Рішення від 05.11.2025 по справі 480/1834/25

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 листопада 2025 р. Справа № 480/1834/25

Сумський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді - Шевченко І.Г., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 в інтересах ОСОБА_2 до Управління Державної міграційної служби України в Сумській області, Охтирського відділу Управління ДМС України у Сумській області про визнання відмови протиправною та зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) в інтересах свого сина - ОСОБА_2 (далі - ОСОБА_2 ) звернулася до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Управління Державної міграційної служби України в Сумській області (далі - відповідач-1, УДМС України в Сумській області), Охтирського відділу Управління ДМС України у Сумській області (далі - відповідач-2, Охтирський відділ УДМС України у Сумській області), в якій, з урахуванням позовної заяви, поданої у порядку усунення недоліків позову (а.с.80-91), просила:

1) визнати протиправною відмову УДМС України у Сумській області, яка викладена у листі від 13.02.2025 №Д-6/6/5901-25/5901.1.3/20-25, у видачі неповнолітньому ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорта громадянина України у формі книжечки зразка 1994 року, відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 №2503-ХІІ, паспорта у зв'язку із досягненням ним 16-річного віку та зобов'язати УДМС України у Сумській області вести облік неповнолітнього ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 за: прізвищем, іменем, по батькові та роком народження без використання засобів ЄДДР, відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 № 2503-ХІІ;

2) визнати протиправними відмови Охтирського відділу УДМС України у Сумській області, які викладені у повідомленні без належних реквізитів і знаходилось у поштовому конверті, що зареєстрований за №4270304312566 та Повідомленні від 21.02.2025 №5912-206/5912.1-25, у видачі неповнолітньому ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у зв'язку із досягненням ним 16-річного віку, паспорта громадянина України у формі книжечки зразка 1994 року відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 № 2503-ХІІ;

3) зобов'язати Охтирський відділ УДМС України у Сумській області оформити та видати неповнолітньому ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у зв'язку із досягненням ним 16-річного віку, паспорт громадянина України у формі книжечки зразка 1994 року відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 №2503-ХІІ.

Свої вимоги мотивувала тим, що відповідачами протиправно не було видано паспорт її сину після досягнення ним 16-річного віку у формі книжечки за її неодноразово поданими заявами, з чим позивач не погодилася та звернулася до суду з цим позовом в інтересах сина, вважаючи, що відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 №2503-XII, відповідачі можуть видати паспорт громадянина України її сину у формі книжечки.

Ухвалою суду позовну заяву було прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, ухвалено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.

Відповідач-1, заперечуючи проти позовних вимог, подав до суду відзив на позов, в якому просив у задоволенні позову відмовити у повному обсязі, виходячи з того, що звернення позивачів не є зверненнями за отриманням адміністративної послуги щодо оформлення паспортного документа громадянина України, оскільки позивачами не додано до таких заяв повного пакету документів. Лише до заяви від 22.02.2025 долучено Довідку № 5 від 20.02.2025, втім видача якої здійснена з істотним порушення вимог діючого законодавства і без належних на те повноважень. Тому позивачами в чергове не дотримано порядку звернення за отриманням адміністративної послуги щодо оформлення паспорта громадянина України зразка 1994 року і не надано повного пакету документів.

Позивач подала відповідь на відзив, в якій заперечувала проти доводів УДМС у Сумській області, викладених у відзиві, та просила суд позов задовольнити з підстав, викладених у ньому. При цьому ухвалою суду від 26.05.2025 позивачу поновлено строк на подання відповіді на відзив.

Відповідачем-2 станом на сьогодні відзиву на позову до суду не подано.

Дослідивши наявні матеріали справи, заяви по суті справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи та об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

Позивач по досягненню 16-річного віку свого сина - ОСОБА_2 , звернулася в його інтересах, 05.02.2025 до УДМС України в Сумській області з заявою про отримання паспорта громадянина України у формі книжечки, в якій просила вести облік її дитини відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 №2503-XII (а.с.15-16).

Також позивач в інтересах сина ОСОБА_2 звернулася до Охтирського відділу УДМС України у Сумській області із заявою від 05.02.2025 про видачу ОСОБА_2 паспорта громадянина України у формі книжечки відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 №2503-XIІ (а.с.20-22).

У відповідь на звернення УДМС України в Сумській області листом від 13.02.2025 №Д-6/6/5901-25/5901.3/20-25 (а.с.19) повідомило які документи необхідно надати для оформлення паспорта громадянина України та після досягнення якого віку.

Також позивача листом Охтирського відділу УДМС України у Сумській області від 12.02.2025 №5912-171/5912.1-25 поінформовано про те, що для оформлення паспорта до заяви необхідно додати перелік документів, визначений законодавством, та у зв'язку з відсутність таких документів, заяву позивача повернуто (а.с.113-115).

15.02.2025 ОСОБА_2 звернувся до Охтирського відділу УДМС України у Сумській області із заявою від 15.02.2025 про видачу ОСОБА_2 паспорту громадянина України у формі книжечки відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 №2503-XII, у відповідь на яку позивача листом Охтирського відділу УДМС України у Сумській області від 21.02.2025 №5912-206/5912.1-25 поінформовано про те, що підстави для оформлення паспорта відсутні через відсутність необхідних документів для оформлення паспорту (а.с.25-27, 30, 92, 115зворот-117).

У подальшому ОСОБА_2 повторно звернувся до Охтирського відділу УДМС України у Сумській області із заявою від 22.02.2025 про видачу йому паспорту громадянина України у формі книжечки відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 №2503-XII (а.с.31).

До цієї заяви додав оригінал заяви про видачу паспорту за формою, копію свідоцтва про своє народження ОСОБА_2 та паспортних даних ОСОБА_1 як його матері, копію довідки з місця проживання та 2 фото розміром 3,5см*4,5см (а.с.31-32, 118-122).

У відповідь на таку заяву листом Охтирського відділу УДМС України у Сумській області від 18.03.2025 №5912-284/5912.1-25 ОСОБА_2 відмовлено у видачі паспорту у зв'язку з тим, що документи та інформація, необхідні для оформлення паспорту, подані в не повному обсязі, а саме відсутні: рішення суду, що набрало законної сили, про зобов'язання ДМС України оформити та видати паспорт громадянина України зразка 1994 року; довідка про реєстрацію/зняття з реєстрації місця проживання особи; довідка про взяття на облік ВПО (для ВПО); посвідчення про взяття на облік бездомної особи, видане відповідним центром обліку бездомних осіб (для бездомних осіб) (а.с.122 зворот).

Не погоджуючись з наданими відповідями, позивач звернулася до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку відносинам, суд виходить з наступного.

Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

За змістом частин першої, другої статті 24 Конституції України, громадяни мають рівні конституційні права і свободи та є рівними перед законом. Не може бути привілеїв чи обмежень за ознаками раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, за мовними або іншими ознаками.

Згідно з частиною другою статті 32 Конституції України не допускається збирання, зберігання, використання та поширення конфіденційної інформації про особу без її згоди, крім випадків, визначених законом, і лише в інтересах національної безпеки, економічного добробуту та прав людини.

Статтею 5 Закону України “Про громадянство України» від 18.01.2001 №2235-ІІІ (далі Закон України “Про громадянство України») визначено, що документом, що підтверджує громадянство України, є, зокрема, паспорт громадянина України.

Постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 №2503-XII затверджено, зокрема, Положення про паспорт громадянина України (далі - Положення про паспорт громадянина України).

Згідно з пунктами 1, 3, 5, 8, 9-11 Положення про паспорт громадянина України, паспорт громадянина України є документом, що посвідчує особу власника та підтверджує громадянство України. Паспорт дійсний для укладання цивільно-правових угод, здійснення банківських операцій, оформлення доручень іншим особам для представництва перед третьою особою лише на території України, якщо інше не передбачено міжнародними договорами України.

Бланки паспортів виготовляються у вигляді паспортної книжечки або паспортної картки за єдиними зразками, що затверджуються Кабінетом Міністрів України. Терміни впровадження паспортної картки визначаються Кабінетом Міністрів України у міру створення державної автоматизованої системи обліку населення.

Паспортна книжечка являє собою зшиту внакидку нитками обрізну книжечку розміром 88 х 125 мм, що складається з обкладинки та 16 сторінок. Усі сторінки книжечки пронумеровані і на кожній з них зображено Державний герб України і перфоровано серію та номер паспорта.

Термін дії паспорта, виготовленого у вигляді паспортної к н и ж е ч к и, не обмежується.

Паспорт, виготовлений у вигляді паспортної к а р т к и (інформаційного листка), має розмір 80 х 60 мм. У інформаційний листок вклеюється фотокартка і вносяться відомості про його власника: прізвище, ім'я та по батькові, дата народження і особистий номер, а також дата видачі і код органу, що його видав. Інформаційний листок заклеюється плівкою з обох боків. Термін дії паспорта, виготовленого у вигляді паспортної картки, визначається Кабінетом Міністрів України.

Бланки паспортів виготовляються на замовлення центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері громадянства, з високоякісного паперу з використанням спеціального захисту.

Отже, чинним Положенням про паспорт громадянина України передбачено дві форми паспорта громадянина України: книжечка і картка.

Водночас, Законом України “Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус» від 20.11.2012 №5492-VI (далі - Закон “Про ЄДДР») визначені правові та організаційні засади створення та функціонування Єдиного державного демографічного реєстру та видачі документів, що посвідчують особу, підтверджують громадянство України чи спеціальний статус особи, а також права та обов'язки осіб, на ім'я яких видані такі документи.

Згідно зі статтею 13 Закону “Про ЄДДР», документи, оформлення яких передбачається цим Законом із застосуванням засобів Реєстру (далі - документи Реєстру), відповідно до їх функціонального призначення поділяються, на документи, що посвідчують особу та підтверджують громадянство України, до яких відноситься, зокрема, на паспорт громадянина України, та документи, що посвідчують особу та підтверджують її спеціальний статус.

Відповідно до частин 2, 4, 6 статті 14 Закону “Про ЄДДР», документи залежно від змісту та обсягу інформації, яка вноситься до них, виготовляються у формі к н и ж е ч к и або к а р т к и, крім посвідчення на повернення в Україну, що виготовляється у формі буклету. Документи у формі книжечки на всіх паперових сторінках та на верхній частині обкладинки повинні мати серію та номер документа, виконані за технологією лазерної перфорації. Відцифрований образ обличчя особи в документах у формі книжечки розміщується на сторінці даних і виконується за технологією лазерного гравіювання та дублюється в центрі сторінки даних за технологією лазерної перфорації.

Отже, вказаним Законом також передбачена можливість видачі документа як у формі книжечки, так і у вигляді картки.

Водночас вказаним Законом не передбачено визначення поняття “документ».

Разом з цим, відповідно до статті 21 Закону “Про ЄДДР» паспортом громадянина України є документ, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України.

Таким чином, суд визнає, що заявник, звернувшись до уповноваженого суб'єкта з відповідними документами, передбаченими вказаним Законом, має право на отримання документа у формі книжечки, зокрема, паспорта громадянина України.

При цьому, варто відмітити, що у разі відсутності у особи паспорта, така особа не має підтвердження громадянства України, що в свою чергу є порушенням її громадянських прав у зв'язку з неможливістю їх реалізації.

Крім того, відповідно до п.3 Постанови Кабінету Міністрів України від 25 березня 2015р. №302 “Про затвердження зразка бланка, технічного опису та Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України, затвердженого постановою (далі - Порядок КМУ №302)» Державна міграційна служба до законодавчого врегулювання питання завершення оформлення та видачі паспорта громадянина України зразка 1994 року здійснює оформлення та видачу таких паспортів у порядку, встановленому Міністерством внутрішніх справ, громадянам України, щодо яких прийнято рішення суду, що набрало законної сили, про зобов'язання Державної міграційної служби оформити та видати паспорт громадянина України зразка 1994 року.

Враховуючи викладене, не вбачається відсутності у відповідачів можливості видачі позивачу паспорта громадянина України у формі книжечки.

Вказана правова позиція висловлена у постанові Верховного Суду від 19 вересня 2018 року за результатами розгляду зразкової справи № Пз/9901/2/18 (№806/3265/17).

При цьому спір у цій справі виник у зв'язку з відмовою відповідачів щодо оформлення та видачі ОСОБА_2 паспорта громадянина України у формі книжечки у відповідності до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого постановою Верховної Ради України від 26 червня 1992 року № 2503-ХІІ.

Відтак, з огляду на суб'єктний склад спірних правовідносин, зміст позовних вимог та підстави позову, а також правове регулювання спірних відносин, є достатні підстави вважати, що ця справа відповідає ознакам, викладеним у постанові Великої Палати Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи Пз/9901/2/18 (№806/3265/17).

Відповідно до ч. 3 ст. 291 Кодексу адміністративного судочинства України при ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, суд має врахувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи.

Згідно із п. 21 ст. 4 Кодексу адміністративного судочинства України типові адміністративні справи адміністративні справи, відповідачем у яких є один і той самий суб'єкт владних повноважень (його відокремлені структурні підрозділи), спір у яких виник з аналогічних підстав, у відносинах, що регулюються одними нормами права, та у яких позивачами заявленого аналогічні вимоги.

Таким чином, враховуючи предмет спору у цій справі та предмет спору у справі, яку розглянуто Верховним Судом як зразкову, суд дійшов висновку про те, що вказана справа є типовою справою по відношенню до справи №806/3265/17.

Отже, правові висновки Великої Палати Верховного Суду, які зроблені під час розгляду справи №806/3265/17, підлягають врахуванню під час розгляду цієї справи.

У зазначеному рішенні Велика Палата Верховного Суду констатувала, що норми Закону “Про ЄДДР», на відміну від норм Положення про паспорт громадянина України, не тільки звужують, але фактично скасовують право громадянина на отримання паспорта у вигляді паспортної книжечки без безконтактного електронного носія персональних даних, який містить кодування його прізвища, імені та по батькові, та залишають тільки право на отримання паспорта громадянина України, який містить безконтактний електронний носій.

На переконання Великої Палати Верховного Суду це є безумовним порушенням вимог статті 22 Конституції України, яка забороняє при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод. Також такий підхід не відповідає вимогам якості закону (тобто, таке втручання не було “встановлене законом»), не є “необхідним у демократичному суспільстві». Зазначене допускає свавільне втручання у право на приватне життя у контексті неможливості реалізації права на власне ім'я, що становить порушення статті 8 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

Як зазначено в постанові Великої Палати Верховного Суду від 19 вересня 2018 року, позбавлення особи можливості отримання паспорта у традиційній формі - у вигляді книжечки, і спричинені цим побоювання окремої суспільної групи, що отримання паспорта у вигляді ID-картки може спричинити шкоду приватному життю, становить втручання держави, яке не є необхідним у демократичному суспільстві, і таке втручання є непропорційним цілям, які мали б бути досягнуті без покладення на особу такого особистого надмірного тягаря.

Оскільки спірні правовідносини між сторонами виникли саме з приводу відмови щодо оформлення та видачі паспорту ОСОБА_2 у формі книжечки на його заяву, враховуючи правові висновки Верховного Суду, які викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи, суд дійшов висновку щодо наявності у ОСОБА_2 права на отримання паспорту у формі книжечки.

Обґрунтовуючи свою позицію, територіальний орган Державної міграційної служби у всіх листах на звернення позивача та її сина посилається на той факт, що до заяв, всупереч Тимчасового порядку не було у повному обсязі надано пакету документів, що передбачений чинним законодавством, зокрема, рішення суду, що набрало законної сили, про зобов'язання ДМС України оформити та видати паспорт громадянина України зразка 1994 року; довідка про реєстрацію/зняття з реєстрації місця проживання особи; довідка про взяття на облік ВПО (для ВПО); посвідчення про взяття на облік бездомної особи, видане відповідним центром обліку бездомних осіб (для бездомних осіб). Однак, вказані доводи суд не приймає до уваги, враховуючи таке.

Дійсно, відповідно до п.1 розділу ІІІ Тимчасового порядку оформлення і видачі паспорта громадянина України, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України 06 червня 2019 року №456 (далі - Тимчасовий порядок), для оформлення паспорта особа, яка досягла 16-річного віку, або її законний представник подає, серед іншого, рішення суду, довідку про реєстрацію / зняття з реєстрації місця проживання особи; довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи (для внутрішньо переміщених осіб); посвідчення про взяття на облік бездомної особи, видане відповідним центром обліку бездомних осіб (для бездомних осіб).

Разом з тим, пунктом 13 Положення про паспорт громадянина України, визначено, що для одержання паспорта громадянин подає: заяву за формою, встановленою Міністерством внутрішніх справ України; - свідоцтво про народження; - дві фотокартки розміром 35х45 мм; - у необхідних випадках - документи, що підтверджують громадянство України.

Тобто, положення п.13 Положення про паспорт громадянина України, відповідно до якого позивач просила видати паспорт позивач, не містять вимоги про обов'язок надання відповідного рішення суду щодо оформлення паспорта у формі книжечки, а також довідки про реєстрацію / зняття з реєстрації місця проживання особи, довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи (для внутрішньо переміщених осіб), посвідчення про взяття на облік бездомної особи, видане відповідним центром обліку бездомних осіб (для бездомних осіб).

Матеріалами справи підтверджено, що до заяви від 22.02.2022, як вбачається з її копії, ОСОБА_2 було додано дві фотокартки розміром 3,5*4,5, копію свідоцтва про народження та заяву за формою, встановленою Міністерством внутрішніх справ України (а.с.31-32, 118-122), що відповідає п.13 Положення про паспорт громадянина України, а також копію довідки про місце реєстрації (а.с.120).

Будь-яких доказів на підтвердження того, що заявник ОСОБА_2 є ВПО чи бездомною особою, у зв'язку з чим він мав би подати відповідну довідку та посвідчення, відповідачами не подано.

Відтак, суд визнає, що посилання відповідача на відсутність рішення суду про зобов'язання видати та оформити ОСОБА_2 паспорт у формі книжечки, довідки про реєстрацію / зняття з реєстрації місця проживання особи, довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи (для внутрішньо переміщених осіб), посвідчення про взяття на облік бездомної особи, видане відповідним центром обліку бездомних осіб (для бездомних осіб), як на підставу для відмови у видачі йому паспорту у формі книжечки відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 №2503-XII, є необґрунтованими та не приймаються судом до уваги.

Враховуючи вищевикладене та з огляду на те, що саме листом Охтирського відділу УДМС України у Сумській області від 18.03.2025 №5912-284/5912.1-25 ОСОБА_2 надано відповідь по суті його заяви про видачу паспорту громадянина України у формі книжечки відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 №2503-XII, яка (відповідь) у свою чергу не може відповідати критеріям правомірності, визначених в ч.2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, втім такий лист позивач не просить визнати протиправним та скасувати, суд, з метою належного захисту прав ОСОБА_2 , на підставі ст.9 КАС України вважає необхідним вийти за межі позовних вимог та визнати протиправною відмову Охтирського відділу УДМС України у Сумській області, викладену у листі від 18.03.2025 №5912-284/5912.1-25, та зобов'язати УДМС України у Сумській області оформити та видати ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт громадянина України у формі книжечки відповідно до Положення про паспорт громадянина України.

Обираючи саме такий спосіб захисту у цій справі (зобов'язати оформити та видати паспорт громадянина України у формі книжечки), судом враховано позицію Верховного Суду, викладеної у постановах від 10.09.2019 у справі №803/1376/17, від 10.09.2019 у справі №803/941/17, а також Верховного Суду України, який у своєму рішенні від 16 вересня 2015 року у справі № 21-1465а15 вказав, що спосіб відновлення порушеного права має бути ефективним та таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень, а у випадку невиконання, або неналежного виконання рішення не виникала б необхідність повторного звернення до суду, а здійснювалося примусове виконання рішення.

Водночас, беручи до уваги, що до заяв від 05.02.2022 та від 15.02.2025 (а.с.20-22,25-27), заявниками не було додано жодного документа необхідного для оформлення паспорта громадянина України, що відповідно до п.5 розділу Х Тимчасового порядку є підставою для відмови у видачі/оформлення паспорта, суд не вбачає підстав для визнання протиправними повідомлення про відмову в оформленні паспорта Охтирського відділу УДМС України у Сумській області від 21.02.2025 №5912-206/5912.1-25 (а.с.117), Охтирського відділу УДМС України у Сумській області від 12.02.2025 №5912-171/5912.1-25 (а.с.24,114зворот-115).

Також суд не вбачає підстав для задоволення позовних вимог про визнання протиправною відмову УДМС України в Сумській області, викладеної у листі від 13.02.2025 №Д-6/6/5901-25/5901.3/20-25 (а.с.19), оскільки позивач, звертаючись до УДМС України в Сумській області з заявою від 05.02.2025 (а.с.14-16) у заяві, до якої також не було додано жодного документа необхідного для оформлення паспорта громадянина України, позивач лише просила вести облік її дитини відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 №2503-XII (а.с.15-16). На цю заяву УДМС України в Сумській області не відмовляло у видачі паспорта, а лише повідомляло про порядок звернення для оформлення паспорта громадянина України у формі книжечки.

Крім того, не підлягають задоволенню вимоги щодо зобов'язання УДМС України в Сумській області "вести облік неповнолітнього ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 за: прізвищем, іменем, по батькові та роком народження без використання засобів Єдиного державного демографічного реєстру", оскільки як вбачається з відмов Охтирського відділу УДМС України у Сумській області у видачі паспорта вказані обставини взагалі не досліджувались відповідачем, а відмова була надана виключно у зв'язку з неможливістю видати паспорт у формі книжечки, тобто фактично дані позовні вимоги є вимогами заявленими передчасно. А тому враховуючи, що Кодекс адміністративного судочинства України не встановлює можливості захисту порушених прав та інтересів осіб на майбутнє, а судове рішення не повинно містити приписів, що прогнозують можливі порушення з боку відповідача та про зобов'язання відповідача вчинити чи утриматись від вчинення певних дій на майбутнє, позовні вимоги у вказаній частині є передчасними та задоволенню не підлягають.

Керуючись ст.ст. 90, 241, 242, 243, 244, 245, 246, 250, 255, 295, 297, п.15.5 Розділу VІІ Перехідні положення Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , паспорт серії НОМЕР_1 ) в інтересах ОСОБА_2 ( АДРЕСА_1 , свідоцтво про народження серії НОМЕР_2 ) до Управління Державної міграційної служби України в Сумській області (вул. Герасима Кондратьєва, 27,м. Суми,Сумська область,40000, код ЄДРПОУ 37846270), Охтирського відділу Управління ДМС України у Сумській області (42700, Сумська область, м.Охтирка, вул.Армійська, буд.2) про визнання відмови протиправною та зобов'язання вчинити дії - задовольнити частково.

Визнати протиправною відмову Охтирського відділу Управління Державної міграційної служби України в Сумській області у видачі ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорта громадянина України у формі книжечки відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 №2503-ХІІ, викладену у листі від 18.03.2025 №5912-284/5912.1-25.

Зобов'язати Управління Державної міграційної служби України в Сумській області оформити та видати ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт громадянина України у формі книжечки відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 №2503-ХІІ.

У задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовити.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повне рішення складено 05.11.2025.

Суддя І.Г. Шевченко