Ухвала від 06.11.2025 по справі 380/14910/24

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа№380/14910/24

УХВАЛА

з питань заміни сторони виконавчого провадження

06 листопада 2025 року

Львівський окружний адміністративний суд у складі:

головуючої судді: Морської Г.М.,

за участю:

секретаря судового засідання - Сенчука Л.Ю.

представника позивача - Прокопик І.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в режимі відеоконференцзв'язку заяву ОСОБА_1 про заміну боржника у виконавчих листах у адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Державної міграційної служби України у Львівській області, Державної міграційної служби України про скасування наказу, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом до Державної міграційної служби України у Львівській області, Державної міграційної служби України (далі - відповідач), в якому просить

- визнати протиправним та скасувати наказ Головного управління Державної міграційної служби України у Львівській області від 21.06.2024 №310-к/тр "Про скасування наказу ГУ ДМС України у Львівській області від 09.11.2023 №558-к/тр щодо поновлення на посаді ОСОБА_1 ";

- визнати протиправним та скасувати наказ Головного управління Державної міграційної служби України у Львівській області від 05.07.2024 №342-к/тр "Про оголошення наказу ДМС України від 05.07.2024 №150-кт "Про скасування підпункту 1.3 пункту 1 наказу ДМС віл 15.01.2024 №17-кт" ;

- визнати протиправним та скасувати наказ Державної міграційної служби України від 05.07.2024 №150-кт "Про скасування підпункту 1.3 пункту 1 наказу ДМС віл 15.01.2024 №17-кт";

- поновити ОСОБА_1 на посаді заступника начальника Відділу №1 у місті Львові ГУ ДМС України у Львівській області з 06.07.2024;

- стягнути з Головного управління ДМС України у Львівській області на користь ОСОБА_1 середній заробіток за час вимушеного прогулу з 06.07.2024.

Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 14.04.2025 адміністративний позов було задоволено повністю:

- визнано протиправним та скасовано наказ Головного управління Державної міграційної служби України у Львівській області від 21.06.2024 №310-к/тр "Про скасування наказу ГУ ДМС України у Львівській області від 09.11.2023 №558-к/тр щодо поновлення на посаді ОСОБА_1 ";

- визнано протиправним та скасовано наказ Головного управління Державної міграційної служби України у Львівській області від 05.07.2024 №342-к/тр "Про оголошення наказу ДМС України від 05.07.2024 №150-кт "Про скасування підпункту 1.3 пункту 1 наказу ДМС від 15.01.2024 №17-кт";

- визнано протиправним та скасовано наказ Державної міграційної служби України від 05.07.2024 №150-кт "Про скасування підпункту 1.3 пункту 1 наказу ДМС віл 15.01.2024 №17-кт";

- поновлено ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_1 ) на посаді заступника начальника Відділу №1 у місті Львові Головного управління Державної міграційної служби України у Львівській області з 06.07.2024;

- стягнуто з Головного управління Державної міграційної служби України у Львівській області (ЄДРПОУ 37831493, адреса: вул. Січових Стрільців, 11, м. Львів, 79000) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_1 ) середній заробіток за час вимушеного прогулу з період з 06.07.2024 до 14.04.2025 включно у сумі 219837 (двісті дев'ятнадцять тисяч вісімсот тридцять сім) грн 72 коп з відрахуванням податків та зборів;

- допущено до негайного виконання рішення суду в частині поновлення ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_1 ) на посаді заступника начальника Відділу №1 у місті Львові Головного управління Державної міграційної служби України у Львівській області з 06.07.2024;

- допущено до негайного виконання рішення суду в частині стягнення з Головного управління Державної міграційної служби України у Львівській області (ЄДРПОУ 37831493, адреса: вул. Січових Стрільців, 11, м. Львів, 79000) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_1 ) середнього заробітку за час вимушеного прогулу в межах стягнення за один місяць у сумі 24061 (двадцять чотири тисячі шістдесят одна) грн 84 коп. з відрахуванням податків та зборів.

Рішення Львівського окружного адміністративного суду від 14.04.2025 набрало законної сили 15.07.2025.

15.04.2025 позивачу видані виконавчі листи №380/14910/24 в частині негайного виконання.

24.07.2025 позивачу виданий виконавчий лист №380/14910/24 в частині стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу.

03.10.2025 від позивача надійшла заява, в якій позивач просив замінити боржника у виконавчих листах №380/14910/24 виданих Львівським окружним адміністративним судом 15 квітня 2025 року та 15 липня 2025 року з Головного управління Державної міграційної служби України у Львівській області (місцезнаходження: 79007, м.Львів, вул.Січових Стрільців, 11; код ЄДРПОУ:37831493) на його правонаступника - Західне міжрегіональне управління ДМС (місцезнаходження: 79007, м.Львів, вул.Січових Стрільців, 11; код ЄДРПОУ: 45870769).

Ухвалою від 10.10.2025 заяву ОСОБА_1 про заміну боржника у виконавчих листах призначено до розгляду в судовому засіданні на 22.10.2025 об 11:00 год.

Протокольною ухвалою від 22.10.2025 в судовому засіданні оголошено перерву до 05.11.2025 о 15:00 год.

Розглядаючи подану заяву про заміну боржника у виконавчому листі суд виходить з такого.

Частиною першою статті 379 КАС України передбачено, що у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження за поданням державного виконавця або за заявою заінтересованої особи суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, замінює сторону виконавчого провадження її правонаступником.

Положеннями п.1 ч.1 ст.3 ЗУ «Про виконавче провадження» визначено, що відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню рішення на підставі таких виконавчих документів, зокрема, виконавчих листів та наказів, що видаються судами у передбачених законом випадках на підставі судових рішень, рішень третейського суду, рішень міжнародного комерційного арбітражу, рішень іноземних судів та на інших підставах, визначених законом або міжнародним договором України.

Відповідно до ст.6 ЗУ «Про виконавче провадження» рішення про стягнення коштів з державних органів, державного та місцевих бюджетів або бюджетних установ, рішення про стягнення коштів за час роботи стягувача на посаді помічника-консультанта народного депутата України, у тому числі при звільненні з такої посади, виконуються органами, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів.

Згідно з пунктами 5, 6 Порядку здійснення заходів, пов'язаних з утворенням, реорганізацією або ліквідацією міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 жовтня .2011 року №1074 (далі - Порядок №1074; у редакції, чинній на час звернення до суду із заявою та її розгляду судом) орган виконавчої влади припиняється шляхом реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації.

Права та обов'язки органів виконавчої влади переходять: - у разі злиття органів виконавчої влади - до органу виконавчої влади, утвореного внаслідок такого злиття; - у разі приєднання одного або кількох органів виконавчої влади до іншого органу виконавчої влади - до органу виконавчої влади, до якого приєднано один або кілька органів виконавчої влади; - у разі поділу органу виконавчої влади - до органів виконавчої влади, утворених внаслідок такого поділу; - у разі перетворення органу виконавчої влади - до утвореного органу виконавчої влади; - у разі ліквідації органу виконавчої влади і передачі його завдань та функцій іншим органам виконавчої влади - до органів виконавчої влади, визначених відповідним актом Кабінету Міністрів України.

За змістом пункту 7 Порядку №1074 майнові права та обов'язки органів виконавчої влади у разі їх злиття, приєднання або перетворення переходять правонаступникові на підставі передавального акта, а у разі їх поділу - згідно з розподільчим балансом.

Відповідно до пункту 8 Порядку №1074 внаслідок реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) органів виконавчої влади припиняється той орган виконавчої влади, майнові права та обов'язки якого переходять його правонаступникам.

Відповідно до постанови КМ України від 11.10.1024 №1160 «Про утворення міжрегіонального територіального органу та ліквідацію територіальних органів Державної міграційної служби», Кабінет Міністрів України постановив:

1. Утворити як юридичну особу публічного права територіальний орган Державної міграційної служби - Західне міжрегіональне управління Державної міграційної служби.

2. Ліквідувати як юридичні особи публічного права територіальні органи Державної міграційної служби - Управління Державної міграційної служби в Івано-Франківській області та Головне управління Державної міграційної служби у Львівській області.

3. Установити, що Управління Державної міграційної служби в Івано-Франківській області та Головне управління Державної міграційної служби у Львівській області, які ліквідуються, продовжують здійснювати покладені на них функції та повноваження до завершення здійснення заходів, пов'язаних з утворенням Західного міжрегіонального управління Державної міграційної служби.

4. Взяти до відома, що місцезнаходженням Західного міжрегіонального управління Державної міграційної служби є м. Львів.

Наказом Державної міграційної служби України від 27.11.2024 №311 затверджено Положення про Західне міжрегіональне управління Державної міграційної служби (далі - ЗМУ ДМС).

Відповідно до п.3 Положення основними завданнями ЗМУ ДМС є:

- реалізація на території Івано-Франківської та Львівської областей державної політики у сферах міграції (імміграції та еміграції), у тому числі протидії нелегальній (незаконній) міграції, громадянства, реєстрації фізичних осіб, біженців та інших визначених законодавством категорій мігрантів та осіб, які потребують додаткового або тимчасового захисту;

- внесення пропозицій ДМС щодо забезпечення реалізації державної політики у сферах міграції (імміграції та еміграції), у тому числі протидії нелегальній (незаконній) міграції, громадянства, реєстрації фізичних осіб, біженців та інших визначених законодавством категорій мігрантів.

Суд звертає увагу на те, що публічне правонаступництво органів державної влади є окремим, особливим видом правонаступництва, під таким терміном розуміється перехід в установлених законом випадках прав та обов'язків одного суб'єкта права іншому. При цьому обов'язок щодо відновлення порушених прав особи покладається на орган, компетентний відновити такі права. Такий підхід про перехід до правонаступника обов'язку відновити порушене право відповідає принципу верховенства права, оскільки метою правосуддя є ефективне поновлення порушених прав, свобод і законних інтересів.

У спорах, які виникають з публічних правовідносин, де оскаржуються рішення (дії, бездіяльність) державного органу, пов'язані зі здійсненням функції від імені держави, стороною є сама держава в особі того чи іншого уповноваженого органу. Функції держави, які реалізовувалися ліквідованим органом, не можуть бути припинені та підлягають передачі іншим державним органам, за винятком того випадку, коли держава відмовляється від таких функцій взагалі.

Отже, правонаступництво у сфері управлінської діяльності органів державної влади (публічне правонаступництво) передбачає повне або часткове передання (набуття) адміністративної компетенції одного суб'єкта владних повноважень (суб'єкта публічної адміністрації) до іншого або внаслідок припинення первісного суб'єкта, або внаслідок повного чи часткового припинення його адміністративної компетенції.

Вирішуючи питання публічного правонаступництва, Верховний Суд у постанові від 11 лютого 2021 року в справі №826/9815/18 виходив із специфіки публічно-правових відносин, а саме: тієї обставини, що повноваження відповідних державних органів не є статичними і можуть передаватись від одного органу до іншого у випадку зміни законодавства. При цьому, такий перехід може не збігатися у часі з юридичним припиненням суб'єкта владних повноважень унаслідок реорганізації чи ліквідації.

У цій постанові Верховний Суд сформулював правовий висновок, відповідно до якого, якщо спір виник з приводу реалізації суб'єктом владних повноважень, що припиняється, його компетенції, підстави для правонаступництва виникають з моменту його вибуття з правовідносин, щодо яких виник спір, унаслідок, зокрема, передачі відповідним розпорядчим актом його адміністративної компетенції іншому (іншим) суб'єктам владних повноважень. Якщо спір виник у відносинах, що не пов'язані з реалізацією суб'єктом владних повноважень його компетенції, підстави для правонаступництва виникають з моменту припинення сторони - суб'єкта владних повноважень (повне правонаступництво).

Такий підхід ґрунтується на конституційних принципах безперервності процесу державного управління та відповідальності держави перед людиною за свою діяльність.

Розглядаючи питання публічного правонаступництва в межах даних правовідносин суд зауважує наступне.

З метою отримання інформації щодо виконання рішення суду у справі № 380/14910/24 представник позивача звернувся до Державної міграційної служби України з відповідним запитом.

У відповідь на адвокатський запит Державна міграційна служба України листом від 06.10.2025 №5.3-10807/1-25 повідомив позивача, що до ДМС надходили листи ГУ ДМС у Львівській області (№4601.09/7323-25 від 26.03.2025 та №46.09-01/10560-25 від 02.05.2025) щодо потреби в додатковому фінансуванні за КЕКВ 2800 «Інші видатки для збільшення кошторисних призначень на 2025 рік» де, в тому числі і для виконання судового рішення у справі №380/14910/24 та №380/8515/23.

ДМС країни повідомила, що «…Департаментом фінансового забезпечення та бухгалтерської служби ДМС у межах компетенції було розглянуто лист ГУ ДМС у Львівській області від 02.05.2025 №4601.09-01/10560-25 (по справі №380/14910/24) щодо збільшення кошторисних призначень на 2025 рік за загальним фондом державного бюджету за КЕКВ 2800 «Інші поточні видатки» та надано обґрунтовану відповідь згідно листом від 11.08.2025 №5.2/703-2025…».

Листом від 11.08.2025 №5.2/703-2025 Департамент фінансового забезпечення та бухгалтерської служби ДМС повідомив Головне управління ДМС у Львівській області що «…видатки на цілі зазначені в листі від 02.05.2025 №4601.09-01/10560-25 не були заплановані у бюджетному запиті на 2025 рік, не передбачені Законом України «Про Державний бюджет України на 2025 рік» та, відповідно, не затверджені кошторисом на 2025 рік Головному управлінню Державної міграційної служби України у Львівській області».

Із наведеного слідує, що суб'єкт владних повноважень Головне управління ДМС у Львівській області не має на рахунках залишку відкритих асигнувань за КЕКВ 2800 «Інші поточні видатки» та такі видатки на цілі виконання рішення суду у справі №380/14910/24 не були затвердженні кошторисом на 2025 рік.

Також у листі від 24.10.2025 №5.3-11510/1-25 ДМС України зауважила, що Управління Державної міграційної служби в Івано-Франківській області, Головне управління Державної міграційної служби у Львівській області ліквідовані як юридичні особи публічного права та створено юридичну особу публічного права - Західне міжрегіональне управління Державної міграційної служби. При цьому, передача майна органів здійснюється відповідно до наказів ДМС від 24.06.2025 №71/аг «Про передачу окремого індивідуально визначеного майна», від 30.06.2025 №78/аг «Про затвердження акту приймання-передачі», від 30.06.2025 №160 «Про передачу окремого індивідуально визначеного майна», від 30.06.2025 №162 «Про затвердження акту приймання-передачі». Одночасно також здійснювалась передача активів, у тому числі бланків документів відповідно до наказу ДМС від 30.06.2025 №164.

З урахуванням того що Головне управління ДМС у Львівській області перебуває у стані припинення, а його функції, майно та активи фактично передані новоствореному Західному міжрегіональному управлінню Державної міграційної служби, та через відсутність фінансування видатків Головного управління ДМС у Львівській області для здійснення виплат заборгованості на виконання рішення суду, з метою належного захисту прав позивача щодо виплати сум середнього заробітку за час вимушеного прогулу, суд вважає за можливе замінити боржника у виконавчих листах №380/14910/24 на Західне міжрегіональне управління Державної міграційної служби.

Керуючись ст. 241-243, 248, 379 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

Заяву ОСОБА_1 про заміну боржника у виконавчих листах - задовольнити.

Замінити боржника у виконавчих листах №380/14910/24, виданих 15.04.2025 та 15.07.2025 з Головного управління Державної міграційної служби України у Львівській області (код ЄДРПОУ 37831493, адреса: вул. Січових Стрільців, 11, м. Львів, 79007) на Західне міжрегіональне управління ДМС (код ЄДРПОУ 45870769, адреса: вул. Січових Стрільців, 11, м. Львів, 79007).

Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду в 15-денний строк з дня складання повного судового рішення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження апеляційна скарга подається протягом 15 днів з дня складання повного судового рішення.

Суддя Морська Г.М.