Окрема думка від 10.11.2025 по справі 580/5022/24

ОКРЕМА ДУМКА

10 листопада 2025 року

м. Київ

справа №580/5022/24

адміністративне провадження №К/990/1297/25

Верховний Суду розглянув у порядку письмового провадження справу за касаційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 05.08.2024 та постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 18.12.2024 у справі №580/5022/24 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії, провадження у якій відкрито, -

18.05.2024 ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом, у якому просила:

- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (далі - ГУ ПФУ) щодо нездійснення перерахунку їй основної пенсії як особі, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, у розмірі 8 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю у розмірі 75% мінімальної пенсії за віком, призначених відповідно до статей 50, 54 Закону № 796-XII;

- зобов'язати ГУ ПФУ починаючи з 02.08.2014 здійснити їй перерахунок та виплату основної пенсії як особі, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, у розмірі 8 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю у розмірі 75% мінімальної пенсії за віком, призначених відповідно до статей 50, 54 Закону № 796-XII.

Ухвалою судді Черкаського окружного адміністративного суду від 06.06.2024 позовну заяву в частині позовних вимог за період з 02.08.2014 до 17.11.2023 повернуто позивачці у зв'язку з пропуском шестимісячного строку звернення до суду, встановленого ч. 2 ст. 122 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).

Рішенням Черкаського окружного адміністративного суду від 05.08.2024, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 18.12.2024, у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 було відмовлено.

Постановою Верховного Суду від 04.11.2025 ухвалено:

- касаційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити;

- рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 05.08.2024 та постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 18.12.2024 у справі № 580/5022/24 скасувати;

- ухвалити нове судове рішення, яким позов задовольнити;

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо відмови в нарахуванні та виплаті з 18.11.2023 ОСОБА_1 як потерпілій внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1, яка є особою з інвалідністю ІІ групи, яка настала внаслідок захворювання, пов'язаного з Чорнобильською катастрофою, основної пенсії у розмірі 8 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю у розмірі 75% мінімальної пенсії за віком відповідно до статей 50, 54 Закону України від 28.02.1991 № 796-XII "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи";

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 з 18.11.2023 основної пенсії у розмірі 8 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю у розмірі 75% мінімальної пенсії за віком відповідно до статей 50, 54 Закону України від 28.02.1991 № 796-XII "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

І. ОБСТАВИНИ СПРАВИ

Суди першої та апеляційної інстанцій встановили, що ОСОБА_1 з 1991 року перебуває на обліку в ГУ ПФУ, має статус особи, потерпілої внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1, є особою з інвалідністю ІІ групи, яка настала внаслідок захворювання, пов'язаного з Чорнобильською катастрофою та отримує пенсію відповідно до Закону України від 28.02.1991 № 796-XII "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (далі - Закон №796-XII).

Згідно з рішенням ГУ ПФУ від 25.02.2024 № 963180121105 пенсія позивачки з 01.03.2024 по 12.04.2025 з надбавками становила 7299,12 грн, у тому числі: 7071,36 грн - мінімальна пенсія по інвалідності ЧАЕС (4800 х 1,14 х 1,197 х 1,0796) та 227,76 грн - щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, особам з інвалідністю II групи; з 13.04.2025 розмір пенсії позивачки з надбавками складав 7599,12 грн, у тому числі 7071,36 грн - мінімальна пенсія по інвалідності ЧАЕС (4800 х 1,14 х 1,197 х1,0796) та 227,76 грн - щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, особам з інвалідністю II групи, 300,00 грн - компенсаційна виплата 70-річним.

Не погоджуючись з обрахованими ГУ ПФУ розмірами основної та додаткової пенсії, позивачка звернулася до суду з позовом.

ІІ. ВИСНОВКИ ВЕРХОВНОГО СУДУ

Задовольняючи касаційну скаргу, Верховний Суд зазначив, що, 28.12.2014 прийнято Закон № 76-VIII, яким ст. 50 Закону № 796-XII викладено у такій редакції:"Особам, віднесеним до категорії 1, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України."

Кабінет Міністрів України постановою від 23.11.2011 № 1210 "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" затвердив Порядок № 1210, за змістом п. 13 якого (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 25.03.2014 № 112), особам, що належать до категорії 1, які є особами з інвалідністю ІІ групи встановлюється щомісячна додаткова пенсії за шкоду заподіяну здоров'ю в розмірі 227,76 грн.

Отже, судова палата дійшла висновку, що, змінивши Законом № 76-VIII законодавче регулювання розмірів додаткових пенсій за шкоду заподіяну здоров'ю, Верховна Рада України скасувала соціальні гарантії, передбачені ст. 50 Закону № 796-XII у редакції Закону № 230/96-ВР.

При цьому, законодавець вже не вперше допускає обмеження права на соціальне забезпечення осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи на що неодноразово звертав увагу Конституційний Суд України, зокрема в рішенні від 03.04.2024 у справі № 4-р(І)/2024, яким було визнано такою, що не відповідає Конституції України (є неконституційною), ч. 3 ст. 54 Закону №796-ХІІ в редакції Закону України від 29.06.2021 № 1584-ІХ "Про внесення змін до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" щодо підвищення рівня пенсійного забезпечення окремих категорій осіб".

Враховуючи наведене, судова палата з розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду виснувала, що внесені Законом № 76-VIII зміни до ст. 50 Закону № 796-XII є такими, що порушують право на належний рівень соціального захисту осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, що не відповідає ч. 1 ст.3, ч. 2 ст.8, ст. 16, ч. 3 ст. 22, ч. 1 ст. 46, ч. 1 ст. 50 Конституції України.

Враховуючи наведене, судова палата з розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду зазначає, що до правовідносин, пов'язаних з визначенням розміру додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю норми ст. 50 Закону № 796-ХІІ мають застосовуватись в редакції Закону № 230/96-ВР.

За таких обставин правові висновки, викладені в раніше ухвалених постановах Верховного Суду від 13.02.2018 у справі № 193/877/16-а, від 08.08.2019 у справі №813/5002/17, від 16.06.2022 у справі № 644/8266/17 та інших, про те, що додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, має нараховуватись та виплачуватися в порядку та розмірах, визначених постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 № 1210 "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" є такими, що не ґрунтуються на правильному правозастосуванні.

У зв'язку з наведеним, судова палата з розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду вважає за необхідне відступити від таких висновків та сформувати наступні:

1) додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, передбачена ст. 50 Закону № 796-XII, за своєю суттю є додатковою соціальною гарантією для осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи та становить невід'ємну складову позитивного обов'язку держави забезпечити особам з інвалідністю з числа таких постраждалих посилений соціальний захист, у зв'язку з чим обмеження такого права є неприпустимим;

2) додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю особам з інвалідністю, які належать до потерпілих внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1, має нараховуватися та виплачуватися в порядку та розмірах, визначених ст. 50 Закону № 796-XII в редакції Закону № 230/96-ВР.

Застосовуючи правові висновки, викладені в зазначеній вище постанові Верховного Суду від 10.12.2024 у справі № 240/1121/24, а також висновки наведені в цій постанові, до спірних правовідносин, що склалися в цій справі, судова палата з розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду дійшла висновку про те, що ОСОБА_1 як потерпіла внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1, яка є особою з інвалідністю ІІ групи, яка настала внаслідок захворювання, пов'язаного з Чорнобильською катастрофою, має право на перерахунок її основної пенсії у розмірі 8 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю у розмірі 75% мінімальної пенсії за віком відповідно до ст.ст. 50, 54 Закону № 796-XII в редакції Закону № 230/96-ВР.

ІІІ. МОТИВИ НЕЗГОДИ З ПОСТАНОВОЮ

З висновком судової палати з розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду у цій справі щодо застосування ст. 50 Закону № 796-XII не згоден з таких підстав.

Відповідно до ч. 1 ст.46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Передбачена ст. 50 Закону № 796-XII додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, не є основним грошовим забезпеченням, а є додатковою соціальною пільгою (виплатою) та поширюється на певне коло осіб, тобто не передбачена ч. 1 ст.46 Конституції України, які не можуть бути скасовані законом, а тому Верховна Рада України як єдиний законодавчий орган влади в Україні, з огляду на існуючі фінансово-економічні можливості, шляхом ухвалення законів може змінити умови та порядок виплати такої соціальної пільги за умови дотримання конституційних норм та принципів.

Стаття 50 Закону № 796-XII передбачає, що додаткова пенсія за заподіяну шкоду здоров'ю є важливою формою державної підтримки в системі соціального захисту населення. Вона має допоміжний і стимулювальний характер, спрямована на створення гідних умов для життєзабезпечення осіб і захист їхніх прав і інтересів відповідно до соціальної політики держави в цій сфері. Цей вид пенсії покликаний забезпечити додаткові гарантії для тих, хто зазнав шкоди здоров'ю, сприяючи їхній соціальній стабільності та відновленню життєвих можливостей.

Оскільки нарахування додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, особам, віднесеним до першої категорії, встановлено прямою нормою закону й водночас цей вид виплат не визначений у Конституції України як обов'язкова складова права на соціальний захист, гарантованого ст. 46, Верховна Рада України має законодавчу свободу у формуванні порядку надання цієї державної допомоги. Така свобода дій дозволяє парламенту самостійно визначати умови, розміри та механізми виплат, забезпечуючи при цьому баланс між соціальними гарантіями громадянам і можливостями державного регулювання в галузі соціального захисту.

Згідно з п. 3 ч. 1 ст. 85 Конституції України до повноважень Верховної Ради України належить, зокрема прийняття законів.

Відповідно до п.6 ч. 1 ст. 92 Конституції України виключно законами України визначаються, зокрема основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення; засади регулювання праці і зайнятості, шлюбу, сім'ї, охорони дитинства, материнства, батьківства; виховання, освіти, культури і охорони здоров'я; екологічної безпеки.

Відповідно до ст.50 Закону № 796-XII у редакції Закону № 230/96-ВР особам, віднесеним до категорії 1, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірах:

інвалідам I групи - 100 процентів мінімальної пенсії за віком;

інвалідам II групи - 75 процентів мінімальної пенсії за віком;

інвалідам III групи, дітям-інвалідам, а також хворим внаслідок Чорнобильської катастрофи на променеву хворобу - 50 процентів мінімальної пенсії за віком.

01.01.2008 набрав чинності Закон України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28.12.2007 № 107-VI (далі - Закон №107-VI), яким, серед іншого, було внесено зміни до Закону №796-XII та викладено ст. 50 Закону №796-XII в такій редакції:

«Особам, віднесеним до категорії 1, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірах:

інвалідам I групи - 30 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність;

інвалідам II групи - 20 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність;

інвалідам III групи, дітям-інвалідам, а також хворим внаслідок Чорнобильської катастрофи на променеву хворобу - 15 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

Розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначається на момент виплати додаткової пенсії згідно із законом про Державний бюджет України і не може коригуватися іншими нормативно-правовими актами».

Конституційний Суд України рішенням від 22.05.2008 №10-рп/2008 визнав неконституційними положення Закону № 107-VI, зокрема в частині внесення змін до ст.50 Закону №796-XII, мотивуючи таке рішення тим, що законом про Держбюджет не можна вносити зміни до інших законів, зупиняти їх дію чи скасовувати їх, оскільки з об'єктивних причин це створює протиріччя у законодавстві, і як наслідок - скасування та обмеження прав і свобод людини і громадянина.

Верховна Рада України 28.12.2014 прийняла Закон №76-VIII, який набрав чинності 01.01.2015, яким ст.50 Закону № 796-XII викладено у такій редакції: «Особам, віднесеним до категорії 1, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України».

Пунктом 13 Постанови Кабінету Міністрів України «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 23.11.2011 №1210 було затверджено Порядок обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи (далі - Порядок № 1210) передбачено, що щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» виплачується у таких розмірах: для осіб з інвалідністю ІІ групи, щодо яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою - 227,76 гривні.

Верховна Рада України делегувала Кабінету Міністрів України право встановлювати порядок та визначати розмір додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю особам, віднесеним до категорії 1, яка здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України, що узгоджується з повноваженнями уряду України, визначеними в пунктах 2, 3 ст. 116 Конституції України.

У Рішенні від 02.03.1999 № 2-рп/99 у справі про комунальні послуги Конституційний Суд України звернув увагу на те, що здійснення загалом політики соціального захисту не належить до виняткових повноважень Верховної Ради України; політика соціального захисту є складовою частиною внутрішньої соціальної політики держави, забезпечення її проведення, відповідно до п. 3 ст. 116 Конституції України, здійснюється Кабінетом Міністрів України. Кабінет Міністрів України як вищий орган у системі органів виконавчої влади наділений конституційними повноваженнями спрямовувати і координувати діяльність міністерств, інших органів виконавчої влади.

Політика соціального захисту є складовою частиною внутрішньої соціальної політики держави, забезпечення проведення якої на підставі п.3 ст. 116 Конституції України здійснюється Кабінетом Міністрів України.

Отже, Кабінет Міністрів України може регулювати порядок та розміри соціальних виплат та допомоги на підставі наданого йому Верховною Радою України права встановлювати у випадках, передбачених законом, порядок та розміри соціальних виплат та допомоги.

Положення Закону № 76-VIII в цій частині неконституційними не визнавалися, положення постанови Кабінету Міністрів України № 1210 є також чинними.

Відтак, у спірний період відсутні правові підстави для перерахунку та виплати позивачці додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, в розмірі 75% мінімальної пенсії за віком.

Вважаю, що під час розгляду цієї справи судова палата повинна була застосовувати ст. 50 Закону № 796-XII в редакції Закону № 76-VIII.

Суддя Кравчук В.М.