Рішення від 27.10.2025 по справі 908/755/25

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 334-68-95, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

27.10.2025Справа № 908/755/25

Господарський суд міста Києва у складі судді Бондарчук В.В., за участю секретаря судового засідання Купної В.В., розглянувши у порядку загального позовного провадження

позовну заяву

Заступника керівника Запорізької обласної прокуратури (69005, Запорізька область, місто Запоріжжя, вулиця Дмитра Апухтіна, будинок 29А; ідентифікаційний код 02909973) в інтересах держави в особі:

1. Запорізької обласної державної адміністрації (69107, Запорізька область, місто Запоріжжя, проспект Соборний, 164; ідентифікаційний код 00022504)

2. Державного агентства України з розвитку меліорації, рибного господарства та продовольчих програм (04053, місто Київ, вулиця Січових Стрільців, будинок 45-А; ідентифікаційний код 37472282)

до

1. Фонду державного майна України (01133, місто Київ, вулиця Генерала Алмазова, будинок 18/9; ідентифікаційний код 00032945)

2. Товариства з обмеженою відповідальністю “Рибгосп Кам'янський» (71304, Запорізька область, Кам'янсько-Дніпровський район, місто Кам'янка-Дніпровська, проспект 9 Травня, будинок 18А; ідентифікаційний код 42335607)

за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача-2: Державного підприємства “АйФіш» (01042, місто Київ, вулиця Іонна Павла II, будинок 4/6, корпус А; ідентифікаційний код 44880645)

про визнання недійсним договору та зобов'язання повернути майно,

Присутні у судовому засіданні:

прокурор: Константинова І.В.;

від позивача-1: не з'явилися;

від позивача-2: не з'явилися;

від відповідача-1: Федорчук О.В.;

від відповідача-2: Глібко В.І.;

від третьої особи: не з'явилися;

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Заступник керівника Запорізької обласної прокуратури (далі - прокурор) в інтересах держави в особі Запорізької обласної державної адміністрації (далі - Держадміністрація / позивач-1) та Державного агентства України з розвитку меліорації, рибного господарства та продовольчих програм (далі - Держрибагенство / позивач-2) звернулося до Господарського суду Запорізької області із позовом до Фонду державного майна України (далі - ФДМУ / відповідач-2) та Товариства з обмеженою відповідальністю «Рибгосп Кам'янський» (далі - ТОВ «Рибгосп Кам'янський» / відповідач-2) про:

- визнання недійсним договору оренди від 03.09.2021 №236, укладеного між Фондом державного майна України, Державним підприємством «Укрриба» та Товариством з обмеженою відповідальністю «Рибгосп Кам'янський», щодо гідротехнічних споруд;

- зобов'язання Товариства з обмеженою відповідальністю «Рибгосп Кам'янський» повернути Державному агентству України з розвитку меліорації, рибного господарства та продовольчих програм гідротехнічні споруди загальною площею 139063,46 кв.м. у складі: 1) відвідний канал (інв. №203); 2) відвідний канал нагульного ставка (інв. 209); 3) водоймище за дамбою (інв. №523); 4) вузол водорегулюючих споруд каналів (інв. №205); 5) гребля земляна при ставках (інв. №202); 6) заростний ставок №1 (інв. 224); 7) заростний ставок №2 (інв. №223); 8) заростний ставок №3 (інв. №222); 9) зимовий ставок для плідників (інв. №220); 10) зимовий ставок для плідників (інв. №221); 11) зимовий ставок для ремонту (інв. №217); 12) зимовий ставок для ремонту (інв. №218); 13) зимовий ставок для ремонту (інв.№219); 14) зимовий ставок для ягол. №1 (інв. №216); 15) літньо-маточний пр. №1 (інв. №212); 16) літньо-маточний пр. №2 (інв. №213); 17) літньо-маточний пр. №3 (інв. №214); 18) літньо-маточний пр. №4 (інв. 215); 19) насосна станція (інв. №32); 20) нерестові ставки 17 шт. (інв. 225-237); 21) підвідний і відвідний канал (інв. 210); 22) підвідний і відвідний канал (інв. 211); 23) рибозборно-осушувальна мережа (інв. 204), розташовані за адресою: Запорізька область, місто Кам'янка-Дніпровська, вулиця Хуторська, будинок 94 (реєстраційні номери об'єктів нерухомого майна: 2109178523224, 2110382523224, 2112813723224, 2110050423224, 2109128723224, 2112416123224, 2112317823224, 2112227223224, 2111890623224, 2112040823224, 2111309523224, 2111377423224, 2111803423224, 2111212223224, 2110709323224, 2110771823224, 2110905223224, 2111124923224, 2108927223224, 2112746523224, 2110576123224, 2110637623224, 2109306923224).

Позовні вимоги обґрунтовані порушенням вимог статей 2, 4 Закону України «Про оренду державного та комунального майна», статті 1, абзацу 1-3 частини 2, абзацу 1,2 ч. 3 статті 14 Закону України «Про аквакультуру», статті 186 Цивільного кодексу України, статті 122 Земельного кодексу України під час передачі Фондом державного майна України гідротехнічних споруд в оренду ТОВ «Рибгосп Кам'янський» без одночасної передачі в користування земельних ділянок під ними та відповідних рибогосподарських технологічних водойм, внаслідок чого порушено інтереси держави в особі Держрибагентва як власника цього державного майна та Запорозької ОДА, як уповноваженої на розпорядження відповідними земельними ділянками та водним об'єктом, що є підставою для визнання недійсним договору оренди від 03.09.2021 №236, укладеного між ФДМУ, ДП «Укрриба» та ТОВ «Рибгосп Кам'янський».

Господарський суд Запорізької області ухвалою від 31.03.2025 прийняв позовну заяву до розгляду, відкрив провадження у справі №908/755/25 за правилами загального позовного провадження, призначив підготовче засідання на 29.04.2025 та залучив до участі у справі третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача-2 -Державне підприємство «АйФіш».

01.04.2025 через систему «Електронний суд» прокурор подав докази направлення копії позову з додатками на адресу третьої особи.

16.04.2025 через систему «Електронний суд» Запорізька ОДА подала письмові пояснення щодо позову, в яких позовні вимоги заступника керівника Запорізької обласної прокуратури підтримала у повному обсязі.

22.04.2025 через систему «Електронний суд» від Держрибагенства надійшли письмові пояснення та клопотання про розгляд справи без його участі, а також від ФДМУ надійшло клопотання про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції, яке задоволено Господарським судом Запорізької області ухвалою від 24.04.2025

28.04.2025 через систему «Електронний суд» Державне підприємство «АйФіш» подало письмові пояснення та клопотання про розгляд справи без його участі, а також до суду від ФДМУ надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач-1 просив суд передати справу за підсудністю до Господарського суду міста Києва.

Крім того, у відзиві на позовну заяву ФДМУ проти задоволення позову заперечує, мотивуючи тим, що договір оренди від 03.09.2021 №236 не суперечить вимогам чинного законодавства, зокрема, ураховуючи заяву ТОВ «Рибгосп Кам'янський» від 24.02.2021 №9, на підставі листів уповноваженого органу управління - Державного агентства рибного господарства України від 26.05.2021 №2-11.1-16/3152-21, ДП «Укрриба» від 01.06.2021 №07-05/34, від 24.06.2021 №07-05/54, Фонд державного майна України прийняв рішення про включення визначеного державного майна до Переліку першого типу (наказ ФДМУ від 25.06.2021 №1098) та здійснив комплекс заходів з передачі в оренду державного майна на аукціоні.

29.04.2025 суд відклав підготовче засідання на 21.05.2025.

30.04.2025 через систему «Електронний суд» Запорізька ОДА подала додаткові пояснення.

05.05.2025 через систему «Електронний суд» прокурор подав відповідь на відзив ФДМУ та письмові пояснення.

08.05.2025 через систему «Електронний суд» від Запорізької ОДА надійшли додаткові пояснення разом із клопотанням про розгляд справи без участі її представника.

Господарський суд Запорізької області ухвалою від 21.05.2025 матеріали справи №908/755/25 передав за підсудністю до Господарського суду міста Києва.

16.06.2025 матеріали справи №908/755/25 надійшли до Господарського суду міста Києва та за результатом автоматизованого розподілу судових справ між суддями передані для розгляду судді Бондарчук В.В.

Господарський суд міста Києва ухвалою від 19.06.2025 прийняв справу №908/755/25 до розгляду одноособово за правилами загального позовного провадження, підготовче засідання призначив на 28.07.2025.

28.07.2025 суд відклав підготовче засідання на 29.09.2025.

29.09.2025 суд закрив підготовче провадження та призначив справу до судового розгляду по суті на 27.10.2025.

27.10.2025 у судове засідання з'явилися прокурор та представники ФДМУ і ТОВ «Рибгосп Кам'янський».

Представники Запорізької ОДА, Держрибагенства та ДП “АйФіш» у судове засідання не з'явилися, при цьому, у письмових поясненнях Держрибагенства від 22.04.2025, Запорізької ОДА від 28.04.2025 та ДП “АйФіш» від 08.05.2025 просили суд здійснювати розгляд справи за відсутності їх представників.

У судовому засіданні прокурор підтримав позовні вимоги у повному обсязі, а представники ФДМУ та ТОВ «Рибгосп Кам'янський», у свою чергу, проти задоволення позову заперечували.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд

ВСТАНОВИВ:

10.10.2003 Державний департамент рибного господарства Міністерства аграрної політики України затвердив акт приймання-передачі гідротехнічних споруд, які на момент приватизації не увійшли до статутного фонду ВАТ «Запорізький рибокомбінат», до сфери управління Міністерства аграрної політики України на баланс Державного підприємства «Укрриба», відповідно до якого Фондом державного майна України передано, а Міністерством аграрної політики України прийнято до сфери управління та ДП «Укрриба» на баланс 172 об'єкта державної власності, у тому числі 23 гідротехнічні споруди: водоймище за дамбою, інвентарний № 523; нерестові ставки 17 шт., інвентарні №225-237; заростний ставок №1, інвентарний №224; заростний ставок №2, інвентарний №223; заростний ставок №3, інвентарний №222; зимовий ставок для плідників, інвентарний №221; зимовий ставок для плідників, інвентарний №220; зимовий ставок для ремонту, інвентарний №219; зимовий ставок для ремонту, інвентарний №218; зимовий ставок для ремонту, інвентарний №217; зимовий ставок для ягол., інвентарний №216; літньо-маточний пр. №4, інвентарний №215; літньо-маточний пр. №3, інвентарний №214; літньо-маточний пр. №2, інвентарний №213; літньо-маточний пр. №1, інвентарний №212; підвідний і відвідний канал, інвентарний №211; підвідний і відвідний канал, інвентарний №210; відвідний канал нагульного ставка, інвентарний №209; вузол водорегулюючих споруд каналів № 205; рибозборно-осушувальна мережа, інвентарний №204; відвідний канал, інвентарний №203; гребля земляна при ставках, інвентарний №202; насосна станція, інвентарний №32.

30.03.2020 на замовлення ДП «Укрриба» Товариством з обмеженою відповідальністю «Рибпромсервіс» виготовлено технічні паспорти на зазначені вище 23 гідротехнічні споруди, які знаходяться за адресою: Запорізька область, м. Кам'янка-Дніпровська, вул. Хуторська, 94.

З інформаційної довідки №418775892 від 20.03.2025 з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна вбачається, що власником зазначених вище 23-х гідротехнічних споруд із реєстраційними номерами об'єктів нерухомого майна: 2112813723224, 2112746523224, 2112416123224, 2112317823224, 2112227223224, 2112040823224, 2111890623224, 2111803423224, 2111377423224, 2111309523224, 2111212223224, 2111124923224, 2110905223224, 2110771823224, 2110709323224, 2110637623224, 2110576123224, 2110382523224, 2110050423224, 2109306923224, 2109178523224, 2109128723224, 2108927223224 є Держава в особі Державного агентства рибного господарства України, яке перейменовано в Державне агентство України з розвитку меліорації, рибного господарства та продовольчих програм, та які станом на час укладення оспорюваного договору були закріплені за Державним підприємством «Укрриба» на праві господарського відання.

З матеріалів справи вбачається, що зазначені вище гідротехнічні споруди розміщені:

- на земельній ділянці з кадастровим номером 2322481800:01:018:0002, місце розташування: Запорізька область, Великознам'янська міська рада, цільове призначення - для рибогосподарських потреб (10.07), на якій, зокрема, розміщені такі гідротехнічні споруди: заростний ставок №2 (інв. №223), заростний ставок №3 (інв. №222), підвідний і відвідний канал (інв. №211);

- на земельній ділянці з кадастровим номером 2322410100:01:002:0013, місце розташування: Запорізька область, Великознам'янська міська рада, цільове призначення - для рибогосподарських потреб (10.07), на якій розміщені такі гідротехнічні споруди: водоймище за дамбою (інв. № 523); нерестові ставки 17 шт. (інв. №№225-237); заростний ставок №1 (інв. №224); зимовий ставок для плідників (інв. №221); зимовий ставок для плідників (інв. №220); зимовий ставок для ремонту (інв. №219); зимовий ставок для ремонту (інв. №218); зимовий ставок для ремонту (інв. №217); зимовий ставок для ягол. (інв. №216); літньо-маточний пр. №4 (інв. №215); літньо-маточний пр. №3 (інв. №214); літньо-маточний пр. №2 (інв. №213); літньо-маточний пр. №1 (інв. №212); підвідний і відвідний канал (інв. №210); відвідний канал нагульного ставка (інв. №209); вузол водорегулюючих споруд каналів (інв. № 205); рибозборно-осушувальна мережа (інв. №204); відвідний канал (інв. №203); гребля земляна при ставках (інв. №202); насосна станція (інв. №32).

01.06.2021 Державне підприємство «Укрриба» листом за вих. №07-05/34 повідомило Фонд державного майна України, що Держрибагенство після вивчення наданих ДП «Укрриба» матеріалів та паспортів рибогосподарських технологічних водойм (в тому числі про статус гідротехнічних споруд), гідротехнічні споруди яких ТОВ «Рибгосп Кам'янський» має намір взяти в оренду, та листом від 26.05.2021 №2-11.1-16/3152-21 повідомило, що вважає можливим включення майна (23 вищезазначених гідротехнічних споруд) до Переліку першого типу.

Також у цьому листі, ДП «Укрриба» повідомило ФДМУ, що підприємство, як балансоутримувач, відповідно до ст. 6 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» та п. 20 Порядку передачі в оренду державного та комунального майна, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.06.2020 №483 та листа Держрибагенства від 26.05.2021 №2-11.1-16/3152-21 прийняло рішення про включення 23 гідротехнічних споруд до Переліку першого типу та надає інформацію щодо потенційного об'єкта оренди відповідно до п. 26 Порядку.

Крім того, 01.06.2021 ДП «Укрриба» наказом №26-ОД «Про намір передачі майна в оренду» визначило державне нерухоме майно, яке розташоване в Запорізькій області, Кам'янсько-Дніпровському районі, м. Кам'янка-Дніпровська, вул. Хуторська, 94, а саме: водоймище за дамбою (інв. № 523); нерестові ставки 17 шт. (інв. №№225-237); заростний ставок №1 (інв. №224); заростний ставок №2 (інв. №223); заростний ставок №3 (інв. №222); зимовий ставок для плідників (інв. №221); зимовий ставок для плідників (інв. №220); зимовий ставок для ремонту (інв. №219); зимовий ставок для ремонту (інв. №218); зимовий ставок для ремонту (інв. №217); зимовий ставок для ягол. (інв. №216); літньо-маточний пр. №4 (інв. №215); літньо-маточний пр. №3 (інв. №214); літньо-маточний пр. №2 (інв. №213); літньо-маточний пр. №1 (інв. №212); підвідний і відвідний канал (інв. №211); підвідний і відвідний канал (інв. №210); відвідний канал нагульного ставка (інв. №209); вузол водорегулюючих споруд каналів (інв. № 205); рибозборно-осушувальна мережа (інв. №204); відвідний канал (інв. №203); гребля земляна при ставках (інв. №202); насосна станція (інв. №32) таким, що підлягає оренді.

25.06.2021 Фонд державного майна України наказом №1098 «Про включення об'єкта до Переліку першого типу» включив до Переліку першого типу державне нерухоме майно ДП «Укрриба», розташоване за адресою: Запорізька область, Кам'янсько-Дніпровський район, м. Кам'янка-Дніпровська, вул. Хуторська, 94, а саме вищевказані 23 гідротехнічні споруди.

12.08.2021 відбувся електронний аукціон щодо оренди державного нерухомого майна ДП «Укрриба», розташованого за адресою: Запорізька область, Кам'янсько-Дніпровський район, м. Кам'янка-Дніпровська, вул. Хуторська, 94, за результатами проведення якого переможцем визнано ТОВ «Рибгосп Кам'янський».

20.08.2021 Фонд державного майна України наказом №1472 затвердив протокол про результати електронного аукціону №LLE001-UA-20210713-53343 оренди державного нерухомого майна ДП «Укрриба», розташованого за адресою: Запорізька область, Кам'янсько-Дніпровський район, м. Кам'янка-Дніпровська, вул. Хуторська, 94, а саме 23 гідротехнічних споруд.

03.09.2021 між Фондом державного майна України (далі - орендодавець), Товариством з обмеженою відповідальністю «Рибгосп Кам'янський» (далі - орендар) та Державним підприємством «Укрриба» (далі - балансоутримувач) укладено договір №236 оренди державного нерухомого майна гідротехнічних споруд, відповідно до якого орендодавець і балансоутримувач передають, а орендар приймає у строкове платне користування майно, зазначене у п. 4 Умов.

У п. 4 змінюваних умов договору (далі - умови) зазначено, що об'єктом оренди є державне нерухоме майно - гідротехнічні споруди, загальною площею 139063,46 кв.м.: відвідний канал (інв. №203); відвідний канал нагульного ставка (інв. №209); водоймище за дамбою (інв. № 523); вузол водорегулюючих споруд каналів (інв. № 205); гребля земляна при ставках (інв. №202); заростний ставок №1 (інв. №224); заростний ставок №2 (інв. №223); заростний ставок №3 (інв. №222); зимовий ставок для плідників (інв. №220); зимовий ставок для плідників (інв. №221); зимовий ставок для ремонту (інв. №217); зимовий ставок для ремонту (інв. №218); зимовий ставок для ремонту (інв. №219); зимовий ставок для ягол. (інв. №216); літньо-маточний пр. №1 (інв. №212); літньо-маточний пр. №2 (інв. №213); літньо-маточний пр. №3 (інв. №214); літньо-маточний пр. №4 (інв. №215); насосна станція (інв. №32); нерестові ставки 17 шт. (інв. №№225-237); підвідний і відвідний канал (інв. №210); підвідний і відвідний канал (інв. №211); рибозборно-осушувальна мережа (інв. №204), що розташовані за адресою: 71301, Запорізька область, Кам'янсько-Дніпровський район, м. Кам'янка-Дніпровська, вул. Хуторська, 94.

Відповідно до п. 7 умов, майно може використовуватися орендарем за будь-яким цільовим призначенням на розсуд орендаря.

Згідно із п. 9 умов, місячна орендна плата, визначена за результатами проведення аукціону, становить 15 131,00 грн без ПДВ.

Відповідно до п. 12.1. умов, строк дії договору 5 років з дати набрання чинності цим договором.

03.09.2021 за актом приймання-передачі в оренду нерухомого майна гідротехнічних споруд, що належать до державної власності ДП «Укрриба» передало, а ТОВ «Рибгосп Кам'янський» прийняло в строкове платне користування державне нерухоме майно - 23 гідротехнічні споруди, загальною площею 139 063,46 кв.м.

10.10.2023 Державне агентство меліорації та рибного господарства України (перейменоване в Державне агентство України з розвитку меліорації, рибного господарства та продовольчих програм) актом №2 передало з балансу ДП «Укрриба» на баланс ДП «АйФіш» державне майно згідно з переліком та закріпило на праві господарського відання.

10.10.2023 між ДП «Укрриба» та ДП «АйФіш» складено акт про заміну сторони (балансоутримувача) у договорі оренди нерухомого майна, що належить до державної власності №236 від 03.09.2021.

В обґрунтування позовних вимог заступник керівника Запорізької обласної прокуратури зазначає, що в порушення вимог статей 2, 4 Закону України «Про оренду державного та комунального майна», статті 1, абзацу 1-3 частини 2, абзацу 1, 2 частини 3 статті 14 Закону України «Про аквакультуру», статті 186 Цивільного кодексу України, статті 122 Земельного кодексу України Фонд державного майна України передав наведені вище 23 гідротехнічні споруди в оренду Товариству з обмеженою відповідальністю «Рибгосп Кам'янський» без одночасної передачі в користування земельних ділянок під ними та відповідних рибогосподарських технологічних водойм, що є підставою для визнання недійсним договору оренди нерухомого майна, що належить до державної власності №236 від 03.09.2021.

Оцінюючи подані докази та наведені обґрунтування за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, суд вважає, що позовні вимоги не підлягають задоволенню, з огляду на таке.

Статтею 15 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) визначено право кожної особи на захист свого права у разі його порушення, невизнання або оспорювання, а також на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.

Згідно із частиною 1 статті 16 ЦК України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.

Способами захисту цивільних прав та інтересів, зокрема, може бути визнання правочину недійсним (частина 2 статті 16 ЦК України).

За умовами абзацу 2 частини 3 статті 6 ЦК України сторони в договорі не можуть відступити від положень актів цивільного законодавства, якщо в цих актах прямо вказано про це, а також у разі, якщо обов'язковість для сторін положень актів цивільного законодавства випливає з їх змісту або із суті відносин між сторонами.

Відповідно до статті 626 ЦК України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.

Договір є обов'язковим для виконання сторонами (стаття 629 ЦК України).

За змістом частини 1 статті 207 Господарського кодексу України (далі - ГК України, тут і далі в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) передбачено, що господарське зобов'язання, що не відповідає вимогам закону, або вчинено з метою, яка завідомо суперечить інтересам держави і суспільства, або укладено учасниками господарських відносин з порушенням хоча б одним з них господарської компетенції (спеціальної правосуб'єктності), може бути на вимогу однієї із сторін, або відповідного органу державної влади визнано судом недійсним повністю або в частині.

Згідно зі статтею 202 ЦК України правочином є дія особи, спрямована на набуття, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків; правочин може вчинятися усно або в письмовій формі.

Відповідно до статті 215 ЦК України підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою-третьою, п'ятою та шостою статті 203 цього Кодексу. Недійсним є правочин, якщо його недійсність встановлена законом (нікчемний правочин). У цьому разі визнання такого правочину недійсним судом не вимагається. Якщо недійсність правочину прямо не встановлена законом, але одна із сторін або інша заінтересована особа заперечує його дійсність на підставах, встановлених законом, такий правочин може бути визнаний судом недійсним (оспорюваний правочин).

За змістом частин 1-3 статті 203 ЦК України зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також інтересам держави і суспільства, його моральним засадам. Особа, яка вчиняє правочин, повинна мати необхідний обсяг цивільної дієздатності. Волевиявлення учасника правочину має бути вільним і відповідати його внутрішній волі.

У відповідності до частини 1 статті 216 ЦК України недійсний правочин не створює юридичних наслідків, крім тих, що пов'язані з його недійсністю. У разі недійсності правочину кожна із сторін зобов'язана повернути другій стороні у натурі все, що вона одержала на виконання цього правочину, а в разі неможливості такого повернення, зокрема тоді, коли одержане полягає у користуванні майном, виконаній роботі, наданій послузі, - відшкодувати вартість того, що одержано, за цінами, які існують на момент відшкодування

Отже, зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також інтересам держави і суспільства, його моральним засадам.

Таким чином, у розумінні статей 203, 215 ЦК України, недійсність договору законодавець пов'язує з невідповідністю змісту договору нормам закону.

Так, заступник керівника Запорізької обласної прокуратури у позовній заяві зазначає, що договір оренди нерухомого майна, що належить до державної власності №236 від 03.09.2021, укладений між Фондом державного майна України, ТОВ «Рибгосп Кам'янський» та ДП «Укрриба» щодо передачі 23 гідротехнічних споруд в оренду відповідачу-2 підлягає визнанню недійсним на підставі статей 203, 215 ЦК України, оскільки його зміст суперечить іншим актам цивільного законодавства, а також інтересам держави і суспільства.

Згідно з частиною 1 статтею 317 ЦК України власникові належать права володіння, користування та розпоряджання своїм майном.

За змістом статті 326 ЦК України у державній власності є майно, у тому числі грошові кошти, яке належить державі Україна. Від імені та в інтересах держави Україна право власності здійснюють відповідно органи державної влади. Управління майном, що є у державній власності, здійснюється державними органами, а у випадках, передбачених законом, може здійснюватися іншими суб'єктами.

Судом вище встановлено, що власником 23 гідротехнічних споруд: водоймище за дамбою, інвентарний № 523; нерестові ставки 17 шт., інвентарні №225-237; заростний ставок №1, інвентарний №224; заростний ставок №2, інвентарний №223; заростний ставок №3, інвентарний №222; зимовий ставок для плідників, інвентарний №221; зимовий ставок для плідників, інвентарний №220; зимовий ставок для ремонту, інвентарний №219; зимовий ставок для ремонту, інвентарний №218; зимовий ставок для ремонту, інвентарний №217; зимовий ставок для ягол., інвентарний №216; літньо-маточний пр. №4, інвентарний №215; літньо-маточний пр. №3, інвентарний №214; літньо-маточний пр. №2, інвентарний №213; літньо-маточний пр. №1, інвентарний №212; підвідний і відвідний канал, інвентарний №211; підвідний і відвідний канал, інвентарний №210; відвідний канал нагульного ставка, інвентарний №209; вузол водорегулюючих споруд каналів № 205; рибозборно-осушувальна мережа, інвентарний №204; відвідний канал, інвентарний №203; гребля земляна при ставках, інвентарний №202; насосна станція, інвентарний №32 є Держава в особі Державного агентства України з розвитку меліорації, рибного господарства та продовольчих програм, та які станом на час укладення оспорюваного договору були закріплені за ДП «Укрриба» на праві господарського відання.

Правові, економічні та організаційні відносини, пов'язані з передачею в оренду майна, що перебуває в державній та комунальній власності, а також передачею права на експлуатацію такого майна регулюється Законом України «Про оренду державного та комунального майна».

За змістом частини 1 статті 3 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» об'єктами оренди за цим Законом є: єдині майнові комплекси підприємств, їхніх відокремлених структурних підрозділів; нерухоме майно (будівлі, споруди, приміщення, а також їх окремі частини); інше окреме індивідуально визначене майно; майно, що не увійшло до статутного (складеного) капіталу господарських товариств, створених у процесі приватизації (корпоратизації) (далі - майно, що не увійшло до статутного капіталу), а також майно, заборонене до приватизації, яке може при перетворенні державного підприємства в господарське товариство надаватись такому товариству на правах оренди; майно, щодо якого до статутного капіталу внесено право господарського відання на майно; майно, закріплене на праві господарського відання за акціонерними товариствами та їхніми дочірніми підприємствами у процесі їх утворення та діяльності; майно, передане до статутного капіталу акціонерних товариств на праві господарського відання; майно органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування, державних і комунальних установ та організацій, Збройних Сил України, Служби безпеки України, Державної прикордонної служби України, Державної кримінально-виконавчої служби України, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, правоохоронних та фіскальних органів, Національної академії наук України та національних галузевих академій наук, що не використовується зазначеними органами для здійснення своїх функцій, - без права викупу та передачі в суборенду орендарем; майно, що не підлягає приватизації, може бути передано в оренду без права викупу орендарем та передачі в суборенду; об'єкти із складу майна, переданого на праві узуфрукта державного та комунального майна.

Згідно із частиною 1 статті 4 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» суб'єктами орендних відносин є: орендар; орендодавець; балансоутримувач; уповноважений орган управління; представницький орган місцевого самоврядування або визначені ним органи такого представницького органу; Кабінет Міністрів України або орган державної влади, визначений Кабінетом Міністрів України.

У відповідності до частини 2 статті 4 «Про оренду державного та комунального майна» Фонд державного майна України є орендодавцем щодо єдиних майнових комплексів, нерухомого майна (будівель, споруд, їх окремих частин), а також майна, що не увійшло до статутного капіталу, що є державною власністю (крім майна, що належить до майнового комплексу Національної академії наук України та національних галузевих академій наук, а також майна, що належить закладам вищої освіти та/або науковим установам, що надається в оренду науковим паркам та їхнім партнерам, та інших випадків, передбачених галузевими особливостями оренди майна), у тому числі переданого на праві узуфрукта державного майна.

Фонд державного майна України є центральним органом виконавчої влади із спеціальним статусом, що реалізує державну політику у сфері приватизації, оренди, використання та відчуження державного майна, управління об'єктами державної власності, у тому числі корпоративними правами держави щодо об'єктів державної власності, що належать до сфери його управління, а також у сфері державного регулювання оцінки майна, майнових прав та професійної оціночної діяльності (статті 1 Закону України «Про Фонд державного майна України»).

За умовами частин 4 та 5 статті 2 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» основною метою оренди є прискорення економічного зростання, залучення іноземних і внутрішніх інвестицій, посилення фінансової спроможності підприємств державної або комунальної власності. Оренда здійснюється на основі таких принципів: законності; відкритості та прозорості; рівності та змагальності; державного регулювання та контролю; врахування особливостей об'єктів державної та комунальної форм власності; захисту економічної конкуренції; створення сприятливих умов для залучення інвестицій; повного, своєчасного, достовірного інформування про об'єкти оренди та порядок передачі їх в оренду; забезпечення конкурентних умов оренди та інших видів договорів.

Згідно із частиною 1 статті 5 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» етапність передачі в оренду державного та комунального майна передбачає:

прийняття рішення щодо наміру передачі майна в оренду;

внесення інформації про потенційний об'єкт оренди до ЕТС;

прийняття рішення про включення потенційного об'єкта оренди до одного із Переліків;

опублікування інформації про потенційний об'єкт оренди, щодо якого прийнято рішення про включення до одного з Переліків, в ЕТС;

розміщення в ЕТС оголошення про передачу майна в оренду;

проведення аукціону на право оренди майна або передача об'єкта в оренду без проведення аукціону, укладення та публікація в ЕТС договору оренди.

Відповідно до частини 2 статті 5 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» порядок передачі в оренду державного та комунального майна, включаючи особливості передачі його в оренду (далі - Порядок передачі майна в оренду) визначається Кабінетом Міністрів України за поданням центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері реалізації майна (майнових прав, інших активів) або прав на нього на конкурентних засадах у формі аукціонів, у тому числі електронних аукціонів, та здійснює контроль за її реалізацією.

Суд зазначає, що Порядок передачі в оренду державного та комунального майна, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 03.06.2020 №483 «Деякі питання оренди державного та комунального майна» (далі - Порядок).

Об'єкти державної та комунальної власності передаються в оренду за результатами проведення аукціону виключно в ЕТС, у тому числі аукціону, предметом якого є право на продовження договору оренди об'єкта згідно зі статтею 18 цього Закону (ч. 1 ст. 13 Закону України «Про оренду державного та комунального майна»).

У відповідності до положень частини 1 та 2 статті 6 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» ініціаторами оренди майна можуть бути потенційний орендар, балансоутримувач, уповноважений орган управління та/або орендодавець. Потенційний орендар, зацікавлений в одержанні в оренду нерухомого або індивідуально визначеного майна, звертається до орендодавця із заявою про включення цього майна до Переліку відповідного типу згідно з Порядком передачі майна в оренду. Орендодавець протягом трьох робочих днів з дати отримання відповідної заяви передає її балансоутримувачу такого майна.

За результатами розгляду заяви (крім випадків, передбачених абзацом п'ятим частини другої статті 6 цього Закону) балансоутримувач протягом 10 робочих днів з дати отримання такої заяви приймає одне з таких рішень:

рішення про намір передачі майна в оренду;

рішення про відмову у включенні об'єкта до відповідного Переліку в разі наявності однієї з підстав, передбачених статтею 7 цього Закону.

У разі, якщо відповідно до законодавства, статуту або положення балансоутримувача уповноважений орган управління, до сфери управління якого належить балансоутримувач, має надавати згоду на розпорядження майном балансоутримувача, балансоутримувач протягом 40 робочих днів з дати отримання заяви потенційного орендаря приймає одне з таких рішень:

рішення про намір передачі майна в оренду, погоджене уповноваженим органом управління;

рішення про відмову у включенні об'єкта до відповідного Переліку в разі наявності однієї з підстав, передбачених статтею 7 цього Закону.

Відсутність погодження або відмови у погодженні уповноваженого органу управління протягом 40 робочих днів з дати отримання заяви потенційного орендаря вважається погодженням уповноваженого органу управління рішення балансоутримувача про намір передачі майна в оренду. Про прийняте рішення балансоутримувач повідомляє заявника та орендодавця протягом трьох робочих днів з дати його прийняття.

Частиною 4 статті 6 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» визначено, що після прийняття балансоутримувачем рішення про намір передачі майна в оренду або отримання від уповноваженого органу управління рішення про доцільність передачі майна в оренду балансоутримувач здійснює такі дії:

вносить інформацію про потенційний об'єкт оренди до ЕТС в порядку, обсязі та строки, передбачені Порядком передачі майна в оренду, та включає об'єкт до одного з Переліків, якщо відповідно до цього Закону балансоутримувач може виступати орендодавцем відповідного майна і якщо включення об'єкта до Переліку відповідного типу не потребує прийняття рішення іншим органом;

надсилає інформацію про потенційний об'єкт оренди орендодавцю для її внесення до ЕТС в порядку, обсязі та строки, передбачені Порядком передачі майна в оренду, та звертається до орендодавця із клопотанням про включення потенційного об'єкта оренди до одного з Переліків згідно з Порядком передачі майна в оренду.

Згідно з частиною 5 статті 6 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» орендодавець розглядає клопотання балансоутримувача, подане відповідно до частини четвертої цієї статті, та протягом 10 робочих днів з дати отримання клопотання приймає одне з таких рішень:

рішення про включення об'єкта до Переліку відповідного типу;

рішення про відмову у включенні об'єкта до Переліку відповідного типу з підстав, передбачених статтею 7 цього Закону.

Після отримання від оператора електронного майданчика, через який подано найвищу цінову пропозицію, підписаного переможцем електронного аукціону та таким оператором протоколу про результати електронного аукціону орендодавець затверджує та оприлюднює протокол через особистий кабінет протягом десяти робочих днів з дня, наступного за днем його формування в електронній торговій системі, та натискає електронну кнопку “Протокол затверджено» в інтерфейсі особистого кабінету, після чого електронному аукціону автоматично присвоюється статус “очікується підписання договору». Зазначений строк закінчується о 18 годині останнього дня строку, встановленого для оприлюднення протоколу (пункт 78 Порядку).

Відповідно до умов статті 16 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» договір оренди формується на підставі примірного договору оренди, що затверджується: Кабінетом Міністрів України - щодо майна державної власності; представницькими органами місцевого самоврядування - щодо майна комунальної власності. Орендар, що уклав договір оренди майна за результатами аукціону, має право використовувати майно за будь-яким цільовим призначенням, крім випадків і з урахуванням обмежень, передбачених Порядком передачі майна в оренду.

Так, примірний договір оренди нерухомого або іншого окремого індивідуально визначеного майна, що належить до держаної власності, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.2020 №820.

Як зазначено судом вище, власником 23 гідротехнічних споруд є Держава в особі Державного агентства України з розвитку меліорації, рибного господарства та продовольчих програм, та які станом на час укладення оспорюваного договору були закріплені за Державним підприємством «Укрриба» на праві господарського відання.

Судом також встановлено, що на виконання положень статті 6 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» та Порядку, ДП «Укрриба» листом від 01.06.2021 за вих. №07-05/34 повідомило ФДМУ, що Держрибагенство, після вивчення наданих ДП «Укрриба» матеріалів та паспортів рибогосподарських технологічних водойм (в тому числі про статус гідротехнічних споруд), гідротехнічні споруди яких ТОВ «Рибгосп Кам'янський» має намір взяти в оренду, та листом від 26.05.2021 №2-11.1-16/3152-21 повідомило про те, що вважає можливим включення майна (23 вищезазначених гідротехнічних споруд) до Переліку першого типу.

Також у цьому листі, ДП «Укрриба» повідомило ФДМУ, що підприємство, як балансоутримувач, прийняло рішення про включення 23 гідротехнічних споруд до Переліку першого типу та надає інформацію щодо потенційного об'єкта оренди відповідно до п. 26 Порядку.

Зокрема, ДП «Укрриба» наказом від 01.06.2021 №26-ОД «Про намір передачі майна в оренду» визначило державне нерухоме майно, яке розташоване в Запорізькій області, Кам'янсько-Дніпровському районі, м. Кам'янка-Дніпровська, вул. Хуторська, 94, а саме: водоймище за дамбою (інв. № 523); нерестові ставки 17 шт. (інв. №№225-237); заростний ставок №1 (інв. №224); заростний ставок №2 (інв. №223); заростний ставок №3 (інв. №222); зимовий ставок для плідників (інв. №221); зимовий ставок для плідників (інв. №220); зимовий ставок для ремонту (інв. №219); зимовий ставок для ремонту (інв. №218); зимовий ставок для ремонту (інв. №217); зимовий ставок для ягол. (інв. №216); літньо-маточний пр. №4 (інв. №215); літньо-маточний пр. №3 (інв. №214); літньо-маточний пр. №2 (інв. №213); літньо-маточний пр. №1 (інв. №212); підвідний і відвідний канал (інв. №211); підвідний і відвідний канал (інв. №210); відвідний канал нагульного ставка (інв. №209); вузол водорегулюючих споруд каналів (інв. № 205); рибозборно-осушувальна мережа (інв. №204); відвідний канал (інв. №203); гребля земляна при ставках (інв. №202); насосна станція (інв. №32) таким, що підлягає оренді.

Фонд державного майна України, в свою чергу, наказом від 25.06.2021 №1098 «Про включення об'єкта до Переліку першого типу» включив до Переліку першого типу державне нерухоме майно ДП «Укрриба», розташоване за адресою: Запорізька область, Кам'янсько-Дніпровський район, м. Кам'янка-Дніпровська, вул. Хуторська, 94, а саме вищевказані 23 гідротехнічні споруди.

Судом встановлено, що 12.08.2021 відбувся електронний аукціон щодо оренди державного нерухомого майна ДП «Укрриба», розташованого за адресою: Запорізька область, Кам'янсько-Дніпровський район, м. Кам'янка-Дніпровська, вул. Хуторська, 94, за результатами проведення якого переможцем визнано відповідача-2 та 20.08.2021 Фонд державного майна України наказом №1472 затвердив протокол про результати електронного аукціону №LLE001-UA-20210713-53343.

Отже, 03.09.2021 між ФДМУ, ТОВ «Рибгосп Кам'янський» та ДП «Укрриба» укладено договір оренди державного нерухомого майна гідротехнічних споруд №236, відповідно до якого орендодавець і балансоутримувач передають, а орендар приймає у строкове платне користування державне майно, а саме: гідротехнічні споруди, загальною площею 139063,46 кв.м.: відвідний канал (інв. №203); відвідний канал нагульного ставка (інв. №209); водоймище за дамбою (інв. № 523); вузол водорегулюючих споруд каналів (інв. № 205); гребля земляна при ставках (інв. №202); заростний ставок №1 (інв. №224); заростний ставок №2 (інв. №223); заростний ставок №3 (інв. №222); зимовий ставок для плідників (інв. №220); зимовий ставок для плідників (інв. №221); зимовий ставок для ремонту (інв. №217); зимовий ставок для ремонту (інв. №218); зимовий ставок для ремонту (інв. №219); зимовий ставок для ягол. (інв. №216); літньо-маточний пр. №1 (інв. №212); літньо-маточний пр. №2 (інв. №213); літньо-маточний пр. №3 (інв. №214); літньо-маточний пр. №4 (інв. №215); насосна станція (інв. №32); нерестові ставки 17 шт. (інв. №№225-237); підвідний і відвідний канал (інв. №210); підвідний і відвідний канал (інв. №211); рибозборно-осушувальна мережа (інв. №204), що розташовані за адресою: 71301, Запорізька область, Кам'янсько-Дніпровський район, м. Кам'янка-Дніпровська, вул. Хуторська, 94.

З наведеного вбачається, що Фонд державного майна України, як орендодавець, та ДП «Укрриба», як балансоутримувач, зазначених вище 23 гідротехнічних споруд дотримались вимог чинного законодавства щодо порядку передачі в оренду державного майна орендарю, а ТОВ «Рибгосп Кам'янський», у свою чергу, виконало всі вимоги законодавства щодо участі в електронному аукціоні, а договір оренди нерухомого майна, що належить до державної власності №236 від 03.09.2021 укладений у відповідності до вимог статті 6 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» та Порядку передачі в оренду державного та комунального майна.

За твердженням прокурора, оскільки передача Фондом державного майна України гідротехнічних споруд в оренду ТОВ «Рибгосп Кам'янський» відбулась без одночасної передачі в користування земельних ділянок під ними та відповідних рибогосподарських технологічних водойм, то відповідачами порушено вимоги статей 2, 4 Закону України «Про оренду державного та комунального майна», статті 1, абзацу 1-3 частини 2, абзацу 1, 2 частини 3 статті 14 Закону України «Про аквакультуру», статті 186 ЦК України, статті 122 Земельного кодексу України, а також інтереси Держави в особі Державного агентства України з розвитку меліорації, рибного господарства та продовольчих програм як власника цього державного майна та Запорізької обласної державної адміністрації, уповноваженої на розпорядження відповідними земельними ділянками та водним об'єктом, внаслідок чого на переконання прокурора, договір оренди нерухомого майна, що належить до державної власності №236 від 03.09.2021 підлягає визнанню недійсним.

Так, Закон України «Про аквакультуру» визначає принципи державної політики, основні засади розвитку і функціонування аквакультури, правові основи діяльності органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування у сфері аквакультури.

Дія цього Закону поширюється на правовідносини у сфері аквакультури, що здійснюються у внутрішніх водних об'єктах (їх частинах), рибогосподарських технологічних водоймах, внутрішніх морських водах, територіальному морі та виключній (морській) економічній зоні України, а також на ділянках суші території України, які використовуються для цілей аквакультури (стаття 3 Закону України «Про аквакультуру»).

У статті 1 Закону України «Про аквакультуру» наведено такі визначення:

аквакультура (рибництво) - сільськогосподарська діяльність із штучного розведення, утримання та вирощування об'єктів аквакультури у повністю або частково контрольованих умовах для одержання сільськогосподарської продукції (продукції аквакультури) та її реалізації, виробництва кормів, відтворення біоресурсів, ведення селекційно-племінної роботи, інтродукції, переселення, акліматизації та реакліматизації гідробіонтів, поповнення запасів водних біоресурсів, збереження їх біорізноманіття, а також надання рекреаційних послуг;

об'єкти аквакультури - гідробіонти, що використовуються з метою розведення, утримання та вирощування в умовах аквакультури;

рибницьке господарство - єдиний майновий комплекс, до складу якого входить рибогосподарська технологічна водойма або їх комплекс, гідротехнічні споруди, інші споруди (пристрої), будівлі, устаткування, інвентар тощо, земельні ділянки, що призначений для розведення, утримання та вирощування об'єктів аквакультури;

гідротехнічні споруди рибогосподарської технологічної водойми (гідротехнічні споруди) - об'єкти нерухомого майна (земляні греблі та дамби, водозабірні споруди, повеневі водоскиди, донні водовипуски, водопостачальні, скидні та рибозбірноосушувальні канали, рибовловлювачі, камери облову, причали, водоскиди, бистротоки, перепади, перегороджувальні рибозахисні та інші споруди), що є інженерними спорудами, які призначені для управління водними ресурсами (підготовка, постачання, збереження, транспортування води та водовідведення), а також для запобігання шкідливій дії вод;

рибогосподарська технологічна водойма - штучно створена водойма спеціального технологічного призначення, що визначається технічним проектом та/або паспортом, яка наповнюється штучно за допомогою гідротехнічних споруд і пристроїв та призначена для створення умов існування і розвитку об'єктів аквакультури.

Частиною 2 статті 14 Закону України «Про аквакультуру» визначено, що рибогосподарська технологічна водойма для цілей аквакультури надається юридичній чи фізичній особі органом, який здійснює розпорядження земельною ділянкою під водою (водним простором) відповідно до Земельного кодексу України, за договором оренди землі в комплексі з розташованим на ній водним об'єктом. При передачі юридичній чи фізичній особі в оренду рибогосподарської технологічної водойми такій особі одночасно можуть передаватися в користування гідротехнічні споруди. Надання рибогосподарської технологічної водойми у користування на умовах оренди здійснюється за наявності паспорта рибогосподарської технологічної водойми та/або технічного проекту рибогосподарської технологічної водойми. Порядок розроблення та форма паспорта затверджуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері рибного господарства.

Об'єктом користування на умовах оренди рибогосподарської технологічної водойми є земельна ділянка під водою, в межах якої здійснюється аквакультура, та вода (водний простір), які в комплексі одночасно надаються в користування одній і тій самій юридичній чи фізичній особі. Плата за користування на умовах оренди рибогосподарською технологічною водоймою складається з орендної плати за використання земельних ділянок та орендної плати за рибогосподарську технологічну водойму. Державна реєстрація права оренди здійснюється відповідно до закону (частини 3, 4 ст. 14 Закону України «Про аквакультуру»).

Судом встановлено, що на земельній ділянці з кадастровим номером 2322481800:01:018:0002, розміщені гідротехнічні споруди: заростний ставок №2 (інв. №223), заростний ставок №3 (інв. №222), підвідний і відвідний канал (інв. №211) та на земельній ділянці з кадастровим номером 2322410100:01:002:0013 розміщені 20 гідротехнічних споруд: водоймище за дамбою (інв. № 523); нерестові ставки 17 шт. (інв. №№225-237); заростний ставок №1 (інв. №224); зимовий ставок для плідників (інв. №221); зимовий ставок для плідників (інв. №220); зимовий ставок для ремонту (інв. №219); зимовий ставок для ремонту (інв. №218); зимовий ставок для ремонту (інв. №217); зимовий ставок для ягол. (інв. №216); літньо-маточний пр. №4 (інв. №215); літньо-маточний пр. №3 (інв. №214); літньо-маточний пр. №2 (інв. №213); літньо-маточний пр. №1 (інв. №212); підвідний і відвідний канал (інв. №210); відвідний канал нагульного ставка (інв. №209); вузол водорегулюючих споруд каналів (інв. № 205); рибозборно-осушувальна мережа (інв. №204); відвідний канал (інв. №203); гребля земляна при ставках (інв. №202); насосна станція (інв. №32).

З інформаційної довідки №418610919 від 19.03.2025 з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна вбачається, що власником земельних ділянок з кадастровими номерами 2322481800:01:018:0002 та 2322410100:01:002:0013 є Держава в особі Запорізької обласної державної адміністрації.

З урахуванням наведеного, суд погоджується із доводами прокурора, що гідротехнічні споруди, рибогосподарські технологічні водойми та земельні ділянки, на базі яких вони розміщені, є єдиним майновим комплексом - рибницьким господарством, відповідно використання усіх його складових надає можливість здійснювати господарську діяльність - аквакультуру.

Згідно з частиною 4 статті 59 Земельного кодексу України (далі - ЗК України) громадянам та юридичним особам органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування із земель водного фонду можуть передаватися на умовах оренди земельні ділянки для рибогосподарських потреб (у тому числі рибництва (аквакультури) в порядку, встановленому законом.

Відповідно до частини 5 статті 122 ЗК України обласні державні адміністрації на їхній території передають земельні ділянки із земель державної власності, крім випадків, визначених частинами третьою, четвертою і восьмою цієї статті, у власність або у користування у межах міст обласного значення та за межами населених пунктів, а також земельні ділянки, що не входять до складу певного району, або у випадках, коли районна державна адміністрація не утворена, для всіх потреб.

Громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону (частина 1 статті 116 ЗК України).

Згідно зі статтею 186 ЦК України річ, призначена для обслуговування іншої (головної) речі і пов'язана з нею спільним призначенням, є її приналежністю. Приналежність слідує за головною річчю, якщо інше не встановлено договором або законом.

Отже, суд також погоджується із доводами прокурора, що для здійснення ТОВ «Рибгосп Кам'янський» рибництва (аквакультури) на базі державних гідротехнічних споруд, останньому необхідно також орендувати земельні ділянки водного фонду під ними та відповідні водні об'єкти.

Разом із тим, суд звертає увагу, що передача в оренду державного майна та земель водного фонду належать до повноважень різних органів управління.

При цьому, суд зазначає, що чинним законодавством, яке регулює відносини у сфері оренди державного майна, зокрема Законом України «Про оренду державного та комунального майна», Порядком передачі в оренду державного та комунального майна, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.06.2020 №483, а також Примірним договором оренди нерухомого або іншого окремого індивідуально визначеного майна, що належить до держаної власності, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.2020 №820, не передбачено будь-яких умов щодо передачі державного майна, як складової частини земельної ділянки, разом із відповідною земельною ділянкою.

Так, Запорізька ОДА є уповноваженим державним органом щодо розпорядження землями водного фонду та, відповідно, наділена повноваженнями щодо передачі земель водного фонду державної власності, у даному випадку земельних ділянок із кадастровими номерами 2322481800:01:018:0002 та 2322410100:01:002:0013, в оренду, водночас, як вбачається з матеріалів справи та не заперечується прокурором та ФДМУ, договорів щодо передачі в оренду зазначених земельних ділянок водного фонду в оренду між Запорізькою обласною державною адміністрацією та ТОВ «Рибгосп Кам'янський» не укладено.

З огляду на встановлене вище, а також із законодавчого регулювання спірних правовідносин слідує, що відсутність укладеного договору оренди земельних ділянок із кадастровими номерами 2322481800:01:018:0002 та 2322410100:01:002:0013 не є підставою для визнання недійсним договору оренди нерухомого майна, що належить до державної власності №236 від 03.09.2021, між ФДМУ, ТОВ «Рибгосп Кам'янський» та ДП «Укрриба», оскільки його укладено у відповідності до норм законодавства, що регулює правовідносини у сфері передачі в оренду державного майна, що у свою чергу, має наслідком відмову у задоволенні позову.

Витрати по сплаті судового збору згідно зі ст. 129 ГПК України покладаються на Запорізьку обласну прокуратуру.

Керуючись статтями 129, 233, 236, 237, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову заступника керівника Запорізької обласної прокуратури - відмовити.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів у порядку, передбаченому чинним законодавством України.

Повний текст рішення складено: 06.11.2025.

Суддя Віта БОНДАРЧУК