Ухвала від 11.11.2025 по справі 380/22043/25

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ПРО ПЕРЕДАЧУ АДМІНІСТРАТИВНОЇ СПРАВИ ЗА ПІДСУДНІСТЮ

11 листопада 2025 року м. Львівсправа № 380/22043/25

Суддя Львівського окружного адміністративного суду Клименко О.М., перевіривши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Державної екологічної інспекції у Львівській області, третя особа - Держлісагенство України про визнання протиправною та скасування постанови про притягнення до адміністративної відповідальності, зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Львівського окружного адміністративного суду із вищевказаним адміністративним позовом до Державної екологічної інспекції у Львівській області, третя особа - Держлісагенство України, в якому просить:

- поновити позивачеві ОСОБА_1 строк для оскарження постанови Державної екологічної інспекції у Львівській області від 12 червня 2025 року № 413-05 у зв'язку з об'єктивно непереборними обставинами у вигляді істотних процедурних порушень з боку відповідача;

- визнати протиправною та скасувати постанову Державної екологічної інспекції у Львівській області від 12 червня 2025 року № 413-05 про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за статтею 65 частини першої КУпАП як таку, що ухвалена з істотними порушеннями норм процедурного права, які унеможливили належну реалізацію права на захист;

- зобов'язати відповідача повернути позивачеві незаконно стягнені кошти у загальному розмірі 1470,00 грн, з яких: штраф - 1020,00 грн; витрати виконавчого провадження - 450,00 грн;

- скасувати вимогу про відшкодування збитків у розмірі 12332,00 грн;

- стягнути з відповідача на користь позивача судові витрати, включаючи судовий збір та фактичні витрати на правничу допомогу (згідно з договором № 25/09-01 від 04 вересня 2025 року).

Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями 06 листопада 2025 року головуючою суддею у справі № 380/22043/25 визначено Клименко Оксану Миколаївну.

Ухвалою судді від 06 листопада 2025 року відмовлено у відкритті провадження у справі в частині позовної вимоги про скасування вимоги про відшкодування збитків у розмірі 12332,00 грн.

Згідно з пунктом 4 частини першої статті 171 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, зокрема чи належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності.

Відповідно до пункту 1 частини першої статті 20 КАС України місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності.

Частиною другою цієї ж статті визначено, що окружним адміністративним судам підсудні всі адміністративні справи, крім визначених частинами першою та третьою цієї статті.

В главі 11 «Особливості позовного провадження в окремих категоріях адміністративних справ» параграфу 2 «Розгляд окремих категорій термінових адміністративних справ» КАС України, зокрема в статті 286 визначено порядок та особливості провадження у справах з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо притягнення до адміністративної відповідальності.

Так, згідно з частиною першою статті 286 КАС України адміністративна справа з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності вирішується місцевими загальними судами як адміністративними судами протягом десяти днів з дня відкриття провадження у справі.

Аналіз наведених норм вказує, що КАС України чітко визначає розмежування предметної юрисдикції між місцевими загальними судами як адміністративними судами та окружними адміністративними судами, зокрема у справах про притягнення до адміністративної відповідальності.

Предметом розгляду у цій справі (з урахуванням ухвали від 06 листопада 2025 року про відмову у відкритті провадження у справі в частині позовних вимог) є постанова Державної екологічної інспекції у Львівській області від 12 червня 2025 року № 413-05 про притягнення позивача до адміністративної відповідальності за статтею 65 частини першої КУпАП, а також вимога, що стосується повернення позивачеві стягнених коштів у загальному розмірі 1470,00 грн.

Тож, зважаючи на вищенаведені норми КАС України та предмет позову у цій справі, суд уважає, що цей спір є спором у справі про притягнення до адміністративної відповідальності, а тому підлягає розгляду місцевим загальним судом як адміністративним судом.

Частиною першою статті 6 Європейської конвенції з прав людини, яка визначає право на справедливий суд, встановлено, що кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.

Аналіз норм КАС України вказує, що ним не врегульовано дій суду у разі порушення правил предметної підсудності. Однак окружний адміністративний суд не уповноважений розглядати спір, що належить до предметної юрисдикції місцевого загального суду як адміністративного суду, оскільки відповідно до частини першої статті 6 Європейської конвенції з прав людини не є тим судом, який встановлений законом для розгляду справ цієї категорії.

Відповідно до пункту 2 частини першої статті 29 КАС України суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду якщо при відкритті провадження у справі суд встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.

Згідно з частиною шостою статті 7 КАС України у разі відсутності закону, що регулює відповідні правовідносини, суд застосовує закон, що регулює подібні правовідносини (аналогія закону), а за відсутності такого закону суд виходить із конституційних принципів і загальних засад права (аналогія права).

Отже, задля реалізації права позивача на справедливий і публічний розгляд його справи судом, встановленим законом, застосовуючи за аналогією закону пункт 2 частини першої статті 29 КАС України, а також ураховуючи адресу місця проживання (перебування) позивача ( АДРЕСА_1 ), цю адміністративну справу належить передати на розгляд до Шевченківського районного суду м. Львова (місцевого загального суду як адміністративного суду).

Керуючись ст.ст. 20, 29, 248, 286 КАС України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Передати адміністративну справу № 380/22043/25 за позовом ОСОБА_1 до Державної екологічної інспекції у Львівській області, третя особа - Держлісагенство України про визнання протиправною та скасування постанови про притягнення до адміністративної відповідальності, зобов'язання вчинити дії на розгляд до Шевченківського районного суду м. Львова (вул. Січових Стрільців, 12, м. Львів).

Передачу адміністративної справи № 380/22043/25 здійснити не пізніше наступного дня після закінчення строку на оскарження цієї ухвали, а в разі подання апеляційної скарги - після залишення її без задоволення.

Ухвалу суду може бути оскаржено до Восьмого апеляційного адміністративного суду відповідно до ст.ст. 293-297 КАС України.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання.

Повний текст ухвали складено 11 листопада 2025 року.

СуддяКлименко Оксана Миколаївна