складено та підписано 11.11.2025, з урахуванням перебування судді Блажівської О.Є. на лікарняному.

Суддя Оксана БЛАЖІВСЬКА