Ухвала від 04.11.2025 по справі 380/14652/25

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа №380/14652/25

провадження № П/380/15889/25

УХВАЛА

04 листопада 2025 року м. Львів

Львівський окружний адміністративний суд суддя Карп'як О.О., розглянувши у письмовому провадженні заяву представника Військової частини НОМЕР_1 про заміну сторони у справі за позовом ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_2 , Оперативного командування " ІНФОРМАЦІЯ_1 " про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 ; РНОКПП - НОМЕР_3 ) (далі - позивач) звернувся в суд з позовом до Військової частини НОМЕР_2 ( АДРЕСА_2 ; код ЄДРПОУ - НОМЕР_4 ) Оперативного командування " ІНФОРМАЦІЯ_1 " (адреса: АДРЕСА_3 ; код ЄДРПОУ - НОМЕР_5 ) (далі - відповідач) про визнання протиправними дій щодо непогодження виплати одноразової грошової винагороди за тривалість проходження служби в бойових умовах у розмірі 1 000 000 гривень на підставі абзацу 2 пункту 4 Постанови КМУ від 11.02.2025 року № 153 "Про реалізацію експерементального проекту щодо підвищення мотивації до проходження окремими категоріями громадян України службу у Збройних Силах, Національній гвардії та Державній прикродонній службі під час воєнного стану" та зобов'язання вчинити дії.

Ухвалою судді від 21 липня 2025 року відкрито спрощене позовне провадження в адміністративній справі без повідомлення сторін за наявними у справі доказами.

До суду надійшла заява Військової частини НОМЕР_1 про визнання військової частини НОМЕР_1 правонаступником військової частини НОМЕР_2 . Дана заява обґрунтована тим, що згідно директиви Міністра оборони України та Головнокомандувача Збройних Сил України від 07 червня 2025 року № Д-321/78/ДСК “Про проведення додаткових організаційних заходів у Збройних Силах України в 2025 році», відповідно до вимог Указу Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 “Про введення воєнного стану в Україні» (зі змінами, внесеними Указами “Про продовження строку дії воєнного стану в Україні»), управління НОМЕР_6 окремої бригади територіальної оборони (А7381, АДРЕСА_2 ), та, зокрема НОМЕР_7 окремий батальйон територіальної оборони ( АДРЕСА_4 ) переформовано у 125 окрему важку механізовану бригаду, умовне найменування - військова частина НОМЕР_1 , ідентифікаційний код - НОМЕР_8 .

Вирішуючи подану представником Військової частини НОМЕР_1 заяву, суд враховує таке.

Так, процесуальне правонаступництво унормовано статтею 52 КАС України, згідно з якою у разі вибуття або заміни сторони чи третьої особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд допускає на будь-якій стадії судового процесу заміну відповідної сторони чи третьої особи її правонаступником. Усі дії, вчинені в адміністративному процесі до вступу правонаступника, обов'язкові для нього в такій самій мірі, у якій вони були б обов'язкові для особи, яку він замінив.

Суд враховує, що публічне правонаступництво органів державної влади є окремим, особливим видом правонаступництва, під таким терміном розуміється перехід в установлених законом випадках прав та обов'язків одного суб'єкта права іншому. При цьому обов'язок по відновленню порушених прав особи покладається на орган, компетентний відновити такі права. Такий підхід щодо переходу до правонаступника обов'язку відновити порушене право відповідає принципу верховенства права, оскільки метою правосуддя є ефективне поновлення порушених прав, свобод і законних інтересів.

У спорах, які виникають з публічних правовідносин, де оскаржуються рішення (дії, бездіяльність) державного органу, пов'язані зі здійсненням функції від імені держави, стороною є сама держава в особі того чи іншого уповноваженого органу. Функції держави, які реалізовувались ліквідованим органом, не можуть бути припинені і підлягають передачі іншим державним органам, за виключенням того випадку, коли держава відмовляється від таких функцій взагалі.

Отже, правонаступництво в сфері управлінської діяльності органів державної влади (публічне правонаступництво) передбачає повне або часткове передання (набуття) адміністративної компетенції одного суб'єкта владних повноважень (суб'єкта публічної адміністрації) до іншого або внаслідок припинення первісного суб'єкта, або внаслідок повного чи часткового припинення його адміністративної компетенції.

У такому випадку також відбувається вибуття суб'єкта владних повноважень із публічних правовідносин.

Особливістю адміністративного (публічного) правонаступництва є те, що подія переходу прав та обов'язків, що відбувається із суб'єктами владних повноважень, сама по собі має бути публічною та врегульованою нормами адміністративного права.

Тобто процесуальним правонаступництвом є заміна сторони або третьої особи іншою особою (правонаступником) у зв'язку з вибуттям із процесу суб'єкта спірних правовідносин за розпорядчим актом його адміністративної компетенції іншому (іншим) суб'єктам владних повноважень, за якої до правонаступника переходять усі процесуальні права та обов'язки сторони або третьої особи.

Згідно витягу із директиви командувача військ оперативного командування “ ІНФОРМАЦІЯ_1 » від 10.06.2025 № Д-35 «Про проведення додаткових організаційних заходів у військах оперативного командування “ ІНФОРМАЦІЯ_1 » у 2025 році», з метою виконання вимог директиви Міністра оборони України та Головнокомандувача Збройних Сил України від 07.06.2025 № Д-321/78/дск “Про проведення додаткових організаційних заходів у Збройних Силах України в 2025 році», відповідно до вимог Указу Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 “Про введення воєнного стану в Україні» (зі змінами, внесеними Указами “Про продовження строку дії воєнного стану в Україні»), з метою удосконалення організаційно-штатних структур військ оперативного командування “ ІНФОРМАЦІЯ_1 » відповідно до обстановки, що склалася, заступникам командувача військ оперативного командування, начальникам управлінь, окремих відділів і служб управління оперативного командування “ ІНФОРМАЦІЯ_1 » та командирам військових частин в термін до 31 липня 2025 року переформувати, зокрема НОМЕР_7 окремий батальйон територіальної оборони ( АДРЕСА_4 ) переформовано у 125 окрему важку механізовану бригаду, умовне найменування - військова частина НОМЕР_1 , ідентифікаційний код - НОМЕР_8 .

Відтак, враховуючи вказане, суд прийшов до висновку про необхідність заміни відповідача у справі у порядку процесуального правонаступництва, а саме - з Військової частини НОМЕР_2 ( АДРЕСА_5 ; код ЄДРПОУ - НОМЕР_4 ) на правонаступника, яким є військова частина НОМЕР_1 ( АДРЕСА_5 , ЄДРПОУ НОМЕР_8 ).

Керуючись ст. 48,52, 241, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

Заяву Військової частини НОМЕР_1 про заміну сторони її правонаступником - задовольнити.

Допустити заміну відповідача - Військову частину НОМЕР_2 на правонаступника Військову частину НОМЕР_1 ( АДРЕСА_5 , ЄДРПОУ НОМЕР_8 ).

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню не підлягає.

Суддя Карп'як Оксана Орестівна