Рішення від 10.11.2025 по справі 420/10753/25

Справа № 420/10753/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 листопада 2025 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Танцюри К.О., розглянувши у письмовому провадженні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДПС в Одеській області про визнання протиправним та скасування рішення,-

ВСТАНОВИВ:

До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Державної податкової служби в Одеській області про визнання протиправними та скасування податкові повідомлення-рішення Головне управління ДПС в Одеській області № 45940/15-32-24-04-20 від 23.10.2024 року, № 45944/15-32-24-04-20 від 23.10.2024 року, № 45945/15-32-24-04-20 від 23.10.2024 року, № 45943/15-32-24-04-20 від 23.10.2024 року, № 45937/15-32-24-04-20 від 23.10.2024 року.

Ухвалою суду від 13.05.2024 відкрито провадження у справі та призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи.

В обґрунтування позовних вимог представник позивача у позовній заяві зазначив, що не погоджується із прийняттям оскаржуваних податкових повідомлень - рішень та просить суд їх скасувати. Як вказав позивач, в акті відсутні дані про отриманні позивачем доходи у розмірі 1345321,00грн, із посиланням на первинні документи, а лист НБУ не є документальною підставою для визначення податкових зобов'язань і, як насідок, застосування штрафних санкцій. Поряд з цим, як вказав позивач, ним було надано відповідачу довідку від роботодавця про суму отриманого у 2023 році доходу і сплату відповідних податків і зборів, яка не врахована відповідачем.

29.05.2025 до суду від представника відповідача надійшов відзив на позовну заяву у якому відповідач вказав, що не погоджується із позовними вимогами позивача та просить суд відмовити у задоволенні позову. Так, відповідач вказав, що в ході перевірки Головним управлінням ДПС в Одеській області надіслано запит, щодо надання податкової інформації у вигляді пояснень та їх документальних підтверджень, щодо походження грошових коштів та інформацію щодо їх оподаткування. Фізична особа - платник податків ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , надав письмове пояснення від 03.09.2024 (вх. Головного управління ДПС в Одеській області № 99308/6 від 06.09.2024), відповідно якого у 2023 році він отримував заробітну плату в ТОВ «Медичний центр М.Т.К.» (ЄДРПОУ 21633086). На момент складання акту фізичною особою - платником податків ОСОБА_1 не надано первинні документи (договори укладені з банківськими установами на відкриття рахунків, виписки банку, документи підтверджуючі правомірність не нарахування та не сплату податку на доходи физичних осіб та військового збору, договори укладені між фізичними особами відповідно до Цивільного кодексу України від 16.01.2003 №435-IV із змінами та доповненнями тощо), що спростовують наявність чи відсутність бази оподаткування, про що складено Акти про ненадання документів від 03.09.2024 №5446/15-32-24-04-09, від 06.09.2024 №5517/15-32-24-04-09. Таким чином, як вказав відповідач, грошові кошти, отримані на рахунки фізичної особи - платника податків ОСОБА_1 , у сумі 1 345 321,00 грн, підлягають оподаткуванню податком на доходи фізичних осіб та військовим збором, як інші доходи.

Дослідивши письмові докази по справі, судом встановлено наступне.

Головним управлінням ДПС в Одеській області проведено документальну позапланову невиїзну перевірку фізичної особи - платника податків ОСОБА_1 , з питань своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати належних сум податку на доходи фізичних осіб та військового збору з доходів, отриманих платником податків з 01.01.2023 по 31.12.2023, за результатами якої складено акт №39044/15-32-24-04-15 від 10.09.2024.

Документальною невиїзною перевіркою встановлені порушення:

-п.49.1, пн. 49.18.4 п.49,18 ст.49, п.п. 162.1.1 п.162.1 ст.162, п.п.164.2.20 п.164.2 ст.164, п.179.1 ст.179 Податкового кодексу України фізичною особою - платником податків ОСОБА_1 не подано до контролюючого органу податкову декларацію про майновий стан та доходи за 2023 рік та не задекларовано суму отриманого доходу у сумі 1 345 321,00 грн., як інші доходи;

-п.п. 162.1.1 п.162.1 ст.162, п.164.1, п.п.164.2.20 п.164.2 ст.164, п. 167.1 ст.167, п.179.7 ст.179 Податкового Кодексу України, внаслідок чого не нараховано та не сплачено до бюджету податок на доходи з фізичних осіб у сумі 242 157,78 грн.;

-п.п. 162.1.1 п.162.1 ст.162, пп. 164.1.3 п. 164.1 ст. 164, п. 179.7 ст.179, п.п.1.1, п.п.1.2, п.п.1.3. п. 16-1 підрозділу 10 розд. XX Податкового кодексу України, внаслідок чого не нараховано та не сплачено до бюджету військовий збір у сумі 20 179,81 грн.;

-п.44.1 ст. 44, п, 44,3 ст. 44, п. 85.2 ст. 85 Податкового кодексу України в частині незберігання та ненадання контролюючому органу первинних документів;

-пп.73.3.3. п.73.3 ст.73 Податкового кодексу України фізичною особою - платником податків ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 встановлено ненадання до податкових органів відповіді на письмовий запит про надання інформації.

Так, в ході вказаної перевірки встановлено, що фізична особа - платник податків ОСОБА_1 , отримував дохід у 2023 році, у вигляді грошових переказів від фізичних осіб на загальну суму 1 345 321,00 грн., із використанням реквізитів ЕПЗ (р2р-платежі), що є платіжним інструментом, при переказі коштів фізичними особами один одному, реалізований на будь-якому носії, що містить в електронній формі дані, необхідні для ініціювання платіжної операції та/або здійснення інших операцій, визначених договором з емітентом, та з суми яких не сплачено податок на доходи з фізичних осіб та військовий збір. Відповідна інформація доведена ДПС України від 26.03.2024 № 8651/7/99-00- 24-01-02-07, яка надійшла листом від Національного банку України від 20.03.2024 № 24-0006/21625/БТ щодо значних обсягів переказів між рахунками фізичних осіб із використанням реквізитів ЕПЗ (р2р-платежі) у 2023 році. Згідно отриманої інформації на банківські рахунки фізичної особи - платника податків ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , здійснювались значні обсяги переказів між рахунками фізичних осіб на загальну суму 1 345 321,00 грн., що може вказувати на схему обходження заборони здійснення діяльності, яка передбачає наявність відповідних дозвільних документів (ліцензії, дозволи, тощо) згідно діючого законодавства.

Головним управлінням ДПС в Одеській області, на підставі вищевказаних висновків акту перевірки прийнято податкові повідомлення-рішення:

№ 45940/15-32-24-04-20 від 23.10.2024 року, -яким нараховано військовий збір, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування у розмірі 20 179,81 грн та штрафні (фінасові) санкції у розмірі 5044,95 грн;

№ 45944/15-32-24-04-20 від 23.10.2024 року, -яким нараховано штрафні (фінансові) санкції у розмірі 1020,00грн;

№ 45945/15-32-24-04-20 від 23.10.2024 року,- яким нараховано штрафні (фінансові) санкції у розмірі 7100,00грн;

№ 45943/15-32-24-04-20 від 23.10.2024 року, - яким нараховано штрафні (фінансові) санкції за податком на доходи фізичних осіб, що сплачуюється фізичними особами за результатами річного декларування у розмірі 340,00грн;

№ 45937/15-32-24-04-20 від 23.10.2024 року,- яким нараховано податок на доходи фізичних осіб, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування у розмірі 242 157,78 грн та штрафні санкції у розмірі 60 539,45 грн.

Позивач, не погоджуючись із прийняттям вказаних рішень, звернувся до суду із цим позовом.

Відповідно до вимог ч.2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Із змісту п.14.1.54 п.14.1 ст.14 ПК України слідує, що дохід з джерелом їх походження з України - будь-який дохід, отриманий резидентами або нерезидентами, у тому числі від будь-яких видів їх діяльності на території України (включаючи виплату (нарахування) винагороди іноземними роботодавцями), її континентальному шельфі, у виключній (морській) економічній зоні, у тому числі, але не виключно, доходи у вигляді:

а) процентів, дивідендів, роялті та будь-яких інших пасивних (інвестиційних) доходів, сплачених резидентами України або постійними представництвами нерезидентів в Україні;

б) доходів від надання резидентам або нерезидентам в оренду (користування) майна, розташованого в Україні, включаючи рухомий склад транспорту, приписаного до розташованих в Україні портів;

в) доходів від продажу рухомого та нерухомого майна, доходів від відчуження корпоративних прав, цінних паперів, у тому числі акцій українських емітентів;

г) доходів, отриманих у вигляді внесків та премій на страхування і перестрахування ризиків на території України;

ґ) доходів страховиків - резидентів від страхування ризиків страхувальників - резидентів за межами України;

д) інших доходів від діяльності, у тому числі пов'язаних з повною або частковою переуступкою прав та обов'язків за угодами про розподіл продукції на митній території України або на територіях, що перебувають під контролем контролюючих органів (у зонах митного контролю, на спеціалізованих ліцензійних митних складах тощо);

е) спадщини, подарунків, виграшів, призів;

є) заробітної плати, інших виплат та винагород, виплачених відповідно до умов трудового та цивільно-правового договору;

ж) доходів від зайняття підприємницькою та незалежною професійною діяльністю;

з) доходів від відчуження прав на видобуток та розробку родовищ корисних копалин, мінеральних джерел та інших природних ресурсів;

и) прибутків від відчуження акцій, часток, корпоративних або інших аналогічних прав в іноземних компаніях, організаціях, утворених відповідно до законодавства інших держав (іноземні юридичні особи);

і) прибутків нерезидентів від відчуження акцій, корпоративних прав у статутному капіталі юридичної особи - резидента України, за умови що у будь-який час впродовж 365 днів, що передують продажу або іншому відчуженню, вартість таких акцій, корпоративних прав на 50 і більше відсотків утворювалася за рахунок нерухомого майна, що розташовано в Україні та належить такій юридичній особі - резиденту України або використовується такою юридичною особою - резидентом України на підставі договору операційної або фінансової оренди (лізінгу) чи аналогічного договору, і таке використання має відображатися в обліку такої юридичної особи як актив, у тому числі актив з права користування, згідно з вимогами національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності.

Згідно п.п.162.1.1 п.162.1 ст.162 Податкового кодексу України платниками податку на доходи фізичних осіб є фізична особа - резидент, яка отримує доходи як з джерела їх походження в Україні, так і іноземні доходи.

Відповідно до п.164.1 ст.164 Податкового кодексу України базою оподаткування є загальний оподатковуваний дохід, з урахуванням особливостей, визначених цим розділом.

Загальний оподатковуваний дохід - будь-який дохід, який підлягає оподаткуванню, нарахований (виплачений, наданий) на користь платника податку протягом звітного податкового періоду.

У разі використання права на податкову знижку базою оподаткування є чистий річний оподатковуваний дохід, який визначається шляхом зменшення загального оподатковуваного доходу з урахуванням пункту 164.6 цієї статті на суми податкової знижки такого звітного року.

Базою оподаткування для доходів, отриманих від провадження господарської або незалежної професійної діяльності, є чистий річний оподатковуваний дохід, який визначається відповідно до пункту 177.2 статті 177 та пункту 178.3 статті 178 цього Кодексу.

Загальний річний оподатковуваний дохід дорівнює сумі загальних місячних оподатковуваних доходів, іноземних доходів, отриманих протягом такого звітного податкового року, доходів, отриманих фізичною особою - підприємцем від провадження господарської діяльності згідно із статтею 177 цього Кодексу, та доходів, отриманих фізичною особою, яка провадить незалежну професійну діяльність згідно із статтею 178 цього Кодексу.

Підпунктом 164.1.3 пункту 164.1 статті 164 ПК України передбачено, що загальний річний оподатковуваний дохід дорівнює сумі загальних місячних оподатковуваних доходів, іноземних доходів, отриманих протягом такого звітного податкового року, доходів, отриманих фізичною особою - підприємцем від провадження господарської діяльності згідно із статтею 177 цього Кодексу, та доходів, отриманих фізичною особою, яка провадить незалежну професійну діяльність згідно із статтею 178 цього Кодексу.

Згідно п.п.164.2.20 п.164.2 ст.164 ПК України до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку включаються: інші доходи, крім зазначених у статті 165 цього Кодексу.

Відповідно до п.167.1 ст.167 ПК України ставка податку становить 18 відсотків бази оподаткування щодо доходів, нарахованих (виплачених, наданих) (крім випадків, визначених у пунктах 167.2-167.5 цієї статті) у тому числі, але не виключно у формі: заробітної плати, інших заохочувальних та компенсаційних виплат або інших виплат і винагород, які нараховуються (виплачуються, надаються) платнику у зв'язку з трудовими відносинами та за цивільно-правовими договорами.

Пунктом 179.1 статті 179 ПК України передбачено, що платник податку зобов'язаний подавати річну декларацію про майновий стан і доходи (податкову декларацію) відповідно до цього Кодексу.

Фізична особа зобов'язана самостійно до 1 серпня року, що настає за звітним, сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену в поданій нею податковій декларації. Сума податкових зобов'язань, донарахована контролюючим органом, сплачується до відповідного бюджету у строки, встановлені цим Кодексом. (п.179.7 ст.179 ПК України)

Відповідно до п.120.1 ст.120 ПК України неподання (крім випадків, якщо податкова декларація не подається відповідно до п. 49.2 ст. 49 цього Кодексу) або несвоєчасне подання платником податків або іншими особами, зобов'язаними нараховувати і сплачувати податки та збори, платежі, контроль за сплатою яких покладено на контролюючі органи, податкових декларацій (розрахунків), а також іншої звітності, обов'язок подання якої до контролюючих органів передбачено цим Кодексом, - тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 340 гривень, за кожне таке неподання або несвоєчасне подання.

Згідно п.п.1.1, 1.2, 1.3 п.16-1 підрозділу 10 розділу ХХ ПК України тимчасово, до набрання чинності рішенням Верховної Ради України про завершення реформи Збройних Сил України, встановлюється військовий збір.

Платниками збору є особи, визначені пунктом 162.1 статті 162 цього Кодексу.

Об'єктом оподаткування збором є доходи, визначені статтею 163 цього Кодексу.

Ставка збору становить 1,5 відсотка від об'єкта оподаткування, визначеного підпунктом 1.2 цього пункту.

Як встановлено судом під час з'ясування офіційних обставин справи, у період з 01.01.2023р. по 31.12.2023р. позивач на податковому обліку в Головному управлінні ДПС в Одеській області, як фізична особа-підприємець або самозайнята особа не перебувала та, відповідно, не мала статусу суб'єкта господарювання.

Єдиним джерелом інформації про те, що грошові кошти, які надійшли на рахунки позивача , є доходом позивача, є лист Національного банку України, на який посилається відповідач.

Однак, Головне управління ДПС в Одеській області до суду не надав копії вказаного листа, з якого вбачалось б надходження у 2023 році на розрахункові рахунки позивача грошових коштів у конкретному розмірі.

З наданої Головним управлінням таблиці не можливо встановити її походження, відповідно остання не може вважатися належним, допустимим, достатнім доказом, виходячи з приписів ст.ст.72-76 Кодексу адміністративного судочинства.

Таким чином, відповідачем, як суб'єктом владних повноважень, на якого частиною другою статті 77 КАС України покладено обов'язок доказування в адміністративному суді, не надано суду інформації, яка використана ним під час проведення документальної позапланової невиїзної перевірки фізичної особи - платника податків ОСОБА_1 та наявність якої стало єдиною підставою для висновку про порушення позивачем норм ПК.

Разом з тим, податковий орган не вчинив належних дій з метою перевірки походження вказаних коштів, встановлення осіб, які їх перераховували, не встановив рахунки, з яких надходили ці кошти, та не звертався до банківських установ щодо розкриття банківської таємниці з метою встановлення походження цих коштів.

За результатами документальної перевірки в акті викладаються всі суттєві обставини діяльності платника податків, які стосуються фактів виявлених порушень податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби. Факти виявлених порушень податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби, викладаються в акті документальної перевірки чітко, об'єктивно та повною мірою, з посиланнями на первинні або інші документи, які зафіксовані в обліку та підтверджують наявність зазначених фактів.

У разі встановлення перевіркою порушень податкового законодавства за кожним відображеним в акті фактом порушення, серед іншого, необхідно:

чітко викласти зміст порушення з посиланням на конкретні пункти і статті законодавчих актів, що порушені платником податків, зазначити період (місяць, квартал, рік) діяльності платника податків та операцію, в результаті якої здійснено це порушення, при цьому додати до акта письмові пояснення платника податків або його законних представників щодо встановлених порушень;

зазначити первинні документи, на підставі яких вчинено записи з обліку, та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків і зборів, та докази, що підтверджують наявність факту порушення;

у разі відсутності первинних документів або ненадання їх чи інших документів, що підтверджують факт порушення, зазначити інші докази, що достовірно підтверджують наявність факту порушення.

Таким чином, детальне відображення в акті змісту виявлених порушень є обов'язковою умовою вчинення податковим органом подальших дій щодо притягнення платника до податкової відповідальності, застосування механізмів примусового стягнення податку, а також слугує гарантією дотримання прав платника; факти податкових порушень, не зафіксовані в акті перевірки, не можуть слугувати підставою для притягнення платника до відповідальності.

У спірних правовідносинах контролюючий орган обмежився виключно інформацією про надходження коштів на рахунки без будь-якої перевірки цих фактів та дійшов передчасного висновку, що всі кошти, які надійшли позивачу на карткові банківські рахунки, є її доходом.

Поряд з цим, в акті перевірці зазначено, що фізична особа - платник податків ОСОБА_1 надав письмове пояснення від 03.09.2024, відповідно якого у 2023 році він отримував заробітну плату у ТОВ «Медичний центр М.Т.К», який сплачувались податки та збори, однак жодної перевірки щодо правдивості поданої інформації контролюючим органом здійснено не було.

Зазначена контролюючим органом в акті перевірки інформація не містить жодної конкретики, що унеможливлює ідентифікувати перекази як доходи у розумінні ПК України, що підлягають декларуванню та в подальшому оподаткуванню податком на доходи фізичних осіб і військовим збором.

На підставі викладеного у сукупності суд приходить висновку про недоведеність Головним управлінням ДПС в Одеській області належними та допустимими доказами отримання у 2023 році позивачем доходів у вигляді грошових переказів від фізичних осіб, які підлягають декларуванню, та які є об'єктом оподаткування податком на доходи фізичних осіб і військовим збором.

З урахуванням викладеного, суд приходить висновку про обґрунтованість позовних вимог позивача про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень Головного управління ДПС в Одеській області № 45940/15-32-24-04-20 від 23.10.2024 року, № 45944/15-32-24-04-20 від 23.10.2024 року, № 45945/15-32-24-04-20 від 23.10.2024 року, № 45943/15-32-24-04-20 від 23.10.2024 року, № 45937/15-32-24-04-20 від 23.10.2024 року.

Відповідно до ч.2 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно;розсудливо;з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації;пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Оцінивши кожен доказ, який є у справі щодо його належності, допустимості, достовірності та їх достатності і взаємного зв'язку у сукупності, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд вважає позов є таким, що підлягає задоволенню.

Частиною 1 ст. 139 КАС України визначено, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Враховуючи те, що суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог позивача, суд вважає, що наявні підстави для стягнення з Головного управління ДПС в Одеській області на користь позивача 3333, 82 грн. сплаченого ним судового збору.

Керуючись ст.ст. 241-246, 250, 255, 295, 382 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 -задовольнити.

Визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення Головного управління ДПС в Одеській області № 45940/15-32-24-04-20 від 23.10.2024 року, № 45944/15-32-24-04-20 від 23.10.2024 року, № 45945/15-32-24-04-20 від 23.10.2024 року, № 45943/15-32-24-04-20 від 23.10.2024 року, № 45937/15-32-24-04-20 від 23.10.2024 року.

Стягнути з Головного управління ДПС в Одеській області (код ЄДРПОУ44069166, м.Одеса, вул. Семінарська 5) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) судовий збір у розмірі 3363,82 грн (три тисячі триста шістдесят три гривні вісімдесят дві копійки).

Рішення набирає законної сили згідно ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими ст.ст. 293, 295 та п. 15-5 розділу VII Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя К.О. Танцюра