Рішення від 07.11.2025 по справі 600/2640/25-а

ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 листопада 2025 р. м. Чернівці Справа № 600/2640/25-а

Чернівецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Лелюка О.П., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у порядку письмового провадження справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії,

УСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії.

Позивач просить суд:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області щодо відмови у нарахуванні та виплаті починаючи з 01.07.2021 щомісячної доплати до її пенсії згідно із постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб»;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області здійснити нарахування та виплатити починаючи з 01.07.2021 щомісячну доплату до пенсії у розмірі 2000,00 грн відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб», з врахуванням раніше проведених виплат.

Позов мотивовано протиправністю дій відповідача щодо відмови у встановленні та виплаті щомісячної доплати у розмірі 2000,00 грн до призначеної пенсії у відповідності до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 року №713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб». Так, позивач стверджує, що відповідач після перерахунку пенсії, проведеного на виконання рішення Чернівецького окружного адміністративного суду від 12 грудня 2024 року у справі №600/3837/24-а, не здійснює нарахування та виплату вказаної доплати у розмірі 2000,00 грн. Такі дії відповідача позивач вважає протиправними, адже перерахунок пенсії, проведення якого виключає можливість встановлення щомісячної доплати у розмірі 2000,00 гривень, передбаченої абзацом 1 пункту 1 Постанови №713, полягає у його здійсненні у зв'язку із зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії, а не з метою усунення порушення права особи на належний розмір пенсії на виконання судового рішення, яке набрало законної сили. Тому, на думку позивача, вона має право на щомісячну доплату до пенсії у розмірі 2000,00 грн відповідно до Постанови №713.

Ухвалою суду прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами; встановлено строк для подання відзиву; витребувано докази у відповідача.

Відповідач, заперечуючи проти позовних вимог, подав до суду відзив на позовну заяву, в якому вказано, що пенсія була розрахована позивачу з урахуванням норм, чинних на січень 2016 року. Відповідно, починаючи з 01 липня 2021 року згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року №713 до основного розміру пенсії позивача було встановлено щомісячну доплату у розмірі, визначеному цією Постановою. В подальшому у січні 2025 року на виконання рішення Чернівецького окружного адміністративного суду від 12 грудня 2024 року у справі №600/3837/24-а проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01 квітня 2019 року, у результаті чого основний розмір пенсії збільшився. З огляду на викладене та враховуючи положення абзацу 3 пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року №713, відповідач вказав про відсутність підстав для виплати позивачу щомісячної доплати в сумі 2000 гривень після збільшення основного розміру пенсії в результаті її перерахунку на виконання судового рішення.

Ухвалою суду від 18 липня 2025 року витребувано у Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області докази щодо дати встановлення та щодо дати припинення виплати ОСОБА_1 щомісячної доплати до пенсії в розмірі 2000,00 грн, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб».

На виконання вимог зазначеної ухвали суду представником Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області подано до суду пояснення, в яких зазначено, що згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» перерахунок пенсії позивача проводився за нормами чинними на січень 2016 року. З 01 липня 2021 року згідно з рішенням Уряду від 14 липня 2021 року №713 до основного розміру пенсії встановлено щомісячну доплату відповідно до пункту 2, а саме доплату до пенсії, що не досягає 3854 грн. У січні 2025 року на виконання рішення Чернівецького окружного адміністративного суду від 12 грудня 2024 року у справі №600/3837/24-а позивачу проведено перерахунок пенсії з 01 грудня 2019 року, внаслідок чого розмір отримуваної пенсії збільшився, що й слугувало підставою для припинення позивачу виплати щомісячної доплати до пенсії, що не досягає 3854 грн.

Дослідивши матеріали справи, всебічно та повно з'ясувавши всі обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, що мають юридичне значення для вирішення спору по суті, суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що згідно з протоколом про призначення пенсії позивачу призначено пенсію в разі втрати годувальника починаючи з 02 серпня 2018 року відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року №2262-XII (далі - Закон №2262-XII). Сума призначеної до виплати пенсії обрахована з наступних видів грошового забезпечення померлого годувальника ( ОСОБА_2 ): посадовий оклад - 3100,00 грн, оклад зі військове звання - 2200,00 грн, процентна надбавка за вислугу років (50%) - 2650,00 грн, премія (10,79%) - 857,81 грн. Відповідно, основний розмір пенсії від суми 8807,81 грн (3100,00 грн + 2200,00 грн + 2650,00 грн + 857,81 грн) з урахуванням мінімального розміру пенсії на одного утриманця склав 2904,00 грн.

16 липня 2021 року набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 року №713 «Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб», якою, зокрема вирішено установити з 01.07.2021 року особам, яким призначено пенсію до 01.03.2018 року відповідно до Закону №2262-XII (крім військовослужбовців строкової служби), до розмірів їх пенсій, визначених відповідно до ст. ст. 13, 21 і 36 Закону станом на 01.03.2018 року, щомісячну доплату в сумі 2000,00 грн. яка враховується під час подальших підвищень розмірів пенсій, визначених відповідно до ст. ст. 13, 21 і 36 Закону.

Як вбачається з матеріалів пенсійної справи позивача, на виконання вимог зазначеної вище постанови Головним управлінням Пенсійного фонду України в Чернівецькій області встановлено ОСОБА_1 щомісячну доплату до пенсії. Так, з урахуванням визначеного основного розміру пенсії 3708,00 грн відповідачем встановлено щомісячну доплату до вказаної суми на виконання вимог постанови Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року №713 у розмірі 146,00 грн. Відповідно, загальний розмір призначеної до виплати пенсії встановлено в сумі 3854,00 грн (3708,00 грн + 146,00 грн).

Рішенням Чернівецького окружного адміністративного суду від 12 грудня 2024 року у справі №600/3837/24-а, яке набрало законної сили, визнано протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області у проведенні ОСОБА_1 перерахунку пенсії в разі втрати годувальника з 01.12.2019 виходячи із розміру грошового забезпечення, зазначеного у довідці Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС в Чернівецькій області (філія ГСЦ МВС) від 08.08.2024 №31/24-22/6934. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області провести ОСОБА_1 з 01.12.2019 перерахунок пенсії в разі втрати годувальника на підставі довідки Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС в Чернівецькій області (філія ГСЦ МВС) від 08.08.2024 №31/24-22/6934, та провести ОСОБА_1 виплату пенсії із врахуванням раніше проведених виплат.

Ухвалою Чернівецького окружного адміністративного суду від 24 січня 2025 року у справі №600/3837/24-а задоволено клопотання представника Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області про внесення виправлення в судове рішення в адміністративній справі №600/3837/24-а; виправлено описку, допущену в тексті та резолютивній частині рішення Чернівецького окружного адміністративного суду 12.12.2024 у справі №600/3837/24-а, а саме: замінити в тексті та в резолютивній частині рішення суду помилково зазначену дату та номер довідки Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС в Чернівецькій області з « 08.08.2024 № 31/24-22/6934» на « 27.06.2024 №31/24-8/2873 в/г».

Як вбачається з матеріалів справи та не заперечується сторонами, на виконання вказаного вище рішення суду Головним управлінням Пенсійного фонду України в Чернівецькій області у січні 2025 року здійснено перерахунок пенсії позивача починаючи з 01 грудня 2019 року.

Після здійсненого перерахунку пенсії представник позивача звертався до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області із заявою (запитом) щодо нарахування доплати до пенсії в розмірі 2000,00 грн згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року №713.

Листом від 18 лютого 2025 року №2400-1703-8/6648 Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецький області повідомило представника позивача про те, що згідно з положеннями постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» пенсіонерам з числа колишніх військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), поліцейських та деяких інших осіб, яким призначено (поновлено) пенсію після 01.03.2018, розмір якої обчислено відповідно до статей 13, 21 та 36 Закону України №2262-ХІІ від 09.04.1992 «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон №2262-ХІІ) (крім військовослужбовців строкової служби) з грошового забезпечення, визначеного станом на 01.03.2018 або до цієї дати, з 01.07.2021 встановлюється щомісячна доплата, передбачена абзацом 1 даного пункту. За матеріалами пенсійної справи встановлено, що згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» ОСОБА_1 проведено перерахунок пенсії за нормами, чинними на січень 2016 року. З 01 липня 2021 року згідно з рішенням Уряду від 14 липня 2021 року №713 до основного розміру пенсії встановлено щомісячну доплату у розмірі, визначеному даним нормативно-правовим актом. У січні 2025 року на виконання рішення Чернівецького окружного адміністративного суду від 12 грудня 2024 року у справі №600/3837/24-а проведено перерахунок пенсії, у результаті чого основний розмір пенсії збільшився. З огляду на викладене, з урахуванням абзацу 3 пункту 1 рішення Уряду від 14 липня 2021 року №713, підстав для виплати щомісячної доплати в сумі 2000 гривень після збільшення основного розміру пенсії в результаті її перерахунку на виконання судового рішення немає.

За таких обставин позивач звернулась до суду з цим позовом.

Вирішуючи спір, суд зазначає, що ключовим у цій справі є питання про наявність правових підстав для виплати позивачу щомісячної доплати до пенсії в розмірі 2000 грн відповідно до Постанови №713.

Правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі в органах внутрішніх справ регулює Закон України від 09.04.1992 року №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон №2262-ХІІ).

Відповідно до положень ст. 63 Закону №2262-XII перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону. Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

З метою поетапного зменшення диспропорцій в розмірах пенсій, призначених військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), поліцейським та деяким іншим особам, та до прийняття Верховною Радою України законодавчих актів щодо пенсійного забезпечення військовослужбовців і деяких інших осіб прийнято Постанову №713.

Пунктом 1 Постанови №713 установлено з 01.07.2021 особам, яким призначено пенсію до 01.03.2018 відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (крім військовослужбовців строкової служби), до розмірів їх пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону станом на 01.03.2018, щомісячну доплату в сумі 2000 гривень, яка враховується під час подальших підвищень розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону.

Особам, яким призначено (поновлено) пенсію після 01.03.2018, розмір якої обчислено відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону (крім військовослужбовців строкової служби) з грошового забезпечення, визначеного станом на 01.03.2018 або до цієї дати, встановлюється щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту.

У разі коли пенсія особам, зазначеним в абзацах першому і другому цього пункту, переглядалася (перераховувалася) після 01.03.2018, щомісячна доплата, встановлена абзацами першим і другим цього пункту, не виплачується, крім випадків, коли розмір пенсії після такого перегляду (перерахунку) збільшився менше ніж на 2000 гривень. Якщо сума збільшення пенсії під час її перегляду (перерахування) не досягала 2000 гривень, щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту, встановлюється в сумі, якої не вистачає до зазначеного розміру.

Щомісячна доплата, передбачена цим пунктом, встановлюється у межах максимального розміру пенсії, визначеного Законом, починаючи з 01.07.2021.

Таким чином, внаслідок ухвалення зазначеної постанови Кабінету Міністрів України з 1 липня 2021 року особам, пенсії яким призначено за нормами Закону №2262-ХІІ до 1 березня 2018 року або тим, кому її призначено після 1 березня 2018 року, проте обчислено відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону №2262-XII (крім військовослужбовців строкової служби) з грошового забезпечення, визначеного станом на 1 березня 2018 року або до цієї дати, було установлено щомісячну доплату в сумі 2000,00 грн, виплата якої не здійснюється у разі, коли пенсія відповідним особам переглядалася (перераховувалася) після 1 березня 2018 року. Тобто такі доплати є тимчасовими.

Як вбачається зі змісту заяви Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області, поданої на виконання вимог ухвали суду від 18 липня 2025 року, розмір встановленої позивачу щомісячної доплати до пенсії було визначено з урахуванням вимог пункту 2 Постанови №713.

Так, зазначеним пунктом Постанови №713 установлено, що у разі, коли щомісячний розмір пенсійних виплат з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, сум індексації, щомісячної доплати, передбаченої пунктом 1 цієї постанови, інших доплат до пенсій, встановлених законодавством (крім пенсій за особливі заслуги перед Україною), в осіб, які отримують пенсію, призначену відповідно до Закону, не досягає 3854 гривень, таким особам встановлюється щомісячна доплата до пенсії в сумі, якої не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсій.

Між тим, вирішуючи спір, суд звертає увагу на таке.

Аналіз пункту 1 Постанови №713 у сукупності з приписами статті 63 Закону № 2262-XII свідчить про те, що:

- з 01 липня 2021 року колишнім військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), поліцейським та іншим особам, пенсії яким призначено за нормами Закону № 2262-XII до 01 березня 2018 року (і до розміру пенсії на вказану дату) або пенсія яким призначено (поновлена) після 01 березня 2018 року (з грошового забезпечення, визначеного станом на 01 березня 2018 року або до цієї дати), було установлено щомісячну доплату в розмірі 2000,00 грн;

- доплата, визначена цією Постановою, враховується під час подальших підвищень розмірів пенсій, що здійснюються у зв'язку з прийняттям після 01 березня 2018 року уповноваженим органом нормативно-правого акта, який став правовою підставою для перегляду (перерахування) пенсії. Тобто таке підвищення (перерахунок пенсії) повинне відповідати порядку, передбаченому статтею 63 Закону № 2262-XII, та обов'язково мало здійснюватися після 01 березня 2018 року, при цьому не має значення, чи такий нормативно-правовий акт був прийнятий до 01 березня 2018 року або після, оскільки визначальним є саме момент підвищення після 01 березня 2018 року;

- метою установлення такої доплати є поетапне зменшення диспропорцій в розмірах пенсій, призначених військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), поліцейським та деяким іншим особам;

- виплата щомісячної доплати в розмірі 2000,00 грн не здійснюється у разі, коли пенсія особам, зазначеним в абзацах першому і другому пункту 1 цієї Постанови, переглядалася (перераховувалася) саме після 01 березня 2018 року відповідно до процедури, передбаченої статтею 63 Закону № 2262-XII, і такий перегляд (перерахунок) перевищив розмір доплати;

- якщо перегляд пенсії (перерахунок) здійснювався до 01 березня 2018 року або після цієї дати, однак на виконання рішення суду з метою усунення порушеного права особи на належний розмір пенсії, право на який в особи виникло до 01 березня 2018 року, то такий перегляд (перерахунок) не є підставою для нездійснення виплати у розмірі 2000,00 грн чи її припинення.

Як зазначено Верховним Судом у постанові від 19 травня 2025 року у справі №620/10320/24, пункт 1 Постанови №713 містить чітко окреслені дві категорії осіб, яким може бути встановлено щомісячну доплату до пенсії в розмірі 2000 грн:

- особи, пенсія яким призначена до 01 березня 2018 року відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону №2262-XII (крім військовослужбовців строкової служби);

- особи, пенсія яким призначена після 01 березня 2018 року, однак її розмір обчислено з грошового забезпечення, визначеного станом на 01 березня 2018 року.

Тобто зміст зазначеної норми передбачає не одну, а дві окремі категорії суб'єктів, які мають право на щомісячну доплату до пенсії в розмірі 2000 грн (за умови відсутності здійсненого перерахунку пенсії). Виключне посилання лише на дату призначення пенсії без урахування порядку її обчислення суперечить буквальному, системному та цільовому тлумаченню зазначеного пункту, а неврахування цієї конструкції призводить до неправомірного звуження змісту права особи на соціальне забезпечення, що є неприпустимим з огляду на гарантії, передбачені статтею 46 Конституції України.

Дослідивши зміст наявних у даній справі матеріалів, судом установлено, що пенсія була призначена ОСОБА_1 в разі втрати годувальника починаючи з 02 серпня 2018 року.

Водночас, як свідчить зміст відзиву та заяви, поданої на виконання вимог ухвали суду від 18 липня 2025 року, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Чернівецькій області визнається те, що на час призначення позивачу пенсії її розмір обраховувався з урахуванням норм, чинних станом на січень 2016 року.

Про вказане також зазначається відповідачем і в листі від 18 лютого 2025 року №2400-1703-8/6648.

Таким чином, матеріалами справи підтверджується, що розмір призначеної позивачу пенсії обчислювався з грошового забезпечення, визначеного станом на дату (час) до 01 березня 2018 року.

При цьому в матеріалах справи відсутні докази, які свідчили би про проведення позивачу будь-яких перерахунків пенсії безпосередньо після її призначення до моменту набрання законної сили рішення Чернівецького окружного адміністративного суду від 12 грудня 2024 року у справі №600/3837/24-а або ж у зв'язку із зростанням розміру посадового окладу чи зміною інших складових грошового забезпечення.

Отже, з огляду на те, що оскільки пенсія позивача хоча і була призначена після 01 березня 2018 року, однак її розмір обчислено з урахуванням грошового забезпечення, визначеного станом на січень 2016 року (тобто до настання 01 березня 2018 року), що визнається відповідачем, враховуючи, що після призначення позивачу пенсії пенсійний орган не здійснював її подальших перерахунків до моменту набрання законної сили рішення Чернівецького окружного адміністративного суду від 12 грудня 2024 року у справі №600/3837/24-а, а також зважаючи на те, що проведений відповідачем перерахунок пенсії позивача у січні 2025 року на виконання судового рішення був спрямований на усунення порушеного права ОСОБА_1 на належний розмір пенсії, тобто такий не вважається перерахунком пенсії у зв'язку із зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії, то суд приходить до висновку, що позивач має право на щомісячну доплату до пенсії в розмірі 2000 грн відповідно до Постанови №713, як особа, розмір пенсії якої обчислено з грошового забезпечення, визначеного станом на 01 березня 2018 року або до настання цієї дати.

Тобто, в даному випадку безпідставним є застосування відповідачем абзацу третього пункту 1 Постанови №713 як підстави для невиплати позивачу щомісячної доплати в розмірі 2000 грн.

За таких обставин, відмова Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області у поновленні виплати щомісячної доплати в розмірі 2000,00 грн є протиправною.

Стосовно тверджень відповідача про те, що спірна щомісячна доплата до пенсії була встановлена позивачу відповідно до пункту 2 Постанови №713, то такі, на переконання суду, не свідчать про відсутність в ОСОБА_1 права на встановлення їй зазначеної доплати і, відповідно, правомірність дій пенсійного органу щодо припинення її виплати.

До того ж, як зазначалось вище, положення пункту 1 Постанови №713 гарантують право на встановлення щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000,00 грн особам, пенсія яким призначена після 01 березня 2018 року, однак її розмір обчислено з грошового забезпечення, визначеного станом на 01 березня 2018 року або до настання цієї дати, і зі встановлених у даній справі обставин вбачається, що позивач належить до зазначеної категорії осіб.

Про наявність у таких осіб права на встановлення/поновлення щомісячної доплати до пенсії також наголошено Верховним Судом у постанові від 19 травня 2025 року по справі №620/10320/24.

Стосовно дати (періоду), з якої (якого) необхідно зобов'язати відповідача поновити нарахування та виплату позивачу спірної доплати до пенсії, суд зазначає, що оскільки матеріалами справи підтверджується, що факт припинення виплати позивачу передбаченої Постановою №713 щомісячної доплати до пенсії мав місце у січні 2025 року (тобто після проведення перерахунку пенсії на виконання рішення Чернівецького окружного адміністративного суду від 12 грудня 2024 року у справі №600/3837/24-а), то саме з указаного місяця й підлягає поновленню нарахування та виплата ОСОБА_1 щомісячної доплати в розмірі 2000,00 грн, а не з 01 липня 2021 року, як про це помилково зазначено у прохальній частині позову.

Відтак, заявлений позов підлягає частковому задоволенню.

Поряд з цим суд вважає, що при вирішенні даних спірних відносин не підлягають застосуванню висновки Верховного Суду у зразковій справі №400/6254/24 з огляду на таке.

Так, в ухвалі про відкриття провадження від 07 листопада 2024 року у зразковій справі №400/6254/24 (пункт 16) Верховний Суд визначив наступні ознаки типової справи:

а) позивачі є пенсіонерами, яким призначено пенсію відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»;

б) позовні вимоги заявлені до територіального органу Пенсійного фонду України, на обліку в якому перебувають позивачі;

в) спірні відносини стосуються правомірності дій пенсійного органу щодо припинення, після перерахунку на виконання рішення суду пенсії позивачів, виплати щомісячної доплати до пенсії, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року №713 “Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» та індексації згідно з постановами Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 року №118 “Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» та від 24 лютого 2023 року №168 “Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році»;

г) позивачі заявили тотожні позовні вимоги:

- визнати протиправними дії відповідача щодо припинення нарахування та зобов'язати виплатити щомісячну доплату до пенсії, передбачену пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року №713 “Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб»;

- виплатити індексацію згідно з постановами Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 року №118 “Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» та від 24 лютого 2023 року № 168 “Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році»;

- зобов'язати ГУ ПФУ продовжити нарахування й виплату спірної доплати (2000,00 грн) та індексації після перерахунку пенсії.

Між тим, Велика Палата Верховного Суду, переглядаючи рішення Верховного Суду у зразковій справі №400/6254/24 від 16 грудня 2024 року, у своїй постанові від 13 березня 2025 року наголосила, що підставою для припинення виплати, зокрема, щомісячної доплати в сумі 2000 грн, передбаченої Постановою №713, є перерахунок пенсії саме у зв'язку зі зростанням прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом України про Державний бюджет на певний рік, що мало наслідком зміну розміру грошового забезпечення військовослужбовців (посадового окладу) (пункт 111 постанови).

Натомість, як встановлено судом у даній справі, перерахунок пенсії позивача проводився на підставі довідки Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС в Чернівецькій області (філія ГСЦ МВС) про розмір грошового забезпечення померлого годувальника позивача станом на 01 грудня 2019 року, до якого враховано основні та додаткові види грошового забезпечення. Тобто, перерахунок пенсії ОСОБА_1 в разі втрати годувальника, який був здійснений на виконання рішення суду у справі №600/3837/24-а, не був пов'язаний із зростанням прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом України про Державний бюджет на певний рік, що є відмінним від тих обставин, які були предметом розгляду Верховного Суду та Великої Палати Верховного Суду у зразковій справі №400/6254/24.

Згідно з частиною першою статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Статтею 72 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.

Відповідно до ст. 73 Кодексу адміністративного судочинства України належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування.

Згідно статей 74-76 Кодексу адміністративного судочинства України суд не бере до уваги докази, які одержані з порушенням порядку, встановленого законом. Обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування. Достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи. Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.

Відповідно до частини першої та другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. Суб'єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі.

Згідно частин першої-третьої статті 90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Оцінивши належність, допустимість, достовірність наявних у справі доказів окремо, а також достатність і взаємний зв'язок цих доказів у їх сукупності, суд вважає, що позивач не довів протиправність оскаржуваних дій, натомість відповідач довів їх обґрунтованість.

Оскільки позивач звільнена від сплати судового збору, суд не вирішує питання про його стягнення за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень.

Керуючись статтями 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області щодо відмови ОСОБА_1 у поновленні виплати з січня 2025 року щомісячної доплати в розмірі 2000 грн згідно із постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 «Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб».

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 з січня 2025 року щомісячну доплату у розмірі 2000 грн згідно із постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 «Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб, з урахуванням раніше виплачених сум».

У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.

Підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Датою ухвалення судового рішення є дата його проголошення (незалежно від того, яке рішення проголошено - повне чи скорочене). Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення. Повне судове рішення складено 07 листопада 2025 року.

Повне найменування учасників процесу: позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ); відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області (Площа Центральна, 3, м. Чернівці, код ЄДРПОУ 40329345).

Суддя О.П. Лелюк