Провадження № 2/748/703/25
Єдиний унікальний № 748/1202/25
08 жовтня 2025 рокум. Чернігів
Чернігівський районний суд Чернігівської області у складі:
головуючого судді Кухти В.О.,
секретаря Крошки І.С,
розглянувши у відкритому судовому засідання в залі суду в м. Чернігові справу за позовом Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області до ОСОБА_1 про стягнення за переплату пенсії, -
17.04.2025 р. до Чернігівського районного суду Чернігівської області через електронний суд надійшла позовна заява від позивача до відповідача, в якій позивач просить стягнути із ОСОБА_1 на користь ГУ Пенсійного фонду України в Чернігівській області переплату пенсії в розмірі 45 150,84 грн та вирішити питання щодо розподілу судових витрат.
Позивач мотивує свої вимоги тим, що відповідач ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Чернігівській області та з 22.06.2023 р. отримує пенсію по інвалідності, яка була призначена як особі з інвалідністю внаслідок війни без надання рішення міжвідомчої комісії, що підтверджує відповідний статус. У результаті перевірки пенсійної справи було встановлено, що пенсія в підвищеному розмірі 7 534,80 грн виплачувалася безпідставно, через що за період з 22.06.2023 р. по 31.03.2024 р. виникла переплата у сумі 45 150,84 грн. Позивач посилається на ст. 1212 ЦК України, відповідно до якої особа, що безпідставно набула майно за рахунок іншої, зобов'язана його повернути. Добровільно повернути кошти відповідач відмовилася, тому позивач просить суд стягнути з ОСОБА_1 на користь ГУ ПФУ в Чернігівській області переплату пенсії в сумі 45 150,84 грн та вирішити питання щодо розподілу судових витрат. Таким чином позивач звертається з даним позовом до суду, оскільки вважає, що відповідач безпідставно отримала надмірно нараховані кошти пенсії, які підлягають поверненню.
Ухвалою судді від 23.04.2025 р. провадження у зазначеній справі відкрито та призначено підготовче засідання на 27.05.2025 р.
Підготовче засідання призначене на 27.05.2025 р. відкладено на 15.07.2025 р. у зв'язку із повторним викликом відповідача.
Підготовче засідання призначене на 15.07.2025 р. відкладено на 09.09.2025 р. у зв'язку із повторним викликом відповідача.
Ухвалою судді від 09.09.2025 р. закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті з викликом сторін на 08.10.2025 р.
Представник позивача в судове засідання не з'явився.
Відповідач в судові засідання, призначені на 27.05.2025 р., 15.07.2025 р., 09.09.2025 р., 08.10.2025 р., не з'явився, про дату, час і місце судового розгляду повідомлена засобами поштового зв'язку за зареєстрованим місцем проживання та через оголошення на веб-порталі судової влади України, причини неявки суд не сповістила, у встановлений судом строк відзив на позов не надала, зустрічний позов не пред'явила.
На підставі ст. ст. 223, 280, 281 ЦПК України, суд ухвалив провести заочний розгляд справи на підставі наявних у справі доказів.
Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
Дослідивши наявні в матеріалах справи письмові докази, оцінивши їх у сукупності з точки зору належності, допустимості, достовірності, достатності та взаємозв'язку, суд дійшов наступного висновку.
До спірних правовідносин, які виникли між сторони, підлягають застосуванню норми ЦК України та ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Згідно ст. 2 ЦПК України, завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.
Статтею 4 ЦПК України передбачено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів. У випадках, встановлених законом, до суду можуть звертатися органи та особи, яким законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб або державних чи суспільних інтересах.
Відповідно до ст. 76 ЦПК України доказами є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення сторін, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються письмовими, речовими і електронними доказами, висновками експертів, показаннями свідків.
Згідно ч. 1 ст. 11 ЦПК України, суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням фізичних чи юридичних осіб, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених ними вимог і на підставі доказів сторін та інших осіб, які беруть участь у справі.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Чернігівській області, яка з 22.06.2023 р. отримує пенсію по інвалідності відповідно до ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (а.с.18).
Рішенням 254150026366 від 15.08.2023 р. відповідачу призначено пенсію по інвалідності, група інвалідності: третя, причина: поранення, каліцтво від вибухонебезпечних предметів п. 19.3 Положення № 1317, період встановлення інвалідності: з 22.06.2023 р. по 30.07.2024 р. у розмірі 7 534,80 грн, з 31.07.2023 р. по 31.07.2024 р. у розмірі 7 534,80 грн (а.с.8).
Рішенням 254150026366 від 11.03.2024 р., ОСОБА_1 , проведено перерахунок пенсії у зв'язку з уточненням даних в ЕПС 22.06.2023 р., група інвалідності: третя, причина: лист від 27.02.2024 р. № 2772/03-16, період встановлення інвалідності: з 22.06.2023 р. по 31.07.2024 р., та призначено виплати з 22.06.2023 р. по 30.07.2023 р. у розмірі 2 760,00 грн, з 31.07.2023 р. по 31.12.2023 р. у розмірі 2 760,00 грн, з 01.01.2024 р. по 29.02.2024 р. у розмірі 2 760,00 грн з 01.03.2024 р. по 31.07.2024 р. у розмірі 2 980,00 грн (а.с.9).
Відповідно до Виписки з акта огляду медико-соціальною експертною комісією до довідки Серії 12 ААГ № 463215, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на підставі первинного огляду 12.07.2023 р., з 22.06.2023 р. встановлено третю групу інвалідності до 01.08.2024 р., причина інвалідності: поранення, одержане від вибухонебезпечних предметів (а.с.8 зворот).
Згідно з протоколом індивідуального перерахунку за період з 01.06.2023 р. по 31.03.2024 р., сума призначеної пенсії становить 25 888,00 грн, а сума виплаченої пенсії становить 71 038,84 грн. Сума переплаченої ОСОБА_1 пенсії за вказаний період склала 45 150,84 грн (а.с.18,19).
Завітай на [gptonline.ai](https://gptonline.ai/) - там знайдеш приклади грамотних юридичних формулювань.
Листом від 22.03.2024 № 2500-0403-8/21167 ОСОБА_1 було повідомлено про виявлену переплату пенсії за період з 22.06.2023 по 31.03.2024 у сумі 45 150,84 грн та запропоновано добровільно повернути надміру виплачені кошти. У листі також зазначено, що у разі неповернення переплаченої пенсії позивач буде змушений звернутися до суду (а.с.15).
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій визначені ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Згідно зі ст. 1 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі Закон №1058-IV) пенсія - щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її особою з інвалідністю, або отримують члени її сім'ї у випадках, визначених цим Законом.
Відповідно до ст. 9 Закону № 1058-IV, за рахунок коштів Пенсійного фонду в солідарній системі призначаються, окрім інших пенсійних виплат, пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання.
Згідно зі ч. 1 ст. 30 Закону № 1058-IV, пенсія по інвалідності призначається в разі настання інвалідності, що спричинила повну або часткову втрату працездатності за наявності страхового стажу, передбаченого ст. 32 цього Закону.
Відповідно до ст. 31 Закону № 1058-IV залежно від ступеня втрати працездатності визначено три групи інвалідності.
Причина, група, час настання інвалідності, строк, на який встановлюється інвалідність, визначаються органом медико-соціальної експертизи згідно із законодавством.
Згідно з ст. 34 Закону № 1058-IV пенсія по інвалідності призначається на весь строк встановлення інвалідності.
Відповідно до п.п. 5 п. 4 ч. 2 ст. 7 ЗУ «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», до осіб з інвалідністю внаслідок війни належать також особи з інвалідністю з числа осіб, які стали особами з інвалідністю внаслідок поранень чи інших ушкоджень здоров'я, одержаних: від вибухових речовин, боєприпасів і військового озброєння на території проведення антитерористичної операції, здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії рф у Донецькій та Луганській областях до 01.12.2014 р., з 01.12.2014 р. до 24.02.2022 р. - на території проведення антитерористичної операції, здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії рф у Донецькій та Луганській областях, де органи державної влади здійснюють свої повноваження, та в населених пунктах, розташованих на лінії зіткнення, під час проведення антитерористичної операції, здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії рф у Донецькій та Луганській областях, з 24.02.2022 р. - на території проведення заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією рф проти України.
Пунктом 19-3 Положення про порядок, умови та критерії встановлення інвалідності, затвердженого Постановою КМУ від 03.12.2009 р. № 1317 (в редакції від 05.05.2023 р.), встановлено, що причинний зв'язок інвалідності з пораненнями чи іншими ушкодженнями здоров'я, одержаними особами, які стали особами з інвалідністю внаслідок поранень чи інших ушкоджень здоров'я, одержаних від вибухових речовин, боєприпасів і військового озброєння на території проведення антитерористичної операції, здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії рф у Донецькій та Луганській областях до 01.12.2014 р., а з 01.12.2014 р. до 24.02.2022 р. - на території проведення антитерористичної операції, здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії рф у Донецькій та Луганській областях, де органи державної влади здійснюють свої повноваження, та в населених пунктах, розташованих на лінії зіткнення, під час проведення антитерористичної операції, здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії рф у Донецькій та Луганській областях, з 24.02.2022 р. - на території проведення заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією рф проти України, встановлюється на підставі рішення міжвідомчої комісії з питань встановлення факту отримання особами поранень чи інших ушкоджень здоров'я, одержаних від вибухових речовин, боєприпасів і військового озброєння на території проведення антитерористичної операції, здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії рф у Донецькій та Луганській областях, проведення заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією рф проти України.
Пунктом 19-5 Положення про порядок, умови та критерії встановлення інвалідності, затвердженого Постановою КМУ від 03.12.2009 р. №1317 (в редакції від 05.05.2023 р.), встановлено, що причинний зв'язок інвалідності з пораненням чи іншим ушкодженням здоров'я, одержаними від вибухонебезпечних предметів, встановлюється на підставі витягу з Єдиного реєстру досудових розслідувань.
Отже, законодавець визначив, що для надання статусу особи з інвалідністю внаслідок війни саме Рішення міжвідомчої комісії з питань встановлення факту отримання особами поранень чи інших ушкоджень здоров'я, одержаних від вибухових речовин, боєприпасів і військового озброєння на території, зокрема, проведення заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією рф проти України, встановлюється причинний зв'язок інвалідності з пораненнями чи іншими ушкодженнями здоров'я, одержаними особами, які стали особами з інвалідністю внаслідок поранень чи інших ушкоджень здоров'я, одержаних від вибухових речовин, боєприпасів і військового озброєння з 24.02.2022 р. - на території проведення заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією рф проти України.
Пунктом 2.2 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління ПФУ від 25.11.2005 р. №22-1 (далі - Порядок №22-1) передбачено, що до заяви про призначання пенсії по інвалідності додаються документи, перелічені в п.п. 1-4 п. 2.1 цього розділу, а саме: 1) документ, що засвідчує реєстрацію у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків; 2) документи про стаж; 3) для підтвердження заробітної плати за період страхового стажу з 01.07.2000 р. орган, що призначає пенсію, додає індивідуальні відомості про застраховану особу; 4) відомості про місце проживання особи. Орган, що призначає пенсію, додає до заяви одержану ним від МСЕК виписку з акта огляду МСЕК.
Відповідно до п. 1.8 Порядок № 22-1, у разі якщо до заяви про призначення пенсії додані не всі необхідні документи, орган, що призначає пенсію, письмово повідомляє заявника про те, які документи необхідно подати додатково, про що в заяві про призначення пенсії робиться відповідний запис (у разі подання заяви через вебпортал або засобами Порталу Дія таке повідомлення надсилається особі через електронний кабінет користувача вебпорталу або засобами Порталу Дія). Якщо документи будуть подані не пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність подання додаткових документів, то днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття заяви про призначення пенсії або дата реєстрації заяви на вебпорталі або засобами Порталу Дія. Якщо наявних документів достатньо для визначення права особи на призначення пенсії, пенсія призначається на підставі таких документів.
Відповідно до ч. 1 ст. 50 Закону № 1058-IV, суми пенсій, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку пенсіонера або подання страхувальником недостовірних даних, можуть бути повернуті пенсіонером добровільно або стягуються на підставі рішень територіальних органів Пенсійного фонду чи в судовому порядку.
Механізм повернення коштів, надміру виплачених за призначеними пенсіями, регулюється Порядком відшкодування коштів, надміру виплачених за призначеними пенсіями, та списання сум переплат пенсій та грошової допомоги, що є безнадійними до стягнення, затвердженим Постановою правління ПФУ від 21.03.2003 р. № 6-4.
Відповідно до п. 4 Постанови правління ПФУ від 25.11.2014 р. № 25-3 «Про затвердження Порядку повернення сум пенсій, виплачених надміру, та списання сум переплати, що є безнадійними до стягнення», яким передбачено, що суми пенсії, виплачені надміру внаслідок рахункової помилки, або у випадку відмови пенсіонера від добровільного повернення виплачених сум стягуються в судовому порядку.
Аналіз зазначених норм закону свідчить, що зайво сплачені суми пенсії можуть бути утримані позивачем за умови зловживань з боку пенсіонера або подання страхувальником недостовірних даних. Вказаний перелік підстав для утримання надміру виплачених сум пенсії є вичерпним.
Відповідно до ч. 1 ст. 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 1215 ЦК України не підлягає поверненню безпідставно набуті заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача.
Статтею 12 ЦПК України встановлено, що учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов'язків, передбачених законом.
Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених чим кодексом.
Згідно ст. 13 ЦПК України, суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Положеннями ч. ч. 1, 6 ст. 81 ЦПК України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
Відповідно до ч. 1 ст. 89 ЦПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
Будь-яких доказів, які б свідчили про рахункову помилку ГУ ПФУ у Чернігівській області або надання відповідачем завідомо неправдивих даних, які стали підставою для призначення пенсії, а також зловживань (недобросовісності) з боку ОСОБА_1 при отриманні наведеного в позові розміру пенсії позивач суду не надав.
В противагу даному судом встановлено, Чернігівським об'єднаним управлінням ПФУ було прийнято рішення про призначення відповідачу пенсії по інвалідності у розмірі 7 534,80 грн, що свідчить про добровільність дій позивача щодо призначення відповідачу пенсії у вказаному розмірі та на підставі документів, які були надані відповідачкою.
Згідно до ч. 4 ст. 263 ЦПК України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування відповідних норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Механізм повернення надмірно сплачених сум пенсій передбачає стягнення зазначених сум лише у випадках, якщо така надмірна сплата відбулась з вини пенсіонера, а саме через його зловживання. Зазначене узгоджується з правовими позиціями, викладеними у постановах Верховного Суду від 31.01.2019 р. (справа № 554/6495/17-ц), від 31.10.2019 р. (справа № 607/657/17).
Верховний Суд у постанові від 18.08.2020 р. у справі № 638/10460/17 дійшов висновку, що зайво сплачені суми пенсії можуть бути утримані пенсійним органом за умови зловживань з боку пенсіонера або подання страхувальником недостовірних даних. Вказаний перелік підстав для утримання надміру виплачених сум пенсії є вичерпним. Правильність виконаних розрахунків, за якими була проведена виплата, а також добросовісність набувача презюмуються, отже, зазначене у ст. 1215 ЦК України майно підлягає поверненню у разі наявності цих фактів. Аналогічна правова позиція викладена в постановах Верховного Суду від 03.10.2019 р. у справі № 487/3380/16-а та від 11.02.2020 р. у справі №761/41107/16-а.
У п. 71 рішення Європейського суду з прав людини у справі «Рисовський проти України» від 20.10.2011 р. зазначено, що ризик будь-якої помилки державного органу повинен покладатися на саму державу, помилки не можуть виправлятися за рахунок осіб, яких вони стосуються.
Аналогічний висновок міститься у справі «Пінкова та Пінк проти Чеської Республіки, у справі «Гаші проти Хорватії».
Враховуючи, що позивач не надав суду доказів неправомірної поведінки відповідача або подання ним неправдивих даних, беручи до уваги те, що нарахування пенсії проведено позивачем добровільно, за відсутності рахункової помилки та недобросовісності з боку набувача коштів, а тому суд не знаходить підстав для задоволення позову.
За таких обставин, суд приходить до висновку про необґрунтованість позовних вимог.
Відповідно ч. 1 ст. 141 ЦПК України, судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Згідно п. 2 ч. 2 ст. 141 ЦПК України, інші судові витрати, пов'язані з розглядом справи, покладаються: у разі відмови в позові - на позивача.
Оскільки у позові відмовлено повність, то судові витрати слід залишити за позивачем.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 2, 4, 11, 12, 13, 76, 81, 89, 141, 223, 247, 258, 259, 265, 279, 280, 281, 354, 355 ЦПК України, ст. ст. 1212, 1215 ЦК України, ЗУ «Про загальнообов'язокве державне пенсійне страхування», ЗУ «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», суд -
У задоволенні позову Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області (код ЄДРПОУ: 21390940, місцезнаходження: м. Чернігів, вул. П'ятницька, буд. 83-А) до ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП: НОМЕР_1 , місце реєстрації: АДРЕСА_1 ) про стягнення за переплату пенсії - відмовити.
Письмову заяву про перегляд заочного рішення може бути подано відповідачем до Чернігівського районного суду Чернігівської області протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Відповідач, якому рішення не було вручено в день його проголошення, має право протягом двадцяти днів з дня вручення заочного рішення подати заяву на поновлення пропущеного строку на подання заяви про перегляд заочного рішення.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Чернігівського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому не було вручено рішення у день його складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження протягом тридцяти днів з дня вручення йому відповідного рішення суду.
Суддя В.О. Кухта